NIEUWLANDSE MOORDZAAK VOOR HAAGSE HOF Taxichauffeur Lou H, in hoger beroep ZEEUWSE elaaró Verdachte, verstrikt in net van leugens, noemt naam van passagier Chr. school te Vrouwenpolder vierde 50-jarig bestaan AXELSE SCHOOLJEUGD MOET DE STRAAT OP! Ook in Zeeland neemt aantal werklozen toe BAAYENS Sorry en Will van Zoelen delen de leiding Zaterdag 23 november 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Hoogtepunt vormde de feestavond Geen meesters dus 120 kinderen vrij Oorzakentoename aantal machines en aflopen herverkavelingswerkzaamheden De speciaalzaak voor uw Bril Artemis Kruiningen heeft een sluitende begroting Zeeuwse winkels langer open LOU H., DE NIEUWLANDSE TAXICHAUFFEUR, die door de Mid delburgse rechtbank werd veroordeeld tot twintig jaar gevangenis straf omdat hij de weduwe Sien Kodde-Rooze vermoord zou hebben, heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Haag in beroep terecht gestaan. SIEN KODDE werd op de negende januari van dit jaar vermoord op haar bed gevonden, met een ineengedraaid beddelaken om haar hals. Twee mannen hadden zich de laatste tijd meerdere keren in haar huis opgehouden: de taxichauffeur Lou H., die als huisvriend zelfs een tijdlang de huissleutel op zak had, en de draglinemachinist W. J., die na het overlijden van Sien's man in de gunst kwam en de huis sleutel van Lou „overnam". De eerste juni werd deze moordzaak behandeld voor de Middelburgse recht bank. De officier van justitie eiste toen twaalf jaar gevangenisstraf tegen Lou H., die tot dan toe categorisch ontkend had iets met de moord uitstaande te hebben. In de eis van de officier lag opgesloten, dat deze niet helemaal zeker was van de zaak. De rechtbank deelde deze mening evenwel niet en ver oordeelde Lou H. tot twintig jaar gevangenisstraf, wegens „moord na kalm beraad". Gisteren is het Haagse gerechtshof met de behandeling van deze moord zaak begonnen. Niet minder dan 35 ge tuigen zouden worden verhoord. Op één dag bleek dit echter te veel. Tegen half zeven schorste de president, mr. L. van Lookeren Campagne, de zit ting, die vandaag zal worden voortge zet en waarin dan nog twaalf getuigen zullen worden verhoord. Bij de aanvang van de ochtendzit ting gisteren, legde de president er de nadruk op, dat Lou H., die met de we duwe toch zo eigen was, op de och tend van de ontdekking van de moord, voor een gesloten deur kwam en toen maar zonder nadere contactpogingen naar huis is gegaan. Winstpunt „U bent anders een man van de daad; kwam het niet bij u op, dat er wel eens een ongeluk gebeurd zou kunnen zijn?", zo vroeg de president die dit zeer merkwaardig vond. Overigens heeft de behandeling van de Nieuwlandse moordzaak voor het Haagse gerechtshof één winstpunt opgeleverd: verdachte Lou H. heeft de naam genoemd van de passagier in de leren jas, die ach ter in de taxi heeft gezeten op de avond van de moord en die de po litie interpreteerde als het lijk van de vermoorde weduwe Sien Kodde, dat Lou H. „kwijt wilde raken". Maar als de dove taxi-chauffeur de naam na veel inleidende strijkages noemt: Willem G. uit Lewedorp blijkt de politie niet zo achter lijk te zijn, als Lou H. maar steeds schijnt te denken. Want Willem G. is al lang door de Zeeuwse rijkspo litie verhoordEn het is niet onwaarschijnlijk, dat het vernemen daarvan Lou tot het noemen van de ze hardnekkig verzwegen naam heeft bewogen. Ook anders...... Het kan ook allemaal heel anders Stagnatie veerdienst Zijpe Door een defect aan de telegraaf, kon de veerpont Krammer van de veerdienst ZijpeAnna Jacobapolder donderdagmiddag enkele uren geen dienst doen. Van 2 uur tot ongeveer half vijf lag de dienst dan ook stil en natuurlijk geeft dat de nodige stagna tie voor de auto's. in elkaar zitten, want de politieman nen, in de zaal als getuigen aanwe zig, hebben over de resultaten van dit verhoor niets medegedeeld, en het zou ons niet verwonderen, als die Willem G. op het moment zélf gedetineerd voor een misdrijf als getuige in de zaal aan de Haagse Raamweg ver schijnt, vandaag. Lou H. was er overigens niet toe te brengen, nu eerst helder en klaar uit de doeken te doen, waarom hij ten eerste deze naam zo hardnekkig heeft achtergehouden, en ten twee de hij zo'n moeite heeft met het be wijzen van zijn alibi, iets waar hij in gesprekken met dorpelingen voor zijn arrestatie zeide, „het allang voor el kaar te hebben". In feite heeft hij niet anders gedaan dan het onderzoek steeds maar weer vertragen, door het afleggen van telkens nieuwe verkla ringen. Om juist te zijn: het noemen van de naam G. en het wijzigen van alles wat hij daarover vroeger heeft gezegd, komt neer op detwaalfde verklaring over zijn alibi. In de schemer Er is nóg éen punt, dat ondanks de veelheid van woorden, argumenten en op- en aanmerkingen van deze nu zo seiviele dorpstiran, in de schemer blijft: hoe hij op de middag en de avond van de ontdekking van de moord zo precies aan de juwelier Van N. uit Middelburg en aan de caféhoud ster B. kon vertellen, dat Sien gevon den was met een laken om haar hals geknoopt en de handen daaronder naast haar hoofd liggend. Want deze informaties heeft hij noch van politie, noch van dokter B., noch van iemand anders, die in het huis van de ver moorde is geweest vernomen dat blijkt zonneklaar uit de getuigenver klaringen. Als het waar is, dat G. die avond in de taxi heeft meegereden, toen de aangeschoten Arjaan B. door Lou H. werd rondgereden van Vlissingen naar Veere, naar Souburg en naar huis, dan zal een getuigenverklaring van deze zwijgende passagier („waar niet tegen gesproken mocht worden, omdat hij iets met louche zaakjes te maken had") Lou van een veroordeling kunnen red den. Immers, hij kan dan Lou's tijd- Het bestuur, leerkrachten, leerlin gen en oud-leerlingen hebben donder dag op waardige wijze het vijftig-jarig bestaan van de Chr. school in Vrou wenpolder gevierd. Het hoogtepunt vormde ongetwijfeld de feestavond, die door een groot aantal personen was bezocht. De kinderen werden ook niet ver geten. Zij werden des middags ge- tracteerd, hadden vrij van school en hebben genoten van declamatie door de heer F. C. van Dorp uit Rotter dam. Tijdens de feestavond kon de voor zitter, de heer A. van Sparrentak, een groot aantal genodigden welkom he ten. „Terugziende op de afgelopen 50 jaar moet ons hart boordevol van dank zijn", aldus de voorzitter. De secretaris, de heer P. Duvekot, haalde tal van herinneringen op. De school begon met 56 leerlingen met als hoofd de heer W. van Hek ken, die 38 jaar zijn beste krachten aan het onderwijs in Vrouwenpolder heeft gegeven. Van de 56 eerste leer lingen waren er nog vier aanwezig. De school telde twee hoofden, 12 onderwijzers en elf onderwijzeres sen. Enkele oud-leerkrachten waren nog aanwezig op de feestavond. FELICITATIES Tal van felicitaties heeft het jubi lerende schoolbestuur in ontvangst mogen nemenWij noemen: burge meester A. de Kam, namens het ge meentebestuur, de heer G. de Jager, namens de plaatselijke gereformeerde kerk, mej. Maas, namens de oud-leer krachten, de heer P. Meyers uit Se- rooskerke, als oud-bestuurslid, de heer M. Arends als afgevaardigde van het schoolbestuur te Gapinge, de heer L. Jobse, als afgevaardigde van het schoolbestuur in Serooskerke en Jo Janse als oudleerling. Het programma bood veel afwisse ling. Zo declameerde de heer Van Dorp op zeer verdienstelijke wijze, hetgeen bijzonder goed in de smaak yiel en zong het kinderkoor onder leiding van de heer J. Hekhuis enkele liederen. Het hoofd der school, de heer A. N. altijd dankbaar op deze school te mo de Wolf, sprak het slotwoord. „Ik ben gen werken, waar mij zoveel mede werking en vrijheid gegeven wordt", zei de heer de Wolf, waarbij hij niet vergat te wijzen op de grote verant woordelijkheid bij de opvoeding van de kinderen. Koningin verloor broche in Leeuwarden Bij haar bezoek aan Friesland op woensdag j.l. heeft de Koningin een gouden broche verloren, die is bezet met diamanten en briljanten. De re cherche van de gemeentepolitie heeft reeds een onderzoek ingesteld, dat tot nu toe evenwel nog zonder resultaat is gebleven. schema van die avond bevestigen, iets dat hard nodig is na al diens gedraai. Hij zal dan ook want dat heeft hij volgens Lou H. allemaal meegemaakt kunnen getuigen, dat hij verdachtes beweringen over het tijdrovende ver wisselen van een accu en het laden daarvan met een elektriciteitssnoer in een kapotte lampfitting bevestigen kan. en dan is Lou H.'s alibi rond. De zwijgende Waarom heeft Lou zijn naam niet eerder genoemd? Waarom is de man niet uit zichzelf komen vertellen wat hij weet en waarom kan diens naam eerst nu genoemd worden? Er zit nog heel iets anders achter, en dat maakt verdachtes positie alleen nog maar zwakker: in het Huis van Bewaring ontmoette Lou tijdens het luchten een man, die langs hem liep en hem toe fluisterde: „Ben jij Lou H Ik, G. en nog een paar mens enzijn in verband daarmee gehoord Dat heeft Lou ertoe gebracht, ille gaal een aanbod aan die' verhoorden te doen. Hij zou 2000 gulden willen ge ven als G. met de waarheid voor de draad zou willen komen maar hij deed dit aanbod niet aan G„ maar aan een van de andere verhoorden. En dat geeft, volgens de procureur generaal, mr. 3. Zaayer, aan dit aanbod de vol gende betekenis: Lou stelde 2000 gul den beschikbaar voor diegene, die be reid zou zijn, de rol van de zwijgend» passagier op zich te nemen Rol van dokter De rol van huisdokter B. in Nieuw- land is weinigen tijdens de rechtszit ting en de behandeling voor het hof nu, duidelijk geworden. Hij beheerde enige tijd Siens geld na het overlijden van haar man, hij overlegde uitgebreid met de verdachte over Siens financië le aangelegenheden, en hij dook ook weer op, toen Sien in een Middelburgs ziekenhuis in depressieve geestestoe stand behandeld en verpleegd werd. Want toen de behandelende psychiater de tweemaal dagelijkse bezoeken van Lou H. wilde verbieden, omdat de pa tiënte er ongunstig op reageerde, werd verteld, dat Lou steeds geintroduceerd werd door dokter B., van wie Sien een patiente was. De verdediging zegt, dat dokter B en Lou H. steeds samen op bezoek kwamen, maar dat ontkent dokter B. nu categorisch en ook, dat hij Lou zou hebben ingelicht over de toestand, waarin mij het lichaam van de vermoorde Sien had aangetroffen. Vandaag worden dus de overige ge tuigen gehoord. Eerst daarna zal de procureur-generaal requisitoir nemen en pas in de middag zullen de verdedi gers, mr. P. C. Adriaanse en mr. W. F. P. Kurz, hun pleidooien kunnen uit- soreken. Vandaag even babbelen over onze nieuwe tent, over het Zonnebloemrumoer en over de Axelse schooljeugd. Laten we beginnen met een uitstapje naar Zeeuws-Vlaanderen. Da's niet mis daar, want de TOEN IK onlangs in onze krant die „Open Brief aan minister Staf" las, waarin door de directeur van de Chr. Kweekschool ta Middelburg de noodklok werd geluid, ben ik wel even geschrok ken. U waarschijnlijk ook. Want daaruit blijkt, dat het momenteel met de voorziening van onderwijzers in onze provincie niet zo best staat. Schrikbarend, zoveel vacatures. En wanneer er te elfder ure geen oplossing komt zal binnen veertien dagen ook in Axel een noodtoestand zijn ontstaan: 120 kinderen de straat op! De komende winter wordt in Zeeland een belangrijke stijging in de seizoenwerkloosheid tegemoet gezien. En niet alleen in deze provincie, want blijkens de memorie van antwoord van de minister van sociale zaken aan de Tweede Kamer, verwacht ook de regering in 1958 een stijging van de arbeidsreserve. Voor wat betreft Zeeland is de toe stand evenwel nog niet verontrustend, zo vernamen wij op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening te Middelburg, temeer daar het werkloosheidscijfer belangrijk beneden het getal van voor de ramp op 1 februari 1953 ligt. Het is een normaal verschijnsel, dat gedurende de wintermaanden met name in december en januari de werkloosheid toeneemt, hetgeen ten nauwste samen hangt met de werk zaamheden in de landbouw. In het na jaar, wanneer de aardappelen gerooid worden, neemt het aantal werklozen meestal zelfs nog af, maar zodra de aardappelen van het land zijn en de bietentijd met zijn zwaardere arbeid zich aankondigt, wordt een stijging in de arbeidsreserve merkbaar. Aflopende werkzaamheden Dit zelfde geldt min of meer voor de sector bouwnijverheid, daar voor de feestdagen over het algemeen geen werken meer worden aanbesteed. Van daar, dat de werkloosheid in de maan den december en. januari het grootst is. Dat nu dit jaar ook in Zeeland een niet onaanzienlijke stijging van het werkloosheidscijfer wordt verwacht, mag niet alleen aan een beperking van de overheidsbestedingen worden toe geschreven. Een voorname factor is bijvoorbeeld het aflopen van de her verkavelingswerkzaamheden op Wal cheren, welke in de eerste helft van het volgend jaar hun beslag moeten krijgen. De laatste objecten worden binnenkort aanbesteed. De landbouw bedrijven in dit deel van de provin cie hebben thans gemiddeld een gro tere bedrijfsoppervlakte, hetgeen een toename van het aantal machines met zich meebrengt. Een geringere perso neelsbezetting is hiervan het gevolg. Meer machines In de overige herverkavelingsgebie- den in de provincie Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen, beho ren de grote werken zo langzamerhand tot .het verleden, wat ook een af vloeiing van personeel met zich mee brengt, omdat het werk hier nu in een rustiger tempo wordt voortgezet. Bo vendien is de activiteit in de winter maanden afgenomen doordat men er de laatste jaren toe over is gegaan het machinale werk, dat vroeger veelal in het winterhalfjaar ter hand werd ge nomen, in de zomer uit te voeren. Dit alles wil geenszins zeggen, dat de bestedingsbeperking ook niet een duit in het werkloosheidszakje zal doen. Want het feit, dat het in de ko mende tijd in water- en wegenbouw sector bijvoorbeeld opmerkelijk rustig zal zijn, is hier een gevolg van en het is voorts niet onbekend, dat de sterk verminderde activiteit op het gemeen telijk vlak hier ook een gevolg van is. Er zal echter naa rgestreefd worden om de arbeidsreserve zoveel mogelijk onder te brengen op cultuur- en civiel technische werken. Verder zal men Ingezonden Meded. (adv.) trachten tewerkstelling bij industriële bedrijven in de provincie, doch vooral elders, te bevorderen en behalve het weren van „vreemde" arbeidskrachten heeft men dan nog her- en omscholing Voetganger te Vlissingen aangereden en gedood De 73-jarige P. Versluys te Vlissin gen is gistermiddag bij het oversteken van de Paul Krugerstraat een voorrangsweg gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer M. uit Vlissingen. De man werd op slag gedood. De Cbr. Nationale School te Axel vraagt drie nieuwe leerkrachten, t.w. twee voor vast en een voor tijdelijk. Op 1 december ax. moeten twee on- ....Zeg, pappa, hoeven die kinde ren in Axel straks nóóit meer naar school? der wijzers namelijk in militaire dienst, en op 1 januari vertrekt de tijdelijke onderwijzeres, die zolang voor een zieke collega heeft waarge nomen. Over enkele dagen, op 1 december zijn dus twee klassen meester-loos, en vanaf Nieuwjaar zullen er drie lesse naars onbezet zijn. Dat betekent voor 120 kinderen: de straat op. Nu de winter aankomt, is dat be paald geen lolletje. Want de klassen die vrijaf krijgen, behoeven weliswaar niet in de kou te lopen, maar ik denk dat hun moeders toch lang niet blij zuilen zijn, als ze geregeld hun kroost over de vloer hebben. Er wordt al het mogelijke gedaan aldus vernam ik van het betref fende schoolbestuur uit Axel om een oplossing te vinden, desnoods met tijdelijke krachten. Maar of het zal lukkenDe Axelenaars hebben er een zwaar hoofd in. DE TENT: f 1283.14 9 „Ook wij als jeugd van Zeeland willen graag meehelpen om de Youth for Christ weer een nieuwe tent te geven". Dat schrijft mej. J. Hufcregtse van de Chr. Landbouw- huishoudschool te 's-Heer Arends- kerke. „Wij hebben op school een In zameling hiervoor gehouden, en zijn tot het bedrag van f 15,gekomen. We hopen, dat ook dit kleine steentje ertoe zal bijdragen, dat er weer een nieuwe tent komt". Prima, prima! Hartelijk dank voor de sympathieke medewerking. De heer H. S. te Wemeldinge stuurde on» 4.75 en met de brief van N.N. te N. 10,-) staan we dan nu op 1.283,11. Weinig binnengekomen deze week. Laat het de stilte voor de storm zijn. Nu eens geen storm, die de tent ver nielt, maar eentje die 'em weer op bouwt. ZONNE-RUMOER O En al die in hun slaap gestoorde Goesenaren uit de Zonnebloemstraat kunnen weer gerust zijn. U hebt toch het verslag van de raad Goes wel ge lezen? Ten overvloede vertel ik hier dan nog maar eens, dat de burge meester over de herrie in de Zonne bloemstraat heeft gezegd tot de di rectie van die melkfabriek: „Binnen een maand moeten er afdoende maat regelen zijn getroffen om dat nachte lijk rumoer wat te beperken". En van die maand is al minsten» een week om, zodat de Zonnebloemer» c.a. in elk geval rustige feestdagen zullen kfijgen. "V- Zeg, herinner jij je nog, wat U)« dinsdag hebben uitgespookt?.... In de eerste klasse van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie bleven Sorry en Will van Zoelen samen, ongeslagen en zonder verliespunten, aan de kop. Sor ry stuurde Sla Raak met een 73 ne derlaag naar Middelburg terug en Will van Zoelen bleef met 91 baas over het bezoekende Sorry 2. Door deze uit slagen hebben beide teams ook nog hetzelfde gemiddelde gekregen. Sla Raak deelt nu de derde plaats met Spirit, dat een 82 zege boekte op Will van Zoelen 1. Luctor klom een plaatsje op de ranglijst door een 82 overwinning op het bezoekende VSV, dat dus zonder één enkel puntje lantaarndrager bleef. De stand is nu als volgt: Sorry- 48; Will van Zoelen 48; Spirit 56; Sla Raak 56; Sorry 2 43; Luctor 53; Will van Zoelen 2 42; VSV 50. In de 2de klasse behield Wilno 2 zonder enig puntenverlies de leiding. Ditmaal moest Spirit 2 er in eigen huis met 19 aan geloven. Sla Raak 2 moes tgenoegen nemen met een pun- tendeling bij Goes, dat kennelijk op gelijke spelen geabonneerd is (55). Toch kwam Sla Raak 2 op de tweede plaats, want in eigen zaal zegevierde het met 82 over PZEM. Sorry 3 haalde de eerste puntjes binnen door een 64 overwinning op Will van Zoe len 3, dat door deze nederlaag de rode lantaren moest overnemen. De stand is hier: Wilno 2 48; Sla Raak 2 46; Goes 33; Sorry 3 32; Spirit 2 32; PZEM 4—2; Will van Zoelen 3 3—1. Luctor 2 In- de 3de klasse bonden de beide koplopers, Luctor 2 en PTT, de strijd aan. Het werd een duidelijke 91 overwinning voor het team uit Hein kenszand, dat dus heel wat steviger op de eerste plaats kwam. De postmensen moesten zelf de tweede plaats nog af staan aan Wilno 3, dat zich juist iets sterker toonde dan Will van Zoelen 4 (6—4). De stand is: Luctor 2 59; Wilno 3 4—6; PTT 4—6; Will van Zoe len 4 43; Luctor 3 30; Spirit 3 40. In de 4de klasse veroverde Wilno 4 de tweede plaats door een 91 over winning op het bezoekende Will van Zoelen 6, dat op haar beurt de volle buit opeiste van Sorry 5 (73). De stand is: Sorry 4 47; Wilno 4 4—5; Will van Zoelen 5 44; Sorry 5 31. In de gisteren gehouden openbare vergadering van de raad van Kruinin gen, kon het college van b. en w. een sluitende begroting voor 1958 aanbie den. Deze begroting zal omstreeks half december in een openbare vergadering worden behandeld. Ten behoeve van de bijzondere la gere school te Oostdijk werd een be drag van f337,80 beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van leermiddelen voor het onderwijs in lichamelijke oe fening. De voorzitter, burgemeester A. Schipper, deed mededelingen over een nieuw te bouwen b.l.o.-school te Goes. De heer J. Witte (vrije lijst) infor meerde naar de mogelijkheden tot vervulling van de vakature van hoofd van de o.l.-school te Kruiningen. De voorzitter antwoordde, dat het nodig is geweest drie oproepingen te plaat sen Naar hij hoopt zal binnenkort tot benoeming kunnen worden overge gaan. Naar aanleiding van een uitgetrok ken bedrag op de begrotingswijziging voor onderhoud van de ambtswoning van de burgemeester, merkten enkele leden op, dat deze woning in een min der goede toestand verkeert. De heer Witte vindt de woning zelfs niet ge schikt als ambtswoning. Er zijn trou wens verschillende woningen in de ge meente, die nog te lijden hebben van de inwerking van het zout tengevolge van de watersnoodramp. De heer E. A E. M. Suij (KVP) achtte het gewenst aan te dringen op een regeling voor de naschade dezer woningen, zoals thans in Walcheren aan de orde is. Ingezonden Meded. (adv.) sinds 1893 voor uw bril en elastieken kousen Goes - tel. 2039 Opril Grote Markt - Nieuwe Burg 9 - Middelburg Oliebollen in Kapelle De oliebollenaktie in Kapelle is in volle gang. Vele baksters zijn vanaf vrijdagmorgen druk in de weer om oliebollen te bakken. Deze aktie gaat uit van het Ned. Rode Kruis in Kapel le en zoveel is reeds duidelijk gewor den, dat het nu ai een groot succes is. Het doel is om zeker tienduizend olie bollen te verkopen. Zoals het er gis teravond naar uitzag, zal dit doel ze ker worden bereikt en wellicht zelfs overschreden. De vraag werd bovendien nog sterk gestimuleerd door de bijzonder goede kwaliteit van de bollen. Tijdens feestdagen Om het publiek tijdens de Sint Ni- colaasweek en de Kerstdagen voldoen de gelegenheid te geven inkopen te doen is een wettelijke regeling, wat betreft die winkelsluiting in deze pe rioden, tot stand gekomen. Deze rege ling geldt dus ook voor alle Zeeuwse winkeliers en ziet er als volgt uit: in het tijdvak van 29 november tot 4 de cember, van 20 december tot 24 de cember en op oudejaarsdag mogen de winkels tot negen uur des avonds open zijn. Hoewel in enkele plaatsen wel eens van deze regeling wordt afgewe ken, is dit toch een regeling, die voor het gehele land geldt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2