1 RAZZIA'S in DJAKARTA Streekverbetering in Zak van Zuid-Beveland komt op gang Na moordaanslag op president Soekarno Boodschap van minister Luns aan president Soekarno Indonesische kabinet besprak de toestand in het land Laatste K.L.M.^vliegtuig weg zonder passagiers Hoofd van Jordaanse delegatie bestandscommissie vervangen PROT ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen contact meer Annuleringen Repatriering Nederlanders wordt voortgezet Hoessein wil bemiddelen inzake Marokko Hulp aan landgenoten in Indonesië Stevenson niet naar Parijs Resultaten nog geheim GEBAAR VAN GOEDE WIL Israël dient weer klacht in Volgend jaar begint werk pas goed Agrarische-sociale en huishoudelijke voorlichting zijn moeilijke punten J. C. Gordeau verlaat CJMV Enschede SPINAZIE Kunstmaan van VS startklaar WEERBERICHT Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bukantoren- Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27. Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per e>-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3874 Hoofdredacteur: r hagookt Directeur: jacq de Smit Dinsdag 3 december 1957 Raad van Middelburg (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.29 u., onder 16.31 u. Maan op 15.01 u., onder 5.15 u. Hoogwater woensdag 4 dec.: Vlissingen: 12.04 u. 1.71 m., u. m. Terneuzen: 0.13 u. 1.91 m., 12.28 u. 1.87 m. Wemeldinge: 1.18 u. 1.59 m., 13.36 u. 1.40 m. Zierikzee: 1.02 u. 1.39 tn., 13.18 u. 1.19 m. ROOSKLEURIG kan de situatie in Indonesië allerminst genoemd worden. Terwijl de Nederlanders in grote delen van het rijk worden geboycot en terwijl de 24-uur-staking in de Nederlandse bedrijven volgens opdracht ls uit gevoerd, worden in Djakarta razzia's gehouden en de strenge veiligheidsmaat regelen genomen tegen eventuele ongeregeldheden. Zwaar bewapende agenten van de veiligheidspolitie bewaakten maandag de residentie van Hatta. Degenen die nog met de laatste toestellen van de k.l.m. het land uit wil den, werden aan een uitermate streng onderzoek onderworpen. Het laatste vliegtuig, de „Electron" is na een geredetwist tussen burgerlijke en militaire autoriteiten zonder passagiers en bagage vertrokken. Het hoofd van de immigratiedienst in Djakarta heeft gisteren verklaard, dat op een enkele uitzondering na, geen Nederlander in Indonesië zal worden toe gelaten. En thans doen in de Indonesische hoofdstad geruchten de ronde, dat alle uitreisvisa voor Nederlanders zullen worden ingetrokken. Hiervan kon echter geen officiële bevestiging worden verkregen. De gezagvoerder van de „Electron de heer P. J. Krouwel, die na lang op onthoud mocht starten uit Djakarta zonder passagiers en bagage heeft in Singapore verklaard, dat het toestel voor het vertrek grondig is doorzocht. Het weer uitladen van de bagage uit het toestel de passagiers waren ook al startklaar, maar moesten weer uit stappen gebeurde door enkele Eu ropese employees van de K.L.M. Het grondpersoneel van het vliegveld stond werkloos toe te kijken. Toen het toestel eenmaal in de lucht was, weigerde de controletoren de sig nalen van de „Electron" te beantwoor den. Men moest dus onmiddellijk con tact opnemen met Singapore Gisteravond is op Schiphol de „Til burg" geland, die zondagmorgen uit Djakarta was gestart. Het was de laat ste machine, die nog met passagiers mocht vertrekken. Een van de reizi gers verklaarde bij aankomst: „De toe stand van vele Nederlanders is af schuwelijk. Velen willen weg in ver band met de onzekere toestand". De K.L.M. en de Kon. Rotterdamse Lloyd hebben gisteren vele annulerin gen te verwerken gekregen van ge- NEDERLAND heeft maatregelen voor bereid om de noodzakelijke voortgang te verzekeren van alle voorzieningen met betrekking tot de Nederlanders in Indonesië. De gewone repatriëring van Nederlanders uit Indonesië wordt voorshands op de gebruikelijke manier voortgezet. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn bemiddeling aangeboden in het Spaans-Marokkaanse geschil over Ifni. De koning heeft tegenover de am bassadeur van Marokko en Spanje de hoop uitgesproken, dat het conflict vreedzaam geregeld zal worden opdat aan de goede betrekkingen tussen Spanje en de Arabische landen geen afbreuk zou worden gedaan. Bij een aanval op een Spaans con- vooi in de Spaanse Sahara zijn zestien guerillastrijders om het leven geko men en 50 gewond. boekte passagiers, die plotseling hun passage introkken. De super-constella- tion van de K.L.M. „Photon" is van Schiphol vertrokken met eindbestem ming Singapore en niet Djakarta. Daardoor gingen vijf reizigers niet mee. Van de 131 Nederlanders, die passage hadden geboekt op de „Willem Ruys", hebben 63 personen hun reis afgezegd. Het hoofd van de immigratiedienst in Djakarta adviseerde de vertegenwoor diger van de Kon. Rotterdamse Lloyd namelijk, geen passagiers naar Indo nesië te laten komen, aangezien zij zich niet zouden mogen ontschepen. De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" te Den Haag heeft na een gisteren gehouden vergadering be sloten een bijeenkomst te beleggen met vertegenwoordigers van aanver wante organisaties en verenigingen. Het ligt in de bedoeling een beroep op het Nederlandse volk te doen, zoals dit ook is gebeurd na de Hongaarse op stand. Reeds nu is de stichting bereid gif ten in ontvangst te nemen. Haar giro nummer is 308. Het adres is Anna Paulownastraat 11 te 's-Gravenhage. Adlai Stevenson, tijdelijk adviseur van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, heeft verklaard niet te verwachten dat hij zal deel nemen aan de N .V.O.-top conferentie die 16 december in Parijs begint. Als de regering hem zou verzoeken te gaan, zou hij Jat verzoek ongetwijfeld in overweging nemen. Stevenson voegde hieraan toe dat zijn adviserende taak deze week zal eindigen, iets eerder dan verwacht werd. Dag Hammarskjoeld, de algemeen secretaris van de V.N., is naar Amman gevlogen, om daar een on derzoek in te stellen naar de moei lijkheden tussen Jordanië en Is raël. - Deze telefoto laat zien, toe koning Hoessein (links) Hammars kjoeld in zijn paleis te Amman begroette. Het administratieve hoofd van de Russische burgerluchtvaart, maar schalk P. Zjigaref, zal binnenkort een oezoek aan Londen brengen om met Britse functionarissen te spreken over burgerluchtvaartkwesties. Aan de Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta is gisteren opdracht gegeven, namens de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, de volgende bood schap doorgegeven aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken ad interim: „Ik wens Uwe excellentie de verzekering te geven, dat het mij een vol doening is te vernemen, dat de president en zijn kinderen ongedeerd zijn ontkomen. Tezelfdertijd breng ik mijn oprechte sympathie over aan hen die gewond zijn en alle nabestaanden der slachtoffers van deze wrede daad". (w.g.) LUNS (Néd. minister van buitenlandse zaken) Het Indonesische kabinet is maandagavond in bijzondere vergade ring bijeengekomen ter bespreking van de mislukte moordaanslag op president Soekarno, kwesties betreffende de werkzaamheden van de commissie van zeven inzake het leger en de actie tot bevrijding van West-,Irian. Na afloop werd gezegd, dat de besprekingen nog van ge heime aard waren. De garnizoenscommandant van Dja karta, luitenant-kolonel Dachjar, heeft gisteren meegedeeld, dat er een aantal belangrijke personen was gearres teerd, die worden verdacht van de deelneming aan het complot om pre sident Soekarno om te brengen. Hij wilde evenwel niet zeggen hoeveel personen zijn gearresteerd en evenmin wilde hij namen noemen. Met stalen helmen uitgeruste troe pen hebben in de Indonesische hoofd stad op grote schaal razzia's gehouden. Alle motorvoertuigen, evenals alle voorbijgangers werden aan een zorg vuldig onderzoek onderworpen. Bo vendien werden tal van huizen door zocht, alsmede op zondagavond de bi oscopen. Het resultaat van de actie is niet bekend gemaakt. REACTIES De „New York Times" heeft in zijn uitgave van maandag verontwaardigd gesproken over de laffe moordaanslag op de president. Het blad zegt het wel iswaar vaak niet met bepaalde stellin gen en de politiek van Indonesië eens te zijn geweest, maar het acht een moord een verkeerd en onredelijk wa pen. President Soekarno heeft in het af gelopen weekeinde talrijke telegram men ontvangen waarin hij wordt ge lukgewenst met zijn ontsnapping aan de dood. Telegrammen werden ont vangen van president Eisenhower, president Shukru el Kuwatii van Sy rië, president Nasser van Egypte, pre- De vorst, nog tamelijk onver wacht. heeft bezit genomen van Nederland, heeft nu reeds boven de rivieren de schaatsliefhebbers naar de gladde ijzers doen grijpen en naar de aangelegde ijsbanen doen trekken. Met name daar, waar tennisbanen e.d. slechts met een dunne laag water bespoten rijn, ls het ijs na een of twee nachtvorsten „al dik genoeg". sident Worosjilof van de Sowjet-Unie en van de hoofden van de diplomatie ke vertegenwoordigingen van India, Zuid-SIavië, Tsjecho-Slowakije, Enge land, Australië, Denemarken, Irak, Pakistan, West-Duitsland, Hongarije, Afghanistan en Nederland. Het hoofd van de Jordaanse delega tie bij de gemengd Israelisch-Jordaan- se bestandscommissie, luitenant-kolo nel Mohammed Izhak, zal worden ver vangen door Rachid Aoureikat. Waarnemers in Amman zijn geneigd deze vervanging te beschouwen als 'n „gebaar van goede wil" van de zijde van Jordanië. Deze geste zou een aan wijzing kunnen zijn voor een vermin dering van de spanning tussen Jorda nië en de bestandscommissie. Kort voordat de besprekingen tus sen de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, en de Jordaanse mi nister van buitenlandse zaken, Rifai, maandag tc Amman zouden worden hervat', heeft de Egyptische zaakgelas tigde te Amman minisfr Rifai mede gedeeld, dat de regering te Cairo het standpunt van de Jordaanse regering Deze natuurlijk Amerikaanse machine kan een grote toekomst krijgen. Het apparaat wisselt n.I. bankpapier om in munten: en tot op de cent nauwkeurig, onver schillig welke waarde aan bank papier erin gestopt wordt. De bankbiljetten mogen oud, vies en verkreukeld zijn; maar niet vals of van een vreemde valuta. Het apparaat werkt elektronisch en wordt op de bijgaande foto gepre senteerd door William A. Patzer, de uitvinder die tevens directeur is van de stofzuigerfabriek, die de machines maakt De Streekverbeteringscommissie voor de Zak van Zuid-Beveland werkt nu ongeveer een jaar. Vorig jaar is de commissie geïnstalleerd met het doel de bevordering van het welzijn van het agrarische en voorzover mogelijk ook van het overige deel van de bevolking in de Zak van Zuid-Beveland. Het begin is erg moeilijk geweest. Er was geen tijd van voorbereiding en verschillende uitgangspunten, in het bijzonder op de terreinen van de agrarische-sociale en huishoudelijke voorlichting ontbrakén. Bovendien stond de bevolking wat gereser veerd tegenover deze commissie. Maar nu er een jaar gewerkt is kan toch vastgesteld worden, dat er meer enthousiasme bestaat. Voor 1958 is een werkprogramma samengesteld. Dit is ons meegedeeld tijdens een persconferentie, die gistermiddag in hotel „De Korenbeurs" te Goes is gehouden. Het is noodzakelijk, dat de bevol king zelf zoveel mogelijk wordt be trokken bij de opzet en uitvoering der plannen. Intussen is wel gebleken, dat pas volgend jaar met het streekverbe- teringswerk kan worden gestart en, mede gelet op de stand van de herver kavelingswerkzaamheden, voortzetting van het werk tot eind 1961 wenselijk wordt geacht. Na dit jaar zal de be volking het zelf moeten doen en zal daartoe in staat moeten zijn. Daar gaat het om. Dit jaar zijn in Ellewoutsdijk, Baar land en Oudelande kernen van ratio nalisatie-bedrijven opgericht. In 1958 zal in elke gemeente (het plan omvat zes gemeenten en zeven dorpskernen) een dergelijke kern worden gevormd In de praktijk is gebleken, dat zo'n kern een sterke stimulerende invloed uitoefent op de omgeving. Over het gehele gebied zal nu een net van ratio nalisatie-bedrijven worden gelegd. Een kern bestaat uit ongeveer 12 be drijven. Bedrijfsplan De opbouw van het bedrijfsplan wordt bevorderd door het beschik baar stellen van een bedrijfspremie. Dat moet worden gezien als een aan moedigingspremie en zal in overleg worden besteed aan rendabele, ur gente investeringen. De premie mag niet meer bedragen dan 30 pet van het te investeren bedrag. Voor deze kernen is een extra-assis tent aangesteld. 's-Heer Abtskerke en Scherpenisse bijv. geven goede voor beelden van deze kernen. Investe ringsobjecten zijn: mechanisatie, stal- verbetering en inrichten van bewaar plaatsen. De melkcontrole liet veel te wensen over. Dit zal gestimuleerd worden door het verstrekken van een groeps- premie en zal zeker leiden tot veever betering. Voorts zal een intensieve ac tie voor veevoeding gevoerd worden. Ook staan excursies, demonstraties en cursussen op het programma. De be langstelling hiervoor is groeiende. Nieuwsbrief Dan is er nog de nieuwsbrief, die maandelijks verstrekt wordt en be doeld is als contactmiddel tussen de bevolking en de commissie. De brief blijkt in een grote behoefte te voor zien. In 1958 zal ook de bedrijfseconomi sche voorlichting aangepakt worden op grond van boekhoudkundige be drijfsgegevens. Daar wordt veel van verwacht. Een ander element is de verschijning van een waarschuwings- kaart voor de plantenziektebestrijding, zoals dat gebeurt in andere delen van Zeeland. Tot slot zal een onderzoek worden ingesteld naar de kwaliteit van van het zaaizaad, in samenwer king met de Keuringsdienst en zullen demonstratieveldjes worden aange legd. Het jaar 1957 moet worden be schouwd als een aanloopperiode. De landbouwkundige voorlichting zal zich het volgend jaar over het gehele ge bied uitbreiden. De agrarische-sociale en de huishoudelijke voorlichting staat nog maar in de kinderschoenen. Agrarisch-sociaal De agrarisch-sociale voorlichting vormt eigenlijk de afsluiting van het streekverbeteringswerk. Een basis voor dit werk ontbreek nog. De basis zal moeten worden gevormd door de resultaten van een onderzoek naar de sociologische structuur Van het gebied. Na dit onderzoek kan de eigenlijke voorlichting worden aangepakt. Dit is echter een ontzaglijk moeilijk terrein. Hoe liggen de sociale verhoudingen in de streek? Door middel van een enquête en ge sprekken met deskundigen uit deze streek zal getracht worden een inzicht te krijgen in de verhoudingen. Dan kan pas met de voorlichting worden begonnen. Men verwacht volgende zo mer met dit onderzoek gereed te zijn. Nadrukkelijk is ons nog meegedeeld, dat de agrarische-sociale voorlichting, alsmede de huishoudelijke voorlichting liggen op het terrein van de vakorga nisaties. (Zie ook pag. 2) deelt in kwesties die Hammarskjoeld met Rifai bespreekt. In een maandagavond na de be sprekingen uitgegeven gemeen schappelijke verklaring wordt ge zegd, dat de JoHaanse regering Hammarskjoeld verzekerd heeft, dat zij zeer nauw wenst te blijven sa menwerken met de V.N.-organisatia voor toezicht o; de naleving van het bestand. Verder wordt in de verkla ring gezegd, dat nu de Jordaanse regering haar standpunt heeft toe gelicht, de secretaris-generaal ver dere stappen zal doen om de moei lijkheden op te lossen. Klacht van Israël Israël heeft Jordanië maandagavond beschuldigd "a,. voortdurende schen ding van het akkoord over de berg Scopus door 1 :t zenden van soldaten naar de Jordaanse enclave van de ge demilitariseerde zone en door de aan leg van versterkingen in het betrok ken gebied. Hammarskjoeld zal vandaag in Is raël aankome.i voor besprekingen over de spanning langs de Israelisch- Jordaanse grens. (Van een onzer redacteuren) Het bestuur van het Christelijk Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.) heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de "secretaris voor het industriewei"; in Enschede, de Y er J. C. Gordeau. Het ntslag gaat in op 1 maart 1958, dag waarop de heer Gordeau in dienst treedt van de jeugd organisatie van het Chr. Nat. Vakver bond, dat hem ve-z- heeft als vor ming leider 3 gaan optreden. De heer Gordeau ift een 20-jariga staat van dienst in het C.J.M.V. rchter de rug. Hij begon in "947 als secre taris van de federatie Amsterdam, was in de oorlo_ jaren landelijk secretaris, daarna gedurende anderhalf jaar di recteur van het buitencentrum van het C.J.M.V. „De Ernst Sillem Hoeve". Op 15 augustus 1917 werd hij benoemd tot districtssecretaris voor Zeeland, Brabant en Liml g. Na een studiereis van acht maanden dor de Ver. Staten volgde per 15 november 1952 zijn be noeming tot secretaris voor het indus- triewerk in Ensr' -de. Ingezonden mededeling (adv.) Een fijne-keulen gerecht: Geurige (uit blik) met gevulde of harde eieren en nootmuskaat. De drietraps „Vanguard"-raket, met de eerste Amerikaanse kunstmaan in zijn kop, staat klaar om te worden ge lanceerd. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn zal de raket binnen 48 uur de ruimte worden ingeschoten, zo werd maandagmiddag gezegd. Rustig weer Droog weer met enige overdriivenda wolkenvelden. Weinig wind. Tempera turen oplopend tot boven het vries punt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1