i Nog dit jaar 10.000 Nederlanders buiten Indonesië r Repatriëring wordt op grote schaal voortgezet m Zes tot tien eskaders in Europa Hij zal de sterkere blijken - de enig sterke Soekamo komt op 6 januari in Calcutta (India) aan IN' GELUKKIG PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontmoeting met Macmillan Vijftig doden op Ceylon Mislukte staatsgreep op eiland Ambon KAMPEN IN SINGAPORE Westduitse wapens naar Israël? Vermindering van troepensterkte in Sowjet-Unie Ballistische projectielen uit VS. Totale hosten dertig tot veertig min. dollar Samenzwering tegen Nasser? Na aanslag op Soekarno ruim 70 arrestaties Keïstrede van HM de Koningin ik heb vGstCOyk dekeris! Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Raadslid van Stavenisse keurde beleid af Zie pagina 2 13e Jaargang No. 3893 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Vrijdag 27 december 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.48 u., onder 16.35 u. Maan op 11.51 u., onder u. Hoogwater zaterdag 28 dec.: Vlissingen: 6.11 u. 1.69 m., 18.46 u. 1.71 m. Terneuzen: 6.42 u. 1.86 m., 19.13 u. 1.89 m. Wemeldinge: 7.53 u. 1.37 m., 20.20 u. 1.55 m. Zierikzee: 7.31 u. 1.15 m., 20.04 u. 1.34 m. VOOR HET EINDE VAN DIT JAAR zullen 10.000 Nederlanders Indonesië hebben verlaten. Dit is meegedeeld door de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta. In de tekst van de mededeling staat, dat de Indonesische regering opnieuw heeft toe gezegd steun te verlenen bij het uitvoeren van een afvaartschema door passagiersschepen. In Nieuw Delhi is gisteren officieel bekend gemaakt, dat president Soekarno op 6 januari in Calcutta aankomt en op 7 januari in Nieuw Delhi. Hij zal vier dagen in de hoofdstad van India verblijven. Ver volgens zal de Indonesische president bezoeken brengen aan Cairo, Karatsji, Colombo, Rangoon en Bangkok. Tegen 29 januari arriveert Soekarno in Japan om daar veertien dagen met vakantie te blijven. Volgens een bericht in het In dische blad „Times of India" zul len president Soekarno en de mi nister-president van Engeland, Macmillan in januari in India een ontmoeting hebben. Daar zullen de mogelijkheden onder ogen gre- zien worden van een hervatting van de besprekingen tussen Ne derland en Indonesië over Nieuw- Guinea. Macmillan wordt op 8 januari in Nieuw Delhi verwacht voor een officieel bezoek aan India. Thans bevinden zich 56 K. F. M.- schepen buiten Indonesië. Gedeeltelijk ls reeds emplooi voor deze schepen gevonden. Voor de overige schepen is men hiermee bezig. Japanse reders hebben donderdag besloten Indonesië 75.000 ton scheeps- ruimte te lenen. De schepen zullen volgende maand in Indonesië aanko men. De Nederlandse bedrijven in Medan staan niet langer onder militaire be. waking. Deze bewaking werd inge steld, toen de militaire autoriteiten het beheer daarover overnamen, doch vol gens de militaire woordvoerder van Noord-Sumatra wordt het thans niet langer nodig geacht. De militaire woordvoerder van Noord-Sumatra heeft verklaard, dat de Nederlanders zich niet aan hun verantwoordelijkheid mogen onttrek ken bij het goed functioneren van de door de regering overgenomen bedrij ven. De militaire gezaghebber van Band- jarmasin heeft een bepaling uitge vaardigd, waarbij in telegrammen be stemd voor binnen- en buitenland het gebruik van vreemde talen wordt ver- Ingeznnden mededeling (adv.) Op Ceylon zijn tenminste 250.000 mensen dakloos als gevolg van over stromingen. Hefschroefvliegtuigen en marinevaartuigen nemen aan het red dingswerk deel. Het meest getroffen is Batticalao aan de oostkust, waar meer dan 100.000 mensen aan de wa tersnood te lijden hebben en enkele duizenden huizen verwoest zijn. De Russische invlieger Gaponen- ko, die kortgeleden een vlucht met een Russische straalbommenwerper heeft gemaakt, heeft donderdag te Moskou verklaard dat het maken van een vlucht om de wereld, zonder tus senlanding of brandstofinneming, in elk geval voor de Sowjet-vliegers mo gelijk is. boden. Om in telegrammen en post 'n vreemde taal te mogen gebruiken is zijn speciale toestemming nodig. De legerwoordvoerder in Makassar heeft bekend gemaakt, dat zondag j.l. tijdens een schietpartij tussen twee plaatselijke militaire afdelingen in Makassar acht militairen en een bur ger werden gedood. Voorts werden nog enige personen gewond. Kortgeleden is in Ambon, de hoofd stad van het gelijknamige eiland in de Molukken een poging om het plaatse lijk bestuur omver te werpen, verhin derd. Er werden 25 arrestaties ver richt. De Amerikaanse, Westduitse en Britse ambassadeurs, in Djakarta hebben dezer dagen een bezoek ge bracht aan de minister van buiten landse zaken, Soebandrio. In de plaatselijke dagbladen wor den deze bezoeken in verband ge bracht met lopende geruchten, als zou de Nederlandse regering een van haar bondgenoten hebben benaderd om zijn ambassadeur in Djakarta op te dragen de Indonesische regering te polsen over „een hervatting der onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea". Buitenlandse diplomatieke waarne mers menen echter, dat er geen en kele grond bestaat voor zulke ver onderstellingen. Premieverhoging voor reizen naar Indonesië In Londen is deze week een scherpe verhoging van de tarieven tot dekking van het risico van oorlog, staking, op stand en burgeroorlog bekend ge maakt voor reizen naar, van of tussen haven in Indonesië en/of Nederlands Nieuw-Guinea. De commissie van het Londense „Institute of Underwriters", die de ta rieven voor oorlogsrisico vaststelt, heeft bepaald dat, onmiddellijk in gaand, het tarief thans vijf shilling per 100 pond sterling zal bedragen, tegen tevoren twee shilling. De Afrikaans-Aziatische „solidari- teitsconferentie" in Cairo is donder dagochtend in de feestzaal van de uni versiteit van Cairo geopend. De plech tigheid werd bijgewoond door onge veer 500 afgevaardigden uit veertig Afrikaanse en Aziatische landen. Sjimon Peres, directeur-generaal van het Israëlische ministerie van landsverdediging, is woensdag naar Europa vertrokken, waar hij de hoofd steden van Europese landen zal be zoeken. Waarschijnlijk wil Israël wa pens van West-Duitsland betrekken. Premier Ben Goerion heeft ver klaard, dat West-Duitsland het enige land is, dat Israël van de nodige uit rusting kan voorzien. W aar schuwing De Sowjet-Russische ambassadeur te Tel Aviv, Abramof, heeft in een onderhoud van drie uur met de lei ders van Ben Goerions gematigde so cialistische partij, Mapai, de waar schuwing geuit dat eventuele Israëli sche wapens een aanzienlijke ver slechtering in de Israëlisch-Sowjet- russische betrekkingen teweeg zullen brengen. Van welingelichte zijde wordt ver nomen dat Abramof er de nadruk op zou hebben gelegd dat het volgen door Israël van een neutrale politiek tot een wijziging zou kunnen leiden van de Russische politiek in het Mid den-Oosten en van de pogingen, die Rusland aanwendt om de vrede tussen de Arabische landen en Israël te ver zekeren. lii c zijn op het ogen blik twee kampen ingericht voor de uit Indonesië geëvacueerde Ne derlanders. Het ene kamp is in de marinebasis ten noorden van de stad en hhet andere ligt op de noordkust van het eiland Changi- district, ongeveer 900 meter van het strand in een prachtige omge ving. Boven: de huisjes waar de vrouwen en kinderen in onderge bracht worden. Onder: een deel van het bijbehorende tentenkamp voor de mannelijke evacué's. De secretaris van de Russische com munistische partij Chroesjtsjef, heeft verklaard, dat de regering een verdere vermindering van de troepensterkte overweegt in de hoop dat de N.A.V.O.- landen hun belofte af te zien van geweld gestand zullen doen. Hij hoopt dat de jongste Russische vredes voorstellen aan westelijke kant be grip zullen vinden. Dank zij de wetenschappelijke en technische ontwikkeling in de Sowjet- Unie is het mogelijk met minder kos ten de veiligheid te verzekeren en de rest van de gelden en middelen te ge bruiken voor vredesdoeleinden, aldus Chroesjtsjef. VIJFJARENPLAN In de tijd van het zesde vijfjaren plan, zei hij, zullen alle hand- en an dere arbeiders een zevenurige arbeids dag krijgen. Van volgend jaar af zul len de collectieve boerderijen geen verplichte leveranties aan de staat meer behoeven te verrichten. De V.S. zijn van plan, zes tot tien eskaders ballistische projectielen met middelgrote reikwijdte in Europa te stationeren, nu de landen van de N.A.V.O. hebben besloten, deze wapens in beginsel te aan vaarden. Dit heeft generaal Norstad, de op perbevelhebber van de N. A. V. O.- strijdkrachten in Europa, voor de Amerikaanse televisie verklaard. Vol gens hem zal elk eskader uit vijftien projectielen bestaan. De kosten van een dergelijk eskader en de aanleg van een lanceerbasis hiervoor waren te vergelijken met het bedrag, dat no dig is om een eskader vliegtuigen twee a drie jaar te onderhouden om streeks dertig tot veertig miljoen dol lar. Op een vraag omtrent de plaats, waar de bases zullen worden gebouwd deelde Norstad mee, dat de eerste stappen hiertoe spoedig zullen worden gedaan. Dit was een kwestie van da gen en weken, niet van maanden. De technische vraagstukken, als de bouw van de lanceerinstallaties en de oplei ding van het personeel, zouden echter één tot anderhalf jaar vergen. Toen hem gevraagd werd, wat er gebeurt ingeval een land om politieke redenen geen toestemming geeft om een raket basis op zijn grondgebied aan te leg gen, hoewel zulks strategisch be schouwd wenselijk zou zijn, antwoord- Het Egyptische blad „Al Sjaab" maakt melding van de ontdekking door de Egyptische veiligheidspolitie van een nieuw complot tegen presi dent Nasser. De mislukte samenzwe ring was op touw gezet door de Britse geheime dienst. „Al Sjaab" meldt ver der de arrestatie van een familielid van ex-koning Faroek, Prins Abdel Moneim, en zijn echtgenote, Nazli Sjaa. Het Britse ministerie van buiten landse zaken weigert enige waarde toe te kennen aan het bericht van „Al Sjaab". Een woordvoerder van het mi nisterie heeft dinsdagmiddag in feite verklaard, dat het ook niet zal wor den weersproken, want daarmede zou er een belang aan worden gegeven, dat het niet bezit. de Norstad, dat het van militair stand punt bezien nodig is, dat elk land de genoemde projectielen bezit. Hij voegde hieraan toe, dat de sta tionering van ballistische projectielen met middelgrote reikwijdte de eerste fase vormt van een program om Eu ropa ook van lange-afstandsprojectie- len te voorzien. Het feit dat twee Eu ropese landen de kortere-afstandspro- jectielen „Honest John" en „Corpora" niet hebben geaccepteerd, veranderde niets aan de opvatting van het NAVO- opperbevel betreffende de projectielen met middelgrote reikwijdte. Mohammed Matsir, de voorzitter van de Islamietische partij Masjumi, een neef van de chef-staf, generaal-majoor Nasution, en nog 70 andere personen zijn gearresteerd in verband met de mislukte aanslag op president Soekar no op 30 november. Dit werd bekend gemaakt door het hoofd van de militaire inlichtingen dienst van de generale staf, luitenant- kolonel Soekendro. Volgens overste Soekendro zouden de extremisten, die de aanslag op de presi dent hebben gepleegd, ook voornemen* zijn geweest de regering omver te wer pen, en premier Djuanda, de overige mi nisters van het kabinet en de chef-staf te vermoorden. Andere verdachten zijn nog voort vluchtig. Volgens Soekendro is ook de voorma lige wnd.-chef-sta van de landmacht, ko lonel Zulkifli Lugis, die sedert zijn mis lukte poging tot een staatsgreep in no vember vorig jaar voortvluchtig ls, bij dit complot betrokken. F. R. Kozlof is ontheven van zijn funo. tie van eerste secretaris van het comité van de communistische parti) in het dis trict Leningrad als gevolg van zijn be noeming tot voorzitter van de raad van ministers van de Russische federatie, zo meldt het Russische persbureau Tass. Mig- DE KONINGIN heeft op Eerste Kerstdag een kerstrede uitgesproken: „Weer is het Kerstfeest, en weer heb ik het voorrecht, een persoonlijk woord tot u te spre ken. Ik voel mij nu met u allen samen op dit grote feest bijeen. Een ieder is geneigd op het Kerstfeest sterker dan anders te denken aan wat hij of zij in dit jaar heeft meegemaakt. De een denkt aan een hoogtepunt van vreugde, een ander aan een dieptepunt van leed, waar hij doorheen ging. Sommigen be leefden weinig verandering, en zeggen daarop: gelukkig of zij zeggen: helaas. De een kent de voorspoed of heeft goede verwachtingen, de ander tegen spoed of zorgen. Ons allen vervult de zorg om en het medeleven met het lot van Nederlanders, die zich nu genoopt zien in ballingschap te trekken uit het land, dat zij veelal oprecht toegewijd willen dienen, of alleen diep en eerlijk liefhebben. Wij denken aan die Nederlandse gezinnen, die het Kerstfeest geseheiden beleven, en aan die, wie binnenkort mis schien scheiding te wachten staat, aan allen, die achter blijven. Wij denken aan hen, die In de kwelling van onzeker heid verkeren. Een tragedie speelt zich voor onze ogen af, en wij verwonde ren er ons over, dat dit nog ge beuren kan in een tijd waarin juist velerlei impulsen en ge dachten zich baan breken, die een rechtvaardigere en betere toekomst voor allen willen ver werkelijken. Ons volk heeft in minder dan twintig jaren uitersten van ramp en voorspoed beleefd, en heeft geleerd te aanvaarden, en in zekere mate zich boven dat alles te verheffen. Steeds ver toont het een grote saamhorig heid in nood. Zo zullen wü ook nu de handen uit de mouwen steken, en trachten alles moge lijk te maken wat nodig is, om de situatie samen het hoofd te bieden ook al valt het ons nu moeilijker dan 't dat in vo rige jaren zou hebben gedaan. Als we terugzien op dit be wogen jaar, dan stellen we vast dat er In Europa een verhoogde samenwerking in het vooruit- Wij zijn tevens dankbaar voor wat anderen voor ons doen. zicht is gekomen. Ook was het aflopende jaar er één waarin haast iedereen verbijsterd werd door de verschrikkelijke moge- lijkheden die de techniek ons biedt. Wij zien In de wereld met een doel. En een scherp omlijnd doel ook. Wij zijn er niet voor onsz.elf, maar voor elkaar. Het is van het hoogste belang, hoe elke daad van ons wordt verricht, en in welke geest. Dit geldt evenzeer voor daad en geest van elke gemeenschap. Laat mede daarom ons aller wachtwoo 4 zijn dat niemand nu kan versagen, en dat ieder een zijn eigen roeping volgt langs de zuiverste richtlijnen, hem door zijn geweten gegeven. En laat ons zo rustig de toe komst tegemoet gaan". „Angst is een slechte, gevaar lijke raadgever. Laat ons bij ge vaar koelbloedig die maatrege len nemen, die de praktijk vor dert, maar laat ons niet meege sleurd worden in een maal stroom van waandenkbeelden. In tijden als deze, komt het zo zeer op ons aller houding van nu aan terwille van de toekomst, We moeten aanpak ken, ieder met ons eigen hart, ont eigen hoofd, onze eigen handen, en daarbij niet in de eerste plaats afwachten wat an deren doen, maar zelf onze plannen hebben. Daarbij kun nen we de gedachten en het werk van anderen respecteren, en de onze daaraan toetsen, om tot het be3te resultaat te komen. Als al, wat ons nu deert, een- naai in het verleden zal zijn verzonken, duizenden jaren la ter, als de schoolboeken het niet eens meer zullen vermel den omdat het reeds lang uit gewist is door al wat later is geschied, en het dus volkomen in de vergetelheid zal zijn ver dwenen dan nog steeds zal het Kerstfeest, de komst van de Christus, voor alle mensen In volle luister stralen over hun bestaan. Voor wie iets van een macht als deze heeft onder kend, wordt het heden met zijn zorgen en soms zijn ondergangs- geloof onwerkelijk. Hij is ge komen en Hij is komende, door alle eeuwen heen en zal uitein delijk de sterkere blijken neen, de enig sterke. Hij zal de mensheid steeds, even duidelijk, of duidelijker dan nu, het heil doen zien als die werkelijkheid, die alle gebeurtenissen over leeft, en aan het leven zijn zin geeft en dat tenslotte voor on dergang redt. Daarbij verblij den Gods heirscharen tot in de hoogste hemelen zich over iede re ware geboorte. De Canadese' stad Beauceville (Quebec) ls geteisterd door een overstroming van ijswater, bedekt met schotsen. 1200 mensen werden dakloosOp de foto zien we een man in een roeibootje die zich naar een ondergelopen huis heeft geworsteld om iemand te redden, die een toevlucht op de dakrand heeft gezocht. Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. is dinsdag om vijf uur kolonel M. Vooren van het Roode Kruiskorps van Schiphol naar Singapore vertrokken. Ingezonden mededeling (adv.) Nevelig weer Veranderlijke bewolking en plaatse lijk mist. Matige, langs de Wadden- kust af en toe vrij krachtige zuid westelijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1