1 Gaillard verbindt kwestie van vertrouwen aan Algerije Nieuwe arrestatie moordzaak Kodde? Groter aantal werklozen te verwachten in 1958? NAVO-conferentie gaat waarschijnlijk wel door Politieke commissie V.N. behandelt Algerije Waarom lietmenLou H. nü vrij} Algerijnse bevolking meer op hand van Frankrijk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG ZAL BESLISSING VALLEN IN NIEUWLANDSE raó DOOR DE WERELD Tweede Kamer bezorgd Eisenhower gaat goed vooruit PINE AU: Laat Frankrijk doorgaan met pogingen oplossing te zoeken Nederlander had met zijn affiche succes Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe3 TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970, giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand. f7.per kwartaal. Losse Dammers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Lou H. In vrijheid gesteld zie pag. 1 en 2 13e Jaargang No. 3870 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Donderdag 28 nov. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 8.22 u., onder 16.34 u. Maan op 13.05 u., onder u. Hoogwater vrijdag 29 nov.: Vlissingen: 6.53 u. 1.54 m., 19.34 u. 1.59 m. Terneuzen: 7.23 u. 1.72 m., 20.01 u. 1.77 m. Wemeldinge: 8.30 u. 1.21 m., 21.01 u. 1.44 m. Zierikzee: 8.07 u. 1.01 m., 20.45 u. 1.24 m. „IK WIST, dat het twintig jaar zou worden of vrijspraak", aldus vertelde Lou Hoebeke ons gisteravond in Nieuw- en Sint-Joosland. „Alleen één ding begrijp ik niet en dat is: waarom hebben ze mij vóór 6 december vrijgelaten en niet op de dag van de uitspraak? Ik voor mij geloof, dat er iets loos is, want anders zouden ze je. wel vasthou den", zo beweert Lou H. En naar we vernomen hebben gaan er geruchten in Nieuw- en Sint- Joosland, Middelburg en Vlissingen, dat er een nieuwe arrestatie is verricht. Een inhechtenisneming, die in direct verband staat met de moord op Sien Kodde aan het begin van dit jaar. Onmiddellijk hebben wij geïnfor meerd bij de districtscommandant van de Rijkspolitie in Middelburg, of deze geruchten op waarheid berusten. Hij echter ontkende dit bericht catego risch. Volgens Lou Hoebeke heeft de plei ter van hem, mr. P. C. Adriaanse, ook zijn verwondering uitgesproken over het feit ,dat de verdachte reeds nu is vrijgesproken. Ook hij was van me ning, dat er iets bijzonders aan de hand was. Wij vroegen aan Hoebeke of hij wer kelijk aan moord geloofde. „Dat heb ik direct gezegd, want Sien was geen meid om zelfmoord te plegen", aldus H. „Maar later, toen ik het dossier van 400 bladzijden had doorgenomen, wel Het b'i Dungeness aan de grond gelopen Nederlandse kustvaartuig „Mercurius h" is gisteren om kwart voor vier vlot gekomen met behulp van sleepboten. Engeland heeft de voetbalinter land tegen Frankrijk, die woensdag middag in 't Wembley stadion te Lon den werd gespeeld, met 40 gewon nen. De ruststand was 30. De Engelse minister van defensie, Duncan Sandys, heeft woensdag des gevraagd verklaard, dat er geen offi ciële overeenkomst met de V.S. is gesloten over de vestiging van raket bases in Engeland. Ajax heeft woensdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdam met 1o van Wismut (Karl Marxstadt) gewonnen. De ruststand van deze wed strijd in de achtste finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker was 00. De wedstrijd FeyenoordBolton Wanderes, woensdagavond gespeeld in het stadion van Feyenoord, is met 30 door de Engelsen gewonnen. De ruststand was 00. Geen praktijk meer voor Adams De algemene medische raad in En geland heeft dr. John Bodkin Adams uit Eastbourne uit het artsenregister geschrapt. Dit betekent, dat hij als dokter geen praktijk meer mag uit oefenen. De 58-jarige Adams is dit jaar vrij gesproken van de beschuldiging van moord op een patiënt. twintig keer, begon ik te twijfelen. Maar ik geloof toch, dat het moord is", zo verklaart Lou Hoebeke. Onderhoud Zie ook pagina 2, waar U een artikel vindt over: Vrijspraak voor Lou Hoebeke. Exclusief onderhoud. Deze foto toont het wrak van het „JBeaver"-vliegtuig van de Neder landse Nieuw Guinea luchtvaart maatschappij, „De Kroonduif", dat tijdens een technische vlucht in opdracht van de Nederlandse ma rine naar heneden stortte op on geveer 35 km. ten Noordwesten van Merauke op Nederlands Nw.- Guinea. Drie van de vier inzitten den kwamen bij dit ongeluk om het leven. De vierde, een Engels technicus, werd ernstig gewond. PREMIER GAILLARD heeft de vertrouwenskwestie verbonden aan de aanvaarding door de Franse Nationale Vergadering van de Alge rijnse hervormingswet. Vrijdag zal de beslissing hierover vallen. De Franse premier stelde de kwestie van vertrouwen nadat de minister voor Algerije, Lacoste, had verklaard, dat het niet langer mogelijk is te ontkennen, dat de Algerijnse bevolking meer op de hand van Frankrijk is gekomen. „Het is volkomen zeker, dat Frankrijk de strijd in Algerije zal winnen, wanneer het zijn actie op elk gebier voortzet', aldus Lacoste. De Franse regering streeft er naar een uitspraak van de Nationale Ver gadering over hervormingswet en kieswet voor Algerije te verkrijgen, voordat de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zich met het Alge rijnse vraagstuk gaat bezig houden. De hervormingswet voorziet onder meer in de instelling van regionale volksvertegenwoordigingen, met ge kozen leden, die grote bevoegdheden zullen krijgen bij het bestuur van de betrokken gebieden. Tunesië Premier Gaillard heeft woensdag verslag uitgebracht aan het Franse kabinet over de besprekingen met zijn Britse ambtgenoot Macmillan. Na af loop van de bijeenkomst is bekend gemaakt, dat Gaillard zal antwoorden op het aanbod van Marokko en Tu- Weinig verandering Droog weer en over het algemeen veel bewolking. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de al gemene beraadslaging over de begro ting 1958 van het departement van so ciale zaken en volksgezondheid. Bij deze algemene beraadslaging zijn te vens aan de orde de beraadslagingen in het algemeen over alle hoofdstuk ken der begroting met uitzondering van de afdeling directie volksgezond heid. Twee moties Werkgelegenheid en de beroepskeu zevoorlichting waren ongetwijfeld de punten in dit debat over de begroting van sociale zaken.. Over beide kwesties is gedreigd met een motie. Zo wilde de heer Van Lier (soc.) uitspraak van de Kamer uitlokken om minister Suur- hoff meer geld ter beschikking te stellen om het hoofd te kunnen bieden aan werkloosheid met grotere omvang. De heer Zwanikken (Kath.) dreigde met een motie te zullen komen om de beroepskeuzevoorlichting voor parti culiere organisaties te bevorderen. Minister Suurhof% verwacht in 1958 weer 50.000 werklozen. Zijn partijge noot Van Lier was somberder. Hij dacht reeds aan 100.000 De situatie in de drie noordelijke provincies en Zee land is niet zonder zorg. Wat de laat ste provincie betreft: er zal bij minis ter Mansholt op aangedrongen moeten worden om het herverkavelingswerk ter hand te nemen. Niet zonder zorg De heer Biewenga (A.R.) was niet Prijsverlaging benzine in W est-Duitsland Drie grote oliemaatschappijen in West- Duitsland hebben haar benzineprijzen met een pfennig per liter verlaagd. De benzineprijzen van deze maatschap pijen hebben thans weer het peil bereikt, waarop zij vóór het Suezkanaal-conflict stonden. zonder zorg over de ontwikkeling van onze werkloosheid en werkgelegen heid. Het is ook voor hem een vraag of er wel voldoende kredieten zijn en of de voorraad cultuur-technische werken groot genoeg is om een grotere werkloosheid te kunnen opvangen. Zijn fractiegenoot, de heer Van Eiber gen, was ook niet zo optimistisch als minister Suurhoff. De ervaring heeft geleerd, dat bij een conjuncturele neergang de bouwnijverheid de zwaar ste klappen krijgt. Ook de heer Kikkert (C.H.) was niet geheel gerust. De werkloosheidcijfers stijgen nog steeds. Ln Washington Is een subcommissie uit de Amerikaanse senaat begonnen met een onderzoek naar de achterstand welke de V.S. al of niet zouden heb ben opgelopen bij Rusland op het ge bied van raketten en geleide projec tielen e.d. Deze foto toont dr. Ed ward Teller (midden), de „vader" van de waterstofbom in gesprek met (links) Edwin Weisl en (rechts) sena tor Lyndon B. Johnson, respectievelijk hoofd-adviseur en voorzitter van de subcommissie. Nederlandse tankboot vast in Suezkanaal Het 8819 ton metende tankschip „Furfina" is woensdag in het Suezka naal tussen Suez en Ismailia ten ge volge van een moterdefect aan de grond gelopen. Vaartuigen, die achter de „Purfina" voeren konden ook niet verder. Twee sleepboten zullen trachten het tank schip los te krijgen. Het gros van de Turkse troepen die weken lang oefeningen hebben gehou den in het grensgebied bij Syrië, is vandaag vertrokken. In de NAVO-kringen in Parijs zou men over het algemeen voelen voor doorgang van de topconferentie op 16 december met vice-president Nixon als plaatsvervanger van Eisenhower. Een officieel besluit in deze kwestie zal echter niet bekend zijn voordat de permanente NAVO-raad donderdag in Parijs bijeen is geweest. Noorwegen heeft de V.S. mede gedeeld, voorstander te zijn van het laten doorgaan van de NAVO-confe- rentie van regeringsleiders in decem ber, niettegenstaande de ziekte van president Eisenhower. VICE-PRESIDENT Richard Nixon heeft woensdag, bij aakomst in het Witte Huis in Washington voor over leg met Amerikaans autoriteiten, ver klaard dat thans nog niet kan worden uitgemaakt of hij, in de plaats van president Eisenhower, naar de komen de NAVO „topconferentie" te Parijs zal gaan. Nixon verklaarde: „De president zal in de eerstkomende dagen niet met algemene politieke zaken worden las tig gevallen. Wanneer Eisenhower hersteld is, zullen hem slechts zaken worden voorgelegd, waarin hij per soonlijk een beslissing moet nemen". Hij voegde hieraan toe dat het vraag stuk, of hij de NAVO-conferentie zou bijwonen, zich slechts zou voordoen indien besloten zou worden vast te houden aan het oorspronkelijke plan, om deze bijeenkomst er een van staats hoofden te maken. Naar aanleiding van een voorstel om de landen, die aan de NAVO-„top- conferentie" zullen deel nemen, nu door de ministers van buitenlandse zaken, i.p.v. door de staatshoofden te doen vertegenwoordigen, verklaarde Nixon dat de V.S. dan door minister Foster Dulles zouden worden ver tegenwoordigd. nesië tot bemiddeling in het Algerijn se geschil wanneer hij vrijdag de Nationale Vergadering toespreekt. De Franse minister van voorlichting, Claparede, heeft gezegd, dat de ver klaring van Gaillard niet zal neer komen op een verwerping van het aanbod zonder meer. Maar volgens Claparede is er geen sprake van aan vaarding van goede diensten voor 'n politieke regeling. Wat een wapen stilstand aangaat is de minister van mening, dat alle mogelijkheden om dit doel te bereiken overwogen dienen te worden. Een woordvoerder van de Tunesi sche regering heeft gezegd, dat Franse en Tunesische troepen woensdag aan de Tunesisch-Algerijnse grens slaags zijn geraakt. Twee Franse bataljons waren vierhonderd meter op Tunesisch gebied doorgedrongen en in botsing gekomen met Tunesische grenstroepen. Ambtenaren van de Franse ambas sade in Tunis zeiden niets van het in cident af te weten. Zij verklaarden, dat in Algiers een onderzoek werd Inge steld. Aan de Franse zaakgelastigde in Tu nis is een krachtig protest overhan digd. In een doktersverklaring, die om 7 uur gisteravond is uitgegeven, wordt gezegd, dat president Eisenhower tot dusver uitstekend vooruit gaan. Hij heeft een goede nachtrust gehad. Hij heeft geschilderd, gepraat met familie leden en met naaste medewerkers. Het spreken levert nog kleine moeilijkhe den op, maar veel is verbeterd. Generaal-majoor dr. Howard Snyder, de voornaamste presidentiële arts, voegde hieraan toe: „Er kan thans nog niet worden gezegd, waaraan de presi dent eigenlijk heeft geleden". Talrijke vooraanstaande personen uit binnen- en buitenland hebben pre sident Eisenhower hun beste wensen voor een spoedig herstel doen toeko men. Zomer in november bij Voorthuizens gezin In de tuin van de heer J. van den Born in Terschuur schijnt het zomer te zijn. Hoewel november reeds bijna verstreken is bloeiden in deze tuin dezer dagen da frambozen en niet slechts enkele, doch een flinke hoeveelheid. Het gehele gezin heeft er van kunnen profiteren en bo vendien heeft men verscheidene flessen met frambozen geweckt. Tijdens een lesvlucht is gistermorgen een super constellation van de K.L.M. bij het starten op Schiphol aan het eind van de baan van het verharde gedeelte ge raakt, waardoor het toestel lichte schada opliep en waarbij onder meer de pro pellers werden verbogen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, heeft woensdag ln do politieke commissie van de V.N. verklaard, dat Frankrijk de regeringen van de democratische landen zal uitnodigen zoveel waarnemers als nodig Is to zenden naar de verkiezingen voor de regionale volksvertegenwoordigingen, die in Algerije gehouden zullen worden. Hij verklaarde dat Frankrijk nog steeds bereid is over een wapenstilstand onderhandelingen te voeren met hen,die de wapens tegen Frankrijk hebben opgenomen. Maar wat Frankrijk betreft, zullen aan deze besprekingen geea politieke voorwaarden verbonden worden. Er zullen echter wel gerechtvaar digde waarborgen voor de veiligheid gegeven moeten worden, aldus Pineau. De Franse regering zal slechts die-der daarbij zijn grondgebied over to geen, die gekozen zijn met de wil van het volk en zonder enige dwang, er kennen als wettige vertegenwoordi gers van de Algerijnse bevolkings groepen. „Drie-panelen" De Franse minister wees erop dat Frankrijk vastbesloten is de politiek van de „drie panelen"-wapenstilstand, verkiezingen en onderhandelingen voort te zetten. En van deze politiek vormt de „kaderwet", die op het ogen blik in behandeling is bij het Franse parlement, een van de instrumenten. Volgens Pineau kan de positie van de Franse regering in de volgende twee punten worden samengevat: 1. Een volksvertegenwoordiging kan alleen het gevolg zijn van vrije ver kiezingen en niet van terrorisme. 2. De politieke voorwaarden, die voortdurend naar voren worden ge bracht en waardoor men niet met onderhandelingen kan beginnen, ma ken deze onderhandelingen alleen maar doelloos. Pineau gaf vervolgens de volgende cijfers over de strijd in Algerije. Deze cijfers hebben betrekking op de pe riode 1 november 1954 tot 1 novem ber 1957. De Franse minister ver klaarde dat de Algerijnse verzetsstrij ders in deze periode 8429 burgers hebben gedood, van wie 310 vrouwen en 120 kinderen. Onder dit aantal van 8429 bevonden zich 1126 Europe anen en 7303 Mohammedanen. Over de rol van het Algerijnse com munisme merkte Pineau op dat de communistische partij in Algerije zich in het bijzonder heeft toegelegd op de organisatie van het terrorisme In de steden. Volgens Pineau heeft de com munistische partij meer in het bijzon der specialisten geleverd voor het plegen van bomaanslagen en mensen, die massa-aanvallen moeten uitvoeren. Conclusie Pineau trok de volgende conclusie: De rebellen hebben in militair op zicht de strijd verloren. Maar ook in psychologisch en politiek opzicht moesten zij het onderspit delven. Zij weten dat Frankrijk bereid is de rechtvaardige verlangens van de be volkingsgroepen in Algerije op posi tieve wijze tegemoet te treden, (on- leveren aan de anarchie en armoede. „Uw plicht is In dit geval duidelijk. Gij moet Frankrijk laten doorgaan met zijn pogingen om tot een vreed zame, democratische en rechtvaardige oplossing te komen." De Amsterdamse kunstenaar Frans Mettes heeft in opdracht van de lei ding van de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel een affiche ontwor pen. Het ontwerp bleek te Brussel zozeer in de smaak te vallen, dat men het thans ook zal gebruiken voor Denemarken, Finland, Noor wegen, Zweden en Zwitserland. Het affiche is geïnspireerd op het Ato* mium, de grote attractie van dt Wereldtentoonstelling

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1