NAVO-LANDEN GAAN CONTACT ZOEKEN MET RUSLAND Overeenstemming over reactie op brief van Boelganin VS bereid mee te werken aan voorraad kernwapens Indonesische kwestie voor de V.N.? cJlaatste ^J\erótgeeót Verkeerd geadresseerd President Eisenhower EVACUATIE IS IN VOLLE GANG Waterman" 850 Nederlanders aan boord voor repatriëring WEERBERICHT ATLAS in V.S. gelanceerd PROTESTANTS'CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr, W. Drees terug in Nederland COTY NAAR DE V.S. Vlissinger over de kop met auto Straaljager stortte neer in Duitsland Crisis in regering van Israël? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chef red. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, 7.— per kwartaal. I.osse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad School in Kleverskerke blijft bestaan (Zie pag. 2) 13e Jaargang No. 3887 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Woensdag 18 dem. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.44 u., onder 16.29 u. Maan op 6.36 u., onder 15.24 u. Hoogwater donderdag 19 dec.: Vlissingen: 0.03 u. 2.04 m., 12.23 u. 1.98 m. Terneuzen: 0.31 u. 2.20 m., 12.51 u. 2.13 m. Wemeldinge: 1.44 u. 1.76 m., 14.04 u. 1.59 m. Zierikzee: 1.28 u. 1.54 m., 13.49 u. 1.36 m. TIJDENS EEN gistermorgen in Pa rijs gehouden persconferentie heeft de Nederlandse minister-president dr. W. DE REGERINGSHOOFDEN van de vijftien NAVO- landen hebben overeenstemming bereikt over het beginsel om opnieuw te proberen de impasse in de ontwapeningsonderhan delingen met Rusland te doorbreken. Zij hebben de vier mi nisters van buitenlandse zaken van Canada, België, Frankrijk en Engeland doen zitting nemen in een commissie ter opstel ling van een resolutie. Vanmiddag zullen de regeringsleiders dan hun goedkeuring aan deze resolutie geven. Tussen bondskanselier Adenauer en de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dulles, bestaat volledige overeen stemming over de noodzaak, dat men Moskou langs diploma tieke weg moet polsen over de jongste voorstellen van premier Boelganin, die men nog te vaag vindt. Voorraad kernwapens voor de N.A.V.O. President Eisenhower en minis ter Dulles hebben enkele voorstel len gedaan die behelzen, dat de V.S. bereid zijn deel te nemen aan 't vormen van een voorraad kern wapens voor de NAVO, onder 'Amerikaans beheer. In geval van nood zal de NAVO-opperbevelheb- ber gemachtigd worden uit die ooorraad te putten voor de NAVO- strijdkrachten. Voorts willen de V.S. raketten met kernlading voor middelbare afstand leveren. Over verdeling van deze wapens zouden de NAVO-opperbevelhebber en 't direct bij het gebruik der wapens betrokken land moeten beslissen. Meer hulp De V.S. zijn voorstander van de in stelling van een tijdelijke speciale commissie van deskundigen voor de opstelling van een gecoördineerd pro gram van onderzoeke ontwikkeling en produktie van bepaalde moderne wa pens, waaronder raketten voor mid delbare afstand. Voorts geloven de V.S., dat de Amerikaanse Navo-bondgenoten meer inlichtingen moeten ontvangen over gebruik van kernenergie voor mili taire doelen. Aan het Amerikaanse congres zullen voorstellen worden gedaan om de levering van Ameri kaanse gegevens mogelijk te maken. Met machtiging van het Congres zul len de V.S. ook met belanghebbende NAVO-landen samenwerken bij de ontwikkeling en produktie van Stoom motoren voor duikboten en andere militaire doelen. De V.S. zouden de brandstof voor deze installatie kun nen leveren. De tijd is gekomen, aldus de V.S., voor vergroting van de individuele en gemeenschappelijke hulp aan minder ontwikkelde gebieden in de vrije wereld. De Amerikaanse regering zal het Congres om vergroting van het huidige fonds van 300 miljoen dollar tot 925 miljoen dollar vragen. De lening-capaciteit van de im- en ex- portbank zullen de V.S. met tweemil jard dollar vergroten. De secretaris-generaal van de NAVO zal moeten nagaan, of nauwere be trekkingen onderhouden kunnen wor den met andere regionale defensie organisatie- in de vrije wereld, zoals de ZOAVO, en het Pact van Bagdad, doch dit is geen voorstel voor een samenvoegen van deze organisaties. Verzoek van Lima President Manuel Prado van Peru heeft in een toespraak tijdeus een militaire plechtigheid in Lima het ver zoek tot de NAVO gericht de landen van Latijns-Amerika te laten deel nemen aan de verdediging van de vrije wereld tegen het communisme. De Zuidamerikaanse landen hadden zelf wel verdedigingsmaatregelen ge nomen, maar zouden volgens de pre sident in hun taak tekort schieten als zij geen middelen zochten om hun eigen werk te coördineren met dat van landen met 'n soortgelijk streven. Behalve in Amerikaanse en Franse kringen op de NAVO-conferentie heeft dit voorstel ook een gunstig onthaal gevonden in Benelux-kringen. De Benelux-landen onderhouden be- Zuidelijke wind Overwegend droog, nevelig zwaar bewolkt weer. Zwakke, matige wind uit zuidelijke richtingen. Over het algemeen lichte vorst, maar langs de kust van Holland en Zee tot langrijke economische en culturele betrekkingen met de landen van La tijns-Amerika. Ook Portugal en Ita lië toonden zich zeer ingenomen met het voorstel van Prado. In deze lan den heeft de idee van de Latijnse soli dariteit veel weerklank gevonden. Pact van Bagdad Premier Menderes van Turkije heeft te Parijs aangedrongen op versterking van het Pact van Bagdad. Hij ver klaarde dat de Russen als gevolg van hun concentratie op het Midden-Oos ten Syrië in hun macht hebben ge kregen en tot nauwe samenwerking met Egypte zijn gekomen. Maar dit is nog maar het begin. Europa vormt on getwijfeld het werkelijke doel van de Russische expansie, want West-Europa vormt de enige vestingwal, die wer kelijk bescherming kan bieden tegen de Russische plannen tot overheersing aldus Menderes. Als het Midden- Oosten in handen van de Russen zou vallen, köïht' NSÖTS^Affika in gevaar te verkeren en zal het Middellandse- zeegebied het terrèin van Russische activiteit worden en dan zouden de Russen Europa omsingeld hebben, zo vervolgde de Turkse premier. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat Turkije omsingeld en Irak, Libanon en Jordanië bedreigd zouden worden als de toestand in Syrië als een voldongen feit zou worden aan vaard. Reacties De meeste Westduitse bladen juich ten dinsdag Adenauers suggestie om nieuwe contacten met Rusland te leg gen, toe. Het Hamburgse blad, „Die Welt" schrijft dat besprekingen tussen het oosten en het westen een nieuw, niet verwacht perspectief voor de we reldvrede zullen openen. Het regeringsgezinde blad „General- anzeiger" is van mening dat Adenauer voor het eerst in de atlantische ge meenschap weloverwogen zijn eigen weg gaat. De „Frankfurter Rundschau" heeft het over de geruchten, volgens welke de Westduitse regering het plan heeft maarschalk Boelganin voor een bezoek aan Bonn nit te nodigen. Michel Gordey schrijft in het Parijse blad „Franse Soir", dat de NAVO-con ferentie van richting is veranderd. De politieke problemen hebben de voor rang gekregen boven militaire. President Eisenhower heeft dinsdag zijn uitnodiging aan president Coty van Frankrijk voor een bezoek aan de V.S. hernieuwd. Coty zou aanvanke lijk in juni gegaan zijn, maar hij moest van de reis afzien in verband met de crisis die ontstond na de val van de regering-Mollet. Coty heeft geantwoord, het volgend jaar gaarne een bezoek aan de V.S. te willen brengen. Volgens Inlichtingen uit Tel Aviv worden door talrijke groepen Syrische werklieden en specialisten belangrijke versterkingen aangelegd langs de Sy- risch-Israëlische bestandslijn. Niet ieder kan de komende Kerst dagen met onverdeeld genoegen tegemoetzien. De kalkoenen op deze foto, die door onze fotograaf geknipt werden op hun tocht dwars door Hindeloopen (van de ene afdeling van de fokkerij naar de anderé) gaan in ieder geval een zekere doch onprettige toe komst op de kersttafel tegemoet. Dat zij met de in oud kostume gestoken Hindeloopers een schil derachtig tafereel opleveren, kan de bittere pil maar een heel klein beetje vergulden.... De 40-jarige Vlissinger M. G. de Graaff is op de Rijke weg 16, op het beweegbare gedeelte van de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht, met zijn bestelauto over de kop geslagen. Dit ongeluk is won derlijk goed afgelopen, want de heer De Graaff liep alleen maar enkele hoofdwonden op. De wagen werd uiteraard behoorlijk beschadigd. Bij dit ongeluk zijn uit de bestelauto een groen geldkistje met een belangrijk bedrag er in, een spaarvarken en een blikken bus met geld geslingerd. Al leen de laatste twee zijn teruggevon den. Net toen het ongeluk gebeurd was stopte volgens de verklaring van de heer De Graaff een automobilist, die zonder iets aan hem te vragen of hulp te bieden rond de omgeslagen auto „scharrelde" en daarna weer is weg gereden. De Dordtse politie heeft deze automobilist verzocht zich bij haar te melden en heeft ook even tuele getuigen van het ongeval op geroepen. Amerikaans vliegtuig bij Wiesbaden verongelukt Een tweemotorig transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is dinsdagavond in een bos bij Wies- baden neergestort. Er zijn vijf lijken geborgen. Er is één gewonde. Op het paleis van Chaillot is gisteren een telegram bezorgd, dat geadres seerd was aan: de heer Boelganin, Paleis van Chaillot, Parijs. De plichtsge trouwe postbeambte, die het telegram aanbood, kreeg te horen dat Boelganin zich te Moskou bevindt. Op het telegram werd toen gezet: „Verkeerd ge adresseerd, geadresseerde is te Moskou". Maandagavond is in een Londense straat een vrouw aangehouden door een reportage-ploeg van de Britse televisie. Haar werd gevraagd door wie Enge land vertegenwoordigd wordt op de NAVO-conferentie in Parijs. Miljoenen land temperatuur om het vriespunt, kijkers hoorden haar antwoord: „Door president Eisenhower, veronderstel ik", Duizenden Nederlanders stonden dinsdag voor de immigratiekantoren in Soerabaja, Semarang en Djakarta om een vergunning te vragen om Indonesië te verlaten. De evacuatie op grote schaal kwam op volle gang toen 850 Neder landers zich inscheepten op de „Waterman" in Tandjoeng Perak, de haven van Soerabaja, die woensdag naar Singapore vertrekt. Het is intussen zeker dat het Britse schip „Captain Cook" dat op 20 december de haven van Dja karta zal binnenlopen, tot op de laatste plaats zal zijn bezet. Dit schip be schikt over duizend bedden. Dagelijks verlaten 90 Nederlanders Djakarta per vliegtuig naar Singapore. Er is thans een geregelde „luchtbrug" die wordt onderhouden door de lucht vaartmaatschappijen Qantas, BOAC en Garuda. Ook de Britse luchtvaart maatschappij heeft een verzoek ingediend om in.Djakarta te mogen landen. „Groningen" naar Nieuw-Guinea De Nederlandse marine-attaché in Singapore heeft dinsdag meegedeeld, dat de Nederlandse onderzeebootjager Hr. Ms. „Groningen" op het ogenblik „ergens in de buurt van Singapore oefeningen houdt". Het schip zal ter zijner tijd naar Nieuw-Guinea doorva ren. Moeilijkheden op Ambon Op Ambon, in Oost-Indonesië, zijn moeilijkheden uitgebroken. De plaatselijke militaire autoriteiten zouden de situatie in de hand hebben. Volgens Indonesische persberichten zou ook in Zuid-Oost-Celebes het ben dewezen weer zijn opgelaaid en zou den 40.000 mensen, die uit hun woon plaatsen zijn gevlucht, door de honger worden bedreigd. Op Noord-Celebes heeft luitenant kolonel Ventje Sumual een verklaring uitgegeven, waarin hij een beroep doet op de bevolking van Oost-Indonesië om de kalmte te bewaren en de waak zaamheid in acht te nemen, wanneer zij gesteld wordt voor een aansporing tot „wilde acties", die chaos zouden kunnen veroorzaken. Sumual sprak over de heilige strijd om West-Irian terug te winnen en zei dat de bevolking de eenheid moet be waren en moet gehoorzamen aan de opdracht van militaire en burgerlijke diensten in het kader van de strijd om West-Irian. Wapens afgenomen Alle vuurwapens en munitie van ge zagvoerders en officieren aan boord van de K.PJVÏ.-schepen, die in de ha ven van Tantjong Priok worden vast gehouden zijn in beslag genomen. De houden dezer schepen in Priok zijn ge strand, worden verzorgd door comite's die daarvoor door de arbeiders voor elk schip zijn gevormd. Het zijn in to taal 172 passagiers, die hun reis niet bunnen voortzetten. De organisatie tot samenwerking tus sen jeugd en militairen in Oost-Java heeft meegedeeld, dat de eerste en tweede golven van de economische boycot tegen Nederlandse onderdanen in Malang en Soerabaja, die op 28 no vember en 5 december werden ingezet, zijn geëindigd. Zij zullen echter door een nieuwe golf worden gevolgd. De Garuda Indonesian Airways heeft aan alle piloten, die met verlof zijn, opdracht gegeven naar hun post terug te keren. Men neemt aan, dat deze in structie werd gegeven in verband met het terugtrekken door de KLM van haar personeel bij de GIA. De voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sortono, heeft maan dag in het parlement verklaard, dat hij met ingang van vrijdag zijn taak zal aanvaarden, op welke dag zijn beëdiging als wnd. president is vast gesteld in verband met het aanstaand vertrek van president Soekarno naar het buitenland. Soekarno zal op 5 januari vertrek ken. Waarschijnlijk naar India. Hatta weigerde Dr. Moh. Hatta heeft geweigerd wederom vice-president te worden. De commissie van negen, die tot taak heeft de meningsverschillen tussen Soekarno en Hatta uit de weg te rui men, heeft het parlement meegedeeld dat Hatta liever ambteloos burger blijft, maar bereid is als adviseur van de president op te treden. In het komende voorjaar zal een groep Italiaanse bergbeklimmers trach- passagiers, die als gevolg van het vast- teil de Himalaja te bestijgen. Drees verklaard, dat de Nederlandse regering in overweging houdt, de In donesische kwestie aan de V.N. voor te leggen. Bij zijn aankomst op het station in Den Haag zei dr. Drees desgevraagd, dat de ontwikkelingen in Indonesië en de. economische consekwenties daar van voor Nederland van invloed kun nen zijn op de Nederlandse bijdrage aan de NAVO. Op een vraag van een journalist of er op de NAVO-conferentie positieve toezeggingen zijn gedaan door de NAVO-partners, dat zij in Indonesië niet de plaats van de Nederlanders zullen gaan innemen, antwoordde de Nederlandse premier, dat de kwestie op deze wijze niet ter sprake is geko men. Naar de heer Drees meedeelde, is er bij de regeringen van de NAVO- landen veel begrip voor d'é toestand in Indonesië. Opheldering over brief Dr. Drees verklaarde voorts nog, dat, hoewel de brief van Boelganin niet veel nieuws bevat, hierin niettemin elementen voorkomen, die overwogen dienen te worden. De verwachtingen van de eerste-minister zijn, na 't mis lukken van de laatste onderhandelin gen met de Russen, echter niet hoog gespannen. Er zijn evenwel staatslie den op de NAVO-conferentie, die op heldering wensen over punten uit de brief. Raketten Naar dr. Drees verklaarde heeft de Nederlandse regering geen bezwaar tegen de opstelling van lanceerinstal- laties voor raketten met middelgrote reikwijdte. Overigens moet het pro bleem door alle Westeuropese landen worden bestudeerd. De hoofdzaak is, dat er een oorlog wordt voorkomen door de dreiging met afschrikwekken de verdedigingsmiddelen. De 22-jarige sergeant-vlieger H. P. M. Peerboom van de vliegbasis Vol- kel heeft gisteren om twaalf uur boven Duitsland zyn F 84 Thunder- streak-straaljager met de schietstoel moeten verlaten, waarschijnlijk omdat zich op het toestel ijsafzetting had gevormd. Hij is ongedeerd neer geko men bij het Duitse plaatsje Niel, vlak bij de grens met Nederlands Limburg. De straaljager is neergekomen in 'n onbewoond gebied bij Nordhorn in. Duitsland, ter hoogte van Twente. Veiligheidsraad donderdag bijeen Donderdag komt de Veiligheidsraad van de V.N. bijeen ter behandeling van de Jordaanse klacht over Israëli sche schendingen van het niemands land bij Jabal el Moekkaber in het ge bied van Jeruzalem. De raad heeft deze kwestie het laatst op 22 november in behandeling gehad. Nederlandse evacuees in Frankrijk Dinsdagavond is op het vliegveld Orly bij Parijs een aantal Nederland se evacuees uit Djakarta aangekomen. Zij zullen per KLM naar Amsterdam reizen. Volgens geruchten zou er een cri sis voor de Israëlische regeringscoali tie dreigen in verband met een zon dag j.l. door de regering genomen beginsel-besluit. De crisis is kennelijk eroorzaakt door verschil van inzicht over pogin gen om van West-Duitsland aanzien lijke militaire hulp te verkrijgen tegen een door de Sow jet-Unie ge steunde militaire aanval door de Ara bische landen op Israël. Het Israëli sche kabinet zou zondag met een klei ne meerderheid hebben besloten po gingen in het werk te stellen derge lijke hulp te verkrijgen. De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag te Cape Carnaval in Florida een intercontinentaal ballistisch pro jectiel van het type Atlas gelanceerd. De grote raket, die eerst langzaam maar daarna steeds sneller loodrecht omhoog ging, verdween spoedig in een wolkenbank. Men kon de raket ongeveer een minuut met het blote oog volgen. Het ministerie van de fensie heeft een korte verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de proef met de Atlas een succes is geworden, bit is de derde maal, dat een proef met een oergelijke raket wordt genomen. De «etste twee zijn mislukt. De snelheid bedraagt ruim 16.000 kilometer per uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1