l Niet-Indonesiërs kunnen verplicht te werk worden gesteld Voortvluchtige notaris meldt zich bij politie liMMimium Premier Ben Goerion biedt zijn ontslag aan Hongersnood op M-Java treft 83.000 mensen Militaire verordening van Djakarta s OP DE DR EMPEL PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J Op Ceylon zakt het rampwater s In dienst van de Xndon. regering Bekent diefstal van Joods bezit (ca. f 300.000) Invasie van beren, wolven en lynxen Jaarwisseling met kil en buiïg weer JAAR VAN DE RUIMTEVAART? Hogere belasting in Frankrijk KABINETSCRISIS IN ISRAËL Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2603; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vhssingen: Cbosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs j 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3896 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeurjacq de Smit Dinsdag 31 december 1957 I Here, Gij zijt ons een toe vlucht geweest Ps. 90 vs 1 Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 8.48 u., onder 16.39 u. Maan op 13.32 u., onder 4.02 u. Hoogwater woensdag 1 jan.: Vlissingen: 10.19 u. 1.44 m., 22.56 u. 1.59 m. Terneuzen: 10.43 u. 1.61 m., 23.21 u. 1.76 m. Wemeldinge: 11.44 u. 1.24 m., u. m. Zierikzee: 11.17 u. 1.06 m., 23.57 u. 1.28 m. Het water in de overstroomde ge bieden op Ceylon zakt, maar deze ge bieden zijn voor het grootste deel nog 6teeds geïsoleerd van de overige delen van het eiland. Vliegtuigen en helikopters voorzien de getroffen bevolking van levensmid delen en medicijnen. In de stad Co lombo alleen al zijn circa 3000 men sen dakloos. Canada, de V.S., Groot-Brittannië en India verstrekken hulp. Het Ameri kaanse vliegkampschip „Princeton" en twee Amerikaanse torpedobootjagers zijn met levensmiddelen en medicij nen op weg van Singapore naar Cey lon. India, dat reeds vijf vliegtuigen en twee helikopters ter beschikking van de regering van Ceylon heeft ge steld, heeft nog een vliegtuig gezon den. Nederland heeft, zoals bekend, bloedplasma geschonken. De Britse torpedobootjager „Cockade" wordt vandaag in Colombo verwacht. In de tuin van de pastorie van St. Laurent de la Mer (in de buurt van St. Brieuc), heeft men een meeuw aan getroffen met een ring aan de poot, waarin gegraveerd stond: „Rijksmu seum voor natuurlijke historie te Lei den". Nummer 67.290. DIRECTIE, HOOFDREDACTIE, REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN HET ZEEUWSCH DAGBLAD wensen alle lezers, adverteer ders, bezorgers en allen, die op één of andere wijze aan ons blad medewerken, of ermee in relatie staan, Gods beste zégen toe voor persoonlijk-, gezins- en arbeidsleven. Volgens een maandag in Djakarta bekend gemaakte militaire ver ordening, kunnen deskundigen van alle nationaliteiten, die in Indonesië wonen, door het militair gezag te werk worden gesteld in dienst der regering of bij alle particuliere bedrijven. De deskundigen, die op grond van de bepalingen der nieuwe verordening te werk worden gesteld, stellen zich bloot aan twee jaar gevangenisstraf of een boete van maximum RP 10.000, in geval van „opzettelijke nalatigheid" aan hun kant om hun taak te vervullen. De verordening, die is gebaseerd op de bepalingen van de staat van oorlog en beleg, die in maart j.l. voor geheel Indonesië werd afgekondigd, werd twee weken geleden uitgevaardigd, doch eerst gisteren bekend gemaakt. niet tot uitvoering is gebracht Nederlanders Wat betreft de Nederlanders in Indonesië wees hij op de recente ver klaring van premier Djoeanda, dat de Indonesische regering geen enke le Nederlander, die het land wenst te verlaten, zal verplichten in Indo nesië te blijven. Desgevraagd verklaarde de woord voerder van de Nederlandse diploma tieke dienst in Djakarta: „Tot dusver is nog geen enkel positief geval van weigering van een uitreisvergunning aan Nederlanders te onzer kennis ge bracht". De woordvoerder van het ministerie van voorlichting zeide aan de corre spondent van het A.N.P., dat het woord „alle" omvat alle deskundigen van elke nationaliteit, die in Indonesië december werd uitgevaardigd, zij nog wonen. Hij voegde hier echter aan toe, dat hoewel de verordeningen op 14 - - De 55-jarige notaris G. A. R. uit Heemstede, die sedert 23 december j.l. voortvluchtig was nadat accountants van de kamer van toezicht onregelmatigheden in zijn administratie hadden ontdekt, heeft zich maandagnacht op het hoofdbureau van politie-te Amsterdam gemeld. Hij is in arrest gesteld, verdacht van verduisteringen tot een bedrag van circa 300.000,gepleegd als beheerder van eigendommen van Nederlandse Joden, die in concentratiekampen waren omgekomen. Toen de notaris zich meldde, had hij nog maar enkele guldens op zak. Hij bekende verduistering en valsheid in geschrifte, waarmee hij zich sinds 1947 vele tienduizenden guldens zou hebben toegeëigend. Het is nog niet mogelijk de juiste omvang van de fraude vast te stellen. De notaris beweert dat dit f 150.000 is, maar 't vermoeden bestaat dat het verduis terde bedrag wel ongeveer het dub bele zal bedragen. Het is thans gebleken, dat de nota ris zich sinds 23 december onder val se naam in hotels in verschillende ste- Grote troepen wolven, die uit de Oekraine en Polen komen, dringen op het ogenblik het oosten van Tsjecho- Slowakije binnen. De autoriteiten heb ben grote drijfjachten georganiseerd om de dieren te bestrijden en op de kop van elke wolf is een behoorlijke premie^ gezet. In het gebied van Presof heeft men meer dan 260 wolven waar genomen. De dieren hebben vele schapen en koeien verscheurd. Ook de zwarte be ren zijn dit jaar talrijker dan het vo rige. In Moravië heeft men voor het eerst sinds 50 jaar weer lynxen waar genomen. Maandag drong met noordwestelijke winden koudere polaire lucht ons land binnen. Deze lucht was onstabiel van opbouw en er kwamen dan ook tal rijke buien voor, sommige met hagel en hier en daar een donderslag. De windkrachten boven c Noordzee en ook onze streken zullen kleiner wor den. Overigens komt er in het weer type weinig verandering. Dus: wisse lende bewolking met enkele buien. Overwegend matige noordwestelijke wind en na een iets koudere nacht dan <Üe van zondag op maandag ook iets lagere middagtemperaturen. den heeft opgehouden. Vrijdag werd zijn auto op een kade te Amsterdam onbeheerd aangetrofen. De wagen werd voortdurend bewaakt, maar R. keerde niet naar de auto terug. Luxe leventje De fraude was ontdekt door valse handtekeningen. De notaris heeft ver klaard reeds in 1942 sieraden van Joodse onderduikers te hebben ver duisterd. Door een onjuiste boekhou ding en het tekenen van valse kwitan ties slaagde hij erin zijn praktijken heel lang onopgemerkt te houden. R. bezat vijf renpaarden en twee auto's en leidde een zeer royaal leven, veelal ook in het buitenland. Gedurende de week van zijn vlucht heeft de notaris zijn tijd zoekgebracht in café's biosco pen en hotels. Vrijdag wordt hij aan de officier voorgeleid. Een van de nieuwste hobby's in de Verenigde Staten is het bouwen van raketten. Op de middelbare scholen zijn clubs gevormd, die zich met de primitiefste middelen bezig houden met de bouw van de apparaatjes. Charles Ferguson en Bruce Con way te Cincinnati in de Ameri kaanse staat Ohio aan een werk bank (rechts) in hun „laborato rium" (links). Gevangenen uit Ambon op transport naar Djakarta Volgens uit Makassar ontvangen be richten is de „Baoanghari" uit Ambon in Makassar aangekomen met 210 ge vangenen, allen leden van de „Repu bliek der Zuid-Molukken" en van de opstandige Darul Islam-beweging. Het schip is met dit transpot op weg naar Djakarta. De inspecteur van politie, die het transport begeleidt, weigerde eniger lei verklaring af te leggen, toen hem naar de reden van het overbrengen der gevangenen werd gevraagd. -ir Brood wordt duurder in West-Duitsland Volgens handelskringen te Bonn zul len de broodprijzen in West-Duitsland in januari gemiddeld vier Pfennig per kg worden verhoogd. Als redenen voor hun prijsverhoging noemen de bakkers de afschaffing van het meelsubsidie, de verkorting van de^verktijden en de verhoging van de sociale lasten. Het nieuwe jaar, 1958, doet zijn intrede. Zal het over twaalf maan den geboekstaafd worden als het „jaar van de ruimtevaart" Frankrijk heeft een nieuwe stap op de weg naar versobering gedaan door de invoering van belasting verhogingen door de regering, welke de prijzen van een groot aantal luxe en huishoudelijke goe deren met ingang van nieuwjaars dag omhoog zullen brengen. Gebruik makend van de bijzon* dere economische bevoegdheden, welke het parlement haar in da loop van deze maand verleende, heeft de regering een belasting verhoging van 2V2 procent afge kondigd voor ingevoerde en in het eigen land vervaardigde luxe pro- dukten, variërend van juwelen, schoonheidsmiddelen, radiotoestel len en koelkasten tot speelgoede ren, vistuig, truffels en caviaar. Een verhoging van de belasting op verleende diensten zal de man tref fen, die zich de haren laat knippen, de vrouw, die een schoonheidssalon bezoekt en de kunstverzamelaar, dia antiquiteiten door middel van een tus senpersoon koopt. Gewone voedselpro- dukten vallen niet onder de verho gingen. Wijnprijs geblokkeerd Verder werd door een ander besluit de wijnprijs geblokkeerd op het ni veau van november van 103 tot 109 frank per liter, een prijs, die reeds 20 frank hoger was dan die aan het be gin van het jaar. Door verhoging van de zegelrechten stijg ende kosten van passen, rijbewij zen en soortgelijke documenten. Ook zullen de tarieven voor de on dergrondse spoorweg (metro) voor de bussen, en voor de spoorwegen ver hoogd worden met een percentage, va riërend van 10 procent voor het spoor wegtarief tweede klasse tot 50 procent voor het eerste klas metro-tarief. Straks luiden klokken in de nacht. Zij doen ons denken aan het leven, dat nü weer gaat en straks weer wacht. Een ieder mens bedenkt zich even Wij allen kijken graag nog even (alsof wij 't node missen gaan) over de schouders van het heden, willen nog in 't verleden staan. En klokken luiden over stad en velden. Hier zwijgt een mens, nu eenzaam en alleen. Daar zijn z'aan 't drinken en aan 't schelden, zij vinden 't leven immers hopeloos gemeen! In deze nacht waarin de klokken luiden, Is geen contrast zo groot, zo aangedaan. En vragen velen, wat het wil beduiden, te moeten stilstaan bij de drempel van 't bestaan. Er zijn bedroefden, die verliezen moesten boeken het was een moeilijk en een veel gebeden jaar. Zij blijven 't langst van al aan deze zijde zoeken, Want alle mensen moeten 't overstappen wagen: deez' overgang is voor een elk verplicht. Slechts wie het Kruis ziet aan de kimme dagen, weet dat nieuw leven voor hem komt in zicht. Dan biedt het nieuwe jaar weer wijde perspectieven, ondanks de donk're wolken boven 't aards bestaan. Het onbekende leven lokt ons dan weer aan, met Jezus durven wij weer voorwaarts gaan. En langzaam aan verstommen de geluiden. De klok van 't leven en van ons bestaan gaat immer voort zij wil niet stille staan, totdat zij eenmaal 't laatste uur zal luiden. Geef ons dan kracht, om, als de morgen gloort, in 't nieuwe jaar voor U alleen te leven. Laat ongeloof, dat zich aan U niet stoort, ons niet verleiden en ons niet doen beven. Dan weten wij, dat eenmaal zullen luiden de klokken van het nieuw en hemels jaar. En voor wie Jezus kent, zal dat beduiden: vertwijf'lend en zacht sprekend over 't „maar"Uw Koning komt en Hij verwacht u daar. Doch klokken luiden nodigend aan allen: Stap over 't heden van uw droef bestaan, en zie de drempel, moog' het zwaar u vallen, Uw weg is niet ten eind, gij moet nog verder gaan. - - - A. VINGERLING Baby in dc wieg gestikt Zondagnacht is een baby, een meis je van 2% maand, In Haarlem-noord tijdens de slaap om bet leven geko men. Men neemt aan dal het kindje zich heeft omgedraaid en in de dekens is gestikt. Toen de moeder 's morgens bij de wieg kwam, zag zij dat de baby was overleden. Bij K.B. is aan dr. F. L. Mansholt op zijn verzoek op de meest eervolle wijze met ingang van 1 januari 1958 ontslag verleend als minister. Ir. C. Staf is benoemd tot minister van land bouw ad interim. De Israëlische premier, David ben Goerion, heeft maandag zijn ontslag als minister-president in gediend, omdat hij „niet in staat was de schade aan zijn coalitie kabinet te herstellen". Ben Goerion deed deze medede ling nadat zijn kabinet vier uren vergeefs gepoogd had de crisis op te heffen, welke was ontstaan door het besluit van de premier om (zonder voorafgaand overleg met de ministerraad) een vooraan staande Israëlische functionaris in West-Duitsland over eventuele wapenleveringen te laten onder handelen. Ben Goerion zei, dat hij president Ben Zvi voor woensdag officieel zijn ontslag zou aanbieden. Hij weet de crisis aan de linkse Achdoeth Haa- voda-partij, welker ministers hij er reeds eerder van beschuldigd had da pers van de reis naar Bonn op de hoogte te hebben gesteld. Deze partij verzette zich in principe niet tegen aankoop van wapens in W. Duitsland, maar tegen de keuze van de Israëlische functionaris, die werd uitgezonden, Sjimoon Peres, de direc teur van het Israëlische ministerie van defensie. Van elke natie Eveneens is maandag een regerings besluit gepubliceerd, Jat reeds op 24 december is gevallen, maar tot op he den geheim zou worden gehouden. Daarin staat dat de veiligheid van Israël eist, dat zijn verdedigingskracht door aankoop van materieel van on verschillig welke herkomst wordt ver groot. Men beschouwt voorts de publice ring van het in besloten kring geno men besluit als schadelijk voor de staat en een ernstige schending van het beginsel van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor de rege ringsbesluiten. Op Midden-Java heerst een hongersnood, waarvan 83.000 mensen te lijden bebhen, zo heeft de Indonesische minister van sociale zaken in Djarakta ver klaard na een bezoek aan het regentschap in Purwokerto. De minister zei, dat verscheidene mensen in het getroffen gebied ratten aten. Er is een miljoen roepias toegewezen voor aankoop van rijst voor het getroffen gebied, zo voegde hij hieraan toe.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1