GOD BLIJFT DE DEMON ÉÉN SLAG VOOR EEN KIND REDT DE WERELD uit de wrede ban van de angst Gemeentelijke herindeling van Walcheren PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Immatiuël heeft overwonnen Dr. E. Diemer lector V.U. Nieuwe plannen aan gemeentebesturen Groet uit Salzburg Nasser over regering van Egypte Geen raketten met atoomkoppen in Japan In april boottocht chronische patiënten Hammer skjoeld in Gaza Adenauer tegen een atoomvrije zone AMBTSCOSTUUM VOOR MINISTERS Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per in-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Walcheren: belofte Zie pagina 8 13e Jaargang No. 3892 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Dinsdag 24 december 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 8.47 u., onder 16.32 u. Maan op 10.46 u., onder 21.36 u. Hoogwater woensdag 25 dec.: Vlissingen: 4.14 u. 2.13 m., 16.40 u. 2.08 m. Terneuzen: 4.45 u. 2.28 m., 17.11 u. 2.22 m. Wemeldinge: 6.05 u. 1.62 m., 18.25 u. 1.77 m. Zierikzee: 5.46 u. 1.38 m., 18.12 u. 1.52 m. ELKE DAG heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. En dat heeft ook elk jaar. Er zijn daardoor vele Kerstfeesten geweest, waarop de mensen tegen elkaar zeiden: zo erg als nu is het nog nooit ge weest. En het is dus niet nieuw, als we dat ook nu zeggen. Maar toch is er wel een heel groot onderscheid met de jaren van de eeuwen voor ons, waarin Kerstfeest gevierd werd. Want de ban van de angst, die altijd in het mensenleven geheerst heeft, sinds de val in zonde de eerste mensen voor God deed vluchten, heeft nu heel de wereld in haar pijnigende greep ge vangen. In deze donkere tijd klinkt het blijde nieuws, dat voor alle volken bestemd is: U is heden geboren de Heiland, de Heilbrenger, die allen genezen zal van hun kwalen, hun angsten en hun pijn, Christus de Here, in de stal Gods, die Bethlehem genaamd wordt. Het Wonder is gebeurd: een Kind kwam, om de wereld te redden. Komt laat ons gaan tot dit Kind Laat ons onze noden en behoeften, ons leed en onze smarten, maar vooral on ze zonden aan Hem vertellen. Laat ons ieder ander opwekken, om dit ook te doen. Bij Hem is heil, bij Hem is he ling, bij Hem is troost, bij Hem is ver kwikking, bij Hem is ontspanning en rust te vinden. Hij verlost ons ook van angst. Want van Hem is het woord en Hij heeft dit reeds eeuwenlang be vestigd: kom tot Mij, allen die ver moeid en beladen zijt en Ik zal u rust geven. Kómt laat ons dan gaan naar Beth lehem, laat ons in gedachten knielen bij de kribbe, die daar eens stond en laat ons zö zien het Wonder, dat daar geschied is. Dan beluisteren wij ook de Engelen zang: Ere zij God in den hoge en vrede op aarde bij mensen des welbehagens. Oorlogsdreiging wordt aan alle kanten gevreesd. De spoetniks razen om de aardbol en scheppen nieuwe gevaren. De pluimen van de A- en H- bommen stijgen op verschillende plaatsen omhoog, zij het slechts als „proef," maar toch reeds gif in de atmosfeer zaaiend en met zich dragend de som bere dreiging van een vernietigende werkelijkheid en de mogelijkheid van een kettingreactie, die het eind over de wereld zal inluiden. In Indonesië, in Algerije, in het Midden-Oosten, in Korea, in China slaan de smeulende vlammen nu eens hoger dan weer lager uit. De welvaartsroes van de laatste tien jaar is verstoord. En op allerlei delen van de wereld hongeren mensen. Is er geen redding? Tot lector aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, om onderwijs te geven in de perswetenschap is benoemd de heer Dr. E. Diemer, hoofdredacteur van het dagblad „De Rotterdammer". De heer Diemer is 14 augustus 1911 geboren en promoveerde in 1937 tot doktor in de rechtswetenschappen. Hij is o.a. vice-voorzitter van de Prot. Chr. Journalistenkring, vice- voorzitter van de Ned. Federatie van Journalisten, lid van de Persraad en van de Raad van Tucht voor de jour nalistiek. Het Provinciaal Bestnur van Zeeland heeft zich tot de gemeentebesturen op Walcheren gericht inzake de nieuwe gemeentelijke herindeling van Wal cheren, die voor 1960 haar beslag dient te krijgen. De minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie achtte het nuttig, dat voordat een voorstel tot gemeentelijke herindeling van Wal cheren wordt opgesteld, de raden der Walcherse gemeenten omtrent de onder scheiden plannen voor herindeling worden gehoord. De minister hoopt in het midden van januari 1957 dit onderhoud te houden. Derhalve verzoeken G.S. van Zeeland de gemeenteraden hun (voorlopig) standpunt met betrekking tot de door de minister aangegeven mogelijkheden tot herindeling te bepalen. Voor de nieuwe gemeentelijke her indeling van Walcheren zijn de vol gende mogelijkheden: 1) Samenvoeging van Vlissingen, O.- en W.-Souburg en Ritthem met De commissie der V.N. voor Honga rije heeft vrijdag besloten een beroep te doen op de Hongaarse regering, „de hoogste maatstaven van menselijk heid" aan te leggen bij behandeling van de deelnemers aan de opstand van 1956, die thans terechtstaan. Schepen van Nationalistisch China, die bij het eiland Matsoe patrouilleer den, hebben gisteren twee schepen van communistisch China verdreven, die „een landingspoging" wilden doen. De Hongaarse nationale vergadering (parlement) heeft vrijdag met alge mene stemmen een wetsontwerp goed gekeurd voor de instelling van een „volksinspectie-organisatie" ter be strijding van vijandige elementen, verspilling corruptie en ambtenarij in het economische leven. Controle-commissies in steden en op het platteland zullen fabrieken en kantoren mogen binnengaan om alle documenten in te zien. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft bekendgemaakt dat de Brit Sir Humphrey Trevelyan Is benoemd tot vice-secretaris van de v.N. Hij zal op 15 januari 1958 in functie treden. 0 Tengevolge van een verkeerde wissel stand zijn zaterdagavond omstreeks mid dernacht op het Noorditaliaanse station Arenzano bij Genua twee exprestreinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens de berichten verloor daarbij een man het leven en werden 60 passagiers gewond. De Oostenrijkse volksdansgroep jf die in de afgelopen zomer aan het te Goes gehouden internationale turnfeest heeft deelgenomen jf heeft verzocht via het Zeeuwsch i Dagblad de bevolking van Goes en in het bijzonder de gezin- nen, waarin de leden van de groep werden opgenomen goede Kerstdagen te mogen toe- if wensen en de beste wensen ge- uit voor 1958. De leider van de groep, dr. -jc Mallmann schrijft dat men zich i in Oostenrijk de prettige ont- vangst door burgemeester Ten -Jt Kate goed herinnert en spreekt i de wens uit dat de Oostenrijks- Nederlandse betrekkingen ook in -ft Dit blijft de troost van Bethlehem: de wereld heeft haar Heer gevonden, want boven Moskou zingt een stem; er vliegt een engel boven Londen. En deze wetenschap geeft moed: omdat de Heiland is geboren valt 't duister nimmermeer voorgoed en niets is ooit geheel verloren. Hoe menig man reist uit zijn land om vruchtloos naar de vreê te zoeken. Rust niet de sleutel in zijn hand?: gij vindt het Kindeke in doeken. Wisjinski, Bevin en Bidault, God komt u met Zijn veto tegen: gfj vindt het Kindeke op stro, aan Hem is alle macht gegeven. Toen Jezus' hart begon te slaan in dit erbarmelijke leven, nam het heelal de maatslag aan, die door Zijn bloed werd aangegeven. Gaat deze wereld eens te loor om wat wij, mét de hel, verzonnen, God blijft de demon één slag voor: Immanuël heeft overwonnen. D. v. d. Stoep. President Nasser van Egypte heeft in een rede over Radio-Cairo gezegd, dat de westelijke mogendheden buiten Egypte een Egyptische 'Quisling-rege ring' hebben ingesteld die het huidige Egyptische regime zou moeten omver werpen. De twee voornaamste leden van deze regering zouden zijn Mortada el Maraghi, oud-minister van binnen landse zaken onder de monarchie, en Hoessein Kjairy, een lid van de voor malige koninklijke familie. De plannen om de Japanse lucht macht met „Sidewinders", vliegtuig raketten voor doelen in de lucht uit te rusten, zullen voortgang vinden, maar Japan zal de opstelling van raketten met atoomkoppen in Japan niet toe staan. De president van Egypte heeft de 23ste december tot „overwinningsdag" en een nationale feestdag verklaard. Op deze datum is het een jaar geleden, dat Britse en Franse troepen Port Said ontruimden. De Kring Zeeland van het Neder- landsche Roode Kruis bericht ons, dat de boottocht voor Zeeuwse chronische invalide patiënten in 1958 vroeg in het jaar zal geschieden n.l van 14 t.m. 19 april. Omtrent het reisschema is mo menteel nog niets bekend doch de in- en uitschepingsplaatsen zullen vermoe delijk gelijk zijn aan die van de voor gaande twee jaren n.l. resp. Terneu zen, Vlake, Zijpe en Zijpe en Vlake. In de loop van januari e.k. zullen alle huisartsen en wijkverpleegsters in Zeeland door het Kringsecretariaat worden aangeschreven om opgaven van 'n zeventig-tal patiënten. WINKELS OPEN Vandaag mogen de winkels ook als ze anders dinsdagmiddag sluiten tot 9 uur geopend zijn. Ook op oudejaarsdag, volgende week dinsdag dus, geldt deze regeling. Moelroy, de Amerikaanse minister van defensie, heeft vrijdag verklaard, dat zijn ministerie het Congres zal vragen om nog ongeveer een miljard dollar voor raketten en andere wa pens, hoewel het bedrag nog niet hele maal is vastgesteld. In de nacht van zondag op maan dag heeft de Franse politie 445 Alge rijnen gearresteerd die ervan verdacht worden tot organisaties van verzets lieden te behoren. Enkele wapens en geld zijn in beslag genomen. toevoeging van een beperkt gebied van Koudekerke in de richting Lammerenburg, Paauwenburg, Zwanenburg en van Der Boede en directe omgeving. 2) Samenvoeging van Koudekerke. Zoutelande en Biggekerke, met toevoeging van de zuidelijke uitlo per van het gebied van Westkapel- le ten zuiden van Boudewijnskerke. 3) Toevoeging aan Westkapelle van de kern Boudewijnskerke en omge ving. 4) a. Samenvoeging van Domburg, Oostkapelle en Vrouwenpolder (zonder de kern Gapinge) met toe voeging van het noordelijke nabij het dorp Domburg gelegen deel van het gebied van Aagtekerke of samenvoeging van Domburg en Oostkapelle met toevoeging van het noordelijke, nabij het dorp Dom burg gelegen deel van het gebied van Aagtekerke. In dit geval zou Vrouwenpolder (met inbegrip van Gapinge) met Serooskerke en Sint Laurens (dorp) kunnen samengaan. 5) a. Samenvoeging van Serooskerke, St. Laurens (dorp), ,Grijpskerke Aagtekerke en Meliskerke, met toevoeging van Gapinge met omge ving (zie bij 4a) en van de zuid westelijke uitloper van het gebied van Domburg af. of b) samenvoeging van Grijpskerke, Aagtekerke en Meliskerke met toe voeging van de zuid westelijke uit loper van het gebied Van Domburg. In dat geval zouden Serooskerke en St. Laurens (dorp) met Vrouwen polder (met inbegrip van Gapinge) kunnen samengaan. 6) Verlegging van de westgrens van Veere in westelijke richting. 7) Toevoeging aan Middelburg van 'n beperkt gebied van Koudekerke in de omgeving van Ter Hooge en van het Zuidelijk Gebied van St. Lau rens (Brigdamme en omgeving). 8) Samenvoeging van Arnemuiden en Nw. en St. Joosland, met herzie ning van de noord-westelijke grens van laatstgenoemde gemeente ten koste van Middelburg. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, is maandag uié Cairo in Gaza aangekomen. Hij zal het kerstfeest met de V.N.-troepen aan de Egyptisch-Israëlische grens vieren. Bij zijn aankomst in Gaza bood een 10-jarig Arabisch meisje hem een wit te duif aan, die aan de nek een kaar tje -had hangen met de woorden: „Recht gaat boven macht. Er zal geen vrede in het Midden-Oosten zijn, ten zij de (Palestijnse) vluchtelingen naar huis kunnen terugkeren". De secretaris-generaal werd toege juicht door militairen van de V. N.- troepen en Arabische vluchtelingen. Na zijn bezoek aan de V.N.-troepen keert Hammarskjoeld naar Cairo te rug voor besprekingen met president Nasser van Egypte, vermoedelijk over de Egyptisch-Israelische bestandscom missie, die al een jaar niet meer bij eenkomt en vraagstukken die verband houden met het Suezkanaal. Bondskanselier Adenauer heeft hl een televisie-gesprek het idee van een atoom wapen vrije zone in Europa van de hand gewezen. Hij noemde het idee een illusie, nog erger dan het vroeger# idee van een neutrale zone. Sommige leden van de Eerste Kamer hebben er hun waarde ring over uitgesproken, dat de minister van binnenlandse zaken bij de sluiting van de zitting 1956-'57 in ambtscostuum in de verenigde vergadering der beide kamers is verschenen. Zij spra- den in het voorlopig verslag op de begroting van binnenlandse zaken de wens uit dat de rege ring, zodra de noodzaak tot be perking der bestedingen is ver vallen, naar middelen zal omzien opdat de ministers bij de opening van de zitting der Staten-Gene- raal in ambtscostuum zullen ver schijnen. Verscheidene leden slo ten zich hierbij aan.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1