NIET ALLE NEDERLANDERS MOETEN REPATRIËREN Indonesische verklaring in Den Haag uitgegeven Indonesische leger geconsigneerd Tweede Kamer nam afscheid van minister Mansholt President Soekarno moet voorlopig rust houden Meningen zijn nog verdeeld over Russisch voorstel GELUKKIG Politieke commissie nam resolutie over Cyprus aan menu van PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Sowjet-Unie wijst op gevaar voor kernoorlog Boelganin schreef ook België en Nederland Spoeddebat in Vet* Naties ik heb iratvcOijk, dekens! Schip vast in Westerschelde Benoeming nog niet officieel, maar Laatste woord: onaanvaardbaar Twee begrotingen aanvaard Tegenvaller voor Engeland en Turkije ■I 9LJLJL Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tei (01100 2438; by geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970, giro 274289 Bijkantoren Middelburg: Kor te Noordstraat 35 TeL (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3883 Directeur: jacq de Smit Vrijdag 13 december 1957 GOUDEN JUBILEUM VAN GROENE KRUIS (Zie pagina 2). Hoofdredacteur: R. HAGOORT V. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.41 u., onder 16.28 u. Maan op 0.20 u., onder 12.38 u. Hoogwater zaterdag 14 dec.: Vlissingen: 6.42 u. 1.78 m., 19.26 u. 1.83 m. Terneuzen: 7.13 u. 1.96 m., 19.52 u. 2.01 m. Wemeldinge: 8.25 u. 1.50 m., 21.00 u. 1.80 m. Zierikzee: 8.02 u. 1.30 m., 20.44 u. 1.60 m. SOEKARNO rust. Rusland heeft alle landen van de V.N. een nota doen toekomen, waarin wordt gezegd dat het gevaar van een oorlog met kernwapens belangrijk is toegenomen en dat er onmiddellijk stappen genomen moeten worden om de betrekkingen tussen de landen te verbeteren, aldus radio-Moskou. Hulp voor Algerijnse vluchtelingen Het hoofdkwartier van het Interna tionale Rode Kruis te Geneve heeft donderdag dringend verzocht om hulp voor ongeveer 100.000 Alegrijnse vluchtelingen in Tunesië en Marokko. De toestand van deze vluchtelingen, voor het merendeel vrouwen, kinderen en bejaarden, wordt „tragisch" ge noemd. De Indonesische diplomatieke vertegenwoordiger in Den Haag heeft donderdagavond de volgende verklaring afgelegd: 1. HET IS NOOIT de bedoeling geweest van de Indonesische regering om de ongeveer vijftigduizend Nederlanders uit te wijzen. Dit gebod gold wel de werkloze Nederlanders. 2. HET IS NOOIT de bedoeling geweest en het is ook niet de bedoeling van de Indonesische regering om Nederlandse bedrijven te confiskeren (gerechtelijk in beslag te nemen) of te nationaliseren. 3. HET IS NOOIT de bedoeling geweest van de Indonesische regering om K.P.M.-schepen in beslag te nemen. Men betreurt dan ook de maatregel van deze maatschappij om schepen buiten het land te dirigeren. MAJOOR HARSONO, een woordvoerder van het Indonesische leger heeft gisteren verklaard, dat alle militairen de order hebben gekregen op hun posten te blijven en dat alle verloven zijn ingetrokken. Deze maatregel geldt ook voor de militairen, die thans met verlof zijn, PRESIDENT SOEKARNO zal op medisch advies vermoedelijk volgende maand naar het buitenland vertrekken. Doktoren hebben de Indonesische staatsman geadviseerd een tijdlang rust te nemen. Hierdoor is de reis naar een aantal Latijns-Amerikaanse landen, die eerder reeds was uitgesteld, definitief van de baan. Premier Djoeanda heeft verklaard, dat de president 'lichamelijk en geestelijk vermoeid' is. Het is niet onmogelijk, dat Soekarno naar India zal gaan, waar hij weer enigszins op krachten kan komen. Tijdens zijn afwezigheid zal de voor zitter van het parlement mr. Sartono de president vervangen. BOELGANIN, de Russische pre mier heeft, zo is gisteren gebleken behalve aan Eisenhower, Macmil- lan, Adenauer en Gaïllard ook on geveer 'gelijkluidende brieven ver zonden aan de eerste minister van België, Van Acker en aan minister Drees. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken schijnt niet onge voelig te zijn voor de van Europese zijde geuitte mening, dat een nieuwe benadering van Moskou misschien de huidige impasse tussen oost en west zou doorbreken. Twee Amerikaanse kranten drin- §en er op aan, dat de NAVO de owjet-Unie de loef af moeten ste ken door een eigen vredesprogram- ma te lanceren. De Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Larock was deze!'de mening toegedaan. „De rol van de NAVO moet niet uitslui tend militair blijven als zij tot nu De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. heeft don derdag besloten een buitengewone avondvergadering te houden (die om half drie vannacht is begonnen) ter bespreking van een door de Sowjet- Unie voorgesteld agendapunt over vreedzame coexsistentie. Ingezonden mededeling (adv.) Oostelijke wind Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Overwegend matige wind tus sen oost en noordoost. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. toe is geweest", meende hij. De Londense „Times" schreef echter, dat de brieven van Boelganin geen nieuw element aanbrengen voor de ko mende NAVO-conferentie in Parijs. „De afgevaardigden naar die conferen tie mogen niet afgebracht worden van hun hoofddoel, namelijk de NAVO tot een zo sterk mogelijk defensief ver bond te maken." Brief aan dr. Drees In de brief van Boelganin aan de Nederlandse minister-president, dr. Drees zegt de Russische premier, de aandacht van de Nederlandse regering er op te willen vestigen, dat de V.S. en Engeland stappen nemen ter verster king van de oorlogsvoorbereidingen. Hjj schrijft, dat speciaal voor de kleine landen het inrichten van Amerikaanse bases catastrofale gevolgen heeft. Boelganin wijst er verder op, dat een samenvoeging van de NAVO, ZOAVO en het Pact van Bagdad in strijd zou zijn met de beginselen van de V.N. In politieke kringen in Den Haag wordt gezegd, dat de brief geen nieuws bevat, waarbij wordt herinnerd aan de brief van 18 maart 19554. Rusland protesteerde toen tegen het inrichten van een Amerikaanse basis op Soester- berg. Door onbekende oorzaak is donder dagavond, omstreeks kwart over acht, in de zgn „Put van Terneuzen" in de Westerschelde het uit 1921 daterende Costaricaanse vrachtschip „Patrick M' groot 1410 brutoregisterton aan de grond gelopen. Het schip was op weg naar Sluiskil. Sleepboten uit Terneu zen zullen 'rachten assistentie te ver lenen bij het vlot komen. Arrestaties in Zuid-Slavië De Zuidslavische autoriteiten heb ben twee vooraanstaande leden van de vooroorlogse Zuidslavische socialisti sche partij, Aleksander Pavlovic en Bogdan Krekic, gearresteerd. Zij zouden op dezelfde dag zijn aan gehouden als de vroegere professor van de universiteit van Belgrado Dra- goslav Stranjakovic, nl op 2 december doch het is niet bekend of er verband tussen deze arrestaties bestaat. Er is nog geen aanklacht tegen de gearresteerden uitgebracht. In de Indonesische verklaring, die gistermiddag in Den Haag werd uit gegeven, wordt gezegd, dat er op ver scheidene K.P.M.-schepen gewapende militairen zijn geplaatst. Dit is echter een maatregel, voortvloeiende uit de staat van oorlog en beleg, om de ver bindingen tussen de eilanden te verze keren. Men wees er in dit verband op, dat de andere scheepvaartmaatschap pijen, zoals de Inter Ocean Lines, de K.J.C.P.L., de Rotterdamse Lloyd, de Maatschappij Nederland en vele ande re normale diensten uitvoeren. De ge volgen van deze overhaaste stap van de directie van de K.P.M. blijken uit de stagnaties in het vervoer van goe deren en passagiers, aldus de verkla ring. Regeringstoezicht Wat betreft het confiskeren of na tionaliseren van Nederlandse bedrij ven zegt de Indonesische verklaring, dat de bedrijven nu overal in Indone sië onder regeringstoezicht zijn gesteld om acties van derden te voorkomen. De Indonesische regering beheerst de situatie volkomen, aldus besluit de verklaring. De Indonesische regering zal geen toestemming meer verlenen voor het landen van speciale vliegtuigen in Djakarta. Zij is van oordeel, dat er geen behoefte aan is. De Britse am bassade in Djakarta had landings vergunningen gevraagd voor extra vluchten van de BOAC, Qantas en Malayan Airways. De regering is van oordeel, dat het vervoer van evacuees door de normale diensten van de luchtlijnen, die Djakarta aandoen en speciale vluchten van de Garuda Indonesian Airways. De Unilever heeft maatregelen ge nomen om de familieleden van de em ployees in Indonesië te repatriëren. Het gaat om 150 vrouwen en kinderen en zij zullen zo spoedig mogelijk naar Nederland worden gebracht, aldus het ANP. Premier Nehroe van India heeft donderdag opnieuw zijn bezorgdheid uitgesproken over de toestand in Indo- Waterstof bommen niet op 'scherp' De V.S. hebben Engeland de verze kering gegeven, dat de vliegers van Amerikaanse bombardementstoestel len, die boven Engeland patrouilleren, uitdrukkelijk orders hebben de water stof-bommen die zij meevoeren niet op „scherp" te stellen, „tenzij zij recht streeks daartoe opdracht krijgen om een oorlogsoperatie uit te voeren." Dit heeft premier Macmillan don derdag in het Britse Lagerhuis gezegd in antwoord op talloze vragen over deze kwestie. Koningin in Engeland Koningin Juliana is donderdagmid dag in gezelschap van prinses Irene per vliegtuig in Londen aangekomen. Prinses Beatrix volgt vandaag. Het is de bedoeling, het huwelijk van Ann Abel Smith bij te wonen. nesië. „Wij hopen van harte, dat deze zaak niet zulle een wending zal nemen, dat een vreedzame regeling van het geschil uitgesloten is. De aanspraken van Indonesië zijn juist en wettig", al dus Nehroe, zo bericht het persbureau Reuter. De Australische regering heeft een beroep gedaan op de Indonesische re gering niet toe te staan, dat er in In donesië Iets gebeurt, dat de democra tische regering zou kunnen schaden. In een verklaring wordt gezegd, dat heteen „ernstige slag" voor de inter nationale orde zou zijn, indien Indo nesië door de uitwijzing van Neder landse onderdanen en de confiscatie, een aanspraak zou verwezenlijken, die het niet in de V.N. heeft kunnen ver werven. (Van onze parlementaire redacteur) Een stampvolle Tweede Kamer heeft gistermiddag afscheid genomen van de heer S. l. Mansholt, die sedert 1945 minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening is geweest en die binnenkort zal worden benoemd tot lid van de Europese Commissie. Offi cieel is deze benoeming overigens niet en zowel voorzitter Kortenhorst, die namens de Kamer minister Mansholt toesprak, als de bewindsman zelf maakten dan ook een voorbehoud, maar niettemin was het duidelijk, dat de heer Mansholt voor het laatst voor de volksvertegenwoordiging stond. Het afscheid werd door de V.A.R.A. uitge zonden. De scheidende bewindsman ver klaarde zijn departement met een ze kere weemoed te verlaten, maar te vens in het besef in Europees verband aan dezelfde problemen te mogen Naar aanleiding van de behandeling van de kwestie Cyprus ln de V.N. ls het op het veelomstreden eiland weer tot ern stige ongeregeldheden gekomen: li ij het pancyprische gymnasium te Nicosia zijn ongeveer 500 studenten meer dan twee uur lang slaags geweest met de politie. Zij klommen o.m. op het dak van de school, scheurden de daar waaiende En gelse vlag in stukken en gooiden die op straat, waar andere studenten ze ver brandden. Minstens acht soldaten en le den van de politiemacht en zeker 20 studenten werden gewond. Foto boven: Studenten op het dak van de school gooien allerlei projectielen naar de politie beneden op straat. Onder: Een Engelse politieman helpt een ernstig gewonde Turkse collega in Ni cosia naar een ambulance toe. werken. „Maar dan vooral niet dat to doen wat het land zelf kan doen, zo als ook de nationale overheid moet overlaten wat lagere organen kunnen. Veeleer zal het zijn: die omstandighe den te bevorderen, waardoor een be leid, gericht op het welzijn van da boer, van de werkers in de landbouw, mogelijk wordt gemaakt, en de engs begrenzing, waarin in ieder land het beleid zit op gesloten, te verruimen", aldus de minister. Als dit mag geluk ken, kan zijns inziens de Europesa gemeenschap tot een werkelijke ge meenschap uitgroeien. In dit licht be zien hoopte de heer Mansholt, dat zijn nieuwe taak een voortzetting zal zijn van hetgeen hem opgedragen was in de afgelopen jaren. In afwijking van het reglement van orde wilde dr. Kortenhorst aan de Ka mer een 'motie' ter goedkeuring voor leggen. Daarin werd uitgesproken, dat minister Mansholt met onbezweken trouw, toewijding en bekwaamheid zijn taak heeft vervuld; de Kamer wenst hem voldoening en succes toe bij de vervulling van zijn nieuwe taak en spreekt het vertrouwen uit, dat hij ook in het raam van Europa de belan gen van ons land zal blijven dienen. Dr. Kortenhorst hoopte niet, dat over deze 'motie' hoofdelijke stemming zou worden gevraagd. De Kamer 'aan vaardde' haar met applaus. Zelfs en kele communisten brachten de handen op elkaar. Na afloop van de plechtigheid wa er gelegenheid de scheidende minister persoonlijk de hand te drukken. Het laatste woord van de scheiden de minister voor deze feestelijke rede voeringen luidde 'onaanvaardbaar'. Het betrof het amendement Droesen (K.V.P.) om de 50 miljoen gulden niet vertraagd uit te betalen. De K.V.P.- afgevaardigde vond dit een nare zaak, die zijn fractie zeer hoog zit. Ook al is de regering slecht bij kas waarom dan alleen de veehouders daarvan da dupe te laten worden? De heer Biesheuvel (A.R.) had ple zier in dit amendement. Het lijkt veel op de motie-Biewenga (A.R.) tegen de blokkering van de eigenaarslasten, die begin van het jaar bij de behandeling van de bestedingsnota werd ingediend. Er is niet veel verschil tussen blok kering en vertraagde uitbetaling: da boeren krijgen hun geld in beide ge vallen niet. Het merendeel der K.V.P. steunde deze motie tenslotte niet, om dat het 'onaanvaardbaar' werd uitge sproken. Nu wenste de heer Biesheu vel de heer Droesen toe, dat hij en zijn fractie even standvastig en vol hardend zal zijn als verleden keer de heer Biewenga. 0 De Franse Senaat heeft met 164 te gen 68 stemmen de bezuinigingswet van de regering in laatste lezing goed gekeurd. Op grond van deze wet krijgt de regering bijzondere bevoegdheden ter verbetering van de financiële posi tie van het land. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag z.h.s. de P.T.T.-begroting van mi nister Algera goedgekeurd. Deze be windsman wees er op, dat de P.T.T. zonder verlies zal moeten werken. De kapitaalbehoeften zijn echter enorm groot. De moeilijkheid is, dat de P.T.T. haar eigen ontwikkeling niet in de hand heeft, deze is afhankelijk van de verbruikers. En als een ding duidelijk is dan is het wel, dat de P.T.T. het steeds drukker krijgt. Zo nam het aan tal brieven en briefkaarten in de jaren 19521956 toe van 552 tot 630 miljoen stuks. Voor gedrukte stukken en nieuwsbladen bedragen deze cijfers 781 tot 937. Ook het aantal telefoon aansluitingen wordt steeds groter. In 1952 waren het er 590.000, in 1956 was het niet minder dan 805.000. In dezelf de jaren nam het aantal locale ge sprekken toe van 658 tot 783 miljoen. Ook de begroting van het Zuiderzee- fonds werd z.h.s. aangenomen. Het be langrijkste in dit korte debat daarover was wel, dat minister Algera bereid is het overleg te openen over de rechts positie van de arbeiders bij deze wer ken. Door de bestedingsbeperking is het noodzakelijk geworden een aantal arbeiders te ontslaan. De politieke commissie van de V.N. heeft donderdagavond een re solutie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop, dat verdere onderhandelingen zullen worden gehouden met het doel aan het volk van Cyprus het zelf beschikkingsrecht te geven. De stemverhouding was: 33 voor, 20 tegen en 25 onthoudingen. De uitslag is een slag voor Groot- Brittannië en Turkije, die zich er te gen hebben verzet, dat in de resolutie wordt gesproken over zelfbeschik kingsrecht. Een voorstel van Canada, Chili, Noorwegen en Denemarken om dit er uit te laten werd verworpen. Een Grieks amandement op dit voorstel daarentegen, om weer over zelfbe schikkingsrecht te spreken, werd aan genomen. Ongeregeldheden Op West-Cyprus zijn donderdag weer ongeregeldheden voorgevallen. In het dorp Polemi moest de politie van de vuurwapens gebruik maken om een einde te maken aan een beto ging van Grieks-Cyprische scholieren. Gedeputeerde van Aruba gearresteerd Woensdagavond is op last van de rechtercommissaris de gedeputeerde van Aruba, de heer P. Croes, aange houden en na een verhoor ingesloten in het huis van bewaring te Oranje stad. Een jongen werd gewond. Ook elders op het eiland kwamen incidenten voor. De nieuwe gouverneur verbaasde da Cyprioten door zich met een zeer klein gevolg te voet in de binnenstad van Nicosia te begeven, juist in het ge bied waar de Turks en Griekse wij ken aan elkaar grenzen. Vierdaagse 1958 22 t.m. 25 juli De Internationale Vierdaagse Af standsmarsen van de Nederlandss Bond voor Lichamelijke Opvoeding zullen in 1958 van dinsdag 22 tot en met vrijdag 25 juli in de omgeving van Nijmegen worden gehouden. President Boerguiba van Tunesië heeft donderdag verklaard, dat een zending Egyptische wapens in zijn land is aangekomen. Ingezonden mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1