1 ALGEMENE VERGADERING VERWERPT NIEUW-GUINEA RESOLUTIE De Schelde laat 6 woningen bouwen aan Paul Krugerstraat Vereiste twee-derde meerderheid niet gehaald Vorst tijdens het weekeinde Gaillard kreeg opnieuw het vertrouwen van de Nationale Vergadering Guerilk'Strijders tekenden resolutie SOEBANDRIOStappen buiten de Verenigde Naties LUNS: Belangrijker kwesties voor Indonesië Eigen atoombom voor Frankrijk PROl ES1ANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eisenhower spreekt nog moeilijk NEUROTONIC zenuwkalmerend NIET VERDOVEND.... Verschrikkelijk Stemming BEKENDE DUITSE WONDERDOKTER OVERLEDEN WEERBERICHT Kunstmaan van de V.S. woensdag de lucht in? Twee overwinningen voor Franse premier Noodwoningen zullen worden afgebroken Aan onze abonné's in Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100 2438; bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2603; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren Middelburg: Kor te Noordstraat 35 TeL (01180) 2009; Vlissingen; Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dükstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan L,e Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Dronken achter 't stuur (Zie pag. 2) 13e Jaargang No. 3872 Hootdredacteur: R HAUOORT Directeur: jacq de Smit Zaterdag 30 november 1957 Op- en ondergang van Zon en Maans Zondag: Zon op 8.25 u., onder 16.33 u. Maan op 13.45 u., onder 2.00 u. Hoogwater zondag 1 dec.: Vlissingen: 9.07 u. 1.31 m., 21.54 u. 1.53 m. Terneuzen: 9.34 u. 1.49 m., 22.18 u, 1.71 m. Wemeldinge: 10.33 u. 1.08 m., 23.15 u. 1.39 m. Zierikzee: 10.11 u. 0.89 m., 23.00 u. 1.20 m. Vice-Admiraal Kluge, inspecteur van de Westduitse „Bundesmari- ne", is op het ogenblik in ons land, waar hij o.m. een werk bezoek aan Den Helder brengt; We zien hem hier tijdens het in specteren van de opgestelde wacht, samengesteld uit schepelingen van het korps mariniers. Achter hem de commandant zeemacht Nederland, schout bij nacht G. B. Fortuyn. Guerilla-strijders uit de Indonéïi- sche onafhankelijkheidsstrijd hebben vrijdag in een resolutie, getekend met hun eigen bloed, een beroep gedaan de wapens op te nemen i.v.m. de kwestie Nieuw-Guinea. Hun woordvoerder drong er bij pre sident Soekarno op aan invasie-strijd krachten te mobiliseren om de „kolo nialisten" aan te vallen. In het parle ment deelde de regering mee, dat zij een vast besluit had genomen voor het geval het beroep op de V.N. geen effect had. Voorbereidingen waren getroffen voor een „andere koers". Vice-premier en plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Hardi zei, dat de regering de uitvoering van de eenzijdige verbreking der R.T.C. voorbereidde. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, heeft donderdagavond mee gedeeld, dat de moeilijkheden, die president Eisenhower bij het spreken ondervindt, nog niet zijn verdwenen, maar dat het spreken wel veel beter gaat dan een etmaal geleden. De Amerikaanse dienst van volks gezondheid heeft bekend gemaakt, dat er een onderzoek zal worden in gesteld naar de vraag, of geneesmid delen, die het klonteren van het bloed moeten tegengaan, doeltreffend zijn voor het voorkomen van beroer ten. Zoals bekend krijgt de president dergelijke middelen sinds zijn hart aanval in 1955. Sommige artsen noemen de ziekte, waaraan de president thans lijdt, een lichte beroerte, maar de geneesheren van het Witte Huis hebben deze term niet gebruikt. Frans vliegtuig verongelukt Een Frans militair vliegtuig met ne gen inzittenden is vrijdag bij Oiznit in Marokko neergestort. Er zijn geen overlevenden. Het toestel was op weg van Marra- kesj naar de oase van Tindouf in Alge rije. Door het slechte weer was het van zijn route afgeweken. TYi°aorte)ing (adv.) NEEM MAAR GENEZEND I DE ALGEMENE VERGADERING der Verenigde Naties heeft vrijdagavond de door negentien landen ingediende en door de politieke commissie aangenomen resolutie inzake westelijk Nieuw-Guinea verworpen. De vereiste tweederde meerderheid werd niet behaald, want bij stemming bleken 41 landen vóór en 29 tégen de resolutie te zijn, bij elf onthou dingen. Na afloop van de stemming verklaarde de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Soebandrio, dat zijn land geen ander alternatief heeft dan terug te vallen op stappen buiten de V.N. „Indonesië zou nu stappen kunnen nemen, die niet erg bevordelijk zouden zijn voor onze betrekkingen met Nederland", aldus Soebandrio.. Om kwart over negen Nederlandse tijd gisteravond kwam de Algemene Vergadering van de V.N. bijeen ter bespreking van de kwestie Nieuw- Guinea en Korea. De Indonesische afgevaardigde verklaarde, dat de uit- slc- van de stemming van het grootste bc !g zou zijn voor de Nederlands- Imlsnesische betrekkingen, voor de ontwikkeling in dat deel van de we reld en voor het welzijn van de in ternationale samenleving als geheel. De Indonesische vertegenwoordiger, Ali Sastroamidjojo verklaarde: „Wij wensen vrede in Indonesië en wij wensen vrede in onze betrekkingen met Nederland. Wij zijn bereid vol ledig mee te werken bij alle pogin gen om een regeling te bereiken van dit politieke geschil, omdat wij ee.. vreedzame ontwikkeling wensen in ons deel van de wereld". Hij ging verder: „De toestand is verschrikkelijk". Volgens hem was de kwestie: „Onderhandelingen of wat doen"? „Dit is geen holle frase", zo zei Sastroamidjojo. „De spannin gen zijn reeds duidelijk door lopen de geruchten, dat de Nederlanders andere militaire stappen voorberei den buiten het versterken van hun marinestrijdkrachten in en rondom de wateren van Nieuw-Guinea ten einde zoals wordt beweerd de Nederlandse belangen te bescher men". Hij besloot met te zeggen, dat Nederland geen oplossing wenst. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns sprak vooraf met nadruk de hoop uit, dat de Algemene Vergade ring de koers zou voortzetten, die zij thans vier jaar heeft gevolgd. Hij hoopte, dat Indonesië zijn aandacht zal gaan vestigen op belangrijker kwesties. „De resolutie", zo vervolgde minis ter Luns, „die werd aangenomen door de politieke commissie, was in wezen gelijk aan die der Assemblee in de cember 1954 en in februari van dit jaar verworpen had. hadden drie essentiële elementen ge meen: een beroep op de partijen tot onderhandelingen, de benoeming van een bemiddelaar en een rapport aan de Algemene Vergadering op de vol gende zitting. Voor de resolutie stemden Afghani stan, Albanië, Bolivië, Bulgarije, Bir ma, Wit-Rusland, Ceylon, Costa Rica, Tsjecho-Slowakije, Egypte, San Salva dor, Ethiopië, Ghana, Griekenland, Guatemala, Haïti, Hongarije, India, Indonesië, Iran, Irak, Japan, Jorda nië, Laos, Libanon, Libië, Malakka, Marokko, Nepal, Pakistan, Polen, Roemenië, Saoedi-Arabië, de Soedan, Syrië, Thailand, Tunesië, Oekraine, Sowjet-Unie, Jemen en Zuid-Slavië. Tegen stemden Argentinië, Austra lië, Oostenrijk, België, Brazilië, Cana da, Chili, China, Columbië, China, Denemarken, Dominicaane republiek, Frankrijk, Honduras, IJsland, Ier land, Israël, Italië, Luxemburg, Neder land, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Peru, Portugal, Spanje, Zweden, Zuid-Afrika en Engeland. Van stemming onthielden zich Cam bodja, Ecuador, Finland, Liberia, Me xico, Panama, Paraguay, Turkije, de V.S., Uruguay en Venezuela. MINISTER LUNS ....zelfde koers „Herder" Otto Est, de bekendste wonderdokter in West-Duitsland, _is op 75-jarige leeftijd overleden. Zijn twee dochters zullen de praktijk, die Otto Est van zijn vader had geërfd, voortzetten. Duizenden mensen hebben de tocht naar het dorp Radbruch ou de Lünen- burger heide gemaakt, waar de fami lie Ast woont. Zowel Otto als zijn vader vroegen van htm rijke patiën ten grote bedragen, terwijl zij duizen den armen kosteloos behandelden. Otto Ast was een vermogend man, die meer dan de helft van zijn woon plaats bezat Hij werd bij verwanten dood in de badkuip aanigetroffen, enige uren nadat hij zijn laatste pa tiënten had ontvangen. Volgens de verhalen was hij nooit ziek geweest. De koudegolf, die op het ogenblik heerst in Scandinavië en Rusland, met middagtemperaturen van 15 tot 20 graden onder nul, heeft gelegenheid ge kregen zich naar West-Europa uit te breiden. Hoewel de naar het westen stromende koude lucht onderweg aanzienlijk wordt verwarmd doordat het aardoppervlak in Duitsland nog vrij warm is, bereikte zij ons land toch met temperaturen van maar nauwelijks iets boven het vriespunt. In de loop van vrijdagmorgen ver plaatste de voorste begrenzing van de drogere en koudere lucht zich geleide lijk verder naar het westen, gevolgd door een opmerkelijke daling van de temperatuur. Daar het Scandinavisch hogedrukgebied zich verplaatst in de richting van ons land en oceaandepres sies, uit het westen komend, de luchtdruk laag zullen houden in de omgeving van de Golf van Biscaje, zullen oostelijke winden geleidelijk nog koudere lucht naar ons land voeren zodat ons een weekeninde met vorst te wachten staat. Volgens een woordvoerder van de maatschappij „Glenn Martin", die be last is met de bouw en het lanceren van de raket „Vanguard", is het heel goed mogelijk dat de eerste Ameri kaanse kunstmaan woensdag gelan ceerd wordt. Technici hebben meegedeeld, dat deze kunstmaan niet met het blote oog te zien zal zijn. De derde trap van de raket waarmee de kunstmaan de ruimte wordt ingezonden, die een lengte heeft van omstreeks 10 meter, zal men echter wel kunnen zien. Hij is met een glanzende laag bedekt. Frankrijk is een eigen atoombom aan het maken. De wetenschappelijke en militaire plannen zijn voltooid en er is een begin gemaakt met de eigenlijke ver vaardiging van enkele onderdelen van de bom. Verwacht wordt, dat de Franse atoombom op een of ander tijdstip in 1958 voor het eerst be proefd zal worden. Frankrijk is de vierde atoommogend- heid, na de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland. Het heeft twee centra voor kernonderzoek waarvan er één pluto- nim vervaardigt. De atoomkracht- fabriek voor industrieel gebruik wordt te Chinon aan de -Loire gebouwd. Frankrijk zelf en Madagaskar heb ben rijke uraniumlagen in de bodem. Een witte leghorn van de heer P. van der Laars uit Aalsmeer heeft, zo lang zij eieren legt, de gewoonte bij zonder grote exemplaren te poduceren, meestal met twee dooiers. Gisteren echter overtrof zij zichzelf door een ei te leggen van 187 gram, d.w.z. ongeveer 100 gram meer dan 't Alle resoluties gemiddelde gewicht. Premier Gaillard van Frankrijk is vrijdagavond in de Nationale Vergadering tweemaal als over winnaar uit de bus gekomen bij vertrouwensstemmingen inzake 't hervormingsprogramma voor Al gerije. „Verwerping van de kaderwet voor Algerije die voorziet in zelfbestuur van dit gebiedsdeel kan slechts lei den tot een onafhankelijk Algerije", aldus zei de Franse premier, Felix Gaillard, vrijdag in de Nationale Ver gadering voor de stemming. Hij vervolgde: „Wij geven de krach tige bevestiging, dat wij in Algerije naar een politieke, en niet slechts naar een militaire oplossing streven. Het Franse volk begrijpt elke dag beter de noodzaak van de worsteling in Alge rije. Langzamerhand en stap voor stap zijn wij erin geslaagd in steeds grotere gebieden orde en rust te herstellen. Mendes-France Gedurende het debat ontstond een levendige woordenwisseling tussen premier Gaillard en oud-premier Men des-France, die indertijd de onderhan delingen leidde, die de afscheiding van Indo-China van het Franse koloniale rijk en de deling van dit gebied in Noord- en Zuid-Vietnam tot resultaat hadden. Mendes-France die van tijd tot tijd krachtig door uiterst rechtse afge vaardigden werd uitgejouwd drong er op aan, dat de Franse regering het door de regeringen van Tunesië en Marokko gedane aanbod tot het verle nen van goede diensten, om tot een op lossing van Algerije te komen, zou aanvaarden. Niet minder dan 39 noodwoningen, staande aan de Paul Krugerstraat en aan de Singel te Vlissingen zuilen zo spoedig mogelijk gesloopt worden. Op de aan de Paul Krugerstraat vrijko mende grond zal het pensioenfonds van de N.V. Kon. Mij. De Schelde zes tig woningen laten bouwen, zodat de entree van Vlissingen sterk verfraaid zal worden. De 18 noodwoningen aan de Singel, ter hoogte van de zgn. vlieg- tuigloods van de De Schelde moeten afgebroken worden omdat De Schelde deze grond voor eigen bedrijf behoeft. Voor de bewoners van deze nood woningen zal dus vervangende woon ruimte moeten worden gezocht en hier voor zullen o.m. woningwetwoningen, die in Tuinstad voor de woningbouw vereniging „Gemeenschappelijk Be lang" in aanbouw zijn, dienen. Doch de resterende noodwoningen in Vlis singen zullen voorlopig nog niet ge sloopt worden omdat plaatsvervangen de woonruimte te enenmale ont breekt, waarbij nog komt, dat 104 wo ningen van het zogenaamde Plan 1917 van de Ver. tot Verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen tenge volge van de inundatie zodanige zout- schade hebben opgelopen, dat het noodzakelijk was, deze 104 woningen, nog vóór de noodwoningen aan de woongelegenheid te ontrekken. Dit heeft het college van b. en w. van Vlissingen vrijdagavond tijdens de gehouden raadszitting meegedeeld op de door de heer f. van Sabben (Hist.) gestelde vragen. Vragen over het k.b., waardoor de gemeente Vlissingen alsnog medewer king zal moeten verlenen voor de bouw van een nieuwe Chr. Ulo school werden gesteld door het raadslid H. van Rooyen (Hist.). Raadslid Ch. Gil- lesen-Verschagen (Arb.) weer erop, dat eenzelfde onhoudbare toestand be staat ten aanzien van de school voor openbare ulo, maar uit de beantwoor ding door b. en w., bij monde van de wethouder van onderwijs, de heer W. Poppe, bleek, dat b. en w. hiervan reeds lang doordrongen waren. Want sinds 1956 heeft men urgentie aange vraagd voor nieuwe ulo-scholen, zowel een christelijke als een openbare, die men, evenals nu het geval is, graag opnieuw in één blok zou willen bou wen. Er werd derhalve een urgentie gevraagd voor 17 lokalen. Subsidie Over de nota van b. en w. over de subsidiëring van het godsdienstonder wijs op de lagere scholen heeft de raad haar voldoening uitgesproken omdat bleek, dat b. en w. in principe het belang van het godsdienstonder wijs erkennen. Bij de voorbehandeling van de begroting 1957 werd door de heer Van Rooijen gevraagd te bevor deren, dat overgegaan zou worden tot subsidiëring van het godsdienstonder wijs op de lagere scholen. De begroting 1957 liet hiervoor geen ruimte open en inmiddels is er ook een verzoek van de kerkeraad der Herv. gemeente bin nengekomen om subsidie voor het ge ven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen. Maandag hopen wij op deze raads vergadering uitvoeriger terug te ko men. Politieke commissie Mongi Slim, de leider van de Tune sische delegatie, heeft vrijdag in da politieke commissie van de V.N. ge zegd, dat Frankrijk thans in Algerije over ongeveer 900.000 man troepen be schikt. Dit betekent, aldus de Tunesi sche afgevaardigde, dat er in Algerije een Franse militair is op elke tien in woners van een gebied, dat drie keer zo groot is als Frankrijk. De verliezen die de Algerijnen wa ren toegebracht bedragen tot dusver tenminste 45.000 man, zo zeide Mongi Slim. De kaderwet is naar de mening van de Tunesische afgevaardigde gegrond op „de fictie, dat Algerije Frans is en Frans moet blijven". Slim oefende ook kritiek op 't voor stel om dertig Algerijnse vertegen woordigers in de Franse Nationale Ver gadering zitting te laten nemen. Het zouden er honderd moeten zijn, gezien de grootte van de bevolking. Verder achtte Slim het in strijd met de be langen van Algerije en zijn waardig heid binnen een Franse stelsel te le ven. Het Algerijnse volk was een een heid, duidelijk te onderscheiden van het Franse volk. Ineezonden mededeling (adv.) Illlllllllllllll hazetfabrieken te zevenbergen De Franse regering heeft vrijdag bij Tunesië geprotesteerd tegen een Tunesische wet, waarbij Tunesiërs dia voor 31 juli 1954 „willens en wetens direct of indirect de autoriteiten van het protectoraat geholpen hebben aan „nationale onwaardigheid" schul dig verklaard worden. Maarschalk Malinofsky, de Russi sche minister van defensie, heeft op een receptie op de Zuidslavische am bassade verklaard, dat er aan het ein de van het bezoek van de Chiness militaire delegatie aan Moskou geen militair verdrag zal worden getekend. Het was zuiver een vriendschaps- bezoek. Door een vergissing bij de P.T.T. hebben gisteren onze kranten de goede trein in westelijke rich ting gemist. Daardoor hebben onze abonné's in Zeeuwsch- Vlaanderen de krant niet ontvan gen en ook is een aantal abonné's op Walcheren gedupeerd. Hoewel de oorzaak niet bij ons lag bieden wij toch onze ver ontschuldigingen aan. Administratie Zeeuwsch Dagblad

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1