Verloren paradijs Nationale woningbouwlening f115 milj. v. bouwterreinen Geref. Kerken in Indonesië motiveren aansluiting bij Wereldraad van Kerken Prinsessen naar de wintersport Nederlandse expeditie jaagde in Denemarken op bruinvissen Bussumer wil wrakken bergen bij Zuid-Afrika Provinciale besturen zullen urgentielijsten opstellen In het voetspoor van Calvijn EEN LICHAAM FUSIE VAN KABELF ABRIEKEN Makaïios naar Londen? Veteranenherdenking te Amsterdam Grondslag voor thèol. studies In drie weken tien exemplaren gevangen er zijn geen betere W interwandeling te Roosendaal Nuschke overleden Voor scholenbouw f 25 miljoen Zaterdag 28 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina IN DE MENS is altijd blijven slui meren het verlangen naar het verlo ren paradijs. Wat de mens ook is of doet, hij blijft streven naar een samenleving, waar' in, naar zijn verwachting, alles vol maakt zal zijn. Er is in dat paradijs een volmaakte harmonie. De éen heeft niet meer dan de ander. Voor allen geldt dezelfde wet. Allen zijn aan el kaar gelijk.... De wereldgeschiedenis is vol van pogingen, om die heilstaat te vinden. Het Utopia moge een verdichte ge schiedenis zijn, velen hebben gepoogd, een dergelijk gedroomd rijk te stich ten. Feitelijk is het gehele socialisme en het communisme die trouwens prin cipieel aan elkaar gelijk zijn een dergelijke poging tot het vinden van het verloren paradijs. WIJ MOESTEN hieraan denken, toen we dezer dagen enkele artikelen lazen over de kibboetsim, de gemeen schappen, die men in de jonge staat Israël heeft pogen te stichten en die in het verleden nogal eens als voor beelden zijn aangewezen. Er zijn in Israël enkele honderden van die nederzettingen gevormd. Ze hebben voor de agrarische opbouw van het land grote betekenis gehad en werken ook op industrieel terrein. Ongeveer een honderdduizend men sen leven in deze kibboetsim. Het uitgangspunt was, dat ze vol komen collectief en coöperatief zou den zijn. Men werkte tezamen, men at gemeenschappelijk, men bezat alles gemeenschappelijk. De kinderen wer den ook gemeenschappelijk opgevoed. Slechts in de avond, voor zij slapen gingen, mochten zij enkele uren bij hun ouders zijn, in het kleine vertrek, dat deze tot hun privé-beschikking hadden en dat even armelijk gemeu bileerd was als die van de anderen. Ook de kleding van de één was niet voornamer dan die van de ander. Kreeg er één een geschenk van buiten af, of een erfenis, dan werd die ver deeld of ten bate van de kibboets aan gewend. De gemeenschap droeg ook een volledig democratisch karakter. Ieder had evenveel te zeggen. In de eet-vergaderzaal mocht ieder meespre ken en meebeslissen. Het leek alles zo ideaal, zoals het in zoveel van dergelijke gemeenschap pen in de aanvang ideaal leek. HELAAS, zoals het andere van der gelijke gedroomde gemeenschappen gegaan is, z„ gaat het ook met deze. De kibboets-samenleving verkeert, zo als men dat tegenwoordig noemt „in een crisis". Er waren sommige wonderlijke toe standen. Het is gebeurd, dat een lid van een kibboets minister werd, of een andere hoge functie kreeg. Hij werd dan „uitgeleend". Zijn salaris was niet voor hemzelf, maar vloeide In de kas van de kibboets. Kwam hij eens een paar dagen „met verlof", dan liep hij gewoon in het kibboetsleven mee en kon het zijn, dat hij eten moest uit delen, of vaat-wassen, of ander werk doen, zoals de werkleiding dat uit maakte. Voor een keer is dat wel aar dig maar op de duur kwamen daar wel moeilijkheden uit voort. Die moeilijkheden openbaarden zich ook op ander terrein. Er waren kibboetsleden, die grote sommen ontvingen, bijv. uit Duitse schadeloosstellingen en die toch liever deze sommen niet ter beschikking van de gemeenschap stelden. Ze verfraai den er hun woonvertrek mee, zodat ln de aankleding daarvan verschil be gon te ontstaan. Er waren er, die de beschikking kregen over een radio toestel naast het gemeenschappelijke, dat in de eetzaal stond. Zo ontstond er verschil, omdat ieder toch wel iets „eigens" wilde hebben. MAAR HET HOOFDPUNT van ver schil werd toch nog, naar de medede lingen van een correspondent van de N.R.C., een ander. Er waren moeders, die zich er op de duur niet mee konden verenigen, dat hun kinderen het grootste deel van de dag in de kinderbewaarplaatsen waren en slechts enkele uren bij haar en haar man, zodat het overgrote deel van de opvoeding buiten hen om ging. Dit punt vooral nu heeft de kib boetsim in verwarring gebracht. De vraag is nu: welke richting moet het op. Maar hoe die vraag ook beantwoord wordt, zeker is, dat weer een keer te meer gebleken is, dat het verloren pa radijs op deze manier niet te hervin den is. HET LEEK ONS GOED, op deze laatste zaterdag van het jaar 1957 hierbij even stil te staan. Met hoeveel mooie illusies zijn velen dit jaar ingegaan. Nu dit jaar bijna voorbij is, zullen de meesten vaststel len, dat die illusies vervlogen zijn. Trouwens, als we ook op breder ter rein kijken, dan zouden we van dit jaar zoals helaas van de meeste ja ren van ons leven moeten zeggen: het is een jaar van vervlogen illusies. Telkens weer proberen we in ons eigen leven, in het leven in onze maat schappij en staat en in het samenleven der volkeren het ideaal te hervinden. En telkens moeten we, als we een pe riode overzien, ons afvragen: zijn we gevorderd? Heel vaak moet het ant woord dan ontkennend luiden. NEEN, WIJ HEBBEN daar geen op lossing voor. Het mensenleven op deze aarde is verbroken on vergruizeld. De wegnaar het paracijs is versperd door al het puin, dat wij daardoor ophoopten. Wilde men nu maar de oorzaak zien. Het feit, dat wij door onze zonden het paradijs hebben afgesloten en daar hier op aarde niet meer in kunnen te rugkeren, dan zou het al beter zijn. Want dan zouden we kunnen zien, da; het hervinden van het verloren paradijs geen mensenwerk is. Dat wij daar slechts kunnen komen aan de De synode der Gereformeerde Kerken in Indonesië heeft een ver antwoording opgesteld voor haar besluit tot aansluiting bij de Wereld raad van Kerken. In deze „Rekenschap van gevoelen", bestemd voor de leden van haar kerken, wordt medegedeeld, dat de eerste synode van de Gere formeerde Kerken in Indonesië te Soerabaja in 1949 reeds heeft uit gesproken roeping te gevoelen, gemeenschap te zoeken met alle kerken, die Jezus Christus als eeuwige Zoon van God en enige Zalig maker belijden. Op de synode van Djakarta (1955) werd rapport uitgebracht van het op de Gereformeerd Oecumenische synode be handelde. Na uitvoerige overweging werd besloten tot aansluiting bij de We reldraad van Kerken over te gaan, nadat op de eerstvolgende synode de tekst zou zijn vastgesteld van een „rekenschap van gevoelen", bestemd voor de leden der Ge ref. kerken. Aan de verantwoording ontlenen wij enkele gedeelten. Zij zegt eerst, dat het op grond is „van de Heilige Schrift, dat wij gemeenschap zoeken met allen, die de Here en Heiland Jezus Christus van harte liefhebben. Gods Woord leert ons, dat het werk van de Goede Herder er op gericht is de Zij nen bijeen te brengen als één kudde on der één Herder". Zoals er maar één Messias en Verlos ser is, één kruis der verzoening en één weg tot de Vader zo is er maar één volk van God, één doop, én geloof, één kerk van Christus', waarbij verschillende teks ten worden aangehaald. Eén lichaam Zij vervolgt dan: „De kerk wordt door de apostel het li chaam van Christus genoemd, en zij is dat zowel als huisgemeente als in we reldwijd bestek. In dat lichaam zijn wel vele en verschillende leden, maar zij zijn toch één lichaam. Christus is het Hoofd. Hij stelt het lichaam samen, regeert, be schermt en behoudt het. Het samen-zijn in Christus van allen die de Heiland liefhebben als hun Zalig maker is grondslag en voorwaarde voor alle oecumenisch besef." Apostolisch woord De verantwoording zegt voorts, dat de Gereformeerde Kerken in Indonesië be geren haar kerkelijk handelen te richten naar het apostolisch woord uit Efeze 4 1—6. „Naar dit woord" aldus de verant woording „is het onze schande, dat wij gèen wereldkerk kunnen zijn, maar slechts een Wereldraad van Kerken po gen te vormen, waarin de gebrokenheid van de openbaring der kerk en de litte kens van haar strijd zo duidelijk aan de dag treden. Strijd Van het begin af is binnen de muren der kerk de strijd tegen de leugen en voor de waarheid gaande geweest. (Reeds de brieven der apostelen leggen van deze strijd getuigenis af). Deze strijd is, meer De directies van de N.V. Ned. Kabel- fabriek te Delft en de N.V. Holland- sche Draad- en Kabelfabriek te Am sterdam delen mede, dat in de op 23 december 1957 gehouden gemeen schappelijke vergadering van de be sturen dezer N.V.-en tot een fusie is besloten. De N.V. Ned. Kabelfabriek zal daar bij als holdingsmaatschappij optreden, terwijl haar naam zal worden gewij zigd in „N.V. Verenigde Nederlandse Kabelfabrieken" (V.N.K.F.). Met de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken als groot-aandeelhoudster van de N.V. Hollandsche Draad- en Kabel fabriek is een regeling getroffen, waardoor deze zal terugtrekken. De nieuwe gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, die 31 december naar Londen gaat voor overleg, zal volgens de Daily Mail de Britse regering voorstellen, aarts bisschop Makarios van Cyprus uit te no digen voor besprekingen in Londen, de prelaat toestemming te geven zich in Cy prus op te houden en hem, Foot, te mach tigen naar Athene en Ankara te gaan om zich op de hoogte te stellen van de standpunten van de Griekse en Turkse regering over Cyprus. De prinsessen Irene en Margriet zijn gisteren per KLM-lijntoestel voor een wintersportvakantie van Schiphol naar Lech (Oostenrijk) vertrokken. hand van een sterke Gids, Die onze zonden kent, Die ze kan wegnemen en Die ons zondige hart door een nieuw hart wil vervangen. Daarop moeten ook wij, aan het eind van dit jaar ons oog gevestigd houden. En als dit jaar ons niets dan verloren .llusies heeft gebracht, moeten we on ze toevlucht nemen tot die Gids en moeten we Hem vragen: ga met ons het nieuwe jaar in. Als wij aan Hem vragen: gedenk mijner in Uw koninkrijk zal Zijn antwoord zijn: heden zult gij met Mij in het Paradijs zijn. dan ooit, aan de orde. Wij zoeken daar om, wanneer wij ons begeren aan te slui ten bi) de Wereldraad van Kerken, geen gemeenschap met andere kerkelijke zon den. Zonden hebben wij zelf genoeg. Wij willen gemeenschap en eenheid zoeken in Christus, die het Hoofd der kerk is. Enerzijds gaan wij daarbij uit van het werk van de Heilige Geest, ver vat in dit woord: dat niemand kan zeg gen: Jezus is Here, dan door de Heilige Geest. Anderzijds zullen wij niet mogen op houden te getuigen, dat al wie de naam van Christus noemt, afstand heeft te doen van ongerechtigheid. Gehoorzaamheid Het samenkomen van kerken, hoe on derling in strijd en tegenstelling wat het verstaan van de openbaring Gods aangaat kan de waarachtige eenheid slechts die nen en doen beleven door gehoorzaam heid aan de Heilige Schrift. Wij menen door ons aan te sluiten bij de Wereldraad ook geheel te handelen in het voetspoor en in de geest van Cal vijn, die ook zijn leven lang (helaas te vergeefs) gepoogd heeft via een oecume nisch concilie te komen tot een „een heidsformule", op de basis der Heilige Schrift, waarin, zoals hij schrijft, „ook de verst gelegen kerken zich kunnen vin den". Te midden van onze broeders en zus ters, verspreid over de gehele aarde, zul len wij ons alleen mogen vertonen als de genen, die buigen willen onder het Woord Gods. Zo zullen wij in alle oot moedigheid en volharding, vol van ge duld en liefde, onze plaats mogen inne men." Het breed moderamen van de Genet rale Synode der Ned. Herv. Kerk heef* rich tot de minister van 0„ K. en W» gewend met een bezwaarschrift naa* aanleiding van diens wetsontwerp om voortaan houders van het dlplonnt eindexamen gymnasium b of staat»- examen b, het recht te geven examen» af te leggen in de faculteit der god geleerdheid. De Protestantse kerken, aldus he* breed moderamen, hebben een weten schappelijke opleiding van haar predi kanten altijd voorgestaan. Bij de stu die van de Bijbel, die centraal word* gesteld, zijn verscheidene hulpweten schappen van belang. De wetenschap pelijke bestudering van de Bijbel eis* in de eerste plaats, dat men hem in de grondtalen kan lezen en verstaan. Hiervoor behoeven de predikanten een grondige kennis van het Hebreeuws, het Grieks en het Latijn, een kenr' die door het diploma gymnasium b staatsexamen b onvoldoende wordt ge dekt. Voor houders van deze diploma's, die theologie gaan studeren, zou d» propaedeuse en de studie in deze fa culteit daardoor moeten worden ver lengd. Het breed moderamen acht dit ongewenst en wijst er verder op, da* de antieke cultuur en de kennis daar van voor predikanten, zendelingen en missionarissen noodzakelijk is, om in onze cultuur het evangelie te kunnen verkondigen. Deze antieke beschaving acht het breed moderamen in het bij zonder voor de Christelijke kerk van belang. Zich hierin te verdiepen is voor de predikanten slechts mogelijk; indien de voor-opleiding daartoe vol doende grondslagen legt. Op grond van deze principiële over wegingen verzoekt het breed modera men de minister, dit wetsvoorstel te rug te nemen. Het merkt ook op, da* het het enigermate vreemd vindt, dat de minister een raadpleging van de kerken omtrent dit wetsontwerp ach terwege meende te moeten laten. Met de Kerstdagen zijn in pns land teruggekeerd twee leden van een expeditie, die gedurende drie weken in de Kleine Belt, het water tussen Jusland en Funen in Denemarken, heeft gejaagd op een der moeilijkst houdbare dieren ter wereld, de bruinvissen. Drs. W. H. Dudok van Heel, leider van de expeditie en wetenschappelijk ambte naar van het zoölogisch station der Nederlandse Dierkundige Vereni ging in Den Helder, die tezamen met de conservator van het Texelse museum, de heer G. J. de Haan, terugkeerde, vertelde dat men heeft getracht een twintigtal van deze zoogdieren te vangen, met het doel ze te gebruiken voor wetenschappelijk onderzoek. Het resultaat van de expeditie, die werd uitgevoerd met medewerking van ervaren Deense brulnvisjagers, was een vangst van tien exemplaren, waarvan er drie mee naar Nederland zijn ge bracht ten einde ervaring op te doen met het moeilijke transport dezer zoog dieren. De expeditieleden zullen begin januari naar Denemarken terugkeren, om te trachten het vereiste aantal te vangen. Enkele dieren zijn bestemd voor het museum op Texel, een ander deel voor een bassin in Harderwijk, waar het publiek ze zal kunnen obser- Notaris uit Heemstede voortvluchtig Een accountantscontrole van de kamer van toezicht" heeft aan het licht gebracht, dat de 55-jarige nota ris G. A. R. jr. te Heemstede, over een tijdsduur van vijf tot zes jaar onder zijn beheer geplaatste sommen gelds tot een totaal bedrag van f50.000, niet heeft verantwoord. De heer R., die zijn kantoor ln de Deurloostraat te Amsterdam heeft, is thans voortvluch tig. Het grootste deel van de ontbreken de gelden behoort tot de nalatenschap van enkele joodse families, die zich na de oorlog over de gehele wereld ver spreid hebben, waardoor de controle wordt bemoeilijkt. Nieuw lid Eerste Kamer De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van de Eerste Kamer heeft, in verband met het ontslag van de heer C. Geugjes (CPN) tot lid van de Eer ste Kamer benoemd verklaard de heer H. Haken te Finsterwolde. Ingezonden mededeling (adv.) i av T«L 40100 Amsterdam veren, de rest gaat naar het zoölogisch station. Dr3. Dudok van Heel gebruikte op zettelijk de woorden: „trachten te van gen", want zjjn ervaring in de afgelo pen weken heeft hem geleerd, dat de moeilijkheden van een dergelijk expe ditie legio zijn. Het uit het water ne men der vissen en het transport naar Nederland leverde o.a. vele moeilijkhe den op. In gevangenschap zijn ze zelfs zo moeilijk ln het leven te houden, dat ze nagenoeg nergens ter wereld levend kunnen worden getoond. Gewoontegetrouw houdt de Wandel sportver. „De Optimisten" haar jaarlijkse Winterserie. Dit winterseizoen zal de se rie worden gehouden op 11 en 12 janu ari, op 1 en 2 februari en op 1 en 2 maart 1958. Men kan, vrij naar keuze, op zater dag of op zondag deelnemen. De serie bestaat uit drie'tochten. Voor de senioren bedraagt de afstand 3 x 15 km, voor de junioren 3 x 10 km. Het in schrijfgeld is resp. f 1,25 en f 1,De beloning bestaat uit een geglazuurd wan delaartje, terwijl groepen een groepsher- innering krijgen. De start is zaterdagmiddag 3 uur bij hotel Lockefeer, Markt 7 te Roosendaal. iT ,1 M Op tweede Kerstdag is te Amsterdam in de Lutherse kerk aan het Spui en bij het Nationaal Monument op de Dam de jaarlijkse nationale veteranen- herdenking gehouden ter nagedachte nis van de na 1945 in Indonesië, Ko rea en elders ter wereld gesneuvelde militairen van het voormalige KNIL, de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Lucht macht. De bovenste foto Iaat zien hoe oud-strijders kransen aandroegen wel ke aan de voet van het Nationaal Mo nument op de Dam zouden worden ge legd. Op de achtergrond het Konink lijk Paleis en de kerstboom op de Dam. De onderste foto toont twee oud-strij ders uit „Bronbeek" tijdens het leggen van een krans hij het Nationaal Monu ment. Jo de Roo in 1958 als Onafhankelijke De bekende Zeeuwse wielrenner Jo de Roo uit Schore, die ln het afgelopen jaar grote successen als amateur be haalde, gaat een overstapje wagen. D» Roo zal n.l. ln 1958 als Onafhankelijk» aan de start verschijnen. Gezien de niet geringe kwaliteiten welke De Roo als wielrenner ongetwfl^ feld bezit, zal hij ook in deze oategori» zijn woordje wel meespreken. Dr. Otto Nuschke, een der Oostduitse vice-premiers, is vrijdag overleden, zo is in West-Berlijn vernomen. Het nieuws is door een boodschapper van Oostber- Ujnse kerkautoriteiten naar West-Berlijn gebracht. Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel voor d» Zeeuwse eilanden wenst haar traditi» van de eerste kamer te zijn, die in eea nieuw jaar vergadert, te handhaven en heeft daartoe een vergadering belegd op 2 januari a.s. om half 12 in „De Ko renbeurs" te Goes. Na de installatie van een nieuw lid, de heer J. L. P. van Manen, de opvol ger van de heer Bruins, ook als direo- teur van de N.V. Stoomtram Walche ren, vormt de jaarrede van d» voor zitter, de heer C. A. Kammeraad, de hoofdschotel van de agenda. Zoals gebruikelijk volgt daarna d» verkiezing van een voorzitter en van twee ondervoorzitters. De Bussumse scheeps- berger ing. Van Wienen, die van zich heeft doen spreken door grote bergin gen o.a. voor de Noorse en Spaanse regeringen, zijn berging van een grote olietanker in de Wielingen bij Vlissingen en zijn po gingen om het Lutinegoud te bergen, heeft weer grote bergingsplannen. Voor de Zuidafrikaanse kust liggen zeer vele wrakken, geladen met tin, goud, ivoor, zilver en an dere goederen ter waarde van naar schatting 6 700 miljoen gulden. Ing. Van Wienen heeft reeds van de regering van Zuid-Afrika de bereidverklaring gekre gen hem bergingsreehten te verlenen voor een groot aantal wrakken voor de kust. Hij beschikt reeds o vet een lijst van 200 wrakken, teruggaande tot 1660, Hij wil beginnen in het najaar van 1958 met een schip in de Woodstock- baai, een diepe inham in de Tafelbaai, waar een schip is gezonken met tin en ivoor ter waarde van vele miljoenen. Ing. Van Wienen heeft een zelf uitgevonden slip- zandzuiginrichting, waar van men o.a. gebruik maakte bij moeilijke repa- ratie-werkzaamheden aan een gaszinker onder de bo dem van het Noordzeeka naal. Zijn inrichting bestaat uit een luchtsluiskamaf boven en een werkkamer met open bodem onder water, verbonden door een stijgbuis met elektrisch» lift, waardoor de kamer onder water, zodra dez» boven het wrak is ge bracht, bereikt kan wor den. De elektrische lift kan 300 kg vervoeren. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft op 24 december 1957 in een circulaire aan provinciale en gemeentebesturen de richtlijnen be kend gemaakt voor de verdeling van het deel van de opbrengst der nationale woningbouwlening, dat bestemd is voor de financiering van in de laatste twee maanden van dit jaar aangevangen bouw van woningwetwoningen en van aankoop van bouwrijp maken van gronden voor de woningbouw. De opbrengst van de nationale wo ningbouwlening ad f 394 miljoen zal als volgt worden verdeeld: Voor de in november en december aangevangen of nog aan te vangen woningwetbouw en voor aankoop en bouwrijp maken van terreinen voor wo ningbouw f115 miljoen; voor scholen bouw f25 miljoen; voor consolidatie c.q. verdere financiering van reeds onder handen werken op het gebied van de woningbouw ln de ruimste zin f254 miljoen; totaal f 394 miljoen. De toewijzing van gelden uit het be drag van f115 miljoen zal geschieden door tussenkomst van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Aan de gemeentebesturen ls gevraagd aanvragen voor gelden uit dit bedrag voor 10 januairi 1958 ln te dienen bfl het provinciaal bestuur. Er worden al leen aanvragen in behandeling geno men voor de financiering van plannen, waarvan de uitvoering noodzakelijk 1» om stagnatie by de woningbouw ln de betrokken gemeente ln de nabije toe komst te voorkomen en in de financie ring waarvan op geen andere wyze kan worden voorzien. De provinciale besturen ls verzocht een urgentielijst op te stellen. De toewijzing van gelden voor scho lenbouw tot een totaal van f 25 miljoen zal door de Bank van Nederlandse Ge meenten geschieden door tussenkomst van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen. In het alge meen zal, wat de lagere scholen be treft (met uitzondering van de ulo scholen) voorrang worden gegeven aan scholen in nieuwe wijken. -,b n5uNJ2 etaoin shrdlu cmfwyp wh

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3