NA 17 JAAR BEZETTING Wetenschappelijk beleid niet juist in Rusland STERKE MAN GOMULKA KOOS EEN EIGEN WEG Proefproces in het conflict tandartsen-ziekenfondsen i W Kinderen van Maleter doen beroep op Boelganin ■s Principiële uitspraak gevraagd Dr. NESMEJANOF: „Er is nog veel nodig om de V.S. wetenschappelijk te verslaan fééttfopfoUi mder^etihuE csClnk e adelaar op een roo cl ueicl V.S. verkeren in groot gevaar Europees bureau voor kernenergie W ederopbouwtaak in Ovezande beëindigd BESTRALINGSLAMPEN De Ruyterherden* king afgesloten Maandag 23 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 nm mT i uumi Het was onmiddellijk na de oorlog, dat Gomoelka, thans 52 jaar oud, bij maarschalk Boelganin ontboden werd, die „ergens in Polen" z'n hoofdkwartier had opgeslagen. „De maarschalk verwacht u binnen het kwartier", zei de koerier, die naar het huis, waar Gomoelka ver bleef was gesneld. Maar Gomoelka vatte de haast van Boelganin op een geheel eigen wijze op. „Vertel de maarschalk", zei hij tegen diens afgezant, „dat ik vanmorgen een andere afspraak hebAls hij me zo nodig heeft, Iaat hij dan binnen tien minuten bij mij komen In plaats van ziedend van woede op z'n bureau te slaan en Go moelka en al die andere Poolse communisten luid te verwensen, is Boelganin, na het aanhoren van deze recalcitrante woorden, Gomoelka kalm glimlachend tegemoet getreden, hem prijzend om diens stand vastigheid. De Polen vertellen deze, waarschijnlijk zwaar vertekende anecdote om te' bewij zen, dat Gomoelka van wanten weet, als het op de behandeling van Russen aan komt, op dat cynische, verre van onge vaarlijke spel tussen de Sovjetunie en Po len. En met glinsterende ogen voegen ze er aan toe, dat Boelganin binnenkort wel In de ijskast zal worden gezet, maar dat Gomoelka er, krachtiger dan ooit, is uit gekomen. Rode valbijl Gomoelka, „Wieslaw", zoals men in het land van de Witte Adelaar zegt, heeft ongetwijfeld weten te spelen. Na eerst fa natiek meegeholpen te hebben Polen ge heel binnen de invloedssfeer van het Kremlin te brengen, na vervolgens de „laatste reactionairen", onder wie de naar Amerika uitgeweken boerenleider Miko- lajczyk, het land te hebben uitgejaagd, is hij aan het denken geslagen. Zijn eerste kritiek op de Sovjet Unie gold de behandeling van het probleem Duitsland. Hij wantrouwde het Kremlin in zijn steun aan de Oostduitse communisten en vreesde, geheel ten onrechte, naar geble ken is, dat aan de nieuwe Poolse west grens, de Oder-Neisse lijn niet zou wor- d en vastgehouden. Als Tito is hij vervolgens de „nationale weg" gaan propageren. De Sovjet be moeienissen met Polen liepen volgens hem op een totale russificatie uit en niet op het aanbrengen van de communisti sche leer. Toen Tito uit het Sovjet-blok losbrak en Stalin de zelfbeschuldiging in de Russische satellietstaten introduceerde communisten als Bierut, Gottwald en Dimitrov zijn hier waarschijnlijk aan ten offer gevallen leken ook Go- moelka's dagen geteld te zijn. Hij werd uit zijn partij gestoten en ten slotte zelfs gevangen gezet, waarbij de rode valbijl drie jaar lang boven z'n hoofd zweefde. Zijn rehabilitatie, als gevolg van de door anti-Stalinisten geïnspireerde „los sere lijn" van Moskou, volgde in juni 1956. En drie maanden later werd hij de gene, die Polen uit het rode blok los scheurde, zij 't op een andere wijze dan zijn vriend Tito met Joegoslavië heeft ge daan. Strategische noodzaak noopt de Sovjet Unie in Polen vaste voet te hou den. Economische noodzaak dwingt Po len (nog?) te Sovjet Unie te vriend te houden. Maar Gomoelka koos, Hongarije ten spijt, een eigen weg, die hij vast be sloten is ten einde te lopen. Hoe dit allemaal in z'n werk is gegaan is voor de Polen één lange reeks van schitterende legendes geworden. In kleu ren en geuren zullen ze 't elke vreemde ling vertellen, waarbij wel duidelijk is, dat verdichtsel nog nauwelijks van waar heid is te onderscheiden. „Drie jaar in de gevangenis De 21ste oktober luidde de bevrijding de lente in, zoals de Polen zeggen. Onder de dreiging van de Russische traoepen, welke zich in de buurt van Warschau en in Silezië hadden samengetrokken, ver gaderde toen het partijbestuur, dat een uitnodiging om naar Moskou te komen, had afgeslagen. Gomoelka, die de econo mische toestand (denk aan de stakingen in Poznan!) als de voornaamste oorzaak van de verslechtering der betrekkingen tussen Rusland en Polen zag, werd op deze historische bijeenkomst tot partij secretaris benoemd, op 't moment, dat Kroesjtsjev, Kaganowitsj en Mikoyan in een vliegtuig Warschau naderden op de Poolse communisten de pin op de neus te zetten. Zoals de weigering van Gomoelka om naar Boelganin te komen, Boelganin naar Gomoelka had gebracht, zo had de weigering van de Poolse leiders om naar Moskou te komen, de Russische leiders naar Warschau gevoerd Lang moet de machine met haar kost bare last boven de Poolse hoofdstad heb ben gecirkeld. Op het militaire vliegveld kon het toestel niet landen, omdat de generale staf vergunning geweigerd had, Landen op het vliegveld voor burgerver keer was evenmin mogelijk, omdat het inderhaast met zandzakken was versperd, Pas toen de benoeming van Gomoelka tot partij-secretaris een feit geworden was, gaf deze opdracht de Russische machine binnen te loodsen. Gomoelka stond op het platform, toen de Sovjetleiders, wit van woede, uit hun machine stapten. „Waar is die kerel? Waar is Gomoel ka!" moet Kroesjtsjev de Russische ge zant in Warschau, Ponomarenko, toe gebeten hebben, die hem als eerste be groette. Een antwoord was niet nodig. Gomoelka stapte rustig op Kroesjt- spev af en moet toen fier en duidelijk gezegd hebben: „Ik ben Gomoelka.We hebben el kaar helaas nog nooit ontmoet, maar daarvoor heb ik ook drie jaar in de gevangenis gezeten In het witte, herbouwde Belvedère pa leis, eens de residentie van maarschalk Pilsoedski, vonden toen de onderhande lingen plaats, waarin de Russische leiders ten slote door de knieën gingen. Het wa ren de meest kritieke uren in het bestaan van Polen. De jonge generaal Spichalski, evenals Gomoelka nog maar een paar maanden gerehabiliteerd en tegenwoordig minister van Defensie, lag met zijn troe pen klaar om zich tegen een eventuele overval van het Russische bezettingsleger Van onze reiscorrespondent te weer te stellen, in de fabrieken hiel den ruizenden gewapende arbeiders de wacht, terwijl een keurkorps van hon derd man de lijfwacht van Kroesjtsjev omsingeld had, die een ondoorbreekbaar cordon om de vergaderzaal had getrok ken. Een zucht van verlichting steeg in Polen op, toen Gomoelka zijn overwin ning op de Russische leiders meldde. Hij stond op het plein van het door de Rus sen geschonken Cultuurpaleis, waar zich driehonderdduizend Polen verzameld hadden, terwijl de radio zijn sober ge stelde redevoering in alle huiskamers bracht. Het Poolse volk wist teen nog niet, dat een bloedbad zeer nabij was geweest. Dat Gomoelka tijdens de ondei'handelingen, welke leken stuk te lopen, was opgestaan en gedreigd had zijn volk over de hard nekkige weigeringen" der Russsen in te lichten. Later is Gomoelka nog een keer in Moskou geweest. Tegen de zin van het Poolse volk in overigens, dat bevreesd was, dat hij daar van het toneel zou ver dwijnen. Maar de Poolse studenten, die het vliegveld van Warschau hadden be- De universiteit van Warschau is weer herbouwdevenals het mo nument van de Poolse natuur kundige Copernicusdat er altijd voor heeft gestaan. De sporen, welke de Duitse Sprengkommando's achter lieten, zijn nog niet geheel uitgewist. zet om „de man van de lente" diens gang naar Busland te verhinderen, hebben er voor niets gestaan. Gomoelka en zijn ad viseurs hadden de trein genomen en zijn pas bij terugkomst op het vliegveld ge arriveerd De nieuwe status van Polen zat toen veilig in zijn zak. Het land van de Witte Adelaar zou meer onafhankelijk van het land van de Rode Ster komen te staan en zou, in economisch opzicht, een eigen weg kunnen volgen. Bovendien was de terugroeping van Rokossovski beslecht, die door de Sovjet Unie ingebrachte „Pool", die minister van Defensie annex chef van de generale staf was en een plaats in het partijbestuur had gekregen. „Een villaatje „Weet je waarom Rokossovski een Pools uniform droeg?" vroeg een Pool, die deze gehate figuur als „een onderge schoven kind" beschreef. „Omdat het goedkoper was alleen hem een Pools uni form te geven dan alle Poolse soldaten een Russisch uniform Is Gomoelka in Polen populair? Als men zo 't oor te luisteren legt, zou men zeggen van wel. „Hij is de beste man, die we kunnen hebben, werd me gezegd. „Hij heeft ons weer wat hoop, wat licht gege ven, en dan speelt het geen rol of hij communist is of niet Om over de toekomst van Polen te speculeren is op 't ogenblik misschien nog wat prematuur. Maar men kan er van verzekerd zijn, dat, als het Poolse volk 't weer voor het zeggen krijgt, ook Gomoelka het veld ruimen moet. Men popelt aTï het ware van ongeduld om de Russen, vijaniïen va n het heden en het verleden, het land uit te werpen. War schau, waar de Russen de Duitsers in 1944 gelegenheid gaven de beste zonen van het land af te slachten, zijn de Polen nog niet vergeten. Katyn, waar in 1943 twaalfduizend Poolse officieren op bevel van Stalin een nekschot kregen, staat nog altijd als een bloedig teken aan de wand, evenals de liquidatie van de leden van het voormalige „Londense, ondergrondse leger". Gomoelka zal men echter altijd dank baar blijven. „Hq zal, zoals een Pool tegen me zei, „een aardig villaatje aan de Weichsel krijgen en een aardig staatspensioen na Geheim verslag De Ver. Staten verkeren in het groot ste gevaar dat hen in de loop van de geschiedenis ooit heeft bedreigd. Dit is de conclusie van een zeer geheim ver slag, opgesteld voor de Amerikaanse nationale veiligheidsraad, die door de „Washington Post" onder copyright is gepubliceerd. Het verslag, gebaseerd op een studie van H. Rowan Gaither, voormalig pre sident van de Ford-stichting, dringt om een catastrofe te voorkomen aan op een zeer belangrijke verhoging van de militaire uitgaven en op vele an dere radicale maatregelen, die veel geld zullen kosten. De uitgaven voor militaire doelein den moet volgens het verslag verhoogd worden in de periode tussen 1957 en 1970. Op verzoek van het Algemeen Ziekenfonds voor de Mijnstreek hebben twee dames uit Kerkrade en Bocholtz, die de vrijwillig en de verplicht verzekerden vertegen woordigen, voor de civiele kamer van de Maastrichtse rechtbank een proefproces aanhangig gemaakt tegen het ziekenfonds. De dames vorderen de tijdens het conflict tussen tandartsen en ziekenfond sen gemaakte tandartskosten ge deeltelijk van het ziekenfonds te rug. Het fonds heeft met opzet een uit spraak van de" kantonrechter willen ver mijden omdat reeds eerder, in Breda, een afwijzende uitspraak door de kan tonrechter ten opzichte van een derge lijke vordering is gedaan. Men kon dit bereiken door de zaak voor de civiele kamer van de rechtbank aanhangig te maken. Waar het het fonds nu om gaat, is een principiële uitspraak inzake twee punten: ten eerste wil men de verhou ding tussen ziekenfonds en zowel ver plicht als vrijwillig verzekerden duide lijk omschreven en vastgesteld hebben én tevens hoopt men op een uitspraak betreffende de verhouding ziekenfonds- zikènfandsi aad. Met name mgent het fonds, dat de ziekenfondsen zich in een positie van overmacht, bevonden tijdens de duur van het tandartsenconflict (april 1957september 1957), omdat de ziekenfondsraad de beslissingen neemt en de fondsen moeten afwachten. Het proefproces is gisteren begonnen, met als inzet de kosten van enige tien duizenden tandheelkundige behandelin gen van bij het fonds aangeslotenen, die door het fonds niet zijn uitgekeerd. PLEIDOOI. De advocaat vnn de dames heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat de door de fondsen aangevoerde over macht (als gevolg van een besluit van de ziekenfondsraad om niet te doen uitbetalen en volgens statutenbepalin gen) niet opgaat, omdat hier het recht van de verzekerde verankerd ligt in een normale burgerrechtelijke verbin tenis op grond van overeenkomst, een recht, dar voor het fonds als plicht be schouwd dient te worden. Daartegenover stelde de vertegen woordiger van het fonds, dat de zie- De voorzitter van de Sowjet-academie van wetenschappen, dr. Nesmejanof, heeft vrijdag op een vergadering van de unieraad, een van de kamers van het parlement, kritiek geleverd op het wetenschappelijk beleid in de Sowjet- Unie. Volgens hem is er nog veel voor nodig om de V.S. op alle fronten van de wetenschap te verslaan. Dr. Nesmejanof zei, dat er te weinig geld ter beschikking gesteld wordt voor de wetenschappelijke apparatuur. Sowjet-geleerden krijgen verouderde apparaten. Er wordt in Rusland minder geld voor de uitrusting van laborato ria uitgegeven dan in de V.S. Bovendien maken de fabrieken niet wat de ge leerden nodig hebben. De Spoetnik daarentegen heeft, aldus dr. Nesmejanof, aangetoond, dat de Sowjet-raketwetenschap een voorsprong heeft en dat ook grote vooruitgang is gehoekt op het terrein van de mechanica, de wiskunde, de scheikunde, de radiotechniek en de automatisering. De afgevaardigden hoorden dr. Nes- mejanofs opsomming van tekortkomin gen in doodse stilte aan. Westelijke waarnemers toonden zich er door ver rast, dat dr. Nesmejanof het pleidooi van westelijke geleerden voor meer geld voor wetenschappelijk onderzoek bleek te hebben overgenomen. In zijn rede deelde dr. Nesmejanof mee, dat voor 1958 18.200.000.000 roe bel voor wetenschappelijk onderzoek is uitgetrokken tegen 16.300.000.000 roe bel in 1957. De vermeerdering is ech ter in het bijzonder bestemd voor de bouw van het wetenschappelijk cen trum hij Nowosibirsk. Dr. Nesmejanof noemde als voor beeld van zijn mededeling, dat de Sowjetrussische geleerden vaak ver ouderde apparaten krijgen het feit, dat een thans in West-Duitsland vervaar digde elektronische microscoop even veel beter is dan het overeenkomstige Russische apparaat als een Sowjet-„toe -104" straaljagersvliegtuig superieur is aan een toestel van omstreeks 1930. „Wij hebben meer geleerden nodig, om het maximale profijt uit ons we tenschappelijk speurwerk te behalen. Dit geldt vooral voor de bezetting van de hogere en hoogste posten", ver klaarde hij. „In 1954 had de Sowjet-Unie voor Ingezonden mededeling (adv.) iedere geleerde gemiddeld een bedrag van 9.000 roebel uitgetrokken, doch in 1957 was dit 5.300 roebel geworden. Dit is een verkeerde ontwikkeling. Dit be drag moet tenminste weer tot 9.000 roebel worden verhoogd", verklaarde hij. Hij besloot: „De Sowjet-Unie be schikt over alle mogelijkheden om de Sowjetrussische wetenschap de eerste plaats in de wereld te doen innemen. Al het geld, dat hierin wordt gestoken, zal zich honderdvoudig terugbetalen". De organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking heeft een „Europees bureau voor kernenergie" in het leven geroepen. Het „Europa der zeventien" heeft op deze wijze zijn „Euraton" geschapen. De raad der O.E.E.S. keurde het statuut voor het bureau vrijdag te Parijs goed. Het Europese bureau voor kern energie zal zich bezighouden met de programs voor onderzoek en produk- tie der leden-staten, de uitwisseling van grondstoffen, de vorming van spe cialisten en tenslotte met de opstelling van een speciale wetgeving op het ter rein der kernenergie. De instelling van een zone voor vrije uitwisseling zal worden bestudeerd. kenfondsen gebonden waren aan da' beslissingen van hogere organen, dat de risicoleer voor gewone overeenkomsten hier niet aanvaardbaar was, en dat een dwangsituatie werd geschapen door de algemene aard van het conflict, waar» bij alle Nederlandse tandartsen betrok ken waren. De president bepaalde, dat de dos siers in deze zaak door de partijen op 23 januari gedeponeerd dienen te wor« den, waarna vier weken later de uit spraak zal volgen. Drieling te Sittard geboren In Sittard is gisteren een drieling (jongens) geboren bij het ouderpaar C. H. Pfouth-B. Oosthoek. Dit echt paar had reeds drie kinderen. De be valling verliep zeer voorspoedig en was binnen een kwartier achter de rug. De kinderen, die anderhalve maand te vroeg geboren werden, moesten naar het ziekenhuis te Sit tard worden overgebracht om in cou veuses verpleegd te worden. Moeder en de kinderen maken het goed. De raad der gemeente Ovezande kwam vorige week onder voorzitter schap van burgemeester Andriessen in vergadering bijeen. Bij de mededelingen werd door de voorzitter de raad gewe zen op de plannen, welke bestaan om een nieuwe b.l.o. school te Goes te bou wen. Uit de gegevens welke werden verstrekt bleek, dat de bouwkosten van een dergelijke school zeer hoog liggen en dat tengevolge daarvan de bijdrage van de gemeente aanzienlijk zal stijgen, temeer daar het eveneens in het voor nemen ligt een begin te maken met een R.K. b.l.o. school, waarvoor eveneen9 door de gemeente dient te worden bij gedragen. Over het algemeen was men van me ning dat de kosten inderdaad hoog zijn, maar dat het ook anderzijds van be lang moet worden geacht, dat voor de ze kinderen een goede school aanwezig is, tengevolge waarvan het mogelijk is de kinderen zo goed mogelijk onderwijs te geven. Besloten werd het krediet in reke ning-courant bij de Bank voor Ned. Ge meenten voor het jaar 195S vast te stellen op f 30.000. Ten behoeve van de kerkeraadsbiblio- theek werd met ingang van 1 jan. '58 een subsidie toegekend van 155. Met algemene stemmen werd besloten de wederopbouwtaak met ingang van 1 1 jan. '58 te beëindigen. Met algemene stemmen werden de voorstellen van b. en w. aanvaard tot het aankopen van grond voor de aan leg van het sportterrein, terwijl even eens werd goedgekeurd een voorlopig plan tot onteigening van een gedeelte grond, eveneens benodigd voor de aan leg van een sportterrein en tevens een herziening van het uitbreidingsplan werd goedgekeurd. Ingezonden mededeling (adv.) met OSRAM ULTRA-VITALUX OF THERATHERM (raadpleeg Uw arts) In „Brittannia" te Vlissingen heeft het comité De Ruyterherdenking aan hen, die aan aan de plechtigheden en feestelijkheden hebben meegewerkt een slot-avond De Ruyterherdenking aange boden, waar films werden vertoond over deze herdenking en een amusements programma werd geboden met mede werking van het ensemble „De Tover fluit", terwijl Wim Verhagen een frag ment uit „Het Vierde Beest" heeft voorgedragen. Op deze slotavond heeft de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff, woorden van waardering en dank ge bracht aan de leden van het werkcomi té voor het uitstekende financiële be heer, zodat de gemeentelijke subsidie van f 50.000 niet werd overschreden. Door de activiteit van het werkcomité is de viering in Vlissingen uitgegroeid tot een landelijke herdenkingsplechtig heid. De voorzitter van het comité, de heer G. W. Oskamp, wees in zijn ope ningswoord op het veie dat tot stand kon worden gebrach door eendrachige samenwerking en bracht dank aan al len die hiertoe hun medewerking ver leenden. De drie kinderen van generaal Pal Maleter, een van de leiders van de opstand in Hongarije in de herfst van het vorige jaar, hebben vanuit New York een telegram aan premier Boelganin gezonden, waarin zij clementie vragen voor liun vader, die voor een Hongaarse rechtbank zou zijn gebracht wegens zijn rol tijdens de revolutie. De drie kinderen de elfjarige Pal, de tienjarige Maria cn de achtjarige Judith verzonden het telegram met hulp van hun moeder, mevrouw Maria Maleter, die van de generaal is gescheiden. De kinderen verzochten de Sowjet-premier het feit in overweging te nemen, dat hun vader een oorlogsveteraan is en wegens zijn moed een aantal Russische onder scheidingen heeft gekregen. Mevrouw Maleter verklaarde dat zij hoopt te hertrouwen met de generaal, als hjj wordt vrijgelaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3