Tijdens mist overdag met groot licht rijden ZEEUWSE LM 1 Ontslag bij Gezondheidsdienst voor Dieren besproken te Goes Telefoon op Schouwen- Duiveland automatisch Kippen op Zeeuwse bedrijven waren lijdende aan t.b.c. PUZZLE-FIETS KWAM THANS TERECHT BIJ „BEROEPS-WINNAAR" Eerste Kamer Dinsdag 3 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Enkele overtreders voor de kantonrechter e Ongeluk in Grijpskerh liep nog goed af Chr. Geref .vrouwen te Goes bijeen Nutsspaarbank Vlissingen Waterleiding voor boerderijen in Aardenburg aató KRING OOST 'ZUID-BEVELAND Voorstel vorming commissie verworpen Volledige uiteenzetting op algemene vergadering Commissaris der Koningin stelde Knooppuntencentrale in gebruik Onderzoek bracht aan het licht: Ook zeevogels besmet Sluitende begroting in Nisse s s s S S S s s s s s s s s s s S s S s s s 1150 Artemis OVERDAG TIJDENS MIST GROOT LICHT gebruiken is een regel waartegen automobilisten en andere weggebruikers nog maar al te veel zondigen. Enkele chauffeurs, die deze regel niet in acht hadden genomen, verschenen woensdag voor de kantonrechter te Middelburg. Zij beginnen hun overtreding op 18 november, een dag waarop Zee land gehuld was in de zoveel versmade „watten deken". Het was „potdicht", toen de chauffeur J. J. T. uit Krabbendijke over de rijksweg bij Kruiningen reed met een zeswielige vrachtauto, zonder de voorgeschreven verlichting. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, vroeg een geldboete van f 25 de kantonrechter, mr. J. Moolen- burg, volstond met f 20. De Vlissingse chauffeur A. W., die een dergelijke overtreding beging in de Paul Krugerstraat te Vlissingen werd conform de eis tot f 20 boete ver oordeeld, evenals de bedrijfsleider J. D. uit Vlissingen, die ook al in de Paul Krugerstraat een „verkeerde" verlich ting voerde. In Grijpskerke gebeurde op 29 juli een ongeluk, dat goed afliep, zij het dat de voorgevel van een woning be schadigd werd. Een splitpen van een bout, waarmee een aanhangwagen aan een tractor was gekoppeld, schoof van rijn plaats, met het gevolg, dat de aan hangwagen door de deur van de heer De B. vloog. Tijdens een vorige zitting tor, de loonspuitknecht B. de V. uit verklaarde de chauffeur van de trac- Oostkapelle, dat een politieman kort voor het ongeval het zaakje gecontro leerd en in orde bevonden had. De po litieman in kwestie kon woensdag meedelen, dat zulks volkomen uit de lucht gegrepen was. De officier toonde zich over De V.'s verkeerde voorstelling van zaken zeer teleurge steld en hij eiste f 75 boete. Mr. Moo- lenburgh veroordeelde de loonspuiter tot f 40. De politie van Meliskerke contra- teerde op 6 november, dat hun 70- jarige dorpsgenoot P. W. op een brom mer zonder voorrem reed. „Ik heb zo'n ding niet nodig", meende de man, „want aan een achterrem heb ik ge noeg!" De officier van justitie was het hier niet mee eens en vorderde f 10 boete, waarmee de kantonrechter ak koord ging. Op het nippertje Toen een vrachtautochauffeur in een bocht van de Veerweg te Kruiningen een voor hem rijdende wagen inhaal de, naderde van de andere kant een politie-auto. Er ontstond geen aanrij ding, hetgeen volgens de politie te danken was aan de uitstekende rijca- paciteiten van de bestuurder der vrachtauto, A. J. L. G. Laatstgenoem de was er namelijk in geslaagd nog juist op tijd achter de voor hem rij dende auto te komen. Mr. Lebret was van oordeel, dat de In het gebouw van de Doopsgezinde Gemeente te Goes is het Contact van christelijke gereformeerde vrouwen verenigingen op Walcheren en Zuid- Beveland bijeen geweest onder leiding van mevr. Van der StelBoller. In haar openingswoord sprak zij er haar blijdschap over uit, dat de be langstelling voor deze contactavond zo groot was In het vijfjarig bestaan van het Contact is duidelijk gebleken, dat het een eigen plaats heeft verworven in de kring der chr. gereformeerde vrouwen. Mevr. MeulpolderMeyer te Bieze- linge hield een inleiding over het on derwerp: „Aankondiging van Jezus' geboorte", waarop een interessante bespreking volgde. Het onderwerp „Kerkgang" werd behandeld door mej. Van Beveren te Biezelinge, waarna de Middelburgse vereniging voor pas sende zang en declamatie zorgde. Tenslotte testte mevr. Van Oosten Fraanje te Goes met een vragenwed- strijd de dames op hun Bijbelkennis. Naar aanleiding van een voorstel van een der verenigingen werd besloten een vaste commissie te benoemen ter voc-bereiding van de te houden bij eenkomsten, waarvan de eerstvolgende te Biezelinge zal worden gehouden. Ds. S. van der Molen uit Middel burg sprak nog een opwekkend slot woord. goede afloop een gevolg was van de snelle ractie der politieman en hij vor derde f 50. G. werd tot f 35 verooreeld, Er verscheen ook nog een journalist ten tonele, J. K. uit Middelburg, die op 13 november op de Frins Hendrik- weg te Vlissingen met zijn motor door een „brandend rood stoplicht" was ge reden, dat bij de Keersluisbrug staat. K. erkende dit. Hij vertelde mr. Moo- lenburgh, dat hij dit altijd doet, omdat hij de wettelijkheid van dit stoplicht betwist. Het was hem opgevallen, dat het stoplicht bij de Stationsbrug in Mid delburg ook blijft branden zodra de bomen weer omhoog gaan, maar dat de verkeersstroom zich hier deson danks in beweging zet. „De brug in Vlissingen gaat vaak open, juist als er een boot is aangekomen en er ontstaat dan een lange file wachtende auto's", aldus K. die zich afvroeg of de man, die het stoplicht bedient, in casu de brugwachter, verkeerstechnisch wel onderlegd is. „Want", ging K. verder, Uit het maandoverzicht van de Vlis singse Nutsspaarbank blijkt, dat het te goed bij het begin van de maand novem ber bedroeg: f 15.736.320,64 en op het eind van de maand f 15.410.312,25; ingelegd werd f657.532,71 en terugbetaald f326. 008,39. Op het eind van de maand waren, er 23.624 rekeningen, bij het begin 23.548. Bij schoolsparen werd een bedrag van f2.856,95 ingelegd. Op het hoofdkantoor was het tegoed bij het begin f 10.353.304,39 en op het eind van de maand f 10.127.956,76; ingelegd werd f 380.255,75 en terugbetaald f 605. 603,38. Souburg: tegoed bij het begin f 834.838, 77 en op het einde f831.812,30, ingelegd f31.328,66 en terugbetaald f34.355,13. Goes; tegoed bij het' begin f 3.060.778,84 en op het eindig f 2.069.335,67, ingelegd werd f 154.825,06 en terugbetaald f 246. 268,23. Wolfaartsdijk: tegoed bij het begin f566.850,33 en tegoed op het einde f572. 110,02; ingelegd werd f 19.929,84 en terug betaald f 14.670,15. Noord-3eveIand: tegoed bij het begin f 100.341,33 en tegoed op het einde f77. 314,11, ingelegd werd f6.349,en terug betaald f29.376,22. Kapelle: tegoed bij het begin f99.539,06 en tegoed op het einde f 103.843,47, inge legd werd f 14.513,38 en terugbetaald f 10.208,97. „aan de zijde, waar de meeste auto's staan, blijft het licht het langst bran den." Volgens hem wordt hierdoor on nodig oponthoud veroorzaakt. Het ge heel betitelde K. als een „merkwaar dige situatie". Mr Lebret vond, dat er geen enkele gemotiveerde klacht naar voren was gebracht. Hij twijfelde er niet aan of de brugwachter verkeerstechnisch wel op de hoogte is. De officier vroeg f 15 boete. Nadat K. nog had aangevoerd, dat de Middelburgse politie niet be keurt, als er verkeer door het rode stoplicht bij de Stationsbrug rijdt en de politie te Vlissingen dit bij de Keersluis wel doet, werd hij veroor deeld tot f 10 boete. Behalve de nodige „verdachten", die zonder achterlicht hadden gereden, was er nog de Souburgse zeevaart scholier A. V., die in de Paul Kruger straat in Vlissingen zonder rijbewijs op een motor reed. Het kwam hem op f 15 te staan, terwijl er f 25 was geëist. In de gemeente Aardenburg in Zeeuws Vlaanderen is een plan ontworpen om boerderijen aan te sluiten op de water leiding. Voor wat betreft het in die ge meente gelegen gebied der ruilverkave ling Eede is dit plan reeds goedgekeurd In dit ruilverkavelingsgebied zullen 82 boerderijen en 35 woningen op het net der N.V. Waterleiding Maatsch. Zeeuws- Vlaanderen worden aangesloten. De cul tuurtechnische dienst verleent een rui me bijdrage terwijl de overige kosten door de ruilverkaveling Eede zullen wor den gedragen. Het project wordt uitge voerd in samenwerking met het rijksin stituut voor de drinkwatervoorziening. Teneinde de kosten van aansluiting zo laag mogelijk te houden is thans een aan vullend project in studie om de boerde rijen te Sint Kruis, het aangrenzend ge bied aan deze ruilverkaveling eveneens op de waterleiding aan te sluiten. Dit zal geschieden met een financiële bijdrage der gemeente Aardenburg. Men verwacht dat dit plan in 1958 zal kunnen worden uitgevoerd. In de gisteren in „De Prins van Oranje' te Goes gehouden vergade ring van de Kring Oost-Zuid-Beveland van de Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland is uitvoerig van gedachten gewisseld over het bestuursbeleid t.a.v. het aan de heer Dr. G. Groo tenhuis, adjunct-directeur van de dienst verleende ontslag. Aan het slot van de besprekingen kwam een voorstel tot het benoemen van een neutrale commissie in deze zaak, ter tafel gebracht van de zijde der aangeslotenen, in stemming. Het resultaat hiervan was dat negen per sonen zich verklaarden voor de instelling van een dergelijke commis sie en veertien personen blijk gaven dit standpunt niet te delen. Het voorstel werd dus verworpen. Het beleid t.a.v. het ontslag van de adjunct-directeur was als agendapunt aangekondigd. Diverse aangeslotenen vroegen nadere inlichtingen over het beleid van het bestuur en over de verdere ontwikkeling van dit geval. De voorzitter van het algemeen be stuur, de heer Jac. P. Lindenbergh, deed hierover een aantal mededelin gen. Nu het ontslag is verleend moet worden afgewacht hoe de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau hierover oordeelt. Het bestuur heeft de voor dergelijke ontslagen aangegeven weg gevolgd en heeft een ontslagaan vraag ingediend bij het Arbeidsbureau. De directeur van dit bureau, die door een commissie wordt geadviseerd, zal dus een beslissing moeten nemen. Zo wel het Stichtingsbestuur als dr Groot enhuis zijn meer dan eens door de directeur van het arbeidsbureau ge hoord en hebben gelegenheid gekre- Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris van de Koningin in Zee land, heeft gistermiddag in aanwezig heid van de directeur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn, de knooppuntcentrale van de sector Schouwen-Duiveland van het telefoon- district Breda officieel in gebruik ge steld. Dit gebeurde in het nieuwe ge bouw van de technische dienst van de P.T.T. te Zierikzee, door het overhalen van een handle op de wek- en signaal installatie van de centrale. Kort daar na voerde jhr. de Casembroot het eer ste gesprek via de nieuwe installatie met zijn echtgenote. De automatisering van de telefoon op Schouwen-Duiveland is 14 jaar la ter tot stand gekomen dan aanvanke- Bij onderzoek is gebleken dat op 'n aartal landbouwbedrijven in Zeeland een groot aantal kippen lijdende was aan tuberculose. Ook is geconstateerd dat zeevogels met t.b.c. besmet waren. Dit deelde de directeur van de Stichting Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland, dr. J. Tesink mede in de gistermiddag te Goes gehouden vergadering van de kring Oost-Zuid-Beveland van deze dienst. De directeur gaf verder een uitvoe rige toelichting op het jaarverslag van de dienst. Dit verslag hebben wij op 25 november jl. reeds verkort in ons blad weergegeven. Naar aanleiding van verslag en toelichting werden di verse vragen gesteld en door dr. Te sink beantwoord. In deze vergadering, die werd ge presideerd door de voorzitter van het kringbestuur, de heer D. M. Rouw, werd het aftredende bestuurslid, de heer A. Sinke bij acclamatie herkozen. De voorzitter van het Stichtingsbe stuur, de heer Jac. P. Lindenbergh, gaf voorts een toelichting op de nood zakelijke wijziging van statuten en re glement. Tot op heden liepen de werk zaamheden van de Gezondheidsdienst via het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening. Hierin komt nu verandering, omdat het Land bouwschap de olaats van het ministe rie gaat innemen. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap krijgt drie vertegenwoordigers in het stich tingsbestuur. lijk de bedoeling was, deelde de direc teur-generaal van de P. T. T. tijdens een bijeenkomst in de sociëteit van hotel concordia te Zierikzee mede. De laatste wereldoorlog en de grote wa tersnoodramp van 1953 hebben deze jarenlange vertraging tot gevolg ge had. Radiokanaal Sprekend over Schouwen Duiveland merkte de directeur-generaal op, dat de droeve ervaringen tijdens de ramp de technische dienst van het district Breda, waaronder de sector Zierikzee ressorteert veel heeft geleerd. Met het oog op eventuele rampen zijn nu be paalde voorzorgsmaatregelen genomen waardoor het mogelijk is steeds ver binding met het eiland te houden. Binnen enkele maanden hoopt men een straalzender te Goes gereed te hebben, zodat Schouwen-Duiveland ook via een radiokanaal bereikbaar zal zijn. Zeeland bijna geheel automatisch Zeeland is op enkele sectoren na nu geheel automatisch te bereiken. Alleen de eindcentrales te Oostburg en Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nog niet gereed, doch verwacht wordt dat deze centrales in 1958 ge heel gemonteerd zullen worden. Tholen en Sint Philipsland ressorte ren onder de eindcentrale Steen bergen van het telefoondistrict Bre da. De plaatsing van deze centrales zal waarschijnlijk in 1959 of 1960 gebeuren. Ruim 2000 aansluitingen De directeur van het telefoondistrict Breda, ir. R. Diks, gaf vervolgens een overzicht van de uitgevoerde werk zaamheden; op Schouwen-Duiveland zijn zeven eindcentrales gebouwd, die zich alle concentreren op de knoop puntcentrale te Zierikzee. Aan de hand van grafieken toonde de heer Diks aan dat er op het ogenblik op het eiland ruim 2000 aansluitingen zijn, gemid deld maken de abonné's twee maal per etmaal van hun toestel gebruik. gen hun standpunten kenbaar te ma ken. Keurt de directeur van het arbeids bureau het ontslag goed, dan bestaat voor dr Grootenhuis nog de mogelijk heid de ontslagverlening aanhangig te maken bij de kantonrechter. Commissie Geruime tijd is gesproken over het wel of niet benoemen van een com missie, die een onderzoek in deze zaak zou kunnen instellen en eventueel van advies zou kunnen dienen. Van be stuurszijde werd meegedeeld, dat men dit niet nodig achtte, gezien de eigen verantwoordelijkheid van de be stuursleden en ook gelet op de stich tingsvorm van de dienst. De heer Lin denbergh deelde nog mede dat de heer Grootenhuis in de kring, van het be stuur gelegenheid heeft gekregen zijn standpunt uiteen te zetten. Dit heeft hij ook gedaan. Het heeft er echter niet toe kunnen leiden dat aan de on prettige situatie een einde kwam. Eni ge tijd werd gesproken over de rech ten van de aangeslotenen bij een stichting. De voorzitter zette nog uit een dat, was er een commissie ge vormd en had deze een rapport uit gebracht, dan deze commissie weer zou zijn ontbonden, doch de verantwoor delijkheid tenvolle voor rekening van het bestuur zou zijn gebleven. Meegedeeld werd dat de dierenart sen nog hebben getracht deze zaak tot een bevredigende oplossing te bren gen, doch zij zijn daarin niet geslaagd, aldus de voorzitter, omdat hun voor stel door dr G. werd afgewezen. In de discussie werd tot het bestuur het verwijt gericht, dat over de gang van zaken te weinig voorlichting zou zijn gegeven en dat men de instelling van een commissie niet zou hebben gewild. De heer Lindenbergh deelde mede, dat op de algemene vergadering een volledige uiteenzetting zal worden gegeven. Voorts werd nog tijdens de besprekingen naar voren gebracht dat noch het hoofdbestuur, noch de afde ling Zeeland van de Maatschappij voor Diergeneeskunde in deze aangelegen heid enig standpunt inneemt. Na nog enig over en weer praten over het wei of niet instellen van een commissie en over de betekenis daar van, werd een voorstel, daarop be trekking hebbend ingediend dat in stemming gebracht werd verworpen. De raad van Nisse heeft de gemeente begroting voor 1958 vastgesteld. Het is een sluitende begroting met een post on voorzien van f 3.968,23. De heer Nieu- wenhuize vroeg nog naar de mogelijk heid tot stichting van een verenigings gebouw. Voorgesteld werd zich in ver binding te stellen met de kerkelijke ge meente. Burgemeester Jansen lichtte de raad ln over het onderhoud met Ged. Staten in zake de verbetering van de wegen in de gemeente. In de woonruimteadviescommissie werden benoemd de heren J. Boonman, C. J. Bos, P. van de Guchte, J. Mol en J. Nieuwenhuize". Enkele stukjes grond aan de Wilhelminastraat werden wederom verpacht. De grond wordt uit de pacht genomen, zodra met de bouw van een woning voor het hoofd der school wordt begonnen. Het voorstel tot het ombouwen van de twee bestaande lantaarns aan de Molenweg tot HPL-lantaarns werd aan genomen. Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs werd vast gesteld op f 108,14. ER ZIJN van die rasechte, geboren puzzelaars en dan bedoel ik natuurlijk niet al die duizenden die elke week hun geld in de grote pot smijten van al die soorten kijken-is-geld wedstrijden, want dat is louter een gokpartij op grote schaal nee, er zijn van die echte puzzelaars, die alleen om de sport puzzelen. Zo iemand is o.a. de heer W. A. Verbeek te Kruiningen, de gelukkige man die de hoofdprijs van de grote Zeeuwsch Dagblad Puzzlewed- strijd de Phoenix-fiets in de wacht heeft gesleept. „U treft het dat ik thuis ben", zei de heer Verbeek, toen wij (de heer Schootstra van de Phoenix-fabrie- ken, onze chauffeur en Artemis) in de deuropening stonden van de Burgemeester Elenbaasstraat no. 19 in Kruiningen, „u moet namelijk weten dat ik vertegenwoordiger ben. Maar ja vlak vóór Sinterklaas kun je toch geen zaken doen". „Wat zal het zijn, heren?" vroeg onze gastheer vriendelijk, die waar schijnlijk veronderstelde, dat wij hem kwamen aanzoeken om dona teur van een visclub te worden of hem probeerden te strikken voor een nieuw-opgerichte herenkrans. „Puzzelt u wei eens?" gooide ik een lokaasje uit. HOBBY „Maar meneer.'t is bijna m'n broodwinning", luidde het laconie ke antwoord, „puzzelen en dichten, dat zijn mijn voornaamste hobby's. „En hebt u wel eens iets gewon nen?" „Nou en of, meneer! Sinds ik ge trouwd ben, heb ik over succes niet te klagen." En toen hebben wij toch even met onze oren staan klapperen, want weet u, wat de familie Ver- ook een woord voor Pa kan 't niet vinden en nu kan ik er een dubbeltje mee verdienen." Dat dub beltje verwisselde inderdaad van eigenaar, en nadien is er vele ma len door de beide heren van ge dachten gewisseld. „Maar de laatste weken niet meer", vertelde de heer Verbeek, „toen gingen we als echte concurrenten te werk". Voor de heer Schootstra, de ver tegenwoordiger van Phoenix Rij- wielenfabriek te Leeuwarden, die de hoofdprijs kwam aanbieden, kwam op z'n praatstoel, toen de ge lukkige winnaar verklapte, dat hij in de jaren dertig ook in de rijwiel branche had gezeten. „Ik ben zelfs nog agent van de Phoenix geweest, dat was in St. Laurens." Tenslotte heb ik deze Piet Plui- zer nog gevraagd, hoe hij over deze puzzlewedstrijd denkt. „Wat mij betreft, had het nog wel moeilijker gekund", luidde het antwoord, „want hoe moeilijker, des te min der concurrenten". En met al die opgedane wijshe den hebben we toen maar afscheid genomen van de familie, die druk doende was met de voorbereidingen voor Sinterklaasavond. De heer des huizes, die vaardig met de pen is en ook heel wat humoristische gedich- „Sulleke prijze, meneer beek bijvoorbeeld in de laatste drie jaar zoal beeft gewonnen? Houd u goed vast, daar komt het waslijstje: een prijs van f 500,in contanten, een electrische naaimachine, zeven huishoudelijke prijzen van een margarine fabriek, een polshorloge, een pakket textiel, een boterpakket, en enkele paren nylons. En tegen die prij zenstapel hebben we de nieuwe fiets gezet. „Nou, ik had deze keer echt niet op een hoofdprijs gerekend," biechtte de heer Verbeek op, „maar 't is buitengewoon welkom, want ik bezit namelijk geen eigen fiets. Buiten het dorp gebruik ik het Volkswagentje voor mijn werk en in het dorp kar ik op de fiets van mijn dochters" Onze hoofdprijswinnaar zit vol ideeën voor kryptogrammen, puzz les en slagzinnen. Zijn schoonzuster vroeg onlangs zo terloops aan hem, of hij niet een aardige slagzin wist voor de NCRV-wedstrijd, waarop de heer Verbeek even zijn voor hoofd fronste en er toen uitflapte: „Hier heb je d'r een: „Maak het kort.... Stort!" En het werd een derde prijs: horloge. De heer Verbeek ontdekte alras, dat ook zijn goede vriend, de on derwijzer Rosseiaar, aan onze puzz- le-serie deelnam. Diens zoontje kwam n.l. op zekere dag hen het puzzle-fenomeen vragen: „Weet u tjes op zijn naam heeft staan, zette zich toen weer achter zijn schrijf machientje en liet de dichtader weer vrolijk vloeien. OOK IN GOES De winnaar van het rotanfauteuii (beschikbaar gesteld door het Ro tanhuis te Middelburg), was de he le dag van huis. De heer F. Dousma (Joost de Moorstraat 11) te Goes was in zijn kwaliteit van administratief ambte naar van de Herverkaveling Zee land de provincie in, maar zijn ge zinsleden wilden zich er zolang wel over ontfermen. „Ja, mijn man puz zelt nogal graag," vertelde me vrouw Dousma, die nog maar een jaar of wat geleden met haar man uit Middelburg naar Goes is geko men. „Stopt u de stoel maar weg tot Sinterklaasavond", adviseerde ik, maar dat bleek weinig zin te heb ben, want „mijn man stuift 's mor gens altijd direct op het Zeeuwsch Dagblad af en dan zou hij het toch al in de krant hebben gelezen", al dus mevr. Dousma. Zo heb ik gisteren eens lekker op kosten van een ander Sinterklaas kunnen spelen. Da's best vol te houden, is de mening van Een moeder en haar zeven kinderen hebben woensdag de dood gevonden in een brand die hun boerderij in Morianna in de Amerikaanse staat Arkansas ver woestte. De vader was enige uren tevo ren op jacht gegaan. (Vervolg pag. 1) Het antwoord van de regering op de door de Kamer in eerste termijn ge stelde vragen was uitvoerig en gede gen, maar bracht weinig nieuwe ge zichtspunten aan het licht. De minis ter-president dr. Drees, die het gehele debat bijwoonde, voelde geen behoefte zich in de discussie te mengen. De mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns, wees erop, dat wij met het E.E. G.-verdrag thans staan aan het einde van het begin, aan het slot van de aanvangsfase. Hij wilde niet graag in stemmen met de opmerking van de heer Van Riel (lib.) dat het verdrag een couveuse-kindje is. Van biologische discussies met de li berale afgevaardigden wilde mr. Luns afzien („Dan zouden we bij de olifan ten moeten beginnen", zo meende hij), maar wel meende hij te kunnen stel len, dat het verdrag een zeer levens vatbare zuigeling is, die natuurlijk alle zorg en toewijding nodig heeft om tot een sterk en volgroeid wezen te rijpen. Ook verzette mr. Luns zich tegen de kwalificatie van het verdrag als „een sprong in het duister". „Wij springen de nieuwe fase niet binnen, maar wij schrijden ze binnen", zo zei de minis ter, die nog eens de belangrijkste lichtpunten van het verdrag opsomde. Reeds thans zijn in de buitenwereld belangrijke repercussies van het ver drag merkbaar, met name bij de on derhandelingen in O.E.E.S.-verband, in de U.N.O. en in de G.A.T.T. Er is een redelijke kans op een verdere afbraak van de tolmuren. De regering, aldus mr. Luns, is van mening, dat de door Engeland geboden kans om te komen tot een vrijhandelszone moet worden aangegrepen. Uitbreiding De bewindsman verzekerde 'de Ka mer voorts, dat de regering geen ge legenheid zal laten voorbijgaan om stappen te doen ter uitbreiding van het aantal Nederlandse afgevaardig den in de Assemblee. Zij staat ook de concentratie van de Europese instellin gen in één bepaalde stad voor. De Benelux zal een kern blijven in de E.E.G. en de drie Beneluxlanden zullen hun handelsovereenkomsten kunnen voortzetten. De minister meende voorts, dat ten aanzien van de associatie der overzeese rijksdelen met de E.E.G. niet gesproken kan worden van „geëuropeaniseerd kolonialisme" (een term van de socialist Kapteyn). Voor de gezagsverhoudingen blijven immers de betreffende landen geheel verantwoordelijk. Aan het slot van zijn betoog sprak de minister van buitenlandse zaken als zijn overtui ging uit, dat van de E.E.G. een in vloed zal uitgaan, die niet beperkt blijft tot de zes landen, maar die zal uitstralen over het gehele continent en zal doorwerken in de samenwerking van alle volken. In de E.E.G. zullen wel eens wrijvingen ontstaan, maar die zijn praktisch te verwaarlozen te genover de centrale gedachte, die er aan ten grondslag ligt: het scheppen van een praktisch onverbreekbare be langengemeenschap, waarin de histo rische tegenstellingen geleidelijk zul len verdwijnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2