INCIDENTEN aan grenzen van ISRAEL Jordanië wil samenwerking met kolonel Leary verbreken HU Oud-premier wil hulp van Tunesie en Marokko aanvaarden Raket eerste Spoetnik was goed zichtbaar Verzoening aan de grens Pronken Sowjet-componisten met andermans muziek)veren RBERICHT PROl ESlANTSCHRISTELtJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Serie klachten naar bestandscommissies Cultuurcongres in Amsterdam geopend AKKOORD EGYPTE EN ENGELAND? J}.Operatie-kankerpit Mendes-France boekte successen CONFLICT TUSSEN P.M.F. EN GAILLARD Kunstmanen maken nog steeds rondjes Vanavond en morgen weer te zien Stevenson ook naar Pafijs Raketten voor Denemarken? Negen doden bij treinramp in India Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro S74289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel (01180) 2009; Vlissmgen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Temeuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, f 2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per tp-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3867 Hoofdredacteur, r hagookt Directeur: jacq de Smit Maandag 25 november 1957 r Weer 20 jaar geëist tegen Lou H. (Zie pagina 2) J Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.17 u., onder 16.36 u. Maan op 11.53 u., onder 21.43 u. Hoogwater dinsdag 26 no v.: Vlissingen: 4.38 u. 2.10 m., 17.00 u. 2.05 m. Temeuzen: 5.11 u. 2.26 m,, 17.30 u. 2.21 m. Wemeldinge: 6.28 u. 1.56 m., 18.43 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.10 u. 1.32 m., 18.28 u. 1.44 m. INCIDENTEN zijn dit weekeinde weer gemeld aan de Israëlisch- Syrische en Israëlisch-Jordaanse grenzen. Van alle kanten zijn weer klachten ingediend bij de bestandscommissie en vooral van Israëlische zijde is aangedrongen op een spoedige bijeenkomst van deze commissie. SYRIË beschuldigt Israël er van dat het met voorbedachte rade een aanval heeft gedaan op gedemobiliseerd Arabisch gebied. Een woordvoerder van de Israëlische regering heeft zondagmorgen meege deeld, dat gewapende Jordaniërs in het gebied van Kfar Saba hebben ge tracht drie Israëlische arbeiders te ontvoeren. Syrische militairen hebben zondag met machinegeweren geschoten op een groep Israëlische boeren, die in het gebied van Tel Azaziat aan het ploegen waren. Een persoon werd gedood. Volgens een officiële verklaring van de Syrische regering zijn veertig Isra ëlische arbeiders onder dekking van een pantserwagen uit een Israëlische nederzetting te Sjerjasjof naar Arabische gronden in het niemandsland ge trokken om te proberen het land te bezett'en. Vervanging De Jordaanse minister van buiten landse zaken, Rifai, heeft zondag avond verklaard dat Jordanië niet lan ger bereid is tot samenwerking met kolonel Byron Leary, het hoofd der door de V.N. ingestelde Palestijnse bestandscommissie en dat het op zijn vervanging heeft aangedrongen. Volgens de Jordaanse regering is kolonel Leary „partijdig" en zij acht zich daarom ook niet langer gebon den aan beslissingen der gemengde Jordaan-Israëlische wapenstilstands commissie. Rifai verklaarde ook, dat de Jordaanse regering haar ambassa deur in Washington heeft opgedragen „dringende klachten" bij secretaris generaal Hammarskjoeld en de Vei ligheidsraad in te dienen. Israël heeft er bij kolonel Leary tegen geprotesteerd, dat Jordanië het Israëlische konvooi met benzine heeft doen aanhouden. De Jordaanse minister van lands verdediging heeft zondag een aantal malen met koning Hoessein beraad slaagd, om de vorst in te lichten om trent de jongste ontwikkelingen. Vliegtuig Het Jordaanse verkeerstoestel, dat vrijdag niet op het vliegveld van Cairo had mogen landen, is zaterdag in Cairo aangekomen met 22 gedele geerden voor een Arabische conferen tie op technisch gebied. Volgens Egyp tische kranten mocht het toestel vrij dag niet landen omdat zijn vlucht buiten een vastgesteld schema ge- In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft Prins Bernbard, president van de Fonda- tion Europeënne de la Culture, zater dagochtend het eerste congres van de stichting geopend. In de ochtendzitting sprak aller eerst de Franse schrijver Marcel Brion over de eenheid en verscheidenheid van de Europese literatuur. Na hem volgde dr. Werner Haftmann uit Duits land, die uitweidde over de eenheid en verscheidenheid der Europese kunst. 's Middags heeft bondskanselier Adenauer gesproken over: „Het zelf behoud van Europa". De secretaris-ge neraal van de NAVO, Paul Henri Spaak sprak na hem over „de nood zaak van een verenigd Europa". De middag in het concertgebouw werd besloten met een concert door 't concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. Zaterdagavond ontvingen koningin Juliana en prins Bernhard de deelne mers met hunne dames in het konink lijk paleis op de Dam. Een woordvoerder van het Egypti- mhe ministerie van financiën heeft Reden medegedeeld, dat in beginsel overeenstemming is bereikt tijdens de Brits-Egyptische besprekingen te Rome voor het vrijgeven van de Egyptische geblokkeerde sterling- activa. Overdrijvende wolkenvelden Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolkenvelden. In de och tend plaatselijk mist, voornamelijk in het zuiden van het land. Zwakke tot matige, later langs de kust tijdelijk krachtige wind. Weinig verandering ln tempera tuur. sehiedde. Een woordvoerder van de maatschappij verklaarde dat Egypte eenzijdig het aantal vluchten per week van negen tot vijf had ver minderd. De Egyptische autoriteiten hebben in de haven van Port Said een onder Zuidafrikaanse vlag varend schip doen aanhouden. Zij verklaren te vermoe den, dat het hier een Israëlisch schip betreft. Libanon Premier Sami el Solh van Libanon heeft 'n Syrische beschuldiging tegen gesproken, dat zijn regering vrijdag aan een Syrische parlementaire dele gatie van zgventien leden de toegang tot Libanon zou hebben ontzegd. De delegatie was op weg naar de patriarch van de Maronitische christe nen, die op vriendelijke voet staat met de Libanese oppositie. In het Britse leger begint maandag 'n „Operatie-Kankerpit", waarbij 9.000 Britse militairen hun hart kunnen luchten en vertellen mogen wat er volgens hen aan de dienst mankeert. De operatie is georganiseerd door het ministerie van defensie, dat wil na gaan op welke manier de dienstne ming bij het leger aantrekkelijker gemaakt kan worden voor vrijwilli gers. Het leger heeft per maand 23.000 recruten nodig en het onder zoek houdt kennelijk verband met 't plan van de regering de dienstplicht op te heffen en een geheel uit vrij willigers bestaand leger op te bou wen. Het eerst komen militairen aan het woord die in Duitsland, op Cyprus, in Afrika en Oost-Azië zijn gelegerd, Oud-notaris Pilaar te Goes overleden In de nacht van zaterdag op zondag is in zijn woning te Goes op 86-jarige leeftijd overleden de heer Johs. Pilaar, in leven rustend notaris. Een lange reeks van jaren heeft de overledene een vooraanstaande plaats in het maatschappelijk leven te Goes inge nomen. In tal van functies heeft de heer Pilaar zijn beste krachten ge geven voor de gemeenschap. Onder meer is hij lange jaren lid van de Goese De laatste jaren had de heer Pilaar De laatste 'jaren had de heer Pilaar zich teruggetrokken uit de open baarheid. MENDES-FRANCE .succes. OUD-PREMIER PIERRE MENDES-FRANCE heeft zaterdag op het congres van de Franse radicaal-socialistische partij een felle aanval op de regeringspolitiek ten aanzien van Algerije gedaan en gepleit voor aanvaarding van de hulp van Tunesië en Marokko om de strijd in dat gebied te beëindigen. Het merendeel van de afgevaardigden bracht Mendes-France aan het eind van diens rede staande een ovatie. Felix Gaillard, de tegenwoordige minister-president, die ook lid van de radicaal-socialistische partij is, zat zwijgend naast Mendes-France. Vanuit de Utrechtse sterrewacht is zondagavond om vijf voor zes de raket van de eerste kunstmaan gezien, gaande van het noord-westen naar het zuid oosten. Het was een zeer opvallende ver schijning, helderder dan de helderste ster aan de hemel. Vandaag en morgen zal deze raket ook goed te zien zijn, ongeveer om tien over zeven. Zaterdag is door Engelse sterrenkun digen medegedeeld, dat naar hun mening, de raket maar enkele uren zou kunnen blijven bestaan, deze voorspelling is niet uitgekomen, aangezien de raket nu nog te zien was. Dr. Hans Ziegler, een vooraanstaand geleerde die voor het Amerikaanse le ger werkt, heeft verklaard dat de V.8. vorige maand reeds een kunstmaan had den kunnen lanceren, als president Eisen- houvver zijn toestemming hiervoor had gegeven. Hij ontkende dat de Russen op raketgebied een voorsprong van vijf jaar hebben op de Amerikanen en zei voorts: „Wij hebben de kunstmanen, de raketten, de brandstof en de benodigde kennis, maar de Amerikaanse regering wil niet dat er een kunstmaan gelanceerd wordt alleen vanwege het feit van het lanceren zelf. Dr. Ziegler verklaarde dat de Ameri- Overstromingen in Algerije Overstromingen hebben in Algerije aan zestien personen het leven gekost. Hefschroefvüegtuigen van het Franse leger hebben zeshonderd personen ge red, die op een vliegveld buiten Phi- lippeville waren afgesneden. kanen de laatste hand leggen aan hun kunstmaan. die' verder ontwikkeld is dan de Russische Spoetniks en dat dit wel eens kan betekenen dat er een minder grote kloof zal zijn tussen het lanceren van de eerste kunstmaan en de. praktische toepassing van de satelliet. Volgens „Astronautics", het orgaan van de Amerikaanse vereniging inzake ra ketten, zijn geleerden van het onderzoek centrum van de Amerikaanse luchtmacht te Bedford (Massachusetts) van plan om binnen vijf jaar drie kunstmanen van ongeveer 445 kg tot een hoogte van min stens 6400 km. te lanceren. Drie doden in Bogota Door het bezwijken van een beton nen vloer op de nieuwe internationale luchthaven die bij Bogota in Colum bia wordt gebouwd, zijn zaterdag drie arbeiders om het leven gekomen en vijftig gewond. Deze drong er op aan, onderhande lingen mét Tunesië en Marokko te be ginnen teneinde enerzijds te komen tot een beëindiging van de oorlog in Algerije en anderzijds een federaal stelsel te vormen, waarin Frankrijk en de landen van Noord-Afrika tot wederzijds voordeel kunnen samenwer ken, o.a. door de exploitatie van de rijkdommen van de Sahara. Federale politiek Mendes-France verklaarde, dat de financiële moeilijkheden van Frank rijk rechtstreeks verband houden met het Algerijnse conflict en dat het daar om een eerste vereiste is, aan dit con flict een einde te maken. De oud-premier zei, dat Frankrijk, Tunesië en Marokko zoveel gemeen schappelijke belangen hebben, dat een federale politiek mogelijk is. „Wij lo pen het gevaar, dat het vraagstuk-Al- gerije wordt geïnternationaliseerd", zo meende hij. De Britse en Amerikaan se wapenzendingen wezen volgens hem al in déze richting. „Als wij niet han delen zijn het morgen de NAVO of de V.N. die tussen beide komen". In een fel antwoord, waarop de af gevaardigden zowel met gejuich als met afkeurend gefluit reageerden, deed premier Gaillard een scherpe persoon lijke aanval op Mendes-France. Gail lard bestreed hetgeen zijn rivaal over Algerije had gezegd. Volgens hem kostte de strijd daar niet 700 miljard frank per jaar, maar 350 miljard, en waarvan men bovendien nog 150 mil jard kan aftrekken als zijnde het be- In het Russische blad „Literaire Gazet" be schuldigt 'n zekere Lav- row verscheidene vrij be kende Russische compo nisten ervan, anderen te belasten met het schrij ven van filmliedjes, ope rettes en zelfs sympho- nieën, die dan voor eigen werk moeten doorgaan. „Het is allang geen ge heim meer", aldus Lav- row, „dat in onze mu ziekwereld zekere com ponisten bestaan, die zonder aarzelen hun sig natuur zetten onder wer ken, die door anderen zijn geschreven. Deze „componisten" vinden al gauw het melodieuze hoofdthema en vertrou wen dit dan toe aan jon ge musici die met de compositie zijn belast." Lavrow noemt een componist uit Leningrad die het hoofdthema per "telefoon aan zijn werk nemers doorfluit en later de maker wordt genoemd van een of andere film schlager. De jonge arrangeurs die zich in dienst gesteld hebben van de gehekelde componisten, zijn volgens Lavrow gering in aantal maar zeer actief. Dit ver klaart naar zijn mening, dat zovele liedjes door de radio, die door ver schillende componisten gemaakt heten te zijn, zozeer op elkaar lijken. In Amerikaanse regeringskringen vestigde men er de aandacht op dat president Eisenhower er bij Adlai Stevenson adviseur van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, voor kwesties van buitenlands beleid op aan zal dringen hem naar de NAVO-confe- rentie te Parijs te vergezellen. Hagerty zei voorts dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, een paar dagen vóór Eisenhower in Parijs zal aankomen om voorbereidingen voor de besprekingen te treffen. De bevolking' van Kafr Kassim, een Arabisch dorp vrijwel op de grens met Israël en een dertig kilometer van Tel Aviv, waar in oktober 1956 een vijftig bnrgers werden doodge schoten door een afdeling Israëlische politie, welke naar Kafr Kassim was gezonden om op het in acht nemen van de ingestelde avondklok toe te zien, heeft de strijdbijl begraven en weer vrede gesloten met Israël. Dit gebeurde tijdens een plechtig di ner met aan het spit gebraden, spe ciaal voor deze gelegenheid geslach te schapen in een enorme tent met vierhonderd Joden en Arabieren. Deze bijeenkomst werd beschouwd als de symbolisering van een alge meen pardon aan de schuldigen aan het bloedbad, die nn nog wachten op het vonnis van het militair hof in Jeruzalem. Inmiddels heeft de Israëlische rege ring ongeveer 800.000 gulden smar- tegeld en schadevergoeding uitge keerd. De foto laat zien hoe Farwah Saad, •en vooraanstaand Arabier ln Kafr Kassim bij deze gelegenheid de hand drukte van een Israëliër. Lange-afstandsraketten van V.S. cn Rusland De Amerikaanse minister voor het leger, Bruckner, heeft in een gesprek in een televisie-uitzending te New York verklaard, dat de Sowjet-Unie de V.S. voor zijn bij de ontwikkeling van een lange-afstandsraket, die een doel op 1.280 kilometer afstand kan treffen en waarmede vrijwel alle Ame rikaanse bases in Europa zouden kun nen worden uitgeschakeld. „Doch de V.S. zijn weer verder met de ontwikkeling van een raket met 'n bereik van 2400 kilometer. Dit wapen wordt thans ontwikkeld en het zal in 1959 in produktie komen", verklaarde De V.S. hebben Denemarken aan geboden raketten te leveren van het type „Nike-Ajax". Het type „Nike- Hercules", dat driemaal zo grote reik wijdte heeft, zou wel aan Noorwegen zijn aangeboden maar niet aan Dene marken. Geheimzinnig luchtvaartuig boven Denemarken Officieren van de Deense lucht macht en vloot op het eiland Born- holm hebben aan hun meerderen ge rapporteerd dat zij een geheimzinnig luchtvaartuig hadden gezien, dat zich op geringe hoogte met grote snelheid voortbewoog. Nadat het plotseling even had stilgestaan was het met een veelkleurig schijnsel aan de horizon verdwenen. Volgens het blad B. T. is ook op enkele plaatsen in Jutland het geheimzinnige voorwerp waargeno men. drag dat Frankrijk als lid van de NA VO feitelijk moet uitgeven. De premier vroeg Mendes-France wat hij wenste: een onafhankelijk of een Frans Algerije. Hij vroeg met be hulp van welke meerderheid hij de eerste mogelijkheid zou willen verwe zenlijken, daar z.i. de thans aan het bewind zijnde meerderheid de enig mogelijke is, als men een volksfront met inbegrip van de communisten buiten beschouwing laat. Mendes- France antwoordde hierop, dat geen enkele meerderheid de premier zou durven beletten, onderhandelingen met Tunesië en Marokko te beginnen. Verzoek Tenslotte drong Gaillard er bij de afgevaardigden op aan, niet aan te dringen op een koers, welke hij als re geringsleider thans niet zou kunnen volgen. De motie waarin de regeringspolitiek werd goedgekeurd, kreeg echter slechts 472 stemmen, terwijl de mo tie, waarin de kritiek van Mendes- France was vervat, de steun kreeg van 648 afgevaardigden. In deze mo tie wordt aangedrongen op onder* handelingen met Marokko en Tune sië teneinde een regeling van het Algerijnse conflict te vergemakkelij ken. Tevoren hadden Mendes-France en de zijnen een succes geboekt door bij verkiezingen voor het 34 leden tellende dagelijkse bestuur van de partij tien-van de achttien zetels, die op het spel stonden, te winnen, waardoor zij over de twintig zetels beschikken. Donderdag had Mendes- France ook al een overwinning be haald, door er voor te zorgen, dat Edouard Daladier tot partijvoorzit ter voor het komende jaar werd ge kozen. Jaques Soustelle, voormalig gouver neur-generaal van Algerije, heeft zondag op een bijeenkomst te Vouray, nabij Tours, van de sociaal-repnblikeinse be weging waartoe voormalige gaullisten behoren, verklaard dat Frankrijk nim- mer zal instemmen met buitenlandse be moeienis met het Algerijnse vraagstuk. „Frankrijk zal, wat er ook moge gebeu. ren, Algerije nimmer prijsgeven. Even* min zullen wij instemmen met interna tionalisatie van dit gebiedsdeel, buiten landse bemiddeling of het bijeen roepen van een drie- of vier-partij'enconferentie. Negen mensen zijn zaterdagavond om het leven gekomen en 46 gewond bij het verongelukken van een trein op ongeveer 150 km. van Bombay ln India. De locomotief en de eerste dri# wagons van de trein ontspoorden en vier wagons kantelden. Men vermoedt, dat de ontsporing 'n gevolg is van sabotage. De bedoeling hiervan zou zijn geweest een goede rentrein te laten ontsporen en deze vervolgens te plunderen, die voor da passagierstrein had moeten passeren. De goederentrein werd echter opge houden, om de passagierstrein te laten voorgaan. Vijftien Spanjaarden gedood in Marokko Bij gevechten tussen Spaanse grens troepen en leden van het Marokkaan se bevrijdingsleger aan de grens van de Spaanse enclave in Zuid-Marokko, Ifni, zouden ongeveer 50 Spaanse sol daten gedood of gewond zijn: Westduits voorstel door V.S. afgewezen De V.S. hebben een Westduits voor stel, door Von Brentano bij zijn bezoek aan ^Washington met steun van Italië ingediend, om overleg binnen NAVO- verband verplicht te stellen vóórdat men belangrijke besluiten op het ge bied van de buitenlandse politiek neemt, afgewezen. 9 De Britse missionaris, dr. Wilfred Tidmarsh, die in het oerwoud van Equador bedreigd zou worden door wilde Indianen, blijkt gezond en wel te zijn. De radio-oproep, waarin hij om hulp zou hebben gevraagd, bleek verkeerd te zijn verstaan. 9 De tweede wedstrijd voor de achtste finales van het tournooi om de Euro pese voetbalbeker, die tussen Red Star (Belgrado) en het Zweedse team „Norrk- ping" ls met 21 door de Zuidvlaven gewonnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1