Europese Cultuur 1 Hoofdcommissaris van politie van omkoping Automatisering leidt niet altijd tot werkloosheid Twee brillen KNAC wenst aanvullende maatregelen bij bepaling van de maximumsnelheid ZWARE SHAG GERED NA BANG AVONTUUR e^/ ORCAM Donderdag 28 november 1937 ZEEUWSCH DAGBLAD V.N. doen beroep op Zuid-Afrika NEDERL. KOFFIE UIT BRAZILIË NAAR NEDERLAND Proef met raket Jupiter mislukt Prof, dr. it R. M. M. Oberman Sint Nicolaas en de dienstplicht Nieuwe Rijnbrug werd geopend Nieuw wapen voor onze landmacht Tien arrestaties in nikkel-affaire Ongelijk voor radiohandelaar Tulpen-rally voor 1958 BOND VOOR GEREF0 JEUGD ORGANISATIES Inlands commentaar kunstmaan DOUWE EGBERTS HET CONGRES, dat dit weekend in Amsterdam is gehouden, waarbij H.M. de Koningin aanwezig was, al thans de eerste dag, en dat geleid werd door Z.K.H. Prins Bemhard, is onge twijfeld van grote betekenis geweest. Wij hebben indertijd betreurd en het doet ons leed, dat we in het uit spreken van dit leedwezen alleen zijn blijven staan dat de zondag bij dit congres betrokken was. Dat heeft ook invloed gehad op onze berichtgeving erover. Toch blijkt, dat dit congres van gro te betekenis was. Al was het alleen maar om het feit, dat „the grand old man" van Duitsland, of zoals ze daar zeggen „der Alte", Adenauer, aanwe zig was en een belangrijk woord sprak. Wij willen op deze plaats het be langrijkste deel van zijn redevoering nog weergeven, omdat daarin een be langrijke heenwijzing staat naar de noodzaak van sterker Europese een heid, een onderwerp, dat we in de komende tijden nog wel meer zullen moeten bespreken. Hij zei o.m.: Het tijdperk der wereldoorlogen heeft ons wellicht doen beseffen, hoe sterk de volken van Europa feitelijk onderling verbonden zijn, ondanks hun voortdurende rivaliteiten. Vroegere pogingen tot Europese samenwerking hebben dit bewezen en er mag ook wel aan worden herinnerd, dat in de meeste Europese landen het recht ge lijke grondslagen heeft. Heden is het de erkenning van de ook te ver talen als: de belijdenis) van de vrijheid, die de Europese landen ver enigt in hun verzet tegen de krachten, die het recht der volken, wij over zichzelf te beschikken, weigeren te aanvaarden. Met erkentelijkheid zien wij echter, dat wij in deze controverse niet alleen staan, maar dat andere vrije volken, die in hun ontstaan en hun ontwikkeling nauw met het Euro pese verleden zijn verbonden, in de eerste plaats de Verenigde Staten, aan onze zijde zijn. Ware in Amerika het gevoel der saamhorigheid met Europa niet zo sterk, dan zou het vrije Euro pa eveneens een slachtoffer der mach ten uit het Oosten zijn geworden. Na een passage, waarin hij 'n harts tocht elijk beroep deed op allen, om de splitsing van Europa (door de Russi sche beïnvloeding) te erkennen heeft Adenauer aan het slot van zijn Adenauer heeft aan het slot van zijn rede nog gewezen op het belang van de culturele samenwerking. „Tot u allen richt ik het verzoek te helpen verhinderen, dat de ervaring, die wij in de wereldcatastrofe hebben opge daan, weer verzinkt in nationale bo dem. Allen moeten ertoe bijdragen een Europees denkende generatie te vormen, die gelooft aan de verbonden heid van een verenigd Europa met de Westelijke wereld." EEN ANDER groot Europeaan, die een bijzonder gloedvol woord sprak, de Belg Spaak, secretaris-generaal van de N.A.V.O., gaf de volgende belangrijke woorden: Europa heeft een periode van ver vat achter zich. De toestand had zeer ernstig kunnen worden, indien niet mannen zich hadden ingespannen, om aan dit verval paal en perk te stellen. Ons Europa is inderdaad ernstig ge schonden, daar het zich niet heeft kun nen verzetten tegen het imperialisme van het communisme, dat miljoenen inwoners van Europa in onvrijheid heeft gedompeld. Meer dan ooit heb ben wij verleden jaar onze zwakheid gevoeld, in de dagen van de opstand in Hongarije. Wij konden wat materiële hulp bieden, maar voorts waren unj machteloos. Meer dan duizend jaar geleden ts onze beschaving in Europa geboren en Europa is er eeuwenlang de zetel van geweest. Heden is het dat niet meer. Het politieke verval is met cultureel verval gepaard gegaan. Op weten schappelijk en technisch gebied is Europa achter. Men spreekt van Russische en Ame rikaanse satellieten. Maar niemand stelt de vraag, waar Engeland, Frank rijk, Duitsland of Italië op dit gebied blijven. Dit is helemaal niet aan de orde. Vijftig jaar geleden had Europa nog 'de leiding van de wetenschappe lijke vooruitgang en nu speelt het fei telijk niet meer mee. Is er een duide lijker bewijs van verval? Men moge mijn uitlatingen pessimis tisch vinden wat de toestand aangaat, mijn verwachtingen zijn beslist opti mistisch, als het gaat om de middelen, waardoor verbetering kan worden be reikt. Maar men moet beseffen, dat onze landen niet in staat zullen zijn, van de voordelen van de vooruitgang te genieten, als zij niet tot een grote gemeenschap behoren. Want aan de grote gemeenschappen is de toekomst. Thans zijn er twee grote landen, die handelen, alsof hun de toekomst be hoort. Beide landen boeken resultaten. Zij zijn tegenstanders, maar zij hebben toch iets gemeen, iets essentieels voor hun ontwikkeling: een groot marktge bied. Als Europa dat zal hebben, als in ons werelddeel de douanemuren zullen zijn gesloopt en mensen, kapi talen en goederen zich vrij zullen kun nen bewegen, dan zal Europa ook weer vooruit kunnen gaan. Het communisme wil onze bescha ving door de zijne vervangen. Hier gaat de beslissende strijd om. En als wij over de noodzakelijkheid spreken, Europa op te richten, dan betekent dit de noodzakelijkheid, de beschaving van het Westen te beschermen. Want hier staat de menselijke waardigheid op het spel, die onze tegenstanders niet aanvaarden, maar die wij trouu) wen sen te blijven. In de beschaving van het Westen schuilt de boodschap van Europa aan de mensheid. Al die rijkdom van de Europese be schaving dient te worden verdedigd, want daarmee verdedigen wij ook de zin en de schoonheid van het leven. Er bestaat geen verhevener doel, dan Europa te bouwen, dan deze grote re volutie in ons werelddeel te voltrekken zonder geweld, alleen maar door de rede en het verstand. Dan zullen hier alle verdere revoluties overbodig zijn geworden. Wij geven thans geen commentaar op deze redevoering. Want, zoals ge zegd: het onderwerp zal nog meer malen onze aandacht vragen. Het enige woord, dat we, ter bepa ling van de gedachten, er bijvoegen, Is: wordt hier niet teveel alleen op de meng gebouwd? Essialsjl „Het oordeel over de aanduiding van de maatregel van de maximumsnelheid ia algemeen afwijzend en deze aanduiding geeft tot vele klachten aanleiding", zo zegt de Kon, Ned. Automobiel Club (KNAC) in een adres, dat zjj aan de minister van verkeer en waterstaat heeft gezonden. Hoewel het nog te vroeg is een oordeel uit te spreken over de maatregel zelve, aldus het adres is het bovenstaande aan de KNAC gebleken uit talloze brieven, persberichten en mededelingen. De KNAC deelt voorts mede, dat het begin en het eind van de bebouwde kom men in vele gevallen slecht te zien is en des nachts, op enkele uitzonderingen na - wanneerhet bord toevalligerwijze goed is verlicht helemaal niet. Zij verzoekt de minister zijn standpunt zodanig aan te vullen, dat het de gemeenten wordt toegestaan ter nadere aanduiding het in ternationaal overeen gekomen maxi- mumsnelheidsbord bij het plaatsnaam bord aan te brengen. Teleurstelling In het adres wordt teleurstelling uit gesproken over het feit, dat van de „uitwjjkm gelijkheid" om in plaats van 50 km per uur, een 70 km-limiet voor bepaalde daartoe in aanmerking ko mende binnen de bebouwde kom gele gen wegen toe te staan, zo weinig ge bruik wordt gemaakt. De KNAC maakt verder bezwaar te gen het verwarrende feit, dat ten aanzien van de „70 km toegestaan"-borden, twee systemen naast elkaar worden gebruikt en verzoekt tenslotte de minister het daarheen te leiden, dat naast de bebouw de kom-aanduiding, borden 50 km vol gens internationaal overeengekomen mo del zullen kunnen worden geplaatst en De Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 59 tegen 6 stemmen, bij 14 ont houdingen, een resolutie aangenomen, waarin zij het betreurt dat Zuid-Afrika geen gevolg heeft gegeven aan haar ver zoek de apartheidspolitiek te matigen. De assemblee vraagt Zuid-Afrika op nieuw deze politiek te herzien. Een party koffie, geoogst door Neder landse immigranten in Brazilië is onder weg naar Nederland. Zij zal op 2 de cember a.s. met het s.s. „Zaanland" te Amsterdam arriveren. Deze eerste zen ding van 250 balen Hollambra-koffie werd onder grote belangstelling en in aanwezigheid van de minister van land bouw van de staat Saopalo op 13 novem ber te Santos verscheept. De koffie is een produkt van de Nederlandse Fazen- da Ribeirao. Het is de eerste koffie- export van Nederlandse immigranten in Brazilië. V.S. gaan meer besteden voor geleide projectielen De Amerikaanse regering zal de begro ting voor de constructie van geleide pro jectielen met twee miljard dollar verho gen, zo heeft de voorziter van de finan ciële commissie van de senaat, bekend gemaakt. Op andere, niet nader genoem de posten zal echter een miljoen dollar worden bezuinigd. Rusland zal 100.000 ton tarwe aan Egypte leveren Egypte en de Sowj et-Unie hebben, naar radio-Cairo in een Arabische uitzending bekendmaakte, dinsdag te Cairo een overeenkomst ondertekend, volgens wel ke Egypte 100.000 ton Russische tarwe zal invoeren. dat deze borden tevens dienstbaar worden gemaakt aan de aanduiding van het ein de van het maximumsnelheidsgebied. Voorts dat de „maximum 70 km uur toe- gestaan"-borden worden uitgevoerd op de wyze van model 114 van de byiage van het wegenverkeersreglement en dat de wyze van aanduiding van de 70 km- zones en het einde daarvan volgens één systeem zal geschieden. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft dinsdagavond bekendge maakt, dat dinsdag een raket van het type „Jupiter" van de Amerikaanse luchtmacht is gelanceerd, maar dat de proef is mislukt. Door technische moei- lükheden kon de raket zijn baan niet vol ledig afleggen. De raket werd op het proefterrein Cap Canaveral in Florida gelanceerd. HET IS GEBLEKEN, dat van de automatisering niet zonder meer kan worden gezegd, dat zy tot werkloosheid leidt, maar ook niet, dat zij grotere werkgelegen held tengevolge heeft. Dit hangt namelijk af van de bedrijfstak, waarin zy wordt toegepast. Vermindering van de werkgelegenheid wordt bijvoorbeeld verwacht in de auto-industrie. Men schat, dat volledige automatisering in de Amerikaanse auto industrie het aantal benodigde arbeidskrachten in deze industrie zal doen dalen van 800.000 tot 200.000. In de Amerikaanse olieraffinage-industrie is geconstateerd, dat in een bepaalde periode door verdere automatisering van het produktieproces een prodnktiestijging van 22 met 10.000 arbeidskrachten kon worden bereikt. Daar staat echter tegenover, dat in an dere bedrijfstakken automatisering, hoe vreemd dit ook moge schijnen, juist tot een grotere werkgelegenheid leidt. Zeer sterk komt dit bijvoorbeeld naar voren in het telefoonbedryf. Dit typische dienstverleningsbedrijf blykt namelijk meer vraag te trekken, naarmate de ser vice wordt verbeterd en deze verbetering wordt o.a. bereikt door automatisering van de telefoondiensten. In Amerika, waar men overigens met de automatisering van het telefoonbe drijf later is dan in Nederland, heeft deze automatisering een zo sterke toeneming van het telefoongebruik tot resultaat ge had, dat het personeel zeer aanzienlijk moest worden uitgebreid. In de jaren 1947 tot 1955 is het aantal arbeidskrach ten in de communicatiebedrijven in de V.S. gestegen van 330.000 tot 500.000, on danks de voortschrijdende automatise ring van het telefoonnet. Dertig procent Prof. dr. ir. R. M. M. Oberman, buiten gewoon hoogleraar aan de technische algemene dienst en chef van het schakel- laboratorium der P.T.T., die dit dinsdag in een rede, gehouden tijdens een lunch- bijeenkomst van het departement 's-Gra- venhage van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel medeelde, onderstreepte voor wat het aspect der werkgelegenheid betreft ook, dat de be- WIJ LAZEN in „Het Vrije Volk" van zaterdag j.l.: „Omgekeerd is ook een vermindering van de werkgelegen heid geen kwaal, waarvoor het genees middel alléén in Nederland te vinden is". Wij zijn het daarmee geheel eens. Hoewel toch moeilijk ontkend zal kun nen worden, dat er in het laatste jaar wel middelen in Nederland zijn toe gepast, om alleen voor Nederland ver meerdering der werkloosheid, dan netjes aangeduid als „ontspanning van de arbeidsmarkt" te verkrijgen en tt streven naar de „normale werkloos heid" van 3 pet. Maar, afgezien daarvan, als wij in de loop der jaren sinds 1945 „Het Vrije Volk" goed gelezen hebben, heb ben we daaruit de indruk gekregen, dat in de dertiger jaren 't geneesmid del tegen werkloosheid wèl alleen te vinden was in Nederland, hoewel toen toch ook de crisis een gevolg was van internationale factoren. Wij krijgen zo de indruk, dat „Het Vrije Volk" het „toen" en „nu" door twee verschillende brillen bekijkt. De drie inzittenden van de „Avenger" verkenningsvliegtuig van de Marine luchtvaartdienst, dat dinsdagmiddag op dertig mijl ten westen van IJmui- den in de Noordzee in gestort, zijn dinsdagavond door de reddingboot „Neeltje Jacoba" in IJmuiden aan de wal gebracht. De mannen hadden zich aanvankelijk in een rubberboot weten te redden, waren daarna aan boord genomen door het kustvaartuig „Ahoy" en daarvan later overgestapt op de drie mannen na hun aankomst in „Neeltje Jacoba". De foto toont de IJmuiden, staande voor de redding boot. Duits-Russische betrekkingen In Moskou zijn zeven deskundigen uit West-Duitsland aangekomen, die als ad viseurs zullen optreden bü de handelsbe sprekingen, die in de Russische hoofd stad aan de gang zijn. Het zijn mensen uit de industrie en van de ministeries van economische zaken en landbouw. Dit schy'nt er op te dulden, dat de handels besprekingen spoedig in een concretere fase zullen komen. drijven, die voor automatisering in aan merking komen, slechts ongeveer 30 van de totale werkgelegenheid omvatten. Volgens deze raming, die afkomstig is van de internationale arbeidsorganisatie te Geneve, zal dus circa 70 van de werkgelegenheid in het geheel niet wor den beïnvloed door de automatisering. Een toenemende welvaart eist automa tisering en omgekeerd brengt automati sering toenemende welvaart, zo betoogde prof. Oberman. Een verschijnsel, dat by een toenemende welvaart valt op te mer ken is, dat er bij het publiek een verlan gen naar gedifferentieerde produkten ontstaat, hetgeen weer compenserend werkt op de werkgelegenheid in de in dustrie. Oplossing Over de Wenselijkheid van automatise ring: in een onderneming: wilde spreker opmerken, dat het wel aanbeveling ver dient te overwegen, of het probleem, dat men door automatisering wil oplossen, niet op een andere wyze kan worden op gelost. Hij haalde in dit verband aan, dat in het verleden op een zeker tijdstip overwogen werd het kolenbunker en in de scheepvaart te automatiseren, hetgeen echter overbodig bleek, doordat het sto ken met olie zijn intrede deed. Het Tweede-Kamerlid de heer Gortzak heeft aan de minister van defensie de volgende schdiftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op 3 december een groep jongeren, in verband met het ver vullen van hun eerste dienstplicht, onder de wapenen wordt geroepen? 2. Is het de minister bekend, dat, in verband met het vieren van het Sint- Nicolaasfeest, deze datum van opkomst by vele jongeren grote teleurstelling heeft gewekt? 3. Is het de minister bekend, dat het, zo mogeiyk, vieren van het Sint-Nico- laasfeest in huiselijke kring van zulk een betekenis wordt geacht, dat de voorzit ter van de Tweede Kamer aan de kamer heeft voorgesteld op 5 december de zit ting vroeg te doen eindigen, opdat minis ter en kamerleden in staat worden ge steld dit feest in de familiekring te vie ren? 4. Is het juist, dat het hoofdbestuur van het A.N.J. zich in een brief tot de minis ter heeft gericht met het verzoek om de datum van opkomst voor bovenbedoelde groep jongeren tot na de 5de december te verschuiven, doch dat de minister hierop een afwijzend antwoord heeft ge geven? 5. Is de minister alsnog bereid de da tum van opkomst voor bovengenoemde dienstplichtigen zodanig te veranderen, dat zy in de gelegenheid worden gesteld het Sint-Nicolaasfeest in huiselijke kring te vieren? Verbetering Noord-Zuid De secretaris-generaal van het minis terie van verkeer en waterstaat mr. A. H. C. Gieben, heeft gisterochtend de nieu we brug over de Rijn bij Rhenen open gesteld. Mr. Gieben trad daarbij op als plaatsvervanger van de minister van ver keer en waterstaat, mr. J. Algera, die wegens ziekte verhinderd was aan zyn voornemen om deze openstelling zelf te verrichten, gevolg te geven. Mr. Gieben zeide o.m., dat door het openstellen van deze brug een belang- ryke schakel in de noord-zuid verbinding van Rhenen naar Oss wordt voltooid. De Britse advokaat-generaal, Foster heeft een aantal zware beschuldigingen genit tegen de hoofdcommissaris van politie van het Engelse plaatsje Brigh ton en twee van zy'n ondergeschikten. Het gaat hier om zwyggeld ten bedra ge van tienduizenden guldens over een tijd van ongeveer 10 jaar. Links: Een van de twee ondergeschik ten, de 36-jarige sergeant Trevor Heath en de advokaat Wheeler op weg naar de politierechter in het stadhnis van Brighton. Rechts: De andere ondergeschikte, de 39-jarige inspecteur John Hammersley, Eveneens op weg naar de politierechter voor een verhoor. „Uzi", een Israëlische pistool-mitrailleur De koninkiyke luchtmacht zal binnen kort beschikken over een nieuw wapen: de Uzi, een pistool-mitrailleur van Isra ëlisch fabrikaat. De Uzi zal het Ameri kaanse geweer, de P-I4, dat sterk ver ouderd is geraakt, vervangen. De Uzi is klein van formaat, de lengte bedraagt slechts 86 centimeter. Het wa pen weegt 2,9 kilogram, heeft een theo retische vuursnelheid van 550/600 scho ten per minuut en een mondingssnelheid van 410 meter per seconde. De effectieve schootsafstand' bedraagt tweehonderd meter. Het magazijn van de Uzi kan twintig patronen (0 mm kaliber) bevat ten. Naar wordt verwacht, zal de ver vanging welke geleidelijk geschiedt, eind 1958 geheel zijn voltooid. In samenwerking: met de controledienst van het ministerie van economische za ken heeft de Rotterdamse recherche klaarheid gebracht in een zaak waarhtf voor een verkoopwaarde van f40.000,— aan nikkel werd gestolen uit een entrepot aan de IJsselhaven te Rotterdam. Het onderzoek, dat geruime ttfd heeft ge- duurd, leidde tenslotte tot de arrestatie van tien verd~chten. De bijna twee ton gesolen nikkel, die tenslotte tegen redelijke prezen aan een Amsterdamse firma bleek te zijn ver kocht, kon niet in beslag genomen wor den. Gedeeltelijk was zij reeds verwerkt. Het nikkel behoorde tot een partij van 5000 kg, die in 31 vaten via Rotterdam van een Duitse fabriek per schip naar Joegoslavië was vervoerd. De leverancier een Amsterdamse firma, kreeg na aan komst van de partjj uit Joego Slavië be richt, dat er een manco was van 1730 kg, de inhoud van tien valren. In plaats daar van had men oud ijzer in de vaten ge stopt. De autoriteiten in Joegoslavië had den een onderzoek ingesteld en in de va ten een stuk van een Nederlandse brief gevonden. Dit fragment en een foto van het oude ijzer, machine-onderdelen, stuurden zjj naar Nederland. Uit het onderzoek is gebleken, dat een expeditieknecht Ir nikkel uit de loods heeft gesoïen en het daarna door opko pers, die met de diefstal op de hoogte waren, aan de man is gebracht. Vastgestelde verkoopprijzen moeten betaald worden De president van de Dordtse rechtbank heeft in het kort geding tussen de N.V. Verkoopmaatschappy Philips en de ra dio- en televisiehandelaar B. L. te Dor drecht, die Philips radiotoestellen bene den de vastgestelde prijzen had verkocht, de laatste in het ongelijk gesteld. De heer L. werd verboden, artikelen van Philips tegen lagere pryzen te ver kopen, op straffe van een dwangsom van f2500,—. De overwegingen, die de presi dent tot deze uitspraak hadden gebracht, behelsden onder meer, dat de N.V. Ver koopmaatschappij Philips een zeer geslo ten verkoopsysteem heeft en steeds haar algemene verkoopvoorwaarden laat gel den. De Indische minister van voedselvoor ziening, Prasad Jain, heeft meegedeeld, dat grote gebieden van droogte te lyden hebben. Tachtig miljoen mensen, bijna een kwart van de totale bevolking van India, wonen in deze gebieden. Na een inbraak in een fabriekskan- toor te Den Haag wordt 110.000,ver mist. Voor de tiende internationale Tulpen» rallye, die van 28 april tot 2 mei 19H wordt gehouden, staat het parcours 14 grote lijnen vast. Er komen zes start» plaatsen, één in Nederland: Noordwyk ei} vyf in het buitenland. Na de aanloop» routes zal een gemeensehappeiyk trajeot van ongeveer 3000 kilometer geredetj moeten worden dat hoofdzakelijk ove# Frans gebied voert. De formule zal geen ingrijpende ver» schillen tonen met die voor de rallye va4 1957. Ze voorziet in twee klassen, eeq wedstrijdklasse voor de cracks die mei willen dingen naar het Europese rally# kampioenschap, en de nodige klasse, mentsproeven zullen moeten afleggen ea een rallye klasse voor degenen voor wl# het toeristisch karakter van de rit d# meeste aantrekkingskracht heeft. D# deelnemers in de rallye klasse zyn vrij» gesteld van de klassementsproeven al# zullen zij dezelfde route rijden. De algemene vergadering van de Bond voor Gereformeerde jeugdorganisaties ia de Gereformeerde kerken onderhouden» de artikel 31 K.O. zal vrijdag 27 decem» ber te Amersfoort ln „Monopolie" onde# leiding van de heer C. Schout uit Dor» drecht worden gehouden. In de morgen» vergadering zullen de huishoudeiyke za» ken worden afgedaan en in de middag» vergadering zal ds. I. de Wolff uit En» schede refereren over het bijbelboek Jo- zua. op A. K. Robinson, de Britse hoofdjachtopziener in het gebied van Pahang, in Oost-Malakka, maakt melding van het volgende commentaar van de leden van een inheemse stam in dit gebied, die via een oerwoud-radiotoestel gehoord hadden over de Russi sche kunstmanen en met Robin son hierover hadden gesproken. Robinson had het stamhoofd verteld, dat de kunstmaan elk „vele miljoenen dollars" kosten. Het hoofd had dit aan de stam leden meegedeeld. En hun com mentaar luidde: „Wat jammer van al dat geld. Wij kunnen die oude maan voor niets zien en nu maken ze nieuwe manen, die wij niet kunnen zien en die zoveel geld kosten. Vragen over Nationale Reserve Het Tweede-kamerlid de heer Roosjen heeft aan de minister voor defensie d» volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat onder dagtekening van 3 mei 1957 aan een 50- tal vrijwilligers bij de Nationale Reserve is meegedeeld, dat hun met ingang van 1 januari 1958 ontslag uit de militalra dienst zal worden verleend in verband met de opheffing van de nationale re serve? 2. Is de minister bereid mede te delen welke betekenis aan deze kennisgeving moet worden gehecht nu ten aanzien van de Nationale Reserve nog steeds geen beslissing is gevallen? Minister Mansholt in Griekenland In gezelschap van de directeuren van de technische Griekse diensten en van Nederlandse deskundigen op het gebied van droogleggingswerkzaamheden heeft de Nederlandse minister van landbouw, dr. S. L. Mansholt een bezoek gebracht aan Agrinion en Mesolonghi. De minister begaf zich naar de lagunen en moeras gebieden, waar belangrijke landaanwin ningswerkzaamheden worden uitgevoerd. 0 Vele oud-alumni van de Leidse uni versiteit uit Hilversum en omgeving zyn dinsdagavond weer bijeen geweest in het Palace hotel te Hilversum. Onder de aan wezigen bevond zich de Koningin. Ingezonden mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3