ALLE NEDERLANDERS MOETEN INDONESIË VERLATEN Nederlandse consulaten worden gesloten Bevriezingvan Nederlandse belangen in Indonesië AANTAL DODEN IS GEKOMEN OP 92 Begroting van o.k. en w. door Kamer aanvaard «immimiiriinii» Socialistische ministers stellen Gaillard voor keus GELUKKIG PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J Minister van justitieMAENGKOM, vaardigde orders uit: Treinramp in Engeland Geen reden tot Vertrouwen voor Franse regering Motie over nota ingediend ik heb 7rööZOjgk, dekefts! Jordanië dient weer klacht in Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100 3991; Adv (01100) 2970; giro 274289 Bukantoren- Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen- Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, f 2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3877 Hoofdredacteur, r hagookt Directeur jacq de sivin Vrijdag 6 december 1957 SLUITENDE PROVINCIEBEGROTING Zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.33 u., onder 16.29 u. Maan op 17.08 u., onder 8.24 u. Hoogwater zaterdag 7 dec.: Vlissingen: 1.42 u. 2.05 m., 13.58 u. 2.01 m. Terneuzen: 2.10 u. 2.19 m., 14.23 u. 2.15 m. Wemeldinge: 3.27 u. 1.80 m.f 15.42 u. 1.74 m. Zierikzee: 3.13 u. 1.54 m., 15.30 u. 1.48 m. Onze hoofdredacteur had giste ren een radiotelefonisch gesprek met de agent van de Nederland- sche Handel-Maatschappij in Djember, de plaats op Oost-Java, waarover deze week in de pers nog al eens mededelingen ver schenen zijn, dat de toestand er voor de Nederlanders erg ongun stig was. Het kostte ennige moeite, het gesprek te krijgep. Reeds woensdagavond kwart over elf, toen het A.N.P. bericht had, dat ingaande donderdag de telefonische verbinding hersteld zou worden, had hjj het gesprek aangevraagd. Hem werd toen meegedeeld, eerst, dat er geen telefoonverbinding met Indonesië mogelijk was, daarna toen hij het A.N.P.-bericht gememoreerd had en er daarbij op had gewe zen, dat het in Indonesië, dat immers zes uur vroeger leeft, reeds donderdag was en dat hij het gesprek pas in de loop van onze donderdag wilde hebben dat ook vóór de huidige moeilijk heden geen gesprek met Djem ber tot stand gebracht kon wor den. Nadat hij zich bij het directo raat-generaal van de P.T.T. had vergewist, dat de aansluiting wel mogelijk was en dit bij zijn nieu we aanvraag om 12 uur ook mee gedeeld had, kwam de aansluiting nog binnen het uur tot stand. Het was begrijpelijk, dat er veel storing was, die voor een belangrijk deel aan atmosferi sche omstandigheden kon worden toegeschreven. Maar desondanks kon hij met de agent en diens vróuw enige woorden wisselen. Deze deel den hem mee, dat alles daar goed was en dat er geen reden was voor bijzondere bezorgd heid. ALLE NEDERLANDERS MOETEN, voor zover zij ge- mist kunnen worden in Indonesië het land verlaten. In de eer ste plaats moeten diegenen, die werkloos zijn het land uit. Daarna volgen de middenstanders. Deze order is uitgevaar digd door de Indonesische minister van justitie, Maengkom, die er bij zei, dat ongeveer 50.000 personen zullen worden gere- patriëerd of uitgewezen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdagmid dag de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Dja karta verzocht om alle Nederlandse consulaten in Indonesië te sluiten. Voorts werd hem verzocht alle activiteit op cultureel gebied, perszaken en in de militaire sector te staken. Scheepsruimte Het kabinet heeft het besluit ge nomen alle winst- en sociale trans fers van de Nederlandse onderne mingen in Indonesië te „bevrie zen". De waarde van de Neder landse belangen in Indonesië wordt geschat op omstreeks vijf miljard Nederlandse guldens. Ver leden jaar werd een bedrag van naar schatting 400 miljoen rupiah door Nederlanders naar ons land overgemaakt in de vorm van spaargelden, pensioenpremies enz. Het Indonesische- kabinet heeft voorts besloten, dat de Nederlandse bedrijven, die de laatste dagen door het Indonesische personeel zijn „over genomen", onder leiding van de rege ring zullen komen, aldus meldt het A.N.P. Woensdag is de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio op doorreis van New-York naar Dja karta in Parijs aangekomen, waar hij op de Indonesische ambassade een on derhoud had met de diplomatieke ver tegenwoordiger van Indonesië in Ne- lerlund, de heer Max Maramis en de Indonesische ambassadeur in Parijs, de heer Susanto Tirtoprodjo. - Op de foto ziet men v.l.n.r. de heer Maramis, dr. Subandrio en de heer Susanta Tortop- rodjo tijdens het onderhoud in de am bassade. De Franse regering heeft donderdag in de Nationale Vergadering een ver- trouwingsstemming over haar sober- heidswet, die in nieuwe belastingen en bezuinigingen voorziet, gewonnen. De acht socialistische ministers en staatssecretarissen in de regering- Gaillard hebben hem donderdag ge zegd, te zullen aftreden, tenzij hij de vermindering van enkele subsi dies op levensmiddelen weer onge daan maakt en zijn loonaanbod aan de regeringsemployé's verhoogt. De socialistische minister van bui tenlandse zaken, Pineau, die thans in New York is en de minister voor Al gerije, Lacoste, zouden reeds een ont slagbrief gereed hebben. Gaillard heeft donderdag besprekin gen gevoerd met de leiders van de in zijn regering vertegenwoordigde par tijen (conservatieven, radicalen, rooms katholieken, Gauillisten en socialisten) om tot een compromis te komen over de vraag wie het gelag moet betalen bij de uitvoering van het nieuwe so- berheidsbeleid. Vele conservatieven schijnen te voe Ion voor omverwerping van de rege ring omdat het financiële beleid van Gaillard hun niet aanstaat. Vele socia listen achten het ogenblik gunstig om zich uit de regering terug te trekken en in oppositie te gaan. Ingezonden mededeling (adv.) Een feestelijk gezicht: Fijne DOPERWTJES fuif blik met mayonaisesaus en gesnipperde hamstukjes. De Nederlandse regering heeft zich, aldus bericht Reuter, tot de Intergou vernementele Commissie voor Euro pese Migratie gewend om scheeps ruimte voor evacuatie van de Neder landers, die thans uit Indonesië wor den uitgewezen. Dit verzoek zal nu door de I.C.E.M. in overweging wor den genomen. De te Johannesburg verschijnende „Star" heeft bericht, dat Nederlan ders, die uit Indonesië moeten repa triëren, in Zuid-Afrika altijd welkom zijn. „De regering van Zuid-Afrika dient een sympathieke houding aan te nemen tegen diegenen onder deze Nederlanders, die zich in Zuid-Afrika wensen te vestigen", aldus schrijft de „Star" volgens Reuter. Dit persbureau meldt verder, dat de Australische minister van immigratie heeft verklaard, dat, indien de Neder landse autoriteiten Australië zouden benaderen om een toevluchtsoord te verschaffen aan Nederlanders, wier leven of welzijn worden bedreigd, in ieder geval met de meeste sympathie zullen worden behandeld. Sint Nicolaas De Nederlandse gemeenschap in In donesië heeft gisteren zo goed en zo kwaad als het ging Sint Nicolaas ge vierd. Terwijl de ouders poogden de stroom van aankondigingen van de In donesische regering te verwerken, die een aantasting betekenen van hun le ven, hun zaken en hun toekomst, pak ten de kinderen met vrolijke gezichten de geschenken uit, die ongemerkt door zwarte Pieten waren thuisbezorgd. Onder de laatste berichten die de Nederlanders te verwerken kregen, was de konde, dat hotel „Des Indes" te Djakarta door militairen is bezet. Voor de deur hangt nu een bordje „Verboden voor Hollanders", aldus meldt het Algemeen Nederlands Pers bureau. Boycot-actie Donderdag begon in Surabaja de tweede golf van de boycot-actie tegen Nederlanders. De Nederlanders wor den thans niet alleen geweerd uit res taurants en bioscopen, zo zegt het A.N.P., maar hun wordt voorts geen dienstbetoon verleend in hotels, win kels e.d. Het hoofd van het kantoor arbeids betrekkingen In Midden-Java heeft gisteren een bekendmaking uitgege ven, waarin Nederlandse firma's de opdracht wordt gegeven het volle loon te betalen aan arbeiders, die maandag jl. hebben deelgenomen aan de 24- uurstaking tegen Nederlandse onder nemingen. De K.P.M., zo meldt Reuter, neemt niet langer lading aan voor Indonesië. Hierdoor worden goederen uit Enge land, Europa en de V.S. getroffen, die in de pakhuizen in Singapore op trans port naar Indonesië wachten. Dit beeld van totale vernietiging is zien in de Londense voorstad Lewisham, waar woensdagavond een stoomtrein op een diesel-elek trische trein reed. Bij de treinramp in de Londense voorstad Lewisham zijn volgens da laatste officiële cijfers 92 mensen om het leven gekomen. Hulpploegen bevrijdden donderdag weer een aantal lijken uit de resten van de twee treinen, die woensdagavond in dichte mist in botsing kwamen. Min stens 110 mensen zijn ernstig en 67 licht gewond. Het definitieve do dencijfer zal wel niet bekend worden voor vrijdag of zaterdag. Geen telegram President Soekarno heeft het ge- lukwenstelegram van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Luns hem heeft gestuurd, nog steeds niet ontvangen. De Nederlandse diploma tieke missie te Djakarta deelde desge vraagd mee, dat het telegram op 3 december bij het Indonesische minis terie van binnenlandse zaken is over handigd. De „Stichting hulp aan landgenoten in Indonesië" heeft een belangrijke gift ontvangen van prinses Wilhelmina ter ondersteuning van de stichting. De „Oranje" is gisteren volgens een telegram van de kapitein, normaal uit Belawan vertrokken. Dit meldde het A.N.P. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren de laatste afdeling van de o., k. en w.- begroting (de afd. kunsten, radio, te levisie enz.) afgehandeld en daarna de begroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De socialist Stufkens kon niet de mildheid, die bij deze feeste lijke dag zou hebben gepast, opbren gen en diende met vier van zijn frac tieleden een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, de „sinds jaren toegezegde nota over de lichamelijke opvoeding en sport op zo kort mogelijke termijn aan de Ka mer te doen toekomen". De heer Stufkens en de mede-onder- tekenaars van de motie waren van mening, dat juist in deze dagen van bestedingsbeperking het dringend ge wenst is, dat de Kamer een duidelijk inzicht kan verwerven in het toekom stig regeringsbeleid ten aanzien van lichamelijke opvoeding en sport. Staatssecretaris Höppener wees de motie af, maar verklaarde zich bereid de nota in te dienen zodra de omstan digheden realisering van de plannen mogelijk maken. Met 'n interne voor bereiding is deze zaak het beste ge diend. De heer Stufkens liet zich niet overtuigen, beschuldigde de staats secretaris van defaitisme en handhaaf de zijn motie, waarover dinsdag zal worden gestemd. Verwerping ervan is vrijwel zeker, want de meeste spre kers (w.o, die van K.V.P., C.H.U. en V.V.D.) verklaarden zich ertegen. Treinverkeer van en naar Zeeland gisteren tijdelijk gestremd Gistermiddag tegen half zes is de sneltrein uit Vlissingen op weg naar Rotterdam tussen Zwijndrecht en Ba- rendrecht op een onbewaakte overweg in aanrijding gekomen met een vracht auto. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Door de botsing werden echter bei de hoofdsporen versperd. De treinen uit de richting Lage Zwaluwe reden maar tot Dordrecht, en uit de richting Rotterdam tot Barendrecht. Tussen Barendrecht en Dordrecht reden auto bussen, terwijl de internationale trei nen AmsterdamBrussel en Amster damParijs moesten worden omge leid van Amsterdam via Rotterdam over Utrecht naar Roosendaal. Om acht uur gisteravond was de toe stand weer normael. Het bleek, dat de vrachtauto eerst door een trein uit de richting Rotterdam en daarna door een trein uit de richting Zeeland is Hart en beurs Aan het begin van zijn rede is de staatssecretaris ingegaan op de kritiek van de Kamer op het wel heel diepe insnijden van de bestedingsbeperking in de afdeling kunsten, jeugdvorming en sport. Mr. Höppener betreurde het, dat zijn beurs kleiner is dan zijn hart. De schaduw van de bestedingsbeper king ligt inderdaad zwaar op deze af deling en er is heel wat besnoeid. Maar toch meende de bewindsman te mógen stellen, dat gestreefd is naar een zo rechtvaardig mogelijke sprei ding van de beperking en dat getracht is geen essentiële waarden aan te tas ten. Het snoeimes is met voorzichtig heid gehanteerd. Nadat de staatssecretaris zijn rede in eerste termijn had beëindigd, kon digde de door de Sinterklaasgeest be zielde voorzitter Kortenhorst de lunch pauze als volgt aan: „Ik stel voor het repliceren, straks met kortheid te pro beren; de vergadering wordt ge schorst. Goede eetlust, goede dorst!" Russische officieren overgelopen Het Amerikaanse blad 'Journal American' bericht dat twee hoge Rus sische marine-officieren naar het wes ten zijn overgelopen en zich op het ogenblik in Washington bevinden. De beide Russen zouden de berichten be vestigd hebben dat de Sowjet-Unie over mier dan 500 duikboten beschikt, waarvan er enkele door atoomkracht worden voortgestuwd en andere met raketten zijn bewapend. Ingezonden Meded (adv.) Lagere temperaturen Met Zuidelijke winden wordt kou dere lucht uit Frankrijk aangevoerd, zodat vrijdag de temperatuur in het algemeen iets lager zal zijn. Of de mist die ook wordt meegevoerd, zal oplos sen in de loop van de dag is nog on zeker. Over het algemeen mag niet op zon worden gerekend. De ramp speelde zich als volgt aft een sneltrein reed in dichte mist op het achterste gedeelte van een stil staande diesel-elektrische trein. Een ijzeren viaduct over een spoorweg stortte tengevolge hiervan in. Honder den tonnen staal en beton kwamen neer op wagons die zich onder het via duct bevonden. Het werd een enorm bloedbad. De gehele nacht door hebben hon derden brandweerlieden, politieman nen, spoorwegarbeiders, doktoren en verpleegsters bij het licht van fakkels en schijnwerpers getracht de in het ijzer en staal beklemd zittende slacht offers te bereiken. Ravage Toen het licht was geworden kon men pas goed de ravage overzien. Men zag lijken hangen uit de verbrij zelde rijtuigen en ramen. Tussen de resten van de treinen trof men met bloed bevlekte kerstpakketten, van tassen, damesschoenen met hoge hak ken, dophoeden en aktentassen aan. Balken van de ingestorte brug had den twee wagons verbrijzeld alsof het lucifersdoosjes waren. Op deze plek ontdekte men de meeste doden en ge wonden. De Jordaanse minister van buiten landse zaken, Samir Rifai, heeft in Amman bekendgemaakt, dat Jordanië een klacht zal indienen bij de Veilig heidsraad over Israëlische versterkin gen in het gebied van de berg Scopus, een Israëlische enclave op Jordaans grondgebied. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft besloten een speciale persoonlijke vertegenwoordi ger aan te wijzen voor het voeren van onderhandelingen met Israël en Jorda nië inzake de uitvoering van de over- eenskomst over de berg Scopus. Nautilus onder de Noordpool De Amerikaanse atoomduikboot Nautilus zal binnenkort een tocht ma ken onder de Noordpool. Dit is don derdag bekendgemaakt door de leider van de ploeg die de duikboot heeft vervaardigd, schout-bijnacht Rickover. Hoewel de V.S. geen bewijs hadden, dat de Sowjet-Unie over een atoom duikboot beschikt, moest aangenomen worden, dat zij er weldra een zal heb ben, aldus Rickover. Adenauer naar Chili Bondskanselier Adenauer heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Chili aangenomen. Hij was al van plan vol gend jaar Brazilië te bezoeken. Volgens de pc'itie van Kenia heb ben leden van een negerstam vanuit Ethiopië een aanval gedaan op de Toerkanastam. Hierbij zouden 23 le den van laatstgenoemde stam zijn ge dood.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1