INDONESIË zou wapens van achter ijzeren gordijn wensen Amerikaans antwoord laat te lang op zich wachten Soekarno Hatta AFRIKA en AZIE kunnen economische hulp krijgen zonder voorwaarden Willen de V.S. Spanje tot de NA VO laten toetreden West-Duitsland levert geen wapens aan Israel Afvaardigingen naar ZuicUSlavië Tsjecho-Slowakije en Polen Nederlanders blijven in Bandjarmasin Korte berichten uit INDONESIË Makarios weer in Griekenland Afmeting van het Neutron' bepaald Russisch voorstel op conferentie in Cairo Sneltrein ontspoorde bij Barcelona DRIE DODEN Verwondering in Bonn over aanvraag Belgen bereikten Zuidpool-continent Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes V Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: liiiiimi -an f 1 Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. m B B MARIA ANDERSON I smm% ppiiwcpii iijifillljlfi (01184) 3326, Terneuzen Dijkstr 26-28 ÊB J HB^w B H «f BO B w. i-i i H W'' ÊS KI B 1 i I W B B Op- en ondergang van Zon en Maan: Exploitatie: B J B 1 B I BB wB B> B B H 81 Pi! jfei Jmj i'-iïi feJ fel BEd 8 B B Zondag: Zon op 8.48 u., onder 16.36 Oosterbaan Le Comtre N.V.. Goes. mÉÊÊ wUL «f H AA M&SP WB JSL ^BL u- Maan op 12.12 u„ onder 0.48 u. Abonnementsprijs 0.56 per week, I 'is Hoogwater zondag 29 dec.: ƒ2.40 per maand. f7._ per kwartaal. Vlissingen: 7.01 u. 1.54 m, 19.42 u. 1.57 Losse nummers .3 cent. P R O J E S1A N T SC H RIS T E L IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND U5T~ êidiy:i.372 «^20233mu; Advertentieprijs 24 cent per man. 2108 u 144 m Zierikzee' 814 u 1.03 Rubriek Kabouters 10 cent per woord. 13e Jaargang No» 3894 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 28 december 1957 m.', 20.52 u. 1.24 m. Indonesië zal volgende week een afvaardiging van de strijdmachten naar landen achter het ijzeren gordijn sturen om tot overeenstemming te «omen over wapenleveringen aan Indonesië, aldus bericht de „New York Times". De Amerikaanse regering heeft een informeel Indonesisch verzoek van zes maanden om wapens in studie, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren ver klaard. Volgens de „New York Times" echter kan Indonesië niet langer wachten op het antwoord. De afvaardiging uit Indonesië zal gaan spreken over wapenleveringen tot een bedrag van 200 miljoen dollar. De landen, die de wapens zouden moeten leveren, zijn: Tsjecho-Slowa- kije, Polen en Zuid-Slavië. Liever uit V.s.evacuees van Singapore vertrokken, op weg naar Londen. De meesten van hen zijn afkomstig uit de beide kam pen, die in Singapore voor de Neder landse vluchtelingen zijn ingericht. Hoewel de „Orontes" Londen als eind bestemming heeft, zeide een woord voerder van de maatschappij, waaraan het schip behoort, dat het schip moge lijk van koers zal veranderen en zijn passagiers in een Nederlandse haven zal afzetten. „Le Monde" „Wij geven er de voorkeur aan, wa pens van de V.S. te betrekken, maar als wij geen wapens van onze vrien den kunnen krijgen, zullen wij in de zelfde positie als Egypte komen te verkeren en de wapens van anderen moeten aanvaarden", aldus heeft de Indonesische ambassadeur te Washing ton, Moekarto Notowidigdo, vrijdag avond verklaard. In kringen van de Indonesische am bassade werd vernomen, dat Indonesië behalve de delegatie naar een aantal communistische landen ook een af vaardiging naar Engeland, Frankrijk en Italië stuurt om over de aankoop van wapens te onderhandelen. De Indonesische ambassadeur ver klaarde voorts, dat zijn regering ook op haar in april gedaan beroep op de V.S. om 250.000 ton rijst te zenden, geen reactie heeft ontvangen. President Soekarno en oud-voor zitter Momammed Hatta zullen nog voor het vertrek van Soekar no naar India een ontmoeting heb ben. De bijeenkomst van deze twee nationale leiders zal ook worden bijgewoond door leden van rege ring en parlement. Er zal worden gezocht naar de meest geschikte vorm van samenwerking tussen Soekarno en Hatta. Onbevredigend Volgens Indonesische persberichten zou de Indonesische regering het En gelse antwoord op haar protest tegen het gebruik door Nederlandse oorlogs schepen van de marinebasis Singapore „onbevredigend" achten. Engeland zou in zijn antwoord heb ben meegedeeld geen beperking of weigering van normale faciliteiten aan oorlogsschepen in een tijd van vrede kunnen overwegen. Indonesië had beweerd, dat de Ne derlandse oorlogsschepen de K. P. M.- schepen helpen om de Indonesische wateren te ontvluchten. Ambtenaren van de immigratie dienst hebben meegedeeld, dat de meesten van de Nederlandse onderda nen in Bandjarmasin hier zullen blij ven, omdat zowel het provinciaal be stuur als. de particuliere bedrijven hun diensten nog nodig hebben. Alleen de werkloze Nederlanders, en zij die door Indonesische krachten kunnen worden vervangen, zullen naar hun vaderland worden gerepatrieerd. Volgens deze ambtenaren zijn in Bandjarmasin 93 Nederlandse gezins hoofden geregistreerd, met een totaal van 394 Nederlandse onderdanen. Een deel van hen is in regeringsdienst werkzaam bij de douane, de rechterlij ke macht en het onderwijs, terwijl de overigen leidende posities innemen bij de Nederlandse bedrijven. Deze laatsten zullen voorlopig niet worden gerepatrieerd, omdat hun diensten nog nodig zijn. „Orontes" vertrokken Het Engelse passagiersschip „Oron tes" is gisteren met 627 Nederlandse Het Franse dagblad 'Le Monde' schrijft, na vermelding van de reis van president Soekarno, onder de titel 'De moeilijkheden van Indonesië' o.a.: Het is mogelijk, dat president Soe karno, door thans Indonesië te verla ten, alleen de bedoeling heeft, het stof de tijd te laten om weer naar te dalen, evenals hij zulks heeft gedaan in 1955, toen hij de pelgrimstocht naar Mekka ondernam tijdens een politieke crisis, die overeenkomst vertoonde met die, waarmede men in Indonesië op het ogenblik heeft te kampen. Na erop te hebben gewezen, dat het op dit ogenblik moeilijk is te weten te komen of de Indonesische regering in een toestand verkeert waarin zij wordt overvleugeld door de partijen van uiterst links vervolgt ,Le Monde': Hoe dit ook zij, een nieuw feit is duidelijk gebleken: dat het voor de Nederlan ders in Indonesië niet mogelijk is hun huidige positie te behouden, al is op dit punt het laatste woord nog niet gesproken en het erop lijkt, dat met enige concessies wat betreft Ned. Nw. Guinea, de regering in Den Haag op dit punt bepaalde garantnes zou kun nen verkrijgen. Als de Nederlanders hun positie in Indonesië inderdaad zullen moeten prijsgeven, zal er over hun opvolging stellig een scherpe belangenstrijd ont staan. De gelegenheid zou stellig mooi zijn voor Rusland (of voor China) om van Java een tweede Syrië te maken. Een Indonesisch comité, waarvan president Soekarno beschermheer is, heeft plannen bekend gemaakt tot in zameling van 100 miljoen rupiah, ten behoeve van het „fonds voor de be vrijding van West-Irian". De Japanse minister van buiten landse zaken, Fujiyama, heeft ver klaard, dat Soekarno te eniger tijd in januari in Japan zal arriveren. Communistisch China heeft aan In donesië omvangrijke handelsaanbie- dingen gedaan. Volgens radio-Djakarta zou China bereid zijn rijst aan Indone sië te leveren en 40.000 ton rubber af te nemen. De Indonesische ambassadeur in Australië, dr, Helmi, heeft in Djakarta besprekingen gevoerd met verschillen de leidende Indonesiërs. De Indonesische ambassade in Bonn heeft ontkend, dat de voorzitter van de Indonesische kamer van koophandel, Subschan, een bezoek aan Oost-Duits- land heeft gebracht. Het onder Panamese vlag varende vrachtschip „Kapah" is door de mili taire autoriteiten van Badjermasin, in Zuid-Borneo, aangehouden wegens het binnenlopen van de haven zonder ver gunning. Op een door honderden geleerden uit binnen- en buitenland bijgewoonde vergadering van het Amerikaanse genootschap van natuurkundigen hebben een vijftal aan de Stanford- universiteit verbonden geleerden mededelingen verstrekt over de bouw van het atoom, waarbij zij ver klaarden er in te zijn geslaagd de afmeting van het „Neutron" te be palen. Een geleerde beschreef deze prestatie van wetenschappelijk onderzoek als „het gebruik van een onzichtbare maatlat voor het meten van een on, zichtbaar voorwerp". Het „Neutron" het elektrische neutrale bestand deel van een atoomkern is vol gens de geleerden zo klein dat men er 4.000.000.000.000 naast elkaar zou moeten leggen om een centimeter lengte te verkrijgen. Dr. I. I .Rabi, professor aan de Colum- bia-universiteit en Nobelprijswin naar, die op dit gebied baanbrekend werk heeft verricht zei dat de ont dekking „van zeer groot belang is en evenals andere grote ontdekkingen reeds aanleiding geeft tot het stellen van vele nieuwe vragen." Bij hun metingen hebben de geleer den gebruik gemaakt van een straal elektronen, die geëmitteerd werd door een enorme lineaire energie versneller van 650 miljoen elektron volt. Tot dusver hebben zij op deze wijze de kernen bestudeerd van on geveer 25 elementen. Gift van Prinses Beatrix Prinses Betatrix heeft door storting op giro 777 van het Ned. Roode Kruiï aan de actie ten bate van Nederlan ders, die als gevolg van de gebeurte nissen in Indonesië in hoge mate hulp nodig hebben, een belangrijke gift ge schonken. Deze actie wordt gevoerd door het Ned. Roode Kruis in overleg en samenwerking met het comité „kerkelijk en particulier initiatief ten bate van gerepatrieerden uit Indone sië". Deze foto-combinatie geeft een beeld van de nogal rumoerige aankomst van de Griekse aartsbisschop Makarios uit Amerika op het vliegveld van Athene De bovenste foto laat zien hoe de aarts bisschop (midden) op het vliegveld te midden van een grote menigte werd bes',het door aartsbisschop Theoklitos Loizidis. Op de onderste foto zien we hoe een grote menigte, waarin zich veel studenten bevonden, de politie- afzetting op het vliegveld trachtte te doorbreken om de aartsbisschop van dichtbij te zien. Donderdag hebben zich in Guate mala aardschokken voorgedaan in de aan Mexico grengende provincies. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. De materiële schade daar- entocföyq pprrzipnUlk Weinig verandering Veel bewolking en later op de dag in het noorden van het land kans op enige regen of motregen. Matige, langs de kust vrjj krachtige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. V*..' De vice-voorzitter van het Sow jet-presidium, Arzoemanjan, heeft op de tweede plenaire ver gadering van de Afrikaans-Aziati sche conferentie in Cairo ver klaard, dat de landen van Afrika en Azië economische hulp van de Sowjet-Unie kunnen krijgen waaraan geen voorwaarden ver bonden zijn. Arzoemanjans rede, door waarne- nemers de belangrijkste gebeurtenis van de dag genoemd, kreeg een over weldigend applaus van de gedelegeer den. Arzoemanjan zei verder in zijn toespraak, dat de V.S. een aantal lam den economische hulp hebben gegeven op voorwaarde, dat deze landen zou den toetreden tot agressieve blokken'. De Japanner Kitamoera heeft de conferentie voorgesteld, dat Afrika en Azië, tezamen het rijkste deel van de Het Spaanse koningsgezinde dagblad „ABC" meldde vrijdag in een kop over de gehele breedte van de voorpagina, dat de Ver. Staten thans zoeken naar een ma nier, om Spanje aan de N.A.V.O. te verbinden. In een correspondentie uit Washing ton wordt meegedeeld, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Foster Dulles, Spanje onder meer heeft bezocht om de „onjuistheid van het feit, dat Spanje geen N.A.V.O.-lid is, in het daglicht te stellen". Volgens „ABC" is men in Washing- tonse diplomatieke kringen van me- De nachtexpres van Madrid naar Barcelona is vrijdagochtend bij Reus, 90 km. van Barcelona, ontspoord. Drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig gewond. Zes hunner zijn er ernstig aan toe. ning, dat de V.S. doende zijn een band tussen Spanje en de N.A.V.O. te leg gen. Foster Dulles zelf zou hiervoor een formule bestuderen, die hij op een daartoe geschikt ogenblik aan de be trokken regering zou willen voorleg gen. TWEEDE KUNSTMAAN OVER ONS LAND Naar de sterrenwacht te Utrecht meedeelt zal de komende dagen de tweede kunstmaan bij helder weer in Nederland te zien zijn, gaande van zuidwest naar noordoost. Hij zal iets ten oosten van het zenith passeren en er uitzien als een vrij heldere ster. De vermoedelijke tijd van overgang is: 28 december 18.02 uur, 29 december 17.37 uur, 30 december 17.12 uur en 31 december 16.47 uur. Economische hulp aan Zuid-Slavië Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat er in Belgrado spoedig be sprekingen beginnen over Amerikaan se economische hulp voor Zuid-Slavië. Men verwacht, dat Zuid-Slavië voor 1958 honderd miljoen dollar zal krij gen. Op het stationsplein in Cairo staat een kraampje, waar men foto's en portretten van president Nasser in alle formaten en kleuren kan kopen. Vrijwel iedere zaak en elk café e.d. heeft minstens een afbeelding van de president aan de muur hangen. Vandaar dat er een goede boterham in de handel zit. (Foto links). Do rechter foto toont twee postzegels, die door de Egyptische P.T.T. worden uitgegeven in verband met het 25-jarig bestaan van de Egyptische luchtmacht. De heide zegels hebben dezelfde frankeerwaarde maar zijn verschillend van afbeelding en kleur. Zij zitten paarsgewijze aan elkaar. De bovenste is blauw van kleur, de onderste groen. In ambtelijke kringen in Bonn heeft men zich vrijdag verwonderd en ver rast getoond over de verklaringen in het Israëlische parlement, dat een in koopcommissie In de Bondsrepubliek wapens voor de Israëlische strijd krachten zou moeten aanschaffen. Een woordvoerder zei, dat het niet bekend is wat de Israëlische regering tot de mening gebracht heeft, dat zij in de bondsrepubliek wapens zou kunnen kopen, die in andere westelijke lan den niet te krijgen zijn. De goederen lijsten veroorloven niet de leverantie van wapens en oorlogsmateriaal op grond van de Duits-Israëlische over eenkomst. Daarenboven, zo zei de woordvoer der, wil de Bondsregering geen wa penleveranties toestaan aan gebieden die in het brandpunt van een acuut conflict staan, om op deze wijze een verscherping der daar heersende span ningen te vermijden. Waarnemers te Bonn zijn van me ning dat Israels wens om in West- Duitsland wapens te kopen, de West- duitse regering voor een moeilijk vraagstuk heeft gesteld, daar zij erop gesteld is de handelsbetrekkingen met de Arabische landen te handhaven. De Franse strijdkrachten in Algerije hebben donderdag meer dan vijftig opstandelingen gedood en zeventien gevangen genomen. aarde, hun rijkdommen voor de mens heid moeten realiseren en in de eerst» plaats voor de ontwikkeling van d» ten achter gebleven landen. Volgens Kitamoera's voorstel Is economische hulp noodzakelijk, maar dient men zich tegen politieke, militaire en im perialistische voorwaarden te verzeke ren. Verder pleitte Kitamoera tegen instelling van nieuwe economisch» blokken, in het bijzonder de Europes» Economische Gemeenschap. Algerije De delegatie van het Algerijnse na tionale bevrijdingsfront heeft op d» conferentie een verslag ingediend waarin een dringend beroep op alle landen van Afrika en Azië wordt ge daan om doelmatige hulp te verlenen aan de opstandelingen. Het rapport verklaart, dat in de af gelopen drie jaar 500.000 Algerijnen zijn gesneuveld, een op elke twintig inwoners. Dit bewijst volgens het be vrijdingsfront dat de strijd in Algerijo afgrijselijker is dan de bloedigste kolo niale oorlog uit de geschiedenis. Frankrijk wordt gesteund door da koloniale mogendheden. Daarom moe ten de anti-koloniale landen een blok vormen om de uitroeiing van het Al gerijnse volk te verhinderen. De Belgische Zuidpoolexpeditie, ge leid door commandant De Gerlache da Gomery, die 12 november Antwerpen aan boord van de Noorse schepen „Polarhav" en „Polarsirkel" verliet, heeft in de nacht van 25 op 26 decem ber een baai in de nabijheid van Breid Bay gevonden, waar zij begonnen Is met het lossen van haar materiaal. Een week vroeger dan voorzien. De plaats voor de overwinterings basis is gekozen op 17 km. in het bin nenland. Men heeft de weg van de lan dingsplaats naar de basis afgebakend zonder enige kloof te ontmoeten. Ingezonden mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP »E VERING. lllllllllllllll HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERCEN

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1