Laboratorium grond- en gewas- onderzoek te Goes FLORA EN FAUNA VERARMEN BIJ UITVOERING DELTAPLAN Ir. A. W. v. d. Plassche verrichtte Problematiek van Zeeland vereist veel extra werk Burgemeester Van Randwijck opende nieuw bankgebouw Vlissingse firma verdiende f700.000 door fraude Antwerpse zakenman in Middelburg veroordeeld Zijn natuurreservaten in Westerschelde te behouden? L..ug 12 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Belangrijke dag voor land- en tuinbouw openin Samënzangprogramma in Middelburg door N.C.R.V. opgenomen Subsidie f45.000 voor Stichting Coöp. Boerenleenbank Schroot-affaire nu afgerond REFERENDARIS KREEG f 25.000 KANTONGERECHT Boze timmerman nam het niet Pagina 2 Het was gisteren een belangrijke dag voor de land- en tuinbouw in zuidwest-Nederland. Ir. A. W. van der Plassche, de directeur- generaal van het ministerie van landbouw (bij verhindering van mi nister Mansholt) heeft namelijk het nieuwe bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Goes officieel geopend. Dit laboratorium, dat voordien gehuisvest was in het Burgerweeshuis aan de Zuster straat te Goes, is van grote betekenis voor de land- en tuinbouw en ongetwijfeld zal die betekenis toenemen, nu in het nieuwe „lab" veel efficiënter gewerkt kan worden. De vreugde en de dankbaarheid was dan ook groot bij de land- en tuinbouwautoriteiten, die in grote getale naar De Korenbeurs in Goes waren gekomen, waar voor de opening een korte feestelijke bijeenkomst werd gehouden. Dkar riep mr. J. F. G. Schlingemann als voorzitter van de Bestuursraad van het laboratorium in Goes alle genodig den een hartelijk welkom toe. In het bijzonder noemde hjj ir. van der Plas sche, de heer M. J. van Poelje, lid van Ged. Staten, die het provinciaal be stuur vertegenwoordigde, de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stich ting tot Exploitatie van het Bedrijfs laboratorium voor Grond- en Gewas onderzoek, de heer J. M. van Bommel van Vloten, president-directeur van de Landbouwhogeschool in Wageningen, prof. de Jong, rector-magnificus van deze school en de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, die met zijn wethouders aanwezig was. Mr. Schlingemann bracht hulde aan het personeel, dat zoveel en goed werk heeft verricht in de nau we behuizing aan de Zusterstraat en was blij, dat de bestedingsbeperking net niet een spaak in het wiel heeft gestoken. „De boerenstand in zuid west-Nederland kan trots zijn met dit nieuwe laboratorium." Hij hooptè dat het nieuwe gebouw mag dienen tot meerdere welvaart van de boer, waarna hij de leiding overdroeg aan de heer Louwes. Deze stelde in zijn rede, dat vanaf het begin, in 1927, het bedrijfslabora torium eigendom is van de georgani seerde landbouw. De heer Louwes ging in op de geschiedenis van het onder roek, waarvan wij gisteren in ons blad reeds uitvoerig een verhaal gaven. Eerst was het onderzoek gericht op de kalktoestand, later gevolgd door het kali- en fosfaatonderzoek. Het gewas- onderzoek begon in 1951. Het bedrijfs laboratorium bestrijkt de gehele land en tuinbouw, alsmede bosbouw. Sport velden en volkstuincomplexen werden eveneens onderzocht. Hij bracht hulde aan directie en per soneel voor hetgeen verricht is. Ir. v. d. Plassche Ir. van der Plassche was uiteraard blij, dat hij als Zeeuw weer onder de Zeeuwen mocht vertoeven en bracht de gelukwens over namens de minis ter. Ook hij huldigde de directie en het personeel voor het doorzettings vermogen bij -de, totstandkoming van dit complex. Het lab doet belangrijk werk voor land- en tuinbouw. En dit heeft het nódig, want er liggen vele moeilijk heden. Bovendien ontwikkelt zich de industrie steeds meer, wat van grote invloed is op de sociale ver houdingen in de landbouw. Toch kan niet ontkend worden, dat het peil van de landbouw van fundamentele betekenis is. Om verbeteringen aan te brengen zijn gegevens nodig. Daarvoor dient het lab, waar steeds nieuwe inzichten opgedaan worden. Het is verheugend en juist ingezien, dat alle arbeid niet in één lab geschiedt, maar verspreidt, waardoor het werk dichter bij de praktijk komt. Versnippering van krachten geeft meestal een ongunstige invloed, maar dat kan van het be drijfslaboratorium met gezegd worden. Wel dient het bestuur op dit punt nauwlettend toe te zien. Goede samenwerking Ir Van oei Plassche constateerde, dat het bedrijfsleven, de wetenschap en de overheid nauw en goed samen werken. Hij feliciteerde de provincie Zeeland en de gemeente Goes met dit nieuwe aan de verwachtingen zal beantwoor den. Ook sprak Gedeputeerde Van Poelje een gelukwens uit en gaf de verzeke ring, dat-ook het Prov. bestuur zeer blij is met dit nieuwe laboratorium. Burgemeester Ten Kate sprak van de duisternis naar hgt licht en was verheugd, dat Goes definitief was ge kozen als standplaats van het labora torium. De directeur, ir. F. J. A. Dechering vertelde in zijn toespraak nog iets over de geschiedenis en zwaaide woorden van lof tot de architect, de heer W. Messer uit Vlissingen, aannemers en verder tot allen, die aan de totstand koming van het gebouw hebben mee gewerkt. Opening Hierna trok het gezelschap per bus naar het laboratorium, waar ir Van der Plassche door het wegtrekken van de vlag van het laboratorium, waar achter verscholen Koos van Zweeden in Zeeuws costuum, die de sleutel aan bood, waarmee ir Van der Plassche de deur opende. In de hal kreeg ir Dechering nog een geschenk aangeboden namens het per soneel, evenals de bedrijfsleider, de heer J. van Weizen, ook van het perso neel. Tot slot bezichtigden de genodigden het gebouw en ieder was vol lof over De N.C.R.V. heeft woensdagavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg een programma van samenzang opgeno men, een programma dat zandogavond a.s. om 19.05 uur zal worden uitgezon den onder de titel Cantate Domino. De kerk was niet zo vol als het vorige jaar tijdens de opnamen van een soortgelijk programma het geval was. Het Middelburgs Kamerkoor daaren tegen, dat onder leiding van de heer B. Leynse medewerking verleende, had een uitgebreider en beter pro gramma. Het geheel stond onder lei ding van Meindert Boekei. Het pro gramma werd geopend met1 een inlei ding voor orgel door Maarten Kooy, die tijdens de afwerking van het pro gramma voor de begeleiding zorgde, waarna Psalm 96 (verzen 1, 2, 5 efï 8) gezongen werd. Vervolgens werden vijf verzen van de gezangen C en D vertolkt en tot slot Gezang 12, de ver zen 1, 2, 3 en 4. Het programma werd besloten met een uitleiding voor orgel. Aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk zal op haar verzoek, het maximaal provinciaal subsidie m.i.v. 1958 worden verhoogd tot f 45.000,(was voorheen f 26.000,wanneer Prov. Staten van Zeeland akkoord gaan met de voorstellen van G.S. Dit onder voorbehoud, dat in de kosten van aanstelling van een assistent-onderzoeker alleen wordt bijgedragen indien het rijk eveneens voor dat doel subsidie verleent. Een en ander is nodig, nu de werkzaamheden van de Stichting Zeeland zich sterk uitbreiden en de aanstelling van een assistent-socioloog en stagiaires (gevorderde studenten) noodzakelijk zijn geworden. Mr. J. F. Kornstra noemt in zijn schrijven namens het bestuur van de stichting behalve de belangrijke gevol gen van het Deltaplan ook de alge mene ontwikkeling van de randgewes- ten van belang. gebouw en hoopte, dat het nieuwe lab het prachtige interieur. DE COOP. BOERENLEEN BANK te Nieuw- en Sint Joos- land .heeft woensdagmiddag het nieuwe bankgebouw aan de Oude Rijksweg in gebruik genomen. De officiële opening werd verricht door de burgemeester van Nieuw- land, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, waarna leden en geno digden de nieuwe aanwinst be zichtigden. De bezoeker komt via een portaaltje in de hall, waarin zich het loket be vindt. Daarachter ligt het domein van de kassier, de heer P. Wisse, die het beheer heeft over de kluis van f3800 en alles wat daar in verborgen is. De fraaie kassierswoning is met het bank gebouw onder één kap gebracht. Voordat Nieuwlands burgemeester zijn symbolische handeling verrichtte, sprak de voorzitter van de bank, de heer C. A. Polderdijk, in café „De Rode Leeuw" een welkomstwoord, waarin hij zich in het bijzonder richt te tot de colleges van b. en w. van Ar- nemuiden en Nieuw- en Sint Joosland de beide gemeentesecretarissen en me vrouw Van Randwijck. Aanwezig wa ren voorts vertegenwoordigers van de ring Walcheren van boerenleenbanken van de centrale bank te Utrecht, het architectenbureau en de aannemer. Crisisjaren De heer Polderdijk memoreerde in het kort de geschiedenis van de Nieuwlandse bank, waarbij hij er op wees, dat de crisisjaren van het ein de der vorige eeuw een belangrijke stoot hebben gegeven tot het instel len van kredietbanken ten platte- lande, in de loop der jaren naar het voorbeeld van de Duitser Rafffeisen. In Nieuwland werd de bank opge richt op 23 mrt 1923. „De heer Huis- sen, oud-kassier, heeft het funda ment voor onze vereniging gelegd," In de schrootzwendel op het departement van Economische Zaken is enige tekening gekomen. De drie Vlissingse handelaren in oud-ijzer hebben toege geven de referendaris van het departement, D. van der G., rond 25.000 gulden te hebben toegestopt voor het afgeven van gefingeerde verklaringen. Zijzelf hebben volgens een voorlopige raming 700.000 gulden aan de fraude verdiend. Met de bekentenissen van de Haag se ambtenaar en de drie directeuren van de N.V. Zeeuwse Metaalmaat schappij kan de zaak vrijwel als afge rond beschouwd worden. Er zijn nog een aantal technische knepen, die uit eengerafeld moeten worden, aldus schrijft de Volkskrant. Intussen is er op hoog niveau beraad over de vraag of de KSG-regeling, die voor invoer en verkoop van staal- schroot op de gemeenschappelijke markt geldt, waterdicht genoeg is. Maar voor een dergelijk onderzoek is feitenmateriaal nodig. De juiste werk methode in de „Haagse schrootzwen del" is daarbij bijzonder belangrijk. De Hoge Autoriteit van de KSG in Luxemburg heeft er maandag over ge sproken. De zwendel gaat niet enkel de Nederlandse regering aan, zo is ge steld, maar ook de toezichthoudende Hoge Autoriteit. Beide instanties zul len zich met elkaar verstaan. Zeven verklaringen De referendaris heeft bij elkaar ze ven „derde landen"-verklaringen te gen betaling verstrekt. Ze werden ge geven voor een groot aantal kleine schrootpartijen onder de naam van een of ander gezonken en vaak verge ten schip, dat afkomstig zou zijn van een land buiten de Kolen- en Staal gemeenschap. Het schroot was voorna melijk van Nederlandse herkomst. Eén „derde landen"-verklaring voor dit staalafval leverde tien dollar per ton op uit het egalisatiefonds van de metaalverwerkende industrieën in de zes KSG-landen. De Westduitse in koopcombinatie voor staalschroot „Hansa" in Dusseldorp heeft, te goe der trouw, de partijen met de vals op gemaakte documenten van de Zeeuw se maatschappij gekocht. aldus de heer Polderdijk, die de heer Huissen hiervoor hulde bracht. De omzet, die aanvankelijk nog geen f 2000,groot was, bedroeg vorig jaar f 5.000.000. De reserve bedroeg vóór de geldsanering in 17945 slechts f3300 en dit is thans 12 jaar later ruim f 60.000. Bedroeg het balanstotaal in 1945 f 350.000 nu is dit f 2.000.000. De bank werd destijds opgericht in Ardemuiden en het is altijd de bedoe ling geweest het nieuwe gebouw in Arnemuiden te zetten. Dit bleek eeïp ter niet mogelijk, omdat met de ver wezenlijking van de uitbreidingsplan nen in deze plaats nog vele jaren ge moeid zijn. Burgemeesters Graaf van Randwijck heette de bank welkom 'n zijn gemeente. Hij sprak de hoop uit, dat men van de verhuizing nimmer spijt zal hebben. „Ik vertrouw erop, dat de groei en de bloei van de boerenleenbank hier even sterk zal zijn als in voorgaande jaren," aldus Graaf van Randwijck. „Nu wij het nieuwe gebouw hebben bezichtigd, kan het gemeentebestuur niet nalaten U te feliciteren met deze aanwinst," zo sprak de burgemeester van Arnemuiden, de heer W. H. van der Heide. Hij stelde het op prijs, dat de bank plannen heeft in Arnemuiden op de oude voet voort te gaan en hij hoopte, dat zijn gemeente in de toe komst gebruik zal kunnen maken van deze bank, ten behoeve van de finan ciële middelen van Arnemuiden. VOOR HET KANTONGERECHT te Middelburg stond woensdagmorgen te recht de Antwerpse handelaar R. W. J., die 16 augustus op de rijksweg in Krabbendijke een aanrijding veroor zaakt had. Persoonlijke ongevallen de den zich hierbij niet voor, maar de materiële schade was zeer aanzienlijk. J. reed met zijn personenauto In de richting Rilland, toen hij het plotseling in zijn hoofd kreeg op een links van de weg gelegen inrit aan te sturen. Het ogenblik hiervoor was echter wel erg ongelukkig gekozen, want op het zelfde moment naderde een tegenlig ger, zodat er een botsing ontstond. J. liet zich bij de kantonrechter, mr. T. W. Attema, vertegenwoordigen door mr. F. T. M. Bazelmans uit Vught. Deze voerde aan, dat de rem men van de tegemoetkomende perso nenauto, die bestuurd werd door de assuradeur C. van D. uit Bergen op Zoom, uiterst slecht functioneerden. Hij was van oerdeel, dat wanneer dit niet het geval geweest zou zijn, een aanrijding zeker voorkomen had kun nen worden. In zijn referaat stelde ir. Beef- tinck de vraag, of het ooit zal ge lukken de Oosterschelde geheel te „verzoeten". De tot 40 meter diepe geulen zullen zeer moei lijk zoutvrij te maken zijn. ter wijl de grofzandige bodem waar schijnlijk voor een flinke kwel- werking zal zorgen, vooral in de nazomer, als de waterstand het laagst is. Waarschijnlijk zal het water van de Oosterschelde uit eindelijk bestaan uit een zoete bovenlaag van enige meters, over gaand in een brakke zone, die in steeds zoutrijker wordt. Die on- de diepe geulen naar beneden toe derste laag zal niet, of uiterst moeilijk ververst kunnen worden. Leven daarin zal praktisch on mogelijk zijn. Daarnaast zullen verschuivingen in de chemische samenstelling van het water optreden door ver vuiling, het gehalte van allerlei zouten en de radioactiviteit van het Rijnwater, dat straks het Zeeuwse meer zal vullen. De kantonrechter wees de gemach tigde er evenwel op, dat dit niets met de zaak te maken heeft. Want wanneer J. de tegenligger niet gehinderd had, zou er niets gebeurd zijn. En dit nu werd door de verdachte geenszins ont kend. De officier van justitie, mr. Th. Le- bret meende, dat de handelaar onvol doende aandacht had besteed aan het tegemoetkomende verkeer. De officier sprak van een domme manier van rij den en vroeg f 100,boete. De kan tonrechter volstond met f 80, Spraakwater Veel spraakwater vloeide er tijdens de behandeling van de zaak tegen de Souburgse timmerman P. I. F. Hij kwam op 2 oktober toen hij per brom fiets over de ventweg langs de Nieu we Vlissingseweg in zijn woonplaats reed in botsing met een andere brom fiets, waarvan mej. P. H., huishoudster te Vlissingen, het stuur in handen had. F. was tenlastegelegd, dat hij niet vol doende had rechts gehouden en niet op tijd had uitgeweken toen mej. H. kwam aangereden. De timmerman kwam uit de richting Middelburg en wilde, toen hij in Sou burg op de bekende wegkruising was, rechtsaf slaan. Hij erkende niet, dat hij hierbij niet voldoende had rechts gehouden. „Ik lag in de bocht om het Marnixplein op te draaien", sprak hij en de man wees er op, dat hij maar 1,25 meter uit de kant reed bij een snelheid van naar schatting 25 km per uur. Volgens hem lette de dame op de brommer niet op hem. De kantonrechter bracht naar voren, dat de snelheid waarmee F. de bocht nam, te groot was. Hij moest daarom teveel naar links uithalen. De getuige J. K„ zuivelarbe'ler te Souburg, ver klaarde, dat de timmerman uitweek tot over het midden van de ventweg. Mej. H., die het slachtoffer van dit on geval was geworden zij werd in be wusteloze toestand naar een zieken huis vervoerd zei, dat zij ongeveer een meter uit de kant reed. „Komt niks van in" Nadat de officie:- twee geldboetes tot een totaal van f 40,kad gevraagd: barstte F. los: „Daar komt helemaal niks van in! Als een weg 4.20 meter breed is, mag ik best 1.25 meter van de trottoirband rijden. Dat getuige K. zei dat ik over de helft zat, dat valt nooit te bewijzen!" (vervolg op pag. 7) Met name de problematiek het weg trekken van de arbeidskrachten naar de randstad-Holland en het bestuur is van mening, dat men ook hier in Zee land moet trachten te komen tot eigen situatie vereist een voortdurend en in tensief .overleg van die organen welke een adviserende taak hebben, wat vorm gevonden heeft in de werkgroep Deltazaken Zeeland. Schouwen-Duiveland De algemene problematiek van Zee land vraagt ook veel extra werk. Ver schillende voorbeelden worden daarbij genoemd. Het eiland Schouwen-Duive land zal binnen enkele jaren naar het noorden toe verbonden zijn met het gebied van Rotterdam. De zuigkracht die hiervan voor arbeidsgrachten uit gaat, zal dan wel bijzonder sterk wor den, meent de stichting Zeeland. Op korte termijn zal zich het „dijkleger er vestigen; reeds weinige jaren later volgt de golfstroom der toeristen. Tholen-Sint Philipsland Wat St. Philipsland en Tholen be treft, deze gebieden worden reeds nu getroffen door sterke afvloeiing van arbeidskrachten, terwijl op Tholen ge vestigde kleine industrieën moeilijkhe den hebben bij het aantrekken hier van. De te verwachten ontwikkeling van zuidwest-Brabant zal binnen kor te tijd in dezen tot een toename der moeilijkheden kunnen leiden. Dc Bevelandea Op Zuid-Beveland wordt in Yerseka dringend sociologisch onderzoek nodig, teneinde aldaar (evenals o.m. te Brui- nisse) tot een zo rechtvaardige en doeltreffend, mogelijke schadeloosstel ling der getroffen bevolking te kunnen geraken als ook tot een positieve maat schappelijke heroriëntering van de ge meenschap. De streekverbeteringsplan- nen in de Zak van Zuid-Beveland worden afgeremd door in de samenle vingsverhoudingen verankerde oorza ken. Kennis hiervan is noodzakelijk om te komen tot een beleid, dat de enorme bedragen, die hiermede ge moeid zijn, niet alleen technisch en economisch doch ook ten opzichte van het menselijk welzijn doet renderen. Het Drie-Eilandenplan doet voor Noord-Beveland en omgeving in vela opzichten grote veranderingen ont staan. Zoals ook het rapport over de betekenis van de Deltawerken van het sociologisch instituut van de Ned. Herv. kerk opmerkt, zullen hier op vrij korte termijn als gevolg van deze werken belangrijke sociale gevolgen optreden. Vlissingen Zijn wij goed ingelicht, zo schrijft het stichtingsbestuur, dan stelt reeds de huidige immigratie van betrekkelijk grote aantallen personen de gemeente Vlissingen voor maatschappelijke pro blemen. Hoeveel meer zal zulks niet het geval zijn bij voorbereiding en uit voering van het Zuid-Sloe-plan, waar bij ook gemeenten in de Zak van Zuid- Beveland zullen worden betrokken. Op de ingrijpende sociale wijzigingen bij industrialisatie wees vorig jaar reeds het Sociologisch Bulletin van de Ned. Herv. kerk in een ook in Zeeland sterk de aandacht trekkend artikel. Noemen we tenslotte als een enkel voorbeeld uit Zeeuwsch-Vlaanderen de problematiek der kanaalzone, waar voor de betrokken gemeenten gemeen schappelijk overleg plegen. Wanneer het Deltaplan en ook het Waddenproject wordt uitgevoerd, zal ons land waarschijnlijk alleen nog langs en in de Westerschelde levensgemeenschappen (van planten en dieren) bezitten, die aan een buitendijks ziltmilieu zijn aangepast. liet is van het grootste belang voor wetenschap en praktijk, dat de terreinen, waarop deze levens gemeenschappen leven, van de monding van de Schelde stroomop waarts tot ver in België bewaard blijven. Er is nu groot gevaar, dat vrijwel al deze gebieden ten offer vallen aan inpoldering, industrie vestiging en dijkverhoging. Juist nu men onderzoekt van de zijde van het ministerie van O., K. en W., of de natuurwetenschappen dreigen achter te geraken, is het nodig, hiervan goede nota te nemen. Gelukkig bestaat er sinds 1 november een afdeling Deltazaken van het Hydro logisch Instituut (ter bestudering van de in het water levende orga nismen), waardoor gegevens kunnen aangebracht worden, die aan tonen, dat het nodig is, dat de merkwaardige levensgemeenschappen op de slikken en de schorren-kunnen blijven bestaan. Deze uitspraak deed ir. W. G. Beef- tinck (Goes) gisteravond in een lezing over „het Deltaplan en zijn gevolgen voor flora en fauna", die hij hield voor het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Hij liet hierin een andere zijde van het Deltaplan zien dan die van beveiliging en zoetwaterhuishou ding, n.l. de gevolgen, die de afdam ming heeft voor het natuuronderzoek, omdat bepaalde levensvormen, die thans in het Deltagebied aanwezig zijn, zullen verdwijnen. De eisen, die plant en dier stellen aan het levenloze mi lieu, de onderlinge beïnvloeding en historische en geografische factoren geven in de natuur een bepaalde wet matigheid. Op grond hiervan is het, dank zij het onderzoek in de laatste decennia, mogelijk, enkele voorspellingen te doen van wat met plant en dier zal gebeuren, als getijbeweging, stromin gen, zoutgehalte verdwijnen of veran deren. Dit beïnvloedt immers de le vensgemeenschappen in het water, op en in de bodem van de zeearmen, op de slikken en schorren, langs de bui tenhellingen der dijken en op de steenglooiingen en kunstwerken, maar ook op de buitendijks gelegen duin- tjes en in de binnendijkse zilte mi lieus. Wat verdwijnt Spr. maakte de volgende inventaris van wat verdwijnen en verschijnen zal: de 12 soorten manteldieren; van 8 soorten garnalen zal waarschijn lijk alleen de zoetwatergarnaal over blijven); de vijf soorten zoetwaterkreeften (misschien komt de rivierkreeft); de 1015 soorten krabben, 5 soorten aasgarnalen, 15 soorten pissebedden, 5 soorten zeespinnen, 4 soorten spook- kreeftjes, 5 soorten zeepokken en een groot aantal vlo-, schelp- en roeipoot- kreeftjes (terwijl blijven enkele brak watersoorten: de brakwaterzeepok, het gewone aasgarnaaltje en de beruchte Chinese Wolhandkrab) alle 40 soorten borstelwormen (er komen 8 soorten uit het zoete water); de 25 soorten mosdiertjes (5 andere komen in de plaats); van de slakken 3 soorten keverslak ken, 40 soorten tweekleppige, 40 hoorntjes, 20 naaktslakken, 5 soorten inktvissen (er komen 40-50 zoetwater soorten) 12 soorten stekelbuidigen; 7 holdieren; 8 oerdiertjes; 70 soorten zeevissen (waarvoor een aantal zoetwatervissen in de plaats komen). Wat de planten aangaat, verdwij nen: klein zeegras, zeekraal, klein schor- rekruid, gewoon en engels slijkgras, obione, limoenkruid, zeealsem, lepel blad, kweldergras, zilt vlotgras, strand- zoutgras, zeebies, zeeweegbree, ronde bies, strandmelkkruid en rood zwenk- gras. Er leven in Ooster- en Westerschel de tenminste 12 soorten wieren. Wat daarvan verdwijnen zal, is moeilijk te zeggen. Ook is het onmogelijk, een schatting te maken van de kevers, wanten, vliesvleugeligen, tweevleuge- ligen, vlinders, luizen, spinnen en wat nog meer aan het zilte milieu is ge bonden. Juist in Oosterschelde en om gevende wateren als Zandkreek en Eendracht waren de levensgemeen schappen van een uitzonderlijke zui verheid. Daarom betekent de afdam ming daarvan een groot verlies voor de veldbiologie. Voor de vogelbevolking heeft het Verdronken land van Saeftinge bijzon dere betekenis, omdat tienduizenden vogels er hun toevlucht vinden, om te overnachten, te broeden, te ruien en te rusten op de doortrek. Ook de schor ren in het Veerse Gat en de Zand kreek hebben grote waarde voor de vo gelstand. Het kan haast niet anders, of het Deltaplan zal voor bepaalde groe pen van de vogelbevolking zeer nade lige gevolgen hebben. Praktische waarde Zo heeft het een algemene verar ming van de flora en fauna van Ne derland tengevolge. De recreatie buiten beschouwing la tend, zette spr. uiteen, waarom be paalde personen en instanties zulk een grote waarde hechten aan pogingen tot behoud door reservering van gebieden, waar deze levensgemeenschappen zich kunnen blijven ontplooien. De natuurwetenschap heeft niet ge noeg aan laboratorium, proeftuin, me nagerie en broeikas. Zij moet de» le vensverrichtingen in de natuurlijke omgeving kunnen bestuderen. Dit geldt zowel voor de plantenfysiologie, als voor de taxonomie .en de genetica. Voor de bodemkunde van praktische betekenis voor de landbouw, is dit van grote betekenis. Ook de geobiologie staat of valt met het bestaan van na tuurgebieden. Dat dit direct voor de praktijk be tekenis heeft, bewees spr. o.m. met de kruisingsproeven tussen suikerbiet en wilde zeebiet, dit met het oog op on vatbaarheid voor de vergelingsziekte. Subsidie voor Provinciale Jeugdraad Zeeland Aan Prov. Staten van Zeeland wordt voorgesteld per 1 jan. a.s. aan da Stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk een subsidie van f7.500,te verlenen voor de sectie „Provinciale jeugdraad Zeeland", on der voorwaarde, dat het rijk ook een subsidie verleent.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2