Russisch slagschip in 1955 vergaan? Russen wilden maarschalk Tito in 1953 vermoorden Indonesië zal geen geweld gebruiken Cultuurtechnisch beleid bepaalt toekomst van platteland Geestelijke volksgezondheid niet los van de economie Vijftienhonderd doden C.B.T.B. voor handhaving Wet vervreemding landbouwgrond .J. C. van der Iddeót Duitsers wilden hun raketcentrum redden Chroestsjef wilde offensief Communisten krijgen de overhand niet Eenzijdigheid gevaarlijk AANSLAG OP HET NIPPERTJE AFGELAST Twaalf minuten Vier punten van Beneluxraad handen Vertrouwen van de regering Ambassadeur verklaart in Australië: Dinsdag 26 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Parfum MASCOIA 'TOSCAj 1711" jjTl/ 11 in grote verscheidenheid' verkrijgbaar bij Lange Kerkstraat 42, Goes Rheingóld 2.80 - Eau de Cologne T roïka 12.90 Walter Weisman, die in de oorlog lid van de staf van het Duitse raketcentrum te Peenemunde is geweest, heeft te Huntsville, waar hij voor de raketafde ling van het Amerikaanse leger werkt, verklaard, dat in februari 1945 een klein deel van de uitrusting van het Duitse raketcentrum, waaronder twee laborato ria en het personeel, naar Thueringen werd overgebracht om uit handen van de Russen te blijven. Toen de Russen echter als gevolg van de overeenkomst van Potsdam verder naar het westen optrokken, stelden de Amerikaanse bezettingsautoriteiten een speciale trein beschikbaar waarmee het personeel van het raketcentrum verder naar het westen kon reizen. Deze men sen konden echter alleen hun persoon lijke bezittingen meenemen. Weisman had nog getracht de Amerikanen ervan te overtuigen, dat de uitrusting die zij bij zich hadden, ook al was die niet van vitaal belang, beter niet in handen van de Russen kon vallen, maar de Amerika nen stonden op het standpunt, dat de Russen bondgenoten waren en zij lieten het materiaal achter. onderhoud met Sow jet-premier Chroesj- tsjef heeft gehad, heeft verklaard dat Molotof een minder offensieve buiten landse politiek wilde voeren dan Chroesjtsjef. Molotof wilde zich o.a, niet inlaten met het Midden-Oosten, de pre mier daarentegen wel. Met betrekking tot de berichten als zou Indonesië „kracht" gaan gebruiken om westelijk Nieuw-Guinea terug te winnen, zeide dr. Helmi dat dit woord in Indonesië twee betekenissen heeft, namelijk „geweldt in de Engelse be tekenis van 't woord, en „reorganisa tie", welke de Indonesische bevolking er aan geeft. President Soekarno heeft het woord in de laatstgenoemde bete kenis gebruikt, toen hij over westelijk Nieuw-Guinea sprak. Indonesië koestert niet langer vrees voor de Nederlanders, doch dat is geen reden om dit Indonesische gebied in Nederlandse handen te laten. Het communisme en het kolonialis me zijn voor Zuid-Oost-Azië even ge vaarlijk, aldus dr. Helmi, die het com munisme een nieuw en zeer gevaarlijk type kolonialisme noemde. Hoewel de communisten in Indone sië in grootte de vierde partij zijn, zei dr. Helmi niet te geloven, dat zij de overhand zullen krijgen. Zuid-Slavië en het Moskouse communique De Zuidslavische ambassadeur in Mos kou heeft verklaard dat Zuid-Slavië het communique van de twaalf communis tische landen niet had ondertekend om dat Zuid-Slavië „het er niet mee eens was." De ambassadeur van een commu nistisch land zei dienaangaande nog dat Zuid-Slavië weliswaar een „socialistisch land is, maar niet tot het socialistische kamp behoort." Het Russische slagschip Novorossiisk van 23.000 ton (gebouwd in 1911) zou op 29 oktober 1955 in de haven van Sebastopol zijn gezon ken, waarbij 1500 opvarenden de dood zouden hebben gevonden, aldus een bericht van de correspondent te Bonn van het Deense conser vatieve blad Berlingske Tidende. Slechts 21 bemanningsleden zouden er het leven afgebracht hebben. De correspondent schreef dat de Rus sen erin geslaagd waren deze ramp twee lang voor het Westen ver borgen te houden totdat een der getuigen, kapitein Predtsjefski, on langs naar West-Duitsland uitweek en het vertelde. De Novorossiiks zou op een Duitse mijn zijn gelopen, waardoor de romp een scheur van zeven bij één meter had gekregen. H. M. de Koningin heeft in Am sterdam een zitting bijgewoond van het congres van de „Fondation Europeenne de la Culture". We zien de Koningin hier in geani- meer gesprek met de Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Ade nauer. Aan de andere zijde van de Koningin zit Robert Schuman. (Van een onzer verslaggeefsters) In de jaarvergadering van de Ver eniging tot Bevordering der Geeste lijke Volksgezondheid op Gerefor meerde Grondslag, die onder voorzit terschap van mr. dr. J. Donner in Utrecht werd gehouden, is speciale aandacht besteed aan de invloed, die de economische situatie kan hebben op de geestelijke volksgezondheid. De eerste inleider, prof. dr. T..P. van der Kooy (Amsterdam), omschreef het begrip „geestelijke volksgezondheid" als „een toestand, waarin elk lid van het volk zijn eigen karakteristieke bij drage kan leveren aan het cultuur proces". Strikt genomen zou men, volgens prof. Van der Kooy, onder geestelijke volksgezondheid slechts die toestand van het menselijk leven en streven kunnen verstaan, waarbij het volk zich door Jezus Christus geroepen weet tot herschapen menselijkheid en wanneer het zich die roeping van ogenblik tot ogenblik bewust blijft en eruit leeft. In onze huidige maatschappij over heerst echter in de praktijk het geloof in een autonome menselijkheid. In meer betrekkelijke zin bedoelt men dan ook met geestelijke volksgezond heid de gerichtheid van het volksle ven op de bestrijding van natuurlijke tegenslagen en disharmonie en op het streven naar verdere culturele vooruitgang, waarbij men uitgaat van fundamentele normen van menselijke waardigheid. „Op allerlei min of meer behoedza me wijze probeert men zich te ont trekken aan het gebod van de naas tenliefde", aldus spr. In brede kring heerst de opvatting, dat op naasten- Twaalf minuten voor het vastgestelde tijdstip in in maart 1953 een Russische samenzwering tegen het leven van president Tito van Zuid- Slavië afgelast. Dit heeft een vroegere agent van de Amerikaanse contra-spionage, Boris Morris, in een artikel in het Amerikaanse tijd schrift „Look" verklaard. Een Russische agent, vermomd als geeste lijke, zou met medewerking van een zestal andere agenten de moord aanslag plegen. De Russische tegenorder bereikte de vermomde agent twaalf minuten voor de aanslag. Morris schrijft in „Look", dat hij als Amerikaans contra-spion heeft verno men dat een Russische spion foto's en plaatsaanduidingen heeft ontvangen van bunkers, waar Amerikaanse atoombommen liggen opgeslagen. Mor ris schrijft voorts dat bij een mislukte proef met een Russische waterstofbom in 1955 een Amerikaan, een Brit en een Italiaan, die voor de Russen werk ten, om het lev enzijn gekomen. liefde geen rationeel economisch systeem is te bouwen. Van vèr-strekkende betekenis voor de geestelijke volksgezondheid noem de spr. ook de activiteiten van da overheid op economisch gebied, da wijze waarop de technische vooruit gang toegepast zal worden en de op lossing van het vraagstuk van de er kenning van de arbeider als volwaar dig lid der samenleving. In het bedrijf Dr. A. L. van Schelven (Hengelo), behandelde de sociale betrekkingen in de industriële samenleving en da geestelijke volksgezondheid. Een te economisch begeleiden van het sociale gebeuren in de industriële samenleving houdt, volgens dr. Van Schelven, gevaren in voor de geeste lijke volksgezondheid, daar o. a. da ethische, de psychische en de sociale aspecten dan niet voldoende tot ont wikkeling kunnen komen. Als voor beelden van een dergelijke situatie noemde spr. de sociale wetgeving, waardoor hetindividu zich, ondanks de vele voordelen, beklemd voelt, om dat het minder verantwoordelijkheid te dragen krijgt en omdat er verstar ring door in de hand wordt gewerkt. Bezwaren tegen eenzijdige economi sche bedrijfsregeling zou men vol gens spr. ook kunnen zien in de in de bedrijven geldende ontslagrège- ling. Deze regeling (ontslag op 65e jaar) houdt geen rekening met de differentiatie, die er in de groepen bestaat. Het is verheugend, dat er bedrijven zijn, die zoeken naar in formele regelingen, waardoor aan de bezwaren tegemoet gekomen wordt. De Raadgevende interparlementairs Beneluxraad heeft bet door de commissie van buitenlandse vraagstukken opgestel de ontwerp-advies over het verdrag tol instelling van de Benclux-EconomischS Unie goedgekeurd. Het advies betreft: 1. Spoedige 'goedkeuring va n het ver drag. 2. Streven naar monetaire Unie van Beneluxlanden. 3. Spoedige verwezenlijking van de doel einden der Unie. 4. Advies vragen over eventuele be schermende maatregelen voor de drie landen (economisch en sociaal). Ingezonden Meded. (adv.) UQili*'*7 ruw of ichra°f E—HAMEA-GELEIIr-bevscl 1.20 tot 27.10 Ingezonden Meded. (adv.) De hoogte van de bedragen, die van overheidswege beschikbaar komen, om dit cultuurtechnisch werk te verrich ten, hangt natuurlijk sterk af van het vertrouwen, dat de regering heeft in de toekomst van het agrarisch bedrijf en van het aandeel, dat de landbouw op de duur in het nationaal produkt zal hebben. Dit vertrouwen is er nog wel, getuige het feit, dat meer dan de helft van het op de landbouwbegro ting vermelde bedrag voor dit werk is bestemd. Nieuwe Pachtwet (Van één onzer redacteuren) Het antwoord op de vraag, wat de Nederlandse landbouw verwacht van het cultuurtechnisch beleid, is een hele verlanglijst: We moeten goede boerderijen hebben op goede grond, goed ontwaterd en van een behoorlijke grootte, met percelen die bij de gebouwen liggen en die een goede vorm hebben, gelegen aan een verharde weg en met aansluiting van elektriciteit, water en telefoon voor de gebouwen. Het is een lange weg, om dit te bereiken en de grote vragen zijn: waar te beginnen en hoe het werk aan te pakken. Dit zei ir. G. Wansink, die op de conferentie Grond- en Pachtzaken van de Ned. Christelijke. Boeren- en Tuindersbond het onderwerp „Cultuurtechniek" behan delde. De inwilliging van deze verlangens is in de meeste streken slechts door ruilverkaveling te bereiken en aan dit onderwerp besteedde spr. dan ook gro te aandacht. Op 1 januari j.l. was reeds voor 1.3 miljoen ha landbouw grond ruilverkaveling aangevraagd en bij de huidige stand van de techniek zal het wel 60 jaar duren, voor deze aanvragen zijn afgewerkt. Binnen en kele maanden zal nu een globale ur- gentielijst verschijnen, die de vraag, waar te beginnen, voorlopig zal beant woorden. De vraag, wat er in de ver- schillende verkavelingsgebieden ge beuren moet, is veel moeilijker te be antwoorden, omdat men dan eigenlijk zou moeten weten, hoe het agrarisch bedrijf zich in de komende halve eeuw ontwikkelen zal. Het gaat hier om een uiterst belang rijke zaak, n.l. om de vraag, hoe het platteland er in de toekomst wat pro- duktie, maar ook wat „leefbaarheid" betreft voor zal staan. Vooral bij grote verkavelingen er loopt b.v. een aan vraag voor een gebied van 18.000 ha is niet alleen de produktiviteit der bedrijven, maar de gehele structuur van de betreffende streek in het ge ding. Hier moet bezien worden, welke dorpskernen verdwijnen moeten en welke kernen juist tot ontwikkeling gebracht moeten worden. Hier moet opgetreden worden in samenwerking met andere instanties, die ook de leef baarheid ten plattelande willen bevor deren. De voorzitter van de C.B.T.B., de heer Chr. van den Heuvel, kon de aan gekondigde beschouwing over de nieu we normen voor de pachtprijsbepaling niet houden, omdat deze normen nog niet bekend zijn. Het Landbouwschap heeft van de regering nog geen ant woord ^gehad op zijn vraag, om de rentevoet waarnaar gekapitaliseerd moet worden te verhogen. Wel on derwierp spr. de nieuwe en door de Tweede Kamer reeds aanvaarde Pacht wet artikelgewijze aan een kritische beschouwing. De heer Van den Heuvel verklaarde zich zonder al te veel enthousiasme een voorstander van het regerings voorstel, om de wet Vervreemding Landbouwgronden een onbeperkte gel digheidsduur te geven. Het optreden van het grootste bezwaar van de C.B. T.B. in 1952 de onmogelijkheid om wetsontduiking en het betalen van „zwarte prijzen" te voorkomen is meegevallen door de teruggang van de situatie in de landbouw sedert die tijd. „Nu de wet eenmaal bestaat, moet ze er maar blijven. Dit temeer, omdat het voorkeursrecht van de pachter bij ver koop zou vervallen, als de wet werd afgeschaft", aldus spreker. Ingezonden Meded. (adv.) Tijdens een interview voor de televisie heeft de Indonesische am bassadeur in Australië, dr. A. Y. Helmi, verklaard, dat Indonesië niet voornemens is geweld te gebruiken in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea, tenzij uit zelfverdediging. Voorts zeide hij niet te ge loven, dat de berichten over geweldpleging tegen Europeanen in In donesië juist zijn. Indonesië verlangt het beheer over westelijk Nieuw- Guinea en heeft in die eis de volle steun van de gehele bevolking van Indonesië, aldus de ambassadeur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3