Nederlanders terugtrekken uit ondernemingen Gebouw van K.P.M. werd bezet Toestand bijna onhoudbaar op oostelijk Java Dulles vertrekt vandaag of morgen naar Parijs Transe ambassadeur bezocht Zeeuwsch- Vlaanderen INDONESIË HANDELT IN STRIJD MET VOLKEREN- EN MENSENRECHT Regering is diep bezorgd WEERBERICHT naar ^Evertsen NieuwGuinea GROTE ONGERUSTHEID OVER ONTWIKKELING V.H.M.O. Bezoeken aan bedrijven Sneeuw in Italië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND RECORDOMZET GOESE VEILING Algemeen Landbouw Syndicaat overweegt advies Eerste Kamer zal Europese Verdragen goedkeuren Arbeiders te Djakarta Kunstmaan vandaag de lucht in BESPREKINGEN MET MINISTERS Eisenhower maakt het goed Franse kabinet stelt vertrouwenskwestie Alle fracties in Tweede Kanter Verklaring van dr, Drees in Tweede Kamer Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100 2438: by geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970; giro 174289 Bijkantoren Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand. f7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3875 Hoofdredacteur: r hauoort Directeur: JACQ de Smit Woensdag 4, dec. 1957 (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.31 u., onder 16.30 u. Maan op 15.36 u., onder 6.19 u. Hoogwater donderdag 5 dec.: Vlissingen: 0.30 u. 1.86 m., 12.43 u. 1.83 m. Terneuzen: 0.53 u. 2.02 m., 13.07 u. 1.99 m. Wemeldinge: 2.04 u. 1.66 m., 14.18 u. 1.51 m. Zierikzee: 1.48 u. 1.44 m., 14.03 u. 1.28 m. HET ALGEMEEN LANDBOUW SYNDICAAT in Indonesië over weegt de leden te adviseren, dat de Nederlanders de ondernemingen op Oost-Java zullen verlaten. De voorzitter van het syndicaat, dr. J. Meyer heeft dit dinsdagavond meegedeeld. Indien de situatie niet op korte termijn zou veranderen, zou dit advies worden gegeven. Hij had berichten ontvangen uit verschillende plaatsen op Oost- Java, dat Nederlanders waren beroofd van levensmiddelen. Dr. Meyer sprak van een algemene terreur tegen de Nederlanders. Autoriteiten in de provincie, die door Nederlanders waren benaderd hadden ge zegd, dat het de wil van het volk was. DE TOESTAND IN INDONESIë is sinds gisteren nog ernstiger geworden. De radio- en telefoonverbindingen tussen Indonesië en ons land zijn verbro ken. In Bandung is gistermorgen een actie begonnen tegen Nederlanders. Win kels, arbeiders, hotels, taxi's en regeringsinstellingen hebben bevel ontvangen elk dienstbetoon aen de Nederlandse samenleving te weigeren. Nederlandse winkels worden geboycot. Het kantoor van de Garuda Indonesian Airways in Singapore heeft opdracht gekregen transport aan alle Nederlands vervoer te weigeren. De „Oranje", het vlaggeschip van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" is gisteren op normale wijze uit Djakarta vertrokken. De inscheping van de honderden passagiers had een vlot verloop. Alle inreisvisa werden meteen on geldig verklaard, waarna één Nederlandse reiziger zijn passage introk. (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer zal de Europese verdragen, die begin oktober door de Tweede Kamer werden aanvaard, met overweldigende meerderheid goedkeu ren. Daarover kan geen onzekerheid meer bestaan, na alles wat gistermid dag bij de behandeling van de verdra gen in de Senaat is te berde gebracht. Er waren vele bezwaren en vele be denkingne maar algemeen was men van oordeel, dat ondanks de sfeer van onzekerheid, waarin de fundamenten voor de E.E.G. thans moeten worden gelegd, het onherstelbaar zou zijn, wanneer men deze grote en welhaast enige kans op herstel van Europa's positie in de wereld, niet zou grijpen. Aan de reeks van bekende en nog steeds gehoorde bezwaren tegen de Euromarkt, heeft de Eerste Kamer weinig nieuwe bedenkingen kunnen toevoegen, zodat zich in dit opzicht geen gezichtspunten voordeden, die niet reeds eerder belicht waren. Niet temin werkte het debat in de Eerste Kamer op vele punten verhelderend. Volgens persberichten in Djakarta heeft de Indonesische monetaire raad de mogelijkheid besproken de handels betrekkingen met Nederland te ver breken. De toestand in Indonesië heeft onge rustheid veroorzaakt in verantwoorde lijke kringen in Londen. De grote Lon- dense bladen blijken pessimistisch te zijn, juist ook om de eventuele geva ren, die Britten in Indonesië lopen. Men hoopt echter, dat men in Indo nesië de anti-Nederlandse campagne tot staan kan brengen, voordat de In donesische belangen zelf worden ge schaad. Verklaring De militaire autoriteiten in Djakarta hebben na de aanslag op president Soekarno achttien personen gearres teerd, terwijl een aantal explosieven en documenten in beslag werd geno men. Enkele van de aangehouden per sonen hebben bekend bij het complot betrokken te zijn. Nog steeds doen agenten invallen in winkels, woonhuizen en bioscopen, terwijl straten worden afgesloten en alle motorvoertuigen worden nage zocht op wapens. Australië heeft maandag het bestaan tegengesproken van „geheime clausu les" of „militaire bijgedachten" in een gemeenschappelijke verklaring, die de vorige maand door deze twee landen met betiekking tot Nieuw-Guinea is uitgegeven. Dinsdagavond laat is de super-con- stellai.'on van de KLM, de „Electron", die maandagochtend zonder passagiers uit Djakarta is vertrokken, op Schip hol gearriveerd. In Singapore waren vijf passagiers ingestapt met bestem ming Amsterdam. De Jordaanse Tweede Kamer heeft dinsdag met algemene stemmen beslo ten de regering te verzoeken, een ein de te maken aan de radio-aanvallen tegen Egypte en Syrië. LEDEN VAN HET Indonesische per soneel van de Kon. Paketvaart Maat schappij hebben dinsdagochtend het gebouw van de K. P. M. in bezit ge nomen. Het Nederlandse personeel werd urenlang vastgehouden. Op het gebouw werd de rode vlag uitgesto ken. Ambtenaren van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken hebben na een Nederlands protest Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat de lancering van de „Vanguard"-raket met de eerste Ame rikaanse kunstmaan is vastgesteld op woensdag 16 uur Nederlandse tijd. Er kan zich echter een vertraging voor doen, zo voegde hij hieraan toe. Van de zijde van de marine werd verklaard, dat men, naar verluidt, de moeilijkheden betreffende het even wicht van de raket in de vlucht heeft opgelost. Hammarskjoeld via Amsterdam naar New York Zaterdag 7 december zal de secreta ris-generaal van de V.N. Hammars kjoeld in gezelschap van de heren Ma- lania en Ranallo enkele uren op Schiphol vertoeven. De minister van buitenlandse zaken Dulles zal woensdag 11 of donderdag 12 d cember uit Washington vertrek ken om zich voor te bereiden op de topconferentie van de N. A. V. O. in Parijs. Hij zal besprekingen voeren met ministers van buitenlandse zaken van N.A.V.O.-landen voordat de rege ringsleiders op 16 december bijeenko men. Er is nog niet uitgemaakt, of president Eisenhower wel of niet naar pr Parijs zal gaan. President Eisenhower heeft de voorzitter der democratische partij, Adlai Stevenson, die twee maal kan didaat voor het Amerikaanse presi dentschap is geweest, uitgenodigd de N.A.V.O.-„topconferentie" bij te wo nen. Stevenson heeft verklaard, dat hij, tenzij zich ontwikkelingen van een Rustig weer Overwegend droog weer met opkla ringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde temperaturen als dinsdag, maar de ochtend voorna melijk In het zuiden en midden van het land lichte vorst dwingend karakter zouden voordoen, de conferentie niet zal bijwonen. Verder deelde hij mee, dat hij met Eisenhower had gesproken over een wijziging van de Amerikaanse atoom wetgeving, die nodig is om meer uit wisseling van atoomgeheimen tussen de V.S. en de andere N.A.V.O.-landen mogelijk te maken. President Eisenhower is dinsdag ochtend opgetreden als voorzitter van een vergadering van Republikeinse en Democratische leiders uit het Ameri kaanse congres, waarop gesproken is over de plannen van de Amerikaanse regering tot versterking van de N.A. V.O. Eisenhowers dokters hebben dinsdag meegedeeld, dat de toestand van de president uitstekend vooruit blijft gaan. Koïte tyd voor de vergadering had de president een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, en de leider van de Democratische partij, Stevenson. verklaard, dat deze actie niet de goed keuring van de regering had. De 'leiders vgn de vakvereniging Van K.P.M.-për'sonéel, die is aangesloten bij de communistische federatie van vakbonden „Sobsi" deelden aan de ar beiders, die zich voor het gebouw op het Merdekaplein in Djakarta hadden verzameld mee, dat het Indonesische personeel van de maatschappij alle agentschappen van de K.P.M. in ge heel Indonesië hadden overgenomen. Later op de dag heeft de politie twee vakverenigingsleiders gearresteerd, waarna het gebouw onder politie-be- waking kwam te staan. De vakvereni ging had reeds Indonesische employees aangewezen om leidende functies in het bedrijf over te nemen. De presi dent-directeur had dan ook een acte, waarin de overdracht werd geëist, ge weigerd te ondertekenen. De directie van de K.P.M. te Am sterdam heeft nog geen commentaar gegeven op de toestand. Men doet dit liever niet, temeer daar het een actie van een vakvereniging is, die niet is gesanctioneerd door de regering. De torpedobootjager „Evertsen" zal 10 december via het Panamakanaal naar Nieuw-Guinea vertrekken voor enigszins vervroegde aflossing van het fregat „Johan Maurits van Nassau". Het Franse kabinet heeft dinsdag de vertrouwenskwestie verbonden aan de voorstellen tot nieuwe belastingen, die 100.100.000.000 frank moeten opbren gen. De Nationale Vergadering zal haar oordeel over deze voorstellen uit spreken na de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp tot ver sobering. Er zal dinsdag worden gestemd. (Van onze parlementaire redacteur) Alle fracties hebben gisteren in de Tweede Kamer hun ongerustheid uit gesproken over de ontwikkeling bij het v.h.m.o. Men heeft minister Cals bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen stellig niet gespaard. Zeifs zijn partijgenoot pater Stokman sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het waarschijnlijk niet meer mogelijk zal zijn de wet op het voortgezet onder wijs nog deze parlementaire periode tot een goed einde te brengen. Daarom drong deze k.v.p.-afgevaar- digde er bij de minister op aan om in ieder geval te proberen dit belang rijke wetsontwerp zo tijdig in te die nen, dat het in ieder geval nog voor 1960 in de Tweede Kamer kan worden lipt ^-*1 Op de „Vanguard"-basis in Cape Ca naveral in de V.S. Wordt hard gewerkt aan de voltooiing van Amerika's kunstmaanproject. Op deze radiogra fisch overgebrachte foto zien we twee technici bezig met de montage van de kleine test-satelliet in de top van de derde trap van een „Vanguard''? Nog enkele dagen, en dan hoopt men de seinen van dit kleine glanzende bolle tje uit het wereldruim op te kunnen vangen. behandeld. Als dat niet mogelijk is moet ik de verantwoording daarvoor geheel aan de minister laten, zo zeide pater Stokman. Deze was ook niet en thousiast over het voornemen van mi nister Cals om kwesties, deze wet be treffende, bij algemene maatregel van bestuur te regelen. De Kroon moet naar zijn oordeel niet te vergaande bevoegdheden op onderwijsgebied krijgen. Catastrofaal De heer Kleiwegt (soc.) kwam tot de conclusie dat de gevolgen van het tekort aan leerkrachten catastrofaal, dreigen te worden. Het is met ons on derwijs niet goed gesteld. Hij had geen enkele behoefte zich te spiegelen aan het opvoedkundig systeem der Sow- jets. „We moeten onze ogen echter ge bruiken om te zien, omdat we ze later niet nodig hebben om te huilen". Die overtuiging ontbreekt te veel in ons onderwijsbeleid, aldus deze socialisti sche afgevaardigde. Impasse De heer Roosjen (a.r.) stond scep tisch tegenover alle pogingen tot ver betering van ons onderwijs als niet het tekort aan gebouwen en leerkrachten verdwijnt. Het gehele ministeriële be leid zal gericht moeten zijn op de op heffing van het personeelsgebrek. De a.r.-woordvoerder vond het een be nauwende toestand dat voor 1960 niet minder dan 3000 nieuwe Ulo-krachten moeten worden aangetrokken. Mo menteel zijn er bij dit onderwijs nog 139 vacatures. Het aantal leerlingen zal van 1 januari 1957 tot 1 januari 1960 toenemen van 234.008 tot onge veer 270.000. Op eerstgenoemde datum waren 5600 Ulo-onderwijzers nodig. Op 1 jan. 1960 zullen er 7950 moeten zijn. Ook voor deze tak van onderwijs dreigt er, naar het oordeel van de heer Roosjen, een catastrophe. De maatre gelen om het geven van onderwijs aan het Ulo aantrekkelijker te maken, zijn dan ook niet voldoende. Voor wat het v.h.m.o. betreft, zong de heer Roosjen hetzelfde „eentonige lied" Dat de lerarensalarissen niet ge lijk met de topsalarissen zijn opge trokken noemde hij „een wond die blijft schrijnen". Een andere socialistische spreker de heer Tans, was ook al niet gerust over de ontwil '-eling bij het v.h.m.o. Hij kwam tot zeven suggesties om de situatie te verbeteren. Zo zal toege staan moeten worden om van het leer plan af te wij' en, er zullen meer ge- nensionneerde leraren moeten worden ingeschakeld. Ook dient men a.s. le raren aan te trekken, die dan kunnen werken onder leiding van een mentor. Andere gedachten waren: het creëren van noodruimte, meer faciliteiten voor vriistelling van militaire dienst, het volledig benutten van het bouwvolu me en de verhoging van de leraren salarissen. Russische raketten voor China? Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Moskou zouden de Russen aan maarschalk Peng Teh Hoeai, de Chinese minister van defensie, moder ne wapens, waaronder raketten, heb ben beloofd. Dr. W. DREES: ....bezorgd.... De districtsrechtbank van Warschau heeft maandag vier studenten, die in oktober deelgenomen hebben aan de betoging tegen de opheffing van het studentenblad „Pro Postu", veroor deeld tot gevangenisstraffen, variërend van 18 maanden tot drie jaar. De ambassadeur van Frankrijk te 's-Gravenhage baron E. de Beauverger heeft gisteren een bezoek aan de „Association Coöp. Zélandaise de Carbonisation G.A." te Sluiskil ge bracht. De ambassadeur had in de morgenuren eerst te Sas van Gent de spiegelglas- en fosfaatfabriek bezich tigd. Hij werd daar verwelkomd door de algemene directie, de heren C. A. L. Horstman en drs. P. A. Neeteson. Te Sluiskil het gezelschap verwelkomd door de twee Parijse directieleden van het cokesbedrijf, baron J. Seilliere, in genieur, net do plaatselijke directeur, ir. A. Jullien. Hierbij was eveneens aanwezig de commissaris van de ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. Bij de aanvang van de vergade ring van de Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. Drees gisteren een verklaring afgelegd omtrent de gebeurtenissen in In donesië. Bij de Kamer, zei hij, zal de wens leven van de regering iets te verne men omtrent de wijze waarop in In donesië tegen de Nederlanders wordt opgetreden en betreffende hetgeen de zerzijds daartegen gedaan wordt. Wat geschiedt is is in hoofdzaak uit de pers bekend. De KLM wordt belet haar vluchten op Indonesië voortte zetten, hoewel de vergunning daartoe nog niet is afge lopen. De minister-president herinner de vervolgens aan de 24-uur staking, aan het verbod tot vertrek en binnen komen van Nederlanders en voorts merkte hij op, dat tegen de Nederlan ders individueel maatregelen worden genomen. Verzekering Welke gevoelens ons bezielen is dui delijk zeide de minister. Deze han delwijze is niet alleen in strijd met het volkerenrecht, maar ook met het ge wone mensenrecht. De regering meent thans niet te moeten treden in concre te mededelingen omtrent hetgeen kan worden gedaan. Ik moet mij beperken tot de verzekering, dat de regering met geheel ons volk in diepe bezorgd heid is. Nederland zal het mogelijke doen om voor de belangen der Neder landers in Indonesië te waken. Wij zijn niet geheel zonder hoop dat de Indonesische regering zal inzien dat het verbreken van de laatste banden met ons land niet enkel ons zal tref fen, maar ook Indonesië zal schaden. De voorzitter heeft hierna de minis ter-president bedankt voor zijn mede delingen en het vertrouwen uitgespro ken, dat wanneer nadere mededelin gen te doen zijn, de regering de kamer daarvan op de hoogte zal brengen. Hierna is de vergadering voor enige ogenblikken geschorst. Tijdens de me dedeling waren mede aanwezig de mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns en de minister van Justitie prof. mr. I. Samkalden. mr. A. F. C. de Casembroot, en leden van het -stafpersoneel van de fabriek. Nadat de ambassadeur zijn in het be drijf aanwezige landgenoten aan zich had laten voorstellen werd de fabriek bezichtigd. De ambassadeur van Frankrijk zat later op de dag aan een diner in hotel „Rotterdam' te Terneuzen, waarbij onder meer aanwezig waren de com missaris van de koningin, de burge meester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, directie en leden van het stafpersoneel en mevrouw Decker, secretaresse van de „Alliance Fran- Qaise". Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 32-jarige automonteur W. M. en de 30-jarige kellner W. M. B., bei den uit Amsterdam, de in hoger be roep terecht hebben gestaan wegens diefstal van grote partijen koffie, elk veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Men is van plan vanuit Moskou een grote hydro-elektrische centrale te laten functioneren, die 900 km van de Russische hoofdstad verwijderd is. In de centrale, die 20 generatoren met een gezamenlijk vermogen van 2.100.000 kwu heeft, zullen slechts vier man aanwezig zijn. De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft de 34-jarige bakker G. M., tevens lid van de gemeente raad van Druten, terzake van mein eed en het plegen van zedenmisdrij ven, veroordeeld tot een jaar en zes maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf met aftrek. Tientallen steden en dorpen in de berg achtige streken van Midden- en Zuid- Italië en op het eiland Sicilië zijn door sneeuw van de buitenwereld afgesneden. In vele delen van Italië valt er reeds voor de derde dag sneeuw. De winter heeft ongewoon vroeg zijn Intrede ge daan.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1