Onmacht Vergeten Dit jaar zullen circa 85.000 nieuwe woningen klaar komen Maar volgende jaren schijnen minder rooskleurig dank zij de bestedingsbeperkingen, etc De „Nachtwacht" verhuisde Fabrieken in Brabant ontslaan personeel Vliegtuigen met A- en H* bommen boven ons land Slagers verlagen prijzen Geruchten over de N.O.V.I.B Vragen aan de minister Felle brand te Schiedam Dr J. M. van der Linden bijzonder hoogleraar te Utrecht Schopte vader zijn zoontje dood RPS en de lening voor woningbouw Alledagkerk honderd keer in de ether Moeilijkheden bij afzet van vet Donderdag 5 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 TOEN, NU EEN JAAR GELEDEN, het grote onrecht in Hongarije ge schiedde, kwam over de wolken der wereld en ook over ons volk, bij alle bereidheid tot hulp, een gevoel van machteloosheid. Er gebeurde iets ver schrikkelijks en men kon niets doen... Thans is van iets dergelijks sprake, nu in Indonesië allerlei dingen gebeu ren, die groot leed over velen brengen, terwijl wij niets kunnen doen. Hier worden als we de berichten goed begrijpen enige tienduizenden van onze landgenoten feitelijk overge geven aan hongersnood. Immers eten en drinken te leveren wordt hun geweigerd. Zelfs worden de gewone huisvoorraden bij hen weggehaald. En wat zal er meer geschieden? De tele foon is afgesneden, zelfs van de di plomatieke vertegenwoordigers. Nieuws komt slechts schaars en frag mentarisch door. Wij kunnen woorden van deelne ming spreken. Maar daar zijn we er niet mee. Immers tienduizenden landgeno ten verkeren in nood. En nog eens een {tantal tienduizenden hier, verwanten Van de afgeslotenen, verkeren in een martelende onzekerheid en grote zorg. Het is uiteraard nodig, dat met be leid wordt opgetreden. Welke geschillen er mogen zijn, het moet toch mogelijk zijn, dat op korte termijn de zekerheid wordt gekregen, flat Nederlanders, die in Indonesië zijn, Voedsel en verzorging krijgen, dat zij zich naar de havenplaatsen kunnen begeven en dat ze vandaar door een Vloot, die eventueel uit andere dan Nederlandse schepen kan bestaan, worden afgehaald. Het gaat en in het licht daarvan kan men over an dere zaken zwijgen over de naakte levens van tienduizenden mannen, Vrouwen en kinderen. IN „TROUW" loopt een belang wekkende serie artikelen over de „Randstad Holland" en de groei van de bevolking daarvan, met alle be nauwenis, die dat geeft. Het trof ons, dat één artikel, op donderdag 28 november, dat als on dertitel voerde: „zuigkracht wordt steeds sterker", als één der jongste oorzaken daarvan noemt de bouw en het in de vaart brengen van super tankers. Dit zal bepaalde industrieën weer sterker naar de havens toe trekken, zegt de schrijver. En dan volgt: „Er zijn maar enkele havens, in ons land, waar supertankers kun nen aanleggen, zoals die aan de Nieuwe Waterweg en aan het Noordzeekanaal. Zonodig worden die verbeterd." Het treft ons, dat de schrijver niet denkt aan de mogelijkheid, dat Zee land met zijn Schelde, zeker bij „ver betering" in de vorm van uitvoering van het Sloeplan, eenzelfde mogelijk heid op ruime schaal biedt, maar dan buiten de „Randstad". Misschien komt de schrijver nog tot het aanwijzen van remedies voor de beangstigende ontwikkeling. Mogen we dan aandacht voor deze zaak vragen? Van handwerk naar techniek In drunen, jarenlang het centrum voor het goede handwerk in de schoe nenbranche, heeft dezer dagen de nieuwe technische school voor de schoenindustrie haar deuren geopend. Op de meer dan 40 jaar oude vak school werd tot nu toe uitsluitend het handwerk onderwezen. In het nieuwe gebouw van deze vakschool is een modern machinepark opgesteld, ter waarde van twee ton. Den Haag contra het Landbouwschap Het Landbouwschap heeft onlangs, zoals wij gemeld hebben, in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de mening uitgesproken, dat er nabij Den Haag geen „satelliet stad" moet worden gevestigd, doch dat de bevolkingsoverschotten moe ten worden ondergebracht in reeds bestaande steden, zoals b.v. Gouda en Woerden. B. en W. van Den Haag menen, dat dit geen oplossing betekent, daar bij de plannen voor een satelliet-stad reeds rekening is gehouden met een uitbreiding van de bestaande steden. In een brief aan Gedeputeerde Staten stellen B. en W. nu, dat de satelliet stad juist is bedoeld voor het opnemen van die mensen, die geen plaats meer zullen kunnen vinden in de bestaan de gemeenten. Rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg Ter voorziening in een vacature van rechter in de arrondissementsrecht bank te Middelburg is door deze rechtbank een lijst van aanbeveling samengesteld, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: 1. Mr. C. E. Coester, griffier van de kantongerechten te Leeuwarden en Heerenveen, tevens kantonrechter plaatsvervanger te Leeuwarden en Beetsterzwaag, 2. Mr. J. Meursing, substituut-griffier bij de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam en 3. mr. A. W. Thöne, substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. Amerikaanse troepensterkte ,in Japan verminderd De sterkte der in Japan gelegerde Amerikaanse strijdkrachten zal aan het einde van dit jaar met 50.000 man worden verminderd. Dit is woensdag uit kringen die in nauw contact met het Japanse ministerie van defensie staan, vernomen. Het effectief van de Amerikaanse strijdkrachten in Japan wordt hier door met meer dan vijftig procent in gekrompen. Volgens genoemde kringen zal de Japanse regering binnenkort met de Amerikaanse militaire autoriteiten te Tokio onderhandelingen beginnen over vermindering der Japanse bij drage tot de kosten der defensie. Naar verwachting zullen dit jaar bijna 85.000 woningen gereed komen. Het Nederlandse volk kan uit dit cijfer de moed putten, dat de bestrijding van de woningnood geen hopeloze zaak is, aldus de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Hoewel de regering ook voor 1958 de opheffing van de woningnood als centraal doel stelt, rijst de vraag of de wijziging welke zich in het laatste halfjaar in de financiële omstandigheden heeft voltrokken, het mogelijk zal maken in dat jaar zoveel woningen in aanbouw te nemen als voor een voort gezette hoge produktie noodzakelijk zou zijn. De minister is op dit punt niet optimistisch, omdat de krapte op de kapitaalmarkt en de hoge rentestand het voor particulieren wel bijzonder bezwaarlijk maken tot de bouw van woningen over te gaan. Als de bouw in de particuliere sec tor in 1958 inderdaad verstek laat gaan, zal in 1959 met een niet onbe langrijke daling van het aantal ge reedkomende woningen rekening moe ten worden gehouden. Eigen woningbezit De financieringsmoeilijkheden ma ken, dat de verwachtingen van de re geling bevordering eigen-woningbezit voor het ogenblik niet gunstig zijn. De minister acht een verhoging van het in de regeling gestelde maximum bedrag aan stichtingskosten van f 30.000 tot f 40.000 voor een eigen wo ning niet in overeenstemming met de zin van deze regeling. Onderzocht zal worden of bij een eventuele differen tiatie van dit maximum rekening kan worden gehouden met een bestaand verschil tussen de gemiddelde grond- kosten in de onderscheiden gemeente klassen. Bouwprijzen De bewindsman acht een zekere da ling van de bouwprijzen geenszins denkbeeldig. De indruk bestaat, dat als gevolg van een ontspanning op de arbeidsmarkt een dalende tendens bij de zogenaamde zwarte lonen valt waar te nemen. De minister is van mening, dat de huren van woningwetwoningen, die thans worden gebouwd, zeer hoog zijn. Deze hoge huren zijn een gevolg van de hoge rentestand, de hoge bouwkos ten en een stijging van het woonpeil. De recente stijging van de huurprij zen van nieuwe woningen heeft het effect van de 25 procent verhoging van de huren der oude woningen reeds weer overtroffen, ook als men slechts rekening houdt met een rentevoet van 4% pet. Ook lagere huren Het peil van de woningwetwoningen wordt door gemeenten en woning bouwverenigingen in toenemende ma te afgestemd op de maximum toelaat bare eisen. De minister is voornemens de gemeentebesturen te wijzen op de noodzaak van een verantwoorde diffe rentiatie in aanleg, inhoud en uitrus ting der woningen. Naar zijn mening ook woningen te bouwen met lagere huurprijzen dan die welke thans voor de nieuwste woningen moeten worden moet het op deze wijze mogelijk zijn" gevraagd. Als men niet overgaat tot de bouw van zulke woningen, die toch geheel voldoen aan de normen, zal naar de mening van de minister een toenemend aantal arbeidersgezinnen verstoken blijven van nieuwe woningen. In Zeeland Het woningtekort zal in sommige ge bieden eerder kunnen worden opgehe ven dan in andere. De nationale wo ningtelling heeft aangetoond dat er voornamelijk in de provincies Gronin gen, Friesland en Zeeland, in het zui ver agrarische deel van midden Neder land en in de kop van Noord-Holland vele gemeenten en zelfs hele gebieden zijn, waar over ongeveer een jaar van een statistisch woningtekort geen spra ke meer zal zijn. De problematiek in deze gebieden zal zich dan beperken tot het doen ontstaan van een woningreserve en verbetering van de woningvoorraad. In een deel van deze gebieden zal een voortzetting van de woningbouw met rijkssteun nodig blijven voor sociaal noodzakelijke gevallen. Verletbestrijding De proeven voor het doorwerken bij minder gunstige weersomstandigheden hebben goede resultaten opgeleverd. Op de betrokken werken werd circa 20 pet. meer geproduceerd dan zonder speciale maatregelen het geval zou zijn geweest. De bijdragen van het rijk voor de proefnemingen bij de gesub sidieerde werken beliepen 2 pet. van de loonsom, de produktiviteitswinst was circa 6 pet. Huurbijslag bejaarden Verwacht mag worden, dat thans op korte termijn een herziening van de inkomensgrenzen voor de toekenning van een extra huurbijslag aan bejaar den tot stand zal komen. Het Tweede Kamerlid, de heer Bakker, heeft aan de minister van oorlog gevraagd: Heeft de minister kennis genomen van de mededeling van de Britse minister van buitenlandse zaken, dat Amerikaanse vliegtuigen geregeld vluchten met atoom- en waterstof wapens boven Engeland maken? Heeft de minister ook kennis geno men van de mededelingen van de Amerikaanse generaal Power, dat zulke vluchten „boven West-Europa" plaats vinden? Kan de minister mededelen, of ook boven Nederland vluchten plaatsvinden of hebben plaats ge vonden van vliegtuigen, die van A- en H-wapens zijn voorzien? Zo dit niet het geval is, kan de minister dan verzekeren, dat derge lijke vluchten ook in de toekomst niet zullen plaatsvinden? Indien deze vluchten boven Neder land plaatsvinden, kan de minister dan mededelen, of zulke vluchten plaatsvinden met toestemming van de Nederlandse regering, en kan hij mededelen, waarom de Staten-Gene- raal daarvan niet op de hoogte is gesteld? In Leningrad heeft een filmstudio een film vervaardigd, die de tocht naar en de landing op de maan weergeeft. Uit deze film hierbij twee beelden: Boven: Het ruimteschip nadert de oppervlakte van de maan, waarop duidelijk een enorme krater zicht baar is. Onder: Twee leden van de beman ning zetten voet op de maan. Rechts is een van de drie landingspoten van de raket zichtbaar. Wilde zwijnen In de Drunense duinen, het recrea tie-oord tussen Drunen, Loon op Zand en Udenhout, zijn wilde zwijnen ge signaleerd. Tijdens een drijfjacht wist de heer. H. Snelting (Eindhoven) een kolos van 390 pond neer te leggen. Ook in 1950 hielden zich in dit ge bied wilde zwijnen op. Is de minister niet van mening, dat het vliegen met atoomwapens boven dichtbevolkte landstreken reusachtige gevaren met zich meebrengt voor de veiligheid van zulke landstreken en de mensen, die die bewonen? Gistermorgen is te Schiedam brand ontstaan in het pakhuispand Schie no. 11, waarin een meubelindustrie is gevestigd. Het vuur is vermoedelijk ontstaan bij het aanmaken van de kachel in de lak- spuiterij. Binnen een kwartier stond de gehele bovenverdieping in brand. Aan vankelijk kon de brandweer de vuur haard moeilijk bereiken, maar toen een maal de weg erheen was vrij gemaakt, kon de brand met nevelblusser en stalen op de babyspuit energiek worden aange pakt. Naar aanleicung van het vijfde eeuw feest van de Evangelische Broederge meente, dat te Zeist werd gevierd, werd uit de kringen van de theologische fa culteit te Utrecht en van het Zeister zen dingsgenootschap de vraag geuit, of het niet gewenst zou zijn de opleiding van studenten aan dit seminarie meer dan voorheen te integreren in de theologische studie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In de kringen van de faculteit te Utrecht en van het zendingsbestuur heeft men zich nader beraden over deze vraag Het resultaat was, dat men unaniem be sloot de nodige stappen te doen om te komen tot de vestiging van een „bijzon dere leerstoel". Nadat de vereiste toestemming van de Kroon was verkregen, werd een curato rium van vijf leden benoemd. Het cura torium heeft aan het Zeister zendings- gestuur ter benoeming als bijzonder hoogleraar voorgedragen dr. J. M. van der Linde te Zeist. Dr Van der Linde was reeds enkele jaren in Suriname be last met de opleiding van de inheemse predikanten bij de broedergemeente al daar, na zijn repatriëring werd hij be noemd tot algemeen secretaris van het Zeister Zendingsgenootschap en hij leid de tevens in Zeist van 1954 tot 1956 het seminarie voor de Surinaamse studenten. De nieuwe hoogleraar is 7 november 1913 te Utrecht geboren, hij promoveerde in 1956 aan de rijksuniversiteit aldaar. Bij Beckers' haardenfabriek te Bergen op Zoom zijn thans in totaal zestig per soneelsleden ontslagen. In deze fabriek werken in totaal circa 550 personen die, voor wat de rest betreft, zullen werken in een verkorte werkweek, tot 24 uur. Men wil deze verkorte werkweek toepas- De rechtbank te Rotterdam heeft zich gisteren andermaal beziggehouden met de zaak tegen de 34-jarige fabrieksar beider C. A. A. A. uit Rotterdam. Deze zou op 1 juli j.l. zijn vierjarig zoontje met de blote voet hebben geschopt, zodat hét anderhalve meter verder tegen een deurpost was terechtgekomen en huilend bleef liggen. Later is het kind overleden De officier van justitie eiste op 22 ok tober een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Het kwam toen niet tot een uitspraak, omdat de rechtban' een nader onderzoek gelastte. De officier zag geen aanleiding tot een andere conckrie te komen en handhaaf de zijn eis. Uitspraak op 10 december a.s. sen tot 21 december. Ongeveer 100 ar beiders vallen niet onder deze regeling. Bij de Hudson sigarenfabrieken te Roosendaal is per 1 januari ontslag aan gezegd aan vijftig sigarenmakers. Ook onder de zogenaamde pendelaars zijn, voor zover bekend, thans de eerste slachtoffers gevallen. Zeven en twintig personen uit Breda en omgeving, werk zaam bij een fabriek te Dordrecht, die zich bezig houdt met het creosoteren van spoorbiels is ontslag aangezegd. Bij de N.V. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" te Breda zijn twaalf man ont slagen. Dit zijn Belgische arbeiders. De N.V. Ijzer- en Kopergieterij v.h. Gebroeders Touw te Breda heeft enige tijd geleden aan negen arbeiders ontslag aangezegd. In verband met een verbetering van het verwarmingssysteem in het Rijksmuseum te Amsterdam is ie Nachtwachtnaar een andere zaal overgebracht. Daartoe werd het schilderij uit de lijst gehaald en via 'n noodluik in de Museum straat neergelaten, vanwaar het transport verder op wagentjes ging. Op de foto een beeld van het nachtelijk transport. November heeft voor de spaarbanken in het teken van de woningbouwlening gestaan. Wel is geen aanwijsbare invloed op het bedrag der inleggingen te bespeu ren, maar de dagelijks opgenomen bedra gen zetten hun reeds in oktober begon nen stijging onverminderd voort tot de stortingsdatum van de lening (15 nov.). Daarna valt een duidelijke daling van de dagelijks opgenomen bedragen waar te ne"men, hoewel hetniveau hiervan toch aanmerkelijk hoger is dan zonder de invloed van de woningbouwlening viel te verwachten. Per saldo werd bij de R.P.S. 23,9 min gld meer opgenomen dan ingelegd. Naar schatting werd in no vember bijna 20 min gld aan de R.P.S. onttrokken voor de woningbouwlening, zo deelt de directie mede. In de maand december zendt da N.C.R.V. weer enkele malen een Ad- ventssamenkomst uit, belegd door de Stichting „Alle-dag-kerk". Op woens dag 11 december, wanneer ds. Okke Jager in de lunchpauze deze dienst leidt in de Engels Hervormde Kerk in Amsterdam, zal dit de honderste samenkomst zijn, die door de N.C.R.V. wordt uitgezonden. Dit feit zal niet ongemerkt voorbij gaan; voordat da dienst begint, geeft de secretaris penningmeester van de Stichting Alle- dag-kerk, de heer J. Ingwersen Jr, in een interview enkele bijzonder heden over het werk van de Stich ting. Witte raaf Het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland deelt mede, dat voor de periode december 1957/januari 1958, uitsluitend als gevolg van een daling van de brandstoffenprijzen, de elektriciteitstarieven met ongeveer 2 procent worden verlaagd. Naar aanleiding- van de daling der vee- prijzen zijn, zoals bekend is, in het kader Het bestuur van de NOVIB (Ned. org. voor Internationale Bijstand) heeft op 29 november 1.1. de besturen van de aan de Novib deelne mende organisaties uitgenodigd voor een interne en informele bespre king, waarop de wijze van medewerking van deze organisaties punt van overleg uitmaakte. Ter informatie zijn aan de vergadering enkele cijfers medegedeeld, over de stand van zaken op een bepaald moment, n.l. 12 november, een datum waarop over de kosten een eindoverzicht kon worden gegeven, over de inkomsten echter nog geenszins. Zeer tot teleurstelling van het moderamen heeft één der aanwezi gen het oirbaar geacht, deze cijfers onvolledig, foutief gerangschikt en onjuist geïnterpreteerd aan een dagblad door te geven. Hierdoor werd de indruk gewekt, dat vrijwel alle inkomsten waren op gegaan in kosten. Aan het algemeen bestuur is thans een cijferoverzicht gezonden, waaruit blijkt, dat eind 1957 een bedrag van ca. f 90.000 ter beschikking zal zijn, om een begin te maken met de uitvoering van projekten. Het moderamen wil niet verhelen, dat dit bedrag blijft beneden de aan vankelijk gestelde verwachtingen, in het bijzonder waar het de speciale kaartenactie betreft. Anderzijds ondervindt het uit alle delen van het land en alle bevolkings groepen dagelijks aanwijzingen, dat de honderdduizend gulden, die zijn uitge geven aan de nationale voorlichtings- aktie, goed zijn besteed en reeds in '57, maar zeker in sterkere mate in 1958 ook in financiële steun aan de NOVIB tot uitdrukking zullen komen. Op 19 december zal het bestuur in een openbare vergadering aan het al gemeen bestuur verslag uitbrengen en voorstellen doen tot inteensievering van de binnenlandse aktie en tot het uitvoeren van projekten. van het door de minister van economi sche zaken gevoerde prjjsstabilisatiebe- leid, in de afgelopen weken verscheidene besprekingen gevoerd tussen het minis terie van economische zaken en het be drijfschap voor het slagersbedrijf over de vleesprjjzen in de slagerij. Tijdens deze besprekingen is naar vo ren gekomen dat, naar de mening van de minister van economische zaken, niet alle slagers deze daling van de veeprijzen voldoende in hun verkoopprijzen hebben doorberekend. Van de zijde van het be drijfschap voor het slagersbedrijf werd in dit verband gewezen op de grote moeilijkheden bij de afzet van vet als gevolg van de vraag van de consumen ten naar uitsluitend mager en fijn vlees, alsmede de niet onbelangrijk mindere opbrengst van nevenprodukten. Deze moeilijkheden hebben er toe geleid dat de slagers het verloop van de veeprijzen trager volgen, zowel naar boven als naar beneden. De concurrentie neemt echter naar de mening van het bedrijfschap op het ogenblik in verscheidene plaatsen toe. Dat thans echter nog niet over de gehele linie voldoende prijsverlaging heeft plaats gevonden, wordt door het bedrijfschap erkend en het is dan ook bereid, die slagers die hun prijzen on voldoende hebben aangepast aan de ge daalde inkoopprijzen te adviseren dit als nog onverwijld te doen. Het overleg tusr.n het ministerie en het bedrijfschap over de ontwikkeling van de vleesprijzen wordt voortgezet. De speciale politieke commissie van de V.N. heeft dinsdag besloten de be handeling van de kwestie der uitbrei ding van de Veiligheidsraad weer voor een jaar uit te stellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3