ONBESMET Kerk en pers Minister Cals krijgt veelpost Atoomvliegtuig met succes in Rusland beproefd Anderhalf miljoen leerlingen bij het lager onderwijs Economische blokkade tegen Nederlanders in Indonesië Te grote concurrentie in beroepsgoederenvervoer Vrijdag 29 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Geen verlenging van K.L*M. concessie? Poliovaccinatie FELLE BRAND IN ASSEN Afschaffing van de paspoorten IJsbreker Onderscheid T.H, s te Delft en Eindhoven Amerikaanse raketten Duidelijker verkeerswetgeving gevraagd Zaanse kelner beroofd Minister Cals gaat onderwijzers werven naar PRISHlAvoor een Pagina 3 HET IS DUIDELIJK, dat de Middel burgse justitie en de rijkspolitie, voor zover betrokken bij het onderzoek in de zaak Kodde, zich van beschuldigin gen, die de vrijgelatene uitsprak en in ons blad van gisteren werden vermeld, niets behoeven aan te trekken. Het ligt voor de hand, dat iemand, die 10 maanden lang is vastgehouden, op verdenking van moord of doodslag, bij zijn vrijkomen zijn gal wil uitspu wen en daarvoor de mensen uitkiest, die het hem naar zijn mening hebben „aangedaan", dat zijn dus in de eerste plaats de politie-ambtenaren, die hem verhoorden en de rechtbank, die hem in eerste instantie veroordeelde. Intussen staat onomstotelijk vast, dat deze mensen op volkomen zuivere en juiste wijze hun plicht hebben gedaan. Er was een dode gevonden en de aanwijzingen gingen in de richting van moord of doodslag. De politie heeft dan tot taak, te proberen, de dader te vinden. Bij dat onderzoek gingen de aanwij zingen, naar 't oordeel van de recher cheurs, in een bepaalde richting. Die aanwijzingen waren zo sterk, dat zij machtiging vroegen, om tot aanhouding over te gaan. De verdachte is hierop verhoord. Dat is voor een verdachte niet prettig, vooral niet, als félkens blijkt, dat leugens, die hij vertelde, doorzien zijn. Maar van „Duitse metho den" is in Nederland geen sprake. Wie in de goede zin van 't woord meermalen „met de politie in aan raking" geweest is, zowel voor als in als na de bezettingstijd, weet dat/ Zij hebben het materiaal ook niet gekleurd of aangedikt de uitspraak „bij gebrek aan bewijs" kan dat aanto nen maar het gegeven, zoals zij het bevonden. Dat er verschil van beoordeling van bewijsmateriaal kan bestaan, is duide lijk. Maar dit verschil van beoordeling is juist één der grondslagen van ons beroepsrecht, van de rechtszekerheid in ons land. Als dit verschil van- be oordeling er niet was, behoefde er geen mogelijkheid van hoger beroep te zijn. Zoals het ook een verheugend feit is, dat, als dit hoger beroep voor de beklaagde gunstig is, de uitspraak wordt vervroegd, om hem niet langer dan nodig is de vrijheid te onthouden. De politionele onderzoekers hebben in deze zaak dat is ons oordeel na het „hoor" en „wederhoor" te hebben toegepast op verantwoorde wijze gewerkt. Het is ook voor hen onbevredigend, dat het onderzoek in de moordzaak, waarover het hier gaat, niet tot een veroordeling heeft geleid. Maar dat is niet hun schuld. Zij hebben de sporen, die er waren, zo goed mogelijk ge volgd en het resultaat van hun werk aan de justitie overgelegd. Deze meen de in eerste instantie, dat daarop het „schuldig" past, in tweede instantie niet. Als goede politiemannen leggen zij zich daarbij neer, omdat een rech ter en een hogere rechter het mate riaal nu eenmaal juridische overwegin gen moeten doen gelden. Ook wij menen, nadat wij met ver antwoordelijke autoriteiten de zaak besproken hebben, dat het woord van lof, aan de betrokken politiemannen gebracht, volkomen op zijn plaats was en dat het alleen aan de wonderlijke omstandigheden op deze dag was te wijten, dat de vroegere verdachte die het, naar eigen zeggen, met de waarheid niet altijd zo nauw neemt zich tegenover persvertegenwoordigers zo ten onrechte liet gaan. De 74-jarige Anglicaanse bisschop van Chisester, dr. G. K. A. Bell zal in januari zijn ambt neerleggen. Hij is buiten Engeland bekend, omdat hij één der voorzitters is van de Wereld raad van Kerken. Tijdens een bijeenkomst, waarin hij een terugblik wierp op zijn ambtsbe diening heeft hij o.m. gezegd: „Voor mij geen kerk, die de wereld ontvlucht en zich opsluit, die weigert de problemen en de crises van de mo derne wereld onder het oog te zien. Ik heb gepoogd om kerk en platte land dichter bij elkaar te brengen, om bruggen te bouwen tussen kerk en kunstenaar, kerk en dichter, kerk en theater en in geringe mate ook tussen kerk en pers." Zoals men uit onze artikelen wel kan weten, delen wij het standpunt, dat de bisschop in de eerste alinea ont wikkelt, geheel. Wij houden niet van wereldmijding door de Kerk en door de mensen van de Kerk. Zij staan in de wereld. Wat weer iets anders is, dan dat zij moeten verwereldlijken, want zij zijn niet van de wereld. Waar echter onze belangstelling vooral naar uitging, was die laatste alinea en vooral die opmerking, dat bisschop Bell gepoogd heeft, bruggen te bouwen tussen kerk en kunstenaar, kerk en dichter, kerk en theater en. in geringe mate ook tussen kerk en pers Dat laatste nu bedoelt het Zeeuwsch Dagblad juist wel te doen. En de ge hele Christelijke pers in Nederland. Waarom heeft bisschop Bell dat ter rein maar „in geringe mate" bena derd? Waarom, zo zouden we verder kunnen vragen, ontbreekt in Engeland de Christelijke pers? Of is het juist „in geringe mate", omdat daar de Christelijke dagbladpers ontbreekt? En waarom zouden we verder willen vragen erkennen bepaalde Nederlandse predikanten niet, dat hier in ons land de brug tussen kerk en pers aanwezig is, en dat de Christe lijke pers de mogelijkheid biedt, dat de boodschap der kerk ook via de pers klinkt? Uit verschillende delen van In donesië zijn berichten ontvangen over optreden tegen Nederlandse onderdanen en bedrijven. In Surabaja deelde een woord voerder van de organisatie tot sa menwerking tussen jeugd en mili tairen mede, dat in de twee groot ste steden van Oost-Java, Suraba ja en Malang, een economische blokkade tegen de Nederlanders zal worden ingezet. De ze actie zal voortduren totdat de Algemene Vergadering der Verenigde Naties de behandeling der kwestie Nieuw-Guinea zal- hebben beëindigd. Zij bestaat uit een boycot van de Nederlan ders in restaurants, openbare vervoer middelen, bioscopen en dergelijke. Tege lijkertijd maakte de woordvoerder be kend, dat deze actie door een „tweede golf" zal worden gevolgd, waarbij de blokkade zal worden uitgebreid tot ho tels, reparatie-inrichtingen, enz. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat de eigendommen der Nederlanders en ook hun persoonlijke veiligheid gewaarborgd zullen zijn, en dat van de blokkade zul- De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft aan de regering ken baar gemaakt, dat in gemeentelijke kring het streven van de regering om in 1958 te komen tot een vaccinatie van vijf nieuwe jaarklassen tegen kin derverlamming van gemeentelijke zij de wordt toegejuicht. De vereniging heeft echter een meer gelijkmatig schema voorgesteld, waarmede ook bereikt zou worden, dat voor de zo mer van 1959 dezelfde jaarklassen, als in het rijksschema zijn voorzien, de voor het rijk gewenste immunisatie zullen hebben verkregen. Voorts wordt nog gevraagd te wil len bevorderen, dat alle in het plan voor 1958 opgenomen jaarklassen in 't najaar van 1958 de derde injectie zul len ontvangen. De gemeenten, welke in 1957 meer iaarklassen hebben gevaccineerd, heb ben het daartoe benodigde vaccin veel al uit he buitenland moeten invoeren. Op het alom ingevoerde vaccin is in voerrecht geheven. In gemeentelijke kring heeft deze heffing ontstemming gewekt. Volgens een bericht van Tass heeft men in het natuurkundige instituut, van de Sowj et-academie van weten schappen de meest nauwkeurig lopen de klok ter wereld vervaardigd, die in een jaar hoogstens een afwijking van een tienmiljoenste seconde vertoont. len worden uitgezonderd geestelijken, doktoren, hospitaalpersoneel, onderwij zers en Indonesiërs van Nederlandse af komst, Geen concessie K.L.M.? Het linkse dagblad „Sin Po" in Djakar ta heeft gemeld, dat het Indonesische mi nisterie van verkeer de concessie aan de KLM voor het ondèrhouden van de dienst op Djakarta, die de volgende maand afloopt, niet zal verlengen. Volgens dit gewoonlijk welingelichte blad zouden officiële kringen hebben ge zegd, dat het wegwerken van de KLM uit Indonesië een onderdeel is van de intensievere pogingen der regering tot uitvoering van de opzegging der R.T.C.- overeenkomsten met Nederland, en mede verband houdt met de strijd om weste lijk Nieuw-Guinea. Gistermorgen heeft in Assen een hevige brand gewoed in een trans formatorengebouw van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf. Tanks met een inhoud van 6000 liter olie raakten in brand. De brandweer kwam voo- gro te moeilijkheden te staan, omdat de blussing niet met water kon geschie den. Men maakte daarom gebruik van een mistspuit. Assen en naaste om geving zijn zonder stroom geraakt en nagenoeg alle bedrijven kwamen stil te liggen. De schade bedraagt onge veer 300.000, De stadsverlichting brandde gister avond niet en in de Asser gezinnen moest men het met petroleumlampen doen. De gebroeders Z. te Amsterdam, die in de hoofdstad van Friesland auto's hadden gestolen en in Balk een in braak pleegden, zijn ieder tot 22 maan den gevangenisstraf veroordeeld. In hotel „De Yvagenmgse Berg" te- Wageningen heeft de Nederlandse schaakmeester Jan Hein Donner in de zeventiende en laatste ronde van het internationaal zone-schaaktornooi de derde plaats bereikt na een overwin ning op de Engelse schaker Clarke. Donner deelt deze derde plaats even wel met de Deen Larsen, die tegen Teschner remise speelde; een beslis singswedstrijd zal t.z.t. dienen uit te maken wie van hen beiden mag deel nemen aan het internationale tornooi, dat volgend jaar zal worden gehouden, de Hongaar Szabo eindigde als eerste. De foto toont tijdens het analyseren van een partij in de zeventiende ronde v.l.n.r. Larsen, Szabo, Donner en Clarke. De nieuwe brug over de Nederrijn bij Rhenen is officieel door de secretaris generaal van het ministerie van ver keer en waterstaat, mr. A. H. C. Gle- ben, opengesteld. Op de bovenste foto zien we hoe mr. Gieben met een fak kel het bellekoord van de nu buiten gebruik gestelde pont verbrandt. Op de onderste foto zien we een grote groep ruiters op de nieuwe brug na de openstelling. Per dag komen er op het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen gemiddeld tussen de 1000 en 1500 stukken binnen. Behoudens een hoogst en kele uitzondering worden de ingekomen stukken binnen een paar weken in behandeling genomen. Dit deelt minister Cals mee in zijn memorie van ant woord over de begroting van o. k. en w. De minis ter heeft een onderzoek laten instellen naar aanlei ding van klachten uit de kamer over „buitengewoon trage afdoening van za ken". Inderdaad komt het voor, dat bepaalde zaken veel tijd vereisen, omdat nadere informaties moeten worden ingewonnen. In zulke gevallen zou de "Be trokkenen kunnen worden meegedeeld, dat aan hun zaak gewerkt wordt, maar dat zou weer extra werk en tijd vergen, en daarom voelt de minister er niet voor. De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken van de zeventien landen die bij de Raad van Europa zijn aangesloten, hebben vori ge week te Straatsburg overeenstem ming bereikt over afschaffing van de paspoorten voor het verkeer tussen deze landen, aldus heeft de voorlich tingsdienst V.N. de Raad van Europa meegedeeld. Mevrouw M. S. Scharten- Antink overleden De Nederlandse schrijfster Margo Sybranda Everdina Scharten-Antink is te Florence, waar zij na de dood van haar man, de letterkundige C. Th. Scharten, woonde, overleden. Zij is op 7 september 1869 te Zutphen geboren. Een door atoomkracht voortgestuwd vliegtuig is met succes in de Sowjet- Unle beproefd. Het ingewikkelde pro bleem om het gewicht van de uitrus ting voor de bescherming der inzit tenden tegen atoomstraüng te ver minderen, is door de Russische ge leerden opgelost, aldus een Russisch tijdschrift. Binnen niet al te lange tijd zullen atoomvliegtuigen met grote snelheid en zonder landing rond de aarde kunnen vliegen. Om het personeel op vliegvelden tegen radio-activiteit te beschermen zullen turbinestraalmotoren voor het opstijgen worden gebruikt. Wanneer een grote hoogte is bereikt gaat men over op atoomkracht. In de Memorie van Antwoord van minister Cals inzake de begroting voor O. K. en W. 1958 deelt de minister mee, dat de grote lijn in het onder scheid tussen de opleidingen aan de Technische Hogescholen te Delft en Eindhoven ondermeer ligt in het voor Eindhoven voorziene semestersysteem. Door de uiteenlopende inrichting van de studieprogramma's van de beide in stellingen, zal er derhalve ook een dif ferentiatie ontstaaA in de examen eisen, zodat een examen met dezelfde benaming in beide hogescholen niet 'n gelijke inhoud zal behoeven te dekken. Een bepaling in het ontwerp technische hogeschoolstatuut, dat degene die zich aan de andere technische hogeschool wenst te onderwerpen aan het volgen de examen daarbij alsnog bewijs van bekwaamheid zal moeten geven in vakken of onderdelen van vakken, die in zijn vorig examen niet begrepen zijn geweest, zal de overgang van de ene instelling naar de andere mogelijk maken, met handhaving van het be ginsel, dat onderwijs en opleiding aan de twee hogescholen weliswaar niet gelijkvormig, maar toch gelijkwaardig moeten zijn. Tegen een afwijkende verdeling van de leerstof over de exa mens behoeft op principiële gronden generlei bezwaar te bestaan, mits de uiteindelijke gelijkwaardigheid van 't ingenieursexamen niet in het gedrang komt. In het voorlopig verslag van de Twee de Kamer op de begroting van Verkeer en Waterstaat spreken vele kamerleden hun bezorgdheid uit over de structuur van het ongeregelde beroepsgoederen vervoer langs de weg. Zij vrezen een verstoring in de evenwichtige concurren tieverhoudingen ln het gehele vervoers- beeld. Men acht o.a. verbetering van lo nen en pensioenmogelijkheden bij het wegvervoer nodig. Men acht de totale tonnage van 150- tot 170.000 ton te hoog, waarvoor een ruïneuze concurrentie zou ontstaan. De minister wordt gevraagd of hij toezicht op de tarieven noodzakelijk acht. Het tempo, waarin vergunningen voor internationaal wegvervoer worden gege ven, vinden veel kamerleden te traag. Spoorwegen Ook over de Ned. Spoorwegen hebben de kamerleden gesproken. Gevraagd is Minister Struijcken over rentespaarbrieflening De minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en PBO, mr. A. A. M. Struijcken, zal zijn reeds eerder aan gekondigde uiteenzetting inzake enke le aspecten van de rentespaarbriefle ning 1957, uitgegeven door de bank voor Nederlandse gemeenten, geven op vrijdag 29 november a.s. te 19.15 uur over beide zenders Hilversum. Het Russische medische tijdschrift „Meditzinsky Rabotnik" meldt, dat er in de Sowjet-Unie een apparaat is ge construeerd, waarmee men kankerge zwellen kan ontdekken die door mid del van X-stralen niet waarneembaar zijn. Het werkt met supersonische gol ven en zou in staat stellen kankerge zwellen in hun eerste stadium te on derkennen. Brand aan boord „Willem Ruys" Tot aanhouding voor onbepaalde tijd voor het inwinnen van een voorlich tingsrapport leidde de rechtszaak, die voor de Rotterdamse rechtbank heeft gediend tegen de 20-jarige havenarbei der F. C. K. uit Bergen op Zoom. Deze werd ervan verdacht schuldig te zijn aan de brand, die op de avond van 27 september heeft gewoed in brandbaar isolatiemateriaal in een der ruimen van het vlaggeschip van de Koninklij ke Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys". K. behoort tot de arbeiders, die met bussen uit West-Brabant komen om in de Rotterdamse haven te werken. Hij deed dit sinds 3 augustus na zijn dienstplicht te hebben vervuld. Verdachte was met een mede-arbei der op de bewuste avond in een onder- ruim van ruim vijf op genoemd schip. Er waren kisten thee gelost en er lag een hoop materiaal. De werkploeg was vertrokken en het tweetal moest de rommel opruimen. Staande op rieten matten had K. toen een sigaret ge rookt en het vuur van de sigaret ge knepen, dat tussen de matten was te recht gekomen. Hij had er nog met de voet op getrapt, maar was vervolgens weggewandeld. Toen brak de brand uit, die een schade van f 10.000 ople verde. Minister Cals is, deelt hij de Twee de Kamer mede, van mening dat een regeling voor het voortgezet onderwijs in één wet mogelijk is. Minister Cals zal vooralsnog geen nota over de lichamelijke opvoeding en de sport bij de Tweede Kamer in dienen. of vertraging van het elektrificatiesche- ma schadelijk kan zijn voor de organisa tie. Tal van leden vragen een spoorweg aansluiting op Schiphol. Uiteraard ko men ook de salarissen van het NS-perso- neel aan de orde. Kritiek wordt geleverd op de tarief verhogingen der Ned. Spoorwegen. De Amerikaanse minister van defensie, Neil Mcelroy, heeft meegedeeld dat machtiging is gegeven tot de produktie va nde ballistische raketten voor middel grote afstand „Jupiter" en „Thor". De eerste is door het leger ontwikkeld en de tweede door de luchtmacht. Men hoopt ze tegen het einde van het volgende jaar voor gebruik in Engeland gereed te hebben. Minister Cals wijst onderwijzers-spelling af Minister Cals is geen voorstander van de „onderwijzersspelling". De mi nister zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting. De voorstellen van de zijde van het lager onderwijs tot een radicale vereenvoudiging zou tot zul ke eigenaardigheden in de spelling lei den, dat de minister deze als niét-aan- vaardbaar van de hand moet wijzen, aldus de memorie. De K.L.M.-vliegers hebben na overleg besloten de normale dienst uitvoering te herstellen. De door atoomkracht voortgedreven Russische IJsbreker „Lenin" zal bin nenkort te water worden gelaten, al dus schrijft een correspondent van het Russische blad „Nieuws uit Moskou", Dit schip, dat 134 meter lang en 27 meter breed zal zijn, zal een jaar lang kunnen varen zonder brandstof in ta nemen en ijs van meer dan twee meter dikte kunnen breken. In het voorlopig verslag van da Tweede Kamer op de begroting van verkeer en waterstaat vragen veel le den een leesbaarder en duidelijker ver- keerswetgeving. Als speciale punten voor herziening noemt men; voorsorteren, regeling op verkeerspleinen, rood reflecterenda aehterspatborden van fietsen, ver plicht reflecterende aanduiding van da afmetingen van vrachtauto's, onder scheidingsteken voor bromfietsen, zij delingse markering van opleggers en aanhangers en verplichte uitrusting van alle automobielen met een roda lamp of reflector voor stilstaan met defect achterlicht. Vele leden menen, dat de knelpun ten in ons wegennet ernstige gevaren voor de mens opleveren en bovendien tientallen miljoenen guldens aan ver traging kosten. De bestedingsbeperking heeft funeste gevolgen, vooral bij da lagere organen. Voor 1970 moeten nog 550 km. rijkswegen veranderd worden in kruisingsvrije wegen en 450 km, thans twee-banige moeten tot drie- of vierbanige worden vergroot. In 12 jaar moet nog 1000 km snelweg tot stand komen. Hoe denkt de minister de ach terstand in te halen? In het holst van de nacht heeft de politie uit Velsen in de tunnel onder het Noordzeekanaal twee 21-jarige Amsterdammers en een 27-jarige juf frouw aangehouden, die na een kort tevoren gepleegde beroving te Zaan dam per auto op de terugweg naar de hoofdstad waren. De drie gearresteerden zijn H. van V,. die nog een blanco strafblad heeft, zijn vriend S. R., die volgens de poli tie te Zaandam al enkele malen is ver oordeeld en de 27-jarige mej. F. M, B., eveneens uit Amsterdam, die ook reeds eerder is gestraft. Dit drietal bracht in de nacht van woensdag op donderdag per auto do 34-jarige kelner W. van der B. uit Zaandam, die in de hoofdstad een feest had bijgewoond, naar huis. Vlak bij zijn woning beroofden de twee Am sterdammers hem van zijn geld (175 gulden) en werkten hem daarna da wagen uit. Minister Cals stelt zich voor in da eerste maanden van 1958 een pro- paganda-actie te laten voeren voor het onderwijzers- en leraarsambt. Deze actie zal worden gevoerd via radio, advertenties en dergelijke. Voorts zal hij ouders en verzorgers van de leerlingen van de hoogste klasse van de scholen voor ULO en VHMO schriftelijk wijzen op de be tekenis en de aantrekkelijkheden van deze ambten. Aldus wordt mee gedeeld ln de memorie van ant woord inzake de begroting van o. k. en w. Ter gelegenheid van de Brusselse Wereldtentoonstelling in 1958 zal de wegenhulp van negen landen op de Belgische wegen dienst doen. De lan den zijn; Nederland, Engeland, België, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Ingezonden mededeling (adv.) mooi en goed horloge! En ook U hebt kans op één van de 100 gratis Prisma horloges! Vraagt inlichtingen bij Uw Prisma horloger Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens gepubliceerd, waaruit blijkt, dat het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs op 16 september j.l. 1.521.700 leerlingen telden tegen 1.410.500 op 16 januari 1957. Tegen over een relatieve toeneming bij het rooms-katholiek (1.6 pet., het protes tants-christelijk (0.5 pet.) en het ander (vnl. neutraal) bijzonder onderwijs (0.7 pet.) staat een daling bij het openbaar onderwijs (0.4 pet.). Van de leerlingen die het lager onderwijs in 1956 voorgoed verlieten ging 87 pet. voortgezet onderwijs volgen. Naar scholen voor u.l.o., v.h.m.o. en dag scholen voor nijverheidsonderwijs vertrok resp. 34 pet., 14 pet. en 36 pet. der leerlingen. In 1952 bedroegen deze percentages nog resp. 28, 11 en 34.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3