STRENGE DRONKEN STRAFFEN VOOR WEGGEBRUIKERS I ff Politierechter Middelburg Verantwoordelijkheidsgevoel en respect voor medemens nihil T In Kapelle krijgen 88 onrendabele percelen waterleiding Toch sluitingsgebed in raad 's-Heer Arendskerke BAAYENS Veerse kunstenaars exposeren in Middelburg •O/ f afgebroken Zeeuws*Vlamingen spannen de kroon! Officier van Justitie: schandalig ^CCJUS Na langdurige discussies voorstel B. en W. met meerderheid aangenomen of voor een goed geschenk er zijn geen betere OPTIEK Dc speciaalzaak voor uw Bril BESTRALINGSLAMPEN MIDDELBURG Zaterdag 30 november 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 2 De politierechter te Middelburg heeft vrijdagmorgen tegen een aan tal dronken weggebruikers straffen uitgesproken, die aan duidelijk heid niets te wensen overlaten. Het is een schrikbarend verschijnsel, dat het aantal gevallen van dronkenschap op de weg nog steeds toe neemt, waaraan een minimaal gevoel van verantwoordelijkheid en respect voor de medemens ten grondslag ligt. Wat bijvoorbeeld te denken van een man als L. C. van G., een grondwerker uit Kieldrecht (B.), die, na in Hulst meer dan een dozijn glaasjes naar binnen gesla gen te hebben, doodleuk achter het stuur van zijn wagen kroop en over het linkergedeelte van de weg naar Nieuw Namen reed. Een tegemoetkomende automobilist wist niets beters te doen, dan ook maar links te gaan rijden en Van G. op deze wijze te passeren. Door deze ongebruikelijke manoeuvre ontsnapte de man waarschijnlijk aan de dood, temeer daar de grondwerker de snelheidsmeter rond de tach tig kilometer per uur liet schommelen. Tegen de politierechter, mr. B. S. Sieperda, deed Van G. het voorkomen, alsof de gehele zaak overdreven was. ,,'tWas niet zo erg", sprak hij, „ik was maar iets onder invloed". Toen de Belg gevraagd werd, hoe veel hij dan wel gedronken had, ant woordde hij laconiek „Een glaasje of 12, 14 of 15". Volgegoten „Hij heeft zich vol gegoten met drank", zei de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, die de wijze, waarop Van G. gereden had, schandalig vond. De officier vorderde één maand ge vangenisstraf onvoorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. Nadat de ver dediger, mr. P. C. Adriaanse had aan gevoerd, dat de wijze van rijden van Van G. niet zo gevaarlijk is geweest, als de bestuurder van de tegemoet komende auto had voorgegeven, werd de Belg veroordeeld tot één maand hechtenis en acht maanden ontzeg- ging. Dreigementen! De beroepschauffeur J. J. S. uit St.- Jansteen was op 27 oktober naar een voetbalwedstrijd geweest. De man heeft er echter blijk van gegeven niet uit het goede sportliedenhout gesne den te zijn, want na afloop van de match toog hij naar een café om zijn dorst met alcohol te lessen. Hetgeen tot gevolg had, dat S., toen hij uren later met zijn auto huiswaarts toog, niet meer in staat was zijn wagen naar behoren te besturen. Met volle koplichten en zoals dat bij dit soort lieden gebruikelijk is, slingerend van de ene zijde der weg naar de andere kant, joeg hij voort. In zijn woon plaats werd hij gegrepen en hier kon de politie vernemen in welke mate de inhoud van een 12-tal glazen bier be zit had genomen van 'smans verstan delijke vermogens. „Jullie zijn para sieten, jullie willen mij m'n brood ontnemen", schreeuwde S. op het bu reau tegen de politiemensen, die hij bovendien met chantage dreigde. „Een chauffeur zal het gemis van zijn rijbewijs als een ernstig verlies voelen", meende mr. Andreae, die vond, dat S. dit ten volle verdient. Behalve dat de officier twee weken hechtenis vorderde, vroeg hij ook in trekking van het rijbewijs voor zes maanden. De politierechter achtte de eis evenwel te mild en hij veroordeel de S. tot één maand gevangenisstraf en ontzegging voor de tijd van acht maanden. V erontwaardigd Een andere „onderdaan" van Bachus, die vrijdag voor het hekje verscheen, was de Hulstenaar J. J. H., een man zonder beroep. Hij vertelde, dat hij had meegedaan aan wedstrijden in boogschieten op de 14e oktober. Toen hij 's avonds per motor huiswaarts ging het was inmiddels donker ge worden reed hij -iet een flinke klap achterop een geparkeerd staande auto, hetgeen gebeurde toen H. al tot St. jansteen gevorderd was. „Ik zag hem niet, want er kwam een tegen ligger, waardoor ik verblind werd", deelde H. mee en zijn relaas klonk overtuigend. 't Was een heel verhaal, maar de politierechter wilde toch wel graag weten, of H. ook iets gedronken had. „Drie glaasjes", sprak deze, maar daar wilde mr. Sieperda niet aan. De officier van justitie zei, dat het minstens zes of zeven glazen geweest moeten zijn en hij vroeg twee weken hechtenis alsmede zes maanden ontzegging. ,,'tls niks voor mijn om in de bak te zitten", sprak H. verontwaardigd. „Het was die tegenligger zijn schuld, jammer, dat ik geen tijd had om zijn nummer op te nemen." Dit laatste zou hem evenwel toch bitter weinig geholpen hebben, want de politierechter vonniste con form de eis. Recidivist De vlasser F. G. van P. uit Koewacht is al meermalen voor dronkenschap veroordeeld, maar dit betekende voor hem toch geen waarschuwing het nooit meer te doen. Want op 21 juli besteeg hij zijn bromfiets, na een ste vige dronk te hebben genuttigd. Bij 't passeren van een tweetal wielrijdsters op de Emmabaan in zijn woonplaats ging Van P. zo ondeskundig te werk, dat één van deze dames, mevr. M. W. B.-de W. ten val kwam en lichte ver wondingen opliep. „Hier dan een geval, waarbij de ver dachte nu eens niet kan zeggen, dat hij „toch geen ongeluk veroorzaakt heeft" xerzuchtte de officier. De eis was van een opmerkelijke lengte: vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar; in de proeftijd toezicht van de r.k. reclasseringsvereniging en als deze vereniging het Van belang acht, zal Van P. zich in verbinding moeten stellen met een arts. De offi cier vroeg voorts zes maanden ontzeg ging en toewijzing van de civiele vor dering van f32,64. De politie achtte achtte geen termen aanwezig om be neden de eis te gaan en veroordeelde Van P. conform. Ook al eerder De Terneuzense aardappelhandel A. de J. is ook al vaker wegens drank misbruik veroordeeld. Op 23 septem ber had hij opnieuw een auto onder invloed bestuurd. De politierechter wilde er evenwel rekening mee hou den, dat De J. inmiddels een ontwen ningskuur heeft gevolgd en veroor deelde de man tot twee maanden hech tenis voorwaardelijk (proeftijd drie jaar), ontzegging van de rijbevoegd heid voor tien maanden, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, dit alles op voorwaarde, dat De J. zich zal houden aan de aanwij zingen van het C.B.A. Ingezonden mededeling (adv.) Sinds 1893 BRILLEN ETUIS BAROMETERS HOOGTEZONNEN KIJKERS LOEPEN THERMOMETERS enz. OPRIL GROTE MARKT, GOES Alle onrendabele percelen in de gemeente Kapelle zullen aangesloten wor den op het waterleidingnet. Dit was wei één van de belangrijkste besluiten van de vrijdagmiddag gehouden vergadering van de raad van Kapelle. Het betekent dat 88 percelen aangesloten zullen worden op het waterlei dingnet. Dit is mogelijk geworden door toezegging van belangrijke bijdragen van Rijk, provincie en waterleidingbedrijf. Van de gemeente zal een bijdrage worden gevraagd van f5,89 per perceel gedurende veertig jaar. Dat is dus f518,32 per jaar. De raad besloot deze bijdrage van f5,89 gedurende veertig jaar, te verhalen op de belanghebbenden. Om het project zo volledig mogelijk tot haar recht te laten komen besloot de raad verder de aansluiting op het waterleidingnet voor alle percelen in de gemeente Kapelle verplicht te stellen. - te termijn zes woningwetwoningen ge- >-l s~1 IZ flffl bouwd worden. Ook kan dan worden Het is opvallend dat de laatste tijd een enkel ondergeschikt agendapunt aanleiding geeft tot uitgebreide politieke, ja zelfs theologische beschouwingen in de raad van 's-Heer Arendskerke. Zo ook weer in de donderdag onder lei ding van burgemeester D. M. Vermet gehouden vergadering. In eerste instantie was dit het geval bij de behandeling van een verzoek om subsidie van de R.K. en Protestantse stichting voor maatschappelijk werk. Uierbij werden de inwoners der gemeente onderscheiden in rooms-katholieken en niet r.k. Deze laatste categorie werd voor de subsidie toebedeeld aan de protestants christelijke stichting. De heer Verdonk achtte dit onderscheid on juist, immers alle niet r.k. zijn niet zonder meer protestant. Wethouder Schip per wees er op dat de situatie van het maatschappelijk werk deze indeling nu eenmaal onvermijdelijk maakte. De heer Meijaard kon de mededeling doen dat de protestantse stichting ook de onkerkelijken in haar werk wil betrek ken. Tenslotte bleef de zaak zoals ze was, al vond men de formulering minder geslaagd. Een ander agenda-punt dat de ge moederen in beweging bracht was het voorstel van b. en w. tot het invoe ren van een sluitingsgebed voor de raadsvergaderingen. Hierover was 'n uitvoerig prae-advies uitgebracht. Naar aanleiding hiervan wees de heer Lindenbergh op de opvatting van enkele raadsleden uit Sint Annaland, die voorkeur gaven aan innige gebeds gemeenschap thuis boven een gebed in een publieke vergadering. Spreker kon zich hier achter stellen. Boven dien achtte Wj een formuliergebed ook weinig geschikt; een vrij gebed kan altijd aangepast worden aan de onderwerpen en sfeer van de verga dering. Sluitingsgebed De heer De Kooning zag in het ge zamenlijk bidden een afspiegeling van de gezamenlijke taak om de gemeen te te besturen. Ook de heer Sandee bestreed de opvattingen van de heer Lindenbergh. Naar zijn mening was het afschaffen van een ambtsgebed in Sint Annaland eerder toe te schrij ven aan het isolationistische streven van de S.G.P. Een formuliergebed is voor een raad zoals die in 's-Heer Arendskerke is samengesteld, het meest geëigend. Daarbij kan de vraag gesteld worden of het allervolmaakt ste gebed „Het Ohze Vader" ook niet een formuliergebed is. De heer Lin denbergh maakt er bezwaar tegen, dat als „links" bestempelde mensen tevens het preadicaat „ongelovig" krijgen. De V.V.D. laat haar verte genwoordigers vrij in het belijden. Ieder afgevaardigde is daar persoon lijk verantwoordelijk voor. De heer Sandee had echter de 'ndruk dat men de godsdienst uit de publieke zaken wil bannen. De heer lindenbergh er kent Jezus Christus als Soeverein, maar zijn partij schrijft hem dit niet voor, hij is daarin vrij. Wethouder -Hommes wees er op dat hij als raadslid toch ook het program ma van beginselen als richtsnoer heeft en daarin staat deze erkenning niet. Met de stemmen van de heren Lin denbergh en Meijaard tegen werd tot invoering van het sluitingsgebed be sloten. Begroting Tussen de bedrijven door werd in een flink tempo de begroting 1958 be handeld. Ondanks het feit dat b. en w. alle soberheid in acht hebben ge nomen moet met een beschikking over reserves een nadelig saldo van f 20.000,weggewerkt worden. De heer De Kooning hield nog een korte beschouwing waarin hij de methode tot het sluitend maken van de ge wone dienst betreurde. In de gegeven omstandigheden bleef echter geen an dere weg open. Voorts vond hij het jammer dat onder de druk van de algemene economische situatie grote werken als verbetering van de Schip- persweg en vernieuwing van de straat verlichting uitgesteld moeten worden. De begroting werd vastgesteld met 'n bedrag van f 821.024,71 in inkomsten en uitgaven. Ds. A. de Haan te Hansweei't Ds. A. de Haan, ned. hervormd pre dikante te Hansweert, is benoemd tot secretaris van het jeugdwerk bij de Ned. Zendingsraad, het overkoe pelend orgaan van de zendingsorga- nisatiës vaon de verschillende kerken. Ingezonden mededeling (adv.) MULVER. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger. Chr. kleuterschool in Middelburg onder de kap De in aanbouw zijnde Chr. kleuter school van de gemeente aan de Neder- straat te Middelburg is vrijdagmorgen onder de kap gekomen. Personeel van de aannemer De Pagter en Van Sluys te Domburg „hees" de vlag, in aanwezigheid van de adjunct-direc teur van gemeentewerken, de heer H. Mooibroek, die de ontwerper van deze school is. Het ligt in de bedoe ling, dat het gebouw, dat een speel zaal en drie lokalen telt, op zo kort mogelijke termijn gereed komt Een speelplaats en een grote zandbak zul len het geheel completeren. Het blijkt, dat een belangrijk ge deelte van het natuurschoon in de omgeving van de school onaangeroerd kon blijven. Ingezonden mededeling (adv.) w TtL 40100 Amsterdam Aanrijding te Axel Gistermorgen omstreeks kwart over zeven had op de rijksweg nabij de eerste verkorting in Axel een aanrij ding plaats tussen enige met paarden bespannen wagens van de landbouwer De P. te Axel en een personenauto be stuurd door de heer F. te Hulst. F. reed de wagens achterop en merk te, hoewel zij verlicht waren, deze te laat op. Met een klap botste de auto tegen de achterste wagen. Hierdoor tuimelde de heer P., die op de bok van de voorste wagen zat, achterover in de laadbak. Hij liep geen verwondingen op. De auto van de heer F. werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, de be stuurder werd evenmin gewond. Raad Yerseke nam begroting aan In zijn vergadering van gisteravond heeft de raad van Yerseke de aange boden gemeentebegroting aangenomen. Voor wat.de gewone dienst betreft kon de begroting sluitend worden gemaakt. De kapitaalsdienst vertoont een tekort van f 452.866,60. Volgende week hopen wij uitvoeriger op deze raadsvergade ring terug te komen. Met algemene stemmen werd dit be sluit genomen en unaniem waren de raadsleden overtuigdvan het belang van deze mogelijkheid. De heer De Ja ger (A.R.) vroeg of er nu ook niet te gelijk de mogelijkheid bestaat dat de onrendabele percelen op het elektrisch net worden aangesloten. De voorzitter antwoordde dat de mogelijkheid hier toe wel zeer gering is en in dit ver band had hij ook niet weinig kritiek op het algehele beleid van de PZEM. Financieel gezond Financieel is de gemeente op het ogenblik beslist gezond, maar er zal de uiterste waakzaamheid betracht moeten worden. Dat was de kern van het uitvoerige betoog van burgemees ter Van Suylekom, dat hij wijdde aan de algehele financiële positie der ge meente naar aanleiding van de behan deling van de gemeentebegroting. Hij gewaagde van de stijging van de kos ten van het onderwijs. In de begroting 1958 is hier weer f 20.000 meer voor uitgetrokken dan in dit jaar. Kritiek had de burgemeester verder op de al gehele gang van zaken met betrek king tot de zelfstandigheid der ge meente. Aan de meeste dingen kan de gemeente niets doen, eenvoudig om dat ze van bovenaf worden opgelegd. Bij de eerste opstelling van de be groting was er een tekort van f 40.000. Dit is teruggebracht tot f 18.000 en dit bedrag kan worden gevonden in voor delige saldi van voorgaande jaren. Aan batige saldi van voorgaande ja ren heeft de gemeente nog f 120.000, zodat er na deze gebruikmaking nog ruim f 100.000 overblijft. Burgemeester Van Suylekom zei dat de totale schuld van de gemeente be draagt f 2.608.883,02. Rattenplaag Bij de algemene beschouwingen naar aanleiding van deze begroting sprak de heer De Waard (S.G.P.) over de z.i. onverantwoord grote post voor de sportbeoefening. De heer De Koeyer (C.H.) zei res pect en waardering te hebben voor hetgen er de laatste jaren in Kapelle is tot stand gekomen. Ruim twee uur vergde de puntsge wijze behandeling van de begroting en daarbij kwamen nog vele zaken aan de orde. Gewezen werd op het feit, dat het aantal ratten in de gemeente sterk toeneemt. Er waren raadsleden, die hadden geconstateerd dat de ratten als het ware immuun voor het huidige vergif zijn geworden. Er zal op korte termijn een actie ko men om aandacht te schenken aan de rattenplaag en de bestrijding daarvan. De voorzitter deelde nog mee, dat begin januari door de Ned. Heide My een begin zal worden gemaakt met de aanleg van de centrale bluswatervij- ver in de v. d. Biltlaan en het uitdie pen van bestaande bluswatervijvers. Verdwijnt de Krim? Uitvoerig werd gesproken over de aankoop van 7 huizen in „De Krim" in de Ooststraat. Wanneer de eigenaar bereid is de woningen af te breken (de sioopwaarde wordt geschat op f 1000) dan zal de gemeente de grond kopen voor 6 gulden per vierkante meter. Wanneer aankoop niet gelukt, zullen de woningen onbewoonbaar worden verklaard en dat houdt in dat ze niet meer door nieuwe huurders betrokken mogen worden. Wanneer de grond zal aangekocht worden, zullen op kor- bereikt dat er een verbetering voor 't verkeer ontstaat. Bovendien verdie nen de woningen deze naam eigenlijk niet meer. Ze zijn niet meer bewoon baar. Met algemene stemmen ging de raad accoord met de aankoop indien met de eigenaar overeenstemming kan worden bereikt. Woningbedrijf Eveneens met algemene stemmen ging de raad akkoord met de instelling van een woningbedrijf. Hierin zullen alle woningwetwoningen worden on dergebracht. Er zullen hiervoor een boekhouder en een kassier worden be noemd. Op vragen van de raadsleden deelde de voorzitter mede dat het in stellen van deze tak van dienst voor de gemeente geen financiële konse- kwenties heeft. Op vragen uit de vergadering deel de de voorzitter ook mede dat het in de bedoeling ligt zo spoedig mo gelijk over te gaan tot het afbreken van de „armenhuizen" in de Oost straat. Spoorbomen weer open In de rondvraag zeide de heer J. de Jager (A.R.) het een zeer ernstige zaak te vinden dat zaterdag de spoorbomen van de bewaakte overweg tussen Ka pelle en Biezelinge weer een keer niet dicht waren. Het is reeds de vierde keer dat dit is gebeurd. Alle raadsle den waren hierover ten zeerste ver ontwaardigd. Men stelde dat de vei ligheid van de inwoners in het geding is. Tot op heden is alles nog goed af gelopen, zij het ook dat het enkele ke ren op het nippertje was. De voorzit ter zeide dat proces verbaal is opge maakt en dat men vertrouwen mag hebben in de N.S. die maatregelen zullen nemen. De heer Goud (Schore) vroeg o.m. hoe het staat met de verlichting aan de Kanaaldijk in zijn gemeente. Da voorzitter zei dat dit te duur is. Het zou f 1200 moeten kosten. Mevr. Been akker voerde een pleidooi voor meer nachtbranders in de Ooststraat en de heer Tramper wilde graag weten hoet het staat met de verdere uitbreiding van het bejaardentehuis „Pomona". De heer Balkenende antwoordde hierop dat de plannen voor de bouw van een nieuwe vleugel gereed liggen maar da bestedingsbeperking heeft een spaak in het wiel gestoken. Ingezonden Meded. (adv.) Twee Veerse kunstenaars, D. van Gelder en W. Vaarzon Morel, expo seren op het ogenblik in Middelburg hij boekhandel Van Benthem Jut ting. De tentoonstelling werd vrijdag middag, in aanwezigheid van een groot aantal belangstellenden, geopend door de heer B. P. Carrière, die een inlei dend woord sprak, waarbij hij o.a. de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugaei en diens echtgenote verwelkomde. De heer Carrière wees er op, dat het werk van Van Gelder, die vijf jaar geleden ook in Middelburg ex poseerde, de Zeeuwen aanspreekt. Over Vaarzon Morel sprak hij van „een jong talent, dat voor de toekomst veel belooft". De heer Van Gelder gaf een toe lichting, waarin hij de hoop uitsprak, dat deze combinatie goed in de smaak zal vallen. Ook de heer Vaarzon Morel lichtte in het kort zijn werk toe, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat „de mens in zijn leven en werken" hem altijd boeit, hetgeen ook in zijn werk tot uitdrukking komt Het is thans de «eerste grote expositie van deze jonge Veerenaar, die vier jaar aan de academie in Amsterdam studeerde. Hij kreeg twee jaar les in tekenen van prof. Röling en prof. De Kat gaf hem gedurende een jaar on derricht in aquarelleren en schuilde- ren. Ook van prof. Jan Wiegers kreeg hij een jaar les in schilderen. Zijn studie voltooide Vaarzon Morel aan de Grande Chaumière in Parijs, waar hij een half jaar vertoefde. Ingezonden Meded (adv.) met OSRAM ULTRA-VIT ALUX OF THERATHERM (raadpleeg Uw arts) ARTSENDIENST Zondag a.s. is de praktij'- van de artsen als volgt geregeld: Middelburg: A. W. Boerwinkel, Noordweg 22, telef. 2460; Vlissingen: R. Grippeling, Badhuisstraat 121, telef. 2190; Goes: C. Griep, Station straat, telef. 2460; Hoedekenskerke en Kwadendanune: G. Wöstmann, Kwaden- damme, telef. K 1194337; Borssele, Driewegen, 's Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: A. Folmer te Driewegen, te lef. K 1195275 en M. Kievit te Borssele, telef. K 11003105; Kapelle-Biezelinge: H. W. ter Haar, Kapelle, telef. K 1102500; Hansweert, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland: G. J. Noome, Krabbendijke, te lef. K 113444 Oostkapelle, Seroosker- ke en Veere: M. van der Sluys, Veere, telef. K 1181—271; Koudekerke, Westka- pelle en Zoutelande: M. Huygens. West- kapelle, telef. K 1187234; Heinkens- zand, 's-Heer Arendskerke en Wolfaarts- dijk: A. J. Zonnevijlle, 's Heer Arends kerke, telef. K 1106—202: ThoLen, Poort vliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland: P. J. Dulnker te Tholen, telef. jft en H. Menger te St. Philipsland, telef. 20. Vi eken auto dienst Goes: telef. K 1100 3153. Apotheken In de week van ^0 november tot 7 de cember zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg; Hummelen; Vlissingen: Van de ÏCleinemulder; Goes: Numans. Zondagsdienst dierenartsen Van zaterdagmiddag tot maandagmor gen wordt de pra' tijk van de dierenart sen in Zuid-Beveland waargenomen door M. Gaakeer te Ovezande, telef. K 1195 283 en A. A. Elzerman te Goes, telef. K 1100—2233. Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting Voor de plaatselijke commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting sprak mej. J. F. Wentzel, redactrice van het maandblad „Ons Gezin" over het on derwerp „Feestvieren". Na een definitie van feest voor kinderen nam zij de fees ten in de decembermaand onder de loep. De spreekster besloot haar rede met een beschouwing over spel en speelgoed.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2