JAAR VAN WETENSCHAP EN TECHNIEI Strijd om de macht in het Kremlin 7TV In het leven der volkeren werd 1957gekenschetst als Sowjet-Unie lanceerde aardsatellieten Geen rust in Midden-Oosten KUNSTMANEN HEBBEN MILITAIRE BETEKENIS MARIANNE IS ERNSTIG ZIEK iCfesq ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Geen einde aan kwestie-Cyprus EDEN AFGETREDEN Nacht over Hongarije Tito •- diplomaat Vier leiders De politieke wereldkaart it, 1957 Amerika en c. Sowjet-Unie, die in feite d wereldpolitiek beheersen, 21 met tal van landen door overeenkomsten verbonden W///A?a^v. Bagdad Nasser profiteerde FINALE EN OVERWINNING uitgestoten Adenauer heeft roer stevig vast Bondsrepubliek speelt belangrijke rol Algerië bleef onrustig Polen Dinsdag 31 december 1957 In de Sowjet-Unie werden kunstmanen gelanceerd. WAT ZAL HET JAAR 1957 ons brengen? Deze vraag hebben velen zich op de eerste januari van het nu bijffa verstreken jaar ge steld. Zij hebben, hadden zij bij de vraag stelling het oog op de ontwikkeling in de in ternationale politiek, daarbij ongetwijfeld ge dacht aan atoom- en waterstofbommen. En zij hebben gehuiverd. Daar was ook alle re den toe. Die redenen zijn er nu nog. De ver nietigende kracht van atoom- en waterstof bommen mag niemand onderschatten en God behoede ons in Zijn genade voor een uitbars ting, waarbij de mens grijpt naar de gruwe lijke resultaten van de ontwikkeling der tech niek, resultaten, die zich keren zullen tegen de uit de chaos ontstane schepping en zich zullen richten op de vernietiging van die schepping. Het is goed te bedenken, dat in de handen van mensen grote uitvindingen niet veilig zijn; het is van het grootste belang te beseffen dat in deze wereld, waarin de wetenschap triomfen beleeft, voortgang en ondergang naast elkaar liggen. IS HET DE ATOOMBOM, is het de water stofbom, die in de internationale politiek in het jaar 1957 de grootste aandacht heeft ge trokken? Ongetwijfeld is dit in de eerste maanden van dit jaar het geval geweest, doch in het laatste kwartaal richtte de interesse zich op een heel ander facet. En weer was het niet het politieke gemanoeuvreer, noch het spel op het internationale schaakbord, dat de aandacht van heel de wereld opeiste. Opnieuw was het evenals bij atoomsplit sing de techniek, de wetenschap, die het licht der schijnwerpers op zich deed richten. De wetenschap betrad in het jaar 1957 een nieuw terrein, het gebied van de aardsatel lieten. Tot en met het vorige jaar dachten wij dat zon, maan en sterren, wier ontstaan ons in het scheppingsverhaal uit de Bijbel in enkele woorden wordt medegedeeld, door de menselijke techniek niet na te bootsen zou den zijn, zelfs niet in zeer gebrekkige vorm. Het jaar 1957 heeft het ons anders geleerd. En weer vragen wij wie heeft niet gesid derd? feüü. De Verenigde Staten zetten ïn VoS7? 3e proeven met waterstofbommen voort. ENGELAND ZIT NOG steeds met de kwestie-Cyprus. Dit is een aange legenheid, waarvoor een oplossing niet in zicht is. Zouden de Britten terug trekken, dan ontstaat zeer waarschijn lijk chaos op dit eiland en daar zou den alleen de communisten bij gebaat zijn. Overigens zal niemand het ge zien de huidige machtsverhoudingen in de wereld op prijs stellen als Engeland zijn militaire bases op dit eiland zou verliezen. EDEN Russisch overwicht in dit gebied begeert men in het westen allerminst. Dus blijft Cyprus een onopgeloste kwestie. In Engeland trad Eden, wiens ge zondheid veel te wensen overliet, af als premier. Hij werd opgevolgd door Mcmillan, die een nieuwe regering Over Hongarije is de nacht gedaald. De vrijheidis van zeer korte duur ge weest en ook in het afgelopen jaar hebben de Hongaren moeten ondervin den, dat inde communistische wereld geweld de plaats van het recht heeft ingenomen, vormde. Ghana werd in 1957 zelfstandig, in Oman woedde enige tijd een felle strijd, in Palestina kwamen van tijd tot tijd weer botsingen voor tussen Is raëliërs en Arabieren en in Egypte wist president Nasser zich, in weerwil van veler mening, dat het einde van zijn carrière in zicht zou zijn, te hand haven. Hij heeft het land economisch voor grote moeilijkheden geplaatst, maar het schijnt dat de Egyptenaren, die onder Faroek meer met armoede dan met welstand werden geconfron teerd, slikken wat Nasser hun voor schotelt. Dat in Argentinië het Péronisme nog niet is verdwenen is in het afgelopen jaar opnieuw gebleken. Stabiele ver houdingen zijn in dit land, dat enkele jaren geleden voorpaginanieuws lever de, nog niet ontstaan. Joego-Slavië blijft ondanks po gingen van het Kremlin om Tito vas ter aan Hch te verbinden een on afhankelijke politiek voeren. Maar schalk Tito wil bij geen enkel blok zijn aangesloten. Begin december 1857 heeft Tito de Ver. Staten verzocht de militaire hulp aan zijn land te beëin digen. Men i-orwacht dat de economi sche hulp zal worden voortgezet. De Sowjets kregen in 1957 nauwe banden met Syrië. Een economische en technische overeenkomst tussen beide landen werd te Moskou getekend. DIT IS EEN VREEMD BEGIN voor een buitenlands overzicht over het jaar 1957. Wij geven het toe, maar zou het niet veel vreemder zijn als wij in deze wereld, waarin emotie op spanning, angst op verrassing en krachttoer op machteloosheid volgt, zouden doen alsof ons niets anders te doen staat, dan op te sommen, waarmede de internationale politici zich in driehonderd vijfenzestig dagen hebben bezig gehouden, zoals een secretaris van een ver eniging een jaaroverzicht schrijft? Dit is de spanning geweest van het jaar 1957, dat wetenschap en techniek hun greep op het leven op alles, wat zich beweegt op de aardbol en tot zelfs op de lucht daarboven klemmender hebben gemaakt. Grote koppen verscnenen in de we reldpers toen op 4 oktober door de Russen werd medegedeeld, dat zij er in waren geslaagd een aardsatelliet, een kunstmaan, de ruimte in te stu ren. Heel de beschaafde wereld stond perplex. Een jaar tevoren was van Amerikaanse zijde weliswaar medege deeld dat men in Amerika bezig was met het treffen van voorbereidingen voor het lanceren van een kunstmaan en stellig had men dan ook verwacht, dat op zekere dag door de perschef van Eisenhower of wie weet welke andere functionaris in de Verenigde Staten, met gepaste trots zou worden medegedeeld, dat men er in Amerika land van onbegrensde mogelijkhe den! in zou zijn geslaagd een kunst maan te lanceren. Maar de Ameri kaanse kunstmaan mengde zich niet in de planetarische wereld. Op 4 oktober 1957 getal voor het jaartallenboekje! schoot ergens in Rusland een raket de hoogte in en juichtten geleerden en politieke en militaire machthebbers toen een kunstmaan zijn baan om de aarde be gon. Er ontstond, buiten Rusland, bewon dering. Maar er kwam meer. De bewondering wisselde zich af met ver bijstering, want nu ging de westerse wereld beseffen dat een enorm wapen in handen van de communisten was gekomen. Het is stellig verkeerd voor het gevaar hiervan alleen oog te heb ben. Wij hebben vertrouwen op Gods al macht en wij weten dat in de hemel wordt gelachen om de wetenschappe lijke krachtpatsers, die met vooruitge schoven borst hun triomfen glim lachend beschouwen. Niettemin, toch mag niemand blind zijn voor de ontwikkeling, die zich in het afgelopen jaar op het gebied van de aardsatellieten heeft voorgedaan. Op Spoetnik rummer 1, zoals de kunstmaan weldra werd genoemd, is op 3 november een tweede maan ge volgd, 1.1. met een Eskimo-hondje aan boord. Er zijn met behulp van beide kunstmanen belangwekkende natuur kundige ontdekkingen geoaan. Wij mo gen hier de ogen niet voor s.uiten. Toch zijn ook deze satellieten van militair belang en dat wil zeggen, dat zij betekenis hebben op het ge bied van het pogen der mensen door midden van geweld beoogde doel stellingen te. verwezenlijken. Dat is in de afgelopen maanden door de politici van heel de wereld wel be grepen en daarom was het bepaald dramatisch dat een Amerikaanse po ging om ook een kunstmaan het luchtruim in te schieten is mislukt- Spanning toegenomen De spanning in de internationale we reld is na het lanceren van de beide kunstmanen toegenomen. Zij is vooral veel koortsachtiger geworden. Het westen is er zich van bewust gewor den, dat het achter ligt bij de Sowjet- Unie en^ het weet, dat dit een groot gevaar is. In feite wordt de wereld meer en meer beheerst door twee machten: Amerika en de Sowjet-Unie. Deze landen schrijven de politiek, wat be treft de belangrijke gebeurtenissen. Daarom is het mislukken van de Ame rikaanse poging om een kunstmaan te lanceren en het slagen van de proef door de Russen in feite een nederlaag voor Amerika, een overwinning op propagandistisch gebied voor de Sow jet-Unie, een bewijs van het feit dat de wetenschap in Rusland van grote betekenis moet worden geacht en deze gebeurtenissen laten de mogelijkheid open voor het in felheid herleven van de koude oorlog. Immers, de Russen kunnen niet alleen kunstmanen lanceren, het is gebleken dat zij op het gebied van de oorlog voering met raketten ook een grote voorsprong hebben bereikt. De westerse landen zijn er meer dan ooit van doordrongen geworden dat tegenover de Russische machtstoename op het gebied van de raketten een gro te eenheid van de niet-communistische landen moet worden gesteld. In Enge land, een land, dat tegen wil en dank in de internationale politiek een on dergeschikte rol gaat spelen, heeft menmet koppen. zich ijlings bezonnen op de noodzaak van uitbreiding van het onderzoek op het gebied van raketten en in Ame rika is men evenmin stil blijven zitten. De Navo-landen zijn, naar veler overtuiging door de recente ontwikke ling op wetenschappelijk-militair ter rein nader tot elkander gekomen en op de te Parijs gehouden Navo-confe- rentie is dit ook duidelijk gebleken. Men is daar wel tot de overtuiging ge komen, dat het tijd wordt kleine kib belarijtjes achterwege te laten en zich toe te leggen op het slaan van spijkers ZJOEKOF Ontheven van alle functies Canatfa WfM flHanhscfi iL NVE f^chv. Riofmcl. Ver Staten) Balkan-ffeef -— Arabische Liga Communistisch blok In Egypte werd een komplot tegen president Nasser ontdekt. Verschillen de arrestaties vonden plaats. Nasser heeft in 1957 een politiek van onafhankelijkheid gevoerd, die hem geen slechte resultaten heeft gebracht. Welke bezwaren Engeland en Frank rijk ook tegen Egypte hebben, zij moe ten ook rekening houden met de Ver. Staten, die er niets voor voelen dat Egypte zich op Moskou gaat oriënte ren. Nasser heeft geprofiteerd van 't feit dat geen der beide blokken hem graag als tegenstander wil, gezien Egypte's positie in het Midden-Oosten. Overzien wij het wereldnieuws van een heel jaar, dan is er geen reden om enthousiast te zijn. Is er wel aanleiding om vol vrees het nieuwe jaar in te gaan? Ook dat niet. Regeert Chroestsjef de wereld, heeft Eisenhower het voor het zeggen, zal een oorlog met raketwapenen een groot deel van de aarde vernietigen? Niemand kan hierover iets met zekerheid zeggen. Wel zeker is dit: God bestuurt de wereld en via raketwapenen, via kunstmanen, via Kremlin en Witte Huis, via Benelux en Euratom stuwt Hij de wereld naar de finale. En het einde van de geschiedenis zal zijn de overwinning van de Ruiter op het witte paard. r In de laatste maanden van 1957 werd de aandacht van de wereld meer op de Russische wetenschap, dan op de politieke ontwikkeling in dat land gericht. De machtheb bers in het Kremlin hebben dat stellig toegejuicht. De gebeurte nissen in de laatste maanden heb ben de stille strijd, die schijnbaar in de top van de Sowj et-regering wordt gestreden om de macht, in de schaduw gesteld. En toch is daar wel het een ander gebeurd. Het hoeft ook niemand te verwon deren als binnen korte tijd weer blijkt dat er machtsverschuivin gen in de Sowjet-Unie hebben plaats gevonden. Op de avond van de derde juli heeft het Centrale comité van de communis tische partij in Rusland medegedeeld dat Malenkof, Kaganowitsj, Molotof en Sjepilof, tot op dat ogenblik mannen, die vooraanstaande posten in de Sow jet-Unie bekleedden opzij waren ge schoven wegens „partij-vijandige acti viteiten". Ten tijde van wijlen Stalin zou dat hebben betekend, dat de dood hen wachtte, in de na-stalinistische periode gaat dat ietwat milder in Rus land, al is men nog nooit zeker van zijn leven. Chroestsjef, Boelganin en Zjoekof bleven de drie grote figuren, doch na verloop van enkele maanden kwam plotseling de mededeling, dat Zjoekof, minister van defensie, van zijn post was ontheven wegens ongeschiktheid. Hij zou getracht hebben zijn eigen wil door te drijven en gekant zijn tegen het voeren van intensieve communisti sche propaganda in het leger. Twee grote figuren zijn er thans nog over: Boelganin en Chroestsjef. Deze aan duiding is alfabetisch. Ook in de Sow jet-Unie houdt men zich aan deze volgorde, doch het is inmiddels aan 'n ieder bekend, dat Boelganin de man is, die handtekeningen zet, doch veel meer niet. Chroestsjef is de grote fi guur in het Kremlin. In wezen is in de Sowjet-Unie geen sprake van een een hoofdig bewind, in feite is men al heel dicht 'n dergelijke vorm genaderd. En is tenslotte in elke dictatuurstaat niet één man overgebleven, die aan de touwtjes trok? Met grote belangstel ling wordt de ontwikkeling binnen de muren van het Russische regeerkasteel gadegeslagen. DE HERENIGING van Duitsla waarover in de na-oorlogse jaren va is gesproken, is ook in het afgelopen jaar dikwijls onderwerp van gesprek geweest, maar men is geen stap dich» ter bij die eenwording gekomen. WéJ heeft Oost-Duitsland zich nog nauwe* verbonden met de Sowjet-Unie e$ heeft de Bondsrepubliek zich hechtaÉ ADENAUER aangesloten bij het westen. De bonds kanselier dr. Konrad Adenauer, voor vechter van aansluiting van zijn land bij het westen, werd herkozen, waaruit blijkt dat het Westduitse volk van neutraliteit niet veel verwacht. Inmiddels is wel gebleken dat do Bondsrepubliek in de internationale politiek een belangrijke rol gaat spe len, belangrijker dan Engeland, dat weieens met een tikkeltje afgunst de toeneming van de invloed van Ade nauer c.s. beschouwt. Frankrijk heeft in het afgelopen jaar weer het beeld geleverd van een voze democratie. Het bezit geeninnerlijke kracht en wordt door stakingen, poli tieke kwesties en financiële en econo mische moeilijkheden gehandicapt. Marianne is ziek. De strijd in Algerië kost het land miljarden francs en veel onrust in het binnenland. Een oplossing van de moeilijkheden is niet in zicht. De Ver enigde Naties hebben getracht door moties en resoluties wat klaarheid in de zaak te brengen, doch succes ls uitgebleven. De Poolse regering heeft in het af gelopen jaar hard gewerkt aan de ver betering van de economische positie van het land en de verhoging van de levensstandaard. Enorme successen heeft Gomoelka niet behaald, doch vergeleken met enkele jaren geleden is toch vooruitgang te bespeuren. De grootste spanningen hebben zich in 1957 voorgedaan in de landen rond de Middellanrse Zee. De ontwikkeling staat hier op laag peil en in dergelijke gebieden pogen de communisten steeds gebruik makend van de situatie onrust te veroorzaken. Ifni had te lij den van een Marokkaanse aanval, in Algerië bleef de strijd voortduren, Tu nesië stond in het middelpunt van de belangstelling, toen de Britten en da Amerikanen wapens gingen leveren aan dit land, tegen de zin van de Fran sen. Cyprus bleef onrustig, in Jordanië trilde de troon van koning Hoessein en aan de grenzen van Israël, Jordanië Irak en Syrië vonden vrijwel doorlo pend incidenten plaats.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3