Kilometers oceaan tot territoriale wateren verklaard Nederlandse regering betaalt reis naar Singapore ■SHHHjU „Koninkrijksdag" zaterdag in Den Haag gevierd WIJ ZULLEN AFDOEND ANTWOORD GEVEN OP RUSSISCHE UITDAGING r PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Indonesische regering neemt grootscheepse maatregelen NEUROTONIC President Eisenhower weer generaal Zendingscentrum sprak met Djakarta President Eisenhower na zijn aankomst in Parijs NAVO-topconferentie vandaag begonnen Prinses Beatrix hield toespraak voor radio Besluit over heffing in Suezkanaal Negen doden in kolenmijn Bijna 1300 doden in Perzië Muur bezweek bij voetbalwedstrijd Een dode en vele gewonden Felle brand in Amsterdam ZES GEWONDEN Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970, giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Temeuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs j 0.56 per week, ƒ2.40 per maand f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per e>-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3885 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 16 december 1957 VAN DER SL1KKE eerste in Arnhem (Zie pagina 2). V J Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.43 u., onder 16.29 u. Maan op 4.12 u., onder 13.03 u. Hoogwater dinsdag 17 dec.: Vlissingen: 10.19 u. 1.75 m. 23.03 u. 1.85 m. Terneuzen: 10.47 u. 1.92 m., 23.30 u. 2.02 m. Wemeldinge: 11.52 u. 1.48 m., u. m. Zierikzee: 11.33 u. 1.30 m., u. m. De Indonesische regering heeft zaterdag de duizenden kilometers oceaan tussen de 3.000 eilanden van de Archipel tot de territoriale wateren van Indonesië verklaard. De regering heeft een gebied van de Indische Oceaan rondom de Indonesische Archipel, over een afstand die even groot is als die tussen Londen en Moskou, als „onderworpen aan de onvoorwaardelijke soevereiniteit van Indonesië" verklaard. „De heersende omstandigheden in Indonesië kunnen de Nederlanders, die dit land wensen te verlaten in de onmogelijkheid plaatsen hun passage financieel te regelen. Teneinde te voorkomen dat hierin een belemmering is gelegen voor een vlot verloop van het vertrek, is besloten de kosten verhonden aan het vervoer van Indonesië naar Singapore of andere aan te wijzen plaatsen, voorzover dit geschiedt met door de Nederlandse regering daarvoor aangewezen schepen en vliegtuigen, voor rijksrekening te nemen. Deze regeling is niet toepasselijk op Nederlanders, die hetzij met betaling uit eigen middelen, hetzij op kosten van hun werkgever Indonesië op an dere wijze kunnen verlaten. Deze ge vallen komen niet voor restitutie van rijkswege in aanmerking. De kosten van de overtocht naar Nederland komen niet voor rijks rekening. Degenen die de over- tochtskosten niet direct uit eigen middelen kunnen betalen dan wel de reis niet krachtens aanspraak op derden kunnen maken, kunnen op daartoe aangewezen schepen of vliegtuigen worden geboekt op zo genaamde rijksvoorschotbasis, d.w.z. zij moeten een verklaring tekenen dat zij van de Nederlandse regering passagegelden in voorschot hebben ontvangen en dat zij bereid zijn eventuele rechten op derden ter zake van vergoeding van de over tocht aan de Nederlandse regering te cederen. SOEKARNO NAAR INDIA Volgens officiële kringen in Nieuw Delhi wordt president Soekarno begin volgend jaar voor een officieel bezoek In India verwacht. De datum is nog niet vastgesteld. Volgens deze kringen was het plan voor dit bezoek reeds maanden gele den vastgesteld en zou het oorspron kelijk deze maand hebben plaats ge had. In verband met de mogelijkheid, dat een groot aantal repatriërenden uit Indonesië via Singapore naar Ne derland zal komen is een lid van de directie volksgezondheid van het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid gisteren per K.L.M. naar Singapore vertrokken. Hij zal zich daar oriënteren omtrent de maatrege len, die voor de geneeskundige ver zorging van de repatriërenden in Sin- gepore en aan boord van de schepen diene" te worden getroffen. Arrestaties In Zuid-Sumatra hebben veilig heidstroepen een aantal arbeiders ge arresteerd, die betrekkingen hebben met het onder communistische leiding staande vakverbond Sobsi. Zij zijn gearresteerd wegens eigenmachtig op treden tegen Nederlanidse onder nemingen. -"■en mededeling (adv NEEM zenuw kal merend NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND! Het niet-officiële blad van de Ame rikaanse strijdkrachten heeft er za terdag bij het congres op aangedron gen president Eisenhower te mach tigen zijn rang van generaal weer op te nemen als zijn ambtstermijn afge lopen is. Dat zou betekenen, dat hij per jaar een pensioen van 23.000 dollar krijgt en een permanente staf om zijn correspondentie met het le ger, de marine en de luchtmacht af te doen. Zonnig Droog en zonnig weer met een matige tot zwakke oostelijke wind. Aanvankelijk lichte tot matigt vorst. In de middag in de kustprovincies temperaturen om het vriespunt, elders enkele graden daar be neden. De militaire bevelhebber van de Molukken, luitenant-kolonel Herman Pieters, heeft zondag verklaard, dat „een aantal personen, onder wie bur gers en militairen", 13 december op Ambon is gearresteerd op beschul diging van schending der bestaande wetten. Evacuees Ln Singapore I>ezer dagen zjjn meer dan 200 Neder landers, merendeels vrouwen en kinde ren, uit Djakarta in Singapore aangeko men. Zij werden vervoerd door toestellen van de Garoeda en de B.O.A.C. Het Nederlandse passagiersschip Siba- jak is zondag uit Fremantle naar Indo nesië vertrokken om daar 800 zieken, merendeels Nederlanders uit Indonesië, op te halen. Zij zullen naar Nederland worden gebracht. Het aantal verpleeg sters aan boord is vier keer zo groot als gewoonlijk. Tien Nederlandse verpleeg sters zijn uit Sydney overgevlogen om het verplegend personeel op de Sibajak te versterken. Reacties y De „Daily Express" leverde eergisteren kritiek op de houding van Indonesië te gen de Nederlanders en drong erop aan, dat Engeland zich met Nederland soli dair zal tonen. Onder de kop „Sta hen bij", schreef het blad: „Het wrede en gemene gedrag van de Indonesiërs tegen de Hollanders biedt Engeland een gele genheid, een gelegenheid om zijn so lidariteit met het slecht behandelde Ne derlandse volk te tonen. Engeland zal geen cent beter af zijn, als het de Nederlanders in de steek laat. De eer eist, dat het hen bijstaat", aldus de „Daily Express". De „New York Herald Tribune" schreef, dat de ziekte van president Soe karno „zuiver diplomatiek" schijnt te zijn, en dat het een „geruststelling" zou zijn, als oud vice-president Hatta weer op het toneel zou verschijnen. Bij de huidige ontwikkeling zou het weer op het toneel verschijnen van oud-vice-pre- sident Hatta een geruststelling zijn. Hat ta zou mogelijk het getij kunnen tegen houden, en zou minstens de steun van de Islamietische partijen, alsook die van een belangrijk deel van de Nationalisten hebben. Het Zendingscentrum te Baarn heeft telefonisch contact gehad met enkele zendingsarbeiders van de Gereformeerde Kerken in Djakarta. Uit dit gesprek is gebleken, dat men het goed maakt. Men bleek daar onvoldoende te zijn ingelicht over de situatie op Midden-Java en Soemba. In Djakarta hebben Dr. Verkuyl en Ds. De Bruin besloten, hun gezinnen binnenkort naar Nederland te zenden. Zij blijven op 'hun post. De raad van kerken waarbij bijna alle kerken in Indonesië zijn aangesloten heeft aan de Nederlandse zendingsarbei ders in Indonesië verzocht, hun werk voort te zetten. Hij kon dit doen, nadat de raad de Indonesische regering hier over had geraadpleegd. „De Koninkrijksdag" is zaterdag in Den Haag gevierd. Van vele gebou wen en woningen hingen de vlaggen uit. De herdenking van de dag z 15 december 1954 waar de Koningin het statuut van het Koninkrijk der Nederlanden met Suriname en de Nederlandse Antillen officieel be krachtigde, begon met een filmvoor stelling voor de leerlingen van de lagere klassen van mulo, ulo, lagere-, ambachts-, nijverheids- en hiermede gelijkgestelde scholen, 's Middags en 's avonds werd dit feit gevierd in de zalen van de Dierentuin. Hulp voor vinden van kunstinaanrakef De Amerikaanse academie voor we tenschappen en de nationale raad voor wetenschappelijk speurwerk hebben de Sowjet-Unie hulp aangeboden voor het terugvinden van eventuele over blijfselen van het derde gedeelte van de raket van de eerste Russische kunstmaan, die volgens de Russen op Amerikaanse bodem terecht zijn ge komen. Tachtig atoomgeleerden van het la boratorium voor kernfysica in Orsay, een voorstad van Parijs, zijn vrijdag een „wisselstaking" begonnen om hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. O Een twintigtal personen heeft tenge volge van het noodweer, dat boven Italië heeft gewoed, verwondingen opgelopen. Deze fotocombinatie geeft een beeld van de aankomst uit Singapore met een chartervliegtuig van de B. O. A. C., van vrouwen en kinderen van personeels leden van de Unilever uit Indonesië op Schiphol. De bovenste foto Iaat zien hoe een ste wardess op Schiphol een kleine baby, dik ingepakt tegen de Nederlandse kon en striemende regen, onder het wakend oog van een politieman van een plat formbus overbrengt naar de aankomsthal. Op de achtergrond zien we meerdere vrouwen en kinderen die de bus ver laten waarin zij van het vliegtuig naar de aankomsthal reden. Foto onder: vermoeide moeders en kin deren, de spanningen van de afgelopen weken duidelijk op de gezichten, In de aankomsthal op Schiphol. „Wij zullen een eensgezind en afdoend antwoord geven op de uit daging, waartegenover de NAVO zich geplaatst ziet". Deze woorden van president Eisenhower, uitge sproken toen hij zaterdag in Parijs aankwam, kunnen beschouwd worden als het thema van de NA- VO-topconferentie die de rege ringsleiders van de 15 NAVO- landen met hun voornaamste mi nisters voor drie dagen in Parijs heeft samengebracht. Op de korte openbare openingsver- gadering, die vandaag om 12 uur in Palais de Chaillot begint, zal men naar verwacht de president zijn denkbeel den voor een nauwere NAVO-samen- werking op politiek, economisch, mili tair en wetenschappelijk gebied als antwoord op de recente Russische suc cessen uiteenzetten. De deelnemers aan de top-conferen- tie zijn in de afgelopen dagen in Parijs gearriveerd en zij hebben zaterdag en zondag onderling overleg gepleegd. Indonesië De premiers beginnen maandagmid- dag met hun werkconferentie en ver wacht wordt, dat.de Nederlandse pre mier, dr. Drees, dan onze bondgenoten op de hoogte zal brengen van de laat ste ontwikkelingen in de Indonesische kwestie. Secretaris-generaal Spaak waar schuwde op zijn persconferentie, dat grote vraagstukken over economische en wetenschappelijke samenwerking, die ter sprake zullen komen, zeer in gewikkeld zijn en dat men geen spec taculaire resultaten moet verwachten. Het ligt in de bedoeling dat de NAVO- saamhorigheid gesterkt wordt door in tensief politiek overleg en men kan onaangenaamheden zoals onlangs ont stonden door Britse en Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië, in de toekomst verhinderen. De politieke vraagstukken zullen voorrang hebben. Ongetwijfeld zal ook gesproken wor den over de brieven, die de Sowjet- premier, maarschalk Boelganin, enige dagen vóór de conferentie aan de NAVO en haar leden heeft gezonden, waarin hij onder meer pleitte voor een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van Warschau en de in- van een zone onder atoom- in Midden-Europa. Prinses Beatrix heeft zich ter ge legenheid van Koninkrijksdag 1957 en aahr a.s. bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen tot de bevolking van deze rijksdelen gericht in een toespraak, die de Wereldomroep heeft uitgezonden en die door alle radio stations in Suriname en de Neder landse Antillen gerelayeerd. „Rijksgenoten in Suriname en de Nederlandse Antillen, Dat ik op deze dag tot u kan spre ken doet mij bijzonder genoegen. Precies drie jaar geleden immers werd het statuut van het koninkrijk getekend: de bevestiging van de nieu we verhouding der rijksdelen. De tot standkoming van het statuut is het resultaat van wederzijds vertrouwen ën samenwerking. Mijn generatie groeit op met het hernieuwde ko ninkrijk en met de idee, die het wil verwezenlijken. De toekomst eist van ons, dat wij tevens er in moeten groeien. U begrijpt hoe ik mij ver heug op mijn reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Niet slechts uit enthousiaste verhalen van mijn ouders, maar eveneens door studie en het volgen van colleges heb ik reeds veel over uw land gehoord. Films en foto's toonden men de schoonheid der natuur, het leven van de bewoners en het werk, dat wordt verricht. Uw gastvrijheid en spontane harte lijkheid treffen een ieder, die uw land bezoekt. Des te meer trekt het mij daarom aan dit alles nu binnenkort zelf te mogen zien en beleven. Van mijn be zoek verwacht ik tevens de vreugde van het kennismaken en het persoon lijk contact, dat ik met velen uwer zal mogen hebben. Daarom zou ik willen eindigen met de wens: tot spoedig ziens". De Algemene Vergadering van de V.N. heeft zaterdag een plan goedge keurd dat op de scheepvaart door het Suezkanaal een extra toeslag van drie procent wil heffen om de kosten die gemaakt zijn om het kanaal na het Brits-Franse optreden van vorig jaar weer vrij te maken, te dekken. Een voorstel hiertoe, afkomstig van vier landen, werd aangenomen met 54 stemmen bij negentien onthoudingen. De Amerikaan Henry Wadsworth verklaarde, dat de toeslag de redelrk- ste manier was om aan het geld te ko men. Voor de kanaalgebruikers in het slechts een klein extra-bedrag en de landen die het meest van het kanaal gebruik maken betalen nu ook het meest. Er was nog naar andere midde len gezocht, doch die waren minder juist. Russische ministeries opgeheven Het presidium van de Opperste Sow- jet heeft besloten vier centrale indu striële ministeries af te schaffen en te vervangen door staatscommissies. Het betreft hier de ministeries voor de vliegtuig-, defensie-, radio-technische en scheepsbouwindustrie. stelling wapens Moeilijk Algemeen verwacht men, dat pre sident Eisenhower, die nog maar on langs hersteld is van een lichte be roerte, het in Parijs niet gemakkelijk zal krijgen. Waarnemers verklaren, dat Eisenhower zijn persoonlijke in-~ vloed tot het uiterste zal moeten aan wenden om zijn collega's te overtui gen van de waarde der Amerikaanse denkbeelden, vooral de militaire. President Eisenhower heeft zaterdag op het vliegveld in Parijs verklaard: „Wij vertrouwen er allen op dat wij, ln de oppermachtige kracht van onze op evenwicht gebaseerde eenheid, voort zullen gaan op de weg naar vre de en veiligheid. In deze dagen van beproeving is het goed niet slechts op ernstige, doch ook op heldhaftige wijze, en in geloofsvertrouwen, ten denken". Arrestaties De politie in Parijs heeft zondagavond enkele arrestaties verricht toen ongeveer honderd betogers, met zwarte dassen ten teken van „rouw" met kransen het graf van de onbekende soldaat naderden. Zo als gemeld, heeft het Franse ministerie van binnenlandse zaken betogingen in Parijs verboden zolang de regeringslei ders van de Westelijke landen in Parijs bijeen zijn. De 15 ministers van buitenlandse zaken van de raad van Europa hebben zaterdag een Engelse resolutie goedgekeurd met betrekking tot de oprichting van oen Europees Vrij handelsgebied. In de resolutie wordt aangedrongen op een nieuwe overweging van de toekom stige betrekkingen tussen de O.E.E.S. en de nieuwe organisatie, zodra het vrijhan- delsgebied als zodanig tot standgekomen zal zijn en voor er enig besluit genomen Is ten aanzien van de voor dat gebied nodige instellingen. In de resolutie wordt ook het principe gesteund, dat alle Eu ropese instellingen met inbegrip van de Raad van Europa en de O.E.E.S. „voor zover mogelijk" in één plaats gevestigd moeten zijn. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneiuxlanden hadden tegen dit punt bezwaren. In de steenkolenmijn te Lindsay, nabij Fife, in Schotland, heeft zich een ont ploffing voorgedaan, die negen mijnwer kers het leven heeft gekost, terwijl er elf werden gewond. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Volgens een te Teheran ontvan* gen telegram zijn bij de aardbe ving, die vrijdag in West-P erziê plaats had, 1.287 personen om het leven gekomen. Tijdens een voetbalwedstrijd te Glas gow heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Toen de gasten zeven mi nuten na de aftrap de score openden drong een gedeelte van 't publiek jui chend naar voren. Hierdoor bezweek een muur, die ter afscheiding van veld en publiek diende, en honderden toe schouwers, de meesten schooljongens, werden meegesleurd. Velen werden ge wond. De wedstrijd werd 20 minuten onderbroken, opdat ambulances, poli tie en brandweerlieden de gewonden konden wegdragen. In een aantal zie kenhuizen werden 80 tot 100 gewon den opgenomen. Eén schooljongen stierf tijdens het vervoer naar een zie kenhuis. De grootste ramp in de geschiedenis van het Britse voetbal geschiedde in maart 1946 toen bij een wedstrijd te Bolton 33 personen het leven verloren en meer dan 500 werden gewond door dat het publiek de afsluiting verbrak. Vele honderden mensen raakten daar bij onder de voet. Een hevige, fel uitslaande brand heeft zaterdagavond de derde etage en een zolderverdieping van een woon huis aan het Oosteinde te Amsterdam geheel verwoest. Twee personen, de 30- iarige 'A. Bijkuik en de 31-jarige mej. M. Slats, zijn met ernstige brandwon den en snijwonden aan gezicht en ar men in een ziekenhuis opgenomen. Bovendien liepen vier personen lich tere brandwonden op. Zij behoefden niet te worden opgenomen. De brand ontstond tegen zeven uur, volgens omwonenden door een ontplof fing in een vergasser op de derde ver dieping. De explosie ging gepaard mei een knal, die tot ver in de omtrek was te horen. De ruiten van enkele etages werden versplinterd. De brandweer rukte met veel mate riaal uit en bestreed het vuur met 12 stralen. Een der brandweerlieden slaagde erin een anderhalfjarig jonge tje van de tweede etage uit zijn bedje te halen en in veiligheid te brengen. Na anderhalf uur was het vuur na genoeg bedwongen. De brand- en wa terschade aan het intensief bewoonde huis en de daarnaast gelegen panden is zeer groot. Een der muren op de derde etage was ingestort. De andere bewoners van het huis hebben zich bij tijds in veiligheid kunnen stellen. Ook een baby van zeven maanden oud kon worden gered. Tass maakt melding van een bericht in het Sowjetrussische dagblad voor de luchtvaart „Soverskaja Aviatsija", inhoudend dat een Russische straal jager bij een gewone oefenvlucht een snelheid van meer dan tweeduizend kilometer per uur heeft bereikt. De bestuurder van het toestel ver klaarde dat deze snelheid en de hoog te, waarop werd gevlogen, nog kon den worden overschreden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1