Kwekerij M. H. Dekker Bedankt J VISITEKAARTJES Wollen onderkleding KABOUTERS EverstDomen50 cm"tot 6 meter SUBLIMAIL Oosterbaan a Le Cointre n.v. Cces Hertog Liever- lui dan moe Dagbladreclame is niet te versmaden UIT DE KERKEN GENEEST RADICAAL iecC&ie, HOEST VI rl I K I EN ZATEKDAG: VLISSINGEN Ml. I) DE GEHEXE WEEK XE MIDDELBURG /h om J!lasses U zoekt geld L. A. van Opstal Zn. BESTELFORMULIER c/s> Korenman, Zeeland in de patriottentijd s i skbs*)®»*» Kanselboodschap Synodaal ingrijpen Dansen „Ik weet het wel Nieuwe kerken Maandag 16 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 Voor de vele blijken van belangstelling gedu rende de ziekte en deel neming na het overlij- den van onze geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder Catharina Goverse betuigen wij onze op rechte dank. Inzonderheid dr. v. d. Sluijs voor de medische behandeling en Zuster Magendans voor de lief devolle verpleging. Uit aller naam: P. v. d. Bosse Gapinge, dec. 1957 Kreekweg 5 Bij Apothekers en Drogisten VEILING MIDDELBURG Notaris B. A. VAN VERRE te Middelburg is voornemens op don derdag 19 december 1957 des namiddags 8 uur, in het Notarishuis, in het openbaar te verkopen: In de gemeente Middelburg: 1. EEN HUIS met erf aan de Jacob Cats- straat 45, groot 62 ca. Huur ƒ5,90 p. w. Lasten 15,49. 2. EEN HUIS met erf aan het Arnemuids Voetpad 31, groot 02 centiare. Huur 8,25 p. w. Lasten 17,55. 8. EEN HUIS met erf aan de Giststraat 3, groot 30 ca. Lasten 13,22. Ontruimd te aanvaar den. it. EEN HUIS met tuin, bergplaats, garage en vrije poort aan de Blauwedijk 25 te Mid delburg, met het recht van erfpacht op de grond, groot 2 a. 33 ca. Beneden verhuurd voor ƒ45,p. m. Lasten 101,18. Boven ontruimd te aanvaarden. Te bezichtigen: 18 en 19 dec., van 1012 en 24 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoem de notaris, Rouaansekaal 85 (01180-2123). Het hoofd van het ge meentebestuur van Yer- Beke geeft hierbij ter voldoening aan het be paalde in artikel 37, vier de lid der Woningwet, kennis van de goedkeu ring van het raadsbesluit de dato 23 augustus 1957, tot vaststelling van de partiële herziening 1957, I, III en IV van het uit breidingsplan in onder delen 1948, bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland de dato 3 december 1957. Voormelde stukken lig gen ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter Inzage. Yerseke, 14 dec. 1957 Het hoofd van het gemeentebestuur voor noemd, A. C. Willemsen i le kwaliteit van (vanaf 75 cent) Dennengroen 50 cent per bos Mistletoe Bloeiende tulpen Hyacinten Cyclamen vanaf 0,75 per stuk Kerststerren Lidcactussen Verder alle soorten Kamerplanten en Snijbloemen Potjes met tulpen Hyacinten Gevulde Schaaltjes en Mandjes, enz. Ook kunnen bfi ons uw schaaltjes enz. opgemaakt worden met Tulpjes, Hyacinten en echte Hulst met veel besl DINSDAG: GOES H/f Mlr i WOENSDAG: OOSTBURG OP DE KWEKERIJ ELKE DAG LANGEVIELESINGEL 38 - MIDDELBURG Telefoon 01180-2661 Bestel ook dit jaar uw visitekaartjes tijdig Wij hebben ze ook nu weer in de bekende soorten voorhanden 50 ex. met enveloppen, in kartonnen doosje 4.25 100 ex. met enveloppen, in kartonnen doosje 6. 50 ex., linnenpersing, met enveloppen, in kart. doosje 5.50 100 ex., linnenpersing, met enveloppen, in kart. doosje 7.50 50 ex., gehamerde, met enveloppen, in kart. doosje 5. 100 ex., gehamerde, met enveloppen, in kart. doosje 7. één doosje k 50 visitekaartjes, in doorzichtig plastichulsje 5.25 LETTERTYPES 1. O.L.C. VISITEKAARTJES 6. O.L.C. VISITEKAARTJES 2. O.L.C VISITEKAART/ES 7. O.L.C. Visitekaartjes 3. 0).<=£. 0. Uiiitelaartjes 8. O.L.C. Visitekaartjes 4. O.L.C. Visitekaartjes 9. O.L.C. VISI1EKAARJJES 5. O.L.C. VISITEKAARTJES 10. O.L.C. VISITEKAAR 1 /BS Hierlangs afknippen voor iedere beurs halfwol wol met nylon zuiver wol (zuiver wol, krimpvrij) Grote Markt 5 GOES - Tel. 2326 op hypotheek of op an dere objekten? Wij hebben altijd een aantrekkelijke aanbie ding voor U. Makelaarskantoor Jacoba van Beierenstr. J te Goes - Telefoon 2584 TE KOOP Veerapen. I. Geschiere, Biggekerke Koopmans blauwe aard appelen, vrij van ziekte. Een volbloed vaarskalf, vader L.V. F. Dinge- manse, Heulzicht, Grijps- kerke, Tel. 01180—4004 PERSONEEL GEVRAAGD Gevraagd per 1 jan. een hulp in de huishouding voor hele of halve dagen. Mevr. Boom, Boul. Evert- sen 44, Vlissingen Meisje gevraagd voor hulp in ons gezin (geref.). Prettige werkkring en goede beloning. H. Ruiter, Horn 13, Andijk-Oost, Tel. 02289—578 Verzoeke te zenden aan: A.u.b. in blokletters invullen! Naam Adres Woonplaats één doosje inhoudende 50 visitekaartjes 4.25* één doosje Inhoudende 100 visitekaartjes 6.—* één doosje k 50 visitekaartjes, linnenpersing 5.50* één doosje 100 visitekaartjes, linnenpersing 7.50* één doosje 50 visitekaartjes, gehamerde 5.—* één doosje 100 visitekaartjes, gehamerde 7. één doosje k 50 visitekaartjes, in doorzichtig plastichulsje 5.25* Te bedrukken met: -1/CC4, Dit overkomt mij dikwijls: dat Ik een advertentie in m'n dagblad lees en dat lk zeg: ,,'n Idee! dat moet ik kopen!" Waaruit U terecht concludeert, dat wij huisvrouwen veel aan advertenties hebben. En waaruit U tevens conclu deert hoe nuttig het voor U is die advertenties te plaat sen. Elke dag lezen 2J miljoen Nederlandse hulsvrouwen haar dagblad en diezelfde 21 miljoen lezen de adver tenties. Profiteer daarvan. Verschijn in de winkelgalerij van de dagbladen, adverteer! Lettertype no. Doorhalen wat niet gewenst wordt BIEDT ZICH AAN Flinke boerenzoon goed kunnende melken. Voor d. en n. Liefst omg. Grijps- kerke. Br. onder No. A 5060 bur. van dit blad te Goes DIVERSEN Cassettes, vlek vrij door en door. D. Lievense, L. Vorststraat 87, Goes Wij hebben bij ons mo dern wegmateriaa. ook een wagen met vloerschakeli ^utorijsch' Jas^erse. Er kend cn gediplomeerddoor de F.N.O.P., Koudekerke Tel. 11185343. Grote sortering orgels, nieuwe en bespeelde. Le vering m. garantie. G. A. Goldschmeding's Piano- en Orgelhandel, Lange Kerk straat 41, Goes Gratis boekje „Waar wetenschap en natuur el kaar ontmoeten". Zend een briefkaart met naam en adres aan: Postbus 27, Hilversum (BLIJF JONG - LEEF LANG! IREUKLOZEGROENE PASTILLESI door A. M. Wessels Gebonden in sterke band ƒ2.50 Verkrijgbaar bij de boek handel of rechtstreeks bij OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. GOES wensÉf .'i kS lS- »v V «mm - lllii I gflj te mm Ci.uC O Cl.lti.i JUJIIU lOOS COU>JilIlilJulliCil|i' 53. Tot eind'lijk na een uur of wat zij komen aan de rand. Wat is dat? Ginds, in een lieflijke vallei zien zij een héle huttenrij. Daar moeten dus de nikkers wonen. Straks zullen zij zich wel vertonen. Job neemt nu 't woord. Ik zie, zegt hij, een dorp, een nikker-negorij. Daar huist een stam met opperhoofd. Ik heb 't altijd wel geloofd. Nu kan heer Liever tonen dat hij hun nikker-nikker is! Op pad wijl Zij trekken naar het dorpje toel Voorop gaat Lieverlui dan Moe. Dop als een page naast zfin heer. Daarachter kaptein Job dan, weer. Zij hebben, denk ik, niets te vrezen Die nikkers zullen wel blij wezen. 24e Middenstandsexamen Alg. Handelskennis Het schriftelijke gedeelte wordt afgenomen op 29 mei 1958; het mondelinge van 21 Juli t/m 1 aug. 1958. De In schrijving 6luit onherroepelijk 25 Jan. 1958. Inschrijvings formulieren (uitsluitend per briefkaart aan te vragen) gratis verkrijgbaar bij één der volgende organisaties: Bureau Stichting Middenstandsexamen, Laan van Meerdervoort 96a. 's-Gravenhage. Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs, Jan van Nassaustraat 7. "s-Gravenhage. Instituut voor Middenstandsontwikkeling, Zwarteweg 22. 's-Gravenhage. Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs, De Ruijterstraat 74. 's-Gravenhage. Formulieren van vorige examens zijn niet geldig. i Overte late aanmeldingen wordt niet gecorrespondeerd. Zoals wtij reeds meldden, heeft de ker- keraad der hervormde gemeente te Vee- nendaal over het besluit der synode om de vrouw tot het ambt toe te laten aan alle kerkenden een kanselboodschap ge zonden. Het verzoek deze boodschap voor te lezen in de eredienst werd o.a. door de kerkeraad van Kampen niet Ingewilligd. Niettemin schr"ft ds. J. van Malestein in Hervormd Kampen: Persoonlijk had ik deze kanselbood- «chap hier graag voorgelezen, gelijk Ik op 't Kampereiland en te Mastenbroek heb gedaan en in heel de ring is geschied. Maar misschien is 't zo ook goed. De be sluiten van een kerkeraad zijn er om op gevolgd te worden. U hebt hem nu in ieder geval zwart op wit (in 't kerkblad) en ik hoop dat ge hem zult lezen en herlezen, bestuderen en bewaren. We vragen in alle gemoede: Wat bezielt de Synode, om deze zaak, met zo'n kleine meerderheid besloten en door een behoorlijk grote meerderheid in de classicale vergaderingen afgewezen (1955) toch nog weer aanhangig te ma ken. Dit lijkt op doordrijven. Als dit voorstel onverhoopt mocht worden aan genomen, zijn de rampzalige gevolgen niet te overzien. De tegenstellingen tus sen de richtingen worden nog meer toe gespitst. De knuppel van twist en ver deeldheid wordt er nog meer mee In 't kerkelijk hoenderhok geworpen. Zo ver komt men nu als de kerk de basis en het richtsnoer van Gods Woord loslaat, het gezag der Heilige Schrift niet meer aanvaardt en de belijdenis gedeel telijk op sterk water of in 't archief wil deponeren. Maar gelukkigde Heere regeert! Hij zegt: „Ik zal wakker zijn over Mijn Woord, om dat te doen. Laten ook wij wakker zijn en bovenal geloven dat God wonderen kan doen. Dit moet een ge bedszaak worden van allen die bidden geleerd hebben, opdat dit dreigend on heil worde afgewend en de eenheid moge worden bevorderd. Da. F. H. Landsman, scriba van de ge nerale synode, wfidt in De Hervormde Kerk een artikel aan de verhoudingen in deze kerk. Volgens hem hapert er nog steeds iets aan het verband tussen de verschillende geledingen der kerk. Hij Er zijn in dit opzicht trouwens merk waardig tegenstrijdige tendenzen waar te nemen. Enerzijds verwacht men in moei lijke situaties veel, té veel, soms zelfs alles, van de kerk in haar geheel, verte genwoordigd door de generale synode. „Waarom grijpt de synode niet in?" krijgt men telkens weer te horen. Als de financiële moeilijkheden zich In een bepaalde gemeente of in een bepaal de streek zó gaan ophopen, dat men zich zelf niet meer redden kan. Als de verwarring der geesten in een gemeente zo groot wordt, als de partijen zozeer tegenover elkander komen te staan, dat geen visitatie, geen commissie voor opzicht of bezwaren er meer uit kunnen komen. Als predikanten nodig eens naar een andere gemeente moesten kunnen gaan om met nieuwe moed te kunnen begin nen, maar er is niemand, die bevoegd is hen over te plaatsen. En zo zouden we nog wel een poosje kunnen doorgaan. Maar zou de synode als ze de daartoe nodige volmachten vroeg, die ook kunnen krijgen? Ze is trouwens zo verstandig deze niet te vra gen, maar er op te wachten dat de kerk ze haar opdringt! Waarom? Omdat anderzijds er een even sterke neiging is in de hervormde kerk vóór alles en soms zelfs alléén acht te geven op het werkelijke of vermeende belang van eigen gemeente, eigen streek, classis en provincie. Men kan wel zeggen: er moet meer gezag in de kerk zijn. In zeker opzicht vraagt men hier terecht naar. Maar gezag is er niet al3 er geen vertrouwen ls en er Is geen vertrouwen als de delen zich geen deel meer zouden weten van het geheel en het geheel niet meer zou weten er niet zonder te delen te zijn, als m.a.w. de wederzijdse liefde, die bereid Is te dienen, niet meer het ce ment ls, dat de geledingen der kerk aan elkander verbindt. De vraag hoe de kerk moet staan te genover het dansen, wordt (sinds de ra- diopreek van ds. M. A. Krop over dit onderwerp) in diverse kerkelijke bladen besproken. In Ons Orgaan, het blad der vrfie evangelische gemeenten, merkt ds. Jac. Llsaenberg van Bussum op: Laten we de dingen bij hun naam noe men: de kwestie van het dansen, wekt die alleen maar de spanningen op tussen oud en nieuw, tussen conservatief en pro- pressief, f.gaat het In feite toch om Iets anders en Iets wat dieper ligt? Is wat door misschien vele jongeren: bene penheid, bekrompenheid, onzalig conser vatisme gescholden wordt, misschien niet juist een heel duidelijk en zuiver aan voelen van een ontzettend gevaar: het gevaar van 't wegglijden, het, .verwereld lijken", of als u van stadhuiswoorden houdt van saecularisme? De vraag stellen is hier voor mij de vraag beantwoorden. Neemt u mij niet kwalijk, wanneer ik zeg: als „Gereformeerde predikanten, die zich bezig houden met het jeugdwerk, met name in de grote steden, ronduit er kennen, dat zij de jeugd moeten laten dansen v;"len zij de jeugd houden,' (Thijs Booy), dan mogen die gerefor meerde predikanten zich er wel eens goed rekenschap van geven, waarvoor of voor wie zij menen de jeugd aldus te „houden". En wij mogen ons afvragen of het niet veel beter zou zijn, die jeugd dan maar niet te houden"! Er is een blij ven dat erger is dan heengaan. Toen Je zus tot zfin discipelen zei: „Wilt gij ook niet heengaan?", toen bleven zij alle twaalf, óók Judas! Natuurlijk glimlachen velen vandaag over de uiting van de oude Amerikaanse prediker De Witt Talmage: „Als ik aan dansen denk, kan lk nooit vergeten, dat dit dansen aan Johannes de Doper het hoofd heeft gekost." Het kan intussen geen kwaad, bij zulk een woord even stil te staan. In het Kerkblad van de hervormde ge meente te Zaandam maakt ds. D. Visser kanttekeningen hij de tekst „Daarom zal het steeds mijn voornemen zijn u hieraan (de taak van de christen) te herinneren, hoewel gi) het weet" (2 Petr. 1:12). WK citeren: Zelden zal het voorkomen, dat Iemand de kerk verlaat en zegt: daar heb lk nu nog nooit van gehoord, tenzij in de en tourage, in de omlijsting, In de opbouw van de preek. Ik bedoel nu de kern, waarom het tenslotte gaat. Zo had lk laatst een gesprek met iemand, die lk gekend had als een zeer trouwe kerk ganger, maar die mij vertelde, dat hij practisch nooit meer ging. Verbaasd vroeg lk, hoe dat mogelijk was? Of hij zijn geloof kwfit was? Helemaal niet, was zijn antwoord, maar de preken boeien mij niet meer. Waar het in de van het materiaal, vind ik alles uitne- kern om at, weet ik wel, dat heb ik al zo vaak gehoord en de inkleding is vaak van dien aard, dat mij dat te weinig geeft om mij te boeien. En ook anderen hebben mij wel gezegd: ik kom weinig in de kerk, want wat er verkon digd wordt, dat heb ik al zo vaak ge hoord. Dat over deze instelling nog wel het een en ander te zeggen is. is wel duide lijk. Petrus ze^t; hoewel gij het weet, huod ik het u toch weer voor. En wel: dat hebben wij allen nodig. Daarbij 's het de taak van de prediker (een zeer moeilijke overigens) om het toch in de kern vaak bekende zo in te kleden, dat het als nieuw gehoord wordt. „Hoewel gij het weet." Misschien ook meent te weten, terwijl ge nog bij lange na de rijkdom en de heerlijkheid van Christus niet gepeild hebt. Wie zou dit kunnen? Prof. dr. F. W. Grosheide heeft in Be- tijden en Beleven zijn. mening gezegd over kerkbouw, speciaal bij de gerefor meerden. Wij ontlenen daaraan het vol gende: De kerk zegt ons iets, niet door de wierook, die er brandt, door schone priestergewaden en wat dies meer zij, zij brengt ons in een zekere stemming. Dat ls geen onderwijs door beelden, doch dat is niet meer dan het geschikt maken, het althans daartoe meewerken om het Woord Gods te horen. Hoe dit bewerkt wordt? Het is moei lijk te zeggen, er is hier een zeer per soonlijk element, het gaat bij de een an ders dan bij de ander, daarom zal ik het maar persoonlijk zeggen: er zfin tal van moderne r^testantse kerken, die mij zeer koud aandoen, koud maken en laten en mij zeker niet in de stemming bren gen, waarom ik in de kerk gaarne kom en blijf. Ik zie hier een gevolg van de moderne bouwstijl. Dat die eenvoudig wil zfin, van de rechte lfin houdt, naar doelmatigheid zoekt, rekent men de aard mend, het hindert mfi niet, maar dat hfi koud is, feitelijk niets zegt en niets doet, dat hindert mfi wel, vooral in de kerk. Na de vereniging van 1892 zfin er heel wat gereformeerde kerken gebouwd en die waren veel beter dan verschillend» bestaande. Er zijn toen verscheidene ker- ken gebouwd door Tjeerd Kuipers, ker ken, die een bepaald type hadden, vela zijn nu nog in gebruik. De kerken waren goed en doelmatig, zfi leiden niet af en brengen in de goede stemming. Wanneer men nu let op de stijl van Kuipers, dan ziet men, dat die afgeleid is uit de gothiek, die op verre afstand werd gevolgd. Och die oude gotische ker. ken! Wat zfin ze mooi en wat brengen zfi ook zonder beelden, gewaden, wierook toch in de kerkstemming. We gaan ze, b.v. wanneer we op reis zijn, geregeld bezichtigen en zfi treffen ons steeds. Wfi kunnen nu geen gothische kerken meer bouwen. Ik wek er niet toe op. Ik zeg wel. let op die middeleeuwse gebouwen en geef op nieuwe manier, wat zfi nog steeds ons geven en wat ons boeit. Thans 90 legerpredikanten in dienst Er zijn thans 90 reserve-legerpredi- kanten onder de wapenen. Daarvan behoren er 46 tot de Ned. Herv. kerk, 32 tot de Geref. kerken, 4 tot de vrij gemaakte Geref. kerken, 2 tot de Chr. Geref. kerken en tot de Evang. Luth. kerk. Van deze 90 is er in Frankrijk, Duitsland en Suriname elk 1 werk- Bij een ontploffing in een chemi sche fabriek te Elton in de Ameri kaanse staat Maryland zfin vier men sen omgekomen en een aantal gewond. In deze fabriek wordt brandstof voor raketten gemaakt. De Amerikaanse minister van on derwijs, Marion Folsom, heeft vrijdag bekendgemaakt, dat er tussen de V.S. en de Sowjet-Unie onderhandelingen gaande zfin om te komen tot een uit wisseling van pedagogen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6