EISENHOWER WEGENS ZIEKTE NIET NAAR PARIJS GOD ZORGT! Amerikaanse president opnieuw tijdelijk op non-actief Nieuw-Guinea resolutie aanvaard (42-28) mil Rusland kan gedwongen worden in te grijpen in Algerije': Mogelijkheid aanwezig, dat conferentie niet door gaat Alarmoefening „Torenklok" was enorm succes Praktisch geen ongelukken MACMILLAN E GAILLARD NADER TOT ELKAAR PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Koersen daalden Verkoudheid Nixon naar Parijs Begroting economische zaken aangenomen BOELGANIN DREIGT TURKIJE Tempo moet nog hoger worden Vrede in Parijs getekend Minister Helders teruggekeerd Vliegtuig stortte in Noordzee Spanning in Midden-Oosten weer toegenomen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bjj geen gehoor: Hoofdred.- (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv." (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Duizend gulden boete voor melkfabriek (Zie pag. 2) 13e Jaargang No. 3869 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit "Woensdag 27 nov. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.21 u., onder 16.34 u. Maan op 12.43 u., onder 23.51 u. Hoogwater donderdag 28 nov.: Vlissingen: 6.01 u. 1.69 m., 18.34 u. 1.71 m. Terneuzen: 6.31 u. 1.86 m., 19.03 u. 1.89 m. Wemeldinge: 7.42 u., 1.31 m. 20.08 u. 1.54 m. Zierikzee: 7.21 u. 1.09 m., 19.51 u. 1.32 m. ONLANGS KON MEN in een ver haal in ons blad over de Amsterdam se beurs lezen, dat een ziekte van Eisenhower een heel andere betekenis heeft dan van een ander. We wisten toen nog niet, dat we nog geen halve maand daarna op nieuw voor de werkelijkheid daarvan zouden geplaatst worden. De aanval, die de president van het Amerikaanse volk gisteren overviel, had naar menselijk opvatting op geen meer ongelegen tijdstip kun nen komen. Er zijn grote spanningen in de wereld. Er zijn ook grote spanningen tussen de vrije volken onderling. Men leefde daarom in de verwachting, dat een conferentie van de hoogste top figuren der vrije volken, waarvoor Eisenhower het initiatief had geno men, van de grootste waarde zou zijn, om ontspanning te verkrijgen. Alle plannen daartoe waren gereed. GOD HEEFT ECHTER anders be slist. Juist op dit moment werd het Eisenhower onmogelijk gemaakt, naar Parijs te gaan. Wij, mensen, zijn nu bezorgd. Temeer echter is er aanleiding, om eraan te denken, dat God zorgt. Het is onze taak, ook deze zaken, de span ning onder de volken en ook de ziek te van de grote man in Washington aan Hem voor te leggen, in de weten schap, dat Gods wil altijd wijs en goed is. PRESIDENT EISENHOWER VAN DE V.S. heeft ver moedelijk een verstopping van een kleine aftakking van de middelste hersenslagader aan de linkerkant gehad. Hierdoor is zijn spraakvermogen licht gestoord. Aangezien de president lange tijd rust zal moeten houden, is het bezoek, dat hij op 15 december aan Europa zou brengen, tot bijwoning van de NAVO-conferentie, afgelast. De arts van Eisenhower, generaal Snyder, heeft verklaard, dat hij nog niet kon zeggen of de president een lichte beroerte had gehad, omdat nog niet bekend is of er sprake is van een stukje bloedstolsel of een aderkramp. In een officieel bulletin, dat gisteravond even na negen uur is uitgegeven, wordt gezegd, dat de aandoening mild is en daarom zal Eisenhower ook niet in een ziekenhuis behoeven te worden opgenomen. In de wandelgangen van de V.N. toonde men zich echter zeer bezorgd over de gezondheidstoestand van de Amerikaan se president. Men is algemeen van mening, dat de president nu minder gemist kan worden dan ooit. Styles Bridges heeft echter gezegd, dat de conferentie door moet gaan, en dat Dulles namens de president moet spreken. Het is onder deze omstandig heden beter, dat Nixon in het land blijft. Het bericht van de ziekte van Eisen hower sloeg gisteravond ais een bom in financiële kringen, vooral in beurs- kringen. Het was beursmakelaars voorshands onmogelijk tot zaken te komen en koersen vast te stellen. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel, heeft gisteravond de Amerikaanse ambassa deur in ons land, de heer Young, de deelneming van de Nederlandse rege ring overgebracht. Twee hoogleraren in de neurologie zullen Eisenhower onderzoeken. In de medische verklaring wordt gezegd, dat de verkoudheid, die de president maandag heeft opgelopen, waarschijn lijk aan het ontstaan van de nieuwe ziekte heeft bijgedragen. Verleden week werd nog na een onderzoek van de toestand van zijn gezondheid ver klaard, dat alles in orde was. Dinsdag heeft de president alleen zijn vrouw en zijn zoon ontvangen. Vice-president Nixon en de minister van justitie Rogers, waren gisteren de gehele dag op het Witte Huis. Zij zouden de voornaamste figuren zijn, als er een constitutionele crisis zou ontstaan. Nadat het ministerie van buiten landse zaken had bekend gemaakt, dat Eisenhower niet naar Parijs zou gaan, De ontwerp-resolutie door 19 landen ingediend bij de politieke commissie van de V.N. ten aan zien van Nieuw-Guinea, is aange nomen met 42 tegen 28 stemmen en elf onthoudingen. Het eerste gedeelte werd aanvaard met 45 tegen 27 stemmen en 9 onthoudin gen. Het tweede punt kreeg 42 tegen 28 stemmen bij elf onthou dingen. Twee-derde De resolutie heeft in de algemene vergadering, als zij daar aan de orde komt, 'n meerderheid van twee derde nodig, om te worden bekrachtigd. Gezien de uitslag in de politieke commissie, zijn waarnemers van oor deel dat het onwaarschijnlijk is, dat deze meerderheid zal worden behaald, daar in de meeste gevallen in de al gemene vergadering dezelfde stem men worden uitgebracht als in de politieke commissie, die ook een ple nair lichaam is. Stemming Tegen de resolutie stemden: Argen tinië, Australië, Oostenrijk, België, Brazilië, Canada, Chili, China, Colum- bië. Cuba, Denemarken, de Domini caanse republiek, Frankrijk, Hondu ras, IJsland, Ierland, Israël, Italië, Luxemburg, Nederland, Niewty-Zee- land, Nicaragua, Noorwegen, Peru, Portugal, Spanje. Zweden en Enge land. Zuid-Afrika was niet aanwezig. Van stemming onthielden zich Cam bodja, Ecuador, Finland, Liberië, Me xico, Panama, Paraguay, Turkije, de V.S., Uruguay en Venezuela. Droog Veel bewolking maar droog weer, zwakke tot matige wind tussen zuid west en west. Weinig verandering in temperatuur. Soerabaja Volgens in Djakarta ontvangen be richten hebben in Surabaja een aantal jongelui in het gebouw van de „Sim pangclub" het portret van prinses Wilhelmina en het ebleem van de- Rotary Club verwijderd, en vervan gen door portretten van president Soekarno. De „Simpang Club", die vroeger een uitgesproken Nederlands karakter had, werd enkele jaren geleden een internationale club. heeft minister van buitenladse zaken Dulles verklaard, dat het nog niet be kend is of hij of Nixon de president zouden vertegenwoordigen. Wel is bekend geworden, dat het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken aan de secretaris-generaal van de NAVO, de Belg Spaak heeft gevraagd, of de topconferentie kan worden uit gesteld. De voorzitter van de beleids commissie der Republikeinse fractie, In Buenos Aires zijn achtenzeventig voormalige Peronistische parlements leden, die sedert de val van Peron in 1955 in gevangenschap zijn geweest, op vrije voeten gesteld. De Luxemburgse Kamer heeft dinsdag met 46 stemmen voor en drie (die der communisten) tegen de ver dragen voor Euratom en Gemeen schappelijke Markt goedgekeurd. De verdragen zijn thans in vier van de zes landen bekrachtigd. Rechtse groeperingen in Parijs hebben dinsdagochtend voor de Amerikaanse ambassade In Parijs gedemonstreerd tegen de wapen leveranties van Amerika aan Tu nesië. Het ging er hard tegen hard, ge tuige deze foto van een der de monstranten die door de politie neergeslagen werd vlak voor de deur van het beroemde restaurant van Maxim op de Place de La Concorde. De Tweede Kamer heeft gisteren de begroting van economische zaken z.h.s. aangenomen. Minister Zijlstra herhaalde nog eens, dat ondanks de omslag in de conjunctuur het jaar 1958 een jaar van consolidatie kan zijn, dat gebruikt moet worden voor hernieuwde economische opgang. Ook de begrotingen van de staatsmijnen en van het staatsgasbedrijf werden z.h.s. aanvaard. Naar aanleiding van een vraag van de heer Beernink (c.h.) deelde minister Zijlstra mee, dat in ieder geval in de komende gasnota, en zo mogelijk eerder, de Kamer zal worden ingelicht over de mogelijkheid van het gebruik van aardgas als brandstof voor personenauto's. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verlenging van de geldingsduur van de wet op de Ka mers van Koophandel en Fabrieken 1950. De dag voordat de nieuwe onder grondse tram van Stockholm in gebruik werd genomen, werd een diner geserveerd voor de kleine 2.000 arbeiders, die bij de bouw van het project betrokken zijn ge weest. Het diner vond plaats op de perrons van het nieuwe „Cen- tralen"-station van de ondergrondse. Premier Boelganin van de Sowjet- Unie heeft een boodschap aan de Turkse regering gezonden waarin hij zegt dat de gevaarlijke spanning in het Midden-Oosten en de voortduren de druk op Syrië de Sowjet-Unie wei eens kunnen dwingen maatregelen te treffen om de vrede in dit gebied te handhaven. De Sowjet-Unie heeft met geen enkel Arabisch land, dus ook met Syrië, een geheim verdrag gesloten, aldus Boelganin in zijn brief. Boelganin merkt dan op dat de Russische regering goede nota heeft genomen van de verzekering van pre mier Menderes van Turkije, dat Tur kije geen agressieve bedoelingen heeft tegen zijn buren, maar dat zij van mening is dat de toestand aan de grens tussen Turkije en Syrië in strijd is met deze verzekering. De Russische premier vervolgt dam de Sowjet-Unie waarde.rt de vriend schap van Turkije, maar weigert deze te krijgen ten koste van de steun die zij aan de Arabische landen geeft. Maarschalk Boelganin beschuldigt Turkije er van dat dit land de ver tegenwoordiger van de westelijke mo gendheden is geworden, maar voegt hieraan toe, dat de Sowjet-Unie niet wil dat haar betrekkingen met Tur kije beter worden ten koste van de betrekkingen die dit land met de westelijke mogendheden onderhoudt. De Nederlandse minister van landbouw, dr. S. Mansholt, die een bezoek brengt aan Griekenland, heeft zich gisteren naar het gebied van Mesolonghi begeven, waar plannen in uitvoering zijn voor landontginning. Toen gisteren mevrouw Van O. uit de Tuinstraat te Halsteren thuis kwam, vond zij haar 16-jarige zoon, leerling van de Zeevaartschool te Vlissingen, dood bij de trap liggen. Vermoedelijk is hij van de trap gevallen en heeft hij zijn nek gebroken. „Wat ik gezien heb, kan de toets van iedere kritiek doorstaan. De oefe ning „Torenklok IH" is geheel volgens het plan verlopen en de vierde parate divisie met haar 2500 voertuigen heeft zich weten te verplaatsen, zon der dat zich ook maar één ongeval van betekenis heeft voorgedaan", al dus verklaarde gisterochtend de com mandant van dc vierde divisie, gcne- raal-majoor B. Koning. Ook bij het oversteken van de IJssel, zo ging hij voort, die vijf en een half uur na de start werd overschreden, hebben zich geen opstoppingen of botsingen voorgedaan en alles is ge ruisloos verlopen. Dit pleit voor de goede verkeersdiscipline van de vier de divisie en de beheerste wijze van rijden der chauffeurs. De chef van de generale staf, luite nant-generaal G. J. Le Fevre de Mon- tigny, verklaarde dat de oefening vol komen aan haar doel heeft beant woord. Eén ding dient echter nog ver beterd, zo merkte hij op, namelijk het tempo waarin de verplaatsing ge beurde. DE VREDE TUSSEN PARIJS EN LONDEN is getekend. In een communique, dat is uitgegeven na de besprekingen tussen de Britse en de Franse premiers, wordt verklaard, dat het overleg een succes is geweest. Er zijn goede vorde ringen gemaakt en er is in een zeer goede sfeer gewerkt. Natuurlijk zijn er nog problemen gebleven, maar het belangrijkste is, dat overeenstemming is bereikt over grote beginselen. Traditie Volgens het communique zal Frank rijk zijn speciale verantwoordelijkhe den In Noord-Afrika blijven dragen. Het heeft daar krachtens traditie een leidende positie en levert er een on misbare bijdrage voor de verdediging van de vrije wereld. De Franse minis ters geven de lijnen aan, waarlangs de Franse regering in deze kwestie werkt. Men zal trachten herhalingen te voorkomen, wat betreft de moeilijkhe den met de wapenleveringen aan Tu nesië. Overleg over dit onderwerp zal in de toekomst nog meer worden ge voerd. De eerste ministers hebben van gedachten gewisseld over de voor bereidingen voor de NAVO-bijeen- komst van regeringsleiders in decem ber. De heer Macmillan bracht ver slag uit over zijn ontmoeting met pre sident Eisenhower in Washington, die leidde tot onderlinge afhankelijkheid van 25 oktober. De ministers waren het er over eens, dat men op de bijeenkomst in december moet komen tot een meer exacte definitie van de beginselen van onderlinge afhankelijkheid en van de solidariteit van 't bondgenoot schap, overeenkomstig de geest van gelijkheid welke aan het verdrag ten grondslag ligt. Reacties In officiële diplomatieke kringen te Parijs toont men jach zeer tevreden over de resultaten van de Frans- Britse besprekingen. De woordvoer der van het departement van buiten landse zaken verklaarde: „De ant woorden, die Harold Macmillan op de twee essentiële vragen over Noord- afrika en de Navo heeft gegeven, zijn van dien aard dat zij de Franse be zorgdheid wegnemen". Generaal Le Fevre de Montigny verklaarde verder, dat het in zijn voornemen ligt hij een volgende alarmoefening ook de klein-verlof- gangers te betrekken. Deze zouden dan slechts één of twee dagen wor den opgeroepen. Een proefmobilisatie, waarbij ook de militairen die met groot verlof zijn, zouden worden opgeroepen, acht hij vooralsnog evenwel uitgesloten, om dat deze te grote consequenties op economisch gebied zou hebben. De minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, is na een reis vait zes weken naar Nederlands Nieuw- Guinea, Australië, Suriname en da Nederlandse Antillen, dinsdagavond in ons land teruggekeerd. De minister deelde mee, dat hij naar Nederlands Nieuw-Guinea was gegaan om ter plaatse zich op de hoogte ta stellen. ,Ik ben zeer voldaan over de toe stand en ik acht het tempo, dat in de afgelopen jaren is behaald ten aanzien van de ontwikkeling van da bevolking bevredigend. Er kan geen termijn worden ge noemd, waarop de bevolking rijp mag worden geacht om zelf zich uit ta spreken over de toekomst. Zonder twijfel zal het nog een kwestie van jaren zijn, immers naast de verdere uitbreiding van de bestuursvoering liggen er nog talrijke grote proble men op het gebied van het onderwijs, de gezondheidszorg, van sociale en economische aangelegenheden", aldus de minister. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, zal de V.N. woensdag meedelen, dat zijn regering bereid is onder internationaal toezicht verkie zingen te doen houden voor een Algerijns parlement. Om kwart voor drie dinsdagmiddag is een „Avengeri'-verkenningsvlieg- tuig van de Marineluchtvaartdienst op dertig mijl ten westen van IJmuiden in de Noordzee gestort. De inzittende, de luitenant-ter-zee tweede klasse (oudste categorie) H. I. Uurbanus, lui tenant-ter-zee tweede klasse R. J. J. A. van den Clooster baron Sloet tot Everlo en korporaal-vliegtuigmaker constable C. P. H. van Kaam hebben zich met een rubberboot kunnen red den. Het kustvaartuig „Ahoy" heeft de drie personen in de loop van de mid- De spanning aan de Israëlische gren zen is dinsdag weer toegenomen door schietpartijen aan de grens van Israël met Jordanië en Syrië en een klacht van Saoedi-Arabië bij de Veiligheids raad over schending van het Saoedl- sehe luchtruim door een Israëlisch vliegtuig. Hammarskjoeld is inmiddels bezig met de voorbereidingen van zijn reis naar Jordanië om te proberen de toestand te sussen. Hij vertrekt vrij dag uit New York. Inmiddels hebben Saoedische troe pen die in Jordanië gelegerd zijn, op dracht gekregen Jordanië te helpen als Israël aanvalt. Radio-Cairo verklaarde dinsdag, dat Egypte elke aanval op Jordanië zal be schouwen als een aanval op eigen ge bied. Jordanië is een zusterland en edele banden binden het Jordaanse volk met het Egyptische. De Jordaanse minister van buiten landse zaken verklaarde dinsdag, dat ook Irak Jordanië steunt, maar dat van de andere Arabische landen nog niets is gehoord.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1