RUSSEN WILLEN OPNIEUW PRATEN Visauto door trein verpletterd r Chroesjtsjef wil gesprek op hoog plan tussen oost en west Geen deelneming aan ontwapeningsgesprek Soebandrio doet beroep opdeNAVO Diepe bezorgdheid in Londen over Lndonesische kwestie Leden van Nationale Reserve protesteren EERBERICHT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND kJ Sowjet-UnieVS. en Engeland moeten beloven geen kernwapens te gebruiken TWEE passagiers op Willem Ruys Lijn Amsterdam-Haarlem drie uur bezet 2 DODEN EN 4 GEWONDEN Hongersnood op Midden^Java Geen inmenging in conflict MacMillan welkom in Sowjet-Unie Brits schip met 28 man vergaan Regeringsverklaring over Indonesië SUNDAY EXPRESS" In Singapore 900 Nederlanders gedebarkeerd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor; Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970, giro 274289 Bijkantoren Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e jaargang No. 3891 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 23 december 1957 Schooldamwedstrijden I zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.47 u., onder 16.32 u. Maan op 10.21 u., onder 20.31 u. Hoogwater dinsdag 24 dec.: Vlissingen: 3.40 u. 2.19 m., 16.02 u. 2.17 m. Terneuzen: 4.12 u. 2.33 m., 16.33 u. 2.32 m. Wemeldinge: 5.30 u. 1.69 m., 17.47 u. 1.81 m. Zierikzee: 5.14 u. 1.43 m., 17.34 u. 1.55 m. NIK1TA CHROESJTSJEF, secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, heeft zaterdag in de Opperste Sowjet het parlement opnieuw gepleit voor een gesprek op hoog plan tussen oost en west. Het parlement nam een vredesplan aan, waarin onder meer wordt voorgesteld dat de proeven met kernwapens met ingang van het nieuwe jaar wor den gestaakt. Volgens dit plan moeten de Sowjet-Unie, Amerika en Engeland beloven geen kernwapens te gebruiken. Minister van buitenlandse zaken Gromyko drong aan op nieuwe onderhandelingen over de ontwapening, hetzij op een speciale zitting van de V.N., hetzij door een internationale conferentie. Een vergadering hierover door de ministers van buitenlandse zaken van de vijf grote landen, zoals door de N.A.V.O. voorgesteld, verwierp hij. Reacties EENZIJDIGE MAATREGELEN 'Als de landen van de N.A.V.O. zich houden aan hun vredelieven de verklaring, zal de Sowjet-Unie nog een reeks eenzijdige maatre gelen nemen, die zullen leiden tot inkrimping van haar militair bud get en van haar strijdkrachten, al dus Chroesjtsjef. De Russische partijleider legde de na- druk op het gevaar dat het stationeren van atoomwapens in West-Duitsland voor de vrede betekent. „Als er oorlog komt, zal de Sowjet-Unie met vernietigende slagen elke aanval beantwoorden". En als er geen overeenkomst komt, zal de Sow jet-Unie een behoorlijk bedrag blijven besteden voor de bewapening. Hij vervolgde: als het gevolg van de druk van de V.S. is er in de V.N. een nieuwe ontwapeningscommissie gevormd, maar die is van hetzelfde karakter als de vorige. Kan men die politiek realistisch noemen, die de wil van een groep oplegt aan de rest? Het is noodzakelijk de be langen van alle leden van de V.N. in acht te nemen, aldus de Russische partijsecre taris. Propaganda Hij verklaarde voorts dat het westen alle Russische stappen inzake de ontwa pening propaganda noemt. Dat waren ze inderdaad, maar dan vredespropagan- da. Wij zijn bereid elke dag en elk uur te luisteren naar dergelijke vredespropa- ganda van de westelijke landen, zo ver volgde de Russische leider. Hij zei dat Rusland zich op het stand punt blijft stellen dat een onvoorwaar delijk verbod van atoomwapens, de ver nieling van de voorraden van dergelijke wapens en een belangrijke Inkrimping van de strijdkrachten en bewapening, ge paard gaande met internationale controle noodzakelijk Is. Chroesjtsjef zei, dat Rusland niet zal deelnemen aan het werk van de nieuwe ontwapeningscommissie, daar het grootste aantal zetels hierin inge nomen wordt door de kapitalistische landen. Hij vond het verder abnor maal het ontwapeningsprobleem te koppelen aan de kwestie van de Duitse hereniging. Ook was hij van mening dat er een niet-aanvalsver- drag moet komen tussen de landen van de NAVO en die van het Verdrag van Warschau. Beschuldiging De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft de V.S. en Groot-Brittannië er van beschuldigd dat zij de andere NAVO-Ianden dwingen hun bewapeningsbudget steeds hoger op te voeren en hun militair apparaat te ver groten. Ingezonden mededeling (adv.) Fijne erwtjes, champignons, worteltjes en spercieboontjes (uit blik) met stukjes kip en slasaus. Gegarneerd met geklopte moyonaiseslablaadjes en schijfjes el De „Willem Ruys" vaart met twee passagiers een Engels echtpaar naar Indonesië. Het schip was zaterdag uit Neder land in Singapore aangekomen met 'n 60-tal Nederlandse passagiers. Allen zijn van boord gegaan. Enigen van hen deelden aan verslaggevers mede, dat zij gehoopt hadden dat de Indonesi sche regering zich zou laten vermur wen en inreisvergunningen zou ver strekken bij de aankomst in Singapore. Een woordvoerder van het Indonesi sche consultaat zei, dat onder geen en kele omstandigheid inreisvergunnin gen aan Nederlanders zouden worden verstrekt. Hij zei dat hen in Neder land reeds een inreisvergunning ge weigerd was. Een visauto van het IJmuider vispaleis uit Leeuwarden met vijf inzittenden in de grote cabine is zaterdagmiddag om kwart over twaalf op de bewaakte spoorwegovergang bij het stationnetje Sloterdijk in Amsterdam-west gegrepen en verpletterd door de in volle vaart rijdende elektrische sneltrein van Am sterdam naar Dordrecht, die om 12.12 uur het Amsterdamse Centraal Station had verlaten. Van de vijf inzittenden der auto waren er twee op slag dood, de 31-jarige chauffeur C. K. Admiraal uit Leeuwarden, die een vrouw en vijf kinderen nalaat, en de 42-jarige M. Rouw uit Amsterdam. FRANKRIJK In de omgeving van het Franse minis terie van buitenlandse zaken wordt ver klaard dat het Russische voorstel tot her vatting van het ontwapeningsvoorstel in welwillende overweging zal worden ge nomen. Dat de vorm van een dergel 'te bespreking afwijkt van de door de wa VO voorgestelde, wordt niet als een grote hinderpaal gezien, vooropgesteld dat de Russen werkelijk tot overeenstemming willen komen. AMERIKA In diplomatieke kringen te Washington is zaterdag gezegd, dat de V.S. te te Mos kou gehouden redevoeringen niet zullen beschouwen als een definitieve verwer ping van het aanl 1 van de NAVO tot een ontwapeningsconferentie. Het aan bod van de NAVO is nog altijd niet langs diplomatieke weg in handen gekomen van de leiders van de Sowjet-Unie. CANADA In bevoegde kringen te Ottawa, de hoofdstad van Canada, heeft men zater dag meegedeeld, dat de verwerping van de NAVO-voorstellen door de Russen geen verbazing heeft gewekt. In de afge lopen maanden hebben de Russen in de VN. reeds duidelijk gezegd, dat zij geen hervatting van de ontwapeningsbespre kingen op de vroegere basis wensen. WEST-DUITSLAND De Westduitse regering acht het thans niet het juiste tijdstip om besprekingen op het hoogste plan met de Sowjet-Unie te beginnen, zoals door l.et Kremlin is voorgesteld, aldus is zondagavond te Bonn van gezaghebbende zijde verklaard. Prinses Margaret van Engeland heeft een onverwachts bezoek aan de Londense dierentuin gebracht. De Pinguins, die juist hun dage lijkse wandeling maakten, waren in het geheel niet gesteld op de koninklijke belangstelling, want toen de Prinses, in gezelschap van de directie van de dierentuin, het Aquarium verliet, draaiden de Pinguins zich om en maakten, dat zij uit de voeten kwamen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr, Suban- drio, heeft zaterdag een beroep op de N. A. V. O. gedaan zich niet te mengen in het Nederlands-Indo nesisch conflict. In het huidige conflict tussen Indonesië en Nederland stelt de regering ernstige pogingen in het werk' geen enkele grote mogend heid of geen van de twee blokken uit te nodigen de terreinen van het conflict uit te breiden. Soekarno in Nieuw-Delhi? Naar aanleiding van in het buiten land circulerende geruchten, is van officiële zijde categorisch tegengespro ken als zou president Soekarno in Nieuw-Delhi zijn aangekomen. Singapore De minister vervolgde: 'Zou aan de andere kant Nederland de Indonesi sche regering en bevolking tot onder werping willen brengen met mede werking van de physieke en economi sche kracht van zijn vrienden, dan zal de Indonesische regering teneinde de belangen van land en volk te verzeke ren, gedwongen zijn haar vroegere be ginselen te herzien. In dit opzicht heeft de regering de aandacht van de Britse regering gevraagd, niet toe te staan dat de haven van Singapore wordt gebruikt ais basis voor de activiteiten van Nederlandse oorlogsschepen, die de Indonesische belangen schaden.' In de loop van zijn overzicht be schuldigde Soebrandrio de Nederlan ders van een 'manipulatie in de alge mene vergadering in 1954', waardoor zij er in slaagden de tweederde meer derheid, die in de politieke commissie bereikt was, te wijzigen. Hongersnood Regeringskringen hebben verklaard, dat ongeveer 30 onderdistricten in Midden-Java door hongersnood zijn getroffen. De instanties, die met de voedselvoorziening voor de bevolking zijn belast, kregen opdracht de nodige maatregelen ter verlichting van de nood te trefen. Onrust op Bali De gouverneur van de kleine Soen- da-eilanden, T. M. Daubsjah, heeft op de bevolking van Singaradja, de hoofd plaats van Bali, een beroep gedaan om haar kalmte te bewaren en haar woonplaats niet te verlaten. De gouverneur deed dit beroep naar aanleiding van berichten, als zou een toestand van anarchie zijn ontstaan onder" de bevolking van Singaradja en als zouden sommige mensen reeds naar de nabij gelegen heuvels zijn ge vlucht. Kringen vijn het Indonesische mini sterie van handel hebben verklaard, dat de zeepfabrieken op Java genood zaakt zullen zijn de produktie te sta ken als gevolg van gebrek aan kopra. Zij zeiden, dat sedert de overname van de K.P.M. al moeilijkheden waren ontstaan in de aanvoer van kopra, die voornamelijk van Celebes en andere delen van Oost-Indonesië afkomstig is, doch dat sindsdien de moeilijkheden zijn toegenomen. De „Indonesia Raya" meldde, dat in de hoofdstad zeep uit de winkels is verdwenen. De laatste paar dagen is Lancering Russische satelliet mislukt? Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Missiles and Rockets Magazine" hebben de Russen in de afgelopen week nabij de Kaspische zee zonder succes geprobeerd een derde kunstmaan af te schieten. Het blad schreef dit uit eigen geheime bron te hebben vernomen. De Sowjetrussische regering zal Harold Macmillan, de Britse premier, hartelijk ontvangen wanneer hij een bezoek aan Moskou zou willen bren gen, aldus heeft Chroesjtsjef, de eer ste secretaris van de communistische partij, in een gesprek met een corres pondent van de „Daily Express" ge zegd. Maandag wordt de gehele tekst van dit interview gepubliceerd. de prijs per stuk opgelopen van 2,50 tot 3,50 rupiah. Toespraak van Djoeanda De Indonesische minister-president Djoeanda, heeft zaterdagavond tot het Indonesische volk gezegd, dat met de huidige maatregelen, die ir, het kader van de „nieuwe koers" zijn genomen voor de bevrijding van „West-Irian", wordC beoogd de teruggave van het gebied te bespoedigen, de verbetering van de grondslagen van de nationale economie van Indonesië te versnellen en de betrekkingen van het land met de internationale wereld te verbeteren en meer bewegingsvrijheid te krijgen voor de toepassing van de „actieve en onafhankelijke buitenlandse politiek" van Indonesië. Drie anderen werden met zeer zware verwondingen naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam vervoerd: de 58-jarige eigenaar van het IJmuider Vispaleis uit Leeuwarden J. L. Jansen, de 28- jarige chauffeur Dick Iseger uit Leeuwarden en de 28-jarige Jitse Koopman uit het Friese dorpje Blessem. De twee laatsten en de om het leven gekomen Admiraal waren werkzaam bij het Leeuwar dense Vispaleis. Tenslotte werd ook de overweg wachter, de 58-jarige H. de Boer uit Amsterdam, levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Vergissing? Het zeer ernstige ongeluk is geheel te wijten aan het feit dat de overweg wachter om tot dusverre niet opgehel derde reden de eerste twee der vier spoorbomen van de overweg begon te openen, onmiddellijk nadat een elek trische trein uit Haarlem de bomen was gepasseerd in de richting Amster dam. Op dat zelfde ogenblik naderde uit de tegenovergestelde richting met voile vaart de sneltrein uit Amster dam. Of de spoorwegwachter zich ver gist heeft, dan wel of de fout bij een verkeerd signaal gezocht moet worden, was zaterdagmiddag niet bekend. Wel hebben ooggetuigen medege deeld, dat de wachter, die thans zelf levensgevaarlijk gewond is, de snel trein opmerkte, toen deze met volle vaart door de bocht van het stationne tje Sloterdijk in aantocht was. Op slechts enkele tientallenmeters van de perrons verwijderd ligt de overweg en wachtend wegverkeer was juist begon nen zich over de rails te begeven. Schepen en vliegtuigen van vier lan den speuren de Noordzee ai naar de 28 man van het 1991 ton metende Britse schip, Narya, dat in een storm is vergaan. Volgens de berichten is de Narva 100 mijl van de Schotse kust en 120 mijl 53, zuid-westen van Stavan- ger gezonken. De Narva had in de nacht van za terdag op zondag geseind, dat het zich in zinkende toestand bevond en de bemanning het schip verliet. Het Nederlandse motorschip „Stad Utrecht", dat de plaats waar de „Nar va" gezonken is heeft bereikt, meldde dat het een omgeslagen motorredding boot en twee boeien had gevonden. Het ligt in de bedoeling, behoudens toestemming van de bewindsman, de regeringsverklaring inzake Indonesië maandagmiddag te 13.10 uur recht streeks uit te zenden. Dit zal geschie den in een gezamenlijk programma over Hilversum I. De N.C.R.V. is voornemens, even eens na verkregen toestemming van de desbetreffende autoriteiten, van daag van 19.3520.00 uur een samen vatting te geven van regeringsverkla ring en kamerdebat. Deze uitzending zal eveneens geschieden over Hilver sum I. Radio-Tokio maakt bekend dat da Russische regering van Japan heeft verzocht een schip naar het eiland Sa- chalin te sturen voor de repatriëring van d° .Tanarise onderdanen. Iets kouder Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matiga wind tussen zuid en zuidoost. Iets kou der. Boer de net geopende spoorwegbomen, weer te sluiten, maar het was te laat. De viséuto uit Leeuwarden was met de voorste helft de overweg reeds op gereden en had geen tijd meer om hetzij vooruit, dan wel achteruit rij dend de aanstormende sneltrein te ont wijken. Remmen De bestuurder van deze trein remde uit alle macht, terwijl hij voortdurend signaal gaf, hetgeen misschien enkele voetgangers en wielrijders nog het leven heeft gered, want geen van hen werd geraakt. Maar de visauto werd in volle vaart door de neus van de elek trische lokomotief geramd. Iedereen die na afloop zag wat er nog van de auto was overgebleven, vroeg zich verbijsterd af hoe het mo gelijk was, dat uit dit wrak, waarvan overal om het seinhuisje heen de ver bogen resten te vindenwaren, nog drie levende, zij het ernstig gewonde, pas- Ogenblikkelijk begon de heer Desagiers tevoorschijn waren gekomen. tt Volgens de „Sunday Express" veroor zaken de rapporten van Britse diploma ten in Indonesië „diepe bezorgdheid" in Londen. Leden van het Britse kabinet zouden deze rapporten met de grootste spoed behande'-i, aldus het blad. De op stellers van deze rapporten zouden de Britse regering hebt en gewaarschuwd te gen de communistische dreiging in Indo nesië. Volgens de rapporten trachten sterke communistische elementen zich wapens te verschaffen. Tegenspraak Zondagavond werd te Londen van ge zaghebbende zijde verklaard dat de pers berichten, volgens welke het Britse kabi net kortgeleden zou nebben vergaderd n.a.v. de jongste berichten uit Indonesië, die in Groot-Brittannië ernstige ongerust heid zouden hebben veroorzaakt, onge grond zijn. Gezegd werd dat er geen rapporten van Britse diplomatieke vertegenwoordi gers in Indonesië zijn ontvangen, die zou den hebben geleid tot het uitschrijven van een spoedvergadering van het kabi net. De sergeant-vrijwilliger bij de Nationale Reserve J. van Donselaar uit Driebergen heeft gistermiddag voor de tweede maal de minister van oorlog een protest-nota overhandigd van leden van de Nationale Reserve, die tegen de door de minister voorgestane opheffing van dit instituut zijn. Reeds eerder, toen er sprake was van opheffing van de Nationale Reserve, bezorgde sergeant Van Donselaar de minister van oorlog een protest-nota, die ondertekend was door 27.000 personen. Nu bood hij nog eens 7000 handtekeningen aan. Inmiddels hebben tal van natio nale reserve-groepen uit het land de minister telegrafisch hun ont stemming over zijn voornemen overgebracht. Hieraan werd toegevoegd dat, sinds de spanning tussen Indonesië en Nederland tot een hoogtepunt is gekomen, de Britse regering in verbinding heeft gestaan met de diplomatieke vertegenwoordigers te Londen van Nederland, Indonesië, Au stralië en Nieuw-Zeeland. Zaterdagmorgen zijn de ruim 900 Ne derlandse evacuees van de „Waterman" in Singapore gedebarkeerd. Allen wer den overgebracht naar twee kampen, waar zij zullen verblijven tot aan de doorreis naar Nederland. In Tandjong Priok hebben zich zater dag 1.030 Neder'anders ingescheept op het Engelse troepentransportschip „Cap tain Cook", dat door de Nedq^andse re gering is gehuurd om Nederlandse eva cuees uit Indonesië naar Amsterdam over te brengen. Zestig procent der pas sagiers zijn Indische Nederlanders. Er zijn 630 kinderen onder hen. Een woordvoerder van het Indonesi sche Rode Kruis heeft meegedeeld, dat op het ogenblik voorbereidingen worden getroffen voor de repatriëring van Ne derlandse ouden van dagen, die op het ogenblik in het tehuis voor ouden van dagen in Bandung worden verpleegd. In het tehuis worden in totaal 26 Nederlan ders verzorgd, met een gemiddelde leef tijd van 70 jaar. De „Oriënt Line" in Londen heeft m i- gedeeld, dat de 20.000 ton metende „Orontes" van deze maatschappij op dracht heeft gekregen om Singapore aan te doen en aldaar, volgens een met de Nederlandse regering gesloten overeen komst, 600 Nederlandse evacuees op te nemen. De „Orontes" is zaterdag uit Fre- mantle, in Australië, vertrokken en wordt op 27 dezer in Singapore verwacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1