mir Evangeline Booth EN...... COSTERBAAN DRUKT HET VOOR U 1va*t 't/wfe/ Amerikaanse luchtmacht had geen geld meer om benzine te kopen Daarom vijf weken niet in de lucht Gelooft de dominee dat ook Burgerlijke stand TERNÊUZEN GOES die keuze valt U licht! Eindelijk bet moderne elwesmiddel Een groot discipelin voor haar Aleester Aan hel goede adres Twee, die voor feeststemming zorgen! Haal xe in huis voor de feestdagen Donderdag 19 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 ilifli «ANC Tot de merkwaardigste figuren van deze eeuw behoorde zonder twijfel de in 1954 overleden generale van het Leger des Heils, Evan geline Booth, kortweg in legerkringen Eva Booth genoemd, dochter van de stichter van het Leger, William Booth (geb. 10 April 1829 en gestorven 20 aug. 1912). In het verleden hebben wij haar optreden bewonderd op de velddag van het Leger, gehouden te Baarn, waar zij driemdal in de stampvolle tent de samenkomsten leidde en duizenden heilsoldaten uit alle delen van ons land toesprak met een vuur en een enthousiasme, dat schier ongelooflijk leek voor een vrouw van een leeftijd van meer dan 70 jaar. Zij genoot toen het voorrecht, het Hof onder haar gehoor te hebben, terwijl zij later op de dag de lunch met de koninklijke familie op Soestdijk gebruikte. Op een leeftijd, waarop andere vrouwen zich reeds lang in de stilte van de eigen haard teruggetrokken hebben, blaakte deze vrouw nog van Ijver voor de zaak des Heren en reis de zij de wereld rond, om het Evan gelie te prediken, en haar grote leger van soldaten des heils persoonlijk aan te voeren. Het leven van deze hoogstaande vrouw, die nimmer gehuwd was, beschreven als de roman van een groot evangeliste, die gedurende haar lange leven, evenals haar vader, bewogen werd door een groot, alles overheersend verlangen, om de blij de boodschap van redding en bevrij ding van de zonde te brengen aan alle mensen, maar vooral aan de diepstgezonkenen, de paupers en clochards, de niet-bezitters. Evangeline werd geboren te Lon den, juist toen haar vader één der moeilijkste tijden van zijn leven doormaakte en afgezet was als pre dikant der Methodisten, omdat hij als een echte Booth de vrijheid op eiste, allerwege buiten de kerk, ook in de sloppen en riolen van een wereldstad te prediken. Met zijn gezin stond hij op straat, door ieder verlaten en zonder midde len van bestaan. Doch hij was zonder dralen naar het donkerste gedeelte van Londen, White Chapel Road, ge trokken, waar de misdaad in alle vor men hoogtij vierde, een achterbuurt in de wereldstad, waar de afzichtelijk ste ellende heerste en een miljoenen bevolking het leven van het bijbelse Sodom en Gomorra allicht niet over trof, maar toch wel heel dicht na derde. Hier predikte Booth het Evangelie aan de diepst gezonkenen, bespot, ge hoond en niet zelden geslagen en getrapt. En toen Eva nog slechts 12 jaar was, mocht zij haar vader voor de eerste maal vergezellen naar deze donkere sloppen en holen van de City en tilde hij haar op een leeg zeep- kistje, om de tierende schare toe te spreken. Op 20-jarige leeftijd vertrouwde Booth haar reeds grote verantwoor delijkheid toe en werd haar belang rijke arbeid opgedragen. Op 23-jarige leeftijd stond zij aan het hoofd van de Legerarbeid in Londen e" zij ver baasde de mensen door haar ongewone gaven als spreekster en leidster van mensen. Daarna trok zij enige jaren door Europa in dienst van het Leger, sprekend, zingend en musicerend. In die jaren op de hogeschool van haar vader ontwikkelde zij haar gaven als kanselredenaarster. In 1905 benoemde haar vader, generaal Booth, haar tot leidster van het Leger des Keils in de Verenigde Staten van Amerika en het is daar, dat zij hoogst belangrijk werk deed. Amerikaanse bladen hebben dik wijls geschreven over haar „boeiende verschijning", haar dwingende invloed op de mensen, haar weergaloze ener gie, haar redenaarsgaven, organisatie talent en ongewone physieke kracht. Ofschoon op gevorderde leeftijd, zag zij er met haar slanke verschijning, levendige bruine ogen, rossig krullend haar en veerkrachtige gang, veel jon- gei uit en zij maakte in geen enkel opzicht de indruk van een vrouw, die op haar retour is. Toch heeft zij zich nimmer gespaard toen zij als leidster van een wereld missie, honderden inrichtingen en duizenden evangelisatieposten onder haar bevel had. Kort voor haar dood b.v. nam zij na een drukke dag op het hoofdkwartier te New York de nacht trein naar Worcester Massachusetts, waar zij de gehele dag conferenties leidde. Op een zaterdag. Op de daaropvolgende zondag leidde zij met minder dan drie grote samen komsten en hield bovendien nog een lezing voor 2500 personen uit „the upper ten". Na een uur gerust te hebben, nam zij de nachttrein naar New York en des morgens om half tien was zij weer present, om een grote meeting van officieren persoon lijk te leiden. Deze uitzonderlijke kracht op die leeftijd dankte zij niet alleen aan haar energie, doch ook aan haar sportieve en geregelde leven. Ondanks haar leeftijd was zij een uitstekend zwem ster. Op advies van haar dokter leer de zij op rijpe leeftijd paardrijden en inplaats van per trein of auto, legde zij soms grote afstanden te paard af in snelle ren. Deze merkwaardige en veelzijdige vrouw, wier energie, beslistheid, lei dersgaven en grote invloed op mensen spreekwoordelijk zijn in het Leger, was een artistieke vrouw. Zij was een uitstekende musicienne, speelde harp, viool en piano en heeft tal van be kende Legerliederen gedicht en gecom poneerd. Een wat men noemt, lieve, zachte vrouw is deze leidster van het Leger nu niet bepaald geweest. Zij erfde, be halve zoveel andere gaven, van haar vader ook zijn geweldig temperament en zijn dwingende geest. Er zijn daar over tal van annecdoten in omloop in het Leger des Heils. Eens, terwijl zij een grote bijeen komst in een Amerikaanse plaats leid de, was er achter in de zaal een las tige man, wiens optreden buitenge woon hinderlijk was en die de aan dacht afleidde. Tevergeefs poogde een zaalwachter heilssoldaat met vriendelijke overre dingen, de man tot stilte te brengen. Toen, midden in haar rede, liet Eva Booth haar gehoor een lied zingen, stapte van het podium, schreedt regel recht naar achteren, greep de lastige Herv. kerk man beet en dwong hem de zaal te benoemd de verlaten, terwijl zij de zachtzinnige zaalwachter toevoegde: „You ought to have something of the devil" (Je be hoort iets van de duivel te hebben). Toen zij reeds vele jaren aan het hoofd van het Leger in Amerika ge staan had, zond de generaal haar de zogenaamde vaarwelorders, wat be tekende, 'dat zij Amerika moest ver laten, om ergens anders in de wereld een Legerfunctie te aanvaarden. Het is nu eenmaal het gebruik in het Le ger, dat zelfs de hoogste functionaris sen, na jaren in een aanstelling te zijn geweest, naar een andere post ver plaatst worden, en generaal Booth was niet gewoon, met zijn kinderen te dien aanzien een uitzondering te maken. Jaren daarvoor had een van zijn zoons, Ballington Booth, geweigerd, een soortgelijk bevel van zijn vader op te volgen en zonder een spoor van aarze ling had de generaal gebroken met zijn zoon en hem uit het Leger gezet. Ook Eva Booth, onbuigzaam zoals alle Booth's waren, weigerde het be vel van haar vader op te volgen en Amerika te verlaten. Zij schreef te rug, dat God haar geroepen had op haar plaats aan het hoofd van het Amerikaanse Leger des Heils en dat zij Gode meer gehoorzaam moest zijn dan een mens, zelfs als die mens haar vader en haar generaal was. En de oude generaal berustte ditmaal en boog het hoofd voor de wil van zijn sterke dochter. Bij de afdeling geleide projectielen van de Republic Aviation-vliegtuigfabrieken in de Verenigde Staten heeft men de SD-3, een nieuw, onbemand toestel van het type „Surveillance Drone" ontwik keld. Door een drietal waarnemingssy stemen die in de neus zijn gemonteerd en onder alle weersomstandigheden kunnen worden gebruikt, is dit een zeer waarde vol toestel voor het waarnemingskorps van het Amerikaanse leger. Senator Stuart Symington, voorma lig Amerikaans minister voor de luchtmacht, die zitting heeft in de senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de paraatheid der Ver enigde Staten op militair en weten schappelijk gebied, heeft de bevelheb ber der Amerikaanse strategische luchtmacht, de zgn. „S.A.C." (Strate gie Air Command), de vraag gesteld of het juist was dat. de S.A.C.-vlieg- tuigen dit jaar vijf weken niet in de lucht zijn geweest, omdat er geen geld meer was voor de aankoop van ben zine. De bevelhebber, generaal Lemay, antwoordde: „Ja, mijnheer, dit is juist. De laatste vijf weken van het afge lopen belastingjaar dat drie juni j.l. eindigde zijn onze vliegtuigen om die reden niet in de lucht geweest". Het is de taak der S.A.C.-vliëgtui- gen voortdurend in de lucht te zijn, om de Verenigde Staten tegen een eventuele onverhoedse vijandelijke aanval te kunnen verdedigen. Een aan tal vliegtuigen der strategische lucht macht voert ook waterstofbommen mee. Noch ondervrager, noch onder vraagde gingen verder op dit onder werp in Ds. A. den Hartogh, Hervormd predikant te Amersfoort, ontving een beroep naar het dorp Ter Aa bij Breukelen, een kleine gemeen te van vijfhonderd zielen. Dit werd hem telefonisch meegedeeld. „Toen ik mijn verwondering daarover uitsprak", schrijft ds. Den Hartogh in Hervormd Amersfoort, „en opmerkte dat zulk een beroep toch ingaat tegen verstand en rede, merkte de broeder aan de andere kant van de lijn op, dat de kerke- raad geloofde dat bij God alle din gen mogelijk zijn. Als er dan ge vraagd wordt of de dominee dat ook gelooft, wordt men stil". Geboren: Cornells, z.v. S. C. van de Velde en C. M. Maenhaut; Franciscus J. M. R„ z.v. J. J. d'Haens en M. L. Geer- naert; Adriana, d.v. A. van Alphen en J. M. van Drongelen; Sara M., d.v. D. Elve en A. M. Schoonakker; Wilhelmina J. J„ d'.v. J. M. Vermaire en S. N. Jans sen; Cornelia A., d.v. K. Hamelink en B. Oppeneer; Herminia M., d.v. L. W. de Jong en S. Wijnhoven; Levinus J., z.v. H. A. Drost en J. C. Hooglander; Eddy P., z.v. J. L. W. de Waele en J. Baart; Paulina R., d.v. E. L. van Hecke en M. J. Heijens; Bianca C., d.v. A. Traas en C. Slabbekoorn; Philomena N., d.v. P. J. Dommanschet en M. S. Geensen; Lud- gard G. L„ d.v. A. E. Gijsel en A. Ver- vaet; Sonja, d.v. J. Liplijn en C. L. van Eetveldt; Amelia A., d.v. H. J. de Groot en Z. Lecluijze; Adrianus J. M., z.v. H. Geilleit en A. C. Vermunt; Paulus A., z.v. A'. Ch. Rademakers en S. R. Steijnaert. Ondertrouwd; P. P. Vaal, 28 j. en L. H. Weijnen, 21 j. Overleden: K. Hamelink, 57 j., e.v. J. Verbrugge; E. A. J. Vandebrouck, 47 j., te Sas van Gent, e.v. I. de Muynck; H. de Blaaij, 51 j., te Axel, e.v. L. van Her- mon; A. Dieleman, 59 j., te Axel, e.v. M, P. de Pooter; C. S. Kroon, 42 j., geh. gew. met K. Scheele; L. C. de Fouw, 54 j., e.v. P. Goedegebure; H. M. de Jong, 3 u.; S. H. Barones Collot d'Escury,71 j.; M. J. Mussche, 87 j.; M. S. de Paauw, 74 j.; Ph. S. van Hecke, 69 j., e.v. E. S. Neyt. 25 jaar jeugddienst In de jeugddienst van zondagavond, waarin het 25-jarig bestaan van deze diensten in de Ned. Herv. kerk werd her dacht, heeft dr Cazemier van Schiedam (vroeger te Terneuzen) gesproken over „De Grote Levensvraag". Er was zeer veel belangstelling. De kerk was versierd met talrijke bloemen, die door sympathi serende gemeenteleden waren geschon ken. De Jeugddienstcommissie heeft de Kerkvoogdij een stel nieuwe kandelaars voor de avondmaalstafel aangeboden. I.v.m. dit jubileum mag zeker geme moreerd worden dat de heer G. J. v. d. Peijl gedurende 25 jaar secretaris is ge weest van de jeugddienstcommissie en in feite de stuwende kracht in deze tak van kerkelijke arbeid. Geboren: Marcellus A. C., z.v. J. W. M. Blom en A. J. M. v. Roosmalen; Jacoba Maria, z.v. C. Kloosterman en L. Tram per; Jan, z.v. J. Pols en T. Hoekstra te Yerseke. Ondertrouwd: J. J. W. Lauret, 30 j. en W. J. Nagelkerke, 29 j. Gehuwd: W H. van Gorssel, 22 j, en L. A. van Dijke, 23 j.; M. H. de Kunder, 29 j. en H. M. J. de Laat, 24 j.; D. W. Pieters, 27 j. en E. Duijnhouwer, 24 j. Overleden: K. de Broekert, 83 j„ wed. van C. Rijn; E. Holland, 81 j„ wed. van M. Zuijdweg, won. te Kruiningen; K. Al- lemekinders, 87 j., wed. Van C. Schuite; C. J. Smolders, 68 j., e.v. W. de Klerk. HEER ABTSKERKE Ouderling. Tot ouderling van de Ned. Mir maakt U het winkelen en werken veel lichter. Want Mir, het nieuwe afwasmiddel met de gebundelde waskracht, zit in zo'n lichte plastic knijpfles. Prettig om mee te nemen, handig en zuinig in 't gebruik. Even knijpen... en U hebt al genoeg voor een heerlijk sop. Redenen genoeg om Mir te kiezen. Neem Uw gemak, Mevrouw, neem Mir! gegarandeerd met de waskracht van 2 oude literflessen Ideaal en zo heerlijk zacht voor Uw handen! is, in de vacature P. Braam, heer W. Minnaard Jr. alhier. Ingezonden mededeling (adv.) Bijbelstudie in Jeruzalem Volgend jaar zal een Amerikaans instituut voor bestudering van de bijbelwetenschappen in Jeruzalem zijn arbeid beginen. Amerikaanse geleerden, afkomstig uit verschil lende kerken, zullen dan in het Heilige Land zelf in samenwerking met Israëlische vakgenoten de bij belse oudheidkunde en andere we tenschappen met betrekking tot de bijbel gaan bestuderen. President Eisenhower heeft pre mier Gaillard van Frankrijk de ver zekering gegeven, dat de Amerikaan se politiek ten aanzien van het Alge rijnse vraagstuk niet wordt ingegeven door commerciële overwegingen. De Franse regering heeft om een derge lijke verzekering gevraagd. Toen onlangs de Apeldoornse lutheranen naar de kerk togen, za gen zij de toegang tot het bedehuis versperd door een aantal zwanen. Deze dieren waren de kerkgangers al vóér geweest, want toen de kos ter de deuren van het kerkgebouw had geopend, trok een hele zwanen- familie het heiligdom binnen. De koster had de gevederde vrienden aan een zacht lijntje naar buiten weten te krijgen. Ze bleven echter rustig voor de ingang zitten, het luthers parool „hier zit ik, ik kan niet anders" volgend. Zwanen zijn nu juist geen vreem delingen bij de lutheranen. Op de meeste lutherse kerken en ook bin nenin, treft men afbeeldingen van zwanen aan. Ds. W. F. Jense, die van een en ander melding maakt in het Luthers Weekblad, vertelt er bij, dat de zwanen kennelijk voor standers van alledagkerk zijn, want ook op doordeweekse dagen zochten ze het kerkgebouw weer op. De beesten waren afkomstig uit een nabijgelegen parkvijver. „Als ik het goed gezien heb, begaven zich in de afgelopen weken méér luthe ranen naar het Oranjepark om da zwanen in de vijver stukjes brood toe te werpen. Het bloed kruipt waar het niet gaan gan", meent ds. Jense. De grote evangelistencampagne, die dr. Billy Graham dit jaar in New York heeft gehouden en waar aan onlangs door voltooiing van het kerkelijke nazorgwerk een eind ge komen is, heeft een batig saldo op geleverd van 200.000 dollar. Dit gald zal gebruikt worden voor fi nanciering van ander evangelisatie werk in New York. Hoewel de lutherse kerk in de Scandinavische landen nog altijd huiverig is voor de toelating van vrouwen tot het predikambt en het officieel nergens is toegestaan, vindt men in de verschillende landen reeds enkele vrouwelijke predikan ten, al dan niet met een gemeente. Ook in Denemarken laat men geen vrouwen tot de ambten toe. De rector van het stift Fünen, een se minarie, heeft echter in de loop van een aantal jaren drie vrouwen wet tig geordend tot predikant. Dat kan omdat deze rector zelf in het bis schopsambt staat. Binnenkort zal bisschop Ollgaard voor de vierde maal een vrouw in het ambt beves tigen. Batig saldo bij Billy Graham Twee in Nederland zéér bekenden: Saranto - 't pittige, echt Nederlandse aperitief: wit, rood of dry naar ieders smaak Reine d'Or - de frisse, parelende vruchtenwijn, even lekker als voordelig.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5