INDONESIË AUTONOMIE Puzzels onder politietoezicht Elektriciteitsvoorziening is voortdurend toegenomen Naar nieuwe organisatievorm voor agrarische jongeren? Dinsdag 3 december 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Door benzinedampen om het leven gekomen Gioli ter aarde besteld Woninabouwleninq beïnvloedde spaarcijfers Prof. ir. G. de Zoeten in Arnhem Gemeente Haamstede in Eilandgemeenschap Veiling Goes overschrijdt vandaag omzet van f 10 milj. POOLSCHIP LIEP OP IJSBERG Praatavond CNV op west Schouwen Spoetnik-raket nog in de lucht In St. Laurens wordt ingrijpend bezuinigd Niet-officieel Duits vlootbezoek Veerc op 9 dec. in gebruik BOERENBRUILOFT IN WAGENINGEN Nieuwe Boerenleenbank te Activiteit in CNV- kring te Arnemuiden DE TOESTAND in Indonesië wordt door de omstandigheden, die daar heersen, lot kookhitte opgevoerd. De aansiag op Soekarno, waarvan we niet weten, in welke richting de dader(s) gezocht worden, omdat daar over van het begin af een nadrukke lijk stilzwijgen is toegepast, kan niet scherp genoeg veroordeeld worden. Wat daarna is gevolgd: het verbod voor de K.L.M., het terughalen van de passagiers, die reeds in het laatste toe stel zaten, het weigeren van de ge wone vertrekservice aan het toestel, het intrekken van alle uitreisvisa voor Nederlanders, daarnaast de berichten, dat de Nederlanders althans in bepaal de plaatsen geboycot worden voor voedselleverantie dit alles wijst in een richting, die grote zorgen oproept. Het zal zaak zijn, de internationale belangstelling op deze ontwikkeling te richten, opdat er geen dingen gebeu ren, die zouden leiden tot grote scha de aan de levens van de tienduizenden Nederlanders, die toch altijd nog in Indonesië vertoeven. Het is al wonderlijk, dat een rege ring oproept tot staking in Nederland se ondernemingen. Maar dat is een zaak, die men zelf moet bekijken. Doch als duizenden mannen, vrouwen en kinderen, die met de zaak zelf niets te maken hebben, doch integendeel hun krachten hebben gegeven aan de economische opbouw van Indonesië, als een soort gijzelaars gebruikt zou den worden, zou het internationaal geweten hierop scherp moeten reage ren. p DE GEMEENTELIJKE AUTONO MIE is in deze dagen van behandeling der gemeentebegrotingen nog al eens aan de orde. Het is in dit verband wellicht nut tig, de aandacht te vestigen op een uiteenzetting, die de socialistische burgemeester van Rotterdam, mr. Van Walsum, gegeven heeft voor het poli tiek jongerencontact. Hij zei daarin o. m., dat de vraag moet worden gesteld, of de gemeente lijke zelfstandigheid in deze tijd in haar oude vorm nog wel reden van bestaan heeft. Deze vraagstelling is uit deze mond te merkwaardiger, omdat mr. Van Walsum kort geleden nog zo krachtig voor de gemeentelijke zelfstandigheid is opgekomen en dat zelfs ook nog ge daan heeft in de eigen week, toen hij het grote nieuwe havenplan op het ei land Rozenburg als een specifiek Rot terdamse zaak behandelde. Nu is de heer Van Walsum, die voor de oorlog een vooraanstaand C.H. was, meer van standpunt veranderd. Maar op zo korte termijn is zulk een veran dering wel treffend. Later kwam hij nog eens op dit punt terug en sprak toen over „nieuwe vormen, waarbij de gemeentelijke zelfstandigheid zoveel mogelijk ge handhaafd wordt, omdat erin ligt een fundamenteel gedeelte van ons gezon de volksleven". Dit lijkt weer beter, maar het is toch heel wat minder krachtig dan zijn vroegere verdediging der autonomie. Hij deed trouwens, blijkens het ver- Blag in de Nw. Rott. Courant, nog een uitlating, die dit keer uit socialistische monde moest verbazen. Hij sprak n.l. over de conjunctuurbeheersing en zei toen: „Tot nog toe is er van die beheer sing niet veel terecht gekomen, om dat juist in tijden van hausse de mens niet geneigd is tot beperkin gen te geraken. Men moet ook de economen in gebreke stellen, omdat ze ophouden daar, waar ze de poli tici en bestuurders zouden moeten adviseren, wat dezen nu moeten doen". Voor een socialist is dit wel een autonoom oordeel. In een garage te Schoonhoven is gisteren de 23-iarige petroleumventer W. den Haak uit Streefkerk door ben zinedampen om het leven gekomen. De man is, nadat hij zijn auto warm had laten lonen, bezig geweest met 't vullen van bussen. Zijn broer vond hem enige uren later bewusteloos. Twee geneesheren zijn geruime tijd vergeefs bezig geweest, de levensgees ten op te wekken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Duizenden mensen hebben gisteren in Rome de begrafenis van de beroem de zanger Renjamino Gigli bijgewoond. Het stoffelijk overschot is bijgezet in de Argentijnse nationale kerk. Naast de baar lienen vier beroemde collega's van de overleden tenor, na- meliik Maria Canglia sopraan), Giaco- mo Lauri Voloi en Tito Schipa (te nors) en Gino Bechi (bariton). In de stoet lieDen vertegenwoordigers van de stadsbesturen van Rome. Recanati (waar Gigli geboren werd), Rovigo (waar hij zijn debuut maakte) en Spo- leto. In de uitvaartdienst zong de 65-ja- rige Lauri Volpi „Salve Regina" van Saverlo Mercadante en „Panis Ange lus" van Cesar Franc. De nationale woningbouwlening heeft een zware wissel getrokken op de cijfers van de spaarbank voor de stad Amsterdam in november. De uit betalingen hebben de inbreng met f 2.9 miljoen overtroffen. Het tegoed is ge daald van f 151.812.180 tot f 148.900.860. De directie meent, dat de inbreng op zichzelf in november niet teleurstel lend was; ze overtreft die van novem ber 1956. De afdeling Zuid-Beveland van de Chr. Plattelands Meisjes Bond kwam za terdagmiddag in de Opril te Goes bijeen onder leiding van mej. C. Dekker. Tijdens deze bijeenkomst werden naai machines gedemonstreerd. Na de pauze werd een bestuursverkiezing gehouden. Thans bestaat het bestuur uit de dames C. Dekker, J. de Jager, M. Rouw, I. de Jager en J. Markusse. Twee nieuwe leden gaven zich op. Op de slotzitting van het in Arnhem gehouden congres van het Nederlands Instituut van Middelbare en Hogere Technici heeft de directeur der Kema, prof. ir. G. de Zoeten zaterdag gesproken over de elektriciteitsvoorziening in de toekomst. Ter inleiding zei hij hier over, dat de elektriciteitsvoorziening van het begin af tot op de huidige dag voortdurend is toegenomen. De wereldproduktie aan elek trische energie was voor het jaar 1955 1600 miljard kwh, waarvan ruim 11 miljard voor Nederland, terwijl verwacht wordt dat over tien jaar reeds een kwart van de totale energie in elektrische energie zal worden omgezet. Deze toenemende neiging de „om weg" via de elektrische energie te kie zen, vindt primair zijn verklaring in het feit, dat er geen andere energie vorm is die zich beter leent tot om zetting bij de verbruiker in energie vormen waaraan behoefte bestaat. Daarbij komt nog dat het transport van elektrische energie betrekkelijk gemakkelijk mogelijk is. Het is duide lijk, aldus spreker, dat de vraagstuk ken die voor de toekomst de aandacht zullen vragen, liggen op het gebied van de produktie van elektrische ener gie en het transport van deze energie op grote schaal. Het is dan ook geen wonder dat men in de elektriciteitswereld en ook daar buiten heeft omgezien naar andere energiebronnen, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan olie. Het Briase staatsbedrijf bijv. heeft beslo ten 17 centrales voor het verwerken van stookolie in te richten. Daarmee verwacht men dan negen miljoen ton steenkolen per jaar te besparen op 'n totale behoefte van de elektriciteits- produktie van 40 miljoen ton per jaar. Ook in Nederland bestaat een tenden tie steenkolen in zekere mate door olie te vervangen. Blijvende uitkomst kan langs deze weg echter niet worden verkregen en van de windkracht valt niets van betekenis te verwachten. Ook de mogelijkheid de getijden aan de zeekust te gebruiken, is beperkt. De grondstoffenpositie van de West- europese elektriciteitsvoorziening, en met name ook die van Nederland blijft wankel, zodat dan ook velen de toe komstige oplossing zien in de toepas sing van kernenergie, ten aanzien waarvan Groot-Brittanië is voorgegaan door de bouw van de centrale Calder Hall en in 1965 hoopt men daar reeds kernreactorcentrales in dienst te heb ben met een gezamenlijk vermogen van 6000 mw, waarmede een bespa ring van 18 miljoen ton steenkolen per De gemeenteraad van Haamstede heeft besloten toe te treden tot de Stichting Eilandgemeenschap Schou wen en Duiveland met een aanmoedi gingscontributie van tien gulden per jaar. Blijkt dat de stichting een ge zonde activiteit ontplooit, dan zullen b. en w. de raad voorstellen de dona tie te verhogen. Besloten werd een stedebouwkundig adviesbureau opdracht te geven het rioleringsplan voor deze gemeente aanbestedingsklaar te maken.1 Uit de hierover gevoerde discussie bleek dat het niet in de bedoeling ligt dit plan binnen korte tijd uit te voeren, doch het in portefeuille te houden voor het geval werkloosheid zou optreden en objecten voor werkverruiming nood zakelijk zijn. Naor de directie verwacht, zal de omzet van de Veilingsvereniging Zuid- Beveland, gevestigd te Goes, vandaag omstreeks het middaguur een omzet overschrijden van f 10 miljoen, gere geld vanaf 1 april j.l. jaar zal kunnen worden bereikt'. In de V.S. is de drang naar een vervanging van de fossiele brandstoffen veel min der groot, omdat de winning van deze brandstoffen daar eenvoudiger en dus goedkoper is. Vandaar dat dit land ggen zo grootscheepse opzet voor de bouw van kernreactorcentrales kent, maar nog slechts besloten heeft tot de stichting van enkele centrales met ver schillende typen reactoren. (Van een onzer redacteuren) In het laatste nummer van „Ons Jonge Platteland" wordt de huidige structuur van de Christelijke plattelandsorganisaties kritisch bekeken. Dit gebeurt door de heer T. Tolman, hoofdbestuurslid van de lande lijke en oud-voorzitter van de Friese C.J.B.T.B. Hij spreekt hier in het openbaar wensen uit, die al lang in de kring van de Christelijke plattelands jonger en leven, doch die tot dusver slechts intern aan de orde werden gesteld. In de eerste plaats noemt de heer Tolman het een hartewens, dat iedere jongeman, die in de land- of tuin bouw werkt, lid wordt van de C.J.B.T.B. Dat geldt dus ook voor jonge landarbeiders. Er zal nog wel heel wat moeten gebeuren, voor dit ideaal verwezen lijkt is. Het zal in vele streken van het land niet meevallen, jonge land arbeiders lid te doen worden van de bond, die van ouds slechts voor boe renzoons was bestemd. Naamswijzi ging alleen is hiervoor niet voldoende. Daar komt nog wat bij: het is ge bruikelijk, dat een boerenzoon, als hij zich zelfstandig op een bedrijf heeft gevestigd en dus boer wordt, van de jongerenorganisatie naar de C.B.T.B. overgaat. Een jonge landarbeider is echter al landarbeider en behoort dus reeds lid te zijn van de N.C.L.B. Maar welke praktische moeilijk heden hier nog mogen liggen, het is een verblijdend teken, dat een der gelijke ontwikkeling hier als het „wen kend perspectief" voor de C.J.B.T.B. naar voren wordt gebracht. Dan geeft de heer Tolman zijn ge dachte over de C.P.B.P. De volledige naam van deze organisatie luidt offi cieel nog steeds Christelijke Bond van Boerinnen, Boerendochters en andere Plattelandsvrouwen en -meisjes. Hoe wel de boerinnen hier wel erg voor op staan, is deze bond dus van het begin af voor alle plattelandsvrouwen bedoeld geweest. Men spreekt tegen woordig ook steeds over de Christe lijke Bond van Plattelandsvrouwen en het wordt tijd, dat die oude en on uitsprekelijke naam nu ook officieel verdwijnt. Hier doet zich echter weer een andere moeilijkheid voor, die de C.J.B.T.B. niet kent, i.l. het samen gaan van oudere vrouwen en jonge meisjes in één bond. De heer Tolman noemt dat „paedagogisch en psycholo gisch fout". Weliswaar heeft men soms de plaat selijke afdeling gesplitst in een A- en een B-groep, resp. voor jongeren en ouderen. De heer Tolman is echter van mening, dat de C.B.P.B. te veel door ouderen bestuurd en beïnvloed wordt. In verschillende streken valt dan ook waar te nemen, dat deze or ganisatie veroudert, omdat de jonge ren niet voelen voor toetreding. De heer Tolman pleit daarom voor een splitsing van de C.B.P.B. in af zonderlijke organisaties voor ouderen en jongeren, maar het voorbeeld van de mannen. De Christelijke platte landsmeisjes zouden dan met de C.J.B.T.B. een twee-eenheid kunnen vormen. Er zijn nu reeds tal van aan rakingspunten in het wedstrijdwezen, de gezamenlijke bondsdag, de excur sies, plaatselijke jaarvergaderingen en dergelijke. Samengaan in één organisatie is dus heel goed mogelijk, maar altijd samen vergaderen gaat niet, door het grote verschil in interesse. Als de jongens spreken over veevoeding of ruilverkaveling, kunnen de meisjes beter afzonderlijk bijeen komen, om een huishoudelijk of cultureel onder werp te bespreken. Het zou dus moeten worden één Christelijke jongerenbond met twee secties, die samen vergaderen, wan neer dit mogelijk is. Een nauwe sa menwerking tussen de C.B.T.B. en C.J.B.T.B. enerzijds en tussen de meisjessectie in laatstgenoemde bond en de vrouwenbond met wederzijdse vertegenwoordiging in de besturen anderzijds acht de heer Tolman zeer aan te bevelen. Wij geven hierbij zijn in het arti kel „Een nieuwe weg?" ontwikkelde persoonlijke gedachten door, omdat we op grond van een jarenlange erva ring met deze organisaties zijn visie alleszins de overweging waard achten. Dit is een foto van het 1100 ton metende Engelse Poolschip „Schackleton", dat zaterdag in het Zuidpoolgebied op een ijsberg is gevaren. Deze foto werd gemaakt toen de „Schackleton" in oktober 1956 uit Southampton vertrok naar het Zuidpoolgebied. Voor de leden van de Christelijke vakbeweging in de westhoek van Schouwen worden deze winter drie praatavonden georganiseerd. Op de eerste avond, gehouden in het Geref. jeugdgebouw te Haamstede, heeft de districtsbestuurder, de heer H. Been hakker te Middelburg het onderwerp „Bestuursvorm en taak van het C.N.V." besproken. Een geanimeerde bespreking ^volgde. De voorzitter, de heer J. Bouwman, opende en sloot deze geslaagde avond. Op de volgende bijeenkomsten zal worden gesproken over „De werk gelegenheid in Nederland en in het bijzonder op Schouwen-Duiveland" en „De bezitsvorming". Deze onderwer pen zullen worden Ingeleid door een der leden van het dagelijks bestuur van het C.N.V. Op zaterdag 7 december zal te Haamstede een Sinterklaasmiddag voor de kinderen der leden worden gehouden. Radio-Moskou berichtte, dat het laatste gedeelte van de raket van de eerste Spoetnik, dat tezamen met de kunstmaan rond de aarde draaide, nog steeds in de lucht is. Het had om 04.00 uur Ned. tijd 894 omwentelingen rond de aarde gemaakt. Verscheidene westelijke geleerden hadden zondag verklaren te geloven, dat de raket reeds uiteen was geval len of neergestort. Op het Polanetarium van Moskou verklaarde men, dat de raket wel zeer binnenkort^ haar einde tegemoet gaat, wellicht vandaag reeds. De Rotterdamse politie stelt in overleg met de officier van jus titie, mr. H. van Buuren op het ogenblik een onderzoek in naar puzzels, zoals die de laatste tijd in verschillende bladen zijn ver schenen. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeen teraad van St. Laurens o.l.v. burgemees ter W. Baas. De voorzitter deelde mede, dat de uitkering over 1957 uit het Ge meentefonds per inwoner met 13,50 wa» verhoogd tot f30,53. Besloten werd tot intrekking van de onlangs aangebracht» wijziging i nde algem. politieverordening o.a. inzake het misbruik maken van d» buswachthuisjes. Ged. Staten hadden om verschillende redenen bezwaar gemaakt wijziging in de alg. politieverordening komstig de voorgestelde redactie van Ged. Staten. Besloten werd tot toeken ning van een premie tot een bedrag van hoogstens f50,voor het aanbrengen van een closet in het perceel Gapingese- weg no. 6. B. en w. stelden voor tot het aanvragen van een subjectieve verhoging van de al gemene uitkering met ingang van 1958. In het schrijven wijzen b. en w. er op, dat verschillende uitgaven o.a. voor gees teszieken welke alleen reeds met f3.500 moest worden verhoogd; op de begroting een post van f6.600,— uit de saldo-reser ve moest worden gebracht. Voorts kon deze begroting slechts met ingrijpend» bezuinigingen sluitend worden gemaakt Noodzakelijke werken als b.v. riolering met zuiverings-installatie, onderhoud be strating Noordweg enz., kunnen niet wor den uitgevoerd. Het voorstel werd z.h.st aangenomen. Van de fa. C.V. J. Mesu Zn. was een verzoek ingekomen om een strook grond van 2% meter breedte tussen de smederij van Hillebrand en het pand Noordweg 174 te mogen kopen. B. en w. stelden voor dit verzoek niet in te willigen, aan gezien dit in de toekomst de enige uitweg blijft voor de nieuwe kleuterschool en d» speelplaats. Wel zal een vrije uitweg worden verleend voor de bewoners van de ter plaatse te bouwen nieuwe wonin gen. Van maandag 16 tot woensdag 18 december a.s. zullen de opleidingssche pen „Eider" en „Trave" van de marine van de Duitse bondsrepubliek een niet- officieel bezoek brengen aan Rotter dam. Het Russische persbureau Tass heeft meegedeeld, dat twee honden, de eerste levende wezens zijn geweest, die met een raket honderd kilometer boven de aarde zijn geweest, Albina en Damka. Een derde hond, Malysjka, was op een hoogte van 45 tot 80 km naar de aarde teruggeschoten. Er was nog een hond bij de proefnemingen betrokken, Kozyafka. Morloc? fg»rfv Burgemeester Jhr. I. F. den Beer Poortugael zal op 9 december a.s. het nieuwe gebouw van de Coöp. Boeren leenbank te Veere, aan de Kade no. 9, officieel in gebruik stellen. Een luisterrijke boerenbruiloft vormde zaterdag in Wageningen het slot van de viering van het achtste lustrum van de Wagening- se vrouwelijke studentenvereni ging. - De bovenste foto laat zien hoe de bruidegom, met zijn bruid per landauer op weg naar het stadhuis. - Op de onderste foto zien we hoe het bruidspaar, dat door een erehaag volkomen in stijl het stadhuis verliet, nog tijd vond voor een hartelijke zoen. De officieuze oprichting vond plaat, van een afdeling van de Ned. Chr bond van huispersoneel. Getracht za worden op 7 januari a.s. een afdeling van „Werkende jeugd" op te richten Ds. Verwey, Hervormd predikant, hield een korte toespraak over „Het ko ninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid" Een collecte voor het fonds D.E.L. bracht f 19,71 op. De avond werd ver der gevuld met zang en wedstrijden. Na afloop werd een verloting gehou den, waarvoor de prijzen beschikbaar waren gesteld door plaatselijke zaken mensen, die hiervoor hartelijk dank werd gezegd. Op de sportparken te Oosterbeek Velp en Emmen zijn reeds de ijsbanen geopend. Zoals bekend hebben eerst bedrij ven prijsvragen het licht doen zien. Hun voorbeeld is gevolgd door parti culieren. Grote bedragen worden in 't vooruitzicht gesteld, aldus de politie, en ook verliezers kunnen nog voor prijzen in aanmerking komen. Daar naast gaat, volgens de advertenties, ook geld naar liefdadigheidsinstellin gen, maar welke bedragen deze in han den krijgen, wordt niet gepubliceerd. De politie zegt verder, bij beschou wing van enkele puzzels te hebben vastgesteld, dat het begrip „zwendel" ernstig wordt benaderd. Gezien de on logische manier van beredeneren, die de samenstellers aanvoerden bij het beantwoorden van de gestelde vragen, was het onmogelijk, een juiste oplos sing te geven. Zodoende konden zij een grote „pot" vormen, waardoor het deelnemen aantrekkelijk moest wor den gemaakt, aldus wees het onder zoek verder uit. Grote bedragen wer den bovendien genoemd, doch men vertelde er niet bij, dat dit het bruto- bedrag was, waarvan nog 'n groot ge deelte aan onkosten, salarissen, ver goedingen e.d. moest worden afgetrok ken. Bij wijze van voorbeeld zegt de po- litie nog, dat bij een onderzoek naai voren was gekomen, dat van een be drag van f 3.000 opbrengst f 190 naa liefdadige instellingen ging. Dit is or geveer 6'A pet. en niet 20 pet., zoal werd geannonceerd. In de pot bier f780, want de puzzel had geen goed antwoorden opgeleverd en f 2030 wer voor salaris en onkosten gebruikt. Hoe wel dus f780 in de pot aanwezig wa werd de volgende puzzel aanlokkelij gemaakt, door het brutobedrag va f 3000 vet te vermelden. De Chr. besturenbond te Arnemui den belegde een propaganda-avond ii het verenigingsgebouw. De heer K Zuidema, bestuurder van het N.C.B sprak over de betekenis van de Chris telijke organisatie en lichtte divers facetten van de bestedingsbeperkin toe. De propaganda-commissie van d Chr. besturenbond gaf op voortreffe lijke wijze enkele voorbeelden vai Tactiek voor de werving van nieuw<

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3