In Vlissingen zullen 328 woningen worden gebouwd Gemeente sloot kasgeldlening (f275.000) met „De Schelde' Twee voor maanden klap met hechtenis bierglas Geanimeerde familiemiddag in Ledeltheater te Oostburg Gemeente-secretaris van Graauw en Langendam pleegde fraude BAAYENS -«ESS-* ZEEUWSE UU WERKMAN SPITTE Z'N GEREEDSCHAP ONDER ENGAF EEN RIKS Raad Zoutelande heeft geen bezwaar tegen bouw R.K. toeristenkerk aars Verzoek tot minister om verhoging van algemene uitkering ,tVrije van Sluis vraagt verbetering Zeedijk bij het Zwin POLITIERECHTER MIDDELBURG Boete voor rechtskundig adviseur die Veere op z'n kop zette C.B.T.B., afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen DUIZENDEN GULDENS VERDUISTERD De speciaalzaak voor uw Bril Zingend en spelenc voor de nieuwe tent Artemis Gemeente heeft tekort van f 44.700.- Zaterdag 21 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 a Daar er nog niets bekend is om trent de verdeling van de opbrengst van de Tweede Woningbouwlening 1957 en eveneens door het feit, dat het rentegamma van 414 voor lang lopende geldleningen gehandhaafd blijft, waardoor niet kan worden over gegaan tot consolidatie van de vlot tende schuld, stijgt ook in de ge meente Vlissingen de behoefte aan kasgeld. Met de N.V. Kon. Mij „De Schelde" kan nu een kasgeldlening van f750.000,worden aangegaan, welke lening door de raad werd ge accepteerd. Hogere uitkering Besloten werd aan de minister van binnenlandse zaken een verzoek te richten voor een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds, op grond van het motief, dat Vlissingen, die nu eenmaal in een structurele groei-periode verkeert, voor het geval géén verhoging zou worden toegekend, haar taak niet naar behoren zou kunnen vervullen. Raadslid H. van Rooyen (CH) hoop te op een gunstig resultaat, doch vroeg zich af, waarom men bij de opsomming van de uit te voeren wer ken de restauratie der St. Jacobs- toren niet had genoemd doch wel de Gevangentoren op de Boulevard. Wethouder Poppe en burgemeester Kolff wezen erop, dat met opzet de gevangentoren is genoemd, omdat nog MET GROTE BLIJDSCHAP heeft de raad van de gemeente Vlis singen, gisteren in vergadering bijeen, kennis genomen van het voor stel van b. en w., zo spoedig mogelijk over te gaan tot de bouw van 328 woningwetwoningen. Hiervan zullen 106 woningen voor rekening komen van de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting in Vlissingen en omliggende Gemeenten. De overige woningen zullen worden gebouwd voor rekening van de gemeente, die deze woningen evenwel zal toewijzen aan de in Vlissingen gevestigde woningbouw verenigingen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de toewijzing van deze woningen in vier etappen geschieden, nl. ten laste van het con tingent 1957 een aantal van 80 woningen, ten laste van het contingent 1958 160 (2 x 80) woningen en ten laste van het contingent 1959 88 woningen. Ten aanzien van de financiering wordt verwacht dat voor de stich- tingskosten van de woningen, die ten laste van het contingent 1957 zullen komen, een vaste financiering verze kerd is, terwijl voor de stichtings- kosten voor de woningen ten laste van het contingent 1958 en 1959, gerekend mag worden op verstrekking van Rijksvoorschotten. Donderdag vond de aanbesteding plaats en de uitslag was zodanig, dat verwacht mag wor den, dat binnenkort met de bouw kan worden begonnen. De raad verleende dan ook een totaal krediet van f449.000,voor het verkrijgen van de bouwgronden en f 4.530.000,voor de bouw van deze woningen resp. verlenen van 'n bouwvoorschot. Zebra-pad Tijdens de rondvraag deelde de burgemeester mede op vragen van het raadslid P. Bikker (CHU) dat opdracht is gegeven voor het aan brengen van een zebra-pad bij de ingang van de Coosje Buskenstraat jer hoogte van het Bet je Wolff plein. Ér zullen echter nog geen knipper- bollen worden geplaatst en de aan duiding van dit zebra-pad zal door verfstrepen geschieden, zodat het 'n tijdelijk karakter draagt en meer de Vorm van een proefneming heeft. Men streeft er echter naar het Betje Wolffplein zo spoedig mogelijk aan het huidige verkeer aan te passen Verkoop De raad besloot een gedeelte van de Aagje Dekenstraat, tussen de Schelde- straat en de Lampsinstraat alsmede 'n gedeelte van de Van Dishoeckstraat en de Glacisstraat, met een totale op pervlakte van 13.000 vierk. m. aan het openbaar verkeer te onttrekken en te verkopen aan de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen ten behoe ve van de voor dit bedrijf dringend noodzakelijke uitbreidingen. Enkele raadsleden wilden ten aan zien hiervan vraagtekens plaatsen en wel met name voor de te verwachten verkeersmoeilijkheden. Want de Kon. Mij „De Schelde" zal ook haar hoofd poort verleggen en wel naar dé Van Dishoeckstraat, zodat daar bij begin en beëindiging van de werkzaam heden een groot aantal voetgangers en bromfietsers verkeersstagnaties zal veroorzaken. Dat men bij de Kon. Mij „De Schelde" eveneens doordrongen is van de moeilijkheden, die kunnen ontstaan, blijkt wel uit het feit, dat men besloten heeft een Verkeerscommissie in het leven te roepen ter bestudering van de pro blemen. Werkplaats Ir. J. H. Krietemeyer (AR) was verheugd over het ter tafel liggende voorstel en wees eveneens op de te verwachten complicaties bij de toe nemende verkeersstroom bij in- en uitgaan van „De Schelde" en op het feit, dat men in dit bedrijf inmiddels een speciale verkeerscommissie heeft benoemd. Burgemeester Kolff uitte zijn voldoening over het instellen van deze commissie want een intensief overleg tussen politie en „De Schel de" achtte hij voor het oplossen van de moeilijkheden noodzakelijk. Het college heeft reeds de nodige stappen ondernomen om eventueel te komen tot een nieuwe Sociale Werkplaats en men heeft het oog op een aantal ge bouwen, die binnenkort vrij komen. Doch daarnaast heeft men reeds grond in reserve, zodat in de toe komst nieuwbouw niet tot de on mogelijkheden zal behoren. steeds de oorlogsschade hieraan niet is hersteld en bij langer uitblijven van restauratie-werkzaamheden er gevaar zal ontstaan. Bovendien zal Rijks Waterstaat binnenkort begin nen met de oeververdediging van de boulevard door het aanbrengen van een talud, waardoor aan de voet van de gevangentoren noodzakelijk ver beteringen moeten worden aange bracht. Dat de bouw van de beide U.L.O.- scholen niet op de lijst van in 1958 uit te voeren werken voorkomt, ligt hierin, dat wanneer alles gereed is en toestemmingen worden verleend, eerst in 1959 met de bouw van de chr. en openbare ulo-scholen kan worden be gonnen. Vermelding op de lijst voor 1958 heeft dus geen enkele zin. De algemene vergadering van het waterschap 't Vrije van Sluis kwam gisteren te Oostburg bijeen. Staande de vergadering werd besloten een te legram te zenden aan de minister van verkeer en waterstaat inzake verbete ring van de internationale zeedijk bij het Zwin op de grens met België, op dat vóór het seizoen '59-59 ter plaatse een volledige beveiliging kan worden verkregen. Het dijkgeschot werd gehandhaafd op f 56 per ha voor de ongebouwde eigendom en elf procent voor de ge bouwde eigendommen. Het werkprogramma vermeldt twin tig kilometer wegverbetering, een nieuwe weg Oostburg-—St. Margriet (België) voor een miljoen en een nieu we weg BreskensHoofdplaat, in sa menwerking met de provincie Zee land. Als gezworene werd herkozen de heer P. L. Meijer te IJzendijke. De be groting 1958 en de rekening 1956 wer den vastgesteld. De politierechter te Middelburg heeft vrijdag zekere B. A. S. uit Sint Jan steen veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee maan den. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, kwam hiermee volledig tegemoet aan de eis van de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen. De officier was tot deze hoge vordering gekomen, omdat S. zonder enige aanleiding zijn plaatsgenoot F. D. v. d. B. in een café met een bierglas in het gezicht had geslagen. S. was ter zitting niet verschenen, maar het slachtoffer werd hier als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat hij op de bewuste dag zondagmiddag 11 augus tus met een kennis in een café zat te praten, terwijl S. aan een ander tafel tje zat. Laatstgenoemde stond plotseling op en diende v. d. B. een klap met een bierglas toe. Deze kreeg glasscherven in een oog en moest hiervoor zeven weken in een ziekenhuis worden verpleegd en nadien moest hij thuis nog zes weken rust houden, hetgeen voor hem een schadepost van f 666,betekende. De zitting van de politierechter mocht zich vrijdag in een enorme belangstel ling verheugen. Leerlingen van de 4e klas der Middelburgse Rijkskweek school hielden alle beschikbare plaat- De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hield gisteren in het prachtige Ledeltheater te Oostburg 'n zeer geanimeerde familiemiddag. De datum hiervoor was gekozen in over leg met de C.J.B.T.B., die thans haar in februari gepasseerde zilveren jubi leum vierde en de C.B.P.B., zodat het, omdat de jubileumsamenkomst in de avond was belegd, 'n grootse C.B.T.B.- dag in het gedeelte onzer provincie werd. Dit kon, ondanks het feit, dat de voorzitter, de heer J. de Feyter (Schoondijke) in zijn openingswoord eerst een dode moest herdenken, de heer F. Hamelink (Waterlandkerkje), die van de oprichting in 1925 af be stuurslid en ook enkele jaren voor zitter van de C.B.T.B. was. Voorts sprak hij sombere woorden over het voor de landbouw moeilijke en nade lige jaar 1957. Voor wie alles verwach ten van de natuur en de kennis, is dit een teleurstelling, maar wie bij zijn geloof leeft, weet, dat vrucht bare en onvruchtbare jaren, voor- en tegenspoed ons niet bij geval, maar van Gods vaderhand 'oekomen. Wij mogen geen vertrouwen stellen in de machtsmiddelen van deze tijd, maar moeten onze afhankelijkheid van on ze grote God blijven beleven. Het was ongetwijfeld wel in over eenstemming met dit openingswoord, dat de heer R. Hagoort, hoofdredac teur van het „Zeeuwsch Dagblad", 'n causerie hield over „de eeuw der tech niek", waarin hij de verbazingwek kende ontwikkeling van onze tijd in historisch- en toekomstlicht plaatste. Hij schetste, hoe de technische ont wikkeling de mens steeds meer on afhankelijker van God schijnt te ma ken, doch stelde daartegenover de visie van de Bijbel op de ontwikke ling van het menselijk leven, waar- De gemeente-secretaris van de Zeeuws-Vlaamse gemeente Graauw en Lan gendam, A. Th. H. D., die in 1956 werd benoemd, heeft zich bij de gemeente politie in Middelburg aangemeld en bekend geld uit de gemeentekas te heb ben verduisterd. Toen hjj enkele dagen geleden het dorp Graauw verliet, was de fraude nog niet ontdekt. Deze kwam aan het licht, toen door het verificatiebureau van de Ver. Ned. gemeenten een onderzoek werd ingesteld. Naar de burgemeester van Graauw en Langendam ons vrijdagavond des gevraagd meedeelde, gaat het hier om een bedrag van enkele duizenden gul dens. De gemeentepolitie in Middelburg heeft de zaak overgedragen aan de rijks politie in Zeeland, die in samenwerking met het genoemde verificatiebureau een onderzoek instelt. De gemeentesecretaris is in hechtenis genomen. uit blijkt, dat de Christen, die in de wereld staat en moet blijven staan, toch niet van deze wereld moet wor den. Hij moet zijn arbeid blijven richten op de heerlijkheid van God, die de mogelijkheden van deze tijd in de natuur gelegd heeft, de mens het vermogen heeft gegeven, om die te ontwikkelen, doch Die ook Zijn grenzen aan die ontwikkeling stelt, al weten wij niet, waar die liggen.- VEEL VRAGEN Een sextet onder leiding van de heer P. Lensen, gaf boeiende zang. Ook de declamatie van mej. M. de Bruijne werd zeer gewaardeerd. De samenzang, eveneens geleid door de heer Lensen, bleek een succes te zijn. De organisatoren van de familiedag hadden een welkome afwisseling ge vonden op de forumvergaderingen van deze tijd. Zij maakten de provin ciale C.B.T.B.-secretaris, de heer S. Baar (Goes) tot het middelpunt van een reeks vragen, die door een vijftal leden op hem werd afgevuurd. Hoe-, wel de vragen over zeer uiteenlopen de zaken gingen, zoals C.B.T.B.- en Landbouwschapcontributie, verzeke ring en de keuring van aardappelen op glazigheid, die in Nederland stren ger is dan de importerende landen vragen, wist de heer Baar dit kruis vuur op slagvaardige wijze te door staan. De middag werd besloten met een boeiend slotwoord van de heer Baar, die daarbij uitging van Prediker 11 1—6. AVONDBIJEENKOMST De avondbijeenkomst, onder leiding van de heer M. de Hullu te Zuid- zande, werd o.m. bijgewoond door burgemeester mr. K. Hoekzema en wethouder D. Geuze, terwijl afgevaar digden van de Plattelandsmeisjesbond, de L.J.G. en de R.K. Boerenbond eveneens de vergadering bijwoonden en hun gelukwensen uitspraken. De voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse C.B.T.B., de heer J. de Feyter, bood tevens een voorzittershamer aan. In de jubileumrede, uitgesproken door ds. P. Homburg van Vlissingen, wees deze er op, dat de jongeren een verbindingsschakel vormen tussen hedeh en morgen; een brug zijn ze tussen verleden en toekomst. Het is aan de jeugcl zelf, er voor te zorgen dat deze brug goed van costructie is. Dat is één van de grote taken van de jeugd en daarvoor moeten zij zich geestelijk te weer stellen. Ds. Hom burg wees er verder op, dat de wereld van morgen slechts op twee manieren kan worden geregeerd, n.l. óf door Christus, óf door de duivel. Daarom moet de keuze positief zijn. Genoten hebben de aanwezigen des avonds van het optreden van de Chr. muziekvereniging „Excelsior" o.l.v. de heer J. Basting uit Cadzand en van de clamatiè van de heer A. de Feyter. Op verdienstelijke wijze werd ten sen bezet. Mr. Sieperda gaf tijdens 'n korte pauze een uiteenzetting van de „werking" van het gerechtelijke appa raat. Belg 1 Tot degenen, die de toekomstige on derwijzers en onderwijzeressen moes ten zien verschijnen behoorde ook de zuiderbuur D. J. M. Ch. B., rechtskun dig adviseur te Luik. De man, die op 14 september Veere op z'n kop zet te was echter niet komen opdagen. B. was dronken, toen hij destijds de Kade in Veere kwam opgeldpen. Eerst viel hij een meisje, dat op de fiets passeerde, lastig. Maar om deze daad goed te maken begon hij links en rechts worst uit te delen, waarbij de „afzet" echter ver beneden 's mans verwachtingen bleef, waarop hij de rest van de lekkernij op straat depo neerde. De hond van de heer B. van B., die onder geleide van de heer v. d. L. over de Kade liep, maakte zich van de worst meester, hetgeen de Belg, die inmiddels op een muur geklommen was, helemaal niet welgevallig was. Hij sprong naar beneden en sloeg de heer v. d. L. een blauw oog en deze zocht toen een veilig heenkomen in de woning van Van B. Toen de eigenaar van de hond ver nomen had, wat er gaande was, spoed de hij zich naar buiten om zijn hond te halen die inmiddels door B. onder handen werd genomen. Ook Van B. moest een stomp in het gelaat incas seren. Nadat de Belg eerst nog een invalide man tegen de grond had ge slagen en een andere voorbijganger 't zelfde lot was ondergaan, werd hij door de politie overmeesterd. Ai dit fraais kwam vrijdag vast te staan uit de verklaringen, die mevrouw J. M. v. d. L.S. uit Vlissingen en de tonnen- legger Van B. uit Veere de eigenaar van de worstetende hond tegenover de politierechter aflegden. „Ik dacht, dat hij gek was", zei mevr. v. d. L., waarna de Belg, conform de eis, tot f75 boete werd veroordeeld. Belg 2 Een landgenoot van de voornoemde „heer" B., de Gentse stuurman G. H., liet zich op 24 september in Vlissin gen van welhaast even slechte kant zien. Want toen de taxichauffeur L. P. S. uit de Scheldestad voor een café met een klant wilde wegrijden, kwam de Gentenaar uit de kroeg naar buiten gestormd. „Ik wil ook mee", sprak H. De chauffeur bracht hem echter aan het verstand, dat hij eerst een ritje moest „doen" en dat hij daarna wel bereid was hem naar Gent te rijden. Waarop de man vanachter het stuur werd gesleurd en op straat mishandeld. „Ik werd zo'n beetje afgemaakt", deel de S. mr. Sieperda mee. De officier van justitie vond, dat H. op een hoogst onbehoorlijke manier was opgetreden en vroeg f 60 boete, waarmee de politierechter akkoord ging. Ingezonden Meded. (adv.) Vermiste visser gevonden De 47-jarige schipper P. Kole uit Vlake en werkzaam te Yerseke, die sedert maandag vermist werd, is ge vonden. Men ontdekte het stoffelijk overschot in de veerhaven van Hoede- slotte het toneelspel in drie bedrijven kenskerke. Vermoedelijk is de man .Haar levenswens" gespeeld. verdronken. 't Was verdraaid sneu voor die werkman uit Nieuwdorp, maar ik heb er toch hard om moeten lachen. Mag ook wel, vindt u niet?, O ja, dat 's waar, eerst even vertellen. Nu dan, dat ging zo: Bij een Goese familie was de riolering verstopt. Komt in de beste families voor, maar het blijft een lastige zaak. Er kwam een werkman aan te pas, zekere W. uit Nieuwdorp. Als bekwaam vakman had hij na enkele uurtjes het mankement verholpen, waarna hij het gegraven gat weer dichtmaakte. Klaar was Kees. Toen beleefde W. echter de schrik van z'n leven, want waar was zijn gereedschap gebleven. Dat lag naast ie rioolbuisen dus had hij het in zijn ijver maar mee onder gespit. Daar is in het huis van de naast- wonende familie nog een poosje gepraat over deze strop. Toen kwam ook de strop van Youth for Ik heb het gauw in de grote tent- pot gestopt. Dank u zeer! Zo is er deze week niet alleen voor de Tent gespit en gecollec teerd. We kunnen gerust zeggen, dat er belangrijke bedragen bij el kaar zijn gezongen en gespeeld. Respectievelijk in Vlissingen en in Goes. In Vlissingen hebben de leden van het Geref. Evangelisatie Zang koor hun hoofden bij elkaar gesto ken, toen zijn ze er eens recht voor gaan zitten en hebben zo een-twee drie 20,— bij elkaar gezongen. Fijn, Vlissingse dames en heren! Youth for Christ heeft rpeds vele malen in samenkomsten steun van uw stemmen mogen ontvangen. Na uw stem nu ook nog uw financiële steun. Fijn. En in Goes werd het bijeen ge speeld. Daar hadden de „Typo's", zoals de personeelsvereniging van de uitgeverij Oosterbaan Le Cointre heet, een gezellige avond in Slot Ostende, waar een span nend toneelspel werd opgevoerd. In de pauze gingen er stemmen op Christ ter sprake, dat in een storm te Vlissingen 3000,schade had geleden aan de grote campagne tent. Mevr. X. vertelde, dat ons blad daar thans een actie voor voert. Wat deed die werkman? U mag driemaal raden. Hij greep zijn beurs en legde een klinkende riks op tafel. „Voor de tent!" Fantas tisch, meneer W„ eerst uw gereed schap kwijt en daar nog een rijks daalder bovenop. Hartelijk dank Zo successievelijk komen al die christelijke jeugdclubs hun bijdrage leveren. Nu weer een optimistisch geluid uit Grijpskerke. waar de M.V. „Dient den Heere" voor onze actie in de bres is gesprongen. Mej. Fr. Dingemanse stuurt ons namens haar M.V. een bedrag van 9,50. „Op onze vergaderin; hebben we dat bij elkaar gebracht voor de tentactie", zo schrijft ze. M.V.-sters van Grijpskerke, Artemis neemt dankbaar zijn petje af. „Geachte mijnheer Artemis", al dus luidt een briefje van mej. C. T. K. te Goes, „hierbij stuur ik u 2,50 voor de Tent-actie". Als ze er voor de Tent iets aan hebben, schiet ik 'em om een collecte te houden voor ons aller Tent-actie. Dat ging erin als koek en na afloop kwam men mij het mooie bedrag van 22,71 bren gen. Hartelijk dank, Typo's! En al met al staan we dan op f 1.437,48. VOOR DE LAATSTE keer dit jaar en tevens voor de laatste keer in het huidige gemeentehuis, is de raad van Zoutelande gisteravond in vergadering bijeen geweest. Naar aanleiding van een verzoek van het R.K. kerkbestuur in Middelburg betreffende de bouw van een zgn, toeristenkerk, werd mede gedeeld, dat de raad hiertegen geen bezwaren heeft, mits Ged. Staten wijziging van het uitbreidingsplan goedkeuren. Het R.K. kerkbestuur heeft nl. een bouwterrein in eigendom aan de Bosweg, dat begrensd wordt door het voet balveld en het kampeerterrein van de heer Leijnse. De raad zal een verzoek richten tot de minister van binnenlandse za ken en financiën, om verhoging van het basisbedrag per inwoner. Met de Bank voor Nederlandse Gemeenten werd een overeenkomst aangegaan, betreffende het vaststellen van een maximum bedrag van f 250.000,voor 1958. Verder vond wijziging plaats van de begroting 1957, terwijl de begro ting voor 1958 werd aangeboden. Deze vertoont op de gewone dienst een tekort van f44.7000,—. Kapitaalsuitga ven zijn voor het komende jaar niet opgenomen. De behandeling van deze begroting werd uitgesteld tot de eerst volgende vergadering. In verband met de afbraak van het gemeentehuis, was het noodzakelijk geworden om te zien naar een andere plaats voor huwelijksvoltrekkingen. Besloten werd, deze plechtigheden in de toekomst plaats te doen vinden in het Verenigingsgebouw Middendorp. De Ned. Herv. kerkvoogdij is be reid gevonden een strook van 714 m. brede grond van het kerkhof af te staan voor de omlegging van een straat. Er werd evenwel nog geen de finitief besluit genomen, i.v.m. de vele onderhandelingen moeten worden. die nog gevoerd VERKOOP GROND Aan de heer P. Leijnse werd i.v.m. woningbouw 500 m2 bouwgrond ver kocht en aan de heer A. Lievense, voor herbouw van zijn cafébedrijf 582 m2. Aan de heren G. Gabriëlse en A. Lievense gezamenlijk werd 378 m2 bouwgrond verkocht, de grond waarop nu het gemeentehuis staat. Tenslotte werd aan de heer G. Gabriëlse, even eens voor herbouw van zijn café bedrijf 800 m2 grond verkocht, die de gemeente heeft gekocht van de heer J. Dingemanse. Tenslotte werd een verzoek van de heren De Steur behandeld, betreffen de beschikbaarstelling van bouwgrond voor de bouw van een garage en een opbergplaats. Indien de gemeente aan dit verzoek niet zou kunnen voldoen, vroegen de heren De Steur 'n schade loosstelling van f25.o00,De raad bleek bereid medewerking te verlenen voor verkrijging bouwgrond, mits de heren De Steur zouden aantonen, dat hun ernst is een garage te bouwen en wel op de van de gemeente ver kregen grond. Wat betreft de schadeloosstelling, werd opgemerkt, dat de heren reeds een schadeloosstelling van de Polder Walcheren hebben gekregen, waarmee zij zich reeds van een bestaansmoge lijkheid hebben voorzien.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2