Hoofdprijs van onze grote puzzle-wedstrijd ging naar W. A. Verbeek in Kruiningen Dam®8 Spoetnik als teken van Gods gericht Gelezen Jury had een zwaar karwei In januari nieuwe l puzzle-wedstrijd handen Twee synodes Meisje laten verdrinken Ook de zee droeg een steentje bij Gedachten in de synagoge Mogelijkheden fond Boechout DE KERK VANDAAG GEMEENTE EN MILITAIREN Enthousiasme voor één collecte Vijftig jaar vrouwelijke doopsgezinde theologen in andere bladen Zelf doen of ondergaan Verzuiling Ontkerstening Donderdag 5 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 De vele honderden deelneemsters en deelnemers aan onze puzzle- wedstrijd zullen de krant van vandaag wel met meer dan gewone be langstelling inkijken. Want we zijn er in geslaagd om de einduitslag in ons blad van heden bekend te maken. Dat was een heel karwei en de jury is vele uren bezig geweest om tot een zo eerlijk mogelijke verdeling van de prijzen te komen. Er is vaak gewikt en gewogen; vele brieven bereikten ons met „na-correcties" op de ingezonden op lossing. We ontvingen brieven zonder de naam van de afzender. Dan weer ontbrak de postzegel, enz. Maarhet leed voor de jury is geleden en we zijn er uitgekomen. En nu de prijswinnaars. De hoofdprijs, de complete fiets, helemaal modern uitgerust, gaat naar de heer W. A. Verbeek, Burg. Elenbaasstraat 19, Kruiningen. Elders in dit nummer kunt U reeds lezen van de uitreiking van deze fiets. Eén onzer redacteuren heeft namens de jury de hoofdprijs per soonlijk uitgereikt aan de winnaar. Andere prijswinnaars Rotanfauteuil, F. Dousma, J. de Moor straat 11, Goes. Renschaatsen, J. Kouwer, Kamperland. Dames schrijfmap, Corie Aarnoutse, Kloetinge. Fietslantaarn, J. L. J. v. d. Berge, Tholen. Huisapotheek, J. Douw, Goes. Waardebon f25.—, G. Onderwater, Goes. Aansteker, W. J. v. d. Berge, 's-Heer Hendrikskinderen. Kist sigaren, dr. J. L. J. Bruynzeel, Wissekerke. Herenhorloge, Hans Buyse, Goes. Reis-étui, L. C. van Dijke, St. Anna- land. Damestas, G. Dijkhuizen-Tilroe, Sou burg. Waardebon f 10.Mej. E. Gouds waard, Wissekerke. Damespotlood, A. den Hoed, Yerseke. Levensmiddelenpakket Végé f 25.A. C. H. van Hoorn, Middelburg. Sierlepel, L. v. d. Houten, Goes. Damespotlood, Mevr. J. de Kamde Visser, Yerseke. Auto op rails, R. de Lange, Kortgene. Waardebon f 10.f, J. Vogel, Seroos- kerke. Phylodendron met sierpot, W. Wille- boordse, Middelburg. Sierasbak, H. Nieuwenhuize, Krabben- dijke. Waardebon „Berco", G. P. A. de Roche- fort, Goes. Dameskousen, A H. Ruysink, Wissen- kerke. Dntbijtlaken met 6 vingerdoekjes, M. Schipper, Tholen. Toilettas, Mej. S. Versprille, Oostburg. Foto-album, Jo Minnaar, Kruiningen. Toplin overhemd, mevr. Rol-Tazelaar, Goes. 1 paar pantoffels, J. Meeuwse, Zoute- lande. Bouwdoos, G. A. de Rijke, Vlissingen. Snoeischaar, F. de Schipper, Wemel- dinge. Thermometer, J. de Schipper, 's-Heer Hendrikskinderen. Baddoek, J. Sinke, Souburg. Overgooier, W. Vreke, Nieuwdorp. Blikopener, J. Walhout, Souburg. Borduuralbum en gratis onderricht, W. Janse, Middelburg. t gratis autorijlessen, H. Elings, Mid delburg. 1 gratis autorijles, C. van Iwaarden, Middelburg. Autospiegel, C. v. d. Wekken, Haam stede. Doos post naar: J. de Putter, Hoek; A. R. Lergner, Hansweert; J. van Lange- velde, Goes; G. de Lugt, Schoondijke; H. C. Maat, Kruiningen; J. van Liere, Kloetinge; W. Kruit, Middelburg; M. J. van Hekke, Yerseke; C. P. Bosse- laar, Kruiningen; J. M. Verburg, Goes. Atlas naar: G. Verheule, Goes; L. Vol kers, Goes; W. de Voogd, Middelburg. Een vulpen naar: K. J. de Koeijer, Middelburg; mevr. J. C. v. d. Klis- Veltman, Zierikzee; J. C. Kingmans, Middelburg; C. de Kam, Middelburg; R. Joziasse, Souburg; D. A. Joziasse, Middelburg; Ds. I. J. Wisse, Grijps- kerke; Adrie Verburg, Goes; A. M. Rombout, Goes; W. Rombout, Goes. Paar Nylon damsekousen naar mevr. De Roo, Goes; mevr. A. Remijnse-Ge- lok, Kapelle; Mien van Soelen, Sou burg; mevr. J. A. Stomp-Beeftinck, Wemeldinge; mevr. A. P. Vogelaar- Smallegange, Krabbendijke; mej. S. Walraven, Middelburg. Voorts ontvangen nog ruim 200 win naars een prijs in de vorm van een doos met post of een Ballpoint. Alle prijzen zijn gisteren ter post bezorgd. We hopen nu, dat alle winnaressen en winnaars hun prijs vandaag ontvangen. Dat is dan een aardige verrassing van St. Nicolaas. Ontboezeming Alle winnaressen en winnaars onze hartelijke gelukwensen. Over niet al te lange tijd starten wij met een nieu we grote puzzlewedstrijd. Aan de voor bereidingen zijn wij druk bezig, en we hopen half januari te kunnen begin nen. En dan tot slot een dichterlijke ontboezeming van één onzer deelne mers. Wie dit gedicht als deelnemer leest zal meteen weer al die kleine puzzeltjes voor zich zien, waarover men uren heeft gedacht. Dank aan deze dichter onder onze puzzelaars. Ingezonden mededeling (adv.) uM MAMCA.r ruw of schraal HAMEA-GELEHEÜHIU Dr. Th. C. Frederikse van Meppel vertelt in het plaatselijk kerkblad „In en om de Grote Kerk", dat hij als af gevaardigde de zitting van de generale synode der hervormde kerk heeft bij gewoond. Daar kreeg hij een indruk van wat er leeft en werkt in de kerk, zonder dat de afzonderlijke gemeenten daar altijd veel van merken. Maar op een synode komen talloze vraagstuk ken naar voren. „Het drong ineens tot ons door, dat wij met onze telkens vergaderende sy node en vooral met de organen van bijstand, die al dit werk praktisch uit voeren en met een paar hard werken de secretarissen als dr. Emmen en ds. Landsman, toch wel een stuk voorlig gen op de gereformeerde kerken", schrijft dr. Frederikse. „Ik zeg dit niet met trots of uit concurrentiezucht, maar alleen omdat wij als hervorm den vaak een minderwaardigheids complex hebben tegenover onze gere formeerde zusterkerken. Dat is toch echt niet nodig. De gereformeerde ker ken kunnen, doordat ze de manier van werken van hun kerken nog niet heb ben aangepast aan de tegenwoordige tijd, lang niet doen wat de hervormde kerk heden kan. Dat mag toch ook wel eens gezegd worden". Op 23 januari 1790 zonk in een baai van het Pitcairn-eiland in het zuidelijk deel van de Stille Zuid zee 'de „Bounty", bekend uit het verhaal over de muiterij, nadat het schip door de muiters in brand was gestoken. Daags te voren had men op open zee ka pitein Bligh en zijn getrouwen in een open boot weggestuurd. De ontdekker van de v/rakstukken was de bekende diepzee-fotograaf Luis Marden. Foto links: De 21-jarige Tom Christian, in de vijfde graad na zaat van een van de muiters en assistent van Mardenbij het ruim 3/2 meter lange anker van de „Bounty". Foto rechts: Fred Christian, na zaat in de vierde graad van een van de muiters, toont zijn 26-ja- rige zoon Fletcher (links) enkele met koraal overdekte voorwerpen die afkomstig zijn van het mui- terschip. Éénentwintig maal een puzzel In mijn Zeeuwsch Dagblad-krant 'k Maakte, soms wel verre reizen Van Groede heel naar Oosterland. 'k Zocht me een aap naar Roversberg, Sint Jansteen lag in de buurt Kamperland of Wissenkerke Heeft iets in de war gestuurd. Zoutelande, Aagtekerke, Alles heel dicht bij elkaar. Domburg en ook Grijpskerke Waren helemaal niet naar. Arnemuiden, Wemeldinge, Kruiningen en Overslag, Heel mijn aardrijkskunde-kennig Kwam weer op, op puzzeldag. Alles bij elkaar genomen Waren de opgaven, gans niet zwaar. In het vervolg graag wat taaier Endan zonder commentaar. Want dat is mij opgevallen In deze Zeeuwse plaatsen-strijd Heel wat inzenders vroegen clementie In hun puzzel-moeilijkheid. En de jury was maar soepel Een puntje hier, een puntje daar, Soms ook nog een straf-port-zegel En zuchtend kwam de wedstrijd klaar. Het was een aangenaam verpozen Echt iets voor in de wintertijd. We hopen op herhalings-oefening, Want puzzelen brengt gezelligheid. De rechtbank te Arnhem heeft de 31- jarige doorsmeerder J. G. uit Rijssen terzake grove schuld aan de tragische ge volgen van een stoeipartij aan de oever van de al bij Ochten conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Verdachte had zich te verantwoorden, omdat hij op 4 juli j.l. het achttienjarige meisje Jopie van de Voort tegen haar zin naar het diep gedeelte van de Waal had gedragen, hoewel hij zelf niet kon zwem men en' wist, dat het meisje de zwem kunst evenmin machtig was. In het diepe gedeelte moest hij uit eigen lijfsbehoud het meisje los laten. Terwijl verdachte machteloos toezag, verdronk het meisje. Dinsdagmiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard op het vliegveld Soesterberg een demonstratie bij gewoond van de Nederlandse he likopterindustrie met een „Koli brie H 3". Daarna begaf Z. K. H. de Prins zich naar Utrecht, waar ter gelegenheid van het 18e lus trum de Kon. Studenten-weer baarheid gala-uniformen kreeg aangeboden. Foto onder; Z. K. H. de Prins bekijkt een stuwstraalmotor aan een van de rotorbladen van de helikopter op het vliegveld Soes terberg. Foto boven; Na zijn aankomst inspecteerde Z. K. H. Prins Bern hard de gezamenlijke weerbaar- heidskorpssen uit Utrecht, die stonden opgesteld op het Dom plein in Utrecht. Een orkaanachtige wind hulde Syd ney maandagavond in rook, afkomstig van branden die in twee nabijgelegen plaatsen woedden. Eén hiervan, Wentworth Falls, is bijna geheel ver woest. Van de andere plaats, Leura, is de hoofdstraat half in de as gelegd. Het aantal daklozen loopt in de hon derden. - -f- - ir - - - De evangelist Billy Graham noemde op een betoging In de auto- stad Detroit de Russische satelliet een bewijs, dat „de stormwol- ken van het gericht van God ziéh gaan samenpakken". Misschien heeft God het atheïstische Rusland uitverkoren tot een werktuig om de Verenigde Staten te verwoesten, precies zoals eenmaal Babel het rijk van Juda vernietigde. „Wij Amerikanen zijn grotere zondaars dan de Russen", zei Graham. „Want wij hebben niettegenstaande het ons gegeven licht en inzicht God met voorbedachten rade de deur gewezen". Dezer dagen heeft de ingebruikne ming plaats gehad van het nieuwe Hervormde kerkje te Petten in Noord-Holland. In de tweede wereld oorlog moest het hele dorp afgebro ken worden. Hoewel er aanvankelijk niet aan gedacht werd het dorp te herbouwen, is men er later mede op aandrang van vroegere bewoners toe overgegaan. De herbouw van de kerk was de sluitsteen van Pettens her- stichting. Het ongewone is, dat ook de zee haar bijdrage voor de herbouw van dorp en kerk heeft geleverd. De eer ste zestien woningen in het nieuwe dorp werden opgetrokken uit aange spoeld hout. Ook het meubilair van de kerk, inclusief avondmaalstafel en preekstoel is vervaardigd van hout, dat door de zee op het strand werd geworpen. Daar de onkerkelijkheid in dit deel van Noord-Holland groot is, heeft men indertijd overwogen of het wel zin had, een kerk te bouwen. Ge lukkig bleek er behoefte aan een bedehuis te bestaan, en zo is Petten weer een echt dorp. Ds. J. L. Meesters vertelt in Her vormd Kampen, dat hij te Zwolle een synagogedienst heeft bijgewoond. Deze werd geleid door rabbijn dr. E. Berlinger, die onlangs op een ge meenteavond van de Hervormde kerk in Kampen heeft gesproken. „Ik had nog nimmer een synagoge- dienst bezocht", zegt ds. Meesters, „maar ik vond dit beslist een interes sante belevenis. Wel duurde de dienst erg lang (van 8.45 tot 11 uur), maar ik heb me toch geen moment ver veeld. Inmiddels gaat er iets in je om, wanneer er nu ongeveer dertig Isra ëlieten aanwezig zijn, als triest restant van een Joodse gemeente, die vóór de oorlog uit 700 leden bestond. Maar God laat zijn volk niet los, zoals Hij het vroeger ook meermalen door de ic ic --"-7 4 duisternis heeft geleid. Zij het onze bede, dat Israël, dat internationaal ontwakend is, door Christus tot het ware Licht komt!" Veel is er al geschreven over het evangelisatiewerk in het Belgische plaatsje Boechout, waaruit een bloei ende Gereformeerde kerk is ontstaan. Blijkens mededelingen van de initia tiefnemer van al het werk daar, de heer K. Sluys, zijn er nog talrijke mogelijkheden voor de voortgang van het evangelie. In het blad De Open Poort rappor teert de, heer Sluys op deze manier: „Aan de Hagebroek zit nog een jon gen, die zich dringend tot Christus moet bekeren, want zonder Hem kan en moet hij de eeuwigheid niet in. In Lier woont nog die militair, dia het Kort Begrip tegen de Mechelse catechismus heeft afgewogen, en zé ker weet welke keus hij moet doen. Maar vrouw en vrienden trekken met alle macht om hem van de goede keus af te houden. Ook zijn daar nog die ouders, wier kinderen bij ons belijdenis gaan doen en die toch ook dezelfde weg naar het eeuwig geluk zouden moeten vol gen. En dan nog die tientallen Jehova getuigen, waarvan er velen enkel dwalen omdat er niemand is, die hun de rechte weg gewezen heeft. In Lint loopt een catechisatie voor boerenmensen met heldere koppen. Maar met hun vrouwen zou nog eens ernstig gesproken moeten worden. Hun hart is groot genoeg voor 't evan gelie, maar hun hoofd te klein voor 't Kort Begrip. In Edegem moet een etalage ge timmerd worden om een bijbel in te leggen. Misschien helpt het niet, mis schien komt er één mens door tot be kering". -- if i - - - Dopen gaat zo maar niet Naar wij in Philadelphia lezen, heeft de Hervormde kerkeraad van Terwolde (bij Deventer) er op gewe ren, dat de gemeente ernst moet ma ken met het sacrament van de doop. De kerkeraad ziet zich voor een moei lijk probleem gesteld als b.v. één van de ouders van een te dopen kind als lidmaat van de kerk heeft bedankt. „Ik spreek naar niet eens van het ge val, waarin beide ouders hebben be dankt", schrijft ds. W. G. van der Lecq. De kerkeraad van Terwolde is van oordeel, dat in dergelijke gevallen met de ouders tevoren dient te wor den gesproken om hen te wijzen op de consequenties van de doopbelofte. De centrale kerkeraad van de Her vormde gemeente van Arnhem heeft een voorstel aanvaard om vier gods dienstoefeningen per jaar door een „soldatendominee" te laten leiden. Dit geschiedt met de bedoeling om de band tussen garnizoen en garnizoens gemeente tot uitdrukking te brengen. Daarom ging jl. zondag hoofdleger- predikant kolonel ds. A. T. W. de Kluis in de Klarendalse kapel voor. Alle te Arnhem gelegerde militairen waren uitgenodigd om deze dienst sa men met de wijkgemeente mee te ma ken. Op verzoek van de kerkeraad der Gereformeerde kerk van Emmeloord hebben enkele zus- tergemeenten inlichtingen ver strekt omtrent hun ervaringen met het houden van één col lecte in de eredienst. De kerke raad van Emmeloord ontving hierop enthousiaste reacties en gaat nu ook overwegen om het offer der gemeente te concen treren op één rondgang tijdens de eredienst. Dit jaar is het een halve eeuw gele den, dat aan het doopsgezind semina- rie te Amsterdam de eerste vrouwe- t lijke studente tot de lessen werd toe gelaten, mej. M. ten Bosch; deze is in 1913 proponente geworden, maar pre- dikante is zij niet geweest. De eerste vrouwelijke predikante bij de Doops- gezinden was mej. dr. A. Zernike. Sinds 1911 waren er ieder jaar vrou- welijke studenten; in 1926 telde het seminarie zelfs meer vrouwelijke dan mannelijke. Na 1928 zijn de vrouwen steeds in de minderheid gebleven; op dit moment worden er vier vrouwe- l lijke tegen twaalf mannelijke studen ten aan het Doopsgezind seminarie opgeleid. - -»•- - - - Wanneer de lichtzijden van het ver enigingsleven de schaduwzijden ver- weg de baas zijn, wanneer door de or ganisaties een zeker tekort van het huiselijk leven wordt opgevuld, dan is het de moeite waard de aan de kant staanden tot meedoen te bewegen, schrijft de „Leeuwarder Courant" die daarna vervolgt: Dan doet men echter ook goed da ogen open te houden voor de bedrei ging, die de televisie in dit opzicht in houdt. De feiten wijzen immers uit dat de televisie de mensen meer aan huis bindt, wat helaas nog helemaal niet wil zeggen dat zij het huiselijk leven bevordert. Een zeer bekend en in de volks kringen werkend Rotterdams predi kant heeft dézer dagen verklaard dat door de televisie tal van waardevolla openbare activiteiten in zijn wijk ver lopen of zelfs verdwenen zijn. Zelfs de kinderen worden er door van hun spel afgehouden. De opkomst bij da amusementsverenigingen loopt snel te rug als de aankoop van televisietoe stellen vooruitgaat. Het positieve, het opbouwende verenigingswerk moet zijn activiteiten (uitvoeringen, lezin gen) staken. Deze ontwikkeling zou, indien zij ook elders wordt geconstateerd, in over eenstemming zijn met de geest van da tijd, die de menigte ook in cultureel opzicht zo passief mogelijk maakt, dia haar niet tot kiezen dwingt maar laat „consumeren". Een ontwikkeling dia gevaarlijk is en daarom betreurd moet worden. „Frieseh Dagblad" heeft over da verzuiling" o.a. het volgende geschre ven: „Wanneer er een openbare, neutrale school is, waar nimmer over Jezus als over de Heiland der zondaren wordt gesproken en waar de humanist, die niet in God gelooft, daarom gerust zijn kinderen kan sturen, dan is dat géén verzuiling. Wanneer ouders hartelijk begeren dat hun kinderen niet alleen in huis, maar ook op school, zullen leren, wie Jezus is en wat Hij van ons vraagt en waarom Hij recht heeft om het te vragen, en hoe Hij oneindig meer geeft dan Hij vraagt, dan is zulk een school een voorbeeld van verzui ling. Wanneer een vereniging zich wil bezighouden met maatschappelijke en sociale hulp aan misdeelden, verdool den of maatschappelijk weerlozen, en zulk een vereniging schrijft in haar doelstelling, dat zij wil helpen en troosten door het evangelie van Jezus Christus als richtsnoer te nemen bij haar werk, dan is dat verzuiling. Wan neer een vereniging het zo aanlegt, dat zij angstvallig weet te vermijden er officieel nota van te nemen, dat in Nederland de boodschap van het evan gelie is gekomen tot heil des volks, dan is zo'n vereniging géén voorbeeld van verzuiling. Wij dachten, dat het al lang duide lijk was. Het woord verzuiling is uit gevonden, om als Christelijke scholen en organisaties te bestrijden en de krans der ere te verlenen aan die or ganisaties, die wortelen in negentien- de-eeuwse liberale opvattingen van neutraliteit en „algemeenheid", in de twintigste eeuw door anderen overge nomen en met nieuw élan gepropa geerd. Vroeger was de op ontkerstening ge richte activiteit direct en rechtstreek» gericht op de kerk. De duivel heeft zelf al lang begrepen, dat deze methode een vergissing was, schrijft „Frieseh Dag blad" en vervolgt: Nu gaat het met de ontkerstening langs lijnen van geleidelijkheid. Vooreerst: het wordt gewoonte, om veel over het Chris tendom en deszelfs „waarden" te spreken, der Schriften. Niet over het kruis der verzoening, maar wel over evangelische normen of gedachten; niet over verlos sing van schuld en straf, maar wel over vernieuwing van de maatschappij in Christelijke geest; niet over bekering, maar wel over reclassering. Het Chris tendom wordt dan een eerbiedwaardige en nuttige en zegenrijke en heerlijke en zelfs bovennatuurlijke zaak, waarin niet alleen de gelovige ervaring gestalte heeft gekregen, maar waarin ook openbarings elementen zijn op te merken. Maar de vraag: wat dunkt u van de Christus? blijft dan onbeantwoord. Of men zegt: Hij is het grote mysterie. Of: Hij is de MeesterMaar niet: Hij is de eeuwige Zoon van God, Hij is om onzentwille op aarde gekomen, ontvangen van de Heili ge Geest, geboren uit de maagd Maria. En nog minder: Hij is dood geweest en Hij nam weer 't leven aan. Daarom, van wege zulke verschillen omtrent de Chris tus is het veiliger, broederlijker en vreedzamer, om maar niet te veel over de heilsfeiten te spreken, maar zich lie ver te houden aan termen als het Chris tendom, de Christelijke waarden enz. Het is merkwaardig, dat de term kerk in vele gevallen net zo elastisch blijkt te zijn als de term Christendom. Nederlands echtpaar met baby kwam er goed af Een Ilyushin-14 van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot is bij de lan ding op het vliegveld van Helsinki ver ongelukt. Verscheidene leden van de be manning 1 enki ie passagiers werden gewond. In het vliegtuig zaten, vlak ach ter de stuurhut de heer en mevrouw K. W. Reinink met baby. De heer Reinink, die tweede secretaris van de Nederlandse ambassade in Mo kou is, liep een scher pe snijwonde aan '--.t voorhoofd op, zijn echtgenote, die de baby op het ogenblik van het ongeluk in de armen had, kwam met de schrik vrij. Bij de landing hing er boven Helsinki zware mist. Hierdoor kwam de machine ver van de baa 1 aan de grond. Het voor ste gedeelte van het toestel brak af.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4