ttiiiummniM „Basis Incbnesie voor ges met is Ik nog smaller géworden" Christus komt zeg niet: NEEN" Socialistische kritiek op gevoerde politiek tijdens NAVO-conferentie van Britse regering r Reacties op N.A.V.O. conferentie ONGEVALLENRAAD VAN N.S. BEHANDELDE SPOORWEGRAMP BIT WOENSEL BIJ Achttien jaar voor moord miiiiiiiimii PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND MINISTER LUNS NA TER UGKOMST UIT PARIJS 99 Op 12.augustus 1957 botsten twee treinen tegen elkaar Machinist lijdt aan geheugenstoornis KUSTVAARDERS IN MOEILIJKHEDEN Motie werd door Lagerhuis verworpen T elefoonver binding met Singapore Na aardbeving in Per zie 2000 doden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2433; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 B'ikantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per tr>.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Woningen voor Vlissingen zie pagina 2 13e Jaargang No. 3890 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Zaterdag 21 december 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.46 u., onder 16.30 u. Maan op 9.16 u., onder 18.18 u. Hoogwater zondag 22 dec.: Vlissingen: 2.26 u. 2.27 m., 14.44 u. 2.21 m. Terneuzen 2.58 u. 2.41 m., 15.13 u. 2.35 m. Wemeldinge: 4.14 u. 1.78 m., 16.29 u. 1.78 m. Zierikzee: 4.01 u. 1.52 m., 16.18 u. 1.52 m. Volgens de „New ïork Times" was het vooral Adenauer, die in het geweer was gekomen tegen een louter militair antwoord op de Russische kunstmanen en intercontinentale raket. De Britse oppositieleider Gaitskell tei in Karachi dat het fout was dat fle NAVO tussenbeide zou komen in voorvallen buiten Europa, zoals de toestand in Indonesië. Het regeringsgezinde Westduitse blad „General Anzeiger" schrijft dat een evenwicht tussen bewapening en internationale „Goodwill" het resul taat van de conferentie is geweest. Het is nu de beurt aan Rusland. „Die Welt" noemt de conferentie een mislukking, omdat een demonstra tie van de eenheid van de NAVO- landen het doel van de conferentie is geweest. In Parijs is de verdeeldheid aan het licht gekomen. Premier Grotewohl van Oost- Duitsland heeft verklaard dat het re sultaat van de NAVO-conferentie te Parijs het oorlogsgevaar vergroot heeft. Het Russische regeringsbladi „Izwes- tia" schreef, dat men niet bij mach te is geweest om aan het vraagstuk van versterking der vrede, zoals Boel- ganin dat in zijn jongste brieven had uiteengezet, voorbij te gaan. De Westduitse regeringswoord voerder Von Eckhardt zei dat West- Duitsland niet van plan was om op eigen houtje besprekingen met de Russen te gaan voeren. De Franse premier Gaillard be toonde zich in een radiotoespraak zeer tevreden over de conferentie. In de Poolse pers is het NAVO- voorstel om een ontmoeting Oost-West tussen de ministers van buitenlandse zaken te 1 aten geschieden, gunstig ontvangen. Het Italiaanse blad „La Stampa" is van mening dat men, hoewel het westen getoond heeft dat het bereid is de Russische uitdaging te aanvaar den, alle krachten moet inspannen om een bewapeningswedloop, die het bestaan zelf van onze beschaving kan bedreigen, te voorkomen. In Indische kringen is men opge togen over het aanbod van de NAVO- landen het ontwapeningsgesprek met de Russen weer op gang te brengen. Veel bewolking Veel bewolking met voornamelijk in de noordwestelijke helft van het land tijdelijk enige regen. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar. „De zaak wordt bepaald niet vergemakkelijkt sinds de gebeurtenis sen in Indonesië na mijn terugkeer uit New York", zei minister Lunsj die gisteravond per trein uit Parijs in Nederland is teruggekeerd, in antwoord op een vraag, of Nederland zoals de minister begin deze maand na de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N. nogmaals heeft verklaard bereid is tot een gesprek met Indonesië. Minister Luns zeide in de eerste plaats te doelen op de confiscatie van Nederlandse eigendommen in Indonesië en de schendingen van het internationale recht. Minister Luns vervolgde: „Voorts wordt een dergelijk gesprek heel moeilijk gemaakt door de schandalige wijze, waarop in Indonesië tegen onze landgenoten wordt opgetreden en het internationale recht met voeten wordt getreden". „Het is de plicht van Indonesië de Nederlandse belangen te bescher men als die van zichzelf en van andere mogendheden"aldus mr. Luns. „De basis voor een gesprek met Indonesië was al smal, maar zij is nog smaller geworden" „Ik noem slechts enkele feiten, waar-motie wordt verklaard, dat in januari op een antwoord dient te worden ge geven. De Nederlandse regering is door de jaren heen bereid geweest met Indonesië te praten". In antwoord op een vraag, of een derde land wellicht kan bemiddelen in de huidige situatie zeide mr. Luns: „Er zijn weinig gelegenheden geweest, waarbij internationaal zo duidelijk 'n mening is uitgesproken over hetgeen zich in Indonesië voordoet". Mr. Luns ging verder: „In Indonesië wordt gezegd, dat de Nederlanders kunnen blijven. Maar hoe moet dit, in dien de middelen van bestaan van de Nederlandse gemeenschap worden af gesneden? Dit is ook een wijze om de Nederlanders kwijt te raken". In antwoord op een opmerking, dat geruchten uit Djakarta komen, dat de huidige Indonesische regering binnen afzienbare tijd zou aftreden, zei minis ter Luns: „Dat bevestigt, hoe moeilijk het is om vast te stellen, met wie men moet gaan praten". Met grote nadruk zei mr. Luns: „Ik zeg zeker geen neen", wat betreft een gesprek met Indonesië. Hongersnood Mevrouw Sumari, lid van het parle ment voor de nationalistische partij, heeft bij het parlement een motie in gediend, waarin van de regering snel len maatregelen worden gevraagd tot verbetering van de rijstsituatie en voorkoming van hongersnood. In de de plattelandsbevolking haar reserves aan voedsel zal hebben uitgeput, ter wijl de rijstprijs thans boven de draag kracht der bevolking ligt. Verwacht wordt, dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Soebandrio, „een verduidelijking zal geven van de betrekkingen tussen In donesië en Nederland gedurende de afgelopen zeven jaar en in dit verband in het bijzonder de nadruk zal leggen op het geschil inzake het bezit van W.- Irian tussen beide landen", wanneer hij zaterdag een verklaring aan het Indonesische parlement zal afleggen. Weer vrijgelaten Drie Nederlanders, die de vorige week op last van de militaire comman dant van Djakarta werden aangehou den, zijn weer in vrijheid gesteld. Zij kregen echter de opdracht Indonesii^ spoedig te .verlaten. De heer E. van Vollenhoven, onder directeur van de KLM en hoofd van de personeelszaken van deze lucht vaartmaatschappij, is van Schiphol naar Singapore vertrokken. Zijn reis houdt verband met de thans aan de gang zijnde evacuatie uit Indonesië van KLM-personeel en gezinnen van dat personeel, benevens van vrouwen en kinderen van leden van de KLM- assistentiegroep bij de „Garuda Indo nesian Airways". In het paleis van justitie te 's-Her- togenbosch heeft de spoorwegongeval lenraad gisteren onder voorzitterschap van de procureur-generaal van het ge rechtshof te Amsterdam, mr. H. P. de Zaaijer, de spoorwegramp op 12 aug. te Woensel, die zeven doden eiste en waarbij ongeveer dertig personen wer den gewond, behandeld. De trein uit Eindhoven van 7.17 uur en die uit Am sterdam van 5.23 uur reden op die be wuste augustusmorgen ter hoogte van de blokpost van Woensel op elkaar in. De Spoorwegongevallenraad, die een vijftiental getuigen heeft opge roepen, trad voor het eerst op, nadat de Raad twee jaar geleden op aan drang van het parlement tot stand is gekomen. Het is een college van openbaar onderzoek, dat geen straf- bevoegdheid bezit. „Verkeerd spoor" Uit het gecombineerde onderzoek, dat politie en spoorwegen hebben in gesteld, en ook uit de getuigenverkla ringen die voor de Spoorwegraad zijn afgelegd, is vast komen te staan, dat de treindienstleider R. uit Eindhoven aan de 28-jarige Eindhovense perron- opzichter L. A. M. opdracht heeft ge geven een lastgeving „verkeerd spoor rijden" aan de vertrekkende treinen uit Eindhoven te verstrekken voor het baanvak Woensel-Best. De treindienstleider te Woensel, de heer F. D. F. verwachtte evenwel, dat de treinen vóór Woensel zouden stop pen, waarna hij een nieuwe lastgeving zou uitgeven. Groot was dan ook zijn ontsteltenis, toen hij plotseling uit bei de richtingen treinen op zijn blokpost zag aankomen. Hij rende de trap van zijn seinpost af en stak beide armen omhoog, ten teken dat onmiddellijk ge vaar dreigde. Een botsing was even wel niet meer te voorkomen. Gesprongen Het werd stil in de zaal, toen machi nist E. de Boer, die trein 54 bestuurde op de ongelukkige augustusmorgen, zijn relaas voor de Spoorwegongeval lenraad vertelde. Om kwart over ze ven kreeg hij op het station Eindhoven een lastgeving om verkeerd spoor te rijden van Woensel naar Best. Op de lastgeving stond nadrukkelijk, dat hij zich niet behoefde te storen aan het onveilige sein, dat even vóór Woensel stond opgesteld. Toch minderde ma chinist De Boer vaart en reed door 't rode licht. Plotseling zag hij uit te genovergestelde richting de trein uit Amsterdam naderen. Hij remde uit al le macht en sprong toen de trein uit. Een tragisch ogenblik in de zitting was het verhaal van de machinist, die de Amsterdamse trein bestuurde. Toen de machinist zijn verhaal moest vertellen, stokte zijn stem. Hij herin nerde zich niets meer; niet eens, dat hij vóór Woensel nog in 's-Hertogen- bosch geweest was. Het enige dat hem van het ongeval bij Woensel nog voor de geest staat waren twee brandende grondlantaarns. De raad zag er verder van af de man te verhoren, omdat hij aan geheugen stoornissen lijdt door de shock die hij bij het ongeval heeft opgelopen. De Spoorwegongevallenraad heeft zich 's middags langdurig beziggehou den met de vraag of men op het sta tion Eindhoven lastgevingen „verkeerd spoor rijden" mag geven voor het baanvak Woensel-Best. In principe moeten deze lastgevingen in Woensel liggen, zo getuigde een inspecteur van de spoorwegen uit Breda, die met de instructies van deze lastgevingen be last is, maar men achtte het in het ka der van het administratieve beheer be ter deze formulieren in Eindhoven te houden. Inmiddels, zo werd ter zitting medegedeeld, zijn de formulieren niet meer in Eindhoven maar worden ze opgeborgen te Woensel. Donderdag is de Duitse kustvaar der „Isebek" op het strandhoofd bij Zoutelande op Walcheren ge lopen. Later is de kustvaarder vlot gesleept en bij Vlissingen aan de ketting gelegd op verzoek van het polderbestuur Walcheren in ver band met schade aan de zeewe ring. In de nacht van donderdag op vre- dag is in het Noordzeekanaal bij de Hembrug de Duitse kustvaar der „Gertrud" (250 ton) gezonken na een aanvaring met de Neder landse rijnaak „Spera" (609 ton). Links: De „Isebek" bij Zoutelande. Rechts: de „Gertrud" in 't Noord zeekanaal. Bevan, de voornaamste woordvoer der van de socialistische oppositie op gebied der buitenlandse politiek, heeft gisteren in het Britse Lagerhuis kritiek geleverd op de verklaring van minister Lloyd na de NAVO-confe rentie. Naar zijn mening zijn Enge land en Rusland het ondanks alle ver schillen over één ding eens, namelijk dat er geen derde wereldoorlog mag komen. Hij noemde de buitenlandse politiek van de conservatieve rege ring „te straf". Het Lagerhuis heeft een motie van de socialisten, waarin de kritiek op de in Parijs gevolgde politiek was ge uit, met 289 tegen 251 stemmen ver worpen. Volgens minister Selwyn Lloyd was het eerste punt van overweging op de NAVO-conferentie geweest, wat de aard van de bedreiging voor de vrije wereld is, welke doelen de Sow jet- Unie nastreeft en met welke midde len zij die waarschijnlijk zal trach ten te bereiken. Alle daden van de Sowjet-Unie na de tweede wereld oorlog vormden een aanwijzing voor een expansiepolitiek. Lloyd dacht dat de meerderheid van de Britten nog vastbesloten is aan dit proces weer stand te bieden en bereid is, zich hiervoor grote offers te getroosten. Het was z.i. de bedoeling van Mos kou om Engeland te scheiden van Europa en de V.S. De onafhankelijke conservatief Lord Hinchingbrooke werd door socialisti sche parlementsleden toegejuicht, toen hij zei: „Ik verzoek de regering plech tig de inrichting van raketbases in ons land uit te stellen, totdat de openbare mening veel meer ingelicht zal zijn. Lord Hinchingbrooke is één van de negen conservatieve parle mentsleden, die uit de partij zijn ge- De rechtbank te Zutphen heeft de 28-jarige bakker J. P. uit Miste (gem. Winterswijk) veroordeeld tot een ge vangenisstraf van achttien jaar wegens moord op de postbode J. G. Hesselink op 11 januari van dit jaar. Veertien dagen geleden had de officier van jus titie levenslange gevangenisstraf ge- eist. Met ingang van maandag 23 decem ber zal een tijdelijke radio-telefoon- verbinding met Singapore opengesteld worden. De openstelling is op werk dagen van 13.0014.00 uur. De aan vragen dienen op de gebruikelijke wijze via de interlokale centrales te geschieden. Op deze fotocombinatie ziet men links boven ir. H. de Vos, die aan de hand van een groot schema, dat in de zaai hing, een verhandeling over de toedracht hield. De onderste foto is een overzicht drie getuigen: v.l.n.r. de heren van de zaal met op de voorgrond Scheffer, Jonker en Burger (met rug naar de camera), treden, omdat zjj de houding van de conservatieve regering in de kwestie- Suez niet krachtig genoeg vonden. Lord Hinchingbrooke zei, dat hij en zijn vrienden zich van stemming zul len onthouden, zolang de regering niet meer gegevens heeft bekend gemaakt. Volgens hem dient de West- eutopese Unie de belangrijkste poli tieke macht in Europa te zijn. De NAVO dient een minder grote plaats in te nemen. De Amerikanen willen Europa gebruiken voor hun eigen be scherming, zo was zijn betoog. Naar aanleiding van Lord Hinching- brooke's kritiek op de Amerikanen herinnerde Macmillan er aan, dat men in de negen jaar, waarin men heeft gewerkt aan de opbouw van de NAVO, heeft geleefd onder bescherming van de sterke Amerikaanse luchtmacht. Ingezonden mededeling (adv.) HA ZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN „Yerseke 156" aan de grond gezet Gistermorgen omstreeks half elf ont dekte een vliegtuig van het Marine vliegkamp te Valkenburg op een af stand van vijf mijl ten zuiden van Hoek van Holland de „Yerseke 156", die op een zandplaat voor het strand was gelopen. Het scheepje werd ont dekt, doordat de bemanning met een lamp s.o.s. seinde. Direct na melding voer de redding boot „President Jan Leis" uit, voor assistentie. Het bleek, dat aan boord brand was uitgebroken en dat het scheepje muurvast zat. De reddingboot kon de „Yerseke 156" evenwel niet be reiken en moest omstreeks twaalf uur onverrichter zake naar Hoek van Hol land terugvaren. Een tweede poging, omstreeks één uur leverde meer succes op. Met een lek en een defect roer kon de „Yerse ke 156" door de reddingboot naar vei lige haven worden gesleept. Intussen waren enige bemanningsleden reeds eerder met een reddingvlet van boord gegaan en door de „President Jan Leis" in convooi met het scheepje om half twee in de haven van Hoek van Holland gesleept. Het scheepje is aan de zuidzijde' van de rivier aan de grond gezet, omdat men niet het risico wil lopen, dat het in de haven zou zinken, en heeft later ligplaats gekregen tegenover de berg- haven van Hoek van Holland. De Perzische premier, Eghbal, heeft vrijdag verklaard, dat het aantal do den als gevolg van de aardbeving in het westen van het land tot 2.000 zal stijgen, Wanneer de definitieve balans van de ramp wordt opgemaakt. In Far- sandj, het epicentrum van de beving van 13 december, worden nog onge veer 600 mensen vermist. Er zijn daar reeds duizend slachtoffers. De premier heeft een bezoek aan de getroffen ge bieden gebracht. Hij noemde de aard beving egn ramp zonder precedent in de geschiedenis van Perzië. In een door radio-Moskou uitge zonden Syrisch-Russische communique wordt verklaard, dat Syrië en de Sowjet-Unie het erover eens zijn, dat krachtiger banden tussen beide lan den zullen bijdragen tot de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten. Het Braziliaanse leger heeft don derdagavond in het gebied van Rio de Janeiro een raket afgevuurd. Dit is het eerste projectiel van die aard, dat in Zuid-Amerika is afgeschoten. Prinses Margaret naar Canada Vrijdagavond is te Londen officieel medegedeeld, dat Prinses Margaret in de komende zomer Canada zal bezoe ken. Dit zal het eerste bezoek van de Prinses aan dit land zijn. Wie zal bestaan als Hij ver schijnt? (Mal. 3:2). Kerstfeest vieren is niet zo een voudig als het wel lijkt. Zeker, de ene dag volgt op de andere en de ene week op de andere en dan is het met een paar weken Kerst feest. Maar het vieren van dat feest betekent dat Christus geko men is en weerkomt. En daarvan zegt God tot ons: wie zal be staan als Hij verschijnt? Want weet u wel wat het be tekent als Hij komt? Dan gaat het met u erop of er onder. De komst des Heren houdt in reini ging of ondergang, leven of dood. Het gaat er niet om of u graag Kerstfeest wilt vieren, knus n gezellig, maar of u Christus wilt ontvangen. En Christus ontvan gen dat betekent in ons leven: Hem laten opruimen wat Hem hindert. Hem laten wegbranden wat Hem in de weg staat. En wat is dat? Nu, dat kunnen we in dit boekje van Maleachi wel le zen. Als de Here dus komt, dan moet er heel wat veranderen. Dan moet Hij alleen Profeet, Priester en Koning zijn. Dan moet Zijn Woord alleen klinken, dan moet door Hem ons leven aan God ge offerd worden, dan moet door Hem onze oude natuur overwon nen en gedood worden. Kerstfeest betekent dus een ramp voor satan en onze oude mens. Maar denk hierom: als u het houdt met uw oude mens en met satan, dan zult u het met hem tegen Christus verliezen. Houdt u het biddend en gelovig met Christus, dan wordt, dan is het Kerstfeest, elke dag en een maal eeuwig. Bidt daarom de Heilige Geest, of Hij u klaar wilmaken om Christus met blijdschap te ont vangen. Dan gaat die Geest van Christus in u reinigen en bran den. Dan komt er plaats voor Christus en Zijn feest.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1