Diplomatieke banden met Nederland pas verbreken als het niet meer anders kan ■mimmoddi „Nooit enige wens geweest" Wij willen vriendschap „Drastische maatregelen Eerste Kamer aanvaardde Europese verdragen Zeker vijftig doden bij een botsing van twee treinen Ben Goerion en Hammer skjoeld zijn het eens geworden NEDERLANDS MEISJE KANDIDATE VOOR HOOFDROL ANNE FRANK-FILM r J W ereldpr emier e in Amsterdam J PROJ ESlANTS-CHRtPTJlIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Indonesische Minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio: Stefke aardbeving geregistreerd Laatste beslissing in Kléin-Europa nu gevallen In Londense voorstad Israëlische konvooien mogen naar de berg Scopus AANVARING IN WATERWEG Opnamen van Het Achterhuis" beginnen in februari TWEEDE KAMER nam liberale motie aan Von Brentano in Londen 3 ftooiuxantoon li. VuislsiibbC W, Craefl Tel (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren Middelburg- Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsen Daqblad Hoofdredacteur; R HA(i(J01lT 85.000 WONINGEN DIT JAAR KLAAR l Zie pagina 3 13e Jaargang No. 3876 Directeur: JACQ DE SMI'I Donderdag 5 dec. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.32 u., onder 16.30 u. Maan op 16.17 u., onder 7.25 u. Hoogwater vrijdag 6 dec.: Vlissingen: 1.06 u. 1.96 m., 13.19 u. 1.91 m. Terneuzen: 1.31 u. 2.11 m., 13.43 u. 2.06 m. Wemeldinge: 2.45 u. 1.75 m., 14.59 u. 1.64 m. Zierikzee: 2.31 u. 1.51 m., 14.47 u. 1.39 m. 3T Van Indonesische zijde is er nooit enige wens geweest om de diplo matieke banden met Nederland te verbreken. Wij willen dit ook nu niet, maar het zal een noodzaak kunnen worden. Altijd worden be trekkingen met andere landen met tegenzin verbroken, omdat men geen andere mogelijkheid meer ziet. Dit geldt zeker voor onze betrek- agen met Nederland. Dit heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Soebandrio gisteravond in Parijs verklaard. Minister Soebandrio is woensdagmiddag in Parijs aangekomen op doorreis van New York naar Djakarta. Minister Soebandrio betoogde, dat voor Indonesië een nauwe samenwerking met elk land altijd van groot voordeel is. „Wij zijn een nieuw onafhankelijk land, wij willen vriendschap en geen vijandschap en zeker met Nederland willen wij proberen op vriendschappelijke voet te leven". Premier Djuanda, die tevens minister van defensie is, heeft aan alle mili taire gezaghebbers in geheel Indonesië instructies verstrekt, dat bij het voeren van de campagne voor de bevrijding van West-Irian alle handelingen, die in breuk zouden kunnen maken op de vrijheid van mensen, hun veiligheid in ge vaar zouden kunnen brengen of schade zouden kunnen veroorzaken aan hun eigendommen, moeten worden vermeden. Hij uitte de waarschuwing dat 'dras tische maatregelen' zullen worden genomen tegen overtredingen van deze voorschriften. Minister van voorlichting Sudibjo heeft gisteren in zijn hoedanigheid van voorzitter van het comité van actie voor de bevrijding van West-Irian ver klaard, dat alle acties binnen het raam van deze bevrijdingscampagne moeten worden gericht tegen de Nederlandse regering, en niet tegen Nederlandse onderdanen. 'Wij moeten ons onthouden van het ondernemen van avontuur lijke handelingen of romantische heldendaden', aldus minister Sudibjo. Soebrandio zei voorts: „De basis voor een normalisatie van de Neder lands-Indonesische betrekkingen is 'n oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea". Gevraagd naar de schadelijke in vloeden, die ook voor Indonesië uit een verbreking der betrekkingen zal ontstaan, zeide mr. Soebrandio: „Ver breking van de betrekkingen is nooit nadelig voor slechts één partij. Een dergelijke stap zal ook voor ons niet pijnloos zijn. Indien het echter zover zal komen, zal het alternatief echter erger zijn en daar zijn we ons van bewust". Besprekingen Volgens in Den Haag ontvangen be richten van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger te Djakarta worden in een aantal bedrijven, waar van gisteren verschenen persberichten zeiden, dat zij door het Indonesische personeel zouden zijn overgenomen, de werkzaamheden normaal voortgezet. Franse begroting wordt volgende week ingediend De Franse ministerraad heeft woens dag besloten, dat de volgende week de begroting voor 1958 bij de Nationale Vergadering zal worden ingediend. De uitgaven zullen niet boven de 5,3 bil joen frank mogen uitkomen en het be grotingstekort mag niet groter zijn dan 600 miljard frank. De thans ontvangen officiële berich ten zeggen dat de directies van de Factorij der Nederlandse Handelmaat schappij, de Nationale Handelsbank, de Escomptobank, Lindeoeves en Geo Whery met de vertegenwoordigers van de vakverenigingen besprekingen heb ben gevoerd, doch dat deze onderne mingen normaal zijn blijven functio neren. Het militaire commando van Djakar ta heeft woensdag de wens te kennen gegeven, dat de situatie, zoals die was voordat het hoofdkantoor van de Kon. Paketvaart Maatschappij dinsdag door het Indonesische personeel werd over genomen, zal worden hersteld. Telefoondienst Van de zijde van de P.T.T. wordt vernomen, dat de Indonesische P.T.T.- dienst heeft bericht, dat vandaag de radio-telefoondienst met Nederland zal worden hervat. De „Oranje" is dinsdagavond uit Djakarta in Singapore aangekomen op weg naar Amsterdam. Het schip, dat maandag met drie uur vertraging uit Djakarta vertrokken was, bleef slechts een uur in Singapore alvorens de reis naar Colombo voort te zetten. Seismografen in verscheidene delen van de wereld hebben een van de grootste aardbevingen van de laatste jaren geregistreerd. Waar de aardbe ving plaats vond, kon tot nog toe ech ter niet met zekerheid worden vast gesteld. Het instituut voor natuurkundige aardrijkskunde in Straatsburg meldde dat het centrum van de aardbeving in de Sowjet-Unie en wel in het ge bied van het Baikalmeer schijnt te liggen. Volgens de universiteit van Californie ligt het in China en op het K.N.M.I. te De Bilt meent men dat het ligt in het midden van de Atlan tische Oceaan, bij het eiland Sint-Paul. Door de kracht van de aardbeving raakten de registratietoestellen in Helsinki en Wenen defect. Ook in Belgrado, Triest en Londen werd de aardbeving geregistreerd. Woensdagmiddag is in de Prinses Irene school de volleybal wedstrijd ge speeld tussen de Chr. Ulo school en het 6 tal van Vlam. De uitslag was bij de dames 21 en bij de heren 3ƒ1. (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft dinsdag middag met 46 stemmen vóór en 5 tegen het Euromarktverdrag goedgekeurd. Het Euratomverdrag werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, onder aantekening dat de communistische fractie „geacht wenste te worden te heb ben tegengestemd". Tegen het E. E.G.-verdrag verklaarden zich, behalve de communisten, de heren De Grooth, Molenaar en De Wilde (allen lib.). Het enige staatkundig- tereformeerde lid der Kamer ds. mits, wiens geestverwanten in de Tweede Kamer tegen de E.E.G. hebben gestemd, bleek tijdens de stemming afwezig. Dit was tevens het geval met 23 andere senato ren. Nu de Eerste Kamer de goedkeu- ringsontwerpen heeft aanvaard, is de behandeling van de Euroverdragen door de parlementen der zes landen definitief afgesloten. De Nederlandse Senaat was namelijk de laatste parle mentaire instelling in Klein-Europa, die nog een beslissing moest nemen. Nu deze beslissing m gunstige zin is uitgevallen kan de akte van bekrachti ging, nadat H. M. de Koningin ze zal hebben getekend, te Rome worden ge deponeerd. Frankrijk heeft dit reeds gedaan. Als alle aan de E.E.G. deel nemende landen zij tellen een to tale bevolking van 160 miljoen. him akten van bekrachtiging voor de zes tiende december te Rome hebben ge deponeerd, kan de gemeenschap op 1 januari 1958 in werking treden. De burgemeester van Lemsterland (Lemmer) mr. V. Krijger, is gister nacht om half een bij Folie (gemeente Lemsterland) met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. Deze enorme schuif is bestemd voor de stormvloedkering bij Capelle in de Hollandse IJssel. Het gevaarte, dat 80 meter lang is, zal over enkele dagen van de huidige ligplaats, Dordrecht, naar Capelle vervoerd worden; een omvangrijk karwei, dat met de plaat sing enige dagen in beslag zal nemen. In de Londense voorstad Lewis- ham is een stoomtrein in een dich te mist op het achterste gedeelte van een elektrische dieseltrein ge lopen. Hierbij kwamen tenminste vijftig personen om het leven en werden honderd gewond. Naar schatting bevonden zich in bei de treinen ongeveer tweeduizend men sen, die huiswaarts keerden, nadat zij kerstinkopen hadden gedaan. De rava ge is zo enorm groot, dat het heel goed mogelijk is, dat er nog talrijke stoffe lijke resten van reizigers tussen de verwrongen resten van de tremen be klemd zitten. Het juiste dodencijfer, kan derhalve pas in de loop van van daag bekend worden. De treinbotsing leidde tot het instor ten van een viaduct. De omlaag stor tende stukken hiervan kwamen op de inzittenden van de twee treinen te recht, hetgeen de meeste slachtoffers veroorzaakte. Een derde trein is, als gevolg van de botsing ontspoord. Sint Nicoiaas heeft woensdagochtend in Den Haag ondubbelzinnig blijk ge geven van zijn waardering voor de maatregelen van de Nederlandse mi nister van verkeer en waterstaat om het verkeer veiliger te maken, door 'aan mr. J. Algera op diens ministerie de banket-cijfers 50 en een marsepei nen knipperbol aan te bieden. Tevens kreeg de minister van de Sint de ver- keerscursus van het Verbond voor Veilig Verkeer. De foto geeft een beeld van de over handiging van deze originele geschen ken. De „Baltimore Sun" meldt dat er veel kans op is dat het Amerikaanse congres voor het komende begrotings jaar, dat in juli 1958 begint, 4 miljard dollar zal uittrekken voor de hulp aan het buitenland. Premier Ben Goerion van Israël heeft met de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammerskjoeld, over een aantal kwesties overeenstemming be reikt, waaronder die van de Israëlische konvooien naar de berg Scopus, een Israëlische enclave in de gedemilitai- riseerde zone tussen Israël en Jordanië Hammerskjoeld, is woensdag uit het Israëlische deel van Jeruzalem naar Amman, de hoofdstad van Jordanië, vertrokken voor kort overleg. Jordanië zal een Israëlisch konvooi toestaan vandaag door Jordaans ge bied van de berg Scopus, dat een Is raëlische enclave op Jordaans grond gebied is, te trekken. De Jordaanse regering blijft weige ren met het hoofd der Palestijnse be standscommissie, kolonel Leary die zij heeft beschuldigd van vooringeno menheid ten gunste van Israël sa men te werken en dat zij daarom al haar klachten en vraagstukken, die betrekking hebben op het handhaven Gisteravond zijn op de Nieuwe Wa terweg tussen Maassluis en Vlaardin- gen het 5595 brt. metende Turkse schip „Tanar" en de Nederlandse on derzeeër „Zwaardvis" met elkaar in aanvaring gekomen. De schepen zijn met hun stuurboord zijden langs elkaar heen geschaafd. De schade van beide vaartuigen was niet groot en in de loop van de avond zijn zij dan ook op eigen kracht verder gevaren. van de wapenstilstand met Israël, rechtstreeks aan Hammarskjoeld zelf zal voorleggen- Aan de andere kant heeft Ham marskjoeld klaarblijkelijk het Israëli sche verzoek om heropening van het ziekenhuis en de hogeschool op de berg van de hand gewezen. Jordanië meent, dat het beter is met een her opening te wachten, totdat belangrij ker vraagstukken zijn geregeld. Waterstofbommen voor Britse luchtmacht De bombardementsgroep van de Britse luchtmacht wordt uitgerust met waterstofbommen, zo heeft de Britse onderminister van Luchtvaart Charles Orr-Ewing woensdag in het Lagerhuis onthuld. De bommen zijn van megaton-kracht (een miljoen ton T.N.T. een ont plofbare stof). Vierkante kaas Het bestuur van het Produktschap Zuivel heeft in zijn gisteren gehou den openbare vergadering de eerste stap gezet op de weg, die kan leiden tot de produktie van vierkante kaas in Nederland. Het heeft n.l. een ver ordening tot wijziging der zuivel- verordening 1949 aangenomen, als mede een ingediend amendement op het in deze verordening nieuw inge voegd artikel inzake de uitvoerbeper- kingen. Dit amendement bevat de aanvulling, dat naast kaas in Gods model ook kaas in vierkant model mag worden uitgeoefend. Honderden dorpen in Zuid-Italie waren gisteren voor de derde dag door een dikke laag sneeuw van de buitenwereld afgesneden. De regering heeft geld ter beschikking gesteld voor de aankoop van voedsel, dat naar de dorpen zal worden gebracht zodra men ze kan bereiken. Owen Mclean, de vertegenwoor diger van de Twentieth Century Fox, de filmmaatschappij, die in februari van het komende jaar be gint met de opnamen van de film naar het boek „Het Achterhuis" van Anne Frank, heeft meege deeld, dat de mogelijkheid zeer groot is, dat de wereldpremière van deze film in het najaar van 1958 in Amsterdam zal worden gegeven. Marianne Sarstadt Marianne Sarstadt, een pittig 15-jarig Amsterdams meisje met grote donkere ogen en een paarde- staart, is door talentzoeker Owen Mclean aangewezen als een der kandi- daatjes voor het vervuilen van de hoofdrol in de Anne Frank-film, waar voor de opnamen volgend jaar in de studio's van Twentieth Century Fox zullen beginnen. Owen Mclean heeft in twee dagen zeventig Nederlandse meisjes, geselecteerd uit 600 aanmel dingen, ln Amsterdam getest en als beste daarvan is Marianne Sarstadt uit de bus gekomen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat zij de titelrol in deze film zal gaan vervullen. Want de Amerikaanse ta lentjager heeft ook al in New York twee „mogelijken" geselecteerd en zal in de komende drie weken zijn speur tocht voortzetten in Berlijn, Frankfort, Wenen, Tel Aviv en Parijs. Maar de kans voor Marianne Sar stadt is er, want zij heeft gisteren een filmtest gemaakt en een gedeelte van de rol is door haar gesproken op de band vastgelegd. Dit materiaal wordt nu naar de V.S. gezonden, waar produktieleider George Stevens de laatste keuze zal maken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag z.h.s. een motie van mevrouw Fortanier de Wit (lib.) aangenomen, waarin zij als haar oordeel uitspreekt, dat grote voortvarendheid t.a.v. het onderzoek inzake de salariëring en het carrière-verloop van Ieraren bij het v.hjn.o. en van met hen vergelijkbare groepen van overheidsdienaren drin gend vereist is. In deze motie wordt minister Cals verzocht maatregelen te nemen om dit onderzoek op zeer korte termijn te doen voltooien. Dit voorstel was alleen door de li berale fractie ondertekend. Maar de andere fracties maakten tegen deze vrjj slappe motie geen enkel bezwaar. En toen minister Cals ironisch op merkte, dat door deze motie het on derwijsdebat gered kan worden, was het zelfs niet nodig meer om te stem men. De Kamer kreeg van voorzitter Kor- tenhorst maar vijf minuten per spre ker de tijd om op de redevoering van drie uur van minister Cals te repli ceren. Van de kritiek bleef dan ook niet veel meer over, maar daar raakt men bij de begrotingsbehandeling aan gewend. Ieder jaar geeft nl. dezelfde ontwikkeling te zien. Toch kan men eigenlijk niet genoeg onder de indruk zijn van de verkla ring van de minister, dat de overheid niet in staat zal zijn er voor te zorgen dat het gehele voortgezet onderwijs over voldoende leraren en lokalen be schikt. De bewindsman vond het al 'n grote prestatie dat het lager onderwijs niet is spaak gelopen. Dat vond hij zelfs een wonder. Voor de oorlog volg den 42 procent van de leerlingen van de lagere school later nog voortgezet dagonderwijs. Dit percentage is nu opgelopen tot 84. Het ziet er dus voor het v.h.m.o. niet best uit. (Vervolg zie pag. 7) De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Von Brentano, is woensdag voor een officieel bezoek van twee dagen naar Londen gevlo gen. Men verwacht, dat Von Brentano en de Britse staatslieden zullen spreken over de Britse eis, dat West-Duitsland in 1958 50.000.000 pond sterling on geveer 530.000.000 gulden zal bij dragen aan de kosten der legeringen van Britse troepen in West-Duitsland. De sterkte dezer troepen is thans on geveer 63.000 man; Groot-Brittannië wil deze echter tot 50.000 verminde ren. Er zal verder vermoedelijk worden gesproken over de komende NAVO-' 'topconferentie', het voorgestelde Europese vrijhandelsgebied. „Uranium uit zeewater? Niets bijzonders Gunnar Randers, directeur van het Noorse instituut voor atèoomenergie, heeft naar aanleiding van het bericht, dat Russische geleerden thans ura nium uit zeewater kunnen winnen, verklaard, dat dit niets sensationeel» is en dat Noorwegen dit ook kan. In een vraaggesprek met het blad „Aftenposten" zei Randers, dat de kwestie waar het hier om gaat is, of deze methode zo economisch kan wor den gemaakt dat zij kan concurreren met andere manieren van uranium- winning. Nevelig weer Nevelig weer met over het algemeen veel bewolking en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1