DJAKARTA GISTEREN RUSTIG Geen nieuwe maatregelen Nederlanders pakten kostbare bezittingen in Ged. Staten teleurgesteld ovër houding commissie van dertien Een boulevard in Breskens Indonesisch personeel nam de banken over Navo-raad bezon zich op situatie in Indonesië Wijst Zuid-Slavië militaire hulp van Amerika af PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J Nederland wil geen gewapende actie „Thor" met succes gelanceerd Woensdag spreekt Soekarno Verklaring van Soebrandio Alle werkloze: Nederlanders moeten repatriëren Nogmaals proef met „Atlas" Eisenhower weer naar Washington Koningin en prinsessen naar Londen DE BILT ZEGT: Enkele buien. Weer betogingen op Cyprus De deur is nog niet gesloten Boerderij afgebrand in Eldrik Nota aan Prov. Staten Auto tegen boom; Goesenaar gedood Auto in 't water; Moeder en zoon verdronken Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100 3991; Adv. (011001 2970; giro 274289 Bykantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per n«-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad VOOR DE TENT Zie pagina 2 13e Jaargang No. 3879 Hoofdredacteur: K HAGODKT Directeur jacq de Smit Maandag 9 december 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan; Dinsdag: Zon op 8.37 u., onder 16.28 u. Maan op 20.29 u., onder 10.43 u. Hoogwater dinsdag 10 dec.: Vlissingen: 3.34 u. 2.14 m., 15.57 u. 2.17 m. Terneuzen: 4.06 u. 2.28 m., 16.27 u. 2.31 m. Wemeldinge: 5.24 u. 1.79 m., 17.42 u. 1.89 m. Zierikzee: 5.08 u. 1.53 m., 17.29 u. 1.63 m. Buitenlandse hulp voor evacuatie De bekende reder en burgemeester van Napels, Achille Lauro, heeft voorgesteld twee oceaanschepen van 20.000 ton be schikbaar te stellen voor evacuatie van Nederlanders uit Indonesië. Verzoek tot boycot Ned. schepen en vliegtuigen Radio-Djakarta heeft bekend ge maakt, dat in antwoord op een beroep van de Indonesische vakbond van havenarbeiders de internatio nale federatie van Arabische vakbon den haar leden heeft verzocht alle Nederlandse schepen en vliegtuigen te boycotten. Dr. J. H. van Royen De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen, heeft in Washington verklaard, dat Nederland zeker geen gewapende ac tie tegen Indonesië zou ondernemen, indien dit kon worden voorkomen. Vragen beantwoordend voor een forum in een televisieprogramma voegde hij hieraan toe: wij zijn zeker niet voornemens westelijk Nieuw- Guinea af te staan. Zelfs indien de Nederlanders het ge bied aan Indonesië zouden afstaan zou dit niet de betrekkingen verbeteren, zo zei hij. Het vraagstuk van opneming van 46.000 Nederlanders zou „zeer moei lijk" op te lossen zijn. Hij zei dat president Soekarno „een groot opportunist en een groot dema goog" zijn land naar het commu nisme voerde met zijn opvatting van zogenaamde democratie. Het Amerikaanse departement van de luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat er zaterdagmiddag een raket met middelbare reikwijdte van het type „Thor" met succes van het proef- terrein van Cape Carnaval is afgescho ten. De „Thor" heeft een reikwijdte van ongeveer 2400 km. De raket is even voor het doel terechtgekomen. In dc Indonesische hoofdstad, die deze week getuige is ge weest van een staking van 24 uur en een aantal „overnemin gen" van Nederlandse bedrijven voor Indonesische arbeiders, was het zondag rustig. Er waren geen bekendmakingen van nieuwe maatregelen tegen Nederland. Vele Nederlanders ge bruikten deze dag om kostbare bezittingen te pakken voor het geval zij binnenkort zouden moeten vertrekken. Zondagavond was er onzekerheid over de status van de Neder landse banken, die arbeiders zaterdag tot Indonesisch eigendom had den verklaard nog geen twaalf uur nadat het kabinet verklaard had eigenmachtige acties te betreuren. Er heerste voorts onzekerheid onder der Nederlanders over vragen betref fende spoedige repatriëring. Uit Bogor, ca 65 km ten zuiden van Djakarta, is gemeld, dat Indonesische studenten van de landbouw-faculteit daar het proefstation van het Algemeen Landbouw Syndicaat hadden overgeno men. Volgens berichten uit oost-Java hadden Nederlandse planters met hun gezinnen enige ondernemingen in die provincie verlaten. K.P.M.-schepen Uit verscheidene plaatsen werden be richten ontvangen over verijdelde po gingen van KPM-schepen om naar bui tenlandse havens te varen. De passagiers van het schip „Kasim- bar" dwongen de kapitein en de Ne derlandse bemanning naar Balikpapan op Oost-Borneo te varen in plaats van koers te wijzigen naar Singapore. Volgens de berichten moesten de pas sagiers dwang uitoefenen voordat de ka pitein aan hun verzoek voldeed. In Surabaja gaven de plaatselijke au toriteiten alle Nederlandse schepen de opdracht in de haven te blijven. Luitenant-kolonel Ahmad Hussein, De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft te Sai gon verklaard, dat er nooit sprake van was geweest alle Nederlanders in In donesië uit het land te wijzen. „Maar w« hebben besloten alle Nederlanders die niet werken te laten repatriëren, uit pro- Met het Amerikaanse intercontinentale ballistische projectiel, de „Atlas", waar mee tot nu toe tweemaal zonder succes een proef is genomen, zal binnen tien dagen nogmaals een proef genomen wor den, aldus is in Washington meegedeeld. Diplomatieke waarnemers in Washing ton zijn van mening, dat als deze nieuwe pro ,f met de „Atlas" het „uiterste wa pen" van de Amerikaanse luchtmacht vóór de komende topconferentie van de NAVO genomen wordt en slaagt, dit het moreel van het westen aanzienlijk zal versterken. In Amerikaanse regeringskringen vertrouwt men er op dat president Eisenhower de komende topconferen tie van de NAVO, die deze maand in Parijs gehouden zal worden, zal kunnen bijwonen. President Eisenhower neemt op het ogenblik rust op zijn boerderij te Gettysburg, maar zal vandaag waar schijnlijk weer naar Washington terug keren. Men zal hem dan onderzoeken teneinde te kunnen vaststellen of hij geheel genezen is van de lichte „be roerte" die hij op 25 november heeft gehad. 0 Japan en Indonesië hebben een memO' randum inzake de herstelbetalingen ge- tekend, zo is te Djakarta bekendgemaakt, ljjke wind, test tegen de houding van de regering van Den Haag in de kwestie West-Irian". De Indonesische regering heeft nog geen maatregelen genomen voor de eva- kuatie van de 5000 Indonesiërs in Neder land, maar zij is op alles voorbereid, ver klaarde hij. De minister werd gevraagd, of de eco nomische toestand van Indonesië niet ernstiger dreigt te worden als gevolg van de moeilijkheden die de Nederlanders worden berokkend en of dientengevolge de positie der communisten niet sterker wordt. Hij antwoordde: „De huidige ge beurtenissen zijn niet door een buiten landse ideologie uitgelokt. Het is een daad van het Indonesische nationalisme. De regering bestrijdt het communisme door de levensstandaard van het volk te verhogen. H. M. de Koningin en de prinses sen Beatrix en Irene zullen zich tegen het einde van de volgende week naar Londen begeven ter bijwoning van het huwelijk van Ann Abel Smith, de kleindochter van prinses Alice. De bruid verbleef in de oorlogsjaren in Canada, waar haar grootvader, nu wijlen de graaf van Athlone, gouver neur-generaal was en daar hebben de prinsessen haar leren kennen. Prinses Irene zal bij het huwelijk, dat zaterdag 14 december wordt vol trokken, bruidsmeisje zijn. De ko ningin en de prinsessen, die te Londen in Kensington Palace zullen logeren, zullen maandag 16 december naar Nederland terugkeren. Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Lagere temperaturen dan gisteren. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde noordweste commandant van midden-Sumatra, heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle schepen wordt verboden op dit ogenblik de haven van Padang te verlaten. Verder zijn er enkele berichten ontvan gen over gevallen van „overneming" in Bandung, Tasikmalaya en in West-Java. Zondagavond werd bekendgemaakt, dat president Soekarno volgende week woensdag naar Surabaja zal reizen om een massabijeenkomst, georganiseerd door het plaatselijke „bevrijdingscomité voor west-Irian" toe te spreken. Italië achter Nederland Naar in gezaghebbende kringen te Rome wordt vernomen, wil Italië graag zijn solidariteit met Nederland met het oog op de toestand in Indone sië tonen. Wat evenwel de hulp be treft, welke de Navo Nederland in deze kwestie zou kunnen geven, toont men zich in de Italiaanse hoofdstai" De op Nederlands verzoek bijeengeko men permanente raad van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie heeft zich ernstig over de situatie heraden. Na afloop van de zitting werd officieel medegedeeld, dat het vraagstuk Indone sië, dat door de Nederlandse gedelegeer de werd uiteengezet, thans aan een on derzoek door de vijftien ledenlanden van het Atlantisch verdrag wordt onder worpen. Griekse ontwerpresolutie inzake Cyprus Griekenland heeft bij de V.N. een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de wens wordt uitgesproken, dat „de be volking van Cyprus de gelegenheid krijgt om door toepassing van het zelf beschikkingsrecht haar eigen toekomst te bepalen. Spoorwegramp van Lewisham eiste 93 mensenlevens Het aantal mensen dat bij de trein ramp van Lewisham om het leven is gekomen is nu definitief vastgesteld op 93. Spoorwegfunctionarissen ver klaarden, dat men er absoluut zeker van is dat er geen lijken meer onder de wrakstukken van de treinen liggen. Het aantal gewonden bedraagt 177; 110 van hen zijn ernstig gewond. Verscheidene personen zijn zondag gewond bij een betoging van Griekse Cyprioten in het dorp Asha ten oos ten van Nicosia. De politie dreef de betogers door middel van traangas en gummistokken uiteen. De betoging volgde op een herden kingsdienst voor een Griekse cyprioot, die door de Eoka zou zijn gedood; Verder zijn op Cyprus door de Eoka pamfletten verspreid, waarin de Griekse Cyprioten worden opgeroepen bij het begin van het debat in de Verenigde Naties ove: Cyprus een staking van 24 uur te houden. 0 Mevrouw Lore Staimer, een dochter van president Wilhelm Pieck van oost- Duitsland, ls benoemd als eerste Oost- duitse ambassadeur in Zuid-Slavië. Soebandrio De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Soebandrio, heeft bij zijn terugkeer in Djakarta gezegd, dat hij niet kon begrijpen, waarom de Navo de crisis tussen Indonesië en Nederland zou moeten bespreken. Hij zei, dat de deur nog niet geslo ten is voor een vreedzame oplossing van het geschil inzake West-Irian, doch voegde eraan toe, dat het nu geheel aan de Nederlandse regering was het initiatief te nemen. Op een vraag over het Nederland se verzoek aan de Navo zei de mi nister: Indien de Navo wordt betrok ken in een Aziatische kwestie, zou dit lichaam een precedent scheppen, dat een zeer slechte uitwerking in heel Azië zou hebben. Tijdens de storm, die gistermorgen in de Achterhoek woedde, is tegen kwart voor acht brand uitgebroken in de boer derij van de heer J. G. H. P. te Eldrik. Hoewel de brandweren van Doesburg en Doetinchem vrij snel aanwezig waren, konden zij weinig tegen de vuurzee, aan gewakkerd door de felle stormwind, uit richten. Zowel het woonhuis als de schu ren brandden tot de grond toe af. Zeven koeien en zeven varkens kwamen in de vlammenzee om. De totale inboedel, de landbouwwerktuigen, alsmede 20 vrach ten hooi en stro, zomede de gehele graan oogst gingen verloren. Zowel gebouwen als inboedel waren tegen brand verze kerd. Nieuwe partij in Frankrijk In Parijs is een nieuwe links-socia listische partij gevormd, die zich ba seert op een politiek van neutraliteit en anti-militarisme. Zij noemt zich het verbond van links-socialisten en is een samensmel ting van links georiënteerde splinter partijen, die geen vertegenwoordigers in het Franse parlement hebben. Naar in welingelichte Zuid-Slavi sche kringen te Belgrado wordt ver nomen zou president Tito in een onderhoud met de Amerikaanse am bassadeur Riddleberger militaire hulp van de V.S. hebben afgewezen. Zowel van officiële Amerikaanse als van Zuidslavische zijde heeft men op dit bericht geen commentaar willen geven. In doorgaans betrouwbare kringen in de Zuidslavische hoofdstad acht men het evenwel onwaarschijnlijk, dat Tito speciaal militaire hulp zou heb ben afgewezen, daar Zuid-Slavië de Een kijkje in Frankfort, waar voor het komende Kerstfeest de bomen met treinladingen in de stad wor den gebracht om van de losplaats naar de verkooppunten te worden gebracht.. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in een afzonderlijke nota de Provinciale Staten een overzicht gegeven over hetgeen in het af gelopen jaar door Ged. Staten is verricht in verband met het „Drie eilandenplan" en „Deltaplan". In deze nota wijzen zij op het aannenfcn van de Deltawet door de Tweede Kamer en memoreren het in het wat sceptisch. Men ziet n.l. niet hoe»even roepen van de „Werkgroep Deltazaken Zeeland" een naar het MlSfbondgenootschap ka^ wor-i00^ van Ged. Staten gelukkige maatregel omdat een doublure van den opgelost. Preeds bestaande diensten werd vermeden. Ged. Staten hebben ernaar gestreefd contacten te leggen met anderen. Zo hebben zij besprekingen gevoerd met prov. besturen van Noord-Brabant en Zuid-Holland. BESPREKINGEN Het doel van deze besprekingen is, na te gaan, welke vraagstukken ge meenschappelijk ter hand dienen ta worden genomen en op welke wijza tegenstellingen kunnen worden opge lost. Zo is het voor Zeeland van groot belang, dat de besetaande mogelijk heden van landaanwinning ten volle worden benut. Met dit standpunt is echter de gedachte aan het scheppea van een zo groot mogelijk „zoet" Zeeuws meer niet wel verenigbaar. Eveneens is het zaak, dat belangrijke bronnen van bestaan, als de oester- en mosselcultuur behouden blijven. TELEURSTELLING In de nota aan de Provinciale Staten hebben Ged. Staten voor de eerste maal hun mening gegeven over de om mezwaai van de „Commissie van Der tien" bij de proefnemingen voor een oestercultuur in het afgesloten Veerse Gat. Zij spreken nl. in de nota er hun teleurstelling over uit, dat door bepaal de belanghebbenden het uitvoeren van de proeven in het Veerse Gat onge wenst wordt geacht. Het college Is van mening, dat deze afwijzende houding op foutieve inzichten berust en spreekt het vertrouwen uit, dat de regering haar standpunt ten aanzien van de proeven in het Veerse Gat zal hand haven en bij de uitvoering van het Drie eilandenplan daarmede rekening zal doen houden. BOULEVARD In hun uitvoerige nota wijzen Ged. St. op de zeer nadelige gevolgen wel ke de verplaatsing van de veerhaven te Breskens met zich mee zal brengen voor de plaatselijke middenstand en dat als compensatie werd aangedrongen op de aanleg van een boulevard van zéér bescheiden afmetingen met enige hooggelegen bouwterreinen daarachter, lopende van de nieuwe veerhaven naar het dorp Breskens. Het maken van de boulevard te Bres kens zou op eenvoudige wijze gecombi neerd kunnen worden met de noodzake lijke verzwaring van de zeewering tussen de haven van Breskens en de nieuwe Veerhaven. AANVULLINGEN Om te voorkomen, dat in werkelijk heid van de door ieder gewenste moge lijkheid van het uitbuiten van het Delta plan in feite niets terecht zal komen door een te begrijpen angst bij de centra le overheid voor onoverzienbare finan ciële consequenties tengevolge van het toegeven aan de door de provincie ge wenste aanvullingen, hebben Ged. St. een schrijven gericht tot de „deltacommissie van de Tweede Kamer", waarin een glo baal overzicht wordt gegeven van de kosten van dergelijke aanvullingen. Volgens het oordeel van Ged. Staten zullen de „aanvullende werken" die nen te bestaan uit: a. het op sommige plaatsen combineren van dijkverhogin gen met boulevard-aanleg (of verbe tering) f 2.000.000,b. concentratie en verbetering van bestaande haven tjes f 4.000.000,c. extra maatregelen voor het behoud van de door de zee bedreigde natuurgebieden t.w. duinen op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaan- deren f 8J100.000, Ten aanzien van het scheppen van nieuwe recreatie-gebieden merken Ged. Staten in deze brief nog op, dat ook daarvoor belangrijke geldsbe dragen nodig zullen zijn. Ter oriën tatie delen zij mede, dat voor het scheppen van recreatie-mogelijkhe den in het Drie eilandengebied naar raming een bedrag van f 5.000.000, nodig zal zijn. INDUSTRIALISATIE In hun nota aan Provinciale Staten wijzen Ged. Staten bovendien op de belangrijkheid van verdergaande in dustrialisatie, want van niet geringe importantie acht men het tot ontwik keling brengen van het Wester-Schel- de-bekken, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen en aan het Zuid Sloe, op Walcheren COMMISSIES Op initiatief van Ged. Staten heb ben de gemeenten, gelegen aan het Veerse Gat en/of de Zandkreek een commissie ter bestudering van de ont wikkeling van het Drie eilandenplan ingesteld. Bovendien hebben Ged. Sta ten besloten tot het instellen van een commissie voor de schaal- en schelp dierencultuur als gevolg van de afslui ting van Oosterschelde en Grevelin- gen. Militaire N.A.V.O.- conferentie in maart De secretaris-generaal van de N.A. V.O., Paul Henri Spaak, heeft in Lu xemburg verklaard, dat in maart 1958 een militaire N.A.V.O.-conferentie zal worden gehouden „ter bestudering van alle hervormingen en wijzigingen die op het gebied van strategie en bewa pening nodig zijn". Aan de Drentse hoofdvaart te Ha- velte is zaterdagmorgen een auto met vier inzittenden door tot nog toe on bekende oorzaak tegen een langs de weg staande boom gebotst. Aangezien niemand het ongeluk heeft zien ge-* beuren, en de inzittenden nog niet gehoord konden worden, vermoedt men dat de storm bij dit ongeluk een rol heeft gespeeld. De bestuurder van de auto, T. N. uit Oudewater en twee der inzitten den A. H. en H. H., twee broers uit Nijkerkerveen, werden zwaar gewond. De vierde inzittende, H. Hoogendoorn uit Goes, studerende in Utrecht, kwam om het leven. Te Uffelte, gemeente Havelte is zater dagmorgen een auto met zeven inzitten den in de Drentse hoofdvaart terechtge komen. De bestuurder W. B. uit Leer broek, chauffeur van beroep, is doordat de wagen slipte de macht over het stuur kwijt geraakt met het gevolg, dat de auto in het water dook. Toen omwonenden te hulp snelden, waren reeds vijf inzitten den uit de wagen gekropen. Toen de chauffeur B. op het droge was gebracht en bemerkte dat zijn echtgenote en zijn Zevenjarige zoontje nog in de wagen moesten zijn, is hij direct weer te water gesprongen om te trachten beiden nog te redden. Het mocht evenwel niet baten. Wel heeft men nog lange tijd kunstma tige ademhaling toegepast, maar de le vensgeesten bleken bij beiden reeds ge weken te zijn. 0 Veertien Nederlanders, die met een toestel van de Garuda Indonesian Air ways uit Djakarta zaterdagmorgen in Singapore zijn aangekomen, verklaarden aan verslaggevers dat de situatie in In donesië iets rustiger schijnt te zijn ge worden. Bij het nationale monument in Am sterdam zijn zaterdagmorgen de gevalle nen van de divisie „7 december" her dacht. Generaal-majoor A. V. van de V.S. reeds een jaar geleden heeft i Wall Bake, commandant van de onlangs laten weten, dat het dergelijke steun J heropgerichte divisie, hield bij deze 'streeks toezicht van het Indonesische mi met meer nodig had. plechtigheid een toespraak. lltaire commando in dit gebied geplaatst 0 Volgens te Djakarta mtvangen be richten zijn alle Nederlandse onderne mingen in noord-Sumatra onder recht-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1