„Polderjongen" van Ged. Staten Hoe het reilde en zeilde in Zeeland Gedeputeerde Philipse, de man van de polderconcentratie PROBEER PAREN TE VORMEN NEDERLAND IN 1957 Vlaggetjes cn Dr. 6. Grootenhuis ontslagen Deltawet aanvaard Herverkaveling op Walcheren beëindigd Oudejaarsnummer ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 PUZZEL MEE Aller inspanning SEPTEMBER: OKTOBER: NOVEMBER: DECEMBER: Militair Kleiivlandbouwer Wethouder Gedeputeerde Iedereen vindt het wel eens no dig papieren, die een week of een maand of een jaar tevoren beslist bewaard moesten blijven, maar nu niet meer van belang zijn, op te ruimen. Is het U fn zo'n géval wel eens gebeurd, dat U een hele bun del tegelijk middendoor scheurde en als dit gedaan was bemerkte, dat er ook mooie dingen, tekenin gen b.v., die U wèl had willen hou den en heel had willen houden, precies in tweeën waren? Nee, schrikt u maar niet, dat is mij deze keer werkelijk niet overkomen. Maar deze puzzel doet me wel een beetje aan een dergelijk geval denken: ook hierbij zijn twee „helften" van te keningen niet bij elkaar. U ziet een hele verzameling tekeningen, wel twin tig, die allemaal een aanduiding heb ben: sommige een letter, andere een cijfer. Die tekeningen horen twee aan twee bij elkaar en wel zo, dat telkens een met een letter aangeduide teke ning hoort bij een met een cijfer aan geduide. Daardoor kunnen dus tien combinaties gevormd worden. Ik zal nog wat duidelijker zijn U ziet een stukje: van een klas. 't Is een heel klein stukje, maar het is dan toch een stukje. Daar hoort natuurlijk een „schoolmeester" bij. De klas is met een A aangegeven. Bij de „schoolmeester" moet dus een cijfer staan. Welk cijfer? Verder ziet u de letter K staan bij een man, die een hele grote vis vasthoudt. Wanneer iemand zo'n dier zo trots laat zien, gaat een ander natuurlijk ver tellen, dat hij wel eens een nog grotere heeft gevangen. Die ander moet, om dat bij de man met de vis een letter staat, met een cijfer zijn aangeduid. Maar met welk cijfer dan? M*er mag ik niet zeggen, want als ik dat wel deed was het voor u geen puzzel meer de bij elkaar horende pa ren uit te zoeken. Die laatste zin maakt de naam van deze puzzel duidelijk. Het vormen van paren, dat u in het opschrift opgedra gen wordt, heeft niets te maken met huwelijk of verloving of iets, dat daar op lijkt. U behoeft alleen maar de paarsgewijs bij elkaar behorende teke ningen naast elkaar te plaatsen. En waarom u dat doet? Natuurlijk in de eerste plaats omdat u het gezel lig vindt dit te doen. In de tweede piaats omdat u het een leuke bezig heid vindt. In de derde plaats omdat men er in de familiekring zo fijn over kan „bekvechten". In de vierde, vijfde en zesde plaats om soortgelijke rede nen. En in de allerlaatste plaats: om dat u er een prijs mee kunt winnen. (Vervolg van pag. S) Oudejaarsno. de weg worden gelegd zo groot, dat Ne derland niet anders kan en mag doen, dan ernaar streven, lien in zo kort moge lijke tijd af te voeren. Indonesië wenst dat welnu: het moet zijn zin hebben, ook al is dat, naar vrijwel algemeen oor deel, alleen tot schade van Indonesië zelf. Wij mogen de tienduizenden land genoten, die er thans nog verblijven, ech ter niet opofferen aan Oosterse wille keur en wreedheid. Uiteraard is dit en we kunnen het niet helpen, dat we nu toch ook weer met een somber punt eindigen een verlies voor Nederland. De Nederlanders, die daar waren, deden goed werk, ook voor hun moederland. De handel in de produkten van het rijke Indonesië was een bijdrage aan onze nationale econo mie. Maar als grote bron van welvaart heeft Indonesië voor ons allang afgedaan. We zouden kunnen zeggen: sinds de tijd van het cultuurstelsel. En de vroegere uit roep; „Indië verloren, rampspoed gebo ren" is niet bevestigd. Dus zullen we ook dit laatste verlies kunnen verwerken. Met de onkosten, die de repatriëring van onze landgenoten meebrengt. Doch dat zal alleen kunnen, als ons volk bevangen blijft van de geest, die in de eerste jaren na de bevrijding vaar dig werd over ons volk en als het alle krachten blijft inspannen, om in sterke eendracht en bezield door Godsvrucht, zijn welvaart in de wereld te bouwen. Waarbij bedacht moet worden, dat het niet alleen om die aardse welvaart gaat. God heeft ons een merkwaardig land ter woning toegewezen. Een land, klein van' oppervlakte. Liggend voor een be langrijk deel onder de zeespiegel. En daarom steeds strijdend tegen machten, die groter schijnen dan de mens zelf. Maar God heeft juist mee daardoor in dit volk een geest kracht gelegd, om moei lijkheden te kunnen overwinnen. De fei telijk eenstemmige aanvaarding van het Deltaplan waarover we ook nog had den moeten schrijven heeft dat op nieuw bewezen. De kwestie van over brugging of onderkluizing van de Wes- terschelde zal dit naar ons inzicht ook in de toekomst bewijzen. Maar juist die dingen doen ons nieuwe mogelijkheden voor Nederland zien: zijn plaats in Euro pa, zijn plaats in de Benelux, waarvoor Nederland de beste toegangswegen In handen heeft, In de gedachte daaraan met al onze krachten strijdend en werkend, zullen wij Nederlanders ook terwijl ons mede leven thans uitgaat naar onze landgeno. ten in het verre Indonesië moeten bouwen aan de welvaart van ons land en van het gehele werelddeel, waartoe we behoren. De bijdrage, die Nederland aan die op bouw geeft, zal alleen waardevol zijn, als Nederland daarin vasthoudt aan de schat ten van zijn eigen cultuur, maar vooral ook aan da dienst van God, die voor de Nederlanders in de tijd, toen zij op hun terpen streden tegen het water, de grote kracht was. Die Godsvrucht kan alleen, ook voor de toekomst, de grote kracht geven. Er worden voor de goede oplossers VIJF PRIJZEN beschikbaar gesteld! In de oplossing behoeft u alleen maar te zetten: A - 6; B - 8 (als dat tenminste juist is!) enz. Stuurt u die oplossing vóór zaterdag 11 januari '58 in bij de redactie van ons blad? U weet, dat het op prijs wordt gesteld, wanneer op de adreskant van envelop pe of briefkaart het woordje puzzel staat. (Vervolg) Vlaggetjesdag en fruitcorso. Deze twee evenementen kenmerken de maand september. Yerseke en de an dere vissersplaatsen presenteerden zich weer voortreffelijk met de Zeeuwse produkten oesters en mossels, Het fruit stond ook in het middelpunt van de belangstelling, waarvan Goes het centrum vormde. Ter afsluiting van de fruitweek volgde het uitste kend geslaagde fruitcorso. Tegelijk met deze week kwamen de Goese zakenmensen goed voor de dag met de Hajuto 1957. Maar er is meer belangrijk nieuws in september. Prins Bernhard kwam met een helicopter naar Zeeuwsch- Vlaanderen, waar hij Sluiskil, Ter- neuzen en Axel bezocht. Enkele in dustrieën stonden op het program- m. Over industrieën gesproken, een groep Kamerleden kwam daar een kijkje nemen. Ongetwijfeld hebben de parlementariërs een goede in druk gekregen van de Zeeuwse be drijven. Dat Ged. Staten op de bres staan voor Zeelands belangen bewees het college weer door het uitgeven van 'n prima verzorgde uitgave „Documenta tie Deltazaken", een waardevolle bij drage voor de discussies over deltaza ken. Belangrijk daarbij was de aanbie ding van „het Sloeplan". Nu iets over de veefokkerij. Het eiland Tholen beleefde de eerste cen trale rundveekeuring, die uitstekend geslaagd is. Guido uit de Kluis van fa. A. Timmerman uit Kattendijke werd kampioen op de nat. paardententoon- stelling in Den Bosch. Het rundvee op de fokdag te Middelburg was van hoge kwaliteit. De Commissaris heropende het ge restaureerde raadhuis in Tholen en de Bond van Technische waterschapsamb tenaren vierde het 60-jarig bestaan. Deze maand begon in de Tweede Kamer de behandeling van de Delta wet, voor Zeeland uiteraard een zeer belangrijk gebeuren. De Zeeuwse be langen werden goed naar voren ge bracht. Alvorens minister Algera ken nis nam van deze belangen kwam hij eerst nog naar Brouwershaven, waar hij de nieuwe keersluis officieel in ge bruik stelde. De Pluijmppt op Tholen werd met nylonzakken gedicht, maar enkele da gen later sloeg tijdens een giertij een groot gat in de nylondam. Een feit, dat nogal beroering ver oorzaakte was het ontslag van de adjunct-directeur van de Prov. Ge zondheidsdienst voor dieren, dr. G. Grootenhuis. Het stichtingsbestuur achtte handhaving niet langer moge lijk. Middelburg kreeg als eerste stad in Zeeland een clubhuis voor de „on grijpbare jeugd" en de C.B.T.B. richtte op Tholen de eerste afdelig op (in St. Annaland). In Kruiningen werd een nieuwe boerenleenbank geopend en in Oostkapelle werd de gerestaureerde toren in gebruik genomen. Jhr. de Ca- sembroot was aanwezig in Poortvliet om daar het opgeknapte gemeentehuis officieel te openen. Ged. A. Schout stelde het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisten te Middelburg in ge bruik en op 31 oktober werd het nieu we hoofd van de chr. landbouwschool in 's-H. Arendskerke, de heer H. W. Ellenkamp geïinstalleerd, tevens werd een nieuw gebouw voor hand- en vak vaardigheid in gebruik genomen. Voorts werd in oktober een Benelux- studiedag gehouden, bestond de chr. zangvereniging Soli Deo Gloria te Mid delburg 60 jaar, bereikte de veiling Walcheren een omzet van twee mil joen; werd C. de Jager uit Wolfaarts- dijk Zeeuws ploegkampioen, mr. P. v. Empel tot president van de rechtbank te Middelburg geïnstalleerd, een pro vinciale voorlichtingsdag te Middel burg belegd over de verdedigingsvoor- bereidingen, een expositie van de We reldraad van Kerken te Goes gehou den en brachten toekomstige maat schappelijke werksters een bezoek aan Zeeland. De vijfde november zal als een be langrijke datum geboekstaafd worden. Op deze dag is door de Tweede Kamer de Deltawet aanvaard. Tijdens de be handeling van de Deltawet kwam ook de „ommezwaai" van de Commissie van Dertien, waarover veel te doen is geweest. De Commissie betwijfelde het nut van de oesterproeven in het Veer- segat en hechtte meer waarde aan de schadevergoeding. Dit heeft geleid tot het opzeggen van het vertrouwen in de Commissie door de Schouwse mos selvissers. Deze maand stond ook in de be langstelling de behandeling van de Nieuwlandse moordzaak voor het Haagse Hof. Lou H. hoorde 20 jaar tegen zich eisen. Enkele dagen later volgde zijn invrijheidstelling. Moord werd niet bewezen geacht op Sien Kodde. Ook diende deze maand de aanslag op de IJzendijkse landbouwer C. Doens voor de Middelburgse recht bank. Veroordeling: tien jaar voor de Belg A. C. Op 4 november werd de nieuwbouw van het Middelburgse gasthuis officieel in gebruik genomen en begin novem ber woedde een, overigens rustige, „riooloorlog" in Serooskerke. Half no vember werd het gat in de Pluijmpot weer gedicht en wat, ook van beteke nis is: de dertiende Zeeuwse veerboot „Prinses Beatrix" werd in Kinderdijk te water gelaten. Een niet minder be langrijk feit was de dichting van da ringdijk om de bouwput bij Kats; een eerste mijlpaal bij de totstandkoming van het Drie-Eilandenplan. De christ. school in Vrouwenpolder vierde ten slotte in november het 50-jarig be staan. Ons overzicht van de laatste maand van het jaar willen we beginnen met een voor Walcheren ongetwijfeld be langrijk en historisch feit. Op de 23ste zjjn n.l. in een plechtige bijeenkomst te Middelburg de administratieve werkzaamheden van de herverkave ling op dit eiland beëindigd. Minister Mansholt was hiervoor speciaal naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen. Tegelijkertijd werd voor Walcheren een belangrijk plan gepubliceerd: de herindeling van de gemeeenten. Ook Goes was weer in de belang stelling: de officiële ingebruikneming van de televisietoren door de Com missaris der Koningin en de opening van het gloednieuwe bedrijfslabora- torium voor grond- en gewasondeer- zoek. Vlissingen kreeg een nieuw bejaardentehuis, dat jhr. de Casem- broot (die op dezelfde dag het be- heerschmap recreatiegebied De Braakman installeerde) officieel opende. In Middelburg werd de nieuwe rijks werkplaats voor vakontwikkeling in gebruik genomen. Vanaf 4 december kan de Schouwse bevolking automa tisch telefoneren. Ook daar was jhr. de Casembroot aanwezig. De Middelburgse gemeenteraad ver hoogde deze maand de topsalarissen en behandelde de begroting; de veiling „Zuid-Beveland" te Goes bereikte een omzet van tien miljoen; Veere en Nieuw en St. Joosland kregen een nieuw gebouw voor de boerenleen bank; het Zeeuwse Groene Kruis her dacht in Middelburg het 50-jarig be staan en in Wolfaartsdijk bestond óf brandweer 35 jaar. In een vergadering van de Prov. Ge zondheidsdienst voor Dieren werd nog meegedeeld, dat de mogelijkheid tot oplossing van het geschil met de dr. G. Grootenhuis niet is uitgesloten. Ged. Staten kwamen tenslotte met een nota, waarin een overzicht werd gegeven van wat het afgelopen jaar i» verricht i.v.m. Drie-Eilanden- en Del taplan. Dit jaar het wordt elders in dit nummer gememoreerd is voor Zeeland mede van groot be lang geweest, omdat de concen tratie van polders en waterschap pen een belangrijke nieuwe ont wikkeling kreeg. Daarom heeft het waarde, aandacht te besteden aan de man, die de stimulator en orga nisator daarvan is geweeest: 't lid van Gedeputeerde Staten C. Phi lipse, die zichzelf niet gespaard heeft, om dit naar zijn inzicht noodzakelijke werk tot stand te brengen en die voor de voortzet ting ervan nog heel veel werk da gelijks verzet. C. Philipse Keesje Geluk, zoals de volksmond in zijn woonplaats 's-H. Arendskerke hem wel noemt. Was het altijd geluk, dat zich op zijn weg voor deed? Of was het niet veel meer zjjn verstandig inzicht, zijn wijsheid, maar vooral: zijn Godsgeloof en Godsver trouwen, dat hem bij alles leidde en die hem deden zoeken, neen, niet al leen zijn eigen geluk, maar ook het welzijn van de gemeenschap, waarin God hem een plaats en taak had ge- getféh? Dat hij onder een gelukkig gesternte geboren was, zou niemand in zijn pril le jeugd gezegd hebben. In 1891 geboren als kind van een ge zin van acht kinderen, verloor hij al op 8-jarige leeftijd zijn vader, waarbij zijn moeder onverzorgd achterbleef. Allen moesten meewerken, om in het onderhoud te voorzien. Dat merkte hij ook, toen hij als 8M- jarige jongen, in maart 1900, terwijl de sneeuw nog op het land lag, ge roepen werd, om een kleine boer te helpen met het aardappelzetten, tegen een „loon" van 30 cent per dag. Drie dagen werkte hij. Maar hij was de narigheid, die het hem bracht, geheel vergeten, toen hij 's zaterdags zijn moeder de harde gulden kon brengen, die het eerste werk hem had opgele verd. Zo begon het arbeidsleven. Want de volgende zomers werkte hij op het land, waarna hij moest pogen, in de winter op school in te halen, wat an deren hem waren voorgekomen. Maar hij had een goede kop en zette zich ijverig aan zijn taak, zodat hij ondanks de onderbrekingen de 6-klassige school geheel doorliep. Daarna vorderde het landwerk hem geheel op. Toen kwam zijn nieuwe kans: de militaire dienst. En de mobilisatie 1914-1919. Daar viel wat te leren! Hij deed zijn dienst goed en daardoor werd hem gevraagd, of hij korporaal wilde worden. „Neen", antwoordde hij: „onderofficier". En die kans kreeg hij. Zjjn plaats werd: menagemeester. En zijn kapitein, de latere generaal Van Nijnatten, kon zich geen betere wensen. Een opdracht werd uitgevoerd ook al kostte het nog zoveel moeite. De kapitein wist, dat hij zijn menage meester dan maar een grote zelfstan digheid moest laten. Zo gebeurde het, dat er op een dag de troep lag in Sas van Gent be richt kwam, dat de majoor de volgen de dag om 10 uur zou komen inspec teren. Het was al in de namiddag. De boel moest toch in de puntjes zijn de volgende dag. Maar het stro, waarop de mannen hun nachtrust genoten, was niet al te fris. „Vers stro morgenoch tend", was het bevel. „Tot uw orders, kapitein", was het antwoord. Maar hoe moest het voor elkaar ko men? Die avond ging de menagemeester op pad. Aanvankelijk had hij geen suc ces. Maar hij hield vol. Totdat hij om half acht bij een boer kwam, die wel stro had, doch het niet geven wilde. De sergeant hield aan. Hij at pap mee met de boer en zijn gezin en eindelijk, toen hij om elf uur terug kwam, wist hij: het komt in orde. Half vier stond hij weer naast zijn strozak en ging met zijn mannen op pad. 8 uur waren zij terug, door een dikke laag sneeuw, maar met 100 kg stro. En om 10 uur lag alles keurig gereed voor de inspectie. Mgart 1919 stond hij weer in het burgerleven. Hij wilde zelf klein-land- bouwer worden. Het was niet gemakkelijk, want hij moest land zien te pachten. Dat ging bij publieke verpachting en de jonge boer heeft meermalen zitten zweten, als het er om ging: heb ik het, of zit ik er naast. Maar met Gods hulp en door hard werken bouwde hij zijn be drijf op, tot het een omvang had van 40 gemet, of 16 hectare. Hij werkte van 's ochtends 4 tot 's avonds 9 uur. En hij was zo vooruit strevend, dat menigeen wel eens ge dacht zal hebben, dat hij teveel wilde. Hij stelde zich erop in, de beste aardappelen en de beste granen te te len. Hij was zo niet de, dan toch wel één der eersten in zijn woonplaats, die met goedgekeurde zaaigranen en poot- goed werkte en ze zelf ook teelde. In de uren, die hij daarvoor vrij kon ma ken, bestudeerde hij de boeken van dr. Stieltjes, om zich de theoretische kennis eigen te maken, die een boer nodig heeft. Maar toch dacht hij ook aan andere dingen. Hij was een meelevend lid van zijn kerk en van zijn politieke partij. Het is begrijpelijk, dat men wat „in hem zag". Zo werd hij in 1935 lijst- leider voor de gemeenteraadsverkie- gen in zijn woonplaats en tevens C.H.- kandidaat voor de provinciale staten. In september werd hij wethouder in zijn geboorteplaats en tevens lid van de staten. Hij ging echter niet buiten zijn schoenen lopen, doch hield de leiding van zijn bedrijf en bleef met de men sen op en neer gaan, zodat hij in hun problemen bleef ingewijd. 4 juli 1937 werd hij lid van gedepu teerde staten. Toen heeft hij even overwogen: moet ik maar niet een be drijfsleider op mijn boerderij zetten. Zijn verstand zei hem: doe het en neem iemand, die een aandeel heeft in de winst. Maar zijn hart zei: dan moet ja iemand, die al 11 jaar in je dienst is, passeren, omdat hij dat niet aan kan, waardoor hij een vreemde boven zich krijgt. Toen viel de beslissing: ik houd zelf de leiding. Als gedeputeerde maakte hij de moeilijke oorlogsjaren mee. Maar de zuivering in 1945 kon hij met glans doorstaan: hij had voor Zeeland en voor Nederland op zijn post, maar ook op de bres gestaan. Ontzaglijk had hij tegen het nieuwe en hoge ambt opgezien. Ach, hij kon met zijn algemene ontwikkeling wel meedoen. Doch naar zijn eigen oordeel was zijn kennis onvoldoende. Maar hij kon zich niet onttrekken. En sinds 1946 is hij op de CH-lijst in de provincie de aanvoerder. Zijn eerste departement was de 3e af deling: verordeningen, wetten, werklo zenzorg en zo meer. Maar dat lag hem niet. Beter werd het, toen hjj de zorg voor polders en waterschappen kreeg. Dat was zijn gebied. Dat men hem nu wel de „polderjongen" van het college noemt, zegt genoeg. Na de oorlog plaatste hij wel een bedrijfsleider op zijn boerderij. Maar de administratie, de koop en de ver koop en het algemeen beheer houdt hij nog wel bij. Zo kan hij uit zijn eigen boeken de harteklop van het boerenbedrijf blijven kennen. En dat heeft hij nodig in het hoge ambt, waar toe hij zich door God geroepen voelt. Was het niet begrijpelijk, dat deze man uit de praktijk het belang van de concentratie van polders en water schappen zag na het gebeuren op Wal cheren in 1945 en de ramp van 1953, die zo diep in het Zeeuwse leven in sneden? Hij kent de historie en hij kent de praktijk. Maar wat meer is: hij kan zich, zelf boer zijnde, verplaatsen in de gedachten van de mensen, met wie hij samenspreken moet. Zo is hij de juiste man, om het compromis te vin den, dat voor het bereiken van een goed resultaat nodig-is. De concentratie van de polders en waterschappen ziet hij als een kroon op zijn werk. In het afgelopen jaar is op dit gebied reeds veel tot stand ge bracht. Het jaar 1958 geve hem de voltooiing van dit werk te doen zien, zoals dat in het belang van Zeeland zal zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7