Het eerste Fiasco Volgend jaar binnen dertig uur van A'dam naar Tokio Oók al aan de sigaar? Dulles praat over eenheid tegenover het communisme Over drie jaar in veertien uur. Zeeuwse bieten herstelden zich na zware teruggang Straaljagers te Goes voor f 1.600 per stuk verkocht Cf, borden K.L.M. VLIEGT VIA POOLGEBIED Overzicht suikerfabriek C.S.M.: Twee keer per week in beide richtingen GEEN PROEFNEMING IS MISLUKT Samenwerking op Nieuw-Guinea Waardering voor minister Staf Toch een misoogst in vele gevallen Russische radio actieve neerslag Tolgelden voor betaling vrijmaking Sue2kanaal (jmddpi/wh, Ir. C. Koopman met pensioen Gesloten deuren voor prins Wan, Resolutie Algerië verandert niets Donderdag 12 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ingezonden mededeling (adv.) h|euw maggi jummotp Per 2ilverzak(« voor 4 volle DAT DE CHAOS in Indonesië voortduurt en op de duur nog ern stiger vormen zal gaan aannemen een feit, waar over de gehele wereld de pers zich zorgen over maakt, ook die in landen, waarmee Indonesië nauwe banden onderhoudt is na tuurlijk van groot belang, maar is op dit ogenblik niet (meer) de grootste zorg, die Nederland behoeft bezig te houden. De eerste zorg, die Nederland op dit ogenblik heeft is: de repatriëring van de Nederlanders, die nog in de archipel zijn. Wij juichen het toe, dat dit klaar blijkelijk ook het inzicht van de re gering is, blijkens het telegram, dat de minister-president aan de minister van buitenlandse zaken van Indone sië heeft verzonden. Het is althans één lichtpunt, dat Indonesische autoriteiten inzien, dat zij aan deze billijke wens moeten vol doen. De minister heeft een positief antwoorc' gegeven en de verstrekking van uitreisvisa schijnt versneld te worden. Nu is het slechts zaak wij wezen daar reeds eerder op dat de ver voersmogelijkheden worden gescha pen. Daarvoor zullen, althans tot Sin gapore, vliegtuigen van andere mo gendheden moeten worden ingescha keld en voorts schepen onder andere vlag. De mogelijkheid daarvoor lijkt aanwezig te zijn. Ook in het buiten land zal men moeten beseffen, dat het hier gaat om een gerechtvaardigde zaak en dat men de Nederlanders niet het slachtoffer mag laten worden van de chaos in Indonesië, die voor hen zo niet nu dan toch op de duur lijfs gevaar kan meebrengen. HET IS WEL voor ieder duidelijk, dat het gebeuren in Indonesië een bewijs per axioma is voor de mislukking van de politiek, die na de oorlog met betrekking tot „de gordel van de smaragd rondom de evenaar" is gevoerd. Toen de oorlog beëindigd was, leek het voor de meesten vanzelfsprekend, dat het Nederlands gezag in Indonesië her steld zou worden en dat van deze positie uit in zo snel mogelijk tempo gewerkt zou worden aan de zelfstandigheid van Indonesië binnen het Nederlandse rijks verband. De beloften, door H.M. Konin gin Juliana in Engeland gedaan, zouden daarbij ten volle gehonoreerd worden. Er waren twee groepen, voor wie dit niet duidelijk was. Dat was op internationaal gebied voor namelijk Amerika, dat, levend uit anti- koloniale ressentimenten, er van uitging, dat elk volk zonder meer zelfstandig kon zijn, eventueel onder Amerikaanse super visie. Dat was ook niet duidelijk voor de socialisten in ons land. Daarbij hebben bepaalde maatregelen, door de regering in Engeland genomen, het spel, dat tot dit resultaat leidde, be vorderd. Voor wat Nederland aangaat, is in tussen het fiasco van de P.v.d.A.-politiek een feit, waarmee in de toekomst ook door de kiezers rekening zal moeten worden gehouden. Het blijkt nu duidelijk, hoe betreurens waardig het is, dat de Christelijke lijn in de Indonesische politiek, die een eeuw geleden onder Keuchenius werd opge nomen, na de oorlog is afgebroken. Op een veiling in Buenos Aires zijn juwelen van expresident Peron ver kocht. Slechts een klein gedeelte van Perons schatten vond kopers. Dat deel bracht circa 10.600 gulden op. De ge hele verzameling wordt geschat op ruim 10 miljoen gulden. Reeds geruime tijd is de K.L.M. zeer intensief bezig alle voorberei dingen te treffen met het oog op de nieuwe lijn AmsterdamTokio (en verder tot Biak) via het Noordpoolgebied, welke begin december 1958 zal worden geopend. Het stafbureau voor de K.L.M.-directie te Den Haag heeft reeds een dik dossier liggen, waarvan de oudste papie ren een datumstempel van eind 1955 dragen. Waarom heeft de K.L.M. de plan nen om via het Noordpoolgebied naar Tokio te vliegen niet eerder verwe zenlijkt? zal men zich afvragen. Het antwoord is afdoend: het wachten was op het geschikte vliegtuigtype en het openen van een geregelde dienst om de noord moest economisch ver antwoord zijn. Nu de DC-7C in de K.L.M.-vloot is opgenomen en de maatschappij in 1958 nog enkele ma chines van dit type van de Douglas- fabrieken zal ontvangen, is men van oordeel, dat technisch alle problemen, welke aan deze volkomen nieuwe route vastzitten, kunnen wqrden op gelost. NAAR BIAK De route naar Tokio via het pool gebied van totaal 13,625 km. is 2400 k.m. korter dan de thans in gebruik zijnde lijn via het Midden-Oosten en India. De nieuwe DC-7C's zullen de Professor Sedor schrijft in de „Praw- da", het officiële dagblad der Sowjet- russische communistische partij, dat geen der Sowjetrussische proefnemin gen met kunstmanen is mislukt. Er werden twee proeven genomen, die beiden slaagden. Dat dit zo was kwam door uitgebreid voorbereidende werk zaamheden, die waren gebaseerd op diepgaand wetenschappelijk speur werk, verklaarde hij. De Amerikaanse vice-president, Richar Nixon, heeft te genover verslaggevers verklaard dat geen buitenstaanders de Russische proefnemingen met kunstmanen heb ben bijgewoond en dat de Russen eerst in het licht der openbaarheid versche nen, toen hun kunstmatige aardsatel- liet reeds in de lucht was. Maar zij hebben niet medegedeeld, hoeveel proefnemingen daaraan vooraf zijn ge gaan, verklaarde hij. Gouverneur Van Baal heeft in een radio-toespraak tot de ingezetenen van Nieuw-Guinea medegedeeld, dat een goede samenwerking tussen de beide delen van Nieuw-Guinea van groot be lang is. Er valt op veel gebieden van elkaar te leren, aldus de gouverneur. Ingezonden mededeling (adv.) reistijd via de pool aanzienlijk bekor ten en tot ongeveer 30 uur terug brengen, hetgeen een verschil van 18 uur uitmaakt ten opzichte van de lijn naar de Japanse hoofdstad „om de zuid". De harde economische fei ten (de exploitatiekosten van de nieuwe lijn worden geschat op 25 miljoen gulden per jaar) hebben voorts de K.L.M. doen besluiten de dienst niet in Tokio te doen eindi gen, maar door te trekken naar Biak, een étappe van 4100 km. extra. Twee keer per week in beide richtingen zal de K.L.M. over de pool gaan vliegen. De K.L.M. zal de tweede -maat schappij zijn, die Tokio met de Euro pese hoofdsteden verbindt via het poolgebied. Straalvliegtuigen Reeds nu denkt het stafbureau van de K.L.M.-directie aan de volgende stap: in het voorjaar 1961 zullen straalverkeersvliegtuigen de DC-7C's op de poolroute vervangen. Thans be draagt die tijd om de zuid nog 48 uur, over ruim drie jaar met de DC-8 over de pool is de luchtreiziger in 14 uur van Amsterdam in Tokio. Vele leden der commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer con stateerden met voldoening, dat de we deropbouw van de vloot in de afge lopen jaren een geleidelijk en regel matig verloop heeft gehad. Verschei dene leden merkte in dit verband op, dat onze vloot, wanneer in 1958 Hr. Ms. „Karei Doorman" daar weer aan zal zijn toegevoegd, een vrijwel gaaf geheel vormt. Zij wilden gaarne hulde brengen aan de minister, de staatsse cretaris en alle anderen die daartoe hun uiterste inspanning hebben aan gewend. Ds. F. F. Milatz overleden In de ouderdom van 78 jaar is te Oegstgeest overleden ds. F. F. Milatz, emeritus-predikant der Doopsgezinde Broederschap. Ds. Milatz werd in 1904 te Hoorn op Texel in 't predikambt bevestigd. Ds. Milatz diende de gemeenten van Den Horn in Groningen, Monnikendam, Enkhuizen en van 1929 tot aan zijn emeritaat in 1944 die van IJmuiden. Vijf van de 34 Drentse gemeenten zullen in het jaar 1958 een nieuwe burgemeester moeten hebben, omdat de huidige functionarissen met pen sioen gaan. Momenteel zijn er vacatu res. te Roden en Dalen. De vijf ge meenten zijn Assen, Hoogeveen, Dwin- geloo, Gasselte en Gieten. De N.V. Centrale Suikermaat schappij verwacht, dat zij in haar fabrieken te Oud-Beijerland, Bre da, Halfweg, Sas van Gent, Steen bergen en Vierverlaten een pro- duktie zal kunnen bereiken van 360.000 ton suiker per jaar. Het zuiden is wel veel lager dan oor spronkelijk getaxeerd was, uit de bus gekomen, aldus zegt deze maatschappij, maar wat er in het zuiden is afgegaan, is er in het noorden van ons land ongeveer bijgekomen. In Zuid-Beveland, Walcheren en westelijk Zeeuwsch-VIaanderen gaat het suikergehalte weliswaar ook naar hoven, maar men moet toch eigenlijk voor de grond daar en wat men daar gewend is, in vele geval len de bietenoogst als een misoogst kwalificeren, meent de C.S.M. De grote bedrijven, die gemiddeld Volgens een geleerde van het in Ja pan gevestigde meteorologische obser vatorium, de heer Yasukihi Hara, is de Sowjet Unie verantwoordelijk voor 74 procent van de radioactieve besmet ting van de lucht in de afgelopen twee jaar, terwijl 24 procent voor rekening komt van de Verenigde Staten. De bei de percentages zijn gegrond op waar nemingen die van april 1955 tot maart 1957 op drie weerstations in Japan zijn verricht. De bron van de resterende twee procent wordt niet vermeld. Vol gens Hara zijn in genoemde periode zes gevallen waargenomen van grote radioactiviteit in de atmosfeer, die sa menvielen met proefexplosies van kernwapens, uitgevoerd door de Sow jet Unie én de Verenigde Staten. Deze foto toont de oudste landver- huister, die ooit door het bekende re patriëringskamp van Friedland is gepasseerd, de 105-jarige mevrouw Ella Rentel (links) met haar 71-jarige dochter (midden) en haar 48 jarige kleindochter bij haar aankomst in het kamp Friedland uit het voormalige Duitse Pommeren. Twee achterklein kinderen van 17 en 18 jaar maakten de tocht met haar mee. Voorlopig weet het oudje niet, waarheen zij ver der moet, daar een van haar klein dochters in West-Duitsland, die voor haar repatriëring zorgde, in haar wo ning geen plaats heeft om haar op te nemen. Naar verwacht wordt, zal de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties worden verzocht goedkeuring te verlenen aan een toeslag van drie pro cent op de tolgelden van het Suezka- naal voor de terugbetaling van de kos ten van de vrijmaking van het kanaal. Dit is voorgesteld door de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld. Vier landen Bra zilië, Perzië, de Philippijnen en Thai land hebben een ontwerpresolutie bij de algemene vergadering ingediend, waarin Hammarskjoelds voorstel wordt gesteund. Deze ontwerpresolutie machtigt tot onderhandelingen met Egypte over 't invoeren van de toeslag. de laatste jaren nooit onder de 50 ton per ha geleverd hebben, komen rnt met opbrengsten voor de dag van 80 tot 35 ton per ha en met een suiker» gehalte dat niet boven de 15 pet. ligt Voor wat Zeeland betreft, noteerde d# fabriek te Sas van Gent de volgend* gemiddelde cijfers: gehalte 15.55 pet gewicht: 789 gram en tarra 21.5 pot (exclusief losse grond). Voor de fa« briek te Steenbergen zijn deze cijfer* resp. 15.12 pet., 772 gram en 18.71 pet tarra. Dat in het zuiden thans nog een gtH» ging van het suikergehalte plaats heeft terwijl men eerst met een daling t« maken heeft gehad, kan volgens de 0> S. M. niet anders verklaard worden dan als een herstel na een zware te» ruggang als gevolg van de vergelings» ziekte en een daardoor bijna afsterven van het gewas. Verschillende van deze bieten zijn later toch weer gaan groeien, waardoot men eerst een daling van het suiker» gehalte kreeg en daarna een stijging door de suiker, die door het nieuw gevormde blad werd geproduceerd. Het gehalte in de monsters kan daar om nogal sterk uiteenlopen van 11 tot 17 pet. Voorstel aan Prov. Staten Ged. Staten van Zeeland stellen voor m.i.v. 1 januari a.s. de huidige subsidiergeling voor de Openbare leeszalen en bibliotheken in Zeeland in te trekken en te besluiten aan deze van rijkswege gesubsidieerde leeszalen m.i.v. 1 jan. '57 een jaarlijkse bijdrage te verlenen ten bedrage van een derde van de over het betrokken jaar aan die instellingen verleende rijkssubsi die. Voorts wordt voorgesteld aan de in stellingen die de lectuurvoorziening op het Zeeuwse platteland behartigen, voor deze lectuurvoorziening een jaar lijkse bijdrage te verlenen van 50 pet van de over dat jaar verleende rijks subsidies. Tenslotte wordt voorgesteld voor het leidinggevend werk ten behoeve van de lectuurvoorziening op het plat teland aan de door G.S. erkende pro vinciale organisaties die op dit terrein werkzaam zijn een bijdrage te verle nen van ten hoogste f 4.000 per jaar. Dit bedrag zal ellc jaar door G.S. over deze organisaties worden verdeeld. Ingezonden mededeling (adv.) De inspecteur van de Domeinen te Goes heeft gistermorgen bij in schrijving zestien Meteor-straaljagers verkocht. Aanvankelijk bestond er in verschillende kringen wel belangstelling voor zo'n snelheidsvogel tegen een zacht prijsje, maar toen bekend werd, dat de Meteors ter plaatse op het vliegveld Woensdrecht moes ten worden gesloopt, bleef de inschrijving beperkt tot een negental serieuze gegadigden. Hoogste inschrijver bleek tenslotte de firma Bungener te Badhoevedorp, die de zestien straalvliegtuigen kreeg voor het hoogste bod 25.600,wat 1.600,per toestel betekent, ging. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal ir. C. Koopman, directeur van het verede- lingsbedrijf van landbouwgewassen van het centraal bureau te Hoofddorp, op 31 december zijn functie neerleg gen. In een op 19 december in Amster dam te houden algemene vergadering van het centraal bureau neemt hij af scheid van deze organisatie. In 1922 begon hij een veredelings- en fruitteeltbedrijf te Zierikzee, dat in 1937 werd overgenomen door de nationale coöperatieve aan- en ver koopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" g.a. te Rotterdam. Ir. .Koopman werd belast met het ver- edèlingswerk van deze organisatie. Be halve op het terrein van de planten veredeling is de scheidende directeur steeds werkzaam geweest in het orga nisatieleven. Tot zijn opvolger is benoemd dr. ir. C. Mastenbroek, thans adjunct-direc teur van het bedrijf. Dr. Mastenbroek is voorzitter van de werkgroep aardappelen van de Neder landse kwekersbond en van de vereni ging van aardappelkwekers in Noord en Zuid-Holland en verder maakt hij deel uit van het bestuur der Neder landse plantenziektenkundige vereni- DULLES, DE AMERIKAANSE MI NISTER van buitenlandse zaken heeft op een persconferentie medegedeeld te verwachten dat de Navo-topconfe- rentie het Noord-Atlantisch overleg zal versterken en uitbreiden. Hij sprak verder de hoop uit dat derge lijk overleg een gewoonte zal worden. De Navo, zei Dulles, heeft meer een heid en buigzaamheid nodig om het hoofd te kunnen bieden aan de eco nomische, politieke en ondermijnings oorlog van de Sowjet-Unie. Deze woorden uit de mond van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken klinken misschien op het eerste gezicht veelbelovend. Toch is men wellicht geneigd de uitlatingen van Dulles te beschouwen als het uiten van holle leuzen. Immers, de minister betoogt dat meer eenheid nodig is i.v.m. het communistische streven naar vergroting van macht een streven, waarvoor men niet ge noeg oog kan hebben doch de po litiek, die Dulles in de afgelopen jaren heeft gevoerd is bepaald geen voor beeld van het effectief bestrijden van het communisme. Af en toe worden wat lompe pogingen daartoe aan gewend, doch op het diplomatieke vlak boekt Dulles welhaast meer fla ters dan successen. Men zie de ontwikkeling in Indo nesië. Toen in de Verenigde Naties de resolutie in stemming kwam t.a.v. Nieuw-Guinea, onthield de Ameri kaanse gedelegeerde zich van stem ming. Dat heeft hij natuurlijk niet op eigen houtje gedaan. Dulles had bepaald, dat de vertegenwoordiger van de V.S. officieel geen standpunt zou innemen. Laat Wat nadien in Indonesië is ge beurd, is bekend. Dulles heeft daar over weer het woord gevoerd en ver klaard dat de toestand in Indonesië is verslechterd. Dat wist iedereen. Ook was het bekend dat de communisten en hun vakbonden de leiding hebben geno men bij het bezetten van Nederland se eigendommen en het organiseren van wanordelijkheden. „Ik maak mij daar ongerust over", heeft Dulles verklaard en daarna bood hij Amerikaanse bijstand aan om Indonesië uit de impasse te helpen. Het is natuurlijk goed bedoeld, maar wat denkt Dulles dat hij zal berei- houding heeft Soekarno c.s. de moed gegeven om t.a.v. de Nederlanders de remmen van moreel, fatsoen en men selijkheid los te gooien. Dulles wil meer eenheid, maar hij toont in de praktijk niet steeds de wil daartoe. Geen succes Prins Wan, speciale vertegenwoor diger van de V.N., belast met het onderzoek van de Hongaarse kwes tie, heeft bot gevangen, zowel bij da Russen als bij de Hongaren. De prins had inlichtingen gevraagd over de gevangenen en over de berichten over deportaties van Hongaren naar da Sowjet-Unie. De Russen deelden Wang mede: „Onze regering gaat deze ken. Hij biedt bijstand aan. Dat kankwestie niet aan", de Hongaren ver- betekenen dat de V.S. zijdelings in het conflict worden betrokken. Die bijstand kan sympathie of anti pathie verwekken. En dan is het heel vreemd, dat dezelfde Dulles, die zijn vertegenwoordiger in de V.N. blanco liet stemmen, zich nu met het geval gaat bemoeien door bijstand aan te bieden. Zou het ook zo zijn, dat Dul les zich ervan bewust is geworden, dat in Indonesië communistische krachten aan het wroeten zijn gesla gen? En beseft de Amerikaanse mi nister dan nu dat die krachten een gevaar kunnen gaan vormen voor de vrijheid die Dulles voorstaat? Hij had dit eerder moeten beden ken en in de V.N. een minder slappe houding moeten aannemen. Juist deze klaarden: zaak, die delen". „Dit is een binnenlandse alleen wij moeten beoor- Resolutie In de Ver. Naties is een resolutie over Algerië aangenomen. Het doel van die resolutie is de oplossing van het Algerijnse probleem te vergemak kelijken. Uitgesproken wordt dat „elk geschikt middel" moet worden aan gegrepen om tot een oplossing te raken. Deze resolutie brengt waarschijnlijk weinig ol geen verandering in de toe stand. Wij hebben, zeggen de Fran sen, een „raamwet" voor Algerië. En wie zegt, dat dit geen „geschikt mid del" is? v

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3