EISENHOWERS LIJFWACHT IN PARIJS TREKT DE AANDACHT Oók al aan de sigaar ZWITSAPLAST Eigen Zeeuws sekretariaat (per 1 jan.) voor de Chr. beroepsgoederenvervoerders DAMES!! Donderdag 19 december 1957 ZüEUWSCH DAGBLAD Pagina S Zeg Jim, droomt Ike nooit ?Tt LIJFWACHT de betere pleister Voorlopig nog in T erneuzen Soekarno ook naar Egypte Geleide projectielen voor V.S.-kruisers Adrie's huwelijk ging niet door Indon. studenten naaf huis terug? „Ultimatum" van Ben Goefion handen Aanvallers van Soekarno komen voor krijgsraad Indonesië wil zijn goudreserves veilig stellen De garantieprijs voor melk op f 29.80 (met 3.70 pet. vet) NEHROE OVER NAVO EN INDONESIË Door overlijden van president Gerechtshof Brandstichtingszaak weer in behandeling Hoofdklasse Massaal junioren voetbal, Vlissingen Blom leidt in strijd om persoonlijke titel N.O.C. teleurgesteld Gaan sportbonden nota opstellen? VOETBALPOOL GEEN HAZARDSPEL Swift speelt op 2e Kerstdag (Van een speciale verslaggever) De tientallen Amerikaanse journalis ten, die naar Parijs gekomen zijn, be steden veel aandacht aan de gezond- regeringsleiders, die Eisenhower ge sproken hebben, verklaren, dat hij er goed uit ziet en in goede conditie schijnt te zijn. Men heeft evenwel de Indruk, dat hij veel van zijn krachten vergt. Een Amerikaanse journalist heeft ge ducht de draak gestoken met de belang stelling voor Eisenhower en een persi flage gegeven in de vorm van een verslag van een persconferentie dat Eisenhowers perschef heel boos heeft gemaakt en hem zelfs een officieel de menti heeft ontlokt. Het gedementeerde verslag luidde ongeveer: Perschef Hagerty: de presi dent is om 11.06 uur naar bed gegaan. Vraag: Jim, wiens idee was dat? Antwoord: Van de president, IxU was moe. Jim, sprak de president met iemand voor hij naar bed ging? Hij sprak met de minister van bui tenlandse zaken. Wat zei hij? Goede nacht, Foster. En wat zei Dulles? Hij zei: goeden nacht, mijnheer de president. Jim, heb je enig idee wat de presi dent nu droomt? Nee. Moeten wij daaruit opmaken, dat hij nooit droomt? Ik zeg niet dat hij niet of wel droomt ik zeg alleen maar, dat ik het niet weet. Wil de president door een wekker gewekt worden of Wordt er op de deur geklopt? Nee, we hebben nog geen besluit ge nomen, maar zodra ik het weet, zal ik het jullie laten weten. De manier waarop president Eisen hower beschermd wordt als hij na de conferentie het paleis van Chaillot ver- Ingezonden mededeling (adv.) laat, Is een schouwspel dat dagelijks veel kijkers trekt. Geruime tijd voor de president het gebouw verlaat, staan zijn gesloten auto en de twee open auto's van zijn lijfwacht van twaalf man met een es corte van de Parijse motorpolitie ge duldig te wachten. Parijse politieman nen zorgen ervoor, dat niemand in de buurt van de auto's, die met draaiende motoren gereed staan, kan komen. Het hoofd van Eisenhowers lijfwacht staat bij de wagen, zijn jas openhangend zodat hij in geval van nood direct zijn wapens kan grijpen. Bovendien heeft hij altijd een hand op de revolver In de zijzak van zijn overjas. Als de president naar buiten komt, wordt hij aan het oog onttrokken door de leden van zijn lijfwacht, die hem aan alle kanten met hun lichaam be schermen. De president stapt onmiddel lijk in zijn auto, die zodra hij zit, gaat rijden. De mannen van de lijfwacht lo pen nog eerst een eindje mee, dan springen zij op de treeplank van hun open auto's en als het convooi meer vaart krijgt, klimmen zij met een flinke zwaai van hun benen naar binnen, zon der de portieren te openen. Het lijkt wel iets voor een film, maar de Amerikaanse wetten willen het nu eenmaal zo. Daar kan zelfs Eisenhower •niets aan doen. Deze foto Iaat zien, hoe dr. Werner van Braun (links), de geestelijke vader van de Duitse V-2, die nu aan het hoofd staat van de afdeling van het Amerikaanse leger, belast met de ontwikkeling van geleide projec tielen, en generaal-majoor John B. Medaris (midden), belast met de leiding van het gehele programma van het Amerikaanse leger t.a.v. ge leide projectielen, een gesprek had den met senator Stuart Symington tijdens een zitting van de Ameri kaanse senaatscommissie voor het onderzoeken van de Amerikaanse paraatheid op het gebied van de ruimtevaart. Von Braun stelde voor, dat de V.S. een „Nationaal Ruimte- Bureau" zouden oprichten, met een jaarlijks budget van ongeveer ander half biljoen dollar, teneinde het heelal te kunnen gaan beheersen. (Van één onzer redacteuren) Begin januari zal minister Algera te Rotterdam een dagschool openen, die opleidt voor het wettelijk vereiste vakdiploma voor het beroepsgoederenvervoer. Deze school met haar cursus van 7 maanden Is de eerste dagschool op dit terrein in Europa. Dit werd op de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Ned. Bond van Prot.- Christelijke Beroepsgoederenvervoerders meegedeeld door de secre taris, de heer D. A. J. Sloof. Naast deze school blijven de 45 plaatse lijke cursussen bestaan. De bond is in de negen jaar van zijn bestaan voorspoedig gegroeid en telt thans ruim 1800 leden. Naast het bondsbureau in Den Haag bestaan al provin ciale secretariaten in Groningen, Friesland en Gelderland. Met ingang van I januari a.s. krijgt nu ook Zeeland een provinciaal secretariaat. De voorzitter, mr. dr. E. P. Verkerk, prees de samenwerking van de vervoer dersbonden, die ook tot uiting komt in de oprichting van het Economisch Bureau voor het Wegvervoer, dat door de voor zitters van deze organisaties wordt be stuurd. Het is gehuisvest bij het Econo misch Instituut voor de Middenstand en kan voor zijn onderzoekingen gebruik maken van het apparaat van het E.I.M. De voorzitter verklaarde, dat sedert de Inwerkingtreding van de Wet Autover voer Goederen nu aan het beroepsver voer over de weg vergunningen zijn ver leend tot een totaal van 175.000 ton. Ern stige bezwaren had hij tegen de gang van zaken op dit terrein, die zich niet ver- Ingezonden mededeling (adv.) Geef dit s.v.p. door aan de Heren Dank U Vanaf heden ontvangt u 10 korting op al onze fonkel nieuwe zeer moderne Winterjassen Demi's Regenjassen en Costuums. Zie etalages. MAISON VAN WESTEN GOES Lange Vorststraat 102, Telefoon 2671 Rijkst gesorteerd in soliede en zeer moderne kleding. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat president Soekarno na ge durende de maand januari in India rust te hebben genomen, vandaar mis schien zal doorreizen naar Egypte. Hoewel de Indonesische regering in het geheel nog niet bekend heeft ge maakt, naar welk land de president zal vertrekken, wordt algemeen aan genomen, dat hij naar India zal gaan, en dat hij, alvorens naar Indonesië terug te keren, wellicht ook Egypte zal bezoeken. draagt met het tempo van het bedrijfs leven. Zijn bezorgdheid voor de ontwik keling bij het grensoverschrijdend ver voer bleek gegrond te zijn. Tal van be slissingen inzake vergunningverlening van de Ned. Internationale Wegvervoer ders Organisatie werden in hoger beroep gewijzigd. Hier wreekt zich het feit, dat de bedrijfsgenoten zowel in de advise rende als in de beslissende instantie zit ting hebben. Spr. wilde de beslissing dan ook toevertrouwd zien aan een onafhan kelijk orgaan met inschakeling van de Rijksverkeersinspecties. Het bedrijfsle ven zelf moet alleen bij de advisering betrokken zijn. De heer H, de Mooy, voorzitter van de Chr. Midenstandsbond, sprak over het onderwerp „Christelijke organisatie in deze tijd". Met concrete voorbeelden toonde spr. aan, hoe en waar zij, die afzijdig blijven de Christelijke invloed op het maatschap pelijk leven verzwakken en hoe de zo genaamd neutraal-georganiseerden, zon der het te weten of te bedoelen, een ont wikkeling bevorderen, die zij krachtens hun overtuiging moeten afwijzen. Dit geldt met name voor de vertegenwoordi ging in p.h.o.-organen, waar de fronten zich telkens weer (juidelijk aftekenen. ZEEUWS SEKRETARIAAT Naar wij vernemen, is tot sekretaris voor Zeeland benoemd de heer F. J. Schijff, thans werkzaam bij de Rijksver keersinspectie, te Terneuzen. Aan zijn huisadres, Marijkestraat 2, Terneuzen (tel. 2489), wordt voorlopig het sekreta riaat gevestigd. De werkzaamheden van de heer Slijk zullen zich uiteraard over geheel Zeeland uitstrekken, waarbij hij de belangen van de beroepsgoederen vervoerders zowel voor het provinciaal, nationaal als internationaal terrein zal behartigen. Drie Amerikaanse zware kruisers de Chicago, de Albany en de Fall River zullen met geleide projectie len uitgerust worden. Dit heeft de Amerikaanse marine dinsdag in Bos ton bekendgemaakt. Adrie den Besten, het zeventien jarige meisje uit Langerak, dat naar Schotland is gegaan om daar te trou wen met John Bell, de veertigjarige vader van haar correspondentie vriendin, heeft nu besloten van dit huwelijk af te zien. De ouders van Adrie hebben bij de burgerlijke stand van Greenock bezwaar gemaakt tegen dit huwelijk en de heer Bell is niet in staat de kosten van het daaruit voortvloeiende proces te dragen. Adrie is nu op weg naar Neder land terug, omdat „er niets anders op zit". Tegen een verslaggever van Reu ter zei ze, dat ze met tegenzin gaat en John zeer zal missen. Of ze in Langerak terug zal keren weet ze nog niet. Indien Adrie's ouders geen bezwaar hadden gemaakt, zou het huwelijk maandag zijn voltrokken. Ingezonden mededeling (adv.) Naar wij vernemen, zouden Indone sische studenten aan de technische ho geschool te Delft hebben besloten om, in verband met de politieke ontwikke ling tussen Nederland en Indonesië, hun studie in Nederland af te breken en naar Indonesië terug te keren. Eni gen van hen zouden reeds zijn ver trokken. Het is nog niet zeker of allen ons land zullen verlaten. Enige studenten hebben medegedeeld zo lang mogelijk hier te willen blijven. In totaal studeren te Delft 194 uit Indonesië afkomstige studenten. De meesten van hen (169) zijn in Indone sië wonende Chinezen. De sraëlische pers meldt, dat pre mier Ben Goerion van Israël een „ul timatum" heeft gestuurd aan de links- socialistische partij. In dit ultimatum zou Ben Goerion verklaard hebben, dat het kabinet zal aftreden en dat hij zonder deelneming van de socialis tische partij een nieuwe coalitie-rege ring zal vormen, als de beide minis ters, die lid zijn van deze party, niet aftreden. Volgens de bladen is dit „ultimatum" het gevolg van het verzet van die par tij tegen het zenden van een voor aanstaande Israëliër naar Bonn. Deze Israëliër zou moeten onderhandelen met de Westduitse regering. Door het verzte van genoemde partij moest het kabinet van dit voornemen afzien. Ingezonden Meded. (adv.) U A MCA r ruw of schraal hamea-geleKnEHü De legerwoordvoerder, majoor Har- sono, heeft medegedeeld, dat de per sonen, die betrokken zijn bij de re cente aanslag op president Soekarno, binnen niet te lange tijd voor de krijgsraad zullen worden gebracht. Het besluit hen door de krijgsraad te doen berechten, is o.m. gebaseerd op de bepalingen van de staat van oorlog en beleg. Er waren echter ook andere redenen voor dit besluit, aldus majoor Harsono, die hierop echter niet wilde ingaan. Ook wilde hy niet de namen der aangehoudenen noemen. Het onder zoek is in eerste instantie voltooid. Majoor Harsono weigerde vragen te beantwoorden over in enkele dagbla den in Djakarta verschenen berichten, als zoude!® enkele vooraanstaande partijfiguren en ook de voortvluchtige kolonel Zulkifli Lubïs in dit complot betrokken zijn. De Indonesische minister van finan ciën, heeft medegedeeld, dat de Indo nesische goudreserves in Nederland op het ogenblik 31 miljoen rupiah be dragen. De regering is thans doende om deze reserves van de bank Indo nesië in Nederland veilig te stellen. Hierbij moet echter ook rekening worden gehouden met het saldo van de handelsbalans tussen Indonesië en Nederland, aldus de minister. Op de vanochtend te Alkmaar ge houden vergadering van de bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland heeft de voorzitter, de heer K. Hogedoorn, omtrent de garantieprijs van de melk voor 1957/1958 medegedeeld, dat „Het Landbouwschap een prijs heeft voor gesteld van f 29,80 per 100 kg melk die 3.70 pCt vet bevat. Deze prijs is de landelijk gemiddelde kostprijs". „Als die door de regering zou wor den aanvaard', aldus spreker, „zouden wij kunnen hopen dat het melkprijs drama van 1956/1957, dat overigens nog steeds niet is uitgeplozen, zich niet zal herhalen." De premier van India, Nehroe, heeft bij de opening van de debatten in het parlement over buitenlandse zaken, op gemerkt, te hopen, dat de besprekingen van de NAVO in Parijs tot een „vreed zame toenadering" zullen leiden en niet tot een voortduren van de bewapenings wedloop. India is niet gesteld op bondgenoot schappen als de NAVO, aldus Nehroe, daar „elke stap van deze soort met een tegenstap wordt beantwoord". Nehroe verklaarde, dat, hoewel hy meent, dat west-Irian een deel van Indo nesië moet worden, deze kwestie door vreedzame onderhandelingen moet wor den opgelost. Daarom slaat India de jongste ontwikkelingen in Indonesië „met bezorgdheid" gade. Mr. J, A. M. van Heijst, president van het gerechtshof te Leeuwarden, die gisteren nog de geruchtmakende brandstichtingszaak-Haren had geleid, is vannacht plotseling overleden. De behandeling van deze zo gecompli ceerde zaak heeft de 69-jarige presi dent blijkbaar te sterk aangegrepen. De dood van mr. Van Heijst zal het wel, wegens de veranderde samen stelling van het hof, noodzakelijk ma ken dat de brandstichtingszaak op nieuw wordt behandeld. De zoon van een Nigeriaans stam hoofd, heeft bij een intelligentieypel voor de Amerikaanse televisie 64.000 dollar gewonnen. Ingezonden mededeling (adv.) i. In de hoofdklasse van de Zeeuwse damcompetitie werden twee wed strijden gespeeld. Souburg won met het kleinst mogelijke verschil van het bezoekende Kapelle (119) en klom daardoor een plaatsje op de ranglijst. D.O.S. boekte de eerste overwinning, want Goes 2 moest met een 119 ne derlaag naar huis. De Bergenaren kwamen door deze magere zege een heel eind in de lift, terwijl Goes 2 de rode lantaren moest overnemen. De stand is nu als volgt: Goes 48; 's-Gravenpolder u48; Middelburg 47; Souburg 66; Vlissingen 4—4; Aagtekerke 32; D.O.S. 42; Kapelle 62; Goes 2 51. In de 1ste klasse had Yerseke wei nig moeite met Souburg 2, dat in eigen zaal een stevige 614 nederlaag te incasseren kreeg. Yerseke bleef dus het enige ongeslagen tiental en kon door deze overwinning de leiding overnemen van St. Laurens. Vlissin gen 2 bleek niet opgewassen tegen het bezoekende Costdijk. De Schelde- stadbewoners zagen zich met 812 geklopt en bleven dus stevig op de onderste plaats. De stand is hier: Yerseke 59; St. Laurens 58; Oostdijk 45; Lamme- renburg 44; Middelburg 2 22; Aagtekerke 2 42; Souburg 2 20; Vlissingen 2 40. Zaterdagmiddag organiseert de V.C. Vlissingen, evenals vorig jaar, weer een massale jeugdwedstrijd, waaraan ongeveer 200 junioren en pupillen deelnemen. De wedstrijd bestaat uit een groot aantal onderdelen en de jongens wor den van het ene punt in de stad naar het andere gedirigeerd. Op het half verharde sportveld moeten zy doel- schieten, baldribbelen en ingooien, op de instelbaan hardlopen en vérsprin- gen. In de school aan de Bouen Ewout- straat wordt hun spelregelkennis ge test en in het clublokaal van de V.C. Vlissingen wordt hen een vijftal vra gen gesteld op het gebied van de alge mene sportkennis, alsmede èen vijftal algemeen vormende vragen. In de zaal van het Belgisch Loodswezen tenslotte zal de verkeerspolitie de jongens een eenvoudig verkeersexamen a?nemen. Naast individuele prijzen zijn er ook prijzen beschikbaar voor de elftallen, zoals deze uitkomen in de junioren en pupillencompetitie. De winnende A- en B-ploeg en het best geklasseer de pupillenelftal zullen namelijk een bezoek brengen aan een semi-prof- we'dstrijd. Een Amerikaanse straalbommen- werper is kort nadat hij voor een ver kenningsvlucht van het Franse vlieg veld Chateauroux was opgestegen, neergestort, waardoor de .drie inzit tenden om het leven kwamen. In Zwitserland zijn valse goud stukken van honderd franken in om loop, die men slechts met behulp van een weegschaol zij zijn zwaarder dan de echte munten en een loep als vals kan onderkennen. nanHj^H v-l Aan de Egyptisch-Israëlische grens blijft het nog steeds rustig. De daar gelegen troepen van de V.N., die tot taak hebben vuurgevechten tussen beide landen te voorkomen, maken van deze rust gebruik om meer van Egypte te zien, dan alleen maar zand. Op de bijgaande foto zien we solda ten van de troepen van de V.N., af komstig uit Denemarken een tochtje maken per kameel. Op de achter grond de pyramide van Cheops. Het observatorium te Neuchatel heeft dinsdagmiddag een aardbeving geregistreerd, die krachtiger was dan de aardbeving welke vorige week in West-Perzië aan ongeveer tweedui zend personen het leven heeft ge kost. Het epicentrum lag ergens in Zuid-Rusland. In de stryd om de persoonlyke Zeeuwse damtitel in de hoofdklasse zag J. Blom kans om kampioen L. Anderson een nederlaag te bezorgen, waardoor hy de leiding kon overne men. De verdere uitslagen waren: Hoofdklasse: J. SinkeJ. Strooband Sr 02; J. J. Engel vaartL. Goed- bloed 11; F. BrandenburgJ. Blom 02; Joh. de SmetL. Anderson 11| lste klasse: G. BlomH. Mes 2oj L. J. VerkerkeC. J. Hollestelle 20) E. HennekijC. W. van Damme 2Oj H. de VliegerJ. C. Nijssen 2Of jeugdklasse: C. van EenennaamH. 3, Mol 20; J. LouwerseP. Westveef 02; Jac. van IwaardenA. Geldof 2—0. De stand is nu als volgt: Hoofdklasse: J. Blom 59; Joh. de Smet 57; J. Sinke 55; J. Stroobana 55; L. Anderson 54; F. Branden burg 54; J. J. Engelvaart 44; L. Goedbloed 52. lste klasse: G. Blom 510; H. Mea 56; J. C. Nijssen 56; E. Hennekij 56; L. J. Verkerke 5- 6; H. de Vlie ger 55; C. J. Hollestelle 54; A. Krijger 4—2; C. W. van Damme 52| F. Roggeband 41. Jeugdklasse: P. Westveer 47; J. Louwerse 57; C. var, Eenennaam 4— 6; Jac. van Iwaarden 4—3; A. Geldof 53; A. Walraven 33; J. Priem 4—3; M. de Jager 3—2; H. J. Mol 4—0. Het Ned. Olympisch Comité deelt ons het volgende mede: Met groot leedwezen heeft het N. O, C. kennis genomen van het feit, dat de regering niet voornemens schijnt binnenkort de eertijds toegezegde nota over de lichameliijke opvoeding en de sport te doen uitbrengen. Het N.O.O, acht echter de toestand op dit gebied zeer onbevredigend, achterlijk verge leken bij vele landen om ons heen en gevaarlijk voor de volksgezondheid. Daarbij wordt vooral gedacht aan de ontwikkelingskansen van de opgroeien de en komende generaties. Een en ander overwegend heeft het N.O.C. besloten aan de buitengewone algemene vergadering van 11 januari 1958 voor te stellen het organisatiele- ven zelf een nota over de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening t< doen formuleren. Indien dit voorstel wordt aangenomen zal het N.O.C. zich in verbinding stellen met de Ned. Cul turele Sportbond, de Ned. Chr. Sport- unie en de Ned. Kath. Sportbond, ten einde een dergelijke nota zo spoedig mogelijk het licht te doen zien. De Hoge Raad oordeelt de voetbalpool, georganiseerd op de uitslagen van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond, geen hazardspel en dus wat dit betreft niet in strijd met de wet. De organisator, de heer L. Brunt, was op grond van hazardspel vervolgd, doch werd door de rechtbank te 's-Gravenhage vrijgesproken. De rechtbank achtte wel loterij, doch geen hazardspel aanwezig. De Hoge Raad heeft dit vonnis in stand gelaten. De Middelburgse korfbalclub Swift zal de eerstvolgende weken geen wed strijden meer op zaterdag spelen in verband met de vroeg invallende duisternis. Daardoor komen de hoofd stedelingen dit jaar nog maar één keer in het veld, namelijk op 2de Kerstdag, wanneer Zwervers op be zoek komt. Hoewel Ready een vrije dag had, kwam het toch wat steviger aan de kop, want Algemene liet een steekje vallen. De club uit de Sleutelstad kreeg namelijk onverwachts op eigen veld een 45 nederlaag te incasseren van HSV, dat door deze overwinning een plaatsje op de ranglijst klom. Ook Zuiderkwartier zorgde voor een ver rassing, want het eiste bij Achilles de beide punten op (36). Voor DKC betekende dit waarschijnlijk de nek- siag, want het bleef door een 32 ne derlaag tegen Olympiaan zonder een enkel puntje op de onderste plaats. De stand is nu: Ready 10—19; Alge mene 1016; Zwervers 79; Swift 99; Olympiaan 109; HSV 88; Achilles 108; Zuiderkwartier 95; DKC 9—0.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3