N.A.V.O.-CONFERENTI2 IN PARIJS BEGONNEN Maandagmiddag om twaalf uurgaf Bech startsein Adenauer wil reactie op voorstel Boelganin KOMENDE WEKEN WORDEN 3200 EVACUE'SVERWACHT Westen had meer kritiek moeten leveren ■nmiiHiifjH] Soekarno:/„Wij gaan voort, want terugkeer is niet mogelijk" PROT ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eisenhower kon bewijs van toegang niet vinden Vier doden en 20 gewonden bij treinongeluk Overweegt Dulles af te treden BRIEF UIT OOST-JAVA Met charterschepen van Indonesië naar Singapore Indonesische kwestie ter sprake op N.A. V.O.-conferentie DR. W. DREES: Britse koningspaar naar Moskou? Betogingen op Cyprus Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Ooet TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7— per kwartaaL Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. •lubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e jaargang No. 3886 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Dinsdag 17 december 1957 Eerste prijs voor Kapelle zie pagina 5 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.44 u., onder 16.29 u. Maan op 5.26 u., onder 14.40 u. Hoogwater woensdag 18 dec.: Vlissingen: 11.26 u. 1.88 m., u. m. Terneuzen: 11.55 u. 2.04 m., u. m. Wemeldinge: 0.36 u. 1.76 m., 13.06 u. 1.54 m. Zierikzee: 0.22 u. 1.56 m., 12.48 u. 1.33 m. Koningin en Prinsessen weer in Nederland Naar de rijksvoorlichtingsdienst meedeelt zijn de Koningin en de twee Prinsessen, die in Londen het huwe lijk van een achternicht van koningin Elizabeth hebben bijgewoond, gister middag om kwart over vijf per vlieg tuig op Soesterberg aangekomen. Tsjou en Lai naar Egypte De premier van communistisch China Tsjou en Lai, gaat begin januari naar Egypte. OM PRECIES TWAALF UUR IS MAANDAG de topconferentie van de vijftien NAVO-landen in Parijs begonnen. En de meest opzien bare verklaring van de eerste van de drie vergaderingen is gekomen van bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, die een pleidooi hield voor vreedzame coëxistentie en de suggestie, dat het westen het Kremlin dient te polsen om na te gaan of de voorstellen in de brieven van Boelganin aan de NAVO- en VN-leden een basis kunnen vormen voor verder overleg. In deze correspondentie werd een zone zonder kernwapens voorgesteld in Midden-Europa en een niet-aanvalsver- drag tussen de NAVO en het Pact van Warchau. „WIJ ZIJN HIER BIJEENGEKOMEN OM ons opnieuw te wijden aan de taak van het wegnemen der schaduwen, die over de vrije wereld worden ge worpen". Met deze woorden heeft president Eisenhower van de V.S. het thema van de vergadering aangegeven. Hij zei, dat de vrede die de NAVO zoekt, een zich steeds uitbreidende toestand van gerechtigheid en wederzijds begrip is. Het is een vrde waarin mannen en vrouwen vrijelijk hun onvervreemd bare rechten op leven, vrijheid en geluk kunnen ontplooien. „De vrede die wij zoeken", aldus de president, „is een scheppende en dynamische toestand van bloeiende instellingen, economieën en dieper geestelijk inzicht voor alle landen en mensen". BATTERIJEN FOTOTOESTELLEN, filmcamera's en televisie-opname-ap paraten waren bij de openingszitting op de vijftien staatshoofden gericht en deze moesten gedurende bijna drie kwartier, dat de eerste bijeenkomst duurde in het licht van tientallen schijnwerpers een ware beproeving doorstaan. Het aantal journalisten, dat deze conferentie verslaat, is aangegroeid tot ruim 2000. Onder hen bevinden zich vele verslaggevers van achter het Ijzeren gordijn. Tengevolge van de strenge controle, die in en om het conferentiegebouw was ingesteld, had de Amerikaanse president moeite de conferentiezaal binnen te komen. Een ieder, die in deze zaal wilde komen, had namelijk een speciale toegangskaart nodig. Een van de wachtposten in burger, die bij de ingang stond, vroeg hem zijn kaart. Eisenhower zocht zenuwachtig in zijn zakken, maar kon het bewijs niet vinden. Dulles, die achter de presi dent stond, werd ongeduldig en de leden van de lijfwacht van Eisen hower kwamen dichterbij om zo nodig het Amerikaanse staatshoofd te be schermen. Dit maakte zo veel indruk, dat de wachtpost opzij trad en de president liet passeren. Belangstelling De rede van Adenauer heeft in Parijs grote belangstelling gewekt. Adenauer zei, dat de NAVO nu meer dan ooit een gemeenschappelijke politiek voor belangrijke kwesties no dig heeft. Anders bestond het gevaar, dat zij altijd achter Russische Ini tiatieven zou aanlopen. Hij sprak zich dan ook uit voor meer onderling po litiek overleg, ook al sprak het van zelf, dat men niet mocht streven naar opgedrongen „coördinatie a la Mos kou". Adenauer wenst# wat concreter grondslagen voor de gemeenschappe lijke NAVO-politiek. Bij de opstel ling daarvan zou de permanente NAVO-raad eventueel bijgestaan door deskundigen een rol kunnen spel .en Deb,c ETAO 789 1234 7890 spelen. De bondskanselier dacht in dit verband onder andere aan de eco nomische betrekkingen van de NAVO- landen met de communistische landen Vriezend weer Overwegend droog en nevelig weer met op vele plaatsen wolkenvelden, vooral in het oosten en zuiden van ons land. Hier en daar mist. Weinig wind. Aanvankelijk nog matige, in de mid dag overwegend lichte vorst. Ingezonden mededeling (adv.) als middel om de verdeling van Euro pa te overwinnen. Zolang dus de bedreiging uit het oosten aanhoudt, aldus Adenauer, moet de NAVO zijn militaire kracht zodanig organiseren, dat op elk ogen blik aan een aanval het hoofd kan worden geboden. De organisatie als geheel moet met nieuwe wapens wor den uitgerust, hoewel dat tevens een betere consolidatie en een organisato- Spaak tegen Secretaris-generaal Spaak heeft zich op de middagvergadering tegen Boel- ganins voorstellen gekeerd. Kunnen wij, zo vroeg hij, instemmen met de politiek die Boelganin voorstelt, een politiek die in feite is gebaseerd op een aanspraak van de Sowjet-Unie op een monopolie in Europa van kern wapens? Ook waarschuwde hfj, dat bij aanvaarding van Boelganins voorstel len de NAVO het denkbeeld zou aan vaarden dat de legers der NAVO- landen zonder kernwapens, dus slecht uitgerust, zullen moeten zijn en in geval van oorlog een zekere neder laag tegemoet gaan tegen een vijand die wel over kernwapens beschikt. Eisenhower De successen van de Sowjet-Unie zijn een gevolg van het despotische regime met harde discipline en dwangarbeid, aldus president Eisen hower. De Sowjet-leiders willen die macht gebruiken om de wereld te overheersen. De nadruk ligt daar op nieuwe wapens en de Russen dagen de vrije wereld uit op economisch ge bied. Het feit, dat de regeringsleiders nu in Parijs bijeen zijn, bewijst wel, dat de NAVO het belang van deze uitdaging erkent. De president waarschuwde er voor, dat de vrede die de NAVO zoekt niet voor niets verkregen kan worden. De prijs zal hoog zijn, maar dat mag ons niet afschrikken. Onze vrije volken In Brussel is gisteren een treinonge luk gebeurd, waardoor vier personen werden gedood en 58 gewond. Twintig gewonden moesten naar een zieken huis worden vervoerd en de anderen konden, na ter plaatse geholpen te zijn, weer vertrekken. Een expressetrein reed op het ach terste gedeelte van een stilstaande lo kale trein, die was gestopt omdat da remmen niet goed functioneerden. Da seinwachter, die het sein voor de ex- prestrein had gesteld, is gearresteerd. De meeste slachtoffers vielen in het voorste gedeelte van het treinstel. De „New York Times" meldda maandag, dat de echtgenote van Dul les, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft gezegd, dat haar echtgenoot overwerkt is en aan aftreden dient te denken. Het blad zegt van welingelichta zijde te hebben vernomen, dat da 69-jarige Dulles dit ernstig had aan gehoord. Van dezelfde zijde werd als mening gegeven, dat de minister mis schien zal aftreden als hij de een of andere diplomatieke overwinning zou kunnen behalen als afsluiting van zijn ministersloopbaan. De Franse Nationale Vergadering heeft de begroting met 303 tegen 15Ï stemmen goedgekeurd. Honderdtweeentwmtig communis tische verzetslieden hebben zich over gegeven sinds het „nieuwe en defini tieve" voorstel tot overgave, dat da regering van Malakka op 3 september heeft gedaan, zo heeft premier Toen- koe Abdoel Rahman maandag gezegd. bezitten grote hulpbronnen, waarmee elke bedreiging het hoofd geboden kan worden. Behalve de materiële mogelijkheden zijn voor het westen vooral belangrijk de politieke en morele hulpbronnen, aldus de presi dent. „Vredesmissie" Premier Gaillard van Frankrijk heeft op de openingsvergadering verklaard, dat men bijeen is gekomen om „haat, vrees en ellende terug te dringen". Hij noemde de taak van de NAVO-rege- ringsleiders een „vredesmissie". „Onze besprekingen vormen er een nieuw bewijs van. Iedereen, zelfs zij die onze bedoelingen in een kwaad daglicht stellen, kan weten, dat de missie van de NAVO er een van vrede is". De aanwezigheid van president Eisenhower noemde hij een extra- waarborg voor het succes van de con ferentie. Radio-Moskou heeft maandagavond in een commentaar op de NAVO-con- ferentie gezegd, dat president Eisen howers rede geen nieuwe punten be vatte waaruit een wijziging in de Ame rikaanse buitenlandse politiek zou kunnen worden afgeleid. De Sowjet-Unie heeft Zwitserland verzocht, voorstellen ter versterking van de vrede te doen. Deze voorstel len zullen dan te Moskou zorgvuldig worden bestudeerd. Dit wordt gezegd in een brief van Boelganin aan de Zwitserse regering, waarvan de in houd maandag te Bern is bekend gemaakt. v. I. n. r.: Menders, Macmillan, Eisenhower, Spaak, Bech en Van Acker. EEN ONZER abonné's zond ons een gedeeltelik afschrift van een brief, gedateerd 7 decem ber, die hjj van zijn dochter op Oost-Ja va ontving. Haar brief is kenmerkend voor de toestanden, waaronder de Nederlanders daar leven. Zij schreef: „Wij maken het alle maal vrij goed. Hebben steeds te eten en te drinken gehad Op sommige ondernemingen is de toestand heel naar. We zijn nu allemaal wel benieuwd, hoe al les zich zal gaan ontwikkelen. We maken ons eerst nog maar niet teveel zorgen en leven maar bij de dag. We mogen nog steeds maar wei nig licht gebruiken. Ook zijn de winkels nog voor ons gesloten. Dit is nu al ruim een week zo. 's Avonds zitten we samen ach ter het huis met een lamp. We lezen dan, scrabbelen en luiste ren naar radio Nederland, die hier goed doorkomt. De Neder landse kranten verschijnen nu allemaal in de bahasa Indone sia. Maar maken jullie je niet nodeloos zorgen. Misschien zien we jullie wel spoedig. We weten het echter helemaal niet. Wach ten maar rustig af. God is ge trouw, Die het ook maken zal. De komende weken worden aan boord van door de Nederlandse regering gecharterde schepen 3200 Nederlandse evacuees uit Indone sië in Singapore verwacht. Ongeveer duizend Nederlanders, die in Singapore wonen, hebben alle hulp aangeboden. In een toespraak tot een aantal schepelingen van de Indonesische Marine, heeft president Soekarno maandag verklaard, dat „wij voor waarts zullen gaan. Dit jaar vormt het punt, waarvan geen terugkeer mogelijk is. Wij zijn de nationale revolutie met niets begonnen, toen wij alleen maar bezield waren van de geest om land en volk te dienen". Geen confiskatie De Indonesische ambassade in Parijs heeft verklaard, dat de Indonesische regering nooit van plan is geweest K.P.M.-schepen te confiskeren. De am bassade verklaarde in een communi que, dat de Indonesische regering ten zeerste de overhaaste maatregelen van de K.P.M. betreurt, die oorzaak waren dat schepen naar Singapore en andere plaatsen buiten Indonesië zijn gevaren. Plaatsing van bewapende militairen aan boord betekent slechts een interne maatregel, voortvloeiend uit de staat van oorlog en beleg, teneinde de ver bindingen tussen de eilanden te verze keren. Voorts werd verklaard, dat de Indonesische regering nooit van plan is geweest de 50.000 Nederlanders in Indonesië uit te wijzen. De Nederland se regering werd slechts gevraagd haar werkloze onderdanen te repatri ëren, aldus het communique. ,Open zee" De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat naar de mening van de Britse regering „de wateren tussen vele van de Indonesische eilanden altijd open zee zijn geweest en zullen blijven". De woordvoerder zei dit naar aan leiding van de Indonesische verkla ring, dat de wateren rondom de 3000 eilanden van de Archipel thans In donesische territoriale wateren zijn. Volgens een radikaal dagblad in Ko penhagen hebben Scandinavische lan den een dringend beroep gedaan op Indonesië en uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de Nederlandse on derdanen in Indonesië. De minister-president van Malakka, Tengtu Abdul Rahman, heeft in Koe- ala Loempoer verklaard, dat de ge beurtenissen in Indonesië gevolgen kunnen hebben voor Malakka. Op een persconferentie zeide hij, dat de am bassadeur van Malakka in Djakarta daarom opdracht heeft gekregen de Indonesische regering te verzoeken „op grond van humanitaire overwegin gen zich beperkingen op te leggen en gematigheid te betrachten" in de anti- Nederlandse campagne. De P.T.T. heeft meegedeeld, dat er gisteren 250 kg post uit Indonesië in Amsterdam is aangekomen. Dr. Drees heeft gisteren op de eerste plenaire vergadering van de rege ringsleiders der vijftien NAVO-landen in Parijs betreurd, dat in de afgelopen paar jaar en maanden bepaalde openbare verklaringen in het westen zijn af gelegd, die de Indonesische regering de indruk moeten hebben gegeven dat haar revolutionaire en onwettige methode weliswaar met enige bezorgdheid moet worden opgevat doch geen ernstige kritiek ontmoet. Dergelijke verkla ringen konden.alleen maar de radicale elementen in Indonesië aanmoedigen en de constructieve elementen alleen maar ontmoedigen. De kwestie Nieuw-Guinea, zo ver volgde de Nederlandse premier, is een van de gevallen die de afgelopen paar jaar door de Indonesische regering als voorwendsel werden gebruikt voor de zogenaamde onmogelijkheid voor nor male betrekkingen met Nederland. De huidige toestand is er een die de nauw- lettendste aandacht van de gehele wes telijke wereld vereist. Dr. Drees zei dat de Indonesische re gering een nieuwe standaaard van in ternationaal gedrag invoert en dat het duidelijk is waarom landen die als In donesië handelen de volledige steun van Russische en Chinese communis ten hebben. Communistisch Dr. Drees legde er de nadruk op, dat de methode die Indonesië gebruikt zo als „controle" of „nationalisatie", in het geheel niet lijken op wat dc westelij ke wereld hier onder verstaat. Het zijn gewoon vormen van in beslagneming, op aanstichting van en dikwijls uitgevoerd door communistische organisaties. Minister Drees uitte voorts zijn op rechte waardering voor het feit dat de V.S. en Canada belangrijke strijd krachten in Europa handhaven. Wat de Russische dreiging betreft zei hij, dat het grote gevaar waar de NAVO naar het schijnt tegenover staat, de indirecte manier is die de Sowjets ge- Volgens Robert Allen van de New- York Post zou de leider van de com munistische partij in de Sowjet-Unie, Chroetsjef, pogingen doen om een bezoek van het Britse koninklijke paar en de kinderen aan de Sowjet-Unie te arrangeren. Chroestsjef zou de Britse ambassa deur in Moskou over het bezoek ge polst hebben en ook de Russische ambassadeur in Londen over de mo gelijkheid van een dergelijk bezoek inlichtingen hebben laten inwinnen. bruiken om het westen te ondermij nen, in vele landen te verzwakken en in bijzonder de betrekkingen van het westen met Afrika en Azië te vergif tigen. Dit is een der redenen, meenda dr. Drees, waarom politiek overleg van de NAVO-landen van zo uitne mend belang is. Midden-Oosten Na de Indonesische kwesties sprak de Nederlandse eerste minister nog over het Midden-Oosten. Hij hoopte, dat de landen die voornamelijk bij dat gebied betrokken zijn een constructie ve en gecoördineerde politiek zullen kunnen vinden die zowel Israël als da Arabische landen de veiligheid ver schaft waarop zij recht hebben. Dr. Drees schaarde zich tot besluit achter de suggestie dat een studie ge maakt wordt van de mogelijkheid en middelen die de NAVO-landen hebben om het economische Sowjet-offensief te beantwoorden. Nederland is bereid te proberen een aanvaardbare oplos sing te vinden voor het probleem van produktie en verspreiding van nieuwe wapens en het is bereid het beginsel van onderlinge afhankelijkheid uit te voeren. In Nicosia hebben maandag enige honderden Griekse Cyprioten een be toging gehouden om hun eis voor zelfbeschikking kracht bij te zetten. Zij werden door de militaire politie uiteen gejaagd. Er werd één man aan gehouden. Te Limassol werden vijftien perso nen aangehouden, toen een menigte de politie met stenen ging bekogelen. De demonstranten werden met gum- mj-stokken uiteengedreven. In vele delen van het eiland heb ben arbeiders' maandag het werk neer gelegd uit protest tegen de verwer ping van de Griekse ontwerpresolu tie in de V.N., waarin het zelfbeschik kingsrecht voor de Cyprioten werd opgeist. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. J. W. Beijen tot Hare Majesteits bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur in Parijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1