Communistische leiders over kansen voor uitbreiding „Laat Dulles het eerst naar de maan gaan" Engels Koninklijk paar komt op staatsiebezoek Eerste maal in de geschiedenis Aannemer te Haamstede plotseling verdwenen Schepping of Evolutie? Contact met socialisten Verbetering van uit-invoer Fusie tussen Belgische en Nederlandse luchtmacht Belastingschuld van f 97.000.- (Enkele reacties) CONFERENTIE IN MOSKOU Geen „opportunisme n BLIJVENDE VOUW IN DE PANTALON Chroesjtsjef neemt idee over RAKET TE ZIEN IN RUSLAND Geen ongefundeerd optimisme In de geest van Sint Maarten Zaterdag 23 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ONZE SERIE ARTIKELEN onder bovengenoemde titel kreeg enkele re acties, waarop wij gaarne nog even willen ingaan. Het zou te veel plaatsruimte vergen, de verschillende ingezonden artikelen in hun geheel te plaatsen. Dat is ech ter ook niet nodig. We zullen er de zakelijke argumenten even uitlichten en die kort bespreken. Intussen blijkt wel, dat we een actueel onderwerp hebben aangeroerd! In de eerste plaats was er te Goes een schrijver, die wel akkoord kon gaan met wat ik schreef over de on mogelijkheid van een synthese tus sen scheppingsverhaal en evolutie theorie. Maar hij vraagt zich af, of de wetenschap in ons betoog toch niet te veel in discrediet gebracht wordt. Voorts acht hij het onjuist (en hier citeer ik hem letterlijk) „wanneer we als Christenen met de vinger naar mensen als Copernicus en Darwin wijzen, als voorbeelden, waartoe de mens komt, die zich niet houdt aan de Heilige Schrift, in casu de eerste Bij belverhalen betreffende de schepping der wereld, om dan te constateren, dat slechts hij, die geen aanstoot neemt aan de boodschap van de Bijbel, zich op de juiste weg bevindt. Dit is in wezen een hoogmoedige houding. Het moet veeleer tot deemoed en diepe schaamte brengen, dat de Kerk in vroeger eeuwen en ook vaak in onze tijd nog schromelijk te kort geschoten is, deze mensen in hun diepe geeste lijke nood, die voortkwam uit hun eer lijk wetenschappelijk onderzoek, ter zijde te staan en hun de weg te wijzen, die zij te gaan hadden." WE ONDERSCHRIJVEN DIT vol komen. Maat gaat dit niet langs ons betoog heen? Immers, we hebben gezegd, dat de Bijbel niet bedoelt, een wetenschappe lijk boek te zijn, maar ons de weg des heils te openbaren. Dat dit vroeger niet, of te weinig gezien werd, heeft ontgetwijfeld veel kwaad gesticht, maar kon tenslotte de waarachtig zoe kende mens niet de weg naar het Kruis van Christus versperren. Dat kan niéts en niémand, wanneer God die weg opent. Zeer terecht schrijft de heer A. L. v. M., dat de boodschap der Schrift zich tot het hart richt, en daarom kan tenslotte ook geen mens dan juist al leen hij, die dat onwedergeboren hart wil handhaven, aanstoot nemen aan het Woord. En daarom juist kan ik ook de stelling handhaven, dat men sen als Darwin, die van Christen evo lutionist geworden zijn en in plaats van in de schepping van de mens uit Gods hand, zijn gaan geloven in een ontwikkeling uit het dier, niet om het probleem: geloof contra wetenschap, maar omdat zich hun hart niet buigen wilde, het Christendom de rug toege keerd hebben. Voorts loopt zijn bezwaar vrijwel parallel met opmerkingen die gemaakt werden door de heer A. B. te M., die eveneens meent, dat ondergetekende de wetenschap te veel in discrediet brengt IK BEGRIJP NIET GOED, waar men dat uit afleidt. Ik geloof, dat men, wanneer men met wat meer rust en aandacht mijn artikelen had gelezen (ook in verband waarmee ze geschre ven zijn zie mijn eerste artikel), toch tot een andere conclusie had moe ten komen. Had de heer B. met wat meer nauw keurigheid gelezen, wat ik schreef, dan zou hij b.v. nooit kunnen schrij ven: „Ik moet protesteren tegen de schampere toon waarop de heer v. S. over de wetenschap en haar beoefe naars spreekt: B.v.: „Menig creationist wordt heden gevonden onder de we tenschappelijke elite enz. Ik vind dit pijnlijk onbeleefd". Welnu, wanneer de heer B. rustig gelezen had wat er staat, zou hij gezien moeten hebben, dat niet ik deze zin schreef, maar dat het een citaat is. Hij kon dat uit het verband hebben afgeleid, (zie de daaraan voorgaande alinea) maar had het ook kunnen we ten uit het feit, dat de gewraakte zin tussen aanhalingstekens staat. Bovendien begrijp ik volstrekt niet wat er voor „pijnlijk onbeleefds" in kan steken, wanneer men zegt, dat er heden menig creationist gevonden wordt, die er geen moeilijkheid in vindt, de verborgenheid der fossielen op te lossen bij het licht der Bijbel openbaring. Mij dunkt dit is eerder lof dan blaam! VERVOLGENS SCHRIJFT de heer B. (als z.g. voorbeeld van oppervlak kig geschrijf) „ik neem als voorbeeld een lang citaat uit het boek van A. de Ligne over het zondvloedverhaal. En dan vervolgt de heer v. S. „Zo komt deze schrijver tot de conclusie, dat menig „bewijs" der evolutionisten thans al weer wordt „weggerede neerd". Mag ik hier erop wijzen, dat het probleem van de zondvloed en dat van de ontstaanswijze der aarde twee aparte problemen zijn en dus niet met elkaar verward dienen te worden?" Wij nemen graag aan, dat de heer B. daar twee-niets-met-elkander-te-ma- ken-hebbende-problemen in ziet. Maar de heer De Ligne toont nu juist in zijn boek aan, dat veel, wat over de „ont staanswijze" der aarde wordt verteld door de evolutionisten, eenvoudig te rug te leiden is tot wat de aardbodem heeft ondergaan bij de zondvloed en daarin verklaring vindt. Wanneer de heer B. de opmerking maakt, dat „het toch logisch is, dat bij het doordringen in onbekende gebie den, waar het een zoeken naar de op lossing der problemen betreft, fouten gemaakt worden", dan sta ik volko men aan zijn kant. Alleen maar: wan neer men dan tot zulke grote verschil len komt, en fouten maakt, behoorde dat óók de wetenschap geen beschei denheid te leren en hen, die in popu laire zin (zie mijn eerste artikel) de evolutie-theorie onder de massa wil len brengen, eveneens tot bescheiden heid en voorzichtigheid te manen? HIER ALLEEN op te wijzen, was dan ook de zin van mijn artikelen. Dat wordt duidelijk, wanneer men een en ander in zijn verband laat staan. Het eerste artikel geeft hier de sleu tel. Het ging tegen de stroom van op- De leiders van twaalf communistische landen hebben in Moskou met elkaar van gedachten gewisseld over „de verwezenlijking van het socialisme (communisme) op vreedzame wijze". Op de conferentie waren leiders van Albanië, Bulgarije, China, Hongarije, Mongolië, Noord-Korea, Noord-Vietnam, Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. Zij waren het eens over negen grondregels voor de opbouw van het socialisme die „op scheppende wijze" overeenkomstig de verschillende omstan digheden in de betrokken landen moeten worden toegepast. Contact Tenslotte wordt gesproken over het zoeken van nauw contact van de com munisten met de socialistische partijen in diverse landen. On diplomatieke kringen te Belgra do is men van mening dat uit het feit dat Zuid-Slavië het gemeenschappe lijke communique van de communisti sche conferentie te Moskou niet heeft ondertekend, blijkt dat Zuid-Slavië zijn politiek van niet-blokvormig wil handhaven. De Zuidslaven tekenden het commu nique niet vanwege- de sterke kritiek op de Verenigde Staten en de „impe rialisten" in het algemeen. Zuid-Sla- via wenst goede verhoudingen met het Oosten zowel als het Westen. De Zuidslavische communistische partij, alsmede de communistische par tijen in de „kapitalistische landen" hebben niet aan het overleg deelgeno men. Meer conferenties Oe deelnemers aan de conferentie kwamen tot de slotsom, dat het onder de huidige omstandigheden dienstig is, meer conferenties van vertegenwoor digers der communistische partijen te houden voor het uitwisselen van er varingen. Men was het er over eens, dat de wegen om tot het socialisme te komen in de verschillende landen kunnen verschillen. Het met vreedzame mid delen tot stand brengen van socialis tische revoluties „zal overeenkomen met de belangen van zowel de wer kende klasse en het volk als geheel als ook van de naties". Voorts waren de deelnemers van oordeel, dat de „po sities van het imperialisme" zeer zijn verzwakt en dat het kapitalistische wereld niet goed gaat. In het communique wordt op de ge bruikelijke wijze fel van leer getrok ken tegen het Westen. Waarschuwing Veelzeggend is het dat in het com munique na afloop van de conferen tie gewaarschuwd wordt tegen „oppor tunistische" neigingen in de arbeids klasse en de communistische beweging. Zowel revisionisme als dogmatisme in de gelederen van de communistische en arbeiderspartijen dienen vastbera den overwonnen te worden, wordt op gemerkt. Volgens een Australisch bericht is in de laboratoria van de Scientific and Industrial Research Organisation te Geelong, Victoria ,een nieuw procédé ontwikkeld, dat het mogelijk maakt blijvende vouwen en plooien-'aan te brengen in zuiver wollen kledingstuk ken. Ook na regenbuien, na wasbeur ten en na chemisch reinigen blijven deze plooien intact. Het in Australië gepatenteerde pro cédé, SI-RO-SET genaamd, heeft het stadium van laboratorium-proeven met succes doorstaan en zal binnen kort door enkele bekende confectie- ateliers worden toegepast. Het SI-RO-SET procédé komt hier op neer dat een kledingstuk, vóór het de laatste maal geperst wordt, wordt behandeld met een verdunde oplossing van thio-glycolzuur. Dan wordt de plooi vastgelegd door het 15 seconden met stoom te persen. Het procédé le vert hoegenaamd geen risico's op. Het heeft geen nadelige gevolgen voor de wolvezel. Deze jongste Australische vinding betekent een belangrijke stap vooruit naar het doel, dat men zich tegenwoordig in wolresearchcentra stelt: het vervaardigen namelijk van wollen kleren, die een minimum aan onderhoud vergen. pervlakkige en waarlijk pseudo-we- tenschappelijke lectuur, die uit Ameri ka tpt ons komt overwaaien. Niet al leen een tweevoudig verblijf in Ame rika waarbij de laatste keer ruim een jaar heeft mij overtuigd van de grenzeloze oppervlakkigheid van het Amerikaanse volk (trouwens hun in ternationale politieke beleid, sinds 1944 geeft daar ook menig staaltje van te zien!) maar ook de stroom van lectuur, speciaal ook in de romanlectuur, die gedrenkt is in het evolutionisme, ver giftigt, hier vertaald, menig jong hart. En daartegen wil ik waarschuwen. Met de heer B. blijf ik de resultaten van de serieuze wetenschap hoogach ten en heb respect, voor wat bereikt wordt. Maar ik wil mij wachten voor afgodische verering van de weten schap. En daar, waar ik kiezen moet tussen mijn Bijbel en die wetenschap, kies ik de eerste. En naar mijn stel lige overtuiging is dit het geval bij het dilemma: Schepping of evolutie. Wanneer in onze tijd een vloedgolf van lectuur ons land binnenstroomt, waarin grif wordt aangenomen, dat de mens van een aap afstamt, dan zul len we het recht en naar mijn ge voelen ook de plicht moeten heb ben, naar het verhaal in het boek Ge nesis te wijzen en ons veroordelend vonnis uit te spreken over de wat ik dan rustig pseudo-wetenschap blijf noemen. Wat Bavinck schreef in zijn: „Schep ping of Ontwikkeling": „De afstam- mingshypothese van Darwin moge een onmisbare schakel zijn in de keten der ontwikkelingsleer, zij vindt in de feiten geen steun" staat vandaag nog even onaangetast als toen deze ge leerde het neerschreef. v. S. Remonstrantse mannen zoeken contact Zoals In alle kerken is men ook bij de remonstranten uit op nau were samenbinding van de gemeen teleden. Bij vrouwen gaat dat ge makkelijker dan bij mannen, voor al wanneerf deze hun dagelijks werk buiten hun woonplaats vin den. Er is thans een aardig initiatief genomen te Amsterdam. Voor re monstrantse zakenlieden en foren zen, die hun werk in de binnenstad van Amsterdam hebben, is een ont moetingspunt gevormd. Voortaan kunnen zij elkaar iedere eerste vrij dag van de maand met één van de Amsterdamse predikanten treffen in het restaurant Die Port van Cle- ve. Reeds de eerste keer was de ontmoeting zeer geslaagd en de be langstelling groot. Ook in Gronin gen bestaan dergelijke plannen. uju ofo wjw u|tl u)u Het in Cairo verschijnende blad Al Ahram meldt, dat de leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, in een vrij gesprek met het blad gezegd heeft, dat als iemand eraan mocht twijfelen, dat de Sowjet-Unie een intercontinentale ballistische raket heeft, hij een „praktische demon stratie" wil geven. Toen hem gevraagd werd of de Rus sen spoedig de maan denken te berei ken, zei Chroesjtsjef dat niet precies te weten. Maar hij hoopte, dat de vraagstukken van de aarde dan eerst opgelost zouden zijn. De hoofdredacteur van El Ahram, die het gesprek met Chrqejstsjef had, bood zich aan als eerste journalist voor een reis door de ruimte, maar Chroesjtsjef zei: „Niet in de eerste ra ket. Laat dat de mannen maar doen die geen uitweg meer weten. Er zijn er velen die voor u moeten gaan". Op de vraag of Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za- WESTKAPE LLE School met de Bijbel. In de nieuwe noodschool hield de vereniging „School met de Bijbel" een ledenvergadering on der leiding van de heer H. Wouters. Het aftredende bestuurslid, de heer W. Hul- bregtse werd herkozen. In de pauze kon de nieuwe noodschool bezichtigd worden. Na de pauze sprak ds. A. J. Dondorp over het onderwerp „De wederkomst van Christus". WOLPHAARTSDIJK Tractor in brand. Eergisteren loeide de sirene in Wolfaartsdijk. Er bleek een tractor in brand te staan op de boerderij van de heer J. Rijk. De brandweer ruk te onmiddellijk uit, omdat de tractor vlak bij de schuur stond. De brandweer mensen behoefden geen dienst meer te doen, omdat de tractor reeds uitgebrand was. ken, een van hen was, gaf Chroesjtsjef ten antwoord: „Dat is een idee. Zou u hem ertoe kunnen ovehalen?" De Koningin van Engeland en Noord-Ierland en de Hertog van Edinburgh hebben met genoegen de uitnodiging van onze Koningin en de Prins der Nederlanden aangenomen tot het brengen van een staatsbezoek aan Nederland op 25, 26 en 27 maart 1958, wordt ons door het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Het zal de eerste maal zijn, dat een Engels koningspaar een staatsiebezoek aan Nederland zal brengen. In 1950 hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een staatsiebezoek aan Londen gebracht, doch uit de formu lering van het officiële bericht over de komst van Koningin Elizabeth en Prins Philip blijkt, dat in dit geval niet van een tegenbezoek kan worden gesproken. In 1950 gold het bezoek immers de toenmalige koning George VI. Het voorgenomen vorstelijke bezoek zal niet alleen de verbondenheid tus sen Groot-Brittannië en Nederland, doch ook die tussen de overige delen van het Britse gemenebest en Neder land tot uiting brengen. De Britse vorstin komt ook in haar kwaliteit van Koningin van Canada naar ons land, een der landen van gemenebest, waar voor Koningin Juliana sinds haar ver blijf aldaar tijdens de oorlogsjaren een bijzondere belangstelling heeft. Uit de cijfers van het Centraal Orgaan voor de economische betrek kingen met het buitenland blijkt, dat in het derde kwartaal van dit jaar de invoer de uitvoer overtroffen heeft met een bedrag van bijna 800 miljoen. Dit is intussen belangrijk lager dan vorig jaar, toen het invoeroverschot bijna 925 miljoen bedroeg. De uitvoer nam, verge leken bij een jaar geleden, toe van 2650 tot 2981 miljoen. De invoer ging evenwel ook nog omhoog met 178 miljoen, nl. van 3623 tot 3761 miljoen. Dit zijn alle guldensbedragen. Nam in deze cijfers de uitvoer toe met 12% in omvang betekent het in ver band met de prijsstijgingen een toe name met bijna 5 Aan de invoerzijde is, naast de ge leidelijke en lichte daling van het in- voertotaal der laatste maanden, het meest opmerkelijk, dat de invoer in september in waarde niet groter is ge weest dan een jaar geleden. Wat het gehele kwartaal betreft, was gezien het prijsverloop het invoervolume in beide kwartalen gelijk. De fiscale recherche speurt naarstig naar de sinds enige tijd met de Noor derzon verdwenen aannemer W. A. K. van B. uit Haamstede, die een schuld van bijna f97.400 heeft aan de Neder landse Staat wegens nog niet betaalde inkomsten-, omzet- en vermogensbe lasting over de jaren 1954 t.m. 1957. Generaal J. E. Valluy in Nederland Generaal J. E. Valluy, de bevelheb- besr van de NAVO-strijdkrachten in de centrale sector van West-Europa, brengt thans een bezoek aan Neder land. Hij is vergezeld van vice-admi- raal H. Bos, bevelhebber van de Zee strijdkrachten, luchtmaarschalk Geor ges Mills, bevelhebber van de lucht strijdkrachten, generaal-majoor M. de Boer, die de bevelhebber van de land strijdkrachten generaal H. Speidel vertegenwoordigt. Men vermoedt, dat v. B. de wijk naar het buitenland heeft genomen. Naar Buitenland? In de afgelopen zomermaanden is de aannemer vele weken achtereen met vakantie in Frankrijk geweest. Men neemt aan, dat hij toen reeds de no dige maatregelen heeft getroffen om zodra de financiële nood op het hoogst zou zijn een goed heenko men in het buitenland te kunnen vin den. t De ontvanger der belastingen te Purmerend heeft beslag laten leggen op zijn roerende bezittingen, zoals een dragline, garage, auto, zomerhuisje e.d. KERKWERVE N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield haar maandelijkse bijeenkomst in het vereni gingsgebouw onder leiding van mevrouw Franckevan Nes. Na afhandeling der huishoudelijke zaken sprak mej. Timmer mans uit Zierikzee over het onderwerp: „De taak van het maatschappelijk werk". Twee beelden uit de politieke com missie van de Verenigde Naties tijdens het Nieuw-Guinea-debat. Op de boven ste foto de Indonesische delegatie tij dens de toespraak van de minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio; links van hem de Indiase ambassadeur A. S. Sail. Op de onderste foto de Nederlandse delegatie tijdens de rede van ambassadeur Schürmann; op de tweede rij de minister van buitenland se zaken, mr. J. L. M. Th. Luns. Dat geleidelijk aan de extra-grota invoeren aan het afnemen zijn, blijkt ook wel uit het feit, dat de percen tages, waarmede de invoer in da achtereenvolgende kwartalen van 1957 die van 1956 overtrof, een geleidelijke afneming vertonen (25.7 over het eerste, 9 over het tweede en 5 over het derde kwartaal). Desondanks moet volgens het Cen traal Orgaan worden verwacht, dat over het gehele jaar 1957 het invoer overschot zo goed als zeker aanzien lijk hoger zal uitvallen dan dat over het voor de handels- en betalingsba lans zo ongunstige jaar 1956. Mag men aannemen, dat ook dit jaar het zelfde verschijnsel zal optreden als in vorige jaren, namelijk dat het invoer overschot door de in het 4de kwartaal extra grote uitvoer van landbouwpro- dukten gunstig bij het voorafgaande 3de kwartaal zal afsteken, dan is de kans aanwezig, dat de toename van 't handelsbalans tekort in 1957 tot rond f 500 miljoen beperkt zal blijven, hoe wel het zich in het midden van het jaar nog geheel anders liet aanzien. Het blijft dus zaak uiterst voorzich tig te zijn en al datgene te vermijden, dat naar ongefundeerd optimisme zweemt en er slechts toe zou kunnen leiden om hetgeen een begin van beterschap kan betekenen te ver storen. Op Sint Maartensdag (11 novem ber) wordt er in sommige streken van het land nog druk door kinde ren bij de huizen aangebeld om een gave. Zij zingen daar dan een vers je bij. Ds. A. van der Kooy, Gerefor meerd predikant te Ezinge, vertelt dat hij op 11 november voor de zo veelste maal naar de deur liep met in de ene hand centen, in de andere hand snoepjes om te gaan uitdelen, toen hij voor de deur een peuter aantrof, drie turven hoog. Deze peuter zong geen versje maar zei slechts: „Voor de kerk, do minee". „In zijn koude handjes hield hij een papieren zakje met 135 opgehaalde centen. Een uur la ter kwam zijn broertje ook zijn St. Maartenscenten brengen: 166. Wij waren er klein onder. Het is voor allen een gebeurtenis om eens stil over na te denkenJezus zeidet „Wordt als de kinderen". Uren ge lopen voor 135 centen. Wat een rijkdom voor een kind. En dan! „alstublief, dominee, voor de kerk!" ST. LAURENS A.R. kiesvereniging. Donderdagavond vergaderde de A.R. kiesvereniging o.l.v. de heer J. Riemens. De heer J. de Wolf van Serooskerke hield een causerie over „Progressief of reactionair". Op zeer dui delijke wijze schetste spreker de ont wikkeling van de A.R. Partij in het ver leden. Breedvoerig besprak de heer Da Wolf de kritiek in eigen kring, die uit eindelijk ten doel heeft steun te ver lenen aan het liberalisme, terwijl een groepering als de P.v.d.A. er propaganda mee maakt. Tenslotte werd gewezen op het grote belang van een spontane acti viteit bij de komende verkiezingen. Tot de vereniging traden vier nieuwe leden toe. Generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de N.A.- V.O. in Europa, en de Belgische minister van defensie, An- toon Spinooy, hebben in Brussel een officieel onderhoud ge had over de mogelijkheid van een fusie tussen de Nederland se en de Belgische luchtmacht. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van de fensie verklaarde dat men uit economische en operationele overwegingen tot een dergelijke fusie wil komen. Het initiatief tot deze mogelijke samen voeging, die de hoge exploitatie kosten belangrijk zou beïnvloeden, schijnt enige maanden geleden van Ne derlandse zijde te zijn genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3