INDONESIË WREEKT ZICH OP ALLES WAT NEDERLANDS IS Nederlandse taal wordt uii itgeba nnen Kleurloos Teleurgesteld over houding V.N. Mislukte moordaanslag op president Soekarno Acht doden en 100 gewonden Kranten en boeken verboden K.L.M. mag niet meer landen in Djakarta 24 uur-staking op Churchil had goede verjaardag ^J\rió L raó PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederlanders in Dj ember geboycot 27 JAAR OUDE LIJN OPGEHEVEN Nederlandse ondernemingen Arbeider gedood in Sluiskil Benjamini GigK (67) overleden DOOR DE WERELD ■MiiMiiraiii Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe* TeL (01100 2438; bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren- Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 20-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3873 Hoofdredacteur, r hagookt Directeur-, jacq de smn Maandag 2 december 1957 SPORT EN SPEL (Zie pagina Z en 5) Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 8.28 u., onder 16.31 u. Maan op 14.32 u., onder 4.09 u. Hoogwater dinsdag 3 dec.: Vlissingen: 11.23 u. 1.54 m. 23.49 u. 1.78 m. Terneuzen: 11.46 u. 1.71 m., u. m. Wemeldinge: 0.27 u. 1.51 m,, 12.49 u. 1.27 m. Zierikzee: 0.13 u. 1.33 m., 12.31 u. 1.08 m. Zaterdagavond om 9 uur plaatselijke tijd is in Djakarta een mis lukte aanslag gepleegd op president Soekarno. De president en zijn gezinsleden bleven ongedeerd. Acht anderen werden gedood en meer dan honderd personen gewond, o.w. een groot aantal kleine kinderen. De aanslag, die geschiedde met hand granaten werd uitgevoerd toen de pre sident zich in een school bevond, die door zijn kinderen wordt bezocht. De handgranaten werden naar de presi dent geworpen, toen deze op het punt stond per auto naar zijn paleis terug te keren. Schoolkinderen Volgens ooggetuigen was de vloer van het klasselokaal van de school, waar de gewonden, in afwachting van hun vervoer naar het centrale zieken huis, waren neergelegd, doordrenkt van het bloed. Het nieuws van de aanslag werd verscheidene malen door radio-Dja karta omgeroepen. Hiervoor werd een uitzending van gamelanmuziek telkens onderbroken. De meeste slachtoffers vielen onder de schoolkinderen, die zich in de omgeving van de presiden tiële auto bevonden, toen deze op het punt was weg te rijden. Gemeld wordt, dat twee leden van het motorescorte van de politie, die voor de auto uit reden, als gevolg van de aanslag zijn gedood. Radiorede President Soekarno hield zondag ochtend een voor geheel Indonesië be stemde radiorede, waarin hij Allah dank bracht voor het feit, dat hij ge spaard bleef. In een toespraak van twee minuten zei hij: „Dit is mijn stem. Ik heb met diep leedwezen vernomen, dat er bij de aanslag slachtoffers zijn gevallen onder de leerlingen van de lagere school in Thikini, onder hun moeders en onder de leden van mijn eigen lijf wacht en dat sommigen hunner hier bij zelfs het leven hebben verloren. Ik betuig mijn diepst gevoelde mede leven met deze slachtoffers van een terroristische daad. Arrestaties verricht De militaire commandant van Dja karta heeft zondag aan journalisten medegedeeld, dat de veiligheidspolitie een aantal personen heeft aangehou den, van wie aangenomen wordt dat rij betrokken zijn geweest hij de mis lukte aanslag op president Soekarno. Overste Dachjar gaf geen nadere bij zonderheden behalve dat „de aanslag een poging is geweest tot een politieke moord" Nederlanders in Djember (Oost- Java) wordt service geweigerd in winkels, bakkerijen, restaurants, wasserijen, bioscopen en benzine pompen. Zij krijgen slechts be perkte stroom in hun woningen en worden afgesloten van de water voorziening indien zij eigen put ten hebben. De boycot-actie werd afgekondigd door het „Bevrijdingscomité West- Irian", omdat de debatten in de V.N. over West-Nieuw-Guinea voor Indo nesian ongunstig zijn afgelopen, aldus de berichten. Priesters, dokters, onderwijzers en Nederlanders in Indonesische gouver nementsdienst werden volgens de be richten uitgezonderd van de actie. De „economische blokkade" tegen Nederlanders in twee andere steden in Oost-Java, Surabaja en Malang, die donderdag begon, bepaalde zich tot het boycotten van Nederlanders in restaurants, bioscopen en dergelijke en het weigeren van openbaar vervoer. Uit Surabaja werd bericht, dat deze actie rustig verliep. Men zag slechts weinig Nederlanders in deze steden in winkels en vermaakscentra- In Djakarta is de toestand zondag rustig, maar gespannen geweest. Vol gens automobilisten zijn na de aan slag op president Soekarno de grote wegen op verschillende punten van en naar Djakarta versperringen aange bracht, waar voorbijgangers aan een nauwkeurig onderzoek worden onder worpen. ZEER ONTSTEMD over de resultaten van de débatten in de Ver. Naties betreffende de kwestie Ned. Nieuw-Guinea, heeft de Indone sische regering enkele bijzonder ingrijpende maatregelen afgekondigd, teneinde de Nederlandse invloed aldaar uit te bannen. Dc Indonesische regering heeft zondag alle publikaties in de Nederlandse taal verboden. Deze maatregel houdt in, dat zes in het Nederlands verschijnende dagbladen in Indonesië en verscheidene weekbladen gedrongen zullen worden te sluiten en dat de invoer en verkoop van vele periodieken, die in Hol land verschijnen en in Indonesië veel worden gelezen, niet meer zal worden toegestaan. In een decreet, dat zondag is bekendgemaakt, heeft de mi nister van voorlichting, Sudibjo, de voorzitter van het bevrij dingscomité voor Irian, ook het vertonen van films met Neder landse onderschriften verboden. Het verbod op Nederlandse publikaties geldt voor onbepaalde tijd. In een verklaring, die met het de creet werd gepubliceerd, zegt de In donesische regering het nodig te ach ten stappen te nemen, om het Indone sische volk te beschermen tegen Ne- „Bij de KLM is zondag bericht ontvangen, dat de Indone sische regering heeft besloten de vergunning van de KLM om te Djakarta te landen in te trekken. Deze intrekking wordt van kracht op dinsdag 3 december a.s. te 00.06 uur plaatselijke tijd. De K.LJVÏ. selt uiteraard alles in het werk om de gevolgen van deze beslissing voor de passagiers zoveel mogelijk te beperken. Maatregelen zijn genomen, dat passagiers, post en vracht voor Djakarta te Singapore of Bangkok met andere maatschappijen kunnen worden doorver- voerd en soortgelijke regelingen zullen worden getroffen voor het vervoer uit Djakarta. De K.L.M. onderhield een dienst van vijf maal per week van Djakarta op Amsterdam. Deze route bestond sinds 1930. Personeel blijft Een woordvoerder van de K.L.M. zei dat de 28 buitenlanders en 180 man plaatselijk personee op hun post zullen bl„ven, hangende instructies van het hoofdkantoor in Den Haag. Desgevraagd vernemen wij van de di rectie van de K. L. M. dat het contract tussen de Indonesische regering en de K.L.M. inzake de verlening van techni sche assistentie aan de „Garuda Indone sian Airways" een afzonderlijke over eenkomst is waarvan op dit ogenblik niet is te overzien in hoeverre de beëindiging van de vergunning om op Djakarta te vliegen daarop repercussies zal hebben. Contract voor „Garuda" Het contract tussen de Indonesische regering en de K.L.M. ten aanzien van de „Garuda Indonesian Airways" behelst dat de K.L.M. via een zgn. assistentie- groep ervaring en werkkrachten ter be schikking stelt van de „Garuda" en dat de K.L.M. als tegenprestatie van de In donesische regering daarvoor een finan ciële tegemoetkoming ontvangt. Via deze groep zijn ruim driehonderd K.L.M.-functionarissen bij de „Garuda" gedetacheerd. Velen hunner hebben hun gezinnen over laten komen toen zij bij de „Garuda" werden gedetacheerd. Zondagavond konden geen tnlichtin- Oliemaatschappij staakt exploratie op Sumatra De Standard-Vacuum Oil Co. heeft bevestigd, dat zij de olie-exploratie op Sumatra heeft gestaakt en enkele van haar overzeese exploratiedeskundigen uit Indonesië naar andere Aziatische gebieden zal verplaatsen. De leider van de exploratie- en pro- duktiewerkzaamheden der maatschap pij, H. Gipson, deelde mede, dat de maatregel genomen werd, omdat van de Indonesische regering geen toe stemming verkregen kon worden voor de exploratie en ontwikkeling van nieuwe concessiegebieden. gen worden verkregen over de hou ding van de driehonderd man K.L.M.- personeel, dat gedetacheerd is b(j de „Garuda Indonesian Airways". De Indonesische minister van voor lichting, Sudibjo, tevens voorzitter van het „bevrijdingsfront West-Irian", heeft zondagavond een algemene sta- kingtegen alle Nederlandse onderne mingen in Indonesië aangekondigd. In een radio-uitzending voor het hele land zei Sbidjo, dat het kabinet goedkeuring hechtte aan een plan van het comité tot staking. Alle arbeiders in honderd-procent- Nederlandse ondernemingen kregen de opdracht op 2 december 24 uur te staken. Sudibjo zei dat de actie op ordelijke wijze moet verlopen. De or der tot staken werd gegeven twee da gen nadat de V.N. de resolutie inzake hervatting der onderhandelingen over Nieuw-Guinea gingen verwerpen. Censuur op berichten De minister van voorlichting, Sudibjo, heeft meegedeeld, dat censuur is inge steld op berichten over het bloedige in cident. Alle berichten over deze kwestie dienen afkomstig te zijn van officiële bronnen, zei hjj. derlandse invloeden, die de nationale strijd zouden kunnen schaden. De tekst van het decreet is als volgt: 1. het is verboden dagbladen, tijd schriften of andere publikaties in het Nederlands uit te geven of te verspreiden, ook die, welke uit Ne derland afkomstig zijn; 2. het is verboden films te vertonen, waarbij de Nederlandse taal wordt gebruikt voor de onderschriften. dit decreet treedt met ingang van -1 december in werking. VIER DAGBLADEN Er zijn in Indonesië vier dagbladen, die Nederlands eigendom zijn. Het zijn de Javabode (in Djakarta), de Prean- gerbode (in Bandoeng), het Nieuw Soerabajaasch Handelsblad (in Soera- baja) en het Nieuwsblad (in Medan). Er zijn voorts twee kranten, die in het Nederlands verschijnen, doch In donesische eigendom zijn: de Nieuws gier (in Djakarta) en de Vrije Pers (in Soerabaja). De gezamenlijke op laag van al deze bladen wordt geschat op 55.000 exemplaren. Tussen de 40 en -70 procent van de lezers van deze zes bladen zijn Indonesische staats burgers. Onder de tijdschriften zijn ook religieuze periodieken, die door het gebod worden getroffen. Bijna alle Indonesische boekwinkels hebben een grote keuze aan Neder landse boeken in voorraad. Adenauers bezoek aan Londen uitgesteld De Westduitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, stelt het bezoek, dat hij volgende week aan Londen zou bren gen uit omdat hij aan griep lijdt, zo heeft een regeringswoordvoerder te Bonn bekendgemaakt. Men verwacht dat de kanselier over een dag of tien zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten, zodat hij dan de NAVO-topconferentie in Parijs zal kunnen bijwonen. Er wordt overwogen of de minister van buitelandse zaken, Von Brentano, in Adenauers plaats naar Londen zal gaan. Te Windsor in Engeland is weer de „Copper Horse handicap Steep lechase" gehouden. Higher est (no. 10, rechts) en Festival 111 maken de sprong over het water tijdens de rennen. De Britse oud-premier Sir Winston Churchill vierde zaterdag op zjjn buiten verblijf te Chartwell zijn 83ste verjaar dag. De verjaarstaart werd vrijdagavond al bezorgd, een royale taart van zeven kilo, versierd met herfstbladeren en, in tegenstelling tot de 82 kaarsjes van vorig Jaar, met een grote kaars. Veldmaarschak burggraaf Montegomery die in de tweede wereldoorlog met Churchill heeft samengewerkt, was de gast van de familie op deze belangrijke dag. Vóór het diner ging men kijken naar een program van een uur, dat de B.B.C. ter ere van de grote staatsman uitzond en dat door veldmaarschalk Montgomery werd Ingeleid. De jarige is in goede gezondheid. Hij heeft duizenden telegrammen en bood schappen met gelukwensen, alsmede vele geschenken waaronder sigaren, ontvan gen. RUSSISCHE RAKET IN ZEE GESTORT? Dr. Fred Whipple, directeur van de sterrenwacht „Smithsonian", heeft meegedeeld, dat de raket van de eer ste Russische kunstmaan waarschijn lijk zaterdagavond is neergestort. Hij zei dat de raket wellicht in het zui den van de Stille Zuidzee in zee is terecht gekomen en wel op een plek die honderden kilometers van Zuid- Amerika verwijderd li/ri. Door as gegrepen. Zaterdagmiddag is de 57-jarige trans portarbeider K. Hamelink, tijdens werkzaamheden in de silo van de co- kesfabriek te Sluiskil door een draai ende as gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De beroemde Italiaanse zanger Benja- mino Gigli is zaterdagochtend op 67-j. leeftijd in zijn villa te Rome overleden. In 1955 Is Gigli opgehouden met zingen. De zanger leed al enige tijd aan een hartkwaal. Vrijdag kreeg hij broncho- pneumonie, waaraan hij is gestorven. Zijn tweede doodsbericht Het overlijdensbericht van Gigli dat vandaag de aarde is rondgegaan is het tweede van deze zangerIn de oor logsjaren is in Europa namelijk ook het bericht verspreid, dat Gigli was over leden. De Duitsers maakten in de door hen bezette gebieden bekend, dat de- Amerikaanse troepen bij het bezetten van Napels, de beroemde zanger hadden gevangengenomen en zonder vorm van proces ter plaatse doodschoten. Alle door de Duitsers beheerste publiciteitsmedia hebben destijds necrologieën van Gigli gebracht. De Nederlandse radio-omroep zond een groot herdenkingsprogramma uit Pas na de bevrijding bleek, dat dit een propagandastunt was geweest om de door de Duitsers overheerste Italianen tegen de naderende 'Amerikanen op te zetten. Sir Winston Churchill, die vandaag zijn 83ste verjaardag hoopt te vieren, he,eft woensdag het ereburgerschap van de stad Margate ontvangen. Eea delegatie van de stad onder leiding van burgemeester John G. Read, kwam Sir Winston het certificaat in een kistje aanbieden in zijn woning aan het Hyde Park Gate te Londen. Op de foto ziet men Churchill met hei eikenhouten kistje. President Tito ondergaat thani een medische behandeling en kuur op het eiland Brioni. Tito, die, als ge meld, last van spit in de rug heeft, bevindt zich reeds enkele dagen op Brioni. Zaterdagavond is in Rotterdam- Zuid de 63-jarige losse werkman De P. uit detweede etage van zijn woning aan de Lombokstraat gevallen. Hij was op slag dood. Hij wilde het bovenlicht van een straatvenster zemen en had daartoe het opschuifraam uit zijn sponningen gehaald. Een Franse parachutiste, die als verpleegster in Algerië werkte, is doodgeschoten toen zij uit een heli kopter sprong om op een gevechtster rein hulp te verlenen. Pe verpleeg ster, Jacqueline Domerque is vroeger kampioene valschermspringen ge weest. Negen jongens van 13 tot 18 jaar, die zaterdag een Wandeltocht in da blauwe bergen ten noorden van Syd ney (Australië) maakten, zijn door een bosbrand overvallen, waardoor vier van hen om het leven zijn geko men. Een moeder van negen kinderen, inwoonster van de Canadese plaats Sherbrooke, die met haar oudste zoon van dertien de kerk had bezocht, be vond bij thuiskomst dat haar huis door brand was verwoest en dat haar ove rige acht kinderen, van acht maanden tot twaalf jaar oud, allen in de vlam men waren omgekomen. Owen Mclean komt vandaag in ons land om audities te houden in verband met de bezetting van de hoofdrol Anne Frank in de film „Het Achter huis". De circa dertig meisjes die daar voor in aanmerking komen zullen per soonlijk worden uitgenodigd. Zoals be kend waren de eisen, dat de meisjes hoogstens zestien jaar oud zijn en vol- doende kennis van de Engelse taal heb ben. DE BILT ZEGT: Het blijft koud Droog en zonnig weer, maar In het noordoosten van het land enige over drijvende wolkenvelden. Overwegend zwakke wind. Middagtemperaturen om het vriespunt. „Het Vrije Volk" schrijft, in ant woord op een vraag van het A.R. or gaan „Nederlandse Gedachten": „De P. v. d. A. wijst elk streven om het open bare leven een levensbeschouwelijk stempel op te drukken, dat grote groe pen van ons volk achteruit zou druk ken, volstrekt van de hand". Het ideaal is dus een kleurloos open baar leven. Het is precies hetzelfde als de verdrijving van de godsdienst naar de binnenkamer, zoals die in de vo rige eeuw door de liberale politici werd geleerd: bederf met uw gods dienst onze politiek niet. Biervliet, waar de P.v.d.A. zich ver zet tegen gebed en psalmgezang bij 't godsdienstonderwijs op de openbare school, is een bewijs van de ontwik keling, zoals de P.v.d.A. die wil. Met behulp van zgn. „doorbraak mannen".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1