Europese N.A.V.0.4anden krijgen van V.S. raketten met kernlading Belangrijke besluiten op conferentie in Parijs Situatie op AMBON wordt kritieker Nederland zal eveneens lanceerinrichtingen krijgen indien het moet WEERBERICHT Tweede Kamer accepteerd, amendement-Oud PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verklaritig van de regering over Indonesië Laatste trein om 1 uur in Vlissingen Wetenschappelijke NAVO-raad? Teleurstelling over betaling passage voor repatriërenden Eisenhower vanavond naar Washington Dulles voor overleg naar MADRID Parachutisten moeten orde herstellen HAVEN VAN SINGAPORE Biljet van vijftig gulden verdwijnt Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren; Middelburg; Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissmgen; Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad C.B.T.B.-ers spraken over Euromarkt (Zie pag. 2) 13e Jaargang No. 3888 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Donderdag 19 dec. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 8.45 u., onder 16.30 u. Maan op 7.38 u., onder 16.16 u. Hoogwater vrijdag 20 dec.: Vlissingen: 0.55 u. 2.16 m., 13.13 u. 2.07 m. Terneuzen: 1.23 u. 2.31 m., 13.40 tl. 2.22 m. Wemeldinge: 2.38 u. 1.76 m., 14.56 u. 1.64 m. Zierikzee: 2.24 u. 1.52 m., 14.44 u. 1.39 m. De ministers van buitenlandse zaken en defensie van de vijftien NAVO-landen hebben woensdag twee belangrijke besluiten genomen. 1. De NAVO zal het Amerikaanse aanbod om raketten met kern lading aan de Europese NAVO-landen te leveren, aanvaarden. 2. De NAVO-landen zullen hun best doen om de ontwapenijjgs- besprekingen met Rusland weer op gang te brengen. De NAVO-opperbevelhebber Norstad zal nagaan waar de lanceer- plaatsen van de raketten moeten komen. Maar de Noorse en Deense regering hebben op dit punt ten aanzien van eventuele aanleg in hun landenlanden voorbehoud gemaakt. In geval van nood zal de NAVO-opperbevelhebber van de V.N. toestemming krijgen om de kernladingen van de raketten uit de voor raden te nemen. Het Nederlandse standpunt is, zoals reeds gemeld, dat als de NAVO- opperbevelhebber meent dat lanceerinrichtingen in Nederland" moeten komen, Nederland daarmee zal instemmen. subcommissie zijn gestrand. Vast staat dat het slotcommuniqué een indirect antwoord zal bevatten op Boelganins recente brieven, aangezien het een uit spraak van de NAVO-leden over de ontwapeningskwestie zal bevatten. De NAVO-landen zullen afzonderlijk de brieven beantwoorden, maar over hun individuele antwoord in de perma nente NAVO-raad overleg plegen. Verklaringen Voorts worden in het slot-communi- qué de volgende verklaringen ver wacht: 1. Het politiek overleg zal versterkt worden. Aanvankelijk bestond de vrees, dat de V.S. alleen maar meer informatief overleg wilden, niet zo zeer wederzijdse raadpleging, doch dit schijnt zeer meegevallen te zijn. Het overleg zou in de permanente NAVO-raad worden gevoerd, doch daarnaast zou men meer overleg Slotcommuniqué De ministers zijn woensdag twee maal bijeen geweest. Later vergader den de regeringsleiders weer. Van daag zet de commissie van vier (Lloyd van Engeland, Smith van Canada, Pineau van Frankrijk en Larock van België) de bespreking over het slot communiqué voort. Mogelijk zal er na het communiqué nog een soort poli tieke verklaring worden uitgegeven, doch zeker is dit niet. De regerings leiders zudden donderdag in de loop van vanochtend voor het laatst bij eenkomen. Om twee uur wil men een Streep onder de conferentie zetten. Ook voor het tweede voorname punt, de kwestie van ontwapenings- besprekingen met de Sowjet-Unie, zou dus een oplossing gevonden zijn. Een Frans voorstel om een ontwapenings conferentie van Frankrijk, Engeland, de V.S. en Canada met de Sowjet- Unie te organiseren, zal er vermoede lijk toe leiden, dat de NAVO-landen zich uitspreken voor oprechte pogin gen om de ontwapeningsbesprekingen met de Sowjet-Unie weer op gang te brengen, allereerst via de V.N. Beperkte V.N.-commissie De Sowjet-Unie heeft zoals be kend indertijd geweigerd om in een nieuwe V.N.-commissie van 25 leden zitting te nemen, die de meerder heid der V.N.-leden wenst. Zij eiste een ontwapeningscommissie, waarin alle 82 V.N.-leden vertegenwoordigd zijn. In dit verband is een nieuwe verklaring van Boelganin interes sant, dat de Sowjet-Unie eventueel wil instemmen met een „beperkte" V.N.-commissie, waarin de Weste lijke landen de helft van het aantal zetels bezetten en de communisten en de neutrale landen de resteren de zetels delen. Het kardinale punt bij alle onder handelingen is de kwestie van con trole op eventuele overeenkomsten, een kwestie waarop de ontwapenings besprekingen van dit jaar in de V.N.- (Van onze parlementaire redactie De voorzitter van de Tweede Kamer dr. Kortenhorst, heeft gistermiddag bij de aanvang van de vergadering meegedeeld, dat dezer dagen een rege ringsverklaring over Indonesië te ver wachten is. Daar minister Luns nog in Parijs vertoeft, is het niet zeker of deze regeringsverklaring vrijdag kan worden afgelegd. De Kamer moet er rekening mee houden, dat dit maan dag a.s. zal geschieden. Het is de be doeling, dat over deze verklaring een debat zal worden gehouden. Tussen Breda en Tilburg is gister avond laat een verkeersongeluk ge beurd, tengevolge waarvan de trein 's-Hertogenbosch-Roozendaal vertra ging had. Dit had weer tot gevolg, dat de trein van Amsterdam naar Vlissin gen, die in Roozendaal moet wachten op de trein uit Breda, eveneens te laat was. Het slot was, dat de laatste trein naar Zeeland om ongeveer één uur pas in Vlissingen arriveerde, in- plaats van om even over twaalven. Dooi Overwegend westelijke wind. Tem peraturen boven het vriespunt en enige opklaringen. van de ambassadeurs wensen. Dit het liefst in een Europese hoofd stad, zeggen de Europese NAVO- leden, om de vestiging van een soort tweede NAVO—raadje in Washington te verhinderen. 2. Duitsland moet verenigd worden na vrije verkiezingen. De Sowjet- Unie heeft de belofte, die ze op dit punt in 1955 op de Geneefse con ferentie heeft gedaan, geschonden. 3. De betrekkingen met andere de fensie-organisaties in de vrije we reld (Pact van Bagdad, ZOAVO (Pact van Rio) zullen versterkt worden, maar het is niet de bedoe ling dat de NAVO zelf uitgebreid wordt. 4. Er zal gezinspeeld worden op de gebeurtenissen in Indonesië. Presi dent Eisenhower heeft, naar woens dag zijn perschef Hagertij beves tigde, president Coty van Frank- krijk officieel voor 'n bezoek aan de V.S. in hetkomende voorjaar uitgenodigd. De juiste datum van het bezoek moet nog worden vast gesteld. Van gezaghebbende zijde te Parijs is woensdag vernomen, dat de confe rentie eenstemmig heeft besloten zon der verwijl een „Atlantische weten schappelijke raad" in het leven te roe pen voor de ontwikkeling van nieuwe wapens. Een geleerde van internatio naal formaat zal aan het hoofd van deze raad worden geplaatst en als zo danig optreden als wetenschappelijke assistent van de secretaris-generaal van ,de NAVO, Spaak. Dr. Drees bij de Koningin De minister-president dr. w. Drees, heeft gisterochtend een bezoek ge bracht aan de Koningin, die in het Huis ten Bosch vertoefde, tevens voor de ontvangst van enige diplomaten. In een telegram aan de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, heeft de Nederlandse gemeenschap in Indo nesië bittere teleurstelling geuit in zake het besluit betreffende de beta ling van passage voor repatriërenden. Het telegram was getekend door 'n aantal vooraanstaande Nederlanders in Djakarta en drong bij de Neder landse regering aan op herziening van haar besluit, opdat het bestaan van de economisch zwakken onder de re patriërende Nederlanders niet „op on menselijke wijze zal worden belast vanaf het begin" van het nieuwe leven, dat zij zullen moeten aan vangen. Nieuwe aardschokken in Perzië Woensdag is opnieuw melding ge maakt van aardschokken in de West- Perzische gebieden, die door de grote aardbeving van de vorige week zijn getroffen. Er zijn echter geen slacht offers. Prinses Marijke heeft woensdag met de andere ledeii van de ka- boutergroep „De Kleine Totem kring" een bezoek gebracht aan de kinderafdeling van het nienwe Amersfoortse ziekenhuis „De Lich tenberg". Aan de patientjes wer den zelfversierde kersttakken aan geboden. Prinses Marijke is hier gefotogra feerd met de vijfjarige Bennie van de Wetering die het langst van al de kinderen in het ziekenhuis ver blijft; dat was dan ook de reden, waarom hij de kersttak van het Prinsesje kreeg. President Eisenhower vertrekt don derdagavond om zes uur uit Parijs voor de terugreis naar Washington. Waarschijnlijk zal het presidentiële vliegtuig een tussenlanding op IJsland maken. De president zal volgende week voor de Amerikaanse radio en televi sie verslag uitbrengen over zijn optre den op de NAVO-conferentie. Waar schijnlijk zal minister Dulles ook aan dit program deelnemen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, zal vrijdag 'n bezoek brengen aan Madrid. Hij is uit genodigd voor besprekingen met de Spaanse staatschef, Franco, en diens minister van buitenlandse zaken, Ca- stiella. Het bezoek van Dulles houdt vol gens Reuter zonder twijfel verband met belangrijke defensieproblemen van wederkerig belang. Een belang rijke kwestie is of de Amerikaanse ba ses gebruikt zullen worden voor het afschieten van geleide projectielen in geval van oorlog en of er kernwapens in Spanje opgeslagen zullen worden. „GEZIEN DE MEDEDELING omtrent arrestaties van Indonesische militairen waaronder zelfs officieren moet het uitgesloten wor den geacht, dat alleen voedselschaarste aanleiding tot de gevechten op Ambon is geweest. Uït het zenden van parachutisten blijkt, niettegen staande de sterke bezetting van het leger, marine en politie op Ambon, dat de situatie als kritiek wordt beoordeeld". Dit heeft de voorlichtingsdienst van de republiek Zuid-Molukken te Rot terdam meegedeeld. De verklaring gaat verder met te zeggen, dat het in ver band met de reeds langer dan zeven jaren durende strijd van de republiek Zuid-Molukken tegen de eenheidsstaat Indonesia en het zorgwekkende com munistische machtsvertoon op Java, geen verwondering behoeft te wekken, indien de Zuid-Molukse ondergrondse in Ambon thans is overgegaan tot openlijke actie. Indonesië kan hierte gen niet anders optreden dan door zijn elite-troepen naar Ambon te zenden om het vrijheidsveriangen van de Zuid-Molukkers in bloed te smoren. Bijzondere positie Premier Djoeanda heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat de betrekkingen met Nederland dezelfde kunnen zijn als Indonesië met andere vriendschappelijk gezinde landen on derhoudt, als de souvereiniteit over West-Irian aan Indonesië zou worden overgedragen. Djoeanda zei te verne men, dat de Nederlanders spoedig een bijzondere positie zouden innemen on der de andere buitenlanders, die eco- nomiscse belangen in Indonesië heb ben, door hun kennis van land en volk. De Indonesische premier betoog de, dat wanneer westelijk Nieuw-Gui- nea niet aan Indonesië wordt overge dragen, de regering haar tegenwoor dige koers van het elimineren van het aandeel van Nederland in de Indone sische economie zal voortzetten. Volgens Djoeanda is de regering na de acties van Indonesisch personeel tot overneming van Nederlandse be drijven, de situatie volkomen mees ter. Geen dwang Djoeanda zei, dat later zal moeten worden beslist wat aan de eigenaren moet worden teruggegeven en welke bedrijven moeten worden genationa liseerd. Hij zette uiteen, dat Indone sië niemand wil dwingen in Indonesië K.P.M.-schepen liggen in de ha ven van Singapore. Aan boord zijn een kleine 1000 Indonesiërs, die terug willen naar hun vader land. Zij zijn onder militaire con trole geplaatst en mogen de sche pen niet verlaten. te blijven of dit land te verlaten. Dit zeide hij in antwoord op vragen over de indruk, die in sommige Nederland se kringen bestaat, dat teskundigen zouden kunnen worden gedwongen om te blijven. Hij verwees in dit ver band naar zijn telegram van de vorige week aan de Nederlandse premier, dr. Drees. Ook legde hij er de nadruk op, dat iedere Hollander, die het land ver laat, zijn persoonlijke bezittingen mag meenemen. Dit zeide hij naar aanleiding van berichten, dat enkele Nederlanders die uit Zuid-Borneo wa ren vertrokken, bijna alles wat zij bezaten, hadden moeten achterlaten. De regering denkt niet over confis- katie van eigendommen. De berichten, dat Indonesië de Hol landers eruit zou gooien, noemde de premier „nonsens' Dinsdag heeft president Eisen hower van de V.S. een bezoek ge bracht aan het S.H.A.P.E.-hootd- kwartier te Louvenciennes in Frankrijk. Op de foto ziet men de president die het militaire saluut brengt, en generaal Lauris Norstad, opperbe velhebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, tijdens het spelen van 't Amerikaanse volks lied bij de aankomst van de pre sident. Premier Djoeanda weigerde te ant-donesië. woorden op vragen van de pers, of na het besluit van het kabinet ten aanzien van de Indonesische territo riale wateren, de regering de gemelde „infiltratie" van Nederlandse oorlogs schepen in Indonesische territoriale wateren als een schending van de soevereiniteit over het Indonesische grondgebied beschouwt. De premier zeide slechts, dat de regering deze kwestie niet zodanig intepreteert. 5000 evacuees Het gouvernement van Singapore heeft woensdag meegedeeld, dat Sin gapore direct 5000 evacuees kan her bergen zonder bijstand van Britse militairen in te roepen. De woord voerder voegde eraan toe, dat het on waarschijnlijk is dat ait cijfer bereikt zal worden. Men verwacht echter da komende dagen ongeveer 3300 eva cuees aan boord van vier schepen, waarvan het eerste zaterdag wordl verwacht. Woensdag zijn 220 Nederlandse eva cuees per vliegtuig aangekomen. Dit was de grootste groep die op één dag in Sngapore is aangekomen. Het merendeel bestond uit gezinsleden van Nederlanders, die werken in In- (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag het amendement-Oud (lib.), waar door de onderwijzer van het bijzonder lager onderwijs lid van de gemeente raad kan worden, met 79 tegen 49 stemmen aangenomen. Tegen stemden de socialisten en de communisten. In een korte verklaring zei de heer Van Sleen (soc.) dat het niet zijn be doeling is geweest om de heer Oud te kwalificeren als 'n „zogenaamde voor stander" van 't bijzonder lager onder wijs. Ook al blijft het zakelijke ver schil van mening bestaan, de heer Van Sleen was er van overtuigd, dat de heer Oud een onverdacht voorstander van het openbaar onderwijs is. Prof. Oud drukte daarop de heer Van Sleen hartelijk de hand. Het zakelijke ver schil bleef echter bestaan, want de so cialistische fractie, alsmede enige le den van de C.H.-fractie, de communis ten en de S.G.P. stemden tegen de wet, omdat de onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs ten achter worden gesteld. Minister Hofstra heeft gisteravond meegedeeld, dat het bankbiljet van vijftig gulden zal vervallen. De ban ken en het bedrijfsleven zullen het twintig gulden-biljet handhaven. Het uitgeven van bankbiljetten is een zaak van de Nederlandse bank. Minis ter Hofstra zei wel bereid te zijn met deze bank te spreken over de uitvoe ring van deze biljetten. De heer Tilanus zei in een korte verklaring, dat enige van zijn fractie leden er toch bezwaar tegen hadden, dat er in de verhouding tussen open baar en bijzonder onderwijs weer ge voeligheden worden opgeroepen. An dere leden van zijn fractie vonden da bestaande situatie echter nog slechter. De stemuitslag over het wetsontwerp was 73 tegen 54. Tot veler verrassing werd het amen dement-Oud om de echtgenoot van een uitgeslotene wel tot de raad toe te la ten, met 68 tegen 61 stemmen aange nomen. Export financiering noodzakelijk (Van onze parlementsredactie) Als de overspanning in de nationale economie wat afneemt, is het van het grootste belang, dat we onze export vergroten. Daarvoor is export-finan ciering noodzakelijk, zo zei minister Hofstra gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling bij de be groting van financiën. Hij deelde mee, dat deze belangrijke kwestie op het ogenblik op het departement in stu die is. Zeer binnenkort zullen de eer ste wetsontwerpen ter herziening van de belastingwetgeving worden ihge- diend. Begonnen zal worden met een wet op de inkomsten- en vermogens belasting. V ertrouwenskwcstic in Frans kabinet De Franse premier, Gaillard, heeft woensdag het bestaan van zijn rege ring op het spel gezet door de vertrou wenskwestie te stellen naar aanleiding van de begroting voor 1958.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1