Extra gelden ter bestrijding van werkloosheid NAVO-CONFERENTIE GAAT DOOR W.E.U. wil bundeling van wapenproductie Heer Van Dis heeft bezwaren tegen vijfdaagse werkweek GELUKKIG EUROPOORT BIEDT MOGELIJKHEDEN VOOR BRABANT EN ZEELAND PROT ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse vliegtuigen met kernwapens boven West-Europa Motie Van Lier door Tweede Kamer aangenomen Permanente raad beslist Eisenhower maakt het uitstekend Raketten uit V.S. naar Denemarken ik heb vastcOyJk. {Je kens! IWIIIIHIIIIIII Spaans offensief in IFNI Moordaanslag op staatssecretaris voor Algerijnse zaken MINISTER STAF NAAR BRUSSEL VL UCHTELINGENDORP Kwestie-Gfootenhuis behandeld Defensie'Commissie doet voorstel Officieel orgaan E.T.I. voor Noord'Brabant Unieke kansen voor economische ontwikkeling van Nederland I Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2603; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970, giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat. 35 .Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand. f7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per toon. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad r Dijk van bouwput bij Kats gedicht (Zie pag. 2) 13e Jaargang No.'3871 Hoofdredacteur: R HAGOORT Directeur: jacq de Smit Vrijdag 29 november 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.24 u., onder 16.33 u. Maan op 13.25 u., onder 0.56 u. Hoogwater zaterdag 30 no v.: Vlissingen: 7.53 u. 1.41 m., 20.44 u. 1.53 m. Terneuzen: 8.22 u. 1.59 m., 21.08 u. 1.71 m. Wemeldinge: 9.24 u. 1.11 m., 22.05 u. 1.37 m. Zierikzee: 9.02 u. 0.93 m., 21.49 u. 1.19 m. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, heelt woensdag bevestigd, dat Ameri kaanse vliegtuigen, die in Groot- Brittannië zijn gestationeerd, die 24 uur boven West-Europa vliegen bij patrouillevluchten kernbom men aan boord hebben. De minister deed dit in antwoord op een vraag van Bevan, de woordvoer der van de Labouroppositie op het ge bied van buitenlandse aangelegenhe den. Toen Bevan vervolgens vroeg, waarom de Amerikaanse vliegtuigen" dergelijke bommen vervoeren, ver klaarde Lloyd, onder gejuich van de conservatieven en afkeurende inter rupties van de oppositie, dat het zijns inziens volkomen terecht is, dat deze vliegtuigen, wanneer zij op patrouille zijn en hun paraatheid demonstreren, bewapend zijn. Overigens was hij van oordeel, dat dit een kwestie voor het Amerikaanse strategische luchtcom- mando is. Het feit, dat Amerikaanse vliegtui gen bij patrouilles kernwapens ver voeren, vormt ingeval van een onge luk geen enkel gevaar. Als een derge lijk toestel neerstort, zal er zich geen kernontploffing voordoen, zo deelde minister Lloyd in antwoord op een vraag van Labourzijde mee. DE ONGERUSTHEID van de Tweede Kamer over de ontwikkeling van de werkgelegenheid heeft geleid tot een motie Van Lier (Soc.) die tenslotte z.h.s. werd aangenomen. In dit voorstel wordt de regering uitgenodigd aanvullende kredieten te vragen, zodra dit noodzakelijk mocht zijn. De Kamer was van oordeel, dat de begrotingspost voor aanvullende werken bij toenemende werkloosheid wel eens te laag kan zijn. Men is dus bereid, om binnen het raam van het algemeen financieel- en economisch beleid, extra gelden ter bestrijding van de werkloosheid uit te trekken. Ondersteuning Minister Suurhoff zag deze motie, die mede was ondertekend door de V.V.D.- en de C.H.-fracties, als -een ondersteuning van zijn beleid. Hij had geen enkel argument om zich tegen dit voorstel te verzetten. De K.V.P.- De permanente raad van de Noordatlantische Verdragsorgani satie (NAVO) heeft donderdag te Parijs besloten, dat de topconfe rentie in december zal doorgaan ondanks de ziekte van president Eisenhower. Vice-president Richard Nixon zal de Amerikaanse delegatie lei den in plaats van Eisenhower. In een woensdag door de geneeshe ren van het Witte Huis uitgegeven rapport wordt gezegd dat president Eisenhower uitstekend blijft vooruit gaan. Eisenhower heeft, vergezeld van zijn echtgenote, de dienst in de nationale Presbyteriaanse kerk in Washington bijgewoond. Nixon verklaarde, dat Eisenhower hem verzocht heeft dezelfde taken op Denemarken zal dezelfde soort Nike- raketten van de V.S. krijgen als Noorwegen, namelijk het type Hercu les. Dit heeft een woordvoerder van het Deense ministerie van defensie donderdag meegedeeld. De raketten, die niet van een atoomlading voorzien zullen worden, worden in 1959 ge leverd. Een jaar geleden kregen Denemar ken en Noorwegen Nike-raketten van het type Ajax aangeboden. Kort geleden is bekend gemaakt, dat Noor wegen er thans op staat de Hercules, waarvan de reikwijdte drie keer zo groot is als die van de Ajax, te ont vangen. De vier Nike-batterijen die aan Denemarken zijn aangeboden, zullen rondom Kopenhagen opgesteld worden. 9 Libië verwacht een waardevolle zending wapens uit Arabische lan den. De wapens zouden afkomstig zijn uit Egypte, Saoedi-Arabië en Irak. 9 De Belgische senaat heeft het wetsontwerp tot goedkeuring van de verdragen tot oprichting van een ge meenschappelijke Europese markt en Euratom met 134 tegen 2 stemmen en 2 onthoudingen goedgekeurd. Ingezonden mededeling (adv.) Zwaar bewolkt Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige wind tussen west en noord west, later tussen noordwest en noord. Later in het noordoosten van 't land Iets kouder, elders weinig verandering in temperatuur. zich te nemen als in 1955 na Eisen howers hartaanval. Deze taken zijn voor het grootste deel ceremonieel. Het nemen van besluiten blijft voorbe houden aan de president, aldus Nixon. Partijsecretaris Chroesjtsjef, premier Boelganin en president Worosjilof van de Sowjet-Unie hebben president Eisenhower telegrafisch een spoedig herstel toegewenst. fractie heeft deze motie aanvaard, zon der er één woord over te zeggen. Wel zeide de heer Van Vliet (Kath.) het te betreuren, dat we het jaar 1958 in gaan met een te lage begroting voor de aanvullende werken. Nu is minis ter Suurhoff wel van goede wille, maar of zijn voornemen slaagt om eventueel meer geld voor deze werken uit te trekken, hangt niet alleen van hem af. Ook de A.R.-fractie behoorde niet tot de ondertekenaars van de motie Van Lier (Soc.). De heer Biewenga vond dit voorstel overbodig. Uit de de batten, zo zeide hij, is wel gebleken, dat de gehele Kamer bereid is om zo nodig meer geld ter beschikking van de werkloosheid uit te geven. Waarom dan een motie? Een motie is voor een minister altijd een pil, die geslikt moet worden. Ook al tracht men deze pil te vergulden. De A.R.-fractie zou zich niet tegen de motie keren, als minis ter Suurhoff bereid is de pil inderdaad te slikken. Dat was dan ook inderdaad het geval. De inhoud en de toelichting van de motie, aldus de bewindsman van sociale zaken, dekken geheel mijn betoog van woensdagavond. De aangekondigde motie Zwanik- ken (Kath.) over de beroepskeuze voorlichting is achterwege gebleven. Minister Suurhoff was zeer verbaasd over het zware geschut van deze K.V. P.-afgevaardigde. Toen hij in 1952 op trad als minister van sociale zaken was er reeds een commissie ingesteld, die deze problematiek bestudeerde. Bovendien waren de Gewestelijke Ar beidsbureaus reeds met de beroeps keuzevoorlichting bezig, hetgeen in 'n Donderdagochtend is, waarschijn lijk tengevolge van kortsluiting, brand uitgebroken in een trans formatorhuis in Assen. De foto toont het transformator huis tijdens het blussingswerk. behoefte voorzag. En tenslotte was er reeds een subsidieregeling voor de particuliere bureaus. Nu heeft de com missie Langeveld zeer veel tijd nodig gehad om rapport uit te brengen. Ook de heer Zwanikken zat in deze com missie. Het rapport is pas gepubliceerd maar aldus de minister „de zaak is nog geen gesneden koek". Vele vra gen worden niet opgelost. Het departement van sociale zaken werkt echter met grote voortvarend heid aan een definitieve regeling. Arbeidstijd Staatssecretaris Van Rhijn begreep niets van de principiële bezwaren van de heer Van Dis (S.G.) tegen een vijf daagse werkweek. Een beroep op het gebod: Zes dagen zult gij arbeiden, is naar het oordeel van deze bewindsman een verkeerd Bijbelgebruik. Dit gebod wil zeggen, dat één dag per week ge heiligd "moet worden. Dat was vroeger de Sabbath en is nu de zondag. Met een vijfdaagse werkweek heeft dit dus niets uit te staan. Overigens is men aan de korte werk week voorlopig nog niet toe. Zo wordt de automatisering alleen in de admini stratie toegepast. De toepassing daar van in de produktiesector is gering. Over deze kwestie bestaat zoveel litte ratuur, dat staatssecretaris Van Rhijn geen behoefte had daarover de S.E.R. een advies te vragen. ABDELKADER BARAKROK, Frans staatssecretaris voor Algerijnse zaken, is woensdagavond het doel geweest van een aanslag, toen hij voor - zijn woning te Parijs uit zijn auto stapte. Drie mannen, die gewapend waren met twee mitrailleurs en een aantal pistolen, vuurden uit een grijze auto verscheidene schoten op hem af, die echter geen van alle doel troffen. Het was aan de snelle reactie van de politiemannen te danken, dat de da ders, die direct onder vuur werden gefiomen, spoedig het vuren staakten en snel wegreden. Naar Reuter uit regeringskringen te Brussel verneemt zal de Neder landse minister voor defensie, ir. C. Staf, volgende week dinsdag in de Belgische hoofdstad arriveren voor besprekingen met de Belgische minis ter van landsverdediging, de heer Spinoy. Deze besprekingen zouden gaan over nauwere samenwerking tus sen de luchtmachten van Nederland en België, aldus Reuter. „Al Al am", het dagblad van de Ma rokkaanse partij „Istiklai", dat vrijwel de enige gezaghebbende bron in de Marokkaanse hoofdstad Rabat is voor berichten over de strijd in Ifni, een Spaans „eiland" op Marokkaans ge bied, meldde dat de Spanjaarden donderdagochtend vroeg een alge meen offensief zijn begonnen ter her overing van de posten, waarvan Ma rokkaanse guerillastrijders zich in het afgelopen weekeinde door onverhoedse aanvallen hadden meester gemaakt. De „Virgen de Africa" heeft woens dag 1800 Spaanse soldaten aan wal gezet, en volgens „Al Alam" wordt 20 kilometer ten oosten van Ifni hevig gevochten. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat er gisteren een trein met 800 militairen uit Madrid naar Cadiz is vertrokken, vanwaar de troepen naar alle waarschijnlijkheid naar Ifni zullen worden verscheept. Uit Badajoz zou ook een militaire trein naar het zuiden zijn vertrokken. Tijdens de algemene vergadering, die de kring Walcheren van de Stich ting „Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland" donderdagmorgen in Mid delburg hield, heeft de lering Walche ren zich met betrekking tot de kwes tie-Grootenhuis volledig achter het stichtingsbestuur gesteld, zo vernamen wij althans na afloop van deze bij eenkomst van de zijde van het be stuur. Voor het zover was, gaf de voorzitter der Stichting, de heer Jac. P. Litylcnbergh, een uiteenzetting. Dit deel van de vergadering werd evenwel op verzoek van het stichtingsbestuur niet door de pers bijgewoond. w Ruim 900 douanebeambten op de Parijse vliegvelden Le Bourget en Orly hebben woensdagavond mee gedeeld, dat zij met ingang van woensdag te middernacht voor 24 uur in staking zouden gaan. Zij eisen hogere salarissen. Sinds 1957 komt er een constante stroom vluch telingen aan in de haven van Piraeus in Grieken land. Dit is het resultaat van langdurige onder handelingen tussen de Griekse en Russische re geringen en verschillen de internationale organi saties in Genève. Honderden van deze vluchtelingen woonden reeds in de tijd van het Russische keizerrijk aan de Zwarte Zee, maar zij werden door het com munistische bewind naar arbeidskampen in Tasj- kent, Kazakstan, overge bracht toen zij de com munistische guerillastrij ders in Griekenland wei gerden te helpen. Met wat werktuigen en een stukje land kun nen zij in Midden- en Noord-Griekenland weer een nieuw leven begin nen. Een van deze vluch- telingendorpen is Vigla nabij Arta in Epirs, dat werd gebouwd met gif ten van het Nederlandse volk onder auspiciën van de vluchtelingenorganisa tie van de Verenigde Na ties. Boven: de opening van het kinderenhuis te Vig la vond plaats door het hijsen van de vlaggen van Nederland, De UNO en Griekenland in tegen woordigheid van autori teiten uit Nederland en van de Verenigde Naties. Onder: in een snel tempo verrijst Vigla, daa» mannen, vrouwen en kin deren aan de opbouw meewerken. De commissie voor defensie van de Westeuropese Unie heeft donderdag aangedrongen op de samenstelling van één programma teneinde de wapenpro- duktie van de zeven landen-Ieden van de W.E.U. (de zes landen van de E.G. K.S. en Groot-Brittannië) te bundelen. In dit programma moeten zowel klas sieke als kernwapens zijn begrepen. De commissie verzocht de minister raad van de W.E.U. aan de topconfe rentie van de NAVO, die in -december in Parijs gehouden zal worden, het principé voor te leggen van de regio nale samenwerking tussen de landen van de W.E.U. In een verklaring van de commissie wordt gezegd dat er on middellijk een inventaris moet worden opgemaakt van de wapens en de hulp bronnen voor de energievoorziening „Wanneer de thans nog bestaande discriminaties op grond van de natio nale herkomst van zowel goederen als diensten komen te vervallen, zul len unieke kansen ontstaan voor de economische ontwikkeling van ons land", aldus een artikel, getiteld „Europoort" in het officieel orgaan van het Economisch-Technologisch In stituut voor Noord-Brabant. Uitbreiding Naar de mening van de schrijver van het artikel liggen er nog zeer goede mogelijkheden tot uitbreiding van de akkomodatie van het Benelux- kustgebied in de gehele zone tussen Rotterdam en Antwerpen. Voorgesteld wordt de Deltawerken waarmede inmiddels een begin werd gemaakt, af te stemmen op het cre- ëren van die technische voorwaarden, die noodzakelijk zijn om dit tussen gebied voor die toekomstige functie uit te rusten. Er wordt voorts op ge wezen, dat West-Brabant en Zeeland niet alleen over veel betere ruimte lijke mogelijkheden beschikken om 'n dergelijke ontwikkeling op te vangen, doch dat zij bovendien in staat zijn uit eigen streek mensen te leveren, die deze technische apparatuur zullen moeten bedienen. „Beraad hierover en realisering der voorzieningen zal echter niet kunnen wachten, totdat uit vraag der gega digden de behoefte blijkt. Men zal, zeker in dit gebied, toch minstens enige decennia moeten vooruitzien", zo besluit het artikel, „opdat wanneer de kansen zich voordoen, deze inder daad op reële basis linnen worden aangegrepen." Rotterdam Inmiddels heeft de gemeenteraad van Rotterdam gistermiddag het „Plan Europapoort" z.h.s. aanvaard. Zoals gemeld houdt het plan een havencom plex in voor zeer grote schepen op de kop van het eiland Rozenburg tegen over Hoek van Holland. Het eigenlijke industrieterrein omvat 930 ha van de beschikbare 1550 ha. Het plan, dat naar schatting 165 mil joen gulden kost, is gebaseerd op vier reëele aanvragen voor grond aan diep vaarwater. en op wetenschappelijk en industrieel gebied van de landen van de W.E.U. De voorzitter van de commissie, Ro berto Lucifero, verklaarde dat de lan den van de W.E.U. zowel aan de V.S. als aan de Sowjet-Unie de hersens geleverd voor de produktie van de mo derne wapens". Hij voegde hieraan toe: „Waar je ook loopt in de geheima wapenfabrieken van de V.S. en de Sowjet-Unie, kun je Frans, Duits, Ita liaans en Engels horen praten". Ingezonden mededeling (adv.) Vitaminen-tuintje voor 't weekend:) Doperwtjes, worteltjes, sperziebonen [uit btikl wel aardappelen en stukjes vlees. Stoven in jus. BLIKGROENTEN in 4 "minuten klaar op tafel Jordaanse klachten bij de V.N. De Jordaanse regering heeft een aanklacht over Israël bij de secreta ris-generaal der V.N. Hammarskjoeld, ingediend. Het betreft hier voorvallen van weinig belang. In de voornaamste klacht wordt gezegd, dat de Israëli sche kachtposten bij het ziekenhuis van Haddassa, in de gedemilitariseer de zone van Jeruzalem, voortgaan met het aanleggen van versterkingen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft een lichte verkoud heid en zal in zijn woning te Rhoen- dorf blijven, totdat hij weer geheel hersteld is.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1