1 WATERSNOODRAMP TEISTERT CEYLON; REEDS 200 DODEN 300.000 mensen dakloos Nederland helpt zijn vroegere kolonie Communistisch plan om Indonesië te veroveren Malta wil betrekkingen met Engeland verbreken BAL VERDWEEN SPOORLOOS IN DE MIST Russische prof.: „Retour aarde-maan in 3 seconden" WELDRA NIEUWE SPOETNIKS DE IUCHT IN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „STEM VAN AMERIKA" OPENBAART: HULP VAN VELE LANDEN Onthullingen uit boekje van 1955 Totdat geschil is opgelost PERON: „Ik kom in 1958 terug IN ATOOMZUIL Anti'Nederlandse maatregelen waren vooraf opgesteld „Sport" op Italiaanse bodem BfflUmtUMUi Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438; bp geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970, giro 274289 Bijkantoren Middelburg; Kor te Noordstraal 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen; Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maaiid. f7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Britse mist zie pagina 8 13e Jaargang No. 3895 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de SMIT Maandag 30 december 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag; Zon op 8.48 u., onder 16.38 u. Maan op 12.01 u., onder 2.57 u. Hoogwater dinsdag 31 dec.: Vlissingen: 9.09 u. 1.40 m., 21.58 u. 1.43 m. Terneuzen: 9.32 u. 1.58 m., 22.19 u. 1.61 m. Wemeldinge: 10.34 u. 1.17 m., 23.18 u. 1.41 m. Zierikzee: 10.12 u. 0.98 m., 23.03 u. 1.22 m. HET EILAND CEYLON, ten zuiden van India, wordt momenteel geteisterd door een over stromingsramp, waarbij reeds meer dan tweehon derd mensen zijn verdronken en 300.000 Ceylone- sen dakloos zijn geworden. OOK NEDERLAND heeft, evenals de Verenig de Staten, Engeland, Rusland, Canada en Japan, de regering van Ceylon beloofd hulp te zullen ver lenen. Ons land zal bloedplasma ter beschikking stellen. President Eisenhower heeft bevel gegeven dat een vliegdekschip, twee onderzeeboot jagers en een geleideschip voor vliegboten met voedsel en medicamenten uit Singapore en de Perzische Golf naar Ceylon zullen varen. Ook Britse schepen worden vandaag in Colombo verwacht met hulp goederen voor de bevolking. Vliegtuigen van de Indiase luchtmacht waren zondag reeds bezig met het afwerpen van voedsel en medicijnen boven de zwaarst getroffen gebieden. CEYLON, dat sinds 1948 een onafhankelijk Do minion is binnen het Britse Gemenebest, is lange tijd een Nederlandse kolonie geweest. Het eiland is tweemaal zo groot als ons land en telt een be volking van zeven miljoen zielen. Wil Indonesië wapens in Zweden kopen Het Zweedse conservatieve blad „Svenska Dagbladet" schrijft vernomen te hebben, dat Indonesië Zweden heeft gepolst over levering van bepaalde soor ten wapens. Bij de Zweedse diplomatieke vertegen woordiging te Djakarta zou een stap in deze richting zijn gedaan. Te Stockholm wordt niet verwacht, dat Zweden zich bereid zal tonen wapens aan Indonesië te leveren, omdat Zweden al tijd geweigerd heeft wapens te versche pen naar gebieden, waar ongeregeldheden of conflicten voorkomen. De Amerikaanse regeringsvoorlichtingsdienst heeft zondagavond in zijn radiouitzending 'De stem van Amerika' bekendgemaakt, dat men over bewij zen beschikt van het bestaan van een communistisch plan ter verovering van Indonesië. Men was in het bezit gekomen van een geschrift van de algemeen secretaris der Indonesische communistische partij, Nusantara Aidit, dat als leidraad voor de Indonesische communisten diende. De strekking van het werkje werd niet nader aangeduid. De overstromingen breiden zich uit van oost naar west. Ten zuiden van de marinebasïs Trincomalee (zie kaar tje) is het vissersdorp Mutter onder gelopen. De bevolking van 5.500 zie len wordt geëvacueerd. Elders bezwe ken op verschillende plaatsen de dij ken van het stuwmeer. Het schier eiland Manar (westkust) zou ook on der water staan. Laaggelegen gebie den ten noorden van de hoofdstad Co lombo alsmede ook een deel van de residentie staan blank doordat de ri vier de Kelani buiten haar oevers is getreden. Soldaten, die aan het reddingswerk deelnemen, verklaarden, dat ontoe gankelijke wegen hen in vele gebie den hebben belet voedsel te verstrek ken aan de getrofen bewoners. Ook 't lage wolkendek werkte tegen, daar drie Dakota's van de Indische lucht macht hierdoor geen voedsel en medi camenten konden afwerpen. Het boekje getiteld „Korte ge schiedenis van de communistische party in Indonesië" was reeds ge drukt in december 1955 in India. Een woordvoerder van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst zei dat men er geen speciale betekenis aan moest toekennen, dat de bekendma king juist nu geschiedde. Dit kwam alleen doordat men pas thans het De premier van Malta, Dom Mintoff, zal vandaag het parlement verzoeken de betrekkingen met de Britse regering te verbreken totdat het geschil over de tewerkstelling van arbeiders van de ma rinewerf is opgelost. In de motie, die Mintoff zal indienen, wordt gezegd: „Aangezien de Britse rege ring de verplichtingen niet wenst na te komen die zij op zich nam bij haar ver klaring van juli 1955 ter voorkoming van werkloosheid, verklaren de volksverte genwoordigers dat zij zich niet langer gebonden achten aan de verplichtingen tegenover de Britse regering en haar bondgenoten, zolang Engeland niet ga randeert dat het geen arbeidskrachten op Malta zal ontslaan voordat er ander werk voor hen is gevonden." Bij de Britse marinewerf op Malta wer- De voormalige Argentijnse dic tator Juan Peron heeft volgens de Daily Express aan een bijzondere correspondent van het blad gezegd in 1958 te zullen terugkeren, al zou dit gepaard moeten gaan met dood en vernietiging. Peron en zijn aanhangers zouden in Caracas de komst afwachten van Pa trick Kelly, leider van 157 peronisti- sche cellen in Argentinië, die tot actie zouden overgaan als zij daartoe het sein uit Caracas krijgen. (Kelly heeft in Chili gevangen gezeten maar heeft kans gezien als vrouw vermomd te ontsnappen). SOEKARNO NAAR EGYPTE Volgens een officiële bekendmaking In Cairo, zal president Soekamo van Indo nesië voor een officiëel bezoek van vier dagen aan Egypte op 12 januari in Cairo aankomen. Voor zijn bezoek aan Cairo wordt Soe kamo te Nieuw-Delhi verwacht. Het is waarschijnlijk dat hij nog bezoeken aan Karatsji, Colombo, Rangoen en Bankok zal brengen, voordat hij op 25 januari voor een veertiendaags bezoek in Japan aankomt. ken 7.000 man. Door een wijziging in het Britse vlootplan moet een aantal hunner worden ontslagen. Mintoff, een socialist, is premier sinds maart 1955. De Britse kroonkolonie Malta telt 314.000 inwoners. Het parlement heeft geen bevoegdheid in defensiezaken en op het gebied van betrekkingen en ver dragen met het buitenland. In deze aan gelegenheden beslist de gouverneur. In 1956 besloot het eiland bij referendum tot integratie met Engeland. De details van dit plan worden nog uitgewerkt. Toch geen ontmoeting tussen Soekarno en Britse premier De Indonesische minister van voorlich ting, Sudibjo, heeft meegedeeld, dat de Indonesische regering niets bekend is omtrent een ontmoeting tussen president Soekarno en de Britse premier Macmillan tijdens het bezoek van Soekarno aan In dia. Hierover zijn in de pers enige be richten verschenen. De Indonesische regering aldus Su dibjo na een vergadering van het kabinet heeft geen besprekingen gearrangeerd tussen beide staatslieden in verband met het geschil over Ned. Nieuw Guinea. Neen, dit zijn niet de nieuwste ontwerpen van atoomvoertuigen, waaroverde Russische professor professor sprak. Dit is een fanta sie-tekening, maar misschien maakt u soortgelijke toesteilen nog mee. Het stelt een atomisch vliegtuig voor, plaats biedend aan 200 passagiers. Het kan van het water opstijgen en daar ook lan den. Zes atoommotoren moeten 't toestel aandrijven tot ongekend hoge snelheden. Enkele jaren ge leden lachte men nog om plaatjes als deze, maar thans na de Spoetniks Ontploffing in mijn eiste tien doden In een steenkolenmijn nabij Bleu- field, in West-Virginia, heeft zich een zware ontploffing voorgedaan, waar door naar schatting 45 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Zij bevonden zich op een diepte van 165 meter. Een mijnfunctionaris heeft later meegedeeld dat zich op het tijdstip van de ontploffing 24 mynwerkers in de mijn bevonden. Tien hiervan zn'n om het leven gekomen. Men hoopt hun stoffelijke overschotten spoedig te kunnen bergen. De veertien ande ren werden gered. t De Russische hoogleraar Blagonravof heeft in een artikel in een Russische tijdschrift geschreven, dat Rusland binnen korte tijd op nieuw kunstmanen zal afschieten, spoedig gevolgd „door de eerste raketten om de weg naar de maan en andere hemellichamen te banen". Volgens Blagonravof ls de dag niet ver meer. dat de apparaten in de kunst manen hun kracht aan atoombatterijen zullen ontlenen en dat atoomtreinen met de snelheid van vliegtuigen zullen reizen. Naar zijn zeggen waren er al plannen ontworpen voor kleine ver plaatsbare atoomcentrales op rubsban- den voor gebruik in bergachtige stre ken en in het hoge noorden, waar geen natuurlijke energiebronnen zijn. Hij achtte een van de voornaamste ta ken van de Russische wetenschap de om zetting van zonne-energie in elektriciteit; het vraagstuk van draadloze geleiding van energie was reeds onder handen. De hoogleraar zei. dat in Rusland totstand- gebrachte verbindingen van metalen met keramische grondstoffen, gebaseerd op titaan en borax, temperaturen tot 2000 gr. Celsius hadden verdragen. Professor Blagonravof zei dat in „de grootste atoomzuil van de wereld, het Russische synchrofastotron, geladen deeltjes met nagenoeg de snelheid van het licht twee keer een afstand tussen aarde en maan in drie seconden tijds hadden afgelegd". Men werkte than3 aan een nog grotere zuil. boekje had ontdekt. Volgens hem was er beslist geen verband tussen de uitgave van het ge schrift en de huidige gebeurtenissen in Indonesië. Volgens de Usia spoort de brochure de Indonesische commu nisten aan deel te nemen aan een coa- liteitsregering om alle anti-communis tische partijen te vernietigen. Ook moest alles in het werk gesteld wor den om stemmen te winnen, zodat da communisten de vak- en jeugdbewe ging onder controle kon krijgen. Men moest met de Indonesische kapitalis ten samenwerken, hoewel hun indu strieën later overgenomen zouden worden. 'Techniek' Gedurende de eerste week van de cember 1957 hadden de communisten een „bekende techniek" aan de dag gelegd, aldus de Usia. Toen bezetten de communistische vakverenigingen in de loop van een 24-uurstaking Neder landse fabrieken, maatschappijen en bedrijven. Deze handelwijze gelijkt volgens de Usia enigszins op de acties in Oost-Europa tijdens het grijpen naar de macht door de communisten in het jaar 1946. Verklaring van Djuandat Premier Djuanda van Indonesië heeft zaterdag ontkend dat de maatregelen van de Indonesische regering om de Nederlanders te bewegen afstand van West-Irian te doen, genomen zijn zon der voldoende vooroverleg. Hij zei dat de anti-Nederlandse maatregelen genomen zyn in overeen stemming met van te voren opgestel de plannen. Kennelijk vormden zijn woorden 'n antwoord op de aanval van Moham med Hatta, die zoals bekend kritiek heeft uitgeoefend op de manier waar op de Indonesische regering de cam pagne tegen Nederlanders voert. O Gistermiddag stoomde het Franse s.s. „Les Glières" de Nieuwe Waterweg bin nen, komende van Manilla en bestemd voor Rotterdam. Daarmee ls voor het eerst in de geschiedenis het aantal In één jaar te Rotterdam binnengekomen sche pen op 22.000 gebracht. Wekelijks spelen zich op windende tonelen af op de Italiaanse voetbalvel den. De toeschouwers ver wonderen er zich nauwe lijks meer over. Maar nochtans hebben zij zich deze week weer eens heer lijk opgewonden over de gebeurtenissen in de slot fase van de (felle) strijd tussen F.C. Mïlan-Floren- tina. Het duel moest ten slotte zelfs gestaakt wor den. MIST De moeilijkheden bereik ten acht minuten voor tijd een climax. Florentina kreeg toen de kans om door een strafschop een 21 achterstand weg te werken. De doelman van Milan stopte het schot echter prachtigen dat was meer dan de spelers van de ploeg uit Florence konden verwerken. Zij dromden om de scheids rechter heen en bezwoeren hem de strijd te staken. Het argument? Door de steeds dikker wordende mist was de bal nauwe lijks meer te volgen, ver klaarden de gasten na drukkelijk. Arbiter Maurelli spotte met zijn leven, maar liet zich niet vermurwen. Toen hij echter de strijd wilde voortzetten was de bal spoorloos verdwenen.... Onder oorverdovend ge brul en gefluit van de 20.000 toeschouwers gaf hij opdracht een nieuwe bal te halen. Dat geschied de. Maar nauwelijks was de bal op het veld of een der spelers van Florentina rende toe, greep het leer en stelde zich 'beschermd' door zijn teamgenoten, achter een der doelen op. Het was zijn krachtigste argument om verder spe len onmogelijk te maken. WEG. De heer Maurelli uitte dreigementen, lachte de spelers eens vriendelijk toenniets had effect. En daarom besloot hij ten slotte maar opnieuw een bal te laten halen. In het gehele stadion was er ech ter geen enkele meer te vindenDe spelers van Florentina hadden hun zin: de strijd werd ge staakt. En dat noemt men in Italië dan sport P.v.d.A. voor open gesprek met Indonesië Op een zaterdagavond in het Con certgebouw gehouden Oudejaarsbij- eenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid heeft do voorzitter van de partij, de heer Evert Vermeer, ten aanzien van Indonesië gezegd, dat de P.v.d.A. voorstandster blijft van een open gesprek, dat mo gelijkheden biedt voor de toekomst. Er ligt op het Westen een zwara taak, als het de opmars van het com munisme in Azië wil stuiten, aldus da spreker. Dat is niet alleen in het be lang van het Westen, maar ook van de volken, omdat de vryheid op het spel staat. Hij zeide voorts dat in 1958 meer dan ooit de nadruk gelegd zal moeten worden op een samenwerking van da Aziatische en Afrikaanse volken, waar door deze hun vrijheid krijgen of be houden. Ingezonden mededeling (adv.) DE BILT ZEGT: Iets lager temperaturen Wisselend bewolkt met enkele buien. Overwegend krachtige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1