NEDERLANDSE LEGER WORDT GEREORGANISEERD Nationale Reserve wordt toch opgeheven Volledige uitrusting van parate legerkorps Minister Staf heeft besloten: „4711" Verdediging van Nw Guinea Betere verlofregeling en vergoeding voor militairen Voor I960 ONDERTEKENING BENELUX- UNIEVERDRAG N.C. van der l^eit Atoomwapens staan bij Nederlands leger voor de deur Blauwe uniformen voor marechaussee? Past niet meer in organisatie Amerikaanse Landbouwproducten Twee oude dames dood gevonden Bedrijfschap geen „verordeningenfabriek" Vrijdag 20 december 1957 ZE'EUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het legerplan van het Nederlandse leger zal her zien worden. Hieraan liggen aldus heeft minister Staf in zijn memorie van antwoord meegedeeld de volgende drie beginselen ten grondslag: 1. In de gezamenlijke verdediging van West-Euro pa komt het accent steeds sterker te liggen op parate eenheden voor het schild. Vorming en uitrusting' van deze parate eenheden krijgt daar om absolute voorrang. Met de verwezenlijking van de voorwaartse ver dediging vermindert de betekenis van de ver dediging van het eigen land, omdat het gevaar voor omvangrijke luchtlandingen op het eigen terrein afneemt, naarmate de verdediging tegen aanvallen over de grond verder van onze gren zen wordt gevoerd. De waarde van de conventionele luchtdoelartil lerie vermindert, als gevolg van de steeds gro tere snelheid en hoogtebereik van vliegtuigen. Met inachtneming' van deze drie beginselen is thans voor de periode t.ejn. 1960 het volgende plan ontwikkeld: Vorming van een legerkorps <1 L.K.), bestaande uit een staf, twee parate divisies (7 Dec.-divlsie en de 4e divisie) en complete legerkorpstroepen, die gedeeltelijk paraat, gedeeltelijk mobilisabel zijn. Vorming van mobilisabele onderdelen, t.w.: een divisie (5e divisie) van dezelfde samenstelling als de beide genoemde divisies, een divisie (3e divisie) bestaande uit drie zelfstandige regimentsgevechtstroepen, elk met drie batal jons (nieuwe stijl) en ondersteunende eenheden, en voldoende ondersteunende troepen om bij eventuele toevoeging van de 5e divisie aan het le legerkorps dit laatste tot een harmonisch legerkorps van drie divisies te kunnen vormen. Omvorming van de bataljons der infanterieregimenten tot bataljons-nieu- we-stijl (zelfstandige taak). Vermindering van de aantallen afdelingen zware en lichte territoriale luchtdoelartillerie. Het zwaartepunt is hiermee .gelegd pp volledige vorming en uitrusting van het parate legerkorps, terwijl een van de twee mobilisabele divisies in staat moet zijn om zonodig als derde divisie bij het eerste legdfkorps te worden in gezet. Er komt nu ter overkoepeling een territoriale staf, echter niet voor dat de reorganisatie is voltooid. Waar schijnlijk dus niet voor de tweede helft van 1958. Naar wij vernemen zal het verdrag tot instelling van de Economische Unie van de Benelux in januari 1958 Jn Den Haag worden ondertekend. Het ligt in de bedoeling, het nodige accent te verlenen aan deze plechtig heid, die waarschijnlijk in de Ridder zaal zal plaats hebben. Een datum voor de ondertekening is nog niet vastgesteld. Kosten levensonderhoud in November gedaald Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek berekende het prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezin nen van hoofd- en handarbeiders per 15 november j.l. op basis 1951 100. Het indexcijfer inclusief A.O.W. daal de van 124 midden oktober tot 123 medio november. Het indexcijfer ex clusief A.O.W. was met 118 gelijk aan dat van de vorige maand. Voor voeding daalde'het indexcijfer van 123 naar 122. Dit was voorname lijk het gevolg van een vrij sterke daling van het indexcijfer voor groen ten en fruit. Verder viel o. m. een prijsdaling te constateren voor vlees en vleeswaren en voor eieren. De prijs voor aardappelen steeg een wei nig. Buiten de sector voeding werd een prijsdaling waargenomen voor brei- wol. Voor verkeer steeg het index cijfer t.o.v. de vorige maand met 2 punten, nl. van 120 naar 122. Dit was hoofdzakelijk het gevolg van de ver hoging van de posttarieven. Ingezonden Meded. (adv.) in grote verscheidenheid verkrijgbaar bij Lange Kerkstraat 42, Goes EERSTE KSG-ARBEIDS- KAARTEN UITGEREIKT Gisteren heeft de minister van soc. zaken en volksgezondheid op het ar beidsbureau te Utrecht aan Jan Steke lenburg een Ant. van Kuijk, beiden voorwalser bij de Demka-staalfabrie- ken, de eerste KSG-arbeidskaarten uit gereikt. Volgens de bepalingen van de KSG is deze kaart ingevoerd als identiteits bewijs, waarmee voor de houder de beperkende bepalingen, die op grond van zijn nationaliteit zouden bestaan om arbeid in de sector kolen en staal binnen de landen van de KSG-ge- meenschap te aanvaarden, worden op geheven. De Landen van de gemeenschap om vatten in de sectoren kolen en staal ongeveer 1.6 miljoen werknemers. Rond 350.000 werknemers vallen onder de nieuwe regeling, maar dit aantal is nog beperkt tot de vrij hoog geschool de beroepen. Bij de aan de gang zijnde reorgani satie wordt er in het bijzonder naar gestreefd de (door atoomwapens) noodzakelijke grotere spreiding, door het verlenen van grotere zelfstandig heid aan de onderdelen. Minister Staf deelt naar aanleiding van vragen uit de Tweede Kamer mee, dat hij volledig begrip heeft voor de van verschillende zijden geuite zorg over de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea. Dit vraagstuk heeft de voortdurende aandacht van de re gering, die zich de verantwoordelijk heid, welke Nederland voor dit ge biedsdeel heeft, ten volle bewust is. De aanwezige middelen werden voor de beveiliging voldoende geacht. On der de huidige omstandigheden zijn aanvullende maatregelen getroffen, waarbij gebruik is gemaakt van de mobiliteit der vloot. Op grond van het NATO-ver drag kunnen wij erop rekenen, dat op een kritiek ogenblik ook door Nederland en de andere geallieer den lange-afstandsprojectielen en kernwapens kunnen worden ge bruikt. Thans is dat niet mogelijk, omdat de Amerikaanse wet het on mogelijk maakt, dat in vredestijd atoomladingen aan niet-Ameri- kaanse strijdkrachten beschikbaar worden gesteld. Dit deelt minister Staf mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Nieuwe TLV 106 Uitrusting van het Nederlandse le ger met nieuwe ballistische en geleide wapens staat voor de deur door het aanbod van de Amerikaanse regering om ons land Honest John-raketten, ge leide luchtprojectielen en voorzienin gen voor het eventueel gebruik van atoomwapens door de luchtmacht, ter beschikking te stellen. Teneinde de kleinere eenheden (re gimenten, bataljons) het gevecht in belangrijke mate zelfstandig te doen voeren, de vuurkracht en het pantser- afwerend vermogen te vergroten, wordt de reorganisatie doorgevoerd. Deze heeft de instemming van de NAVO-commandant, aldus minister Staf. Infanterie In 1958 krijgen de compagnies en bataljons nieuwe radiotoestellen. Aan schaffing van straalzéndapparatuur is in voorbereiding; waarschijnlijk wordt deze in 1961 afgeleverd. De mortieren van 60 mm worden grotendeels vervangen door die van 81 mm, terwijl de TLV 75 mm plaats moet maken voor de TLV 106. Met dit laatste wapen beschikt het bataljon over een wapen, waarmee alle beken de pantserdikten kunnen worden door boord. Voorts zijn proeven gaande met een geleid anti-tankprojectiel. Minister Staf heeft in zijn memo rie aan de Tweede Kamer nog tal van bijzonderheden meegedeeld over de groetplicht, kostwinners vergoeding, nieuwe uniformen voor de Marechaussee, salarissen en betere verlofregeling, waarvan wij hieronder in het kort de be langrijkste punten weergeven; De groetplicht voor militairen zal worden herzien, aidns minister Staf. De bestaande regelingen zijn onover zichtelijk. De nieuwe regeling zal een voudig zijn. Wat de kostwinnersvergoeding be treft, zal de minister maatregelen tref fen, waardoor bij herhalingsoefenin gen de kostwinnersvergoeding zal wor den vervangen door een vergoeding van inkomstenderving tot een nader vast te stellen maximum-bedrag; dat het rijk de premie zal betalen aan be drijfspensioenfondsen van de aange sloten werknemers en zelfstandigen bij een aaneengesloten verblijf in militai re dienst van meer dan honderd da gen, en dat de kostwinnersvergoeding tijdens de eerste oefening op enkele punten nog zal worden verbeterd. Eisen K.M.A. De eisen voor toelating tot de Kon- Mil. Akademie zullen worden ver licht. Afgestudeerden van de techni sche hogescholen kunnen voortaan toegelaten worden. De minister overweegt het verzoek om de Kon. Marechaussee in het ge heel van de organisatie een andere plaats te geven en om de blauwe uni form weer in te voeren. Er komt oen betere verlofregeling, waardoor het totale aantal vrije dagen (afhankelijk van de leeftijd) op 66 a Verhuizen verboden De Chinese regering heeft bevolen, een eind te maken aan de trek van de plattelandsbevolking naar de steden, heeft Radio-Peking bekend gemaakt. Door deze trek komt het landbouw- program in de knel, terwijl de stede lijke autoriteiten voor het probleem komen te staan om voor de nieuw aangekomenen werk te vinden. 68 per jaar zal worden gebracht. Dit zal reeds op 1 januari a.s. kunnen in gevoerd worden. Er zijn regelingen in voorbereiding om bij de luchtmacht over te gaan tot instelling een nieuwe groep beroeps militairen, bestaande uit specialisten zonder de gebruikelijke rangen. De minister vindt, dat de bezoldi ging van beroepsmilitairen hier te lan de voldoende moet worden geacht. Een verhoging acht hij daarom niet noodzakelijk. Voor premies voor extra vakbekwaamheid en academische titels voelt ir. Staf niets. Onderzeedienst in 1960 naar Den Helder In zijn antwoord aan de Tweede Ka mer met betrekking tot de marinebe groting zegt minister Staf, dat er naar wordt gestreefd, omstreeks 1960 de on derzeedienst naar Den Helder over te brengen. Twee beelden, genomen voor het Pa leis Huis ten Bosch in Den Haag, die wel op zeer verschillende wijze een aankomst en een vertrek van het pa leis weergeven. Links: de aankomst van minister-president Drees, die door de Koningin werd ontvangen om ver slag uit te brengen over de N.A.V.O. top-conferentie en rechts een soldaat van de erewacht, die het te kwaad kreeg en flauw viel. Hij moest door een paar kameraden worden wegge dragen LEI WATER IN ONS VOEDSEL Hoeveel gram water divèrse voedings middelen per 100gram bevatten Zuid-Afrika-dag De Christelijke Erigratie-Centrale hoopt a.s. zaterdag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een openbare bij eenkomst te houden, die zij de naam heeft gegeven van „Zuid-Afrika-dag". In deze vergadering hoopt de am bassadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys het woord te voeren. De directeur der Centrale, de heer T. Cnossen, die enige tijd geleden een reis door Zuid-Afrika maakte, zal voorts spreken over „Een volk in de branding". Ingezonden mededeling (adv.) - ■flfi rtft Nu NU rift Ntt iYi iVi lYi rtft Nt< Wt N't iSti rtft 4» De Nationale Reserve wordt dus toch opgeheven. Minister Staf heeft in zijn jongste memorie aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat er in het militaire verband geen taken meer liggen voor de Nationale Re serve, behalve wat betreft het korps luchtwachtdienst. De minister heeft laten weten, dat hij binnenkort de nodige maat regelen zal nemen om eenheden van dienstplichtigen te vormen die de taken van de eenheden Infanterie en Res. Marechaussee der Nat. Reserve zullen overnemen. De afdeling Luchtdoelartillerie zal als ge volg van het feit, dat de bewapening geheel verouderd is, worden op geheven. De diensten van de vrijwillige infanteristen hulpmarechaus sees en luchtdoelartilleristen der Nat. Reserve zijn dan overbodig ge worden, aldus de minister. raai omtrent deze grenswijzigingen in houden en is ook daarom onjuist, beweeglijk karakter zal hebben, het geen de taak van een bevelhebber door de grote spreiding zal verzwaren. In dit beeld noemt de minister volks verzet als actieve factor in de verde diging ondenkbaar. Ongecoördineerd individueel optre- De Nat. Reserve is nimmer 20.000 man sterk geweest, aldus minister Staf, doch in feite heeft zij nooit meer dan een sterkte van 12.000 man kunnen be reiken. „Ik heb gepoogd in overleg met Steunt Wettig Gezag tot een oplossing te komen", zo verklaart ir. Staf, „maar ik ben daar niet in geslaagd". Te beweeglijk De minister meent, dat de Nationale Reserve in haar huidige vorm niet meer past in de nieuwe militaire or ganisatie. Verwacht mag worden, dat een nieuwe oorlog te land een sterk Zittingsduur gemeenteraden na grenswijzigingen Minister Struycken voelt er niet voor, om het mandaat van gemeente raden zonder meer te verlengen, als op korte termijn een grenswijziging van de betrokken gemeente is te ver wachten. Een dergelijk uitstel van de raads verkiezingen in een groot aantal ge meenten ten aanzien waarvan binnen kort grens wijzigingsvoorstellen zullen worden ingediend, zou een vooruitlo pen op het oordeel van de staten-gene- VORDERING AFGEWEZEN De civiele kamer van het gerechts hof te Amsterdam heeft in hoger be roep afgewezen de vordering van de thans 17-jarige G. Leijgraaff, aan wie de rechtbank te Utrecht een schade vergoeding van f 15.000 had toegewe zen wegens verminking tijdens een treinreis in 1946. Leijgraaff was 1 januari 1946 als 6- jarig knaapje nabij Gouda uit een rij dende trein gevallen en zo ernstig ge wond, dat hij een been moest missen. Eerst in 1953 werd een vordering te gen de N.S. ingesteld, die aanvanke lijk door de rechtbank te Utrecht werd toegewezen. In september kwam de zaak in ho ger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. De advocaat van Leij graaff betoogde toen, dat de deur van de wagon niet goed gesloten zou zijn. De N.S. voerde aan, dat de deur waar door Leijgraaff naar buiten was ge- Vallen een veiligheidsslot had en hij waarschijnlijk met de deurkruk had gespeeld. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van landbouw heeft medegedeeld, dat dit ministerie zeer veel belangstelling heeft voor de ves tiging te Rotterdam van een bureau voor Amerikaanse agrarische produk- ten. Een dergelijk centrum, dat mee het karakter heeft van een tentoon stelling, zou de verkoop van Ameri kaanse agrarische produkten moeten be-forderen. Verleden week heeft een van de grote Amerikaanse organisa ties van landbouwproducenten, de American Farm Bureau Federation, te Chicago een resolutie inzake de op richting van een bureau te Rotterdam goedgekeurd. Het Amerikaanse ministerie meent, dat particuliere handelsorganisaties, die de producenten en exporteurs van granen, katoen en mog-lijk ook ci- trusfruit vertegenwoordigen, de kost -en mosten dragen. den van moedige vaderlanders temid den van een heen en weer golvende strijd met de nieuwste wapens en ge vechtsuitrusting kan slechts voor hen zelf en vooral voor anderen de meest ontzettende gevolgen hebben, zonder dat iets bereikt wordt, aldus minister Staf. Reeds veertien dagen geleden gestorven In een benedenhuis te Utrecht zijn gisteravond door de politie de lijken gevonden van de twee bewoonsters, die waarschijnlijk al bijna twee weken geleden zijn overleden. Alhoewel het onderzoek nog gaande is, staat wel vast dat het hier geen gewelddadige dood betreft. De bewoon sters waren twee schoonzusters, de 70- jarige weduwe J. J. B. en een 60-ja- rige mejuffrouw J. M. G. De gewaarschuwde politie vond een van de dames in nachtgewaad dood naast haar bed liggen en de andere, eveneens overleden, doch gekleed in het kleine keldertje. Het onderzoek van de dokter van de G.G.D. wees uit, dat de oudste was overleden door een hartverlamming en de andere evenmin een geweldadige dood heeft gehad. Deze laatste was li chamelijk zeer gebrekkig en geheel afhankelijk van haar schoonzuster. De conclusie van de politie is, dat na het overlijden van de oudste, de andere zich niet heeft weten te verplaatsen en van gebrek is omgekomen. De post en de stapel kranten in de gang ves tigt het vermoeden dat de schoonzus ters reeds geruime tijd geleden zijn overleden. „Ik ben van oordeel, dat in de „sa menspanningen" van velerlei aard, die wij in onze samenleving waarnemen en die we beter met het neutrale be grip „groepsvorming" kunnen aan duiden, de „samenspanning" in de vorm van bedrijfslichamen een zeer gelukkig verschijnsel is". Deze woor den sprak de voorzitter van de Soci aal-Economische Raad, prof. dr. mr. F. de Vrtes, gisteren tijdens de eer ste openbare vergadering van het be drijfschap voor de rayon-industrie, die in het S.E.R.-gebouw te 's-Gravenhage is gehouden. Prof. De Vries wenste het nieuwe bedrijfschap geluk met de totstand koming en zeide, te hopen, dat het bedrijfschap in de praktijk zal aan tonen, dat een beperkte omvang van de verordenende bevoegdheid aan 'n vruchtbare werkzaamheid van een be- drijfslichaam niet in de weg staat. Daardoor kan het bedrijfschap het nog wel eens heersende misverstand weg nemen, dat een bedrijfslichaam per definitie een „verordeningenfabriek" zou moeten zijn, aldus prof. De Vries.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3