ZELFBEDIENING NEEMT TOE I Wij kijken eens om naar 1957 Duidelijke taal in Oost-Berlijn 0nder jonge Jaarlijkse stijging met vijftig procent Klanten verschijnen vaker dan vroeger Ook proberen vooruit te zien van Let boeL Zaterdag 28 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 De zelfbedieningszaak voor speelgoedartikelen TICOHUIS Waardering en dank KLAVER VIER X Rome's opmars in West-Friesland Trouw'dwaasheden in Amerika Uit de wereld Ochtendgebed in bedrijven Tegen degradatie van kerkgebied Jeugdkapel in vreemde talen W oordomzetting (Van een onzer verslaggeefsters) Er is een tijdje geleden een meer dan 120 bladzijden tel lend rapport verschenen van het Economisch Instituut voor de Middenstand over de zelfbedieningszaken in Ne derland. Schrikt u maar niet, we zullen u echt niet gaan vermoeien met de vele vak technische details, waarover in dit boek geschreven wordt: die zullen de zakenlieden wel meer interesseren dan de huisvrouwen. Eén ding blijkt zonneklaar uit het rapport: de zelfbedieing in Nederland is in opmars. De laatste jaren nam het aantal zelfbedie ningszaken elk jaar met rond 50 procent toe. Op 1 januari 1957 waren er in ons land 524 zelfbedieningsbedrijven, waarvan ongeveer driekwart in gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Waaraan is deze snelle ontwikkeling eigenlijk te danken? Uit verschillende gesprekken is ons gebleken, dat zelfbedieningszaken op vrouwen een grote aantrek kingskracht hebben. Een kruidenier, die zelfbediening gaat invoeren, kan er zeker van zijn, dat hij zijn klanten vaker zal zien verschijnen dan vroeger, toen zij de meeste artikelen in een boek je noteerden en thuis lieten bezorgen. Speciale aanbiedingen, verschillende merken in ge varieerde prijsklassen van een en hetzelfde artikel, een groter assortiment en de vaak voorkomende com binatie van kruideniersartikelen met vleeswaren en (of) groenten en fruit, al deze factoren brengen de hu.svrouw ertoe, zelf eens een kijkje te gaan nemen op deze „markt", waar zij ales Imet haar eigen ogen kan keuren, waar zij op haar gemak haar keus kan maken en waar zij de verschillende artikelen en prij zen kan vergelijken. Uren in de rij staan, zoals vooral op zaterdagmid dagen in veel winkels het geval is, komt in de meeste zelfbedieningszaken niet meer voor. De artikelen zijn verpakt, zij kunnen zó in het mandje worden gestopt en op drukke dagen zal er hoogstens bij de kassa een kleine opstopping ontstaan. Een artikel als suiker, dat los altijd wat goedkoper is dan verpakt, wordt ook al van tevoren afgewogen en in zakken gedaan en het zelfde is het geval met de meest gevraagde vlees waren. MEER VARIATIE Aangemoedigd door huishoudscholen, radiopraatjes en recepten en adviezen in kranten, proberen de meeste vrouwen, meer variaties in de maaltijden te brengen dan vroeger. Ook voor hen is het prettig, dat zij nieuwe ideeën kunnen opdoen in de zelfbedienings zaken, waar de heerlijkste waren aanlokkelijk staan uitgestald. Een nadeel is natuurlijk, dat zij praktisch altijd méér in hun mandje stoppen, dan zij anders via het boekje van de kruidenier besteld zouden hebben. Hét gezellige babbeltje over de toonbank komt in de zelfbedieningswinkels misschien een beetje in het gedrang. Sommigen zullen dit betreuren, voor anderen is het waarschijnlijk een opluchting (voor de kruide nier bijvoorbeeld, die nu niet meer duizend en één keer hoeft te zeggen, dat het buiten zo guur is Natuurlijk is' er altijd personeel aanwezig, dat des gewenst adviseert bij de aankopen en voorlichting geeft, wanneer er maar om wordt gevraagd. Eén van de voordelen van zelfbediening is, dat men bij het boodschappen doen niet meer wordt beïnvloed door de medekopers. Zo werd er in bedieningszaken, om maar eens een voorbeeld te noemen, voornamelijk jam van de „middensoort" gekocht. Voor de buur vrouw schaamde men zich een beetje, om de goed koopste te nemen, terwijl zij aan de andere kant ook niet mocht denken dat „het niet op kon", als de extra soort werd ingeslagenMaar in zèlfbedienings- zaken worden meer goedkopere potjes jam verkocht dan midden- en extrasoorten! Er is nu eenmaal nie mand, die je constant op je vingers loopt te kijken, om te zien, wat je precies in je mandje laat ver dwijnen. NIET ALES Z.B. Nu moet u beslist uit dit praatje niet opmaken, dat er binnen niet al te lange tijd uitsluitend zelfbedie ningszaken in ons dierbare vaderland te vinden zul len zijn. De welvaart heeft zowel parallelisatie als specialisatie tot gevolg. Er komen steeds meer wer kende vrouwen en voor hen is het altijd plezierig, als zij gauw even een boodschapje kunnen gaan doen en niet lang op hun beurt hoeven te wachten. Er zullen echter steeds bedieningszaken blijven bestaan, die hun trouwe klantenkring hebben verworven, doordat zij door de een of andere specialiteit of door hun service befaamd zijn geworden. De meeste zelfbedieningsza ken bezorgen bovendien slechts op verzoek of hele maal niet meer thuis en ook hier liggen concurrentie mogelijkheden voor de bedieningszaken, vooral in het platteland. Ingezonden mededeling (adv.) LANGE DELFT MIDDELBURG Uniek in Zeeland Speciaalzaak voor. Trix- en Marklin elektrische treinen Voorts alle merk-speelgoederen De feestdagen liggen in deze tijd van het' jaar wel op een rij naast elkaar, maar hoe verschillend van karakter zijn ze. We hebben in een Wereld vol donkere dreiging ons blijde Kerstfeest nog kunnen vieren. En nu het jaareinde en het begin van het Nieuwe Jaar vlak voor pns. Ook dit zijn dagen, die we feestelijk vieren, maar toch weer 50 geheel anders dan de Kerstdagen. Dit anders zijn komt ook uit in ifle gesprekken daarover. Het is niet bepaald gloednieuw gezegd, maar wel juist, wanneer we te horen krijgen, dat da tijd vliegt, want het Is alweer haast Nieuwjaar. Vanzelf keren we ons eens om, want in een terugblik wil ieder het voorbije jaar nog eens bekijken. Dan komen de herinneringen, blij of verdrietig. Dit laatste vooral, als er een lege plaats ln de intieme familiekring is gekomen. 1 flinke som nodig, maar de zo gegeven Ook in ons Vrouwenhoekje kijken we even om naar 1957, dat we teza men doorleefden. Ja inderdaad, te za- men, want op de duur is er tussen ons een soort band ontstaan, die het ge voel geeft, dat we met elkaar een ge meenschap vormen. De vele brieven, die ik in de loop van het jaar ont ving zijn daarvan het bewijs. Het wa ren brieven, waarin om raad werd ge vraagd, vaak ook, en dat is verblij-, dend, brieven met zomaar een ver trouwelijk praatje. Wonderlijk en mooi is dat, want alle persoonlijk con tact ontbreekt en toch groeide de saamhorigheid. Heel sterk is dit ge weest in de maanden, dat ik week aan week aan uw beurzen rukte voor ons Slier pleegkind Sadrach in Nieuw Gui nea. Het was alsof velen toen dachten, tës ik nu tóch geld stuur, dan maar tegelijk er wat bij geschreven en toen Is me in menige huiskamer een blik :egund, waarmee ik blij was, want ;uist dat contact maakt het schrijven an u tot een vreugde. Wat heb ik het gewaardeerd als bleek, dat men toch zo graag wilde mee ben en het ook deed, al was het met een bescheiden bedrag, eenvoudig Qmdat geen cent meer gemist kon wor den, maar men wilde er bijhoren, bij hen, die te samen de vele Sadrachs gingen blij maken. We hadden toen 'n me tegen kunnen werpen, als er niets beters te zeggen valt, dan ls het-beter te zwijgen. Ingezonden mededeling (adv.) Volgends uitzending zoterdag 4 Jan. 9.45 n.m. over Hilversum I (402 m.j. Schrijf in elk der tien vakjes een I of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan» Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekell|ks prijzen tot —m in nnn totale waarde v. minstens lU.UUU.» T ty Alle cijfers •pgetefd r Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds",St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Mlnder-Vallden „AVO" en St. ..Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed- ekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. --8-1957 no. 1026/257. Er is inderdaad wat beters te zeg gen. Ik begon ons weekpraatje met te schrijven, dat de feestdagen nu in een rij naast elkaar liggen. We hebben eerst Kerstfeest gevierd en dat Kerst feest bepaalt onze Nieuwjaarsdag im mers, want de Here, Die in Zijn grote liefde Zijn eigen Zoon uit de hemel van Zich liet gaan naar die vreselijke doorzondigde aarde, ons tot heil, die zelfde Here houdt in Zijn sterke Va derhanden zeer vast de teugels van het wereldbewind. En dan kan 't wel eens moeilijk voor ons worden, maar uit eindelijk zorgt Hij dat alles zich voor ons ten beste keert. Dan U het ook mogelijk, dat wa op de Nieuwjaarsdag, als een reële wens kleine sommetjes geven de burger moed voor de geest van onze mensen van het Zeeuwsch Dagblad. Moed En daarom ook moed om weer te zamen het nieuwe jaar in te gaan. Ja, na de terugblik, volgt dan altijd een poging om vooruit te zien. Natuurlijk echt vooruitzien is geen mens ver gund, want het wereldbestel is in Gods handen en Hij doet naar dat Hij nodig acht om Zijn grote plan van Zijn schepping naar het einde te voe ren, zoals Hij Zich dat heeft gedacht. Maar toch wil ieder wel vooruitkij ken en denkt zich de gang van zaken in, rekenend met de toestanden, zoals die nu voorhands zijn. Niet moedgevend, benauwend, is eigenlijk alles, wat we zeggen kunnen. Het is alles een beangstigende drei ging. Overal is de mensheid op drift geslagen om 'onheil en onrust te stich ten. Zo is het toch. Moeten we zo 1958 ingaan? Men zou Het dorp Berkhout bij Hoorn was vroeger een protestants dorp. Er waren wel r.k. ingezetenen in de burgerlijke gemeente, maar zij woonden in de buurtschap Goorn, waar ook hun kerk staat. Van lieverlede zijn in Berkhout steeds meer rooms-katholieken ko men wonen. De middenstandszaken, eertijds alle in protestantse handen, worden nu reeds voor een deel door r.k. inwoners gedreven. Tegenover het geboorte-overschot bij Rome, staan de kleiner wordende gezin nen der protestanten. Te Berkhout staat een grote Hervormde kerk, die in de vorige eeuw gebouwd is. Slechts een klei ne groep komt hier zondags bijeen. Daarom is van r.k. zijde al eens geïnformeerd of men de Hervorm de kerk niet zou kunnen kopen, daar het kerkgebouw te Hoorn te klein geworden is en te veraf ligt voor de parochianen in Berkhout. De Hervormden zouden dan een kleinere kerk bouwen, waarvan de verhoudingen beter overeenstem men met het aantal kerkgangers. Uit overwegingen van prestige is de Hervormde gemeente niet op de voorgestelde transactie overgegaan. tegen elkaar zeggen: „Veel heil en ze gen in het nieuwe jaar". Datzelfde zeg ik ook tot u allen, waarmee we, zjj het dan langs deze papieren weg, op de duur een echte gemeenschap hebben gevormd. Uw Maja. Gewoonweg uit zucht om in de publiciteit te komen, plegen trou wende mensen in Amerika nogal eens rare bokkesprongen uit te ha len. Zo vertelde rev. John Up de- graff, voorzitter van de predikan tenvereniging te Miami, dat on langs een bruidspaar zijn huwelijk te paard voltrokken wenste te zien. Bruid en bruidegom waren name lijk beide aan een manege verbon den. De huwelijksvoltrekking zou plaats vinden in de renbaan, waar de dominee met zijn dienstboek in de hand, gezeten op een derdt paard, het formulier zou lezen. De dominee heeft er echter voor be dankt om aan deze duiaasheid mee te doen. Een ander bruidspaar i* on langs, gekleed in duikersuitrusting- gen, onder water getrouwd. Weer een ander paar trouwde op de om loop van een vlaggemast, waarbij de predikant vanaf een lange brandweerladder de ambtshande lingen verrichten moest. Dat een bruidspaar in een vliegtuig trouwt, is niets bijzonders. Via een tele foonlijn, kan men op de aarde dan het jawoord beluisteren! Aan de predikantenvereniging van Miami is verboden voortaan aan dergelijke gekheid mee te doen. Verkorting van studietijd Om in het tekort aan predikan ten te voorzien zal de Lutherse kerk in Finland de studietijd van theologische studenten inkorten van 5% tot 4% jaar. Prof. Nikolai- nen, decaan van de theologische faculteit aan de universiteit van Helsinki, voegde aan dit bericht de mededeling toe, dat de beperking niet zal leiden tot daling van het peil der academische vorming. Dit blijft op hetzelfde niveau. De ver korting, waartoe de nood drong, kon gerealiseerd worden door her ziening van het theologisch leer plan. Drie boeken over Lienke, n.l. „Lienke's zomervacantie", het volgende „Lienke's kerstfeest op Ravenstrup" en het derde boekje „Lienke op vacantie- tocht". Schrijver van deze kin dertrilogie Is Paul Nörgaard. Uitgaven Van Holkema en Wa- rendorf N.V. te Amsterdam. De boekjes zijn uit het Deens ver taald. Evenals het boek over „Nico", dus vertaald werk. Nu, Nico kunnen we zeker waarderen, maar waarom men Lienke is gaan vertalen kun nen we nog niet inzien. Deze deeltjes zijn geen aanwinst in onze jeugd lectuur, die we broodnodig zouden hebben, omdat we werkelijk in eigen taal wel betere schrijvers hebben op dit gebied en voor Denemarken lijkt het me geen reclame, dat ze vertaald zijn, want we mogen aannemen, dat men hier ongezocht een beeld van Denemarken wil geven in zijn ver schillende aspecten en dan staat het er niet zo best voor. Dat Lienke op school een paar nare klasgenoten heeft, i* gewoon, komt ook bij ons voor, maar als Lienke dan op haast sprookjesachtige wijze kennis maakt met de grootgrondbezitter, die heel ver van Kopenhagen woont, is dit oorzaak dat zij op reis mag naar zijn buitengoed. Onderweg merkt ze dat een gevangen booswicht aan de be geleidende politie ontsnapt. Deze schavuit steekt een boerderij in brand in de omgeving van het landgoed waar Lienke mag logeren. Als ze in het derde deeltje een tocht mag meemaken met de heer Winge, de grootgrondbezitter, ervaart ze weer schurkenstreken van een smokkelaarsbende. Als dat de avon turen zjjn die in Denemarken zo maar voor het opscheppen liggen voor de j»ugd, dan zou ik zeggen, laat óns dan maar in Holland! Dat de evangelische kerk niet bereid is om uit de weg te gaan voor de vijanden van de kerk, blijkt uit de verklaring, die tij dens de op 6 december gehou den synode der evangelische kerk in Oost-Berlijn, dus in de communistische zone is voorge lezen. De synode heeft deze verklaring afgegeven om de leden der kerk te hulp te komen, die onder grote druk leven en voor wie arrestatie en ver volging achter de deur kan staan. Want er zijn christenen in de Oost zone, wier geloof wankelt; zij ko men in de verzoeking om toe te ge ven aan de eisen van een antichris telijke overheid. Juist uit hoofde van hun verantwoordelijkheid voor de overheid, behoren de christenen weerstand te bieden tegen elke ver ordening van staatswege, die in druist tegen het Woord van God. Aan het slot van haar verklaring schrijft de synode: „Als wij onze Heer niet willen verraden, zullen wij het volgende in acht moeten nemen: 1. Christus zelf draagt ons op om de mensen op te wekken Hem te volgen. Deze taak is niet iets wat de kerk bij al haar andere werkzaamheden als een extra bezigheid heeft te doen; nee, deze taak is het wezenlijke van de kerk. 2. Omdat de kerk de gemeen schap is van degenen, die zich onder Gods heerschappij lieten stellen, behoort de kerk bij al wat zij zegt en doet voor haar leden en voor alle mensen, er aan vast te houden, dat uitslui tend en alleen de wil van God haar gedrag bepaalt. 3. Het is niet mogelijk, dat een christe.i zich tegelijk aan God overgeeft èn een wereldbe schouwing voorstaat, die het bestaan van God ontkent en bestrijdt. Hiertoe mag de angst ons niet leiden. Christus prijst hen zalig, die om derwille van zijn naam willen lijden. 4. Wij blijven verbonden met alle christenen, ook als zij onder een andere overheid verkeren, ook als zij een andere politieke overtuiging huldigen dan wij. 5. Bovenal zijn wij allen gehouden om Gods wil te doen. De wil van God is vervat in zijn ge boden, zoals zij zijn verklaard door onze Heer Jezus Christus in zijn leven en sterven. Het is Gods gebod, dat wij opkomen voor het recht van de mens aan wie onrecht gedaan wordt. Het is Gods gebod, dat wij niet zul len haten maar liefhebben. In elk geval en tegenover alle mensen zijn wij gebonden aan het Woord van Jezus: Hebt uw vijanden lief, zegent hen die u vervloeken, bidt voor hen die u kwaad doen en vervolgen. 6. Altijd wanneer ons de moge lijkheid wordt geschonken om goed te doen ook in de kring van het openbare leven be horen wij daartoe bereid te zijn, omdat wij staan in de dienst van God, die het goede wil. „Zoek het beste voor de staden bid voor haar tot de Heer" (Jeremia 29:7). Verschillende grote zaken te Stockholm zijn overgegaan tot de in voering van 'n wekelijks ochtend gebed, waartoe het personeel wordt uiteenod'gd. Deze ochtendgebeden met korte overdenking worden verzorgd door de predikanten van de kerken in Stockholm; het be zoek aan deze week-openingen ls goed. De directeur van een groot be drijf uitte zijn dankbaarheid voor het ochtendgebed. „Ze zijn van be tekenis omdat zij het saamhorig heidsgevoel met de kerk verleven digen en omdat zij het onderling contact' tussen de werkers in het bedrijf versterken", vond bij. Ds. Jac. Plug, Gereformeerd pre dikant te Roosendaal he£ft de ge woonte ingevoerd om in de ere dienst de klassieke kerkgebeden (collecta's) te gaan bidden: dat zijn de gebeden naar de orde van het kerkelijk jaar zoals de oud-christe lijke kerk ze gebruikte. Deze korte gebeden gaan vooraf aan het „ge bed voor de opening van de Heili ge Schrift", dat in de Gereformeer de kerk te Roosendaal zondags eveneens wordt uitgesproken. Aan het eind van de dienst volgen dan de voorbeden. „Over het gebed in de eredienst valt veel te schrijven", zegt ds. Plug in zijn gemeentebericht. „Namelijk over de merkwaardige ontwikkeling of (je kunt bijna zeggen) degradatie van het ge bedsleven in onze kerkdiensten. Wie iets weet van het gebedsleven van de oud-christelijke kerk, kan zich niet onttrekken aan het nare idee, dat bij ons alles oneerlijk en rommelig is samengeproffeld in één groot gebed aan het begin van de dienst. Dit is een verval, dat wij zeker niet op rekening kunnen schuiven van de reforma tie. Calvijn kende het alles samen bundelende „grote gebed" niet, Lu ther evenmin". Bekend zijn de Haagse jeugd diensten in het Frans, Duits en Engels, die uit een oogpunt van evangelisatie onder de jongeren van middelbare scholieren maan delijks ^worden gehouden. Te Amersfoort is men sinds eni ge tijd met iets dergelijks begon nen. Daar wordt nu elke maand, uitgaande van de jeugdkapel, waarin een predikant van een niet-Nederlands sprekende ge meente voorgaat. Reeds hebben verschillende Waalse en Duitse predikanten zulke diensten geleid. Ze zijn evenals in Den Haag be stemd voor middelbare scholieren. In de Hoogeveensche Kerkbode geeft dr. J. W. Beerekamp een weekrapport van zijn .werkzaam heden. Aan wat hij van de Zondag vertelt ontlenen we de medede ling, dat hij na één van de drie door hem geleide diensten een klein incident met een ouderling had. „Ik was het helemaal niet met uw preek- eens", zei hij. Uit het daarop volgend gesprek bleek dat het neerkwam op kritiek op twee zinnen. Het „helemaal niet" was dus eigenlijk „niet helemaal". Is dit niet symptomatisch? De zonde van het generaliseren. Eén zin soms doet ons'n hele preek weg gooien, één stukje een hele preek „geweldig" maken. Goed preken is moeilijk maar goed luisteren ook". Mijn beste nichtjes en neven, Het is nog fijn midden in de vakantie als Jullie dit lezen. Geniet er maar ten volle van. Voor dit Jaar is dit het laat ste praatje voor jullie allemaal Kunnen jullie het je indenken, dat wij al raad sels oplossende en brieven aan elkaar schrijvende weer te zamen een heel jaar hebben doorgebracht? Stel eens voor, dat ik alle brieven van jullie van een heel Jaar bewaarde. Wat zou dat een stapel geven. Ik kon er vast niet over heen zien. Er zijn er bij ln mijn kran tenfamilie, die zo trouw schrijven en dan van die kostelijke lange brieven, dat lk zo langzamerhand het gevoel heb, hen al heel goed te kennen, ook al zagen' we elkander nooit. Ik weet al veel van hun leven af. Zo hoort het toch ook ln een familiekring, ook al is dat dan van een krantenfamilie. Zoals lk al schreef, dat ls voor 1957 het laatste praatje voor ons allemaal. Daarom wil ik Jullie en ook je ouders, waarvan lk zo vaak hartelijke groeten kreeg een rijk gezegend Nieuwjaar toe wensen. En lk schrijf er al dadelijk bij, dat lk hoop ln 1958 nog meer brieven van jullie te ontvangen, dan in het voorbije Jaar en dat waren er al niet weinigen. Ik wil echter dit jaar goed eindigen, daarom stuur ik gauw een prijs naar Anna Jacobapolder, waar Nelleke W. woont. En verder, tot ziens, nee tot schrij- vens, in 1958. Jullie TANTE TRUUS. Lieg de R. te Vlissingen. Het doet me goed weer eens een brief uit VI. te ont vangen, maar je schrijft kort en krach tig hoor. Je weet toch wel wat van je zelf te vertellen? Op welke school ga je en ln welke klas zit je? Ik lijk nieuwsgierig hé, maar ja, nu we samen tot een grote kantenfamilie horen, is het toch wel aandig wat van elkaar te weten. Harlekijn te Serooskerke. Bijna zou lk schrijven: hartelijk gefeliciteerd, nu het met die bouwerij op een eind loopt, want dat lijkt me Iets verschrik kelijks hoor, omdat je daardoor altijd ln een rommel blijft. Maardaarna is alles zo fijn, denk lk, dat het wel feest zal lijken. Ze hebben jou goed be dacht. Wat zul je nu kunnen spelen. Dat plm-pamspel ken lk niet. Met hoe- velen kun je het spelen Ze zijn mij ook niet vergeten hoor. Ik ben het hele maal met moeder eens en lk verlang nu ook echt niet naar sneeuw. Blauw vos te Veere. Gezellige brief zo met al die opplakseltjes. Van dat bloempjes- goed kun je heus wel een grote plama maken. Ik houd me aanbevolen, als je tijd over hebt. Is al dat aardige werk al afgekomen? De wol zal wel heel mooi breien. Heb je al gevraagd of die krimpvry ls, want dat is voor baby- goed wel van groot belang. Aan wat al feestelijkheden werk je mee. Kon lk maar eens komen kijken, maar daar zie lk geen kans voor. Goede dagen toege wenst. Leen B. te Kamperland. Wat ga jij doen ln de vakantie? Ik denk, dat je veel gaat lezen. Heb ik het goed geraden? Nu heb je toch zeker geen uitgaansplannen. In de winter is het het beste thuis. Lieki M. te Kamper land. Ik ben blij, dat jij de prijs mooi vond. Het ls leuk om die platen goed te bewaren, want later, als er weer veel veranderd ls, zijn die het bekijken dan weer dubbel waard. Brondje te Seroos kerke. Nu heb je de prijs natuurlijk al lang ontvangen. Je hebt er langer op moeten wachten dan gewoonlijk, maar geloof me, dat was bulten mijn schuld. Heb je het boek al uit? Zo'n atlas is een prachtcadeau, daar kun je heel wat plezier van hebben. Ik herinner me nog goed, dat ik mijn eerste grote atlas kreeg. Toen was ik ongeveer zo oud als jij nu. -Wat heb lk ln die atlas een reizen gemaakt. Daarvan had lk later heel wat gemak, toen ik echt ging rei zen. Fijn, dat je me van die zieke zulk goed nieuws kon schrijven. Janneke van I. te Middelburg. Gezellllg, dat je bij ons ln de familikrlng komt, Janneke. Nee, niet iedere week, doch meestal om de veertien dagen staan er nieuwe raad sels ln ons hoekje van de krant. Met je broers en zusjes heb je thuis al een fijn clubje. Dat jongste broertje is ze ker zo'n beetje jullie speelpop. Nelleke W. te Anna Jacobapolder. Dat was bfl lange na geen goed nieuws, wat er ln jouw brief stond. Ik hoop echt, dat je heel gauw beter zult zijn. Ik vind het kranig van je, dat je toch nog zin had om een brief te schrijven. De meeste zieken duiken meestal gauw met de neus onder de dekens, inplaats dat ze er aan denken brieven te schijven. Wat een leuk plaatje staat er op je post papier. De oplossingen zijn: I. Zwarte Zee-Witte Zee-Rode Zee- Gele Zee. II. Teil-emmer-pan-mes. III. Knap-dom; Ucht-donker; berg- dal; dik-dun; nat-droog. Nieuwe raadsels: I. Het geheel bestaat uit 22 letters, die te zamen een zin vormen, welke de ze dagen vaak gezegd zal worden. 22, 2, 5, 3 ls een lichaamsdeel. II, 19, 7, 6 is een rivier in Limburg. 16, 13, 20, 4 is een deel van een huis. 18, 1, 17, 9 is een deel van het jaar. 12, 14, 21 ls een kledingstuk. 8, 15,^10, 21 is een Indisch wapen. II. Verborgen vissen. Die kleine rakker was in een grote ton gekropen.- De scholen hebben nu vakantie. Met botte messen kun je niets be ginnen. IH. De eerste lettergreep is de naam van een drank. De tweede lettergreep ls de naam van een water. Beide letter grepen samen vormen de naam van een plaats in Zeelasd. De oplossingen kunnen met vermel ding van voornaam, naam (schuilnaam, als je die hebt), leeftijd en adres tot za terdag 4 januari worden gezonden aan tante Truus, Redactie Zeeuwsch Dag blad, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5