1 VS willen Indonesië bijstand verlenen om uit impasse te raken Goese TV-zender startte met eigen streekuitzending Ondernemingen op Celebes Eerste definitieve toren van Nederland in gebruik WEERBERICHT Zaken niet te pessimistisch zien bij particuliere bouw J ALLISON BIJ DJUANDA Hr. Ms. EVERTSEN VERTROKKEN Eisenhower WEL naar Parijs Gouden jubileum Gtoene Kruis Hoge gasten op hoog niveau Minister Witte in Tweede Kamer: PROTES7ANTS-CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND i Dr W. Drees i Woningen voor geëvacueerden Geleide projectielen voor Belg ië Overeenstemming in Franse kabinet stuurt telegram aan Ir Djuanda Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Tel (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per n>.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Laboratorium in Goes wordt geopend (Zie pagina 2). 13e jaargang No. 3881 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Woensdag 11 dec. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag; Zon op 8.39 u., onder 16.28 u. Maan op 23.02 u., onder 11.46 u. Hoogwater donderdag 12 dec.: Vlissingen: 4.57 u. 2.05 m., 17.28 u. 2.01 m. Terneuzen: 5.29 u. 2.21 m., 17.57 u. 2.17 m. Wemeldinge: 6.46 u. 1.66 m., 19.09 u. 1.84 m. Zierikzee: 6.25 u. 1.42 m., 18.53 u. 1.62 m. NAAR ALLE WAARSCHIJNLIJKHEID zal de Amerikaanse am bassadeur in Indonesië, John M. Allison, trachten te bemiddelen in de Indonesische kwestie. Allison heeft tijdens een bezoek aan minister president Djuanda gevraagd op welke manier de V.S. „bijstand" zou den kunnen verlenen om een uitweg te zoeken uit de impasse. MINISTER FOSTER DULLES heeft gisteren verklaard, dat de V.S. Indonesië hebben gewezen op de noodzaak van matiging in de huidige crisis. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zei dat de toestand verslechterd was. Naar zijn mening hebben pnder communis tische invloed staande of door de communisten beheerste vakbonden de leiding genomen in het bezetten van Nederlandse eigendommen. Voorts was hij van mening, dat zijns inziens de N.A.V.O. het aange wezen lichaam is voor de behandeling van kwesties als die tussen Indonesië en Nederland. De militaire gouverneur van Zuid- en Zuidoost-Celebes heeft gisteren ver klaard, dat alle Nederlandse ondernemingen met ingang van maandag onder regeringstoezicht zijn geplaatst. Het dagblad „Sin Po" schreef dinsdag, dat arbeiders van de B.P.M. voorbereidingen treffen voor het overnemen of onder toezicht plaatsen van deze maatschappij op Java. De Bataafse Petroleum Maatschappij is een Engels-Nederlandse onderneming. Ook het hoofdkantoor van Philips te Djakarta is overgenomen door de arbeiders van deze maat schappij. Hetzelfde lot onderging de Nederlandse Nillmij te Djakarta. De Indonesische minister van land bouw, Sadjarwo, heeft dinsdag ver klaard, dat de Indonesische regering besloten heeft alle Nederlandse of ge deeltelijk Nederlandse ondernemingen onder regeringscontrole te stellen, ten einde de veiligheid van deze cultuur ondernemingen te verzekeren. De be windsman zei, dat dit besluit van de regering geen nationalisatie van de 500 Nederlandse cultuurondernemingen in de gehele Indonesische Archipel kan worden genoemd. De waarde hiervan wordt geschat op meer dan twee mil jard rupiah. Evacuees in uit Indonesië zullen repatriëren. Er wordt gewerkt in drie fasen: een pro visorische oplossing uitgaande van een etappegewijze aankomst, een tijdelijke en een permanente oplossing. Hoe deze kwestie precies geregeld zal worden, kon de bewindsman niet zeggen, om dat de regering de omvang van de re patriëring niet kent. Met de voorbe reidingen wordt echter met alle moge lijkheden rekening gehouden, dus ook met de meest ongunstige situatie. President Eisenhower is zover gene zen van de gevolgen van de lichte be roerte, die hij de vorige maand heeft gehad, dat hij de topconferentie van de NAVO in Parijs kan bijwonen. Hij hoopt vrijdag naar Parijs te vlie gen. Jordanië wijst Syrische diplomaten uit Jordanië heeft twee politieke atta che's en de secretaris van de Syrische ambassade in Amman uitgewezen. De uitgewezenen zijn dinsdag uit Am man vertrokken. De redenen voor de uitwijzing zijn niet bekendgemaakt. Sedert het begin van de strijd om Ifni heeft het Spaanse leger 62 man verloren. Er vielen 124 gewonden. Singapore Het eerste speciale vliegtuig met evacuees uit Indonesië Is dinsdagavond ln Singapore aangekomen. Aan boord bevonden zich 17 dames en 36 kinde ren. De meesten zijn gezinsleden van „Unilever" in Djakarta. Vervolging De officier van justitie in Djakarta Sowondo, heeft dinsdag meegedeeld, dat de gezagvoerders van de KPM- schepen, die hebben getracht hun schepen buiten de Indonesische wate ren te brengen nadat de KPM was overgenomen, zullen worden vervolgd. Hij zeide, dat deze gezagvoerders het wetboek van strafrecht hebben over treden en veroordeeld kunnen worden tot een maximale gevangenisstraf van vier jaren. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witte heeft dinsdagavond in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering druk doende is voor de huisvesting van de Nederlanders, die België heeft het aanbod van de V.S. om een eenheid geleide projectielen van het type „Nike" ter beschikking van de Belgische strijdkrachten te stel len, aanvaard. De „Nike" is bestemd voor luchtafweer. Geleidelijk zullen de projectielen in het bestaande systeem van luchtverde diging worden ingepast. Een aantal technici van de Belgische luchtmacht wordt in Amerika opgeleid, t, In Franse kringen meent men te we ten dat niet alleen de Belgische en Turkse regering een dergelijk aanbod hebben ontvangen, maar alle NAVO- landen. Op de Amerikaanse basis te Cape Canaveral is dinsdag een raket gelan ceerd, doch er is niet bekendgemaakt wat voor type raket het was. Het pro jectiel steeg vrijwel recht omhoog tot het uit het zicht verdween. Veel wind. Veel bewolking met hier en daar enige regen. Krachtige, tijdelijk harde wind tussen zuidoost en zuid. Van nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst Later iets zachter. V/T) BORNEO Aas^s; Dinsdagochtend Is Hr. Ms. fregat Evertsen naar de Nieuw Guinc-se wateren vertrokken voor een enigszins vervroegde aflossing van Hr. Ms. fregat „Johan Maurite van Nassau. Op de foto ziet men ver wanten, vrienden en kennissen van de bemanningsleden van Hr. Ms. Evertsen, die vanaf de kade in Den Helder de vertrekkende oorlogsbodem een vaarwel toe wuiven. Zoals reeds gemeld, zal op donder dag 12 december a.s. het vijftigjarig jubileum van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" te Middelburg worden gevierd. Des middags wordt van 1.30 tot 3.30 uur in „Het Schuttershof" de officiële herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarna van 3.45 tot 4.45 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis voor ie dereen gelegenheid zal zijn om het be stuur met dit jubileum geluk te wen sen. 'Van 5 tot 6 uur worden net bestuur en een aantal genodigden door de Commissaris der Koningin en het col lege van Gedeputeerde Staten in de Statenzaal ontvangen. Nadat bestuur en genodigden zich aan een gemeenschappelijk diner zul len hebben verenigd, wordt om 8.15 uur in de Schuttershofzaal de feest avond gehouden. Op deze avond zal eerst een revue, samengesteld door mevrouw HuysmanGriep uit Rilland Bath worden opgevoerd, waarna me vrouw v. d. Broeckede Man uit Aar denburg zal declameren. Scheepsramp in Perzië Tachtig Perzen, die heimelijk per zeilschip naar Koeweit waren vertrok ken, zijn met hun schip in de Perzische Golf omgekomen. „BINNEN IS BINNEN", sprak Commissaris De Casembroot lachend, drukte twintig seconden lang op een knop en daarmee was de televisie toren te Goes, als eerste definitieve TV-toren van Nederland, officieel in gebruik gesteld. Dat gebeurde gistermiddag om klokslag twee, op de 19e verdieping van de Goese toren, waar vele hoge gasten, o.w. prof. mr. P. S. Ger- brandy en prof. dr. L. J. M. Beel en de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, op een hoogte van tachtig meter een ver uitzicht hadden over de wijde Bevelandse dreven. mr. A. F. C. de Casembroot, erkende, zelf niet tot het TV-kijkerskorps te be horen. „Tijdens de rit hierheen heb ik een technisch lesje gehad van Gedepu teerde C. Philipse, bij wie ik mijn licht over de TV heb kunnen opsteken". Oud-premier Gerbrandy, in zijn kwaliteit als voorzitter van de Ned. Omroep Zendermaatschappij n.v. „No- zema", leidde de bijeenkomst, die aan de inwerkingstelling voorafging. „Na de bevrijding had ik een onder houd met Anton Philips in Eindhoven. Hij was van mening, dat televisie niets was voor het zo verarmde Nederland, maar vijf dagen later kwam hij op zijn woorden terug. „Nederland kan en mag niet achterblijven", zei hij toen". Prof. Gerbrandy besloot zijn toe spraak met de woorden: „Van ver schillende zijden mag er dan kritiek zijn op de Nederlandse TV, maar ik wil hier een woord van spontane '•ulde uitspreken over wat op dat gebied tot dusver is gepresteerd." „Rijdende les" De commissaris der Koningin, jhr. De commissaris zei de toren niet alleen technisch, maar ook estetisch een bijzondere prestatie te vinden. „Ik hoop, dat ze ook nog eens iets vinden om die lelijke bossen anten nes op de huizen te kunnen laten verdwijnen." Ir. Van der Toorn, dir.-generaal van de PTT stond stil bij het feit, dat Goes de eerste definitieve TV-zender heeft. Lopik is weliswaar de oudste, maar men werkt daar nog steeds proviso risch. Mierlo en Irnsum zijn wel ge reed, maar deze apparatuur is bestemd voor resp. de torens te Roermond en Smilde. Gemeengoed Burgemeester mr. W. C. ten Kate was ervan overtuigd, dat het kijkerstal in Zeeland met sprongen zal stijgen, nu da Goese toren „in de lucht" is. „Daar moet het ook inderdaad naartoe", zei de burgervader, „want de gepaste verstrooiing, die de TV biedt, moet gemeengoed worden in Zeeland." Hij zei het kiezen van de plaats voor de toren opnieuw te zien als een onderstreping van de positie van Goes als centrum van Zeeland. Nadat een dame in Zuid-Bevelandse dracht aan ir. Van der Toorn een pop in dezelfde kledij had aangeboden en de commissaris der Koningin om pre cies twee uur een knop had ingedrukt, werd de toren officieel in gebruik ge steld. Ter gelegenheid van dit feit zond de Ned. Televisie Stichting op dat tijdstip een aardig filmpje uit, wel ke afgezien van de storingspauze voortreffelijk werd ontvangen. Uitzending De grote zaal van de „Prins van Oranje" in Goes was zo goed als ge heel gevuld tijdens de eerste (directe) uitzending via de 's middags in ge bruik gestelde randzender van de Ne derlandse Televisie Stichting. Een ver tegenwoordiger van deze organisatie overhandigde even voor de start aan de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate een oorkonde, ter herinne ring aan dit voor Zeeland zo belang rijke feit. Na een korte storing die aan de di recte uitzending voorafging zond het fanfarecorps „Con Affezione" uit Kwadendamme op voortreffelijke wij ze de Westkapellemars de ether in. De presidente van de Ned. Bond van Platelandsvrouwen, afdeling Zuid- Beveland-West, mevrouw Van Wille- gen-Everse raakte een tere snaar in de Zeeuwse harten met een voordracht. Ook de volksdansgroep van „Kaspor- go" verleende medewerking. Voordat tenslotte het Zuid-Beve- lands dameskoor optrad werd nog ge durende een paar minuten de Zeeuwse fruitfee voor de lens gehaald. De Franse ministers hebben dins dagavond een oplossing gevonden voor het geschil over de ambtenarensalaris sen, dat het bestaan van de regering- Gaillard aan de vooravond van de N.A.V.O.-topconferentie bedreigde. Het compromis dat de ministers be reikt hebben is gebaseerd op een in gewikkeld systeem van „toelagen", die later in de loonschalen zullen worden opgenomen. Een en ander komt er op neer, dat de basissalarissen van de ambtenaren van 200.000 tot 210.000 frank per jaar worden verhoogd, te re kenen van mei 1958 af. Volgend jaar november komt daar nog eens 10.000 frank bij. De ministerraad is gisteren in speciale zitting bijeengeweest ter bespreking van de ontwikkeling in Indonesië. Na afloop van de vergadering heeft de minister president, dr. W. Drees, het vol gende telegram rechtstreeks aan de Indonesische minister-presi dent Djuanda doen verzenden. Aan de minister-president van de republiek Indonesia, Djakarta. Hoewel de uitlatingen van In donesische regeringspersonen ten aanzien van verblijf in of vertrek uit Indonesië onduidelijk, zijn en dikwijls met elkaar in tegen spraak, staat het vast dat vele Nederlanders Indonesië op korte termijn willen verlaten. De Ne derlandse regering wil alles in 't werk stellen om dit mogelijk te maken. Hiertoe is echter de me dewerking van de Indonesische regering noodzakelijk. Het sluiten van de Nederlandse consulaten, de maatregelen tegen Nederlandse schepen, het ver hinderen van ordelijke aankomst en vertrek van gecharterde vlieg tuigen en de moeilijkheden met exitvisa nopen mij op Uwe Ex cellentie een dringend beroep te doen alle maatregelen te nemen, die een ordelijk vertrek van hen, die Indonesië wensen te verlaten, mogelijk maken. Dit houdt o.m. in, dat Neder landse en andere schepen volgens voorafgaand vastgestelde tijd schema kunnen vertrekken en alle administratieve faciliteiten worden verleend om Nederlan ders in staat te stellen te vertrek ken voorts, dat gecharterde vlieg tuigen vergunning krijgen om te landen en geboekte passagiers op te nemen. Ik moge UEd, verzoeken mij omgaand te antwoorden of de Nederlandse regering op boven bedoelde maatregelen kan reke nen. DREES, min.-president. (Vanonze parlementaire redacteur) MINISTER WITTE heeft gister avond in de Tweede Kamer verklaard (bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijver heid), het pessimisme ten opzichte van de particuliere bouw te begrijpen. Naar zijn mening echter moeten de za ken niet té pessimistisch worden be zien. Het is niet uitgesloten, dat bin nen niet al te lange tijd de schaarste aan kapitaal zal zijn verdwenen. De ontwikkeling van de handels- en de betalingsbalans gaat de goede kant op. De economische ondergrond begint dus beter te worden. Dat er dit jaar 80.000 woningen zijn gereed gekomen vond de bewindsman een gelukwens waard, omdat er inder daad geluk in het spel is geweest. De gunstige weersomstandigheden hebben dit mooie resultaat beïnvloed. Om een bouw van 80.000 woningen tot stand te brengen, zullen er offers moeten worden gebracht. Dat wil dus nog niet Deze spotprent verscheen op 1 de cember, dus voor de mislukte Amerikaanse poging tot het lan ceren van een kunstmaan, in de Russische krant „Sovjet Kirghi zia". De plaat beeldt een opge wonden Uncle Sam uit, die een dreigende vuist heft naar de twee Russische Spoetniks, terwijl aan zijn voeten een kapotte Ameri kaanse kunstmaan ligt. De kunst maan draagt het opschrift „Van guard", waarvan de letters „van" zijn doorgestreept. In de plaats daarvan is „rear" neergeschreven, zodat het opschrift in het Engels in plaats van „VOORhoede" nu „ACHTERboede" betekent. zeggen, dat daar economisch een ver keerde prioriteit is gelegd. Zo is in da jaren 19541956 de consumptie met 2550 miljoen toegenomen, industriële investeringen met 700 miljoen en da woningbouw met 100 miljoen. Het debat over deze begroting was nog al aan stemmingen onderhevig. Enerzijds prees men algemeen minis ter Witte, dat hij er in is geslaagd om dit jaar 80.000 woningen te laten bou wen. Anderzijds geloofde de Tweeda Kamer niet, dat het mogelijk zal zijn om in 1958 80.000 woningen gereed te krijgen. Vooral achtte men het vrij wel uitgesloten, dat er in de particu liere sector 40.000 woningen zullen worden gebouwd. Daarom drong da heer Toxopeus aan op een nota over de premieregeling voor particuliere bouw. De heren Van Eibergen (AR.) en Van der Peyl (C.H.) vroegen om ook voor deze particuliere bouw een rentebijslag te geven. De A.R.-afge- vaardigde voegde daaraan toe: „Voor al wat betreft de regeling van eigen woningbezit". W erkgelegenheid De heer Van Eibergen (A.R.) was bevreesd dat de bouwnijverheid weer de zwaarste slagen zal krijgen. Het aantal orders loopt terug en dat is voor de werkgelegenheid in deze be drijfstak niet best. Minister Witte had in zijn memorie van antwoord ver klaard niet optimistisch te zijn. Nu da heer Van Eibergen was pessimistisch. Wel was hij blij, dat de moeilijkheden in het bouwbedrijf van andere aard zijn dan in de jaren 19511952. Mi nister in 't Veld wenste de woning bouw te doen beperken tot 55.000 wo ningen, juist met het oog op de werk gelegenheid in de toekomst. Nu zijn er problemen, omdat er te veel wonin gen in aanbouw zijn. Zorg over de ontwikkeling van da bouwnijverheid op lange termijn kon men ook bij de heer Andriessen (kath. v.) ontwaren. Deze wilde nog geen üarmstelling wekken, maar wel met 'dem waarschuwen tegen een te sterke afremming van de bouwnijverheid. De heer Bommer (soc.) die in tegenstel ling met de heer Beernink (C.H.) van mening was, dat de overspannen ar beidsmarkt een der oorzaken van da hoge huurprijzen is, zeide ook dat er een gevaar voor inzinking is. Huurprijzen De hoge huren van de woningwet woningen was een ander punt in dit debat. De heer Van Eibergen (A.R.) berekende, dat men de huur van wo ningwetwoningen in een grote stad op ongeveer f 20,per week kan stellen. Vele werknemers kunnen dat niet meer betalen. Daarom vond de heer Beernink (C.H.) dat er ook differen tiatie in de woningwetbouw moet ko men. Er zullen dan maar eenvoudiger woningen moeten worden neergezet. Aan de grootte van de woning zal ech ter niet getornd mogen worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1