NAVO-CONFERENTIE in Parijs GEËINDIGD „Rotterdam in de steigers Conferentie vond evenwicht tussen versterking van NAVO en zoeken naar de vrede Engeland tegen uitbreiding territoriale wateren GELUKKIG m raó Ontwapeningsbesprekingen moeten weer op gang gebracht worden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VIJFTIEN REGERINGSLEIDERS KWAMEN TOT TWEE Franse begroting goedgekeurd PAUL HENRI SPAAK Officieel protest naar Djakarta ik heb itvtiAJyk, dckeris! Labour wil stemming in Lagerhuis Bezorgdheid in NAVO over Indonesië Maximum snelheid blijft ook 's nachts Franse onderscheiding voor Eisenhower DOOR DE-WERELD "3 —T Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Nationale Reserve gaat weg (Zie pag. 3) 13e Jaargang No. 3889 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Vrijdag 20 december 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdog: Zon op 8.45 u., onder 16.30 u. Maan op 8.31 u., onder 17.14 u. Hoogwater zaterdag 21 dec.: Vlissingen: 1.44 u. 2.25 m., 14.02 u. 2.16 m. Terneuzen: 2.14 u. 2.40 m., 14.29 u. 2.30 m. Wemeldinge: 3.30 u. 1.77 m., 15.46 u. 1.74 m. Zierikzee: 3.16 u. 1.52 m„ 15.34 u. 1.48 m. Het casco van de „Rotterdam", het nieuwe vlaggeschip van de Hoiland-Amerika Lijn, is bijna voltooid. Langs de gehele zijwand zijn steigers aangebracht (op te gen de huidbeplating gelaste sta len dragers) voor het schilder werk. De Nationale Vergadering van Frankrijk heeft donderdagavond de versoberingsbegroting voor 1958 goed gekeurd. De Franse regering had, zo als bekend, hieraan de vertrouwens kwestie verbonden. De stemmenver houding was 264 tegen 190. Voor de stemming had de minister president, Felix Gaillard, de Natio nale Vergadering meegedeeld, dat dit de „strengste" begroting sedert de bevrijding was. Hij verklaarde, dat deze begroting noodzakel"k was om inflatie, werkloosheid en een econo mische teruggang te voorkomen. Naar hij zeide, zal deze begroting later een gezonde munt en een sluitende begro ting mogelijk maken. De secretaris-generaal van de NAVO, de Belg Paul Henri Spaak, heeft gisteravond na afloop van de topconferentie verklaard, dat hij van mening is, dat de conferentie een werkelijk evenwicht tussen het vraagstuk van versterking van de NAVO en het zoeken van een weg naar de vrede heeft gevonden. Naar zijn mening heeft de NAVO er voor gezorgd, dat de deur voor eventuele waardevolle Russische voor stellen ter vermindering van de spanning in de wereld, open bleef. KOUDE OORLOG De Russische regering heeft in de Op- perste-Sowjet de stand van zaken na de NAVO-conferentie besproken. Verscheidene sprekers hadden van te voren reeds verklaard uit kran tenberichten begrepen te hebben, Engeland zal officieel te Djakarta protesteren tegen de uitbreiding van de Indonesische soevereiniteit over de wateren tussen de eilanden van de Indonesische Archipel. Dergelijke uitbreiding, zo meent de Britse regering, is in strijd met het beginsel van de vrijheid der zee en tast ernstig de Britse belangen aan. Soebandrio, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, heeft ont kend, dat Indonesië de Philippijnen opnieuw heeft verzocht om steun in het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea. De minister heeft verder de dank van Indonesië uitgesproken voor de steun die het van de Afrikaans-Azia tische landen heeft gekregen in de kwestie Nieuw-Guinea. Op de vraag welke tegenmaatrege len Indonesië zal nemen ir verband met de verklaring van premier Drees, dat Nederland zou kunnen overwegen het huidige geschil met Indonesië bij de Verenigde Naties aanhangig te maken, antwoordde minister Soeban drio: „Vraag het Drees zelf maar". Hij weigerde met beslistheid verder commentaar te leveren. Volgens radio-Djakarta is donder dagavond een besluit afgekondigd van te minister van justitie, dat alle kan toren van Nederlandse juristen in In donesië moeten sluiten. Het besluit moet zes maanden na afkondiging zijn uitgevoerd. Evacuees De militaire commandant van Zuid- Celebes, luitenant-kolonel Andi Matte- latta, heeft meegedeeld, dat in zijn ge bied alle militaire verloven zijn inge trokken. Deze maatregel is een onder deel van de voorbereidingen van het leger, om aan de laatste ontwikkelin gen in het land hoofd te bieden. In Ambon werd een legercommuni qué uitgegeven, waarin werd ver klaard, dat de vorige week tien mili tairen en burgers werden gearresteerd in het kader van handhaving van rust en orde. Celebes Dank zij de voortreffelijke voorbe reiding door de regering van Singapo re zullen twee kampen geheel zijn in gericht voordat de „Waterman" uit In donesië aankomt. In kamp Changi zijn goede moderne barakken met veld bedden voor de vrouwen en kinderen. De mannen worden ondergebracht in tenten met houten vloeren en veldbed den. Er zijn ruime keukens, een can- tine, eetzalen en voldoende aantallen douches in bakstenen gebouwen. Het kamp is zeer fraai gelegen in een ge zonde landelijke omgeving aan het strand. Medische verzorging is aanwe zig en het Rode Kruis draagt speciaal zorg voor de kinderen. Het tweede kamp is een splinternieuwe kazerne van de Koninklijke Marine van Ma- lakka. Inmiddels zijn met diverse schepen en per vliegtuig reeds ongeveer 700 evacuees aangekomen, die onderge bracht zijn in hotels, pensions en par ticuliere woningen. Van hen is een gedeelte reeds weer doorgereisd. Experts van de scheepvaartinspectie, vele vrijwillige krachten en krachten uit de Nederlandse kolonie bieden de behulpzame hand. Ingezonden mededeling (adv.) Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en droog weer. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en zuid. Dezelfde tem- peraturen als gisteren of iets lagere, werden ondervraagd. dat meerdere groeperingen in de westelijke mogendheden door mid del van de NAVO de koude oorlog wensen voort te zetten. Open DEUR De leider van de Westduitse sociaal democraten, Ollenhauer, heeft ver klaard, dat het feit, dat de deur voor politieke onderhandelingen open het enige positieve resultaat van de Parijse conferentie is. BOELGANIN De regeringsgezinde „General Anzei- ger" in West-Duitsland zegt in een commentaar op de pogingen van de afgevaardigden om tot internationa le ontwapening te komen, dat de „gevel van de eenheid" is gered, maar dat niemand de meningsver schillen, die op de conferentie aan het licht kwamen, voorbij kan zien. „Boelganin is er in geslaagd zich door middel van zijn brieven als zestiende regeringshoofd een zetel ter conferentie te verschaffen", al dus het blad. TELEURSTELLING Volgens „France Soir" heeft de te leurstelling die men op het ogenblik bij de Amerikaanse openbare me ning kan waarnemen, de menings verschillen tussen de landen van de NAVO nog duidelijker doen uitko men. De Amerikanen verwachten immers opzienbarende resultaten en een gedetailleerde overeenkomst over de raketbases, aldus het blad. EENHEID „Paris-Presse" is echter van mening, dat de topconferentie eindigt met 'n indrukwekkende vertoning van een heid. De leiders van de Britse La'oour- partij hebben donderdag besloten, het vrijdag tot een stemming te laten komen, aan het eind van het debat in het Lagerhuis over de buitenlandse politiek, uit protest tegen de politiek van de conservatieve regering op de NAVO-topconferentie. Bom ontploft in Frans vliegtuig Aan boord van een vliegtuig van de „Air France", dat met 89 passa giers op weg was van Oran naar Parijs, is een bom ontploft, die in het toilet was geplaatst. Het vliegtuig is te Lyon geland. Geen der passa giers is gewond. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, waarbij alle passagiers De conferentie van de vijftien regeringsleiders van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie (N.A.V.O.) is donderdag middag geëindigd. Zij heeft geleid tot inwilliging in principe van Amerikaanse zijde, dat raketten yoor middelgrote afstand met kernladingen in Europa zullen worden opgeslagen. Er zullen lanceer-inrichtingen worden gebouwd, als antwoord op het Russische intercontinentale projectiel, waarop de V.S. in eigen land nog geen afdoend antwoord hebben. De V.S. hebben van hun kant de Europese wens ingewilligd dat men al het mogelijke zal doen, desnoods ook buiten de V.N. om, de ontwapeningsbesprekingen met de Sowjet-Unie weer op gang te brengen. De besluiten zijn eenstemmig genomen, dus ook Noorwegen en Denemarken, die niet voor raketbases op hun gebied voelen, en België en West-Duitsland, die zeer gereserveerd zijn, hebben hun principiële goedkeuring aan het aanvaarden van Amerikaanse raketwapens ge hecht. President Eisenhower was de laatste spreker op de slotvergadering en hij nodigde de vertegenwoordigers van de andere landen uit een minuut stilte in acht te nemen om Gods zegen te vra gen voor de werkzaamheden, die de Raad heeft ondernomen in het helang van de vrede. Verklaring Na afloop van de conferentie is een communique uitgegeven, dat 4500 woorden telt. Daaraan vooraf is een beginselverklaring gegaan. „Uit naam van de vijftien landen van de NAVO, en besloten zijnde de onvervreemdbare rechten, die de menselijke persoon door qnze wetten en tradities gewaarborgd worden, te doen eerbiedigen, bevestigen wij plechtig onze gehechtheid en die van onze volken aan de beginselen en de doeleinden van het Noordatlan- tisehe verdrag. Bijna negen jaar lang is het ver drag van kracht en het werd geslo ten om onze volken te besehermen en ze in staat te stellen in vrede en vrijheid te leven onder regeringen van eigen keuzen. Die grote doel einden werden bereikt. Gelet op on ze ervaring en gesterkt door de be reikte successen, hebben wij beslo ten ons bondgenootschap nog nau wer en krachtiger te maken". Waakzaam In 't communique wordt gezegd, dat 't westen na de tweede wereldoorlog heeft ontwapend, dit in tegenstelling tot de Sowjet-Unie. Na een uitvoerige uiteenzetting van de politiek van Rus land inzake de ontwapeningskwestie, die de laatste jaren steeds onderwerp van gesprek is geweest, wordt gezegd: „Zolang de Sowjet-Unie in een derge lijke houding blijft volharden, zal er voor ons geen andere keus zijn, dan waakzaam te blijven en onze veilig heid te verzekeren. Wij zijn dan ook vastbesloten de NAVO een defensieve kracht met een maximum aan doeltref fendheid te bezorgen, rekening gehou den met de jongste technische voor uitgang en de jongste prestatie op het gebied van de bewapening". Voorraden De NAVO heeft daarom besloten, al dus vervolgt het communique, voor raden atoomladingen te vormen, die onverwijld in geval van nood ter be schikking van de organisatie zullen worden gesteld. Ook zullen, gelet op de politiek van Rusland, ballistische projectielen voor middelgrote afstand ter beschikking van de opperbevelheb ber van de NAVO worden gesteld. De vjjftien landen blijven voorstan der van een uitgebreide en gecontro leerde ontwapening, die in stadia zal kunnen worden bereikt. Elk redelijk voorstel, van welke kant het ook komt, zal in overweging worden ge nomen. Volgens het communique is er in de wereld geen plaats voor wereldover heersing. Een aanval op één van de NAVO-landen zal worden beschouwd als een aanval op alle. Russische begroting voor 1958 In de Opperste Sowjet van de Sow jet-Unie is donderdag bekend ge maakt, dat de Russische begroting voor 1958 een vermindering van de defensieuitgaven met 400 miljoen roebel inhoudt. De Pakistaanse autoriteiten zijn een grootscheepse actie begonnen, om het smokkelen van graan uit Oost-Paki- stan tegen te gaan, teneinde voedsel schaarste, zoals zich vorig jaar voor deed, te voorkomen. Volgens schatting zou er jaarlijks voor een waarde van driehonderd miljoen gulden graan heimelijk worden uitgevoerd. Hereniging Op Rusland zal een beroep worden gedaan de verbintenis, aangegaan op de topconferentie van Genève, die voorziet in een hereniging van Duits land door middel van vrije verkiezin gen, na te komen. Verder zegt het communique, dat de leden van de NAVO, die op het terrein van de produktie een voorsprong heb ben, hebben aangeboden, hun techniek en de resultaten van hun onderzoek met bondgenoten té delen. In het be gin van 1958 zal er op ministerieel niveau een conferentie worden gehou den om de defensieproblemen met het oog op de gewone zitting van de Raad in het voorjaar te bestuderen. Besloten is een wetenschappelijke commissie in het leven te roepen, waarvan het hoofd, een geleerde van buitengewone capaciteiten, zal optre den als wetenschappelijk adviseur van de secretaris-generaal. Over economische samenwerking wordt gezegd: „Wij zijn eensgezind in ons gemeenschappelijk doel de econo mische en sociale ontwikkeling van onze.volken te 'ontwikkelen en de vol ken van andere landen te helpen bij het bereiken van hetzelfde doel". „In de loop van onze bestudering van de internationale toestand hebben wij aandacht geschonken aan de re cente ernstige gebeurtenissen in In donesië. Wij maken ons hierover ern stig bezorgd", aldus luidt de zinsnede met betrekking tot Indonesië in hét slotcommuniqué, dat na afloop van de NAVO-topconferentie in Parijs werd uitgegeven. De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, is vooralsnog niet van plan te overwegen de maximum snelheid gedurende een aantal nachte lijke uren op te heffen. De laatste tijd hebben verzoeken hiertoe het ministe rie bereikt, vooral uit de kringen van het vervoerswezen. De minister is thans niet bereid op deze verzoeken in te gaan. President Eisenhower heeft donder dag uit handen van Graaf Francois de Vogue, voorzitter van de Franss Boerenbond," waarbij 25.000 Franss boeren zijn aangesloten, een gouden medalje gekregen. De onderscheiding werd Eisenhower verleend in zijn kwaliteit van „president, bevrijder en boer" (zoals bekend is heeft Eisen hower een boerderij in Gettysburg). Harvard-lestoestel verongelukt Gistermiddag is bij Zaltbommel een Harvard-lesvliegtuig van de Konink lijke Luchtmacht verongelukt. De be stuurder, een sergeant-leerling-vlieger, is er af gekomen met een beenbreuk. Het toestel, afkomstig van de basis Gilze-Rijen, kwam bij het maken van een voorzorgsianding tegen de dijk bij de Bommelsekade te Zaltbommel, Op de grond vloog het toestel in brand. Tevoren had men de bestuurder uit het toestel kunnen halen. Ingezonden mededeling (adv.) Extra-hulp van Sowjet Unie voor Hongarije Een Hongaarse regeringsdelegatie onder leiding van vice-premier Antal Apro en Russische regeringsleiders hebben te Moskou een akkoord gete kend, op grond waarvan de Hongaren van de Russen extra-hulp op econo misch en technisch gebied zullen krijgen. Naar het Japanse ministerie van buitenlandse zaken bekend maakt, zullen de V.S. Japan geleide projec tielen van het type „Sidewinder" le veren, die door vliegtuigen tegen doe len in de lucht kunnen worden ge bruikt. De bijeenkomst van de Veilig heidsraad der V.N., die donderdag Jordaanse beweringen omtrent Israë lische grensschendingen zou bespre ken, is uitgesteld. Er werd geen reden voor het uitstel genoemd. Wervelstormen hebben woensdag avond Zuid-Illinois en Oost-Missouri geteisterd. Tien mensen kwamen om het leven en meer dan honderd wer den gewond. Honderden huizen zijn verwoest. De schade vordt op miljoe nen dollars geschat. Volgens het rooms-katholieke Spaanse blad „Ya" zal de Sowjet-Unie binnenkort in Rabat, de hoofdstad van Marokko, een ambassade openen, Engeland en de Sowjet-Unie heb ben donderdag een burgerluehtvaart- overeenkomst gesloten, waarbij een verbinding tussen Londen en Moskou tot stand wordt gebracht. Omstreeks de jaarwisseling zal, naar welingelichte kringen mededeel den, een overeenkomst in principe worden bekend gemaakt voor het ver lenen van Amerikaanse economische hulp aan India tot een bedrag van on geveer 300 miljoen dollar. Een tweetal K.P.m.-scliepen in Djakarta's havenplaats Tandjong Friok, die (volgens United Press) door de Indonesische regering zijn overgenomen en door soldaten worden bewaakt, opdat zij de haven niet kunnen verlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1