Meer faciliteiten voor uitreisvisum voor repatriërende Nederlanders Indonesië Eerste evacuees kwamen op Schiphol aan Felle kritiek op beleid van minister Mansholt V.S. komen met negen voorstellen in Parijs Uittocht uit Indonesië Maarschalk Boelganin wil topconferentie ■BHUmHIW PROTÉSTANTS-CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J ENGELSEN WORDT GEADVISEERD INDONESIË TE VERLATEN T.V.-TOREN IN GEBRUIK Bij het scheiden van de markt Zorgelijke situatie in de landbouw Korte berichten Dr, Drees kreeg antwoord van Djuanda NA VO-v TOPCONFERENTIE Brieven aan EisenhowerGaillard, Adenauer en Macmillan Veel ontberingen te verwachten Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro Ï74289 Bqkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Temeuzen: Djjkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f 7.per bwartaaL Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Flora en fauna verarmen uitvoering Deltaplan (Zie pagina 2). 13e Jaargang No. 3882 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Donderdag 12 dec. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.40 u., onder 16.28 u. Maan op u., onder 12.13 u. Hoogwater vrijdag 13 dec.: Vlissingen: 5.45 u. 1.93 m., 18.22 u. 1.91 m. Terneuzen: 6.17 u. 2.10 m., 18.51 u. 2.08 m. Wemeldinge: 7.32 u. 1.59 m„ 20.02 u. 1.81 m. Zierikzee: 7.10 u. 1.37 m., 19.46 u. 1.60 m. UIT SINGAPORE zijn gisteren de eerste evacuees op Schiphol aan- fekomen- Onder hen bevinden zich familieleden van personeel van de l.L.M. de K.P.M., de B.P.M. Uit de verklaringen, die op de luchthaven werden afgelegd, werd alleen maar duidelijk, dat de situatie in In donesië allerminst overzichtelijk is. De Indonesische immigratiedienst verleent thans na toestemming van de regering, zoveel mogelijk faciliteiten voor de Nederlanders, die een uitreisvisum willen hebben. Het is soms zelfs mogelijk, dat men binnen 24 uur na aanvraag zulk een document in zijn bezit heeft. De Britse regering heeft alle Engelse onderdanen in Indonesië aan bevolen een uitreisvisum aan te vragen en te vertrekken. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdagmiddag de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer M. Maramis, op het departement ontboden voor een onderhoud. De Nederlandse regering heeft giste ren officieel het Internationale Rode Kruis benaderd in verband met de in Indonesië verblijvende Nederlanders. Het hoofd van de afdeling algemene zaken van het ministerie van buiten landse zaken, dr. E. O.Baron van Boetzelaer, had daartoe een onderhoud met de voorzitter van het internatio nale comité van het Rode Kruis, Leo pold Boissier. Later werd verklaard, dat het Rode Kruis zijn tussenkomst zou kunnen verlenen, indien dit met instemming van Indonesië ging. Het comité zal de toestand in beschouwing nemen en reeds over enkele dagen de Nederland se regering langs diplomatieke kana len een antwoord geven. Sabena Indien de besprekingen tussen Bel gië en Nederland over het gebruik van het materiaal van de Sabena voor een luchtbrug tussen Djakarta en Singapo re, teneinde Nederlanders te evacue ren, slagen, dan ligt het in de bedoe ling, dat er zo spoedig mogelijk een toestel naar het Verre Oosten vliegt. Voorts zullen drie complete bemannin gen van deze Belgische luchtvaart maatschappij worden aangewezen om de pendeldienst tussen Djakarta en Singapore te onderhouden. Een vliegtuig van de B.O.A.C. met Nederlanders uit Indonesië aan boord, is wegens storing in Karachi opgehou den. Hedenmorgen wordt het toestel echter in Londen verwacht. De militaire commandant van Dja karta heeft gisteren een commissie ge ïnstalleerd die is belast met de rege ling van het overnemen van Neder landse ondernemingen in het gebied van Djakarta. Het doel van deze com missie is, de „zuiverheid" van de wor steling om West-Irian veilig te stellen Onder de laatste Nederlandse fir ma's die zijn overgenomen behoren de drukkerij „De Unie" te Djakarta en de „Verenigde Prauwenveren" te Sema- rang. Volgens het Franse persbureau AFP heeft een woordvoerder van het State Department in Washington verklaard, van de Amerikaanse ambassadeur in Indonesië vernomen te hebben, dat de situatie in het land „nog ernstig" is. De heer Allison heeft echter nog niet aan de in Indonesië verblijvende Ame rikanen het advies gegeven het land te verlaten. Amerikaanse waarnemers achten het mogelijk, dat de toestand in Indonesië in rustiger banen komt. Dit zal echter in hoge mate afhangen van hetgeen de communisten in Indonesië doen. Men volgt de gebeurtenissen in Indo nesië op de voet, zo verzekerde de woordvoerder. Dinsdag heeft de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (midden) door het in drukken van een knop de apparatuur in de toren te Goes in dienst gesteld. We zien dat op de foto terwijl prof. mr. P. S. Gerbrandy en een meisje in Zeeuws costuum (mej. A. M. Polder dijk) toezien. uit E In Djakarta is woensdag bekend ge maakt, dat de voorgenomen reis van president Soekarno naar enige Latijns- Amerikaanse landen niet zal doorgaan. In een door het kabinet uitgegeven communique wordt gezegd, „dat de ge zondheid van de president hem niet veroorlooft veel te reizen". Van de posterijen in Singapore is op navraag van de Nederlandse PTT medegedeeld, dat de gesignaleerde hoeveelheden post voor Indonesië, die in Singapore liggen te wachten, niet uit Europa afkomstig zijn. De post uit Nederland wordt met gebruikmaking van alle beschikbare middelen naar In-'onesië doorgezonden. P "*et ligt niet in de bedoeling van de Ir- 'ïesische regering de Bataafse Pe- tro'eum Maatschappij over te nemen. B Indonesische regeringskringen heb ben verklaard, dat bij de opdracht aan werkloze Nederlanders om het land te verlaten, ongeveer 9.001 personen zul len zijn betrokken. De Indonesische minister-presi dent ir. Djuanda heeft in ant woord op het telegram van dr. Drees medegedeeld, dat Indonesië zijn best zal doen hulp te verle nen voor het vertrek van die Ne derlanders, die Indonesië wensen te verlaten. Dr. Drees had in zijn telegram aan de Indonesische minister-pre sident verklaard, dat de mede werking van de Indonesische re gering noodzakelijk is om de Ne derlandse regering instaat te stel len het mogelijk te maken, dat vele Nederlanders, die dit wen sen, Indonesië op korte termijn zullen verlaten. (Van onze parlementaire redacteur) ALLE WOORDVOERDERS van de constructieve fracties hebben minister Mansholt bij de behandeling van de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening gelukgewenst met zijn te verwachten benoeming tot lid van de Europese commissie van de gemeenschappelijke markt. Toch zal minister Mansholt dit departement niet met een gerust hart verlaten, want de kritiek op zijn beleid is waar schijnlijk de afgelopen twaalf jaar niet zo fel geweest. Alle Kamerleden spra ken van de zorgelijke situatie in de landbouw en de klachten over het ga- rantieprijsbeleid waren dusdanig, dat men zich moet afvragen of het land bouwbeleid van minister Mansholt tenslotte toch niet een mislukking is geworden. De voornaamste punten van kritiek betroffen het varkensbeleid, de ver traagde uitbetaling van de melkgelden (in plaats van de blokkering) en de verhoging van de pacht- en grondnor- men. „De opvolger van minister Mans holt vindt zijn bedje niet gespreid", zo zeide de liberale afgevaardigde Den Hartog. De socialist Egas was het met hem eens, dat de situatie in de land bouw somber is: er is een permanente lichte crisistoestand. De heer Biesheu vel (A.R.) sprak van een gevoel van onbehagen over het regeringsbeleid. Het gescharrel met de blokkering van de eigenaarslasten vond hij een zwarte Een te New York gevestigd radio station heeft de negen uitgewerkte voorstellen bekendgemaakt, die de V. S. zullen indienen op de NAVO-„top- conferentie" in Parijs. De tekst van deze voorstellen is aan de regeringen van de andere NAVO—landen toege stuurd. Boelganin heeft er in zijn brief aan Adenauer op gewezen, dat de confe rentie wordt gehouden om besluiten te nemen over nieuwe maatregelen voor het opstellen van Amerikaanse kern- en raketwapens in West-Europa. Hij noemde' deze plannen uitermate gevaarlijk voor de vrede. De Amerikaanse agejida zou o.m. het volgende inhouden: De V.S. zullen hun NAVO-bond- genoten kernwapens en raketten voor middelgrote _afstand ter be- uit r. schikking stellen. Zij zullen ook zor-geven. gén voor technische deskundigen. De thans in Europa gevestigde Ameri kaanse strijdkrachten zullen daar voorlopig blijven. Alle gegevens be treffende de vervaardiging van wa pens met een tweeledig doel, zullen ter beschikking van de NAVO-bond- genoten worden gesteld. Het streven moet blijven, dat de verdediging van Europa zal bestaan uit dertig met kernwapens uitgeruste divisies. Vijftig miljoen Volgens het Britse blad „Daily Mail" zullen de V.S. op de conferentie meedelen, dat zij jaarlijks een bedrag van vijftig miljoen dollar ter beschik king van de Europese landen zullen stellen voor wetenschappelijk onder zoek. Het verschijnen van de twee Russische kunstmanen zou de stoot tot dit Amerikaanse initiatief hebben ge- MAARSCHALK BOELGANIN van de Sowjet-Unie heeft brieven verzonden aan president Eisenhower, premier Gaillard, bondskanselier Adenauer en premier Macmillan waarin hij onder meer een voorstel doet tot het houden van een topconferentie. Voorts stelt hij voor te komen tot stopzetting van de kernproeven en een verbod van atoom- en raketwapens voor West-Duitsland. In het schrijven aan de Westduitse bondskanselier zegt Boelganin, dat de Russische regering „diep bezorgd" is over de drastische versterking en uit breiding van de voorbereidingen der NAVO-Ianden voor een kernoorlog. Boelganin zegt, dat het naar de opvat ting van de Sowjet-Unie thans de dringendste taak is het vertrouwen tussen de staten, dat in de jaren van de „koude oorlog" was ondermijnd, te herstellen. Als op het ogenblik niet alle landen tot ontwapening kunnen overgaan, zouden tenminste de rege ringen de morele verplichting op zich moeten nemen een eind te maken aan de bewapeningswetloop. De Russische pjemier meent voorts, dat een zone zonder kernwapens in Midden-Europa, waarin beide delen van Duitsland zijn opgenomen, even eens zal bijdragen tot ontwapening en vermindering van de internationale spanning. Voorwaarde Als de Sowjet-Unie, Engeland en de V.S. zouden besluiten geen kernwa pens In Duitsland op te slaan en als Oost- en West-Duitsland er voor zou den zorgen, dat er geen Duitse of bui tenlandse kernwapens tn Duitsland zijn, zouden de regeringen van Polen en Tsjecho-Slowakije bereid zijn geen kernwapens in hun gebied op te slaan of te vervaardigen. Volgens Boelganin zal kernbewape ning van West-Duitsland de enig open gebleven weg naar hereniging van Duitsland afsnijden. Adenauer zal op de komende NAVO „topconferentie" te Parijs voorstellen de brief van Boelganin te bespreken. Het State Department in Washing ton heeft naar aanleiding van de brief van Boelganin aan Eisenhower ver klaard, dat het kennelijk de bedoeling is van de Sowjet-Unie de NAVO-con- ferentie te beinvloeden. Later heeft radio-Moskou bekend gemaakt, dat Boelganin in deze brief voorstelt, dat de Sowjet-Unie en de V.S. een verdrag sluiten, waarin beide landen te bennen geven, dat zij hun vriendschapsbetrekkingen willen ver beteren en de vreedzame samenwer De Jordaanse minister van justitie, ontwikkeling bouwwezen, Walid Sa- lah, heeft woensdag ontslag genomen, Er werd geen reden voor opgegeven, In Moskou is woensdag de Russiseh- Syrische economische en technische overeenkomst getekend, die in augus tus is gesloten en daarna door de par lementen van beide landen is goedge keurd. Het eerste speciale vliegtuig met Ne derlandse geëvacueerden uit Indone sië, is dinsdagavond ln Singapore aan gekomen. Beide radiografisch overge brachte foto's tonen vrouwen en kin deren tijdens een korte rustpauze aan de maaltijd ln het restaurant van het vliegveld te Singapore. Koning Olaf V van Noorwegen heeft zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe vorm van de Noor se koningskroon (boven) en van 't gekroonde monogram (onder). De kroon zowel als het monogram zal worden gebruikt op staatsstukken, munten, medaljes enz bladzijde in de regeerperiode van ml. nister Mansholt. En zo zouden we ver. der kunnen gaan. De heren Droesen (K.V.P.) en De Ruiter (C.H.) bleven in somberheid niet bij de andere spre kers achter. MELKGELDEN Tijdens de debatten over de nota om de bestedingen te beperken heeft in het begin van dit jaar de blokkering van de eigenaarslasten een grote rol gespeeld. Nu blijkt dat het technisch onmogelijk is om een deel van da melkgelden te blokkeren. Minister Mansholt heeft dan ook besloten .over te gaan tot een vertraagde uitbetaling van de melkgelden. Dit komt er op neer, dat voor het melkjaar 1956—'57 50 miljoen gulden zal worden ingehou den, een bedrag, dat in 1959 zal wor den uitgekeerd. De vertraagde uitbeta ling zal tot 1961 geschieden. VARKENSBELEID Wat het varkensbeleid betreft, kan men hetzelfde constateren. Zo vond da heer De Ruiter (C.H.) het onjuist, dat de boeren de verhoging van de kost prijs voor consumptiemelk, varkens vlees en eieren niet kunnen doorbere kenen. Dat kan wel in de industriële sector, maar in de landbouw gaat dit niet. De heer Biesheuvel (A.R.) schaarde zich achter het Landbouw schap, dat 30 miljoen gulden voor het varkensbeleid te weinig vindt. Daar door zal de produktie niet lonend kun nen zijn. Kortom, de gehele Kamer vond de beslissing van de regering om het varkensvlees te schrappen van da lijst van basisprodukten weinig geluk kig. Er zal weer een reële garantie ge geven moeten worden, zo zei de heer Droesen. En de heer Den Hartog drong er met klem op aan om de post van 30 miljoen gulden op de begroting te verhogen. De socialist Egas vond de verhoging van de normen voor de koop- en pachtprijzen zeer bedenkelijk. HjJ wenste deze prijzen te stabiliseren. Da socialistische fractie wenste een uit spraak van de Kamer uit te lokken over de verhoging van deze normen. Mocht dit toch doorgaan dan vinden de socialisten het onjuist dat aan deze gelden geen bestemming wordt gege ven. De heren De Ruiter (C.H.) en Droesen (K.V.P.) vonden een verho ging van deze normen zeer bezwaar lijk voor de kleine bedrijven. De heer Droesen wenste het debat over deza kwestie echter voorlopig uit te stellen. Er was dus nog al wat onbehagen over het huidige landbouwbeleid. Mi nister Mansholt krijgt echter binnen kort „Europese kopzorgen", zo zei da heer Biesheuvel, die er bij de bewinds man sterk op aandrong om een nota te produceren, waarin het gehele land bouwbeleid uiteengezet zal worden Minister Mansholt vond dit een der weinige positieve gedachten in het be toog van de heer Biesheuvel. Tegen een dergelijke nota had hij op zichzelf geen bezwaar, als kon hij hiervoor geen beslissing nemen. De minister er kende in zijn antwoord, dat er zich in de Nederlandse landbouw nog een aantal moeilijkheden voordoen, waar voor geen directe oplossing is te geven. Maar toch kunnen we zeggen, dat on ze landbouw over een zeker diepte punt heen is. Het inkomen van de boer bereikte in de periode 1951 tot 1952 da top. In de jaren 1954 tot 1955 was er sprake van een dieptepunt, maar sinds dien is het boereninkomen geleidelijk gestegen. Het „ideale" niveau is nog niet be reikt, maar wel is er sedert 1954'55 een duidelijke keer ten goede geweest. Met enkele cijfers toonde de minister dit aan. Hij wilde overigens niet be weren, dat er enige waarborg voor da toekomst in zou zitten. De moeilijk heid is juist, dat een overzicht van da landbouwpolitiek op lange termijn niet kan worden gegeven. De minister meende, dat er een groot arsenaal van middelen is om de moeilijkheden in da landbouw te bestrijden, maar aan da andere kant is he arsenaal toch weer aan duidelijke begrenzingen gebonden. SOEKARNO PRESIDENT Soekarno heeft in een te Soerabaja gehouden rede de Indo nesiërs voorbereid op „veel ontberin gen" na het vertrek der Nederlanders. Wij zullen, zei Soekarno, een tekort hebben aan voedsel en kleding. „Wij moeten onze revolutionaire geest van 1945 weer tot leven bren gen". f Soekarno betoogde voorts, dat de op lossing van het geschil over West- Irian in Indonesië ligt, en niet in da Verenigde Naties, Den Haag of Was hington. Te velen van onze diplomaten vestigen hun hoop op oplossing van dit vraagstuk op de Verenigde Naties. „Het is ons binnenlands probleem, het is een binnenlandse aangelegenheid", zo zeide hij. Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk eniga regen. Aanvankelijk matige, later krachtige wind tussen zuid-oost en oost. Dezelfde of iets hogere tempera turen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1