Begroting 1958 Provinciale Staten is reëel sluitend FORD Nog lang geen zekerheid over kampioenskansen NIEUWE VERLAAGDE PRIJS van de FORD CONSUL Opnieuw zoveel merkwaardige uitslagen als verleden week Rie Ammot in Oostkapelle werd verrast met nieuwe sportfiets Hogere uitgaven verwacht Tweede pont voor het veer Kortgene-Wolphaartsdijk Tekort-1958 voor Zeeuwse veren geraamd op f 5,6 min f. 7150,- Aanzienlijk verlies voor Godshuizen te Middelburg KAAS^ Vrijdag 6 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Meer woningen gevraagd St. Nicolaas kwam per reddingboot in Veere aan Beperkte tariefsverhoging Exploitatie Prov. Stoombootdiensten Half miljoen ten laste provincie auto voor uw geld Spanning wordt in sommige gevallen groter Jaarverslag over 1956 St. Nicolaaswedstrijd „Zeeuwsch Dagblad" Het gilletje vergeten dotPméér met Pagina i Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale Staten een reëel sluitende ontwerp-begroting aangeboden, waarbij tevens aan het uitdrukkelijk verlangen van de regering is voldaan om een klein deel van de geraamde uitkering uit het provinciefonds niet te be steden. Ged. Staten delen mede dat het tot voldoening stemt, dat een slui tende begroting kon worden opgesteld. Daar staat echter tegenover, aldus het college, dat in het verschiet rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van enkele belangrijke hogere uitgaven. O.a. wordt gewezen op de stijging van de uitgaven voor de veerverbinding met Schouwen-Duiveland en op de in de miljoeenennota geschetste mogelijkheid van een belangrijke verhoging van de bijdragen aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds. De zorgen zullen in de toekomst, naar Ged. Staten verwachten, niet in het minst van financiële aard zijn. Het jaar 1956 heeft voor de provin cie een batig slot opgeleverd en naar het zich laat aanzien zal ook 1957 een overschot hebben, menen Ged. Staten. Verwacht wordt dat bij het afsluiten van 1957 de reserve ter zake van het uitvoeren van het secondaire wegen plan uit het provinciaal wegenfonds zal zijn verdwenen. Met betrekking tot de verdere uit voering van het secondaire wegenplan zal, zolang de huidige toestand voort duurt, enige temporisering moeten worden toegepast. De vraag of voor wegenaanleg en -verbetering van dat plan in de toekomst al dan niet zal dienen te worden geleend is, zolang de provincie geen geldleningen kan aangaan van theoretische betekenis, menen Ged. Staten. In de zomerzitting 1958 zullen Ged. Staten een nota aanbieden betreffende de wegenfinanciering, waarin ook het vraagstuk van de onderhoudsbijdrage ■al worden behandeld. Woningbouw Het knelpunt bij de bouw van wo ningwetwoningen is van financiële aard. Ged. Staten hebben zich na het bekend worden van het afsluiten van de grote woningbouwlening, te ver strekken door institutionele beleggers, omtrent de verdeling daarvan onmid dellijk gewend tot de regering. Deze verdeling was in een zeer kort tijds bestek tot stand gekomen en op een naar het oordeel van Ged. Staten on juiste basis. Niet slechts kwamen de Zeeuwse gemeenten in totaal hierbij niet aan hun trekken, maar ook be landde het geld, tengevolge van het toegepaste systeem van verdeling, niet daar waar het meest nodig was. Ged. Staten hebben zich daarom in verband met de obligatielening voor de wo ningbouw opnieuw tot de regering ge wend. Ook voor Zeeland geldt, aldus het college van Gedep. Staten, dat de wo ningnood volksvijand nummer één is. Hier is de bestrijding echter van nog groter belang, omdat Zeeland mede in verband met de uitvoering van het Deltaplan een kans krijgt om eindelijk een bescheiden aandeel te verwerven ln de economische ontplooiing, welke haar tot dusver in mindere mate dan andere provincies ten deel viel. In de tweede wereldoorlog is Zee land wel buitengewoon ernstig getrof fen en daarna bracht de watersnood ramp leed, zorg en moeite. De ramp heeft o.a. tot gevolg gehad, dat in de economische ontwikkeling van Zeeland stilstand, zo niet achter uitgang is ontstaan. Voor alles is voor Zeeland nodig, een vrijwel gelijke mate van bevol kingstoeneming als gemiddeld voor het gehele land geldt. De woningbouw is in dit verband, aldus Ged. Staten, van niet te onderschatten betekenis. 1957 tot 1 november 1957 zijn mach- Gedurende het tijdvak van 1 januari tigingen verleend tot gunning van 834 woningwetwoningen en premies toege kend voor de bouw van 862 premie- woningen. Concentratie polders Ged. Staten van Zeeland hebben aan Provinciale Staten medegedeeld dat de concentratie van polders gestadig vor dert Wat betreft Schouwen-Duiveland Tholen en Noord-Beveland ontbreekt nog de goedkeuring van de Kroon. Wat Zuid-Beveland aangaat zijn de concentratievoorstellen in een zeer vergevorderd stadium van voorberei ding. Voor Walcheren wordt binnen kort een advies van een daartoe inge stelde commissie tegemoet gezien. Voor oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is het samenstellen van een advies commissie in voorbereiding. Een hevige ontploffing heeft een huis met twee verdiepingen in Bo- chum-Linden in het Ruhrgebied ver nield. Tot dusver zijn vier lijken ge borgen en men vreest, dat zich nog twee onder de puinhopen bevinden Twaalf personen liepen verwondingen op. „Sluis" voor burgemeester Gisterochtend om half tien arriveer den St. Nicolaas en Zwarte Piet per reddingboot in Veere op het hoofd achter de Campveerse toren. Behalve leerlingen van de o.l. school en de kleuterschool en het personeel, was ook de burgemeester ter begroeting aanwezig. Sint Nicolaas overhandigde hem een sluis van marsepein, welk ge baar een gejuich aan de omstanders ontlokte en waarvoor de burgemeester hartelijk dankte. De kleuters werden in de Campveerse toren bezocht, waar ze onder leiding van mevrouw Picard enkele zangspelletjes opvoerden. Des middags werd de o.l. school bezocht, waar een gevarieerd programma werd uitgevoerd. Het hoofd der school, de heer J. de Graaf, kreeg van de Sint een boekenbon, omdat dit de laatste maal is dat hij de goedheiligman ont vangt (volgend jaar is de heer De Graaf nl. met pensioen). Tot slot bracht St Nicolaas een bezoek aan het Godshuis, waar hij aan alle oudjes 'n stukje zeep aanbood en waar Piet kwistig strooide. De veren vormen een belangrijk on derdeel van de provinciale huishou ding. De regeling, waarop de financi ële hand met het rijk is gegrond ter- za'.e van de veren over de Wester- Sciielde, betekent echter, naar het oordeel van Ged. Staten, in de prak tijk een belemmering voor het inrich ten van de exploitatie daarvan over eenkomstig hetgeen door de provin ciale organen wordt nodig geacht. Onderhandelingen met de regering hebben Ged. Staten aanleiding gege ven tot voorstellen, die, naar zij ver wachten, binnenkort tot nadere be sprekingen zullen voeren. Wij hebben reeds de aanleg van een veerhaven c.a. aan de oostkust van Noord-Beveland vermeld. De veerha ven „De Val" bij Zierikzee zal in het voorjaar van 1958 in gebruik worden gesteld. De bouw van een keersluis in het havenkanaal te Zierikzee veroor zaakt onder bepaalde omstandigheden moeilijkheden voor de vaart op de bestaande aanlegplaats. De gemeente Zierikzee wil deze aan legplaats wel overnemen en Ged., Sta ten voelen hier voor. Ged. Staten hebben in studie geno men of het mogelijk en gewenst is op Op de algemene exploitatie-begroting van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland wordt voor 1958 een nadelig saldo geraamd van f 5,6 miljoen, hetgeen f 1,7 miljoen hoger is dan het geraamde nadelige saldo van 1957, terwijl het werkelijke nadelig saldo van 1958 f 3.2 miljoen bedroeg. De geraamde stijging van fl,7 miljoen aan kosten wordt veroorzaakt door de veren ViissingenBreskens en KrniningenPerkpolder, op welke lijnen resp. de „Prinses Beatrix" en de „Prins Bernhard" als nieuwe aanwinsten zul len worden ingezet. De Beatrix wordt geraamd op f 1.6 miljoen en de Bernhard op ong. f 0.5 miljoen. bijdrage betekent van f 524.130. Aan de Prov. Staten wordt in de komende Statenvergadering voorgesteld dit be drag daarvoor beschikbaar te stellen. 400 percelen wachten Voor het herverkavelingsgebied Tho len is, in navolging van andere onren dabele gebieden in Zeeland, de rege ling opgesteld, dat de herverkaveling 50 pet. van het aanlegkapitaal zal bij dragen, de gemeenten 10 pet. en de provincie eveneens 10 pet. Tezamen met de bijdragen van belanghebben den ad 36 pet betekent dit dus 106 pet van het aanlegkaptitaal. Dit percentage van 106 is nodig, om dat er naast 100 pet van het aanleg kapitaal per perceel nog 6 pet van het aanlegkapitaal nodig is voor dekking van het gekapitaliseerde exploitatie tekort. hetwelk niet voor rekening van de n.v. Waterleidingmij „Tholen" kan worden gebracht. Aan Prov. Staten wordt thans voor gesteld de genoemde 10 pet bij te dra gen. De Herverkavelingscommissie Zeeland heeft de genoemde regeling reeds aanvaard. Is totaal komen in het herverka velingsgebied Tholen 400 percelen in aanmerking voor aansluiting op bo venvermelde basis. Aan aanlegkapi taal Is hiervoor benodigd f 1,5 mil joen, waarvan dus de provincie rond f 150.000 zal moeten bijdragen. Voor de respectieve veerdiensten zijn de volgende nadelige saldi voor 1958 geraamd: ViissingenBrekens f 2.713.500; TerneuzenHoedekensker- ke f422.000f349.500; Kruiningen— Perkpolder f2.289.500—f 2.035.500; Zie rikzeeKatseveer f 552.900f 326.900; KortgeneWolfaartsdijk f 341.000 f 159.000; VeereKamperland f 38.230. Zoals bekend, komen de drie veer diensten op Zeeuwsch-Vlaanderen ten laste van het rijk (ad f5.098.500, terwijl de provincie de overige veer diensten bekostigt, hetgeen een totale het veer van en naar Zierikzee kop- lading in te voeren. Wolfaartsdijk-Kortgene en Zierikzee -Katseveer heeft weer aanleiding ge geven tot het inzetten van het motor schip „Zandkreek". Een geheel bevre digende oplossing werd echter niet be reikt. Ged. Staten beramen maatregelen om door het inleggen van een tweede veerpont ln het veer Wolfaartsdijk Kortgene een betere oplossing op korte termijn te verkrijgen. Op Noord-Beveland is men bereid gebleken om in verband met de meer dere kosten een beperkte tariefsver hoging te aanvaarden. Ged. Staten wensen echter van deze verhoging uit te sluiten de schoolkaarten en de abonnementen van degenen, die voor het gaan van en naar hun werk da gelijks van de veerdienst gebruik moeten maken. Vlissingeri-Breskens De aflevering van de nieuwe veer boot voor het veer Viissingen—Bres kens zal door vertraging in de afle vering van materialen en ziekte van persdneel van de werf iets later plaats vinden dan aanvankelijk was gehoopt. Vertrouwd wordt dat het schip zo tijdig gereed zal zijn, dat het drukke seizoenverkeer in 1958 beter dan tot dusver kan worden verscheept HOEDEKENSKERKE PTT-dienst. Het post-, telegraaf- en te lefoonstation wordt met ingang van maandag 9 december 1957 verplaatst naar perceel Molenstraat A 135. Ingezonden mededeling (adv.) cat, prijs thans informeer ook naar de Ford Zephyr en Ford Zodiac. Stuk voor stuk combinaties van elegance en technische perfectie. Ga juist nü praten met de official Ford Dealer in uw rayon (over inruil bijvoorbeeld). Na de merkwaardige uitslagen van verschillende wedstrijden van de laatste competitiedag, zijn we wel zeer benieuwd naar de prestaties van de betrokken clubs, wanneer zij zaterdag weer in het veld komen. Verleden week is dus weer eens gebleken, dat er in de meeste klassen nog op geen stukken na iets met zekerheid te zeggen valt over kam pioenschap. Wat betreft de degradatie, moet het in sommige gevallen nu reeds als zeker worden beschouwd, dat de „zwakkere broeders" gedoemd zullen zijn naar lagere regionen te verhuizen. Veel vraagtekens zijn er deze keer niet bij in de eerste klas wanneer het over winstkansen gaat. Alleen van de ontmoeting SpuiTern. Boys is wei nig met zekerheid te zeggen. Wé hou den het dan ook op een puntenverde ling. Arnemuiden gaat winnen van Wemeldinge, terwijl Zaamslag ver moedelijk met lege handen thuis komt, wanneer men bij AZVV is ge weest Krabbendijke kan het zeker wel redden tegen Col. Boys, ook al is het' een uitwedstrijd. Nieuwdorp zal weinig moeite hebben met Ril landia. De stand luidt in deze klas: Arnemuiden Nieuwdorp Krabbendijke Col. Boys Tern. Boys Spui A.Z.V.V. Wemeldinge Rillandia Zaamslag In 2A zal RCS 4 het onderspit moe ten delven tegen Middelburg, wan neer de laatste tenminste niet zo voor de dag komt als verleden week. Veere laat naar onze smaak niet weer een steek vallen en gaat Nieuwland in het nauw drijven. Gezien de monster- overwinning die Zeeland Sport zater dag j.l. behaalde, moet Oostkapelle 'n peuleschilletje zijn. Maar of dat ook inderdaad zo is, zal nog moeten blij ken. Serooskerke gaat een zekere nederlaag tegemoet op het terrein van VCK. De stand is: V.C.K. Veere Meeuwen Middelburg V Serooskerke Zeel. Sport VI Oostkapelle R.C.S. IV Nieuwland 10 9 0 1 18 52-13 10 8 2 0 18 54-25 10 6 0 4 12 25-22 9 3 4 2 10 16-13 10 4 2 4 10 20-25 9 4 1 4 9 32-28 10 4 1 5 9 32-28 10 3 1 6 7 23-49 10 2 0 8 4 18-40 10 0 1 9 1 16-36 11 8 1 18 53-16 10 6 0 4 12 36-27 10 5 2 3 12 34-31 9 4 1 4 9 25-22 7 4 0 3 8 16-12 8 4 0 4 8 24-29 9 3 0 6 6 22-35 8 2 1 5 5 20-41 8 1 0 7 2 10-27 Uit het jaarverslag van het bestuur van de Godshuizen te Middelburg blijkt dui delijk, dat het tekort aanzienlijk is geste gen over 1956. In hoofdzaak wordt dit veroorzaakt door de aanzienlijke ver meerdering "Ti de vaste lasten tenge volge van de uitbreiding van het gast huis, waarvan in het verslagjaar een groot deel gebeurde. Ingezonden mededeling (adv.) Ook bij de warme maaltijd VrMg,r.c.ptenbo.k|« (25 ct) «.n Uw la„erancl*r of «chrijt .an H.t Nederland, Z.lvelburenu. (25 ctpoiteegel bijsluiten 1) Cort .en der Llndenttree! 7, Rijswijk Z.H. Het totale tekort steeg van f77.633,41 tot f 173.438,78. Speciaal de verplegingsdienst onder vond door dit tekort allerlei moeilijkhe den, maar met medewerking van dokto ren en verplegenden konden vele moei lijkheden overwonnen worden. Enkele nieuwe instrumenten werden weer aan geschaft. De bestaande ziekenauto werd door een nieuwe vervangen. Wat betreft het oude mannen, en vrouwenhuis moet het bestuur nog steeds constateren, dat, zolang niet overgegaan wordt tot de bouw van een moderne inrichting voor verpleegden, het bestuur genoodzaakt zal zijn tot kostbare veranderingen te besluiten, zonder dat belangrijke verbeteringen in het ouderwetse gebouw worden aangebracht In totaal werden ln het verslagjaar 3221 verpleegden opgenomen. Laatste plaats Belangrijk voor de uiteindelijke bezetting van de laatste plaats is de wedstrijd in 2 B. HeinkenszandBeve landers. Gezien de resultaten, die nog zijn behaald, geven we de gasten nog de meeste kans op twee punten. Of Goes 5 het verder zal kunnen brengen dan een gelijkspel tegen Kapelle, is nog een groot vraagteken. Waarschijnlijk gaan de gasten met de volle buit huiswaarts. Yerseke 3 zal zijn fout wel herstellen en zaterdag Kloetinge verslaan. Voor Kats is het niet zo rooskleurig, wanneer men naar Mevo gaat. S.V.D. zal de sterk ste kunnen zijn in de ontmoeting tegen Wissekerke. De stand luidt nu: Klas 2 C is een bijzondere klas, Hier kan nog zoveel gebeuren, dat het nog geenszins zeker is, dat bijv. Nieuwdorp 2 kampioen zal worden. De drie punten voorsprong op Arne muiden 2 en Colijnsplaat Boys 2 kan de club alleen maar aan sporen nog harder te werken. Zo is het dan ook te verwachten, dat Col. Boys zaterdag geen misstap begaat tegen Kapelle 2. Evenmin echter lijkt het voor de hand liggend, dat Nieuw dorp 2 een fout maakt tegen Krab bendijke 2 Arnemuiden is deze week vrij Wemeldinge kan op winst reke nen tegen Kloetinge 2. Of de ontmoe ting Wolfaartsdijk 2Rillandia 2 in een gelijkspel of een zege voor de thuisclub zal eindigen, is praktisch niet te voorspellen. De stand is: Nieuwdorp II Col Boys II Arnemuiden II Krabbend. II Wemeldinge H Kloetinge II Rillandia H Wolphaartsd. II Kapelle II Ondanks het vrij behoorlijke figuur dat Sinoto slaat, zal men toch deze keer de eer moeten laten aan Brusa Boys. Bruse Boys 2 echter zal het niet verder brengen dan een verlies- partij tegen Mevo 3. Duiveland kan gerust zijn wat betreft de wedstrijd tegen Mevo 2. 8 6 1 1 13 33-21 7 4 2 I 10 23-12 8 4 2 2 10 52-28 6 4 1 1 9 18-13 6 3 2 1 8 19-14 4 0 2 2 2 10-13 5 0 2 3 2 8-14 7 1 0 6 2 9-37 5 0 0 5 0 8-28 Mevo 10 7 2 1 16 64-20 De stand is hier: Yerseke IH 10 7 1 2 15 37-28 Duiveland 8 7 0 1 14 49-17 Kloetinge 8 5 2 1 12 25-18 Bruse Boys 6 5 1 0 11 26- 0 Kapelle 9 5 2 2 12 27-21 Brugh III 9 4 1 4 9 24-23 Kats 10 4 3 3 11 41-21 Sinoto 6 3 2 1 8 26-14 Goes V 8 3 2 3 8 24-21 Mevo II 5 2 1 2 11-14 S.VJD. 9 3 2 4 8 20-22 Mevo III 6 2 1 3 5 16-21 Wolphaartsdijk 10 3 2 5 8 34-23 Bruse Boys H 6 1 0 5 2 13-29 Wissekerke 9 1 4 4 6 25-38 Brouwersh. Hl 8 0 0 8 0 6-50 Bevelanders 10 2 1 7 5 23-50 Heinkenszar.d 9 0 1 8 1 11-71 (Vervolg op pag. 5) Rie Ammot uit Oostkapelle is een met haar moeder gemaakte af spraak niet nagekomen, maar wie zal het haar kwalijk durven nemen? „Als ik een fiets krijg van het Zeeuwsch Dagblad, ga ik gillen", heeft Rie een paar dagen geleden gezegd, toen ze met haar moeder praatte over de twee door ons blad georganiseerde wedstrijden: de grote na- jaars-puzzel- en de St. Nicolaaswedstrijd. Gistermiddag heeft Rie vernomèn, dat een splinternieuwe fiets haar eigendom is geworden enze heeft niet gegild. Ze heeft alleen maar sprakeloos staan kijken naar de prachtige sportfiets, haar door de directie van het Zeeuwsch Dagblad aangeboden. Rie Ammot naar wij hopen neemt niemand het ons kwalijk, dat wij ver tellen dat ze omstreeks twintig jaar is heeft in de afgelopen maanden heel wat extra uurtjes besteed aan „Zeeuwsch Dagblad". Ze vindt het welbestede uren. Natuurlijk, want ze heeft met het oplossen van een prijsvraag een fon kelnieuwe fiets gewonnen. Rie vertelt echter, dat het haar bij het trachten op te lossen van puzzles niet in de eerste plaats om de prijs gaat, doch vooral om het sportieve element en... om puzzelend haar kennis te vergroten. Ze heeft ook meegedaan aan de na jaarspuzzel. Win ik een prijs, zei ze tegen haar moeder, dan gil ik. Zou moeder in de keuken bezig zijn en de postbode zou de brief brengen met de mededeling, dat een prijs was gewon nen dan zou moeder de blijde mare op deze wijze kunnen horen. De na- jaarspuzzlewedstrild heeft Rie geen prijs gebracht. Uit 2149 inzendingen voor de St. Nicolaaswedstrijd kwam echter gister morgen om vijf minuten over elf op het bureau van de krant de oplossing van Rie te voorschijn als de inzending, waarop de prijs, de fiets viel. Er is geen brief naar Oostkapelle ge gaan, ook geen telefoontje. Sinterklaas zorgt voor verrassingen en daarom werd gistermiddag zonder voorafgaan de mededeling de Phoenix-sportfiets op Torenstraat 25 naar binnen gere den. Rie heeft een fiets, maar die is niet nieuw meer en wordt de laatste tijd door haar vader gebruikt. Het nieuwe karretje komt daarom uitstekend van pas. Er is nog een leuke bijzonderheid. De oude fiets van Rie is ook een Phoe nix. „Dat was een prima karretje", vertelt ze opgetogen. „Ik heb steeds gezegd, dat als ik een nieuwe fiets zou kopen, dat weer een Phoenix zou zijn. En zie, welk merk staat op deze fiets? Phoenix.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2