Bedrijven kunnen alleen door militairen worden overgenomen SOEKARNO„Ik ben er nog steeds" PARIJSE BEDRIJVIGHEID VOOR NA VO-„ TOPCONFER Alweer honderd nieuwe woningen voor Rilland Nederlandse bedrijfsleiders droegen hun gezag over WEERBERICHT Zeshonderd doden in Perzië PRO J ESTANTS'CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NASOETION NEEMT NIEUWE MAA TREGELEN Ook Nederlandse deskundigen moeten in dienst worden genomen AFSCHEID VANDR. MANSHOLT Ballistische raket voor Frankrijk? School ingestort te Palermo Indonesische blokkade voor KLM niet schadelijk Middelburgs muziek korps heeft nieuw bestuur '"'«Hill Illlllllllllllll Uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen S Indonesische kwestie op agenda j geplaatst AARDSCHOKKEN Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren-. Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3884 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Zaterdag 14 december 1957 Lunch in de lucht (Zie pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.41 u., onder 16.29 u. Maan op 1.38 u., onder 13.03 u. Hoogwater zondag 15 dem.: Vlissingen: 7.47 u. 1.66 m., 20.34 u. 1.78 m. Terneuzen: 8.17 u. 1.84 m., 20.59 u. 1.97 m. Wemeldinge: 9.25 u. 1.50 m., 22.04 u. 1.77 m. Zierikzee: 9.02 u. 1.31 m., 21.49 u. 1.58 m. met de machine, die vanavond naar Bangkok gaat. Bezittingen GENERAAL-MAJOOR Nasoetion, de chef-staf van het Indonesische leger heeft een aantal maatregelen afgekondigd met betrekking tot het verder overnemen van Nederlandse be drijven in geheel Indonesië. Voor alle bedrijven, die reeds zijn overgenomen zal door een militaire adviseur een nieuwe rege ling worden getroffen. Ook het overnemen van andere bedrij ven dient te geschieden door de militaire gezaghebbers, ten behoeve van de Indonesische regering. Voorts wordt gezegd, dat alle eisen en vraagstukken, die door de betrokken Nederlanders mochten worden opgeworpen, zullen worden behandeld door de centrale militaire gezag hebber en ter kennis van de regering moeten worden gebracht. Alle deskundigen, met inbegrip van de Nederlanders, moeten in dienst worden genomen om een vlotte bedrijfsvoering bij de onder nemingen te verzekeren. Alleen de Nederlanders, die vroeger militair Izijn geweest of werkzaam waren bij de inlichtingendienst van het Nederlandse leger, mogen niet meer worden aangenomen. Regeringscontrole De bedrijfsleiders van 500 onderne mingen in geheel Indonesië en de lei ders van organisaties op landbouwge bied hebben hun gezag overgedragen aan de oudste Indonesische employees van de betrokken ondernemingen. An dere bedrijven zullen dit in de komen de dagen doen. Alle ondernemingen, die Nederlands of gedeeltelijk Neder lands eigendom zijn eerder deze week onder regeringstoezicht geplaatst. De Indonesische regering heeft verklaard, dat het bevel geen nationalisatie of in beslagneming betekent, maar dat de ondernemingen onder regeringscontro le en -bestuur staan. Evacuees Dertien vrouwen en vijftien kinde ren stapten vrijdagavond uit een chartervliegtuig van de B.O.A.C. op Schiphol uit. Op een enkele uitzonde ring na, waren het familieleden van werknemers van Unilever in Djakarta. In de loop van de dag zijn tientallen Nederlanders op de Amsterdamse luchthaven gearriveerd. Een van de pas aangekomenen, verklaarde, dat er nog 54 vrouwen en kinderen van het Unilever-personeel in Djakarta wach ten op vervoer naar Singapore en Ne derland. Gistermiddag is door het Neder landse Rode Kruis meegedeeld, dat het door de Nederlandse regering gecharterde passagiersschip „Cap tain Cook" onderweg is naar Dja karta. Het is de bedoeling, dat het schip op 19 december met duizend evacuees aan boord naar Nederland zal vertrekken. De „Blitar" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zal op 3 januari uit Rotterdam naar Sin gapore vertrekken, teneinde daar Nederlanders, die Indonesië hebben verlaten op te nemen en naar Ne derland te brengen. De K.L.M.-constellation, die vrij dagmiddag van Schiphol naar Bang kok is vertrokken, zal doorvliegen naar Singapore. Hetzelfde gebeurt Minister Mansholt, die waarschijnlijk Uden misschien voorzitter wordt van de Europese commissie, die de ge meenschappelijke Europese markt gaat organiseren, moet hiervoor zijn ambt na 12>/2 jaar bewindsman te zijn ge weest, neerleggen. Op bijgaande foto zien we, hoe de tweede kamerleden een queue vormen om van dr. Mansholt afscheid te nemen. FRANKRIJK heeft de V.S. om bal listische raketten met middelgrote reikwijdte gevraagd. Dit is gisteren meegedeeld op het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Het verzoek zal nog worden besproken op de ko rrende NAVO-conferentie. Tevens zul len dan besprekingen worden gevoerd over de Brits-Amerikaanse wapenle veranties aan Tunesië. Ook de inrichting van raketbases op Frans gebied zal tijdens de conferentie in bespreking worden gebracht Negen kinderen en twee volwasse nen zijn vrijdag omgekomen door in storting van een bewaarschool in het Siciliaanse dorp Altofonte nabij Paler mo. De volwassenen waren een kloos terzuster, die les gaf en een moeder van een van de kinderen. Tien kinde ren werden gewond. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de hevige storm, die in dit gebied woedde. Een muur van het eeuwen oude schoolgebouw zou zijn omge waaid, waardoor het dak instortte. Zwaar bewolkt en nevelig weer met- tijdelijk enige regen, die mogelijk la ter in sneeuw overgaat. Overwegend vrij krachtige aan de kust harde noordoostelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lagere. De plaatselijke commandant van Djakarta heeft gisteren meegedeeld, dat alle Nederlanders, die zullen re patriëren niet zonder toestemming van de betrokken autoriteiten hun bezit tingen aan andere personen over mo- men dragen. Er is een commissie be noemd, die toezicht op deze verorde ning zal uitoefenen. Niet alle verloven Een woordvoerder van het Indone sische leger heeft gezegd, dat alleen voor de militairen, die dienst doen op het algemeen hoofdkwartier, de ver loven zijn ingetrokken. Hun werd me degedeeld op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. Volgens gezaghebbende zijnde heeft president Soekarno tot dusver de re gering van India nog niet in kennis gesteld van zijn voornemen om naar India te komen, voor bet nemen van rust. De woordvoerder van het Indonesi sche leger, majoor Harsono, heeft ver klaard, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de door „radio Hilver sum" aangehaalde „particuliere bron" van de berichten over het aftreden van president Soekarno en de instel ling van een „driemanschap". Hij voegde daaraan toe, dat geëigende stappen zullen worden genomen tegen de buitenlandse persagentschappen, Op Schiphol arriveerde donderdag die de valse berichten van „radio-Hil- avond een groep Nederlanders met versum" hebben aangehaald. De leger- het K.L.M.-toestel uit Singapore In ons leiding zal de vertegenwoordigers van land. Onder hen bevonden zich ook deze persagentschappen binnenkort bij enkele vrouwen en kinderen nit Dja- zich ontbieden om hun verklaring ter- karta, die wij hier de trap naar het zake te horen. vliegtuig af zien komen. President Soekarno. heeft gister^, toen hij op weg was naar een vergadering van de nationale raad, een kort ogenblik gesproken met 30 buitenlandse journalisten, die hem stonden op te wachten. Hij zeide tegen hen. dat de uit Amsterdam afkomstige geruchten over zijn heengaan, beweringen waren van mensen, die hun wensen voor waar aannamen. „Ik ben er nog steeds", zeide hij. Glimlachend weigerde de president op vragen van de correspon denten te antwoorden. De Indonesische regering heeft gis teren de Nederlandse radioberichten, als zou president Soekarno door het Indonesische leger gevangen zijn ge nomen en een driemanschap, bestaan de uit oud-vice president I-Iatta, pre mier Djuanda en de chef-staf, majoor Nasoetion het bewind hebben overge nomen, als „belachelijk" gekwalifi ceerd. Uit Soerabaja is gemeld, dat daar alle Nederlandse bedrijven onder mi litair beheer zijn gesteld. Tevens heb ben de militaire autoriteiten in Soe- Soekarno niet naar de Paus Het bezoek dat president Soekarno op 29 december aan Paus Pius de Twaalfde zou brengen, gaat niet door. De Indonesische legatie in Vaticaan stad heeft verklaard, dat de president wegens gezondheidstoestand dit be zoek niet kan afleggen. de „Simpan club" overgeno- rabaja men. Volgens een bericht uit Bandoeng, hebben de militaire autoriteiten het clubgebouw in Tjimboeloeit, nabij Bandoeng gesloten. Het oorspronke lijke gebouw van deze club welker leden voor het merendeel uit Neder landers bestonden in Bandoeng, werd in 1955 gebruikt voor de confe rentie van de Aziatisch-Afrikaanse landen, terwijl het tegenwoordig door de constituante voor haar vergaderin gen wordt gebruikt. Het nieuwe club gebouw in Bandoeng werd twee we ken geleden ingewijd. De diplomatieke vertegenwoordi gers van België, Nederland en Luxem burg hebben vrijdag in Rome de ra tificatie-oorkonde van het Verdrag van Rome, waarbij de gemeenschappelijke Europese markt en de Euratom wer den ingesteld, gedeponeerd. (Van een speciale verslaggever) „De blokkade, die de Indonesische re gering heeft ingesteld op Djakarta heeft voor de K.L.M, geen economi sche nadelige gevolgen gehad", al dus de heer I. A. Aler, president-di recteur van de K.L.M., tijdens de gisteravond te Leeuwarden gehou den vergadering van Nijverheid en Handel. De heer Aler deelde mee, dat de boy cot op de lijn-Djakarta, die 5% procent uitmaakt van de totale omzet van de K.L.M., volledig ge compenseerd wordt door transacties, die inmiddels gevoerd zijn met an dere buitenlandse luchtvaartmaat schappijen. Zo is o.m. een charter contract met de Portugese lucht vaartonderneming aangegaan voor een luchtlijn op Lorenzo Marques dwars door Afrika. Onderhandelin gen met andere luchtvaartmaat schappijen verkeren in een verge vorderd stadium. In kringen van de K.L.M. wordt ern stig rekening gehouden met de mo gelijkheid, aldus de heer Aler, dat het luchtverkeer op Djakarta bin nen korte tijd grotendeels of volle dig zal worden hersteld. Tijdens de algemene ledenvergade ring van de Vereniging tot Instand houding van het Middelburgse Muziek korps is uitvoerig gesproken over do moeilijke financiële positie. Na ampe le besprekingen, is de vergadering het er over eens geworden, de minimum contributie voor nieuwe leden te stel len op t 2,Sinds 1907 bedroeg dit t 0,50. De leden, die nu minder dan f 2,—- contributie betalen, zullen per circu laire verzocht worden vrijwillig hun bijdrage te verhogen. Alleen door een volledige en spontane medewerking kan men, aldus de ledenvergadering, uit de impasse geraken. Ten overvloe de werd er nog op gewezen, dat do musici in geen geval door de vereni ging voor hun optreden worden be taald. Er is dus, in tegenstelling met de geruchten die in Middelburg de ronde doen, geen sprake van dat er gemusiceerd wordt als beroep. Gedurende de vergadering heeft men nog uitvoerig stil gestaan bij da verkiezing van een definitief bestuur. Zoals bekend, is het voormalig bestuur na interne moeilijkheden en bloc af getreden. Het dagelijks bestuur van de Kon. vereniging „Uit het volk, voor het volk" heeft toen een waarnemend leiding gevend orgaan gesticht. Gister avond moest een definitief bestuur worden gekozen. De heer L. A. Schenk liet weten, dat hij om gezondheidsre denen voor de voorzittersfunctie moest bedanken. De vergadering benoemde hem hierna tot erevoorzitter. Als werkende leden werden geko zen Jacq. Bliek, A. P. Leijnse, P. C. Steur en M. J. van Hercules. Als bestuursleden werden gekozen de heren L. M. Helder, J. P. van 't Hof, J. Dronkers en J. de Kuiper. Medegedeeld werd nog, dat de in strumenten nodig een vernieuwing moeten ondergaan. De benodigde gel den hiervoor hoopt men te verkrijgen door het houden van een bazar. Het nieuw gekozen bestuur zal hierover nader beraadslagen. Prinses Beatrix in Londen Prinses Beatrix is vrijdag per vlieg tuig te Londen aangekomen, waar zij zaterdag de huwelijkssluiting zal bij wonen van een achternicht van Ko ningin Elizabeth, mej. Ann AbeJ Smith. Ingezonden mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANT® OP DE VERING. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN In de gisteravond gehouden raadsvergadering te Rilland-Bath heeft de raad unaniem besloten akkoord te gaan met het voorstel voor het bouwen van een tweede contingent van honderd woningen, bestemd voor militairen van de vliegbasis Woensdrecht en andere legeronder delen. Aan de vooravond van de aan komst van president Eisenhower en 14 andere regeringshoofden en van ongeveer 45 minister en hon derden deskundigen, heerste in het „Palais Chaillot" in Parijs, waar van 16 tot en met 18 december de N.A.V.O.-conferentie zal worden gehouden een koortsachtige be drijvigheid. Temidden van admi raals en generaals in hun unifor men met gouden banden en ster ren, zijn werklieden bezig kabels uit te leggen voor de direkte tele foonverbindingen en voor de tal rijke televisie- en radioopnamen- apparaten. Niet minder dan 1200 journalisten uit alle landen ter wereld zullen de conferentie „uit de verte" bijwonen. Onder hen bevinden zich circa dertig verslaggevers uit de landen van achter het ijzeren gordijn. De conferentie draagt een besloten karakter en slechts tijdens de eerste bijeenkomst zullen fotografen, radio en televisie in de gelegenheid worden gesteld opnamen te maken. De veiligheidsmaatregelen zullen bijzonder streng zijn tijdens het be zoek van president Eisenhower en de andere regeringsleiders. Eisenhower zal logeren in de residentie van de Amerikaanse ambassade in Parijs, die op korte afstand van het paleis Chail lot is gelegen. Het gebouw zal tijdens het verblijf van de president worden bewaakt door niet minder dan honderd soldaten van het Amerikaanse leger. Ike zal bij zijn verplaatsingen steeds worden bewaakt door zijn uit twaalf man bestaande Amerikaanse lijfwacht. In dit verband weet men nog te be richten, dat dr. Adenauer een lijfwacht van slechts vier man zal hebben. Ei senhower en Adenauer zullen overi gens de enige staatslieden zijn die over een dergelijke lijfwacht beschikken. Behalve door Amerikaanse detectives zullen Eisenhower en uiteraard ook de anders regeringsleiders nog worden 150 bewaakt door een legertje van Franse inspecteurs van politie. Demonstratie Waarnemers in Parijs meenden vrij dag, dat de topconferentie meer een grootscheepse demonstratie van Atlan tische saamhorigheid zal worden dan een onderhandelingsconferentie. De ministers van buitenlandse zaken zullen waarschijnlijk afzonderlijk ver gaderen om dieper in te gaan op de politieke aspecten van allerlei proble men. Vandaag komen de ministers van de zeven landen der Westeuropese unie bijeen om hun gemeenschappelijke bij drage aan het voorgestelde gemeen schappelijk werk van de NAVO op het gebied van onderzoek en produk- tie van wapens te bespreken. Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft een verbod afge kondigd voor samenscholingen en be togingen op straat in het gebied Groot- Parijs tijdens de conferentie. Naar gistermorgen werd vernomen, zal ook de Indonesische kwestie op de agenda geplaatst worden. Aangenomen mag worden, dat de Nederlandse eer ste minister Drees in de topconferentie der 15 regeringsleiders het Nederland se standpunt nog eens zal kenbaar ma ken. Zoals bekend heeft de gemeente reeds eerder een contingent van hon derd militaire woningen kunnen aan trekken, waarvan een groot gedeelte nu reeds is gereedgekomen. Het zullen er dus nu in totaal tweehonderd wor den. Dat tweehonderd nieuwe gezinnen voor de plaats Rilland, die zelf rond 500 gezinnen telt, een belangrijke eco nomische vooruitgang is, spreekt voor zichzelf. Bij een aardbeving in het weste lijk deel van Perzië zijn ongeveer 600 personen om het leven geko men. Duizenden personen zijn dak loos geworden. Reeds zijn 500 ten ten en duizenden dekens naar het rampgebied gestuurd. In de loop van de dag hebben zich nieuwe aardschokken voorgedaan. Ook in Athene is gisteren omstreeks het middaguur een hevige aarschok ge voeld. President Iskandar Mirza heeft de leider van de republikeinse partij, de oud-minister van buitenlandse zaken Malik Firoz Chan Noon, opdracht ge geven een nieuwe Pakistaanse rege ring te vormen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1